Jump to content

ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟΝ ΒΡΕΤΑΝΙΚΟ ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ


Recommended Posts

Αγαπητοι συναδελφοι,

θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι μας δίνεται πλέον η δυνατότητα να εγγραφούμε στον Βρετανικό Ιατρικό Σύλλογο χωρίς να έχουμε πράξη αναγνώρισης από το ελληνικό κράτος και χωρίς τις εξετάσεις PLAB!!!

Για περισσότερες πληροφορίες τηλ.6976023853

http://www.dikatsa.info/forum/showthread.php?t=1966

??????????????????????????????????????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητοί απατεώνες...!!!!

Τελικά δεν την ψάχνω και εγώ να κάνω καμία τέτοια κομπίνα...

Η φάση είναι ότι έχουν δώσει και κινητό.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητοί απατεώνες...!!!!

Τελικά δεν την ψάχνω και εγώ να κάνω καμία τέτοια κομπίνα...

Η φάση είναι ότι έχουν δώσει και κινητό.....

Μετά τις ελληνικές τις ανατολικές και τις ιταλικές και αγγλικές κoμπίνες?

Α ρε αθάνατε Έλληνα οπού πας ανοίγεις δρόμους να ζήσει η Ελλάδα. Αδέρφια πόλεμο , ολοι στην Αγγλία να μάθουμε στους ξενέρωτους πώς να ασκούν ιατρική και πώς να κάνουν σεχ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ topic- starter:

Παρακαλούμε να μας δώσετε κάποια λίγο πιο αξιόπιστη πηγή από το νούμερο ενός κινητού τηλεφώνου.

Thaaaanx:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μακάρι να είναι έτσι και να πάτε να ασκήσετε το επάγγελμα στην Αγγλία...

Νικολακι θες να πάμε παρέα αλλά ξέχασα εσύ μόνο Ελλάδα ασκείς το επάγγελμα είσαι λίγος για να πας έξω.

εγώ ενδιαφέρομαι για ειδικότητα στη Ρουμανία. Μπορείς να με βοηθήσεις?

Εύκολο αύριο μπορείς να πας στην πρεσβεία ή κάνε ένα τηλέφωνο και θα σου πούνε αμέσως .

Δεν ξερώ μόνο αν αναγνωρίζετε το πτυχίο σου εκεί…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νικολακι θες να πάμε παρέα αλλά ξέχασα εσύ μόνο Ελλάδα ασκείς το επάγγελμα είσαι λίγος για να πας έξω.

Εύκολο αύριο μπορείς να πας στην πρεσβεία ή κάνε ένα τηλέφωνο και θα σου πούνε αμέσως .

Δεν ξερώ μόνο αν αναγνωρίζετε το πτυχίο σου εκεί…

Έχουν και οι Ρουμάνοι ΔΙΚΑΤΣΑ; Άρα έχεις προτεραιότητα στη Ρουμανία απέναντι σε μας που δεν έχουμε τελειώσει εκεί, ε; Εγώ θα καθόμουν εκεί στη θέση σου πάντως. Σκέψου το.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup μη το γελας καθολου! ξερεις ποσοι αποφοιτοι ρουμανιας/βουλγαριας ξεκινησαν ηδη εκει ειδικοτητα με την προοπτικη της αυτοματης αναγνωρισης πτυχιου + ειδικοτητας μετα το 2007 ?
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το παραπάνω link:

borodim

4ον: Αν καταλαβα καλα stan ρωτας αν με την αδεια της Αγγλιας μπορουμε να εργαστουμε στην Ελλαδα. Η απαντηση ειναι οχι γιατι το επαγγελμα του ιατρου δεν εχει "ανοιξει" ακομη στην ΕΕ. Υπερισχυει η εθνικη νομοθεσια απο την κοινοτικη. Ακουγεται οτι απο 1/1/07 θα "ανοιξει".

Ισχύει αυτό; Το αντίθετο ακούμε τόσο καιρό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το παραπάνω link:

Ισχύει αυτό; Το αντίθετο ακούμε τόσο καιρό.

Αυτό γνωρίζω κι εγώ πως ισχύει εδώ και χρόνια και δεν θα ισχύσει από 1-1-2007.

Εξάλλου όχι μόνο για αυτό αλλά για όλα τα θέματα το ευρωπαϊκό δίκαιο είναι πάντα πάνω από το εθνικό είναι στους όρους ένταξης που έχουμε υπογράψει εξου και το στραπάτσο με τον βασικό μέτοχο.

Βεβαία στον βασικό μέτοχο αναδιπλώθηκε η κυβέρνηση αμέσως γιατί εδώ κινδύνεψαν κεφαλαία που είναι απαραίτητα για να τα τραγανίσουν οι Έλληνες εθνοπατέρες και δεν είναι ένα απλό δοαταπ και οι εκεί παρανομίες του η ένα σωρό άλλες παρανομίες που τις κρατάμε και τις πληρώνουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:splats: Επειδή το έχω ακούσει πλειστάκις και στραβά.Κάθε χώρα όταν προσχωρεί στην ΕΕ υπάρχει ένα κειμενάκι που λέγεται συνθήκη προσχώρησης.Αυτό καθορίζει τα δικαιώματα και υποχρεώσεις της κάθε χώρας που μπαίνει στην ΕΕ.Και μπορεί να υπάρχουν μόνιμες παρεκκλίσεις από το κοινοτικό κεκτημένο.Έτσι οι Γερμανοί υπήκοοι δεν έχουν με βάση τη συνθήκη προσχώρησης της Γερμανίας το δικαίωμα να εγκαθίστανται μόνιμα στο δανικό Schlesswig-Holstein και αυτό ισχύει μόνιμα.Στην περίπτωση των νέων χωρών μελών-Τσεχία,Ουγγαρία-,αλλά και στις χώρες που θα μπουν-Βουλγαρία,Ρουμανία-στις αντίστοιχες συνθήκες προσχώρησης αναφέται σαφώς ότι μέχρι να γίνει αξιολόγηση των πανεπιστημίων των χωρών αυτών τα πτυχία αυτών των χωρών δεν αναγνωρίζονται αυτόματα.Έτσι είχαμε καραμπινάτη παρανομία αναγνώρισης πτυχίων από το υπουργείο υγείας,όταν αρμόδιο ήταν το ΔΙΚΑΤΣΑ.Το νομικό συμβούλιο του κράτους την ανάγκη φιλοτιμία ποιούμενο απλά νομιμοποίησε την παρανομία λέγοντας ότι αρκεί μια βεβαίωση ότι τα πτυχία είναι σύμφωνα με την κοινοτική οδηγία 93/16.Έλα όμως που η 93/16 λέει άλλα για όποιον έκανε τον κόπο να τη διαβάσει ποτέ.

:splats: Στο δια ταύτα:όταν μπει η Ρουμανία και η Βουλγαρία στην ΕΕ πάλι ΔΟΑΤΑΠ πρέπει να περνάνε οι απόφοιτοι των πανεπιστημίων τους.Διαφορετικά θα πρόκειται για σκανδαλώδη εύνοια προς τους αποφοίτους αυτών των χωρών,όπως ήδη έγινε με την Τσεχία-Ουγγαρία.Το ποιο καταπληκτικό βέβαια στην όλη υπόθεση είναι ότι οι ελληνικές ιατρικές σχολές αρνήθηκαν να ασκήσουν τα νόμιμα δικαιώματά τους,προφανώς γιατί οι διοικούντες είχαν καλό λόγο-βλ.κανακάρηδες-για να μην τα ασκήσουν.Αυτά για το τι είναι το σκάνδαλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:splats: Επειδή το έχω ακούσει πλειστάκις και στραβά.Κάθε χώρα όταν προσχωρεί στην ΕΕ υπάρχει ένα κειμενάκι που λέγεται συνθήκη προσχώρησης.Αυτό καθορίζει τα δικαιώματα και υποχρεώσεις της κάθε χώρας που μπαίνει στην ΕΕ.Και μπορεί να υπάρχουν μόνιμες παρεκκλίσεις από το κοινοτικό κεκτημένο.Έτσι οι Γερμανοί υπήκοοι δεν έχουν με βάση τη συνθήκη προσχώρησης της Γερμανίας το δικαίωμα να εγκαθίστανται μόνιμα στο δανικό Schlesswig-Holstein και αυτό ισχύει μόνιμα.Στην περίπτωση των νέων χωρών μελών-Τσεχία,Ουγγαρία-,αλλά και στις χώρες που θα μπουν-Βουλγαρία,Ρουμανία-στις αντίστοιχες συνθήκες προσχώρησης αναφέται σαφώς ότι μέχρι να γίνει αξιολόγηση των πανεπιστημίων των χωρών αυτών τα πτυχία αυτών των χωρών δεν αναγνωρίζονται αυτόματα.Έτσι είχαμε καραμπινάτη παρανομία αναγνώρισης πτυχίων από το υπουργείο υγείας,όταν αρμόδιο ήταν το ΔΙΚΑΤΣΑ.Το νομικό συμβούλιο του κράτους την ανάγκη φιλοτιμία ποιούμενο απλά νομιμοποίησε την παρανομία λέγοντας ότι αρκεί μια βεβαίωση ότι τα πτυχία είναι σύμφωνα με την κοινοτική οδηγία 93/16.Έλα όμως που η 93/16 λέει άλλα για όποιον έκανε τον κόπο να τη διαβάσει ποτέ.

:splats: Στο δια ταύτα:όταν μπει η Ρουμανία και η Βουλγαρία στην ΕΕ πάλι ΔΟΑΤΑΠ πρέπει να περνάνε οι απόφοιτοι των πανεπιστημίων τους.Διαφορετικά θα πρόκειται για σκανδαλώδη εύνοια προς τους αποφοίτους αυτών των χωρών,όπως ήδη έγινε με την Τσεχία-Ουγγαρία.Το ποιο καταπληκτικό βέβαια στην όλη υπόθεση είναι ότι οι ελληνικές ιατρικές σχολές αρνήθηκαν να ασκήσουν τα νόμιμα δικαιώματά τους,προφανώς γιατί οι διοικούντες είχαν καλό λόγο-βλ.κανακάρηδες-για να μην τα ασκήσουν.Αυτά για το τι είναι το σκάνδαλο.

Nievsky

ως προς το πρώτο σκέλος των όσων λες δεν ξέρεις που πάνε τα 3 φίλε μου.

Μάθε λοιπόν πως ειδικά η Γερμανία το ΜΟΝΟ που έχει ως προϋπόθεση για να μας δώσει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος εμάς που σπουδάσαμε εκεί αλλά και σ εσένα που σπούδασες Ελλάδα , είναι η επάρκεια της γλωσσάς και ΜΟΝΟΝ ,πρέπει να πας εκεί να κανείς το ελάχιστο 6 μήνες σε ειδικά φροντιστήρια προς 80 ευρώ το μήνα δίδακτρα και αφού περάσεις τις εξετάσεις άμεσα ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΙΣΧΥΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΠΕΡΙ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ (όπως και σε όλη την Ευρώπη πλην Ελλάδος και ίσως κάποιας ακομα χωράς –προσωπικά δεν γνωρίζω άλλη), άμεσα λοιπόν αποκτάς άδεια ασκήσεως επαγγέλματος που ΙΣΧΥΕΙ για όλη την ΕΥΡΩΠΗ ακομα και για Αγγλία εκτος από Ελλάδα φυσικά μιας και έχεις πτυχίο από ακατονόμαστη χωρά στην οποία ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΜΗΝ ΠΑΣ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΜΑΛΙΣΤΑ.

Δεύτερον στα παιδιά από Τσεχία-Ουγγαρία δεν τους χαριστικέ τίποτα όπως εσύ καμαρώνεις με το ελληνικό σου πτυχιακι και πας παντού ετσι και αυτές οι χωρες πανε παντου σ αρεσει δεν σ αρεσει.

Τριτον οι κανακάρηδες μάθε πως δεν είναι μεσα στα γρανάζια του δοαταπ ή έχουν τελείωση άνετα σε χρόνο μηδέν με το δοαταπ ή έχουν πάρει μεταγραφή σε ελληνικές σχολές , ένας που ξερώ εγώ κατέβασε και την γκόμενα του παρέα από Βουλγαρία να μην είναι μόνος , επίσης οι κανακάρηδες αυτής της κλάσεως ενώ εσύ είσαι σε αναμονές και χίλια δυο αλλά ,μαθέ αν δεν το ξέρεις είδη πως προελαύνουν άνετα χωρίς αναμονές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 years later...

Γεια σας, και με συγχωρείτε που ανασύρω ένα τόσο παλιό ποστ,απλά ήθελα να αποφύγω την περιττή δημιουργία νέων άρθρων.Έχοντας διαβάσει τον εξαίσιο οδηγό για dummies που έχει αναρτηθεί στο : ειδικότητα στη Μ.Βρετανία ,για εγγραφή στο gmc θέλω,όποιος γνωρίσει να μου επιβεβαιώσει 2 πληροφορίες.

1) Από ότι κατάλαβα (διαβάζοντας και το σάιτ του gmc) δε χρειάζεται σφραγίδα της χάγης στο αντίγραφο του πτυχίου -μετάφραση του πτυχίου σωστά?

2)Τη μετάφραση μπορώ να τη κάνω σε πιστοποιημένο μεταφραστικό κέντρο και όχι μόνο στο μεταφραστικό του υπουργείου? (ξέρω πως πολλοί θα μου πείτε για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ας το στείλω καλύτερο στο μεταφραστικό,και το ξέρω αυτό, απλά αν γνωρίζει καποιος θέλω συγκεκριμένη απάντηση.)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας, και με συγχωρείτε που ανασύρω ένα τόσο παλιό ποστ,απλά ήθελα να αποφύγω την περιττή δημιουργία νέων άρθρων.Έχοντας διαβάσει τον εξαίσιο οδηγό για dummies που έχει αναρτηθεί στο : ειδικότητα στη Μ.Βρετανία ,για εγγραφή στο gmc θέλω,όποιος γνωρίσει να μου επιβεβαιώσει 2 πληροφορίες.

1) Από ότι κατάλαβα (διαβάζοντας και το σάιτ του gmc) δε χρειάζεται σφραγίδα της χάγης στο αντίγραφο του πτυχίου -μετάφραση του πτυχίου σωστά?

2)Τη μετάφραση μπορώ να τη κάνω σε πιστοποιημένο μεταφραστικό κέντρο και όχι μόνο στο μεταφραστικό του υπουργείου? (ξέρω πως πολλοί θα μου πείτε για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ας το στείλω καλύτερο στο μεταφραστικό,και το ξέρω αυτό, απλά αν γνωρίζει καποιος θέλω συγκεκριμένη απάντηση.)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

για το 1 που γνωριζω θα σου πω οτι εγω προσωπικα, δεν ειχα σφραγιδα χαγης στο αντιγραφο του πτυχιου μου και μια χαρα το δεχτηκαν απο το gmc,

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας, και με συγχωρείτε που ανασύρω ένα τόσο παλιό ποστ,απλά ήθελα να αποφύγω την περιττή δημιουργία νέων άρθρων.Έχοντας διαβάσει τον εξαίσιο οδηγό για dummies που έχει αναρτηθεί στο : ειδικότητα στη Μ.Βρετανία ,για εγγραφή στο gmc θέλω,όποιος γνωρίσει να μου επιβεβαιώσει 2 πληροφορίες.

1) Από ότι κατάλαβα (διαβάζοντας και το σάιτ του gmc) δε χρειάζεται σφραγίδα της χάγης στο αντίγραφο του πτυχίου -μετάφραση του πτυχίου σωστά?

2)Τη μετάφραση μπορώ να τη κάνω σε πιστοποιημένο μεταφραστικό κέντρο και όχι μόνο στο μεταφραστικό του υπουργείου? (ξέρω πως πολλοί θα μου πείτε για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ας το στείλω καλύτερο στο μεταφραστικό,και το ξέρω αυτό, απλά αν γνωρίζει καποιος θέλω συγκεκριμένη απάντηση.)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

για το 1 που γνωριζω θα σου πω οτι εγω προσωπικα, δεν ειχα σφραγιδα χαγης στο αντιγραφο του πτυχιου μου και μια χαρα το δεχτηκαν απο το gmc,

Σε ευχαριστώ πολυ για τη γρήγορη απάντηση. Αρα αν μπορει κάποιος να με βοηθήσει με το 2ο ερώτημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι Άγγλοι δεν προβληματίζονται ιδιαίτερα, αλλά καλό είναι να έχεις τη μετάφραση ή από το Υπουργείο ή από το British Council. Πέρα απ' αυτό, σχετικές ερωτήσεις στο κεντρικό θέμα εδώ: http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=5844&st=2760

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.