Jump to content

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ


avluela

Recommended Posts

Παιδια ξερει κανεις σας αν καποιος μπορει να ειναι γραμμενος στον ιατρικο συλλογο ενος νομου και να εχει τα χαρτια του για ειδικοτητα σε αλλο νομο? Ας απαντησει καποιος που γνωριζει γρηγορα μπας και βρω καποια ακρη με το μπαχαλο emhelpemhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια ξερει κανεις σας αν καποιος μπορει να ειναι γραμμενος στον ιατρικο συλλογο ενος νομου και να εχει τα χαρτια του για ειδικοτητα σε αλλο νομο? Ας απαντησει καποιος που γνωριζει γρηγορα μπας και βρω καποια ακρη με το μπαχαλο emhelpemhelp

Απ ότι θυμάμαι γίνεται (τουλάχιστον μέχρι πριν κανένα χρόνο σίγουρα γινόταν). Κι αυτό γιατί είχα φίλους που έκαναν αγροτικό μαζί μου στην Κρήτη πέρυσι( ήταν επομένως γραμμένοι στον Ιατρικό Σύλλογο της περιοχής) και ταυτόχρονα περίμεναν για ειδικότητα σε νοσοκομεία της πρωτεύουσας ή άλλων πόλεων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια ξερει κανεις σας αν καποιος μπορει να ειναι γραμμενος στον ιατρικο συλλογο ενος νομου και να εχει τα χαρτια του για ειδικοτητα σε αλλο νομο? Ας απαντησει καποιος που γνωριζει γρηγορα μπας και βρω καποια ακρη με το μπαχαλο emhelpemhelp

Η υποχρεωση σου ειναι να εισαι γραμμενη στον Ιατρικο Συλλογο της περιοχης που ασκεις Ιατρικη! Μοναδικη εξαιρεση νομιζω ειναι οταν η εργασια ειναι πολυ περιορισμενης διαρκειας(πχ κατασκηνωση για 1-2 μηνες), οπου δεν χρειαζεται να μεταφερεις την εδρα σου!

Οταν ξεκινησεις ειδικοτητα, τοτε με το καλο θα γραφτεις στον Ιατρικο Συλλογο της περιοχης που εχεις δηλωσει!

Αν δεν δουλευεις, μπορεις να εχεις τα χαρτια σου οπου θες (κατα προτιμηση στον τοπο κατοικιας σου, μιας και ειναι το πιο βολικο!)

Τροποποιήθηκε από dr.ped
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

δυστυχως δεν μπορω να καταλαβω τι ρωτας

πιθανως τι χρειαζεται για να γραφτεις στον ιατρικο συλλογο

καποια χαρτια ποικιλουν απο ιατρικο συλλογο σε ιατρικο συλλογο

τα βασικα ειναι πτυχιο+ αδεια ασκησεως επαγγελματος

γραφεσαι στον ιατρικο συλλογο του νομου οπου θα δουλεψεις και καθε φορα που αλλαζεις νομο εργασιας μεταφερεις και τα χαρτια σου στον οικειο ιατρικο συλλογο

πρεπει να κανεις εγγραφη στο τσαυ και αν ακολουθησεις ιδιωτικο τομεα εκει καταβαλεις τις ασφαλιστικες εισφορες στο τσαυ και σου δινουν και σφραγιζουν τα βιβλιαρια υγειας

αλλοι συλλογοι παρεχουν πληροφοριες για συνεδρια, νομιο πλαισιο κτλ και αλλοι σε αναζητουν μονο στις εκλογες και για τις εισφορες (συνδρομη στο συλλογο και στο τσαυ)

αν δεν εχεις ελληνικη γραμματοσειρα γραψτα στα αγγλικα και θα σου απαντησουμε σε οτι θες...

παντως αν εχεις στο νου σου το αγροτικο ιατρειο μπορεις αν θες να δηλωσεις αγροτικο ιατρειο χωρις να εισαι γραμμενη στον ιατρικο συλλογο και αφου δεις στις ανακοινωσεις σε ποιο νομο θα δουλεψεις (που βεβαια εσυ επιλεγεις αλλα καποιοι επιλεγουν διαφορους) τοτε να απευθυνθεις στον οικειο συλλογο για τα χαρτια που χρειαζονται (και τα χρηματα..)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δυστυχως δεν μπορω να καταλαβω τι ρωτας

πιθανως τι χρειαζεται για να γραφτεις στον ιατρικο συλλογο

καποια χαρτια ποικιλουν απο ιατρικο συλλογο σε ιατρικο συλλογο

τα βασικα ειναι πτυχιο+ αδεια ασκησεως επαγγελματος

γραφεσαι στον ιατρικο συλλογο του νομου οπου θα δουλεψεις και καθε φορα που αλλαζεις νομο εργασιας μεταφερεις και τα χαρτια σου στον οικειο ιατρικο συλλογο

πρεπει να κανεις εγγραφη στο τσαυ και αν ακολουθησεις ιδιωτικο τομεα εκει καταβαλεις τις ασφαλιστικες εισφορες στο τσαυ και σου δινουν και σφραγιζουν τα βιβλιαρια υγειας

αλλοι συλλογοι παρεχουν πληροφοριες για συνεδρια, νομιο πλαισιο κτλ και αλλοι σε αναζητουν μονο στις εκλογες και για τις εισφορες (συνδρομη στο συλλογο και στο τσαυ)

αν δεν εχεις ελληνικη γραμματοσειρα γραψτα στα αγγλικα και θα σου απαντησουμε σε οτι θες...

παντως αν εχεις στο νου σου το αγροτικο ιατρειο μπορεις αν θες να δηλωσεις αγροτικο ιατρειο χωρις να εισαι γραμμενη στον ιατρικο συλλογο και αφου δεις στις ανακοινωσεις σε ποιο νομο θα δουλεψεις (που βεβαια εσυ επιλεγεις αλλα καποιοι επιλεγουν διαφορους) τοτε να απευθυνθεις στον οικειο συλλογο για τα χαρτια που χρειαζονται (και τα χρηματα..)

Amanda,

thank you very much...so much information cool...yes it is probably better I write in English coz it is not going to work otherwise.

Ok...so I will check the agrotiko first.

But if I want to put my name on this waiting list for the specialization for example in Athens I will be at the "iatrikos sullogos" in Athens right?

I think I have to check this out with the Greek writing otherwise it is too difficult I think..;0)

So,thanx again and you will definately hear from me again coz I have a lot more qusetions.

Have a nice day...bye from Germany...lydia*

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Wrong.

Αν θες να καταθέσεις τα χαρτιά σου για ειδικότητα θα πρέπει να τα καταθέσεις στην αντίστοιχη διεύθυνση υγείας στην αντίστοιχη Νομαρχία. Για περισσότερες πληροφορίες για το τι δικαιολογητικά χρειάζονται πήγαινε στο site του Γραφείου Διασύνδεσης του ΑΠΘ.

Και για να μην ψάχνεσαι πάρε και μια linkιά δώρο.

http://www.cso.auth.gr/Greek/ProfDoctor.gr.htm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Wrong.

Αν θες να καταθέσεις τα χαρτιά σου για ειδικότητα θα πρέπει να τα καταθέσεις στην αντίστοιχη διεύθυνση υγείας στην αντίστοιχη Νομαρχία. Για περισσότερες πληροφορίες για το τι δικαιολογητικά χρειάζονται πήγαινε στο site του Γραφείου Διασύνδεσης του ΑΠΘ.

Και για να μην ψάχνεσαι πάρε και μια linkιά δώρο.

http://www.cso.auth.gr/Greek/ProfDoctor.gr.htm

Thank you greeneyes....

lydia*

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για να κανεις αιτηση για να μπεις στην λιστα αναμονης για ειδικοτητα στην αθηνα δεν χρειαζεται να γραφτεις στον ιατρικο συλλογο. μονο οταν σου ερθει ο διορισμος και πας στο νοσοκομειο μετα απο χρονια... σου ζητουν βεβαιωση εγγραφης στον ιατρικο συλλογο

αγροτικο στην αθηνα δυσκολο να βρεις... οποτε μαλλον θα βρεις καπου αλλου στην επαρχια οπου θα κανεις την εγγραφη σου στον ιατρικο συλλογο και οταν με το καλο σου ερθει ο διορισμος για ειδικοτητα στην αθηνα μεταφερεις τα χαρτιια σου στον ι.σ. αθηνων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Θεωρώ πως είναι κωμικό το θέμα της συνδρομής στον Ιατρικό Σύλλογο Αθηνών. Η ετήσια συνδρομή είναι 85 ευρώ. Το ποσό αυτό είναι ίδιο για όλους. Ένας διευθυντής κλινικής δηλαδη και ένας άνεργος ιατρός πληρώνουν το ίδιο. Απ'όσο γνωρίζω, στον Ιατρικό Σύλλογο Φθοιώτιδας δεν υπάρχει συνδρομή για τους ανέργους.

Έχω στείλει mail στον Ι.Σ.Α. αλλά δε νομίζω ότι έχει και βαρύνουσα σημασία. Νομίζω ότι είναι ένα θέμα με το οποίο θα μπορούσε πιθανώς να ασχοληθεί ο Σύλλογος αποφοίτων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεωρώ πως είναι κωμικό το θέμα της συνδρομής στον Ιατρικό Σύλλογο Αθηνών. Η ετήσια συνδρομή είναι 85 ευρώ. Το ποσό αυτό είναι ίδιο για όλους. Ένας διευθυντής κλινικής δηλαδη και ένας άνεργος ιατρός πληρώνουν το ίδιο. Απ'όσο γνωρίζω, στον Ιατρικό Σύλλογο Φθοιώτιδας δεν υπάρχει συνδρομή για τους ανέργους.

Έχω στείλει mail στον Ι.Σ.Α. αλλά δε νομίζω ότι έχει και βαρύνουσα σημασία. Νομίζω ότι είναι ένα θέμα με το οποίο θα μπορούσε πιθανώς να ασχοληθεί ο Σύλλογος αποφοίτων.

Ω!Αυτη την εβδομαδα -που πηγα και τα "κατεθεσα"- σκεφτομουν αυτο ακριβως.. για τους ανεργους ειναι αδικο το 85αρι.Ενταξει η πρωτη χρονια ειναι τα μισα...αλλα τωρα πια χρειαζεται κι εκει αλλη ρυθμιση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεωρώ πως είναι κωμικό το θέμα της συνδρομής στον Ιατρικό Σύλλογο Αθηνών. Η ετήσια συνδρομή είναι 85 ευρώ.

Αν θεωρείς κωμωδία τα 85 της Αθήνας, πως θα χαρακτήριζες τα 100 της Κορίνθου;;;

emcensoredemcensoredemcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεωρώ πως είναι κωμικό το θέμα της συνδρομής στον Ιατρικό Σύλλογο Αθηνών. Η ετήσια συνδρομή είναι 85 ευρώ.

Αν θεωρείς κωμωδία τα 85 της Αθήνας, πως θα χαρακτήριζες τα 100 της Κορίνθου;;;

emcensoredemcensoredemcensored

Κι ελεγα θα ειναι φθηνοτερα στην επαρχια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι καραγκιοζιλίκι.Εγώ ρώτησα και μου λένε εμάς δε μας νοιάζει που είσαι άνεργη,έχεις άδεια άσκησης?άσκησέ το.

Τι μας προσφέρει ο ΙΣΑ πριν πιάσουμε δουλειά?Θέλω να ρωτήσω αν μπορεί κανείς να μην εγγράφεται πριν πάει αγροτικό.Χρειάζεται πουθενά η εγγραφή?Ας γραφτεί κανείς κατευθείαν στον ΙΣ της επαρχίας όπου θα κάνει αγροτικό.Εγώ έχω πληρώσει 43,5+85 ευρώ και δουλειά τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι καραγκιοζιλίκι.Εγώ ρώτησα και μου λένε εμάς δε μας νοιάζει που είσαι άνεργη,έχεις άδεια άσκησης?άσκησέ το.

Τι μας προσφέρει ο ΙΣΑ πριν πιάσουμε δουλειά?Θέλω να ρωτήσω αν μπορεί κανείς να μην εγγράφεται πριν πάει αγροτικό.Χρειάζεται πουθενά η εγγραφή?Ας γραφτεί κανείς κατευθείαν στον ΙΣ της επαρχίας όπου θα κάνει αγροτικό.Εγώ έχω πληρώσει 43,5+85 ευρώ και δουλειά τίποτα.

Στη παραπανω φραση σου που χρωματισα αποτυπωνεις τη πραγματικοτητα.ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΛΙΚΙ

Σε καποιο σχετικο θεμα που ειχα κανει και υπολογισμο μιλαμε για εσοδα περιπου 1.500.000 ευρω απο τα 17.000 περιπου ενεργα μελη!Τεραστιο ποσο!

tip:ιατρικος συλλογος Βολου=20 (ΝΑΙ,ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ) ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω εχω πληροφοριες για λαμια οτι ειναι γυρω στα 100-δεν θυμαμαι ακριβως- γιατι εχει πολλα τραπεζια ο Ι.Σ. εκει...Στην Καλυμνο πληρωνω 65-περιπου- και ειναι αψογοι,με την ενημερωση τους ,τα αυτοκολλητα τους ενω στο Ν. Πελλας πληρωνα 77 και ουτε ταυτοτητα ηξεραν πως υπηρχε και το αυτοκολλητο μας εβαζαν να το αγοραζουμε κοροιδευοντας τους αλλους συλλογους οτι και καλα υπολειτουργουν! Η Καλυμνος ομως τους εβαλε τα γυαλια!

Οπως και να χει ειναι τρελλο το να πληρωνουμε τετοια συνδρομη και μας γραφουνε στα παλια τους τα παπουτσια ολοι και ουτε καν ξυνονται για το προβλημα μας....

Τροποποιήθηκε από timwria
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

tip:ιατρικος συλλογος Βολου=20 (ΝΑΙ,ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ) ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ

οχι 20αλλα 40 τον χρονο συν 1 ευρω η εγγραφη συν 5 ευρω η ταυτοτητα!

νομιζω ο πιο φτηνος νομος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

tip:ιατρικος συλλογος Βολου=20 (ΝΑΙ,ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ) ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ

οχι 20αλλα 40 τον χρονο συν 1 ευρω η εγγραφη συν 5 ευρω η ταυτοτητα!

νομιζω ο πιο φτηνος νομος!

Αφου ειχα εγγραφει εκει σχετικα προσφατα,πιστευω οτι ξερω καλυτερα. 20 ΕΥΡΩ ειναι, ταυτοτητα 5 αλλα για 2 χρονια και πανω(εξαρταται απο τη θητεια του προεδρου).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προτείνω όλοι όσοι έχετε αναμονή και δεν δουλεύετε να πάτε να γραφτείτε μαζικά στο Βόλο για σπάσιμο! Ε,ρε γλέντια! emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προτείνω όλοι όσοι έχετε αναμονή και δεν δουλεύετε να πάτε να γραφτείτε μαζικά στο Βόλο για σπάσιμο! Ε,ρε γλέντια! emcolgate

Ετσι πρεπει ;)

Μια εξουσιοδοτηση στο ΚΕΠ μου κανετε και αναλαμβανω εγω,αλλωστε το δρομολογιο Αθηνα-Βολος το εχω σα το Κεντρο-Γλυφαδα :D

ΟΛΕΣ ΟΙ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!

emardown

Τροποποιήθηκε από akos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι καραγκιοζιλίκι.Εγώ ρώτησα και μου λένε εμάς δε μας νοιάζει που είσαι άνεργη,έχεις άδεια άσκησης?άσκησέ το.

Τι μας προσφέρει ο ΙΣΑ πριν πιάσουμε δουλειά?Θέλω να ρωτήσω αν μπορεί κανείς να μην εγγράφεται πριν πάει αγροτικό.Χρειάζεται πουθενά η εγγραφή?Ας γραφτεί κανείς κατευθείαν στον ΙΣ της επαρχίας όπου θα κάνει αγροτικό.Εγώ έχω πληρώσει 43,5+85 ευρώ και δουλειά τίποτα.

Θεωρητικά μπορείς να μην γραφτείς αν δεν δουλεύεις, αφού κανείς δεν πρόκειται να σου ζητήσει βεβαίωση.Μάλιστα μπορείς να πας στον ΙΣΑ , να πάρεις την άδεια ασκήσεως και να μην γραφείς. Ηέρω παιδί που το έκανε και δεν γράφτηκε μιας που πήγε στρατό κι όχι αγροτικό, κι εκεί του χρειαζόταν μόνο η άδεια ασκήσεως. Αλλά στην πράξη τα λεφτά δεν τα γλυτώνεις. Γιατί όταν θα πας στον ιατρικό σύλλογο να γραφτείς γιατί θα θες να ξεκινήσεις ειδικότητα ή αγροτικό, θα σε υποχρεόσουν να πληρώσεις ανδρομικά και τα προηγούμενα έτη!Πάντως έχω την αίσθησθ πως για τα πρώτα 5 έτη είναι 85 Ε και μετά γίνεται 135.

Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος της ερώτησής σου, αν έκανες την αίτηση για άδεια στην νομαρχία Αθήνας, μπορείς να πας να πάρεις την άδεια από τον Ιατρικό σύλλογο , χωρίς να γραφτείς εκεί και να γραφτείς μια καλή σε κάποιον άλλο σύλλογο ανά την ελλαδική επικράτεια. Ακόμα καλύτερα όταν θα πας να κάνεις την αίτηση στη νομαρχία μπορείς να ζητήσεις να μην σταλεί η άδεια στον ΙΣΑ και να την παραλάβεις αυτοπροσώπως εσυ.

Μετά όταν τελιώσεις με αγροτικό μπορείς να κάνεις αίτηση μετεγγραφής στον ΙΣΑ ή όποιον άλλο σύλλογο θες, χωρίς να πληρώσεις ξανά συνδρομή για το τρέχον έτος.

Τέλος σε γενικές γραμμές το κόστος εγγραφής σε ιατρικό σύλλογο είναι παντού το ίδιο. Ο ΙΣΑ μπορεί αν έχει 85 Ε την συνδρομή, αλλά δεν χρεώνει βεβαιώσεις ταυτότητεσ, σήματα κλπ, συν του ότι είναι από τους πιο οργανωμένους. Στο σύλλογο του νομού που έκανα αγροτικό χρειάστηκε να πάρουμε 3 βεβαιώσεις για το νοσοκομείο και μας την χρέωσε 5 ευρώ την καθεμία, ασχέτως αν οι 2 ήταν απλώς επικυρωμένη φωτοτυπία..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλά στην πράξη τα λεφτά δεν τα γλυτώνεις. Γιατί όταν θα πας στον ιατρικό σύλλογο να γραφτείς γιατί θα θες να ξεκινήσεις ειδικότητα ή αγροτικό, θα σε υποχρεόσουν να πληρώσεις ανδρομικά και τα προηγούμενα έτη!Πάντως έχω την αίσθησθ πως για τα πρώτα 5 έτη είναι 85 Ε και μετά γίνεται 135.

Είσαι βέβαιος? Δηλαδή αν κάποιος πχ ήταν στο εξωτερικό και ασκούσε επάγγελμα εκεί, θα τον βάλουν να πληρώσει αναδρομικά ελληνικό ιατρικό σύλλογο? Σαν παράλογο μου ακούγεται ... να το ρωτήσουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για Αγγλία δεν ξέρω, αλλά ένας γνωστός μου είχε κάνει αγροτικό κι έτσι είχε γραφεί στον Ιατρικό Σύλλογο, μετά πήγε στρατό και δεν γράφτηκε κι ύστερα όταν πήγε να ξεκινήσει ειδικότητα πήγε να γραφτεί τον Ιατρικό Σύλλογο (Πειραία συγγεκριμένα ) και τον έβαλαν να πληρώσει και τον προηγούμενο χρόνο.Ρώτησέ το.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προτείνω όλοι όσοι έχετε αναμονή και δεν δουλεύετε να πάτε να γραφτείτε μαζικά στο Βόλο για σπάσιμο! Ε,ρε γλέντια! emcolgate

Ετσι πρεπει ;)

Μια εξουσιοδοτηση στο ΚΕΠ μου κανετε και αναλαμβανω εγω,αλλωστε το δρομολογιο Αθηνα-Βολος το εχω σα το Κεντρο-Γλυφαδα :D

ΟΛΕΣ ΟΙ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!

emardown

Εσύ παιδί μου χαλάς την πιάτσα. Ακου δωρεάν. Αμα ανοίξεις ιατρείο να μου πεις να σου φέρνω φίλους!

Ασχετο μια και σε πέτυχα, θα πάω Πήλιο σε καναδυο βδομάδες και λέμε για Αγιο Λαυρέντιο, τι λέει; Καμία άλλη πρόταση; (δεν έχουμε κλείσει ακόμα και δεν έχω ξαναπάει Πήλιο, δεν θέλω πολύ ψηλά και πολύ ανηφορικά). Μερσί.

emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

tip:ιατρικος συλλογος Βολου=20 (ΝΑΙ,ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ) ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ

οχι 20αλλα 40 τον χρονο συν 1 ευρω η εγγραφη συν 5 ευρω η ταυτοτητα!

νομιζω ο πιο φτηνος νομος!

Αφου ειχα εγγραφει εκει σχετικα προσφατα,πιστευω οτι ξερω καλυτερα. 20 ΕΥΡΩ ειναι, ταυτοτητα 5 αλλα για 2 χρονια και πανω(εξαρταται απο τη θητεια του προεδρου).

προφανως γραφτηκες κατα το τελος της χρονιας κ γι αυτο πληρωσες 20ευρω!

για ολο το ετος ειναι 40!

η τελευταια ταυτοτητα ειναι απο 2005-2007!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.