Jump to content

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ


avluela

Recommended Posts

καλημέρα

μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με την κλασσική ερώτηση. απο οτι ειδα στο φορουμ δεν εχει απαντηθει με απόλυτη σιγουρια

αν κανεις την ειδικότητα έξω χρειάζεται να εχεις εγγραφει στον ΙΣΑ και στο ΕΤΑΑ;

Θα εχεις συνέπειες στην ασφαληση,στα συνταξιοδιτικα,.... αν δεν το κάνεις

σκεφτομαι να εχω μονο την άδεια ασκησεως και άμα γυρίσω να κάνω την εγγραφή στον ΙΣΑ κ στο ΕΤΑΑ

επισης για το στρατιωτικό χρειάζεται να εισαι γραμμενος σε ιατρικό σύλλογο και στο ΕΤΑΑ;

ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον βοηθήσει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστευω οτι καλό θα ήταν να απαντησουν και παιδια που εχουν δουλεψει στο εξωτερικό και εχουν επιστρέψει για το τι γίνεται

με τα χρόνια αυτά εργασίας, πώς αναγνωρίζονται , από πού,τι συμφέρει...

μεχρι τότε....

απ΄' ό,τι εχω καταλάβει, δεν σε υποχρεωνει κανεις να εγγραφεις.

Φαντάζομαι οι "συνέπειες" ειναι οτι δεν θα μετράν χρόνια στο συνταξιοδοτικό,

και δεν θα υπάρχει η ιατροφαρμακευτική κάλυψη.(Υπάρχει και η δυνατότητα της αυτασφάλισης,βλ παρακάτω) και οτι δεν θα φαίνεται στο βιογραφικό σου το......Member of the Athens Medical Association.....tongue.gif

[Στην Αθήνα εχουν κανει το ενα προϋθέση του αλλου και τούμπαλιν,δηλαδή:

Στο ΕΤΑΑ μπορείς να προεγγραφείς ,αποκτάς Αριθμό Μητρώου,δεν πληρωσεις κατι παρά ενα παράβολο 0,60 και με αυτο

πας στον ΙΣΑ για να γίνεις μέλος του: ως νεο μελος και ανεργος ιατρος δεν πληρωνεις όλην τη συνδρομή,αλλά 1 ευρώ [μετά κανονικά....]

και λαμβανεις τη "βεβαιωση πρωτης εγγραφής",την οποια την καταθετεις στο ΕΤΑΑ για ολοκληρωση της εγγραφής,αν το επιθυμείς.

Κατά την προεγγραφή,δεν εχεις καθολου προνόμια και υποχρεώσεις.Ειναι μια "εξυπηρέτηση" για τους ανεργους ιατρούς....

όταν εγγραφείς, τότε λαμβάνεις βιβλιάριο και αρχίζουν και οι οικονομικές υποχρεώσεις και θα πρέπει να

ενημερώνεις για κάθε αλλαγή της επαγγελματικής σου κατάστασης.

Εγγραφή μπορείς να κάνεις: με έναρξή εργασίας σου ως ιατρος ( ως αγροτικός,ειδικευόμενος,σε ιδιώτη κλπ)

ή με έναρξη ελευθέρου επαγγέλματος ή με αυτασφάλιση.

Για την αυτασφάλιση μπορείς να πληρώνεις για όσους μήνες θέλεις μέχρι 2 ετη (για τους νεους γιατρους-χαμηλή κλιμακα ειναι περίπου 160 ευρω το μήνα με εξόφληση ως 31/12 και ως 30/6 κάθε χρόνου ,αλλιώς μετά πρόστιμα για την καθυστέρηση).

Η ενεργοποιηση της αυτασφάλισης με την αιτηση 601 (του 2008) παρεχει τη δυνατότητα καλυψης μεχρι 2 έτη και την διακόπτεις οποτε θέλεις. Μπορείς , όμως, μετά από καποια αλλαγή επαγγλεματικής φάσης, πάλι κάθε φορά να την ενεργοποιείς.]

---δεν ξέρω αν δημιουργεί πρόβλημα (γραφειοκρατικό) η παράλληλη αυτασφάλιση

και η ασφάλιση/εργασία στο εξωτερικό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάθε περίπτωση, δυστυχώς, είναι διαφορετική και αλλάζουν τα δεδομένα συνέχεια.

Όταν εργάζεσαι στο εξωτερικό έχεις ασφάλεια υγείας και συνταξιοδοτική ασφάλεια. Ο εργοδότης σου πληρώνει άλλοτε άλλο ποσοστό, κι εσύ καταβάλεις επίσης εισφορές.

Τώρα εσένα ουσιαστικά σε ενδιαφέρει η σύνταξη, γιατί ασφάλεια υγείας πρέπει να έχεις στην καθημερινότητά σου, που είναι στο εξωτερικό, οπότε είσαι καλυμμένος από εκεί.

Υπάρχουν διακρατικές συμφωνίες μεταξύ Ελλάδας και διαφόρων χωρών (η εμπειρία μου είναι από ΗΠΑ), που όταν πληρώνεις συντάξιμα χρόνια στην χώρα του εξωτερικού, αναγνωρίζονται ως συντάξιμα χρόνια στην ελλάδα, προσκομίζοντας την βεβαίωση από τον εργοδότη ότι έχεις καταβάλει τις εισφορές σου. Τώρα...αυτό που γίνεται, πηγαίνεις τις βεβαιώσεις μεταφρασμένες στο ΤΣΑΥ και σου δίνουν κάτι χαρτιά, σου λένε να τα κρατήσεις στο βιβλιάριο και όταν έρθει η ώρα να βγεις στην σύνταξη τότε θα τα συνυπολογίσουν, που όπως καταλαβαίνεις είναι επισφαλές. Αλλά αυτή είναι η διαδικασία.

Η αυτασφάλιση είναι αρκετά ακριβή, θυμάμαι μου έβγαινε κοντά 1000 ευρώ το εξάμηνο οπότε την έκοψα (παράλληλα ήμουν ασφαλισμένη και πλήρωνα εισφορές στις ΗΠΑ). Αλλά δεν είχα γραφειοκρατικό πρόβλημα που είχα 2 ασφάλειες για ένα χρόνο.

Επίσης ανάλογα με τα χρόνια που θα δουλέψεις στο εξωτερικό, σου βγάζουν ασφάλεια και σύνταξη και από εκεί. Θα πρότεινα να ρωτήσεις το ΤΣΑΥ, εγγράφως, πρωτοκολλημένα κλπ, για να ξέρεις τί ακριβώς πρέπει να κάνεις όσο είσαι στο εξωτερικό.

Ο ιατρικός σύλλογος δεν είναι τόσο ακριβός, νομίζω 80 το χρόνο είναι, οπότε διατηρώ την εγγραφή μου, αλλά δεν έχω ρωτήσει αναλυτικά τί ισχύει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να κάνεις ειδικότητα στο εξωτερικό, ΗΠΑ συγκεκριμένα, το Πανεπιστήμιο ή Νοσοκομείο δε θυμάμαι καλά, πέρασαν και κάποια χρόνια, ζητάνε να τους καταθέσεις ένα έγγραφο το οποίο συμπληρώνεται από τον ιατρικό σύλλογο στην Ελλάδα όπου αναφέρεται και το αν έχεις κατηγορηθεί για ιατρικό λάθος, αριθμό ΤΣΑΥ κτλ, πραγματικά δε θυμάμαι τι ακριβώς συμπλήρωσα, οπότε καλά θα ήταν να έχεις κάνει εγγραφή.

Τα όσα ανέφερα καλά θα ήταν να τα επιβεβαιώσει-διορθώσει κάποιος συνάδελφος που ειδικεύεται ΗΠΑ ή και οπουδήποτε αλλού στο εξωτερικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Χαιρετώ και ξεκινώ ευθύς αμέσως στο θεματάκι μου:

Παίρνω την ελληνική άδεια άσκησης επαγγέλματος πριν 4 χρόνια. Δε γράφομαι ποτέ στον Ιατρικό σύλλογο του νησιού όπου την έβγαλα (κυρίως γιατί δεν είχα ιδέα ότι έπρεπε να το κάνω), τώρα για να γραφτώ στον ΙΣΑ μου λένε ότι πρέπει να γραφτώ στο ΙΣ του νησιού (όπου βγήκε η άδεια), να πληρώσω αναδρομικά για τα 4 χρόνια και μετά να μεταφερθούν τα χαρτιά στον ΙΣΑ.

Αν μπορώ να τους αποδείξω ότι 1) πλήρωνα τον αντίστοιχο ΙΣ στο εξωτερικό όλα αυτά τα χρόνια (και παραπάνω) και/ή ότι δεν είχα μόνιμη κατοικία στην Ελλάδα το ίδιο διάστημα (με χαρτί από το προξενείο) λέτε να βοηθήσει; (Αν και ακόμα δε γνωρίζω ποια είναι η ετήσια συνδρομή... ίσως να μην αξίζει τη φασαρία).

Έχουν δίκιο στον ΙΣΑ να μην κάνουν την εγγραφή απευθείας ή απλά προσπαθούν να μην κάνουν τη δουλειά τους;

Σχόλια του τύπου "είναι Ελλάδα εδώ" να τα παραλείψουμε ε;

Ευχαριστώ πολύ για την όποια βοήθεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί να είναι μέχρι κ 80 ευρώ το έτος.Φίλος μου που είναι κύπρο πληρώνει την εισφορά στο σύλλογο θεσσαλονίκης.Κάθε σύλλογος έχει άλλη ταρίφα.Αν μπορέσεις να βγάλεις άκρη με τα χαρτιά που ανέφερες κάντο αλλά αν βιάζεσαι να γραφτείς πχ διορισμός σε νοσοκομείο καλύτερα πλήρωσε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παίδες ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Ενημερωτικά:

Έγινε η πρώτη εγγραφή και αυτομάτως και η διαγραφή στο νησί σήμερα. Τελικά χρεώθηκα μόνο τη συνδρομή του φετινού έτους (80 εούρος) + 20Ε για την εγγραφή (χαλάλι τους).

Απ'οτι φαίνεται αυτό είναι το συνηθισμένο και δε μου έκαναν κάποια χάρη που δεν χρέωσαν για τα προηγούμενα έτη.

Οπότε μάλλον αυτό που ισχύει με την ανακοίνωση του ΙΣΑ ισχύει και για άλλους ΙΣ. Βέβαια ούτε μου ζήτησαν κάποιο έγγραφο για ν'αποδείξω ότι πραγματικά ήμουν εκτός Ελλάδος αυτό το διάστημα. emconfused

Η όλη υπόθεση διήρκησε γύρω στα 30 λεπτά. Εντελώς ανώδυνα τελικά.

:wub:emgreece

Τροποποιήθηκε από pas moi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 years later...

Γεια σας , 

Ήθελα να ρωτήσω , αν εγώ γραφτώ στον Ιατρικό Σύλλογο Αθηνών ( όπου μένω) και στην συνέχεια για το αγροτικό με πάρουν Κυκλάδες πχ, πρέπει αφού με πάρουν να αλλάζω Ιατρικό Σύλλογο. Πληρώνω και πάλι για να γραφτώ στον νέο Σύλλογο . Γιατί βλέπω οτι για να γραφτώ στον Σύλλογο Αθηνών ειναι 90 ευρώ και για Σύλλογο Κυκλάδων ειναι 150 ευρώ. Αν μπορεί κάποιος να απαντήσει.

Ευχαριστώ πολύ .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

8 λεπτά πριν, Ari said:

Γεια σας , 

Ήθελα να ρωτήσω , αν εγώ γραφτώ στον Ιατρικό Σύλλογο Αθηνών ( όπου μένω) και στην συνέχεια για το αγροτικό με πάρουν Κυκλάδες πχ, πρέπει αφού με πάρουν να αλλάζω Ιατρικό Σύλλογο. Πληρώνω και πάλι για να γραφτώ στον νέο Σύλλογο . Γιατί βλέπω οτι για να γραφτώ στον Σύλλογο Αθηνών ειναι 90 ευρώ και για Σύλλογο Κυκλάδων ειναι 150 ευρώ. Αν μπορεί κάποιος να απαντήσει.

Ευχαριστώ πολύ .

https://www.isathens.gr/anakoinwseis/7506-plir-2018.html

Η γνώμη μου είναι οτι αν δεν κάνεις ζημιές και αν δε ζητήσεις πιστοποιητικά μην πετάς τα λεφτά σου για ατζέντες. Άστα να μαζευτούν στο μέλλον και να γίνει εκκαθάριση. Δεν έχουν βάλει πρόστιμο σε κανένα. Επίσης, όλο και περισσότεροι συνειδητοποιημένοι επαγγελματίες δεν γράφονται στο Σύλλογο καθώς αμφισβητούν το κατά πόσο αντιπροσωπεύει τα συμφέροντα του κλάδου μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή είμαι ακόμα φοιτήτρια και η αλήθεια ειναι οτι τώρα το ψάχνω λίγο το όλο θέμα για να έχω μια εικόνα. Για να καταλάβω εγώ δεν είμαι υποχρεωμένη να γραφτώ σε κάποιο Ιατρικό Σύλλογο; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 λεπτό πριν, Ari said:

Επειδή είμαι ακόμα φοιτήτρια και η αλήθεια ειναι οτι τώρα το ψάχνω λίγο το όλο θέμα για να έχω μια εικόνα. Για να καταλάβω εγώ δεν είμαι υποχρεωμένη να γραφτώ σε κάποιο Ιατρικό Σύλλογο; 

Σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία, οι γιατροί προκειμένου να ασκούν νόμιμα το ιατρικό επάγγελμα, υποχρεούνται  μέχρι 28 Φεβρουαρίου κάθε έτους να υποβάλλουν δήλωση περί της άσκησης του ιατρικού επαγγέλματος στην περιφέρεια του ΙΣ.

Άρα είσαι υποχρεωμένη και θα πρέπει να γραφτείς. Θα πάρεις και δώρο 1 ατζέντα και 2 σήματα για το αυτοκίνητο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Προσοχη οι ιατρικοι συλλογοι ειναι νομικα προσωπα δημοσιου δικαιου, και εκτος του οτι οι οφειλες τοκιζονται, καποια στιγμη εχουν το δικαιωμα να τα στειλουν στην εφορια. Μην αφηνετε οφειλες να τρεχουν. Και δυστυχως πρεπει να γραφτεις στο συλλογο της περιοχης που θα ασκησεις την ιατρικη και οχι σε αλλον, και οχι σε αυτον με τη φτηνοτερη συνδρομη (στην αθηνα ειναι φθηνοτερο για νεους γιατρους γιατι εχει περισσοτερα μελη).

Τροποποιήθηκε από komplexares
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

21 minutes ago, komplexares said:

 Μην αφηνετε οφειλες να τρεχουν. Και δυστυχως πρεπει να γραφτεις στο συλλογο της περιοχης που θα ασκησεις την ιατρικη και οχι σε αλλον, και οχι σε αυτον με τη φτηνοτερη συνδρομη (στην αθηνα ειναι φθηνοτερο για νεους γιατρους γιατι εχει περισσοτερα μελη).

 

Ο Ιατρικος Συλλογος Πειραια ειναι πιο "φθηνος" από της Αθηνας.

36 ευρω ο ειδικευομενος, 60 ευρω ο ειδικος.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παντως ο ΙΣΑ ταλαιπωρει χωρις λογο και το μονο που τον νοιαζει ειναι να πεφτει η συνδρομη και καμια ψηφος μαζι:

παραθετω την ιστορια που εγραψα και αλλου

<< 

προ διετιας περιπου παραιτηθηκα απο θεση (μη μονιμη)  του δημοσιου τομεα για να διοριστω σε αλλη θεση (επισης μη μονιμη ) του δημοσιου τομεα.

και πηγα στον ΙΣΑ  καπου στα μεσα του τρεχοντος (οπου ημουν εγγεγραμμενος)  για να μαζεψω τα δικαιολογητικά για τη αλλη θεση που θα πηγαινα 1 του επομενου μηνος (οπου θα συνεχιζα να ειμαι εγγεγραμενος).

 

στα δικαιολογητικά ως γνωστον ηθελε βεβαιωση εγγραφης στον οικειο ιατρικο συλλογο.

 

ημουν στη θεση β λοιπον και θα διοριζομουν στη θεση Α.

 

και μου λεει η υπαλληλος δεν μπορω να σας δωσω βεβαιωση οτι ειστε στη ταδε β θεση και το χαρτι το θελετε για να διοριστειτε στην αλλη Α θεση.

μου λεει οταν παραιτηθειτε απο τη β θεση  πχ μια  του μηνος (ημερομηνια 31 του προηγουμενου μηνα ηταν η τελευταια εργασιμη)  ελατε  μια ωραια και καλα να σας δωσω βεβαιωση οτι ειστε εγγεγραμενος στα μητρωα μας, οτι δεν δουλευετε αλλου  και πως  το χαρτι αυτο το θελετε για να διοριστειτε στη Α θεση.

 

της εξηγησα πως το ενα δεν αναιρει το αλλο,

και μια απλη βεβαιωση οτι ειμαι εγγεγραμενος στα μητρωα σας δουλευοντας  στη β θεση και τη βεβαιωση αυτη τη θελω για να διοριστω σε αλλη Α θεση   

δεν προυποθετει να πρεπει να εχω ηδη παραιτηθει (ουτε πειραζει που ηρθα πχ δεκα ημερες νωριτερα απο την μελλοντικη  ημερομηνια παραιτησης).

 

και το τραγελαφικο επρεπε να ειμαι γλυφαδα για να παραιτηθω  στις 8 το πρωι για να παραιτηθω και καπακι να παω να παω πρωτα στον ΙΣΑ (για να παρω τη βεβαιωση)  και απο τον ΙΣΑ να κανω αλλο ταξιδι για να διοριστω στη θεση Α (οπου στην Α θεση μου ειπαν ελατε να σας γραψουμε εως τις εννια γιατι πανω απο τις εννια η ωρα φωναζει το γραφειο μισθων οτι σας διοριζουμε και θα παρετε τσαμπα ολοκληρο το μισθο της πρωτης ημερας- μου ηθρε  να απαντησω  στον υπαλληλο ξερεις ποσες τσαμπα ωρες εχω κατσει παραπανω? αλλα δεν το εκανα μην αρχισω με γκρινια).

 

τεσπα. της λεω στον ΙΣΑ δωστε μου μια βεβαιωση για καθε νομιμη χρηση. 

και μουδινει οτι ειμαι εγγεγραμενος και οτι δουλευω στη β θεση και οτι με τη βεβαιωση αυτη δεν μπορω να διοριστω σε θεση του στενου/ευρυτερου τομεα.
(οτι δινει μου φαινεται αν καποιος ζητησει και με mail μια βεβαιωση για καθε νομιμη χρηση).

 

οποτε αχρηστο το χαρτι.

 

απο τις δεκα ημερες που ειχα παει νωρίτερα περιπου, ξαναπηγα πεντε ημερες νωριτερα φουριοζος.βρισκω αλλη υπαλληλο της εξηγω τα ιδια.

και μου κανει ναι πως δεν μπορουμε να δωσουμε τετοιο χαρτι.

 

ελατε καλύτερα μια ημερα πριν παραιτηθειται για να ειναι κοντα.

 

της λεω αυτο που λετε δεν εχει νοημα. τι μια ημερα τι πεντε ημερες.και μου δινει το χαρτι που ελεγε οτι ειμαι στη β θεση και οτι το θελω για διορισμο (χωρις να προσδιοριζει που κτλ μου φαινεται.)

 

νταξει αυτη η ιστορία , τοτε μου την ειχε δωσει και οκ, δεν ειναι μονο αυτο το παραξενο, απλα την αναφερω.

και αναλογιζομαι οτι αν προκεται σε λιγες μερες να διοριστω αλλου, αν παω απο τωρα στο ρεπο για να παρω το χαρτι του ΙΣΑ, αν θα ξαναεχω τα ιδια.

πρωτα παραιτηθειτε και την ημερα που θα ειστε ανεργος (για καποια ωρα?) ελατε να σας δωσουμε οτι δεν δουλευεται πουθενα και πως το χαρτι το θελετε για  να διοριστειται.

και να πρεπει να διακτινιζομαι απο το ενα μερος στο αλλο με την γνωστη κινηση του λεκανοπεδιου, παρεμβαλλοντας και τον ΙΣΑ(χωρίς λογο). αλλο να πας πχ.  απο νεα ιωνια στο μαρουσι (σε δυο υπηρεσιες ) και αλλο απο νεα ιωνια να πας σεβαστουπολεως και μετα μαρουσι.

 

υγ: οι περιοχες δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.

και δευτερον δεν ηθελα να εχω κενο στην ασφαλιση εστω αυτη μια ημερα (που μου ελεγαν παραιτηθειτε μια του μηνος (31 τελευεταια εργασιμη) και ελατε σε εμας μια και πηγαιντε  δυο του μηνος στην αλλη δουλεια να διοριστειτε εως τις 8μιησ ) επειδη μετα θα επρεπε να τρεχω και τραπεζα να πληρωσω για τη μερα τη μια του μηνος που δεν θα ειχα εργασια ωστε να εχω ασφαλεια (αυτο που ελεγαν απο παλια οτι αν εχεις κενο κατω των 60ημερων πληρωνεις τις μερες).(και δεν το λεω για τα χρηματα, οσο για το γραφειοκρατικο τρεξιμο κτλ)


υγ2:τωρα το εγραψα εδω αν ειναι θα το μεταφερω αλλου, σε ποιο σχετικο νημα.

 

υγ3:ειναι τα αγχη πολυτελειας που λεμε.>>

 

και οταν ελεγα θελω να μιλήσω με τον υπευθυνο, δεν ηθελαν καν να μου πουν

 

εχει συμβει και σε αλλους?

γραφω εν αναμονη διορισμου 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λες ψεμματα, οτι εισαι ανεργος και τελειωσε η δουλεια. το εχω κανει.

το νοσοκομειο απλα θελει ενα χαρτι οτι εισαι ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΣ σε ιατρικο συλλογο. το αν θα γραφει οτι ησουν ανεργος, δουλευες εδω, εκει ή παραπερα οταν εκδοθηκε ειναι αδιαφορο.

στον ιατρικο συλλογο Πειραια ΔΕΝ αναφερουν που δουλευεις και η βεβαιωση γραφει "για καθε νομιμη χρηση" χωρις υποσημειωσεις,οποτε εκει δεν δημιουργουνται τετοια προβληματα.

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

19 λεπτά πριν, iceman said:

λες ψεμματα, οτι εισαι ανεργος και τελειωσε η δουλεια. το εχω κανει.

το νοσοκομειο απλα θελει ενα χαρτι οτι εισαι ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΣ σε ιατρικο συλλογο. το αν θα γραφει οτι ησουν ανεργος, δουλευες εδω, εκει ή παραπερα οταν εκδοθηκε ειναι αδιαφορο.

στον ιατρικο συλλογο Πειραια ΔΕΝ αναφερουν που δουλευεις και η βεβαιωση γραφει "για καθε νομιμη χρηση" χωρις υποσημειωσεις,οποτε εκει δεν δημιουργουνται τετοια προβληματα.

απλά ειναι ακατανομαστοι εκει στον ΙΣΑ.

μου φαινεται στην αιτηση που κανεις οτι θελεις βεβαιωση γραφεις και την παρουσα εργασιακή σου κατασταση.

γιατι να πρεπει να γραψω κατι το οποιο θα ειναι ψέμμα και δεν μπορουν αυτες οι κυριες που παιρνουν τη συνδρομη μας 

 να να κανουν αυτο που πρεπει.

 

προσωπικα δεν ειναι οτι εχω θεμα, να πω ψεμμα ,αλλα υπαρχει ενα γιατι? να πρεπει να το κανω ετσι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και στην τελική δεν γουσταρω να υπογραψω και ενα ψεμμα.

 

αυτη τη φορα θα ζητησω να βρω τον υπευθυνο , γιατι τετοιες συμπεριφορες μας ταλαιπωρουν και αντι να λυνονται,διαιωνιζονται αφου (παρακαμπτονται με τα ψεμματα μας). Ας μου εξηγησει τουλάχιστον εκει στον ΙΣΑ ο υπευθυνος για ποιο λογο δεν μπορουν να το δωσουν πεντε και δεκα ημερες πριν. 

ουτε θα τους βαλω φυλακη αν γραψουν οτι δουλευω στο Α και θελω το χαρτι για το Β?

 

Φοβουνται κατι? οτι θα βαλουν την υπογραφη της η υπαλληλος και θα εχει μπλεξιμο? 

και ωρες ωρες σκεφτομαι πως ειναι η ιδια υπαλληλος που στανταρ ζηταει απο τους γιατρους πχ χαρτι για αναρρωτική ψευτικη για τον αντρα, γκομενο,παιδι της και τη θεια της τη μαγδαλω και μου ζηταει εξυπηρετηση (στο ονομα της ευρυτερης συναδελφικότητας)

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μου εχει τυχει σε επειγοντα να ερχεται ενας και να μου λεει συναδελφος ειμαι γιατρε?

που λεω? 

μου κανει στο χωρο της υγειας δουλευω και εγω (Φαρισαίος της υγειας ηταν) και ηθελε να ξεπερασει τους αλλους που περιμεναν στην σειρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 22/12/2019 at 10:39 ΜΜ, το έλυτρο said:

 

Η γνώμη μου είναι οτι αν δεν κάνεις ζημιές και αν δε ζητήσεις πιστοποιητικά μην πετάς τα λεφτά σου για ατζέντες. Άστα να μαζευτούν στο μέλλον και να γίνει εκκαθάριση. Δεν έχουν βάλει πρόστιμο σε κανένα. Επίσης, όλο και περισσότεροι συνειδητοποιημένοι επαγγελματίες δεν γράφονται στο Σύλλογο καθώς αμφισβητούν το κατά πόσο αντιπροσωπεύει τα συμφέροντα του κλάδου μας.

λίγο ακριβές μας βγήκαν φέτος οι ατζέντες ε 55.000!!!!


23
THE WRITING FIELDS 081346335
ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ 2020, ΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ
ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗΣ 13.320,00
€ (ΔΣ 8/11/2019),
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΠΌ 24/10/2019 ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΕΡΓΟΥ 41.736,00

 

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/ΩΓΟ7469ΗΣΛ-ΨΗΛ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

15 ώρες πριν, iceman said:

λες ψεμματα, οτι εισαι ανεργος και τελειωσε η δουλεια. το εχω κανει.

το νοσοκομειο απλα θελει ενα χαρτι οτι εισαι ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΣ σε ιατρικο συλλογο. το αν θα γραφει οτι ησουν ανεργος, δουλευες εδω, εκει ή παραπερα οταν εκδοθηκε ειναι αδιαφορο.

στον ιατρικο συλλογο Πειραια ΔΕΝ αναφερουν που δουλευεις και η βεβαιωση γραφει "για καθε νομιμη χρηση" χωρις υποσημειωσεις,οποτε εκει δεν δημιουργουνται τετοια προβληματα.

οντως οι του ΙΣΑ ειναι προβληματικοι.

και μενα μου ειχαν κανει αντιστοιχα με οτι εγεψε ο αλλιος.

στην αιτηση που υπογραφεις σημειωνεις και το αν εργαζεσαι και που, περαν του σκοπου για τον οποιο ζητας τη βεβαιωση. Δεν ξερω ποσο δοκιμο ειναι να υπογραψεις ενα ψεμμα, οτι δεν δουλευεις πουθενα.

 

και οντως το για καθε νομιμη χρηση σου δινουν βεβαιωση με την υποσημειωση οτι αυτη δεν μπορει να χρησιμοποιηθει για διορισμο.

 

δεν μπορω τις αντιπαραθεσεις μαζι τους και απο κοντα, θα στειλω ομως με email οτι ζητω στον  παροντα χρονο για καθε νομιμη χρηση για να δω αν αλλαξε κατι.

 

η απαντηση στον αλλιος ειναι αυτο ακριβως που λες iceman στο οτι του Πειραια δεν κολλανε  σε βλακειες γιατι ανθρωποι του ΙΣΑ θελετε ετσι? ή εσεις ειστε λαθος ή του Πειραια που δινει βεβαιωση οπως αναφερθηκε και τελειωνει  η υποθεση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

https://www.isathens.gr/ilektr-pist-isa

 

Χρήση της εφαρμογής


Είσοδος με το όνομα χρήστη και τον κωδικό σας:
https://members.isathens.gr/certificate

Μόλις εισέλθετε στην εφαρμογή υπάρχουν οι εξής επιλογές:

 Για την έκδοση νέων πιστοποιητικών επιλέγετε τον τίτλο «Έκδοση Πιστοποιητικών», από την πτυσσόμενη λίστα επιλέγετε τον τύπο πιστοποιητικού που χρειάζεστε και πατάτε «Έκδοση Πιστοποιητικού».

Η πτυσσόμενη λίστα περιέχει τα παρακάτω πιστοποιητικά:

1. Για την εφορία
2. Για τον ΕΦΚΑ (ΤΣΑΥ)
3. Για κάθε νόμιμη χρήση (Δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σύναψη με σχέση εργασίας, σε δημόσιο ή ιδιωτικό φορέα )
4. Για τον ΕΟΠΥΥ (εφόσον o γιατρός διαθέτει άδεια λειτουργίας ιδιωτικού ιατρείου)
5. Σύμβαση με το υπουργείο Συγκοινωνιών ( εφόσον o γιατρός διαθέτει άδεια λειτουργίας ιδιωτικού ιατρείου)
6. Για συμμετοχή στις εξετάσεις ειδικότητας.
7. Για το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους
8. Για το Πρωτοδικείο για καταγραφή στον κατάλογο πραγματογνωμόνων

Μετά από λίγο εμφανίζεται το μήνυμα «Το πιστοποιητικό δημιουργήθηκε με επιτυχία!» και πατάτε την επιλογή «Κατέβασμα πιστοποιητικού σε μορφή .pdf» . Το πιστοποιητικό αποθηκεύεται στον υπολογιστή σας όπου μπορείτε να το εκτυπώσετε.

Όταν εκδώσετε κάποιο είδος πιστοποιητικού, απενεργοποιείται η επιλογή του για ένα 24ώρο. Θα πρέπει να πάτε στην επιλογή «Τα πιστοποιητικά μου» ώστε να ξαναεκτυπώσετε το πιστοποιητικό.

 Στην επιλογή «Τα πιστοποιητικά μου» εμφανίζονται όλα τα πιστοποιητικά που έχουν εκδοθεί είτε από την ηλεκτρονική εφαρμογή πιστοποιητικών, είτε από τον υπάλληλο της υπηρεσίας, όπου μπορείτε να τα ξαναεκτυπώσετε.

• Η επιλογή «Αποσύνδεση» κλείνει την εφαρμογή.

 

ΟΠΟΤΕ ΤΟ 3 ειναι το προβληματικο στην υποθεση για ιδιωτικο και δημοσιο τομεα, που αν πας πχ τωρα εχοντας ηδη δουλεια δεν σου εκδιδουν πιστοποιητικο για να διοριστεις σε αλλη θεση (παρα οταν παραιτηθεις και ας ειναι σε 15 ημερες). αυτο ειχα παθει και εγω. και απορω τι τους ενοχλει?

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.