Jump to content

[ Συζήτηση ] Πού είναι καλύτερα για κάθε ειδικότητα?


ioan

Recommended Posts

Εμένα μου τον σύστησε ένας φίλος εδώ που τον είχε attending όταν ήταν φοιτητής στην Αγγλία με τα καλύτερα λόγια. Απλά εμένα μπορεί να μου έκατσε στραβά. Συζητούσαμε να μπει σε μια τριμελή ενός διδακτορικού και μέχρι να καταλάβει ότι ήμουν γιατρός, ήταν 'κι εσύ κοριτσάκι τί κάνεις εδώ' και μετά έγινε 'αααα κι εσείς γιατρός είστε'. Whatever...με ξέρεις μωρέ είμαι και περίεργη. Μια χαρά φαινόταν ο άνθρωπος.

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αλλά θέλω κάποιο πανεπιστημιακό.

Και για να μην είμαστε εκτός θέματος, πιστεύω ότι τις γενικές ειδικότητες ,κι ας μιλήσω για παθολογία, προτιμώ να την κάνω σε μη πανεπιστημιακό νοσοκομείο. Γιατί οι καθηγητές παθολογίας έχουν ο καθένας μια εξειδίκευση, πχ ο Ελισάφ στα γιάννενα είχε μανία με τα καλιονάτρια, ο Δημόπουλος στην αθήνα έχει φαγωθεί με τους καρκίνους, ο Τσιάνος πάλι στα γιάννενα είχε μανία με την γαστρεντερολογία. Ενώ σε ένα μη πανεπιστημιακό που δεν έχεις όλες αυτές τις αυθεντίες, βλέπεις τα πάντα. Και λοιμώξεις, και ΓΕΣ κλπ. Κι επίσης μου αρέσουν νοσοκομεία που γίνεται ένας σχετικός πόλεμος στις εφημερίες (Στην μάχη μαθαίνεις :P). Νίκαια, Γενικό κρατικό αθηνών...Από τα λίγα που ξέρω πάντα. Μπορεί να είμαι και λάθος.

Όταν έρχεται η ώρα της εξειδίκευσης, προτιμώ ένα πιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα γι αυτό και θέλω πανεπιστημιακό. Με τα συνέδριά μου, να γράψω κάποια papers, να συμμετέχω σε καμιά έρευνα, κλινική δοκιμή κλπ. Και φυσικά με πλήρη υποδομή που θα δω και τα κουφά σύνδρομα (υπερ- υπό γοναδισμούς, γενετικά σύνδρομα, σπάνιους καρκίνους, ενδο αναπαραγωγής κλπ και όχι απλά να ρυθμίζω θυρεοειδείς και διαβήτη, που μεταξύ μας τα κάνει κι ένας παθολόγος) . Ακόμα ψάχνω όμως για κάποιο τέτοιο πρόγραμμα...καμιά ιδέα κανείς; :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για γυναικολογια στη Β. Ελλαδα που να δινει τουλαχιστον 2-3 χρονια εχει ακουσει κανεις τιποτα?

Σκεφτομαι το Νοσοκομειο Σερρων, εχει κανεις καμια πληροφορηση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για γυναικολογια στη Β. Ελλαδα που να δινει τουλαχιστον 2-3 χρονια εχει ακουσει κανεις τιποτα?

Σκεφτομαι το Νοσοκομειο Σερρων, εχει κανεις καμια πληροφορηση?

επειδη εχω παει, ειναι σουπερ τέλειο, καινουριο, δε το συζητάω.Στα κανάλια κατα καιρούς βέβαια έχουν ακουστεί διάφορα για το γυναικολογικό τμήμα, ότι εχουν ξεχάσει λαβίδες ή γάζες μέσα σε γυναίκες. Αλλά να μου πεις shit happens everywhere ε;

εγώ θέλω να ρωτήσω τι ξέρετε για γυναικολογία στο αττικό;;;Από φοιτητές αθηναίους έχω ακούσει καλά λόγια για την έδρα. Ή μήπως είναι ανοργάνωτα όπως και όλο σχεδόν το αττικό;;; emsos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια για Νευρολογια και Ψυχιατρικη στο Πανεπιστημιακο Κρητης ποια η γνωμη σας?Ευχαριστω πολυ!

Όταν ήμουν φοιτητής εκεί (πριν 4 χρόνια) η ψυχιατρική μου φαινόταν καλή, αντίθετα η νευρολογία πολύ μπλα-μπλα για το τίποτα. Ο Πλαϊτάκης την έχει ψωνίσει γενικότερα. Θυμάμαι πως έρχονταν κατά καιρούς κάτι φοιτητές από Αμερική και είχε "αναγκάσει" τους ειδικευόμενους να μιλάνε αγγλικά στις επισκέψεις. Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τώρα τα πράγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια για Νευρολογια και Ψυχιατρικη στο Πανεπιστημιακο Κρητης ποια η γνωμη σας?Ευχαριστω πολυ!

Όταν ήμουν φοιτητής εκεί (πριν 4 χρόνια) η ψυχιατρική μου φαινόταν καλή, αντίθετα η νευρολογία πολύ μπλα-μπλα για το τίποτα. Ο Πλαϊτάκης την έχει ψωνίσει γενικότερα. Θυμάμαι πως έρχονταν κατά καιρούς κάτι φοιτητές από Αμερική και είχε "αναγκάσει" τους ειδικευόμενους να μιλάνε αγγλικά στις επισκέψεις. Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τώρα τα πράγματα.

Και εμένα οι εμπειρίες μου είναι από τις κλινικές ως φοιτητής σε αντίστοιχη περίοδο με τον προαναφερθέντα.

Η νευρολογία στο ΠΑΓΝΗ έχει και καλά και κακά. Έχει πχ μονάδα αυξημένης φροντίδας στην κλινική για τα βαριά περιστατικά, μυογραφήμα κλπ εξειδικευμένες εξετάσεις και αρκετά οργανωμένο εργαστήριο (το τελευταίο έχει βελτιωθεί αρκετά τα τελευταία χρόνια και κάνουν και καλές συνεργασίες με το ΒΕΜΜΟ). Τα κακά είναι πως ο διευθυντής και οι επιμελητές δεν είναι και πολύ εκπαιδευτικοί. Υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια, άμα κάνεις τον Πλαϊτάκη να σε συμπαθήσει (πχ να του λές συνέχεια για USA...) μπορεί να γίνει και ο καλύτερος δάσκαλος...

Η Ψυχιατρική μάλλον καλή είναι. Άνω του μέσου όρου σίγουρα. Και καλό κλίμα από ότι θυμάμαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια για Νευρολογια και Ψυχιατρικη στο Πανεπιστημιακο Κρητης ποια η γνωμη σας?Ευχαριστω πολυ!

Λοιπόν...

άποψη ενος φοιτητακου που περασε και απο τις 2 κλινικές:

Νευρολογία αρκετά καλή...προσωπικά θα την επέλεγα, αν αυτο σου φτάνει.

αλλά η ψυχιατρικη ειναι δικοπο μαχαίρι. και εξηγουμαι:

Οι 2 συνάδελφοι που απάντησαν θετικα προφανώς αγνοούν το πολυ μεγαλο παρασκηνιο της κλινικής, με φόντο τη θέση του διευθυντή.

Το θεμα της εκλογής καθηγητη ψυχιατρικη α' βαθμίδας (και ο οποίος μοιραία θα αναλάβει και τη διευθυνση της κλινικης) εχει φτασει μεχρι τα δικαστηρια.

Με τον νυν διευθυντη η κλινική τελεί πραγματικά ΥΠΟ ΔΙΑΛΥΣΗ. Απο που να αρχισω και που να τελειωσω...

Πραγματικά από τους χωρους που ΝΑ ΜΗΝ ΑΞΙΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟ ΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΙ ΕΚΕΙ.

Ο καθηγητής όμως άλλαξε και ο νέος που εκλέχτηκε είχε ξαναεκλεγεί για 1 χρονο πριν 3 χρόνια. ΤΟΤΕ Η ΚΛΙΝΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΕΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ. Για διαδικαστικούς λόγους η τότε εκλογή του ακυρώθηκε, και ο παλιός διευθυντής επανήλθε. Τωρα, ξαναεκλέχτηκε αλλά ο νυν διευθυντης ξαναπροσέφυγε για τρίτη φορα στο ΣτΕ κωλυσιεργώντας τη διαδικασία. ετσι

-αν η διευθυνση αλλαξει, (που αυτο θα γινει κατα 98%) πιστευω οτι η ψυχιατρικη ισως ειναι μια καλη λυση

-αν η διευθυνση ΔΕΝ αλλαξει, Μ Α Κ Ρ Ι Α

για περαιτερω λεπτομερειες -->πμ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα και απο μένα :D

μήπως έχει κανένας άποψη για καρδιολογία στη θεσσαλονικη?

είναι 1 χρονο πισω σε αναμονή από αντίστοιχες θέσεις πλήρους ειδικότητας στην περιφέρεια.αξίζει η εξτρα αναμονή?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει κάποιος πληροφορίες για ορθοπαιδική στο ΚΑΤ και στον Ευαγγελισμό ???

Εγώ για ορθοπαιδική στο ΚΑΤ μπορώ να σου μιλήσω ως ασθενής, και το επίπεδο των ειδικευόμενων μου φάνηκε πολύ χαμηλό. Σε ένα φίλο μας που πήγε με σπασμένο χέρι δεν το πρόσεξαν!!! παρά μόνο μετά από 1 μήνα και 3 επισκέψεις που πήγε στο διευθυντή!!! Συν μια δική μου εμπειρία λίγο πιο ανώδυνη.

Πάντως στο παρελθόν για την ορθοπαιδική του ΚΑΤ είχα την καλύτερη άποψη (είμαι και συχνός «πελάτης»).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟ Γ. ΓΕΝΗΜΑΤΑΣ.

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΚΤΙΟΛΟΓΙΑΣ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ?

ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΞΟΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟΣ ΤΟΜΟΓΡΑΦΟΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σας!Ενδιαφέρομαι για Ψυχιατρική και Νευρολογία στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ιωαννίνων.Εχει καποιος εμπειρια απο τις συγκεκριμένες κλινικές?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ρευματολογία, Λάρισα στο Πανεπιστημιακό ή Θεσ/νικη(ΑΧΕΠΑ ή Άγιο Παύλο)?

Για Λάρισα χωρίς να ξέρω ποιος καθ. είναι υπεύθυνος γνώρισα προσωπικά τον Νταλέκο(απαράδεκτη συμπεριφορά σε απλές και μόνο ερωτήσεις μου,αλλά και από συνάδελφους δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα...)και τον Σακκά(αυτός δεν ασχολείται πια με ρευματολογία όπως μου είπε αλλά μόνο με ανοσολογία...).Για Θεσ/νικη για το Σέττα στο ΑΧΕΠΑ έχω ακούσει τα χειρότερα τόσο από φοιτητές όσο και από γνωστούς που τελείωσαν εκεί ειδικότητα.Για Αγ.Παύλο δεν έχω ιδέα...Διάφοροι ρευματολόγοι με συμβούλεψαν με τα χίλια για Αθήνα αλλά υπάρχουν κάποιες δυσκολίες για εκεί.Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά με τα υπόλοιπα που ανέφερα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ρευματολογία, Λάρισα στο Πανεπιστημιακό ή Θεσ/νικη(ΑΧΕΠΑ ή Άγιο Παύλο)?

Για Λάρισα χωρίς να ξέρω ποιος καθ. είναι υπεύθυνος γνώρισα προσωπικά τον Νταλέκο(απαράδεκτη συμπεριφορά σε απλές και μόνο ερωτήσεις μου,αλλά και από συνάδελφους δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα...)και τον Σακκά(αυτός δεν ασχολείται πια με ρευματολογία όπως μου είπε αλλά μόνο με ανοσολογία...).Για Θεσ/νικη για το Σέττα στο ΑΧΕΠΑ έχω ακούσει τα χειρότερα τόσο από φοιτητές όσο και από γνωστούς που τελείωσαν εκεί ειδικότητα.Για Αγ.Παύλο δεν έχω ιδέα...Διάφοροι ρευματολόγοι με συμβούλεψαν με τα χίλια για Αθήνα αλλά υπάρχουν κάποιες δυσκολίες για εκεί.Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά με τα υπόλοιπα που ανέφερα?

Υπευθυνος ο Σακκας, καλος ανθρωπος αλλα αλλοι κανουν κουμαντο.... χωρια που δεν εχει δουλεια καθαρα ρευματολογικη γιατι ο θρυλος του καμπου (βλ. Μαλιζος) ολα τα σφαζει ολα τα μαχαιρωνει και γι' αυτο και ο Σακκας το γυρισε στην Ανοσολογια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι καθαρά ρευματολογική πλάκα κάνουμε...Ο εν λόγω καθηγητής έχει στο εργαστήριο 15 υποψήφιους διδάκτορες εκ των οποίων οι 13 είναι μοριακοί βιολόγοι και γενετιστές ενώ το δεξί του χέρι είναι επίσης μοριακός βιολόγος που αν μου είπαν καλά είναι και Marie Curie fellow(αν το γράφω σωστά) και όλη μέρα ασχολούνται μόνο με ερευνητικά project.Δεν λέω καλή η έρευνα αλλά εγώ ρευματολογία θέλω να κάνω και όχι ελέγχους και ταυτοποιήσεις DNA...Για το καλός άνθρωπος συμφωνώ με τα χίλια,αλλά δεν μου αρκεί μόνο αυτό... emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Σαν πρώην φοιτήτρια  Ιωαννίνων η ψυχιατρική ήταν τελείως χύμα η νευρολογία ήταν πιο οργανωμένη πολύ καλό πρόγραμμα εκπαίδευσης αλλά με πολύ τρέξιμο έχει η Παθολογική Ανατομική  στο Π.Ν.Ι. η γυναικολογία στο  Π.Ν.Ι. έχει πολύ τρέξιμο μαθήματα δυνατότητα να φύγεις 6μηνο Αγγλία μέσα στην ειδικότητα να δείξεις «καλή διαγωγή»

Η γυναικολογία στην Άρτα αυτήν την στιγμή έχει 1 θέση για 1 χρόνο αλλά εγκρίθηκε και η 2η και θα εγκριθούν και άλλες 2 για 2 χρόνια..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

που ειναι καλυτερα κατα τη γνωμη σας για παιδοψυχιατρικη?

μην το πάρεις ειρωνικά,

καλύτερα είναι Σουηδία

κοίταξε τις αναμονές στο www.nomarxia.gr και θα καταλάβεις

(2016 - 2017 για αγία Σοφία)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πληροφορίες για ΩΡΛ έχει κανείς?

Η Πανεπιστημιακή κλινική στο Ιπποκράτειο, έχει πολύ καλό όνομα. Παρ'ολα αυτά, όπως σε όλα τα μεγάλα σαλόνια, όλοι οι ειδικευόμενοι σφάζονται για χειρουργεία. Από την προσωπική μου εμπειρία θα πρότεινα ανεπιφύλακτα το "Κωνσταντοπούλειο". Ο διευθυντής είναι Κύπριος, αλλά αν σε συμπαθήσει βγαίνεις από εκεί τελειωμένος ΩΡΛ γιατρός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξερει κανεις για νεφρολογια στην Ελλαδα εκτοσ απο τα μεγαλα της Αθηνας και της θεσσαλονικης. Οπως για τα Ιωαννινα και το Ηρακλειο?

Αξιζουν γενικα σαν κλινικες ή ειναι μονο το ονομα των διευθυντων τους?

Ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξερει κανεις για νεφρολογια στην Ελλαδα εκτοσ απο τα μεγαλα της Αθηνας και της θεσσαλονικης. Οπως για τα Ιωαννινα και το Ηρακλειο?

Αξιζουν γενικα σαν κλινικες ή ειναι μονο το ονομα των διευθυντων τους?

Ευχαριστω.

σκέψου και την Πάτρα στο Πανεπιστημιακό, είναι καλά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχοντας τελειώσει Γιάννενα και με την εμπειρία ενός μήνα στην κλινική της νεφρολογίας στη συνιστώ χωρίς δεύτερη σκέψη.Ο Σιαμόπουλος -καθηγητής και διευθυντής- εκτός από καλός γιατρός ειναι και από τους λίγους καθηγητές στο νοσοκομείο που έχει και μια πιο..ανθρώπινη πλευρά..!Με τους φοιτητές είναι αρκετά αυστηρός αλλά με τουσ ειδικευόμενους τους έχει τελείως διαφορετική σχέση.Στην κλινική-τουλαχιστον όταν ήμουνα εγώ- ερχόταν μια φορά την εβδομάδα για επίσκεψη κ πραγματικά η επισκεψή του ε'ιχε καθαρά διδακτικό χαρακτήρα.Οι επιμελητές -γιατι όπωσ κατάλαβες με αυτούσ θα συνεργάζεσαι σε καθημερινή βάση- είναι όλοι καταπληκτικοί γιατροί και έχουν άψογες σχέσεις με τους ειδικικευόμενους.Στο πόδι του Καθηγητή είναι κυρίως ο Κατοπόδης -νομίζω οτι είναι Επίκουρος- ο οποίος τι να πω ...είναι απίστευτος δάσκαλος γιατρός και συνάδερφος.Είναι από τίς λίγες κλινικές που λειτουργεί ως ομάδα πραγματικά.Επειδή τη σκεφτόμουν και εγώ για ειδικότητα είχα μιλήσει με τους ειδικευόμενους οπότε αυτά που σου λέω δεν είναι απλά η προσωπική μου άποψη.Επίσης να σου πω οτι στο νοσοκομείο λειτουργεί 3 φορές την εβδομάδα ιατρείο υπερτασης από τουσ νεφρολόγους στο οποίο δεν είμαι σίγουρη αν πηγαίνουν και ειδικευόμενοι αλλα στα πλάισια του ΄τρέχουν΄ πρωτόκολλα κτλ που σημαίνει δημοσιεύσεις και ίσως διατριβές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηχανημα πλασμαφαιρεσης εχουν στα Ιωαννινα, στην Πατρα,στο Ηρακλειο? Ξερει κανενας?Οι ειδικευομενοι στην Νεφρολογια στα Ιωαννινα το μαθαινουν αυτο?Παρακολουθουν μεταμοσχευμενους?Ξερει κανενας αν στα νοσοκομεια αυτα κανουν μεταμοσχευσεις νεφρου?

Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηχανημα πλασμαφαιρεσης εχουν στα Ιωαννινα, στην Πατρα,στο Ηρακλειο? Ξερει κανενας?Οι ειδικευομενοι στην Νεφρολογια στα Ιωαννινα το μαθαινουν αυτο?Παρακολουθουν μεταμοσχευμενους?Ξερει κανενας αν στα νοσοκομεια αυτα κανουν μεταμοσχευσεις νεφρου?

Ευχαριστω

για Πάτρα σίγουρα πριν από 5 χρόνια ήδη γίνονταν μεταμοσχεύσεις, τους παρακολουθούσε το Νεφρολογικό κι όχι το Χειρουργικό

έχει (φαντάζομαι σύγχρονη) μεγάλη μονάδα τεχνητού νεφρού (για σιγουριά εκεί βγάζαμε τα αέρια αίματος γιατί μετρούσε και ηλεκτρολύτες στιγμιαία)

έναν πολύ καλό επίκουρο

και νομίζω ότι αφήνουν να κάνεις βιοψία νεφρού

εννοείται πως η επισκεψη γίνεται και με τον υπέρηχο μαζί από δωμάτιο σε δωμάτιο όπου χρειάζεται

και τα τρία νοσοκομεία που αναφέρεσαι είναι πανεπιστημιακά, οπότε σίγουρα είναι αρκετά πλήρη σε εξοπλισμό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.