Jump to content

ΓΙΑΤΡΟΙ – ΕΜΙΓΚΡΕΔΕΣ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ


Recommended Posts

Η μεγαλη ανεργια, η υποαπασχοληση κ οι χαμηλες αμοιβες σπρωχνουν πολλους Ελληνες γιατρους να αναζητησουν την τυχη τους στην … Αγγλια. Το προγραμμα της Βρετανιας, που αφορα την εισαγωγη γιατρων από την Ελλαδα, ξεκινησε τον Ιλουλιο κ μεχρι στιγμης εχουν εκδηλωσει ενδιαφερον περιπου 1000 γιατροι, ενώ ο ρυθμος αυτος φαινεται ότι θα αυξηθει. Αναμεσα τους μαλιστα είναι κ 10 γιατροι του ΕΣΥ!

Κυριες αιτιες που οδηγουν πολλους γιατρους στη μεταναστευση δεν είναι άλλες από την ανεργια κ την υποαπασχοληση. Φαινομενα που εχουν προκληθει από τον πληθωρισμο των γιατρων. Συμφωνα με τις εκτιμησεις του Ιατρικου Συλλογου Αθηνων, στην Αττικη υπαρχουν περιπου 5000 νεοι γιατροι, που ειτε είναι ανεργοι ειτε υποαπασχολουνται εναντι χαμηλης αμοιβης.

Τα ιδια κ χειροτερα συμβαινουν κ στον κλαδο των οδοντιατρων. Εδώ το προβλημα δεν είναι μονο η πληθωρα οδοντιατρων, αλλα κ το γεγονος ότι το επαγγελμα είναι κυριως ιδιωτικο. Ετσι , σημερα, που υπαρχει μεγαλη οικονομικη στενοτητα, πολλα οδοντιατρεια διερχονται κριση. Γεγονος που εχει οδηγησει αρκετους οδοντιατρους να ταξιδευουν ως την Αγγλια τα Σαββατοκυριακα για να βγαλουν τα προς το ζην…

Από την άλλη, η Βρετανια αντιμετωπιζει δραματικη ελλειψη επιστημονων (γιατρων, οδοντιατρων, μηχανικων κτλ) « Αυτό οφειλεται στο ότι μονο το 5% των Βρετανων επιλεγουν να σπουδασουν στο πανεπιστημιο. Ετσι , η χωρα εχει στραφει στην εισαγωγη επιστημονων από το εξωτερικο. Προσφατα, ξεκινησε ένα προγραμμα 5ετους διαρκειας για την εισαγωγη γιατρων από Ελλαδα , Πολωνια κ Τσεχια» , αναφερει ο δρ Χαρης Πατερακης, προεδρος της εταιρειας Europedia Hellas, που εχει αναλαβει για λογαριασμο της βρετανικης κυβερνησης τον συντονισμο της διαδικασιας ευρεσης γιατρων.

Ο ετησιος μισθος ξεκινα από 55.000 λιρες (80000 ευρω) κ μπορει να φτασει εως κ το διπλασιο ποσο , αναλογα με τα προσοντα κ την εμπειρια του γιατρου. Σε κάθε γιατρο, που θα επιλεγει, προσφερεται αρχικη συμβαση διαρκειας ενός ετους με τη ληξη της οποιας παρεχεται η δυνατοτητα μονιμοποιησης. Τα ελαχιστα προσοντα, που απαιτουνται είναι :

- προσφατα πτυχιουχοι ιατροι, εγγεγραμμενοι σε ιατρικο συλλογο στην Ελλαδα.

- απαιτηται η εγγραφη ή η δυνατοτητα πληρους εγγραφης στον Βρετανικο Ιατρικο Συλλογο.

- βασικες γνωσεις ηλεκτρονικου υπολογιστη.

- αριστη γνωση της αγγλικης γλωσσας

η σχετικη διαδικασια ξεκινησε από τη Europedia στις αρχες Ιουλιου κ υπηρξε ενδιαφερον από περιπου 1000 γιατρους. Η πρωτη συνεντευξη από εκπροσωπους του NHS (βρετανικο ΕΣΥ) πραγματοποιηθηκε στην Αθηνα το διημερο 3-4 Σεπτεμβριου κ τελικως επελεγησαν 75 γιατροι. « οι υπευθυνοι του NHS προτιμουν τους Ελληνες διοτι γνωριζουν καλυτερα αγγλικα. Ενδιαφερονται να προσλαμβανουν περιπου 15-20 Ελληνες γιατρους τον μηνα κ κυριως οσους εχουν γνωσεις γενικης ιατρικης», λεει ο κ. Πατερακης.

Ο κοσμος του επενδυτη 8/9 οκτ. 2005

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Last Reply

Το παραπανω αρθρο περιεχει πολλες ανακριβειες. Η Αγγλια εχει αναγκη απο γιατρους ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ. Μαλιστα η ελλειψη αφορα μονο συγκεκριμενες ειδικοτητες, οχι ολες

Πτυχιουχοι ιατρικης που θελουν να κανουν ειδικοτητα υπαρχουν χιλιαδες στην Αγγλια οι οποιοι επειδη δε βρισκουν θεση για ειδικοτητα στην Αγγλια μεταναστευουν στην Αυστραλια!

Επισης το ποσοστο των Βρετανων που πανε στο πανεπιστημιο ειναι 40% και οχι 5%.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πραγματι το αρθρο εχει πολλες ανακριβειες. Ο μισθος του SHO ειναι 25000 (και κατι ψιλα) το χρονο και αυξανεται μεχρι και τις 33000 ανωτατο, αναλογα με την προυπηρεσια.

Περιεργως πως, η ζωη στην επαρχια της Αγγλιας ειναι κατα πολυ φτηνοτερη απο αυτην στην επαρχια της Ελλαδας. Π.χ. ο καφες, (και μαλιστα πολυπλοκος, με σαντιγες κτλ) σε καλη καφετερεια εχει το πολυ 2.5 λιρες, οταν για τον ιδιο περιπου εχω πληρωσει μεχρι και 7 (!!!) ευρω στην Ελλαδα και ποτε λιγοτερο απο 4 ευρω στην φτηνοτερη καφετερεια. Εχω παρα πολλα παραδειγματα ακομα, δεν συζηταω για Νike παπουτσια που πηρα 19.90 τα οποια στην Ελλαδα εχουν 140 ευρω! <_<

Αυτα που λεει το αρθρο για 55.000 λιρες το χρονο ειναι προφανως για ειδικευμενους (consultans). Εγω δεν εχω δει κανεναν ειδικευομενο, σε καμια βαθμιδα να παιρνει τοσα. :huh:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Νταξει Λουκρητια υπερβαλλεις λιγο για τον καφε...4 euro maximum τιμη εχει ο καφες στη παραλια... :) Επισης πηρα ενα ζευγαρι Gola απο κεντρικο μαγαζι με 39 ευρα...Καλα πηρα σουπερ αθλητικο ετσι? ;)B)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξερω για παραλια. Μιλαω για την επαρχια που ημουνα και ηταν ολα φωτια και λαυρα λογω τουρισμου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα όμως, η ακρίβεια του καφέ είναι εντελώς ελληνικό φαινόμενο. Τον καφέ στη Θεσσαλονίκη για παράδειγμα τον πληρώνεις ντόρτι στα περισσότερα μαγαζιά του κέντρου ενώ εδώ αντίστοιχα Ρώμη (ακόμα κι όταν κάθεσαι) πάνω από 3-3,5 δεν θα κάνει.

Τη ζωή πρέπει να τη συγκρίνεις σε κάποια βασικά πράγματα πχ:

-τρόφιμα για το σπίτι

-ενοίκιο, έξοδα θέρμανσης, κλπ

-ζωή έξω (διασκέδαση, μεταφορικά, κλπ)

Εννοείται στην αγγλική επαρχία τα τελευταία δύο μάλλον είναι ιδιαίτερα χαμηλά, λόγω περιορισμένων επιλογών διασκέδασης και φθηνών σπιτιών-ναύλων.

Πάντως εγώ στο Λονδίνο το McDonald το είδα 3 φορές πιο ακριβό απ'της Ρώμης... <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε όλα είναι ακριβή η ελλάδα πιά. Κάποτε ήταν φτωχομάνα αλλά αυτό το "κάποτε" θα μας μείνει σαν ανάμνηση. Στην παραλία ο καφές δεν έχει μόνο 4 ευρώ. Εδώ έναν καφέ απο το γρηγόρη τον πλερώνεις 2 ευρά. Τι με λές τώρα. ΤΙ ΜΕ ΛΕΣ. Ένα 20ευρώ ξοδεύεται σε χρόνο-ρεκορ. Δύσκολοι καιροί για φοιτητές!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H Αγγλια ηταν καποτε ακριβη. Η Ελλαδα την εχει ξεπερασει κατα πολυ.

Συζητουσα τις προαλλες με αγγλο συναδελφο για ρουχα. Σε καποια στιγμη μου λεει: "Εχω κανει μια βλακεια. Ξοδεψα 50 λιρες για ενα τζην και ακομα τις κλαιω." Εμεινα να τον κοιταζω... 50 λιρες =75 περιπου ευρω εχει το πιο φτηνο τζην μαρκας που μπορει να βρει κανεις στην Ελλαδα. Και το περιεργο ειναι οτι το θεωρουμε και φυσιολογικο. Ολοι αγοραζουμε! emconfused

Εχω βεβαια την εντυπωση πως ειμαστε emofftopic . Μηπως θα επρεπε να ονομαστει: "Συγκριση τιμων στην Ε.Ε"; :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΑΚΡΙΒΕΙΑ. Σε τί κόσμο θα μεγαλώσουμε τα παιδιά μας Prof? Τα αγγουράκια ξέρεις πόσο έχουνε πάει? Κάποτε αγοράζαμε δύο αγγούρια. Το ένα για σαλάτα :-) Εκεί που τρώγαμε το αγγουράκι για να δροσιστούμε, τώρα το τρώμα κ ζοριζόμαστε! Πάνε οι καλές εποχές που με ένα χιλιάρικο στην τσέπη αισθανόσουνα πλούσιος. Τώρα έχεις 20 ευρά(6.700 δραχμαί) και δεν σου φτάνουν για μια μέρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H Αγγλια ηταν καποτε ακριβη. Η Ελλαδα την εχει ξεπερασει κατα πολυ.

Συζητουσα τις προαλλες με αγγλο συναδελφο για ρουχα. Σε καποια στιγμη μου λεει: "Εχω κανει μια βλακεια. Ξοδεψα 50 λιρες για ενα τζην και ακομα τις κλαιω." Εμεινα να τον κοιταζω... 50 λιρες =75 περιπου ευρω εχει το πιο φτηνο τζην μαρκας που μπορει να βρει κανεις στην Ελλαδα. Και το περιεργο ειναι οτι το θεωρουμε και φυσιολογικο. Ολοι αγοραζουμε! emconfused

Εχω βεβαια την εντυπωση πως ειμαστε emofftopic . Μηπως θα επρεπε να ονομαστει: "Συγκριση τιμων στην Ε.Ε"; :unsure:

Λουκριτία μόλις διάβασα τα σχόλιά σου για το τζην θυμήθηκα την ταινία με την Καρέζη "Δεσποινίς διευθυντής " που λέει ... " Ξέρεις πόσο το πήρα εγώ αυτό το πουλόβερ στο Λονδίνο; "

:P:P:P:P

Νο οφένσες αλλά πάντα μου άρεσε η συγκεκριμένη ταινία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως ο καφές στην Ελλάδα είναι σκανδαλωδώς ακριβός.

Ντόρτι για τη φράπα ρε πούστη; Να το πεις σε ξένο να γελάει μια ώρα... :(

@Trippin,

ο cappuccino μ'αρέσει ρε μαν, τα freddi τους είναι που δεν πίνονται... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια ισχυει ο νομος προσφορας και ζητησης.....Καθηστε πιειτε τον τον καφε σπιτι σας, φωναξτε και τους φιλους σας, βαλτε και καλη μουσικουλα και δε τρεχει και τιποτα....Οσο θα πηγαινουμε στα μαγαζια αυτα τοσο οι ιδιοκτητες θα κρατουν ψηλα τις τιμες....Συμβαινει ομως ο ''καφες'' να θεωρειται ''εξοδος'' στην Ελλαδα για αυτο το λογο ειναι, κατα τη γνωμη μου, λαθος να συγκρινουμε το ποσο κανει ο καφες Ελλαδα και ποσο στο εξωτερικο...Εγω απο την εμπειρια μου στο εξωτερικο(το εχω ξαναπει) και συγκεκριμενα στην Ιταλια, δεν μου εκανε ορεξη τα τελευταια χρονια να βγω να πιω καφε και ας μου τον δινανε και τζαμπα....Και Ρωμη που ηρθα ρε συ Προφ.....Τα ιδια λεγανε τα καφε....Παντου αυτα τα μιζερα με τους παγκους....Αντε να παν να κουρευτουν να πουμε....Σκαω 4 ευρα στο μελι-μελο στο ποσειδωνιο και γουσταιρνω....Ακουω μουσικη μια χαρα, παιζουν πολλα μωρακια, πολυ ομορφη διακοσμηση.....αλλος θεος ρε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι ρε, και Ρώμη χάλια είναι η φάση του καφέ. Έχεις απόλυτο δίκιο. emarup

Μόνο Μιλάνο στο κέντρο (via Brera) και γενικότερα κοντά στον καθεδρικό φχαριστήθηκα καφέ σε «ευρωπαϊκά» δεδομένα: καθούμενος σε μαγαζί σχεδιασμένο για να κάθεσαι. ;)

Ρε μελί-μελό πάω κι εγώ ρε, κοντοχωριανοί είμαστε; :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω ειπια τον καφε μου στην γαλλια,πληρωσα 2 ευρω,ειχε δωρεαν εφημεριδα για τον οποιονδηποτε,ομορφο ντεκορ και οχι (και οχι καφε Ο ΠΑΡΘΕΝΩΝΑΣ,για να δειξει ελληναρας και μεσα ειναι καρακιτς), διεθνης μουσικη και οχι τσαλικη και προπαντως ευγενια απο τους σερβιτορους, και φυσικα μερος για ΜΗ ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΕΣ,που ακομα στην ελλαδα σε κοροιδευουν που ΔΕΝ καπνιζεις,και ουτε που νοιαζονται αν σε ενοχλει.αυτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...

Στο υψηλότερο επίπεδο που έχει καταγραφεί έφτασε το δεύτερο τρίμηνο του έτους ο αριθμός των Βρετανών που παρατείνουν την παραμονή τους στο εργασιακό δυναμικό και μετά τα 65, το όριο συνταξιοδότησης...

Τα στοιχεία δείχνουν ότι ένας στους 12 Βρετανούς σε ηλικία σύνταξης συνεχίζει να εργάζεται, την στιγμή που η εθνική σύνταξη δεν ξεπερνά τις 100 λίρες την εβδομάδα. Ο αριθμός των εργαζομένων που έχουν περάσει το όριο συνταξιοδότησής έφτασε τις 823.000, αριθμός διπλάσιος από τον αντίστοιχο αριθμό πριν δέκα χρόνια. Η αύξηση το δεύτερο τρίμηνο έφτασε τους 40.000, ενώ η μέχρι τώρα ισχυρότερη αύξηση ήταν της τάξης του 26.000.

Όπως αναφέρει η βρετανική Telegraph, χιλιάδες συνταξιούχοι υποχρεώνονται να επιστρέψουν στο εργατικό δυναμικό ή να αναστείλουν το δικαίωμα της σύνταξής τους, προκειμένου να μπορούν να καλύπτουν τις ανάγκες τους, όπως πληρωμή στεγαστικών δανείων, υποχρεώσεις προς τα παιδιά τους, προσωπικές τους ανάγκες. Τα στατιστικά αυτά στοιχεία επιβεβαιώνουν την μεγάλη αλλαγή που έχει επιβάλλει η οικονομική ύφεση στη μορφολογία του εργατικού δυναμικού στην Αγγλία.

Ο αρμόδιος υπουργός για τις συντάξεις Ιαν Ντάνκαν Σμιθ έχει αναφέρει ότι πρόθεσή του είναι να αυξήσει επίσημα την συνταξιοδότηση στο 66ο έτος της ηλικίας, μέσα στα επόμενα πέντε χρόνια, νωρίτερα από ό,τι προγραμμάτιζε αρχικά η κυβέρνηση. Σύμφωνα με τα στοιχεία της Εθνικής Στατιστικής Υπηρεσίας, σημειώνει η εφημερίδα, τους τελευταίους τρεις μήνες από τους 180.000 που ανέλαβαν εργασία οι 145.000 είναι ξένοι και οι 77.000 από χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

http://fimotro.blogspot.com/2010/08/blog-post_3149.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... και στην κορφη κανέλλα...

Να μη γράψω για τις εργασιακές συνθήκες και τη σύνταξη που τους περιμένει δηλαδή?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Οπως πολυ σοφα και απλα ειχε πει ενας γνωστος μου αν σκεφτεσαι τα λεφτα τοτε δε θα φυγεις ποτε απο την Αγγλια...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και την εκπαίδευση σου αν σκέφτεσαι πάλι δε φεύγεις, να τολμήσω να συμπληρώσω.

Άλλα πράγματα σε τραβάνε πίσω..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.