Jump to content

Πότε θα παλέψουμε και για αυτά ;


Recommended Posts

Καλές οι συζητήσεις σχετικά με τον φόβο εντατικοποίησης των σπουδών μας, καλή η δαιμονοποίηση απάντων των καθηγητών, καλοί και οι αγώνες για ένα καλύτερο αύριο για όλη την κοινωνία μας..... Η δική μου μεταφυσική ανησυχία έχει ως εξής: Όσο ασχολούμαστε αποκλειστικά με τα παραπάνω (σε επίπεδο συλλόγου, πάντα), τι κάνουμε με άλλα σημαντικά ζητήματα που σχετίζονται άμεσα με την ακαδημαϊκή ζωή και το επίπεδο σπουδών μας????

Παραδείγματα:

1 . Πότε θα συζητηθεί η καθιέρωση του θεσμού του Tutoring?Μήπως είμαι ο μόνος που από τη στιγμή που μπήκα στη σχολή έχω έρθει αντιμέτωπος με εκατοντάδες προβλήματα-προβληματισμούς-απορίες σχετικά με τις σπουδές μου, τον επιστημονικό προσανατολισμό μου, τον τρόπο με τον οποίο θα μπορέσω να γίνω ενεργό μέλος της επιστημονικής κοινότητας με συμμετοχή σε ερευνητικά προγράμματα????? Δεν νομίζω... Γιατί λοιπόν να πρέπει να αρκεστώ σε μια συμβουλή ενός μεγαλύτερου φοιτητή, γιατί να πρέπει να καταβάλλω πολύτιμο χρόνο και κόπο για να βρω απαντήσεις που άλλοτε με ικανοποιούν και άλλοτε, πάλι, όχι??? Μήπως θα έπρεπε να έχω ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ ένα από τα 900 και πλέον μέλη ΔΕΠ να ασχολείται με την πορεία μου κατά τη διάρκεια των σπουδών μου, βοηθώντας με και εξασφαλίζοντας μου ίσες ευκαιρίες με οποιονδήποτε άλλο συμφοιτητή μου??Μήπως ο ίδιος άνθρωπος θα μπορούσε να με βοηθήσει να ανακαλύψω τις κλίσεις μου, να τις αξιοποιήσω και να διακριθώ χάρη σε αυτές??? Κατ'εμέ, αυτή είναι η χρησιμότητα του προαναφερθέντος θεσμού: Μετατρέπεις τον διδάσκοντα από τον χειρότερό σου δαίμονα σε σύμμαχο - ας μου επιτραπεί η έκφραση- σε μέντορα....

2 . Πότε θα συζητήσουμε διεξοδικά και πολιτισμένα όχι μόνο το ποια μαθήματα θα διδάσκονται, αλλά και τι ύλη και από ποια συγγράμματα θα περιλαμβάνουν τα διδασκόμενα μαθήματα?? Μόνο εγώ θεωρώ το τρίτομο του Προυκάκη ξεπερασμένο, αντιπαιδαγωγικό, προσβλητικό για την αισθητική μου και βλαβερό γιατην πνευματική μου υγεία???Δεν νομίζω.... Ο καθένας από τους 2000+ φοιτητές της σχολής μας έχει τη δική του ιστορία να προσθέσει....

3 . Πότε θα ζητήσουμε την δημιουργία ηλεκτρονικών πινάκων ανακοινώσεων στο site της σχολής, όπου θα μπορεί ο κάθε φοιτητής να ενημερώνεται εύκολα και απλά για τις ημερομηνίες εργαστηρίων, παραδόσεων και εξετάσεων (καθώς και για την ύλη των μαθημάτων) χωρίς να χρειάζεται να κάνει αυτόν τον καταραμένο γύρο της σχολής???? ΜΑ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΙΩΝΑ ΖΟΥΜΕ ΤΕΛΙΚΑ???

Οι παραπάνω αναζητήσεις είναι βασισμένες σε αυστηρά προσωπικές απόψεις του γράφοντος. Σκοπός του post αυτού είναι να ξεκινήσει μια συζήτηση σχετικά με τα παραπάνω θέματα - και άλλα παρεμφερή- στην φοιτητική κοινότητα (ιντερνετική και μη)... κάθε σκέψη, ένσταση, διαφωνία, κ.ο.κ. είναι ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αααα φιλέ μου, ξέχασε το θρέντ αυτό. Ξέχασε τα όλα. Πήγαινε πάρε το χαρτί να τελειώνεις. Αυτά που ζητάς δεν πρόκειται να γίνουν στον αιώνα τον άπαντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πασκάλ ανοίγεις ένα μεγάλο θέμα, πράγματι ο φοιτητικός συνδικαλισμός έχει απομακρυνθεί από αυτά που πραγματικά τον ενδιαφέρουν.

Αναφέρομαι συνοπτικά στα θέματα που έθιξες:

1.

Πότε θα συζητηθεί η καθιέρωση του θεσμού του Tutoring?

Πράγματι ένα από τα σημαντικοτέρα ζητήματα: ο νέος φοιτητής ιατρικής είναι τελείως στον αέρα, δίχως καθοδήγηση από την σχολή του [στο ΑΠΘ ωστόσο κάτι κάνουν με το γραφείο διασύνδεσης] ούτε από το κράτος [βλέπε κατάρτιση υγειονομικού χάρτη]

Αντιγράφω από τις προτάσεις της ΠΑΣΠ στο 1ο Συνέδριο για τα Εκπαιδευτικά Θέματα της Ιατρικής Σχολής την άνοιξη του 2005

4.Θέσπιση συμβούλου καθηγητή για μικρές ομάδες φοιτητών, ώστε να υπάρχει δυνατότητα καθοδήγησης όποτε αυτό ζητηθεί

Ολόκληρη την παρουσίαση της ΠΑΣΠ θα την βρείτε: ΕΔΩ

2 .

Πότε θα συζητήσουμε διεξοδικά και πολιτισμένα όχι μόνο το ποια μαθήματα θα διδάσκονται, αλλά και τι ύλη και από ποια συγγράμματα θα περιλαμβάνουν τα διδασκόμενα μαθήματα?? Μόνο εγώ θεωρώ το τρίτομο του Προυκάκη ξεπερασμένο, αντιπαιδαγωγικό, προσβλητικό για την αισθητική μου και βλαβερό γιατην πνευματική μου υγεία???Δεν νομίζω.... Ο καθένας από τους 2000+ φοιτητές της σχολής μας έχει τη δική του ιστορία να προσθέσει....

Όλα ξεκινάνε από την αντίδραση μιας μερίδας φοιτητοπατέρων ΕΑΑΚιτών οι οποίοι πραξικοματικά εμποδίζουν την συμμετοχή του ΣΦΙΑ στην Επιτροπή Προγράμματος Σπουδών [Όργανο Συνδιοίκησης, οι φοιτητές έχουν δικαίωμα να συμμετέχουν] αλλά και σε οποιαδήποτε άλλη προσπάθεια μπορεί να γίνει κατά καιρούς.

Και πραγματικά ακόμα και αν ξεκινήσει ο διάλογος είναι μια διαδικασία πολύ δύσκολη. Ωστόσο σαβούρες όπως η Φυσική Προυκάκη είναι εύκολο να εντοπιστούν και να απομακρυνθούνα ΑΜΕΣΑ.

3 .

Πότε θα ζητήσουμε την δημιουργία ηλεκτρονικών πινάκων ανακοινώσεων στο site της σχολής, όπου θα μπορεί ο κάθε φοιτητής να ενημερώνεται εύκολα και απλά για τις ημερομηνίες εργαστηρίων, παραδόσεων και εξετάσεων (καθώς και για την ύλη των μαθημάτων) χωρίς να χρειάζεται να κάνει αυτόν τον καταραμένο γύρο της σχολής???? ΜΑ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΙΩΝΑ ΖΟΥΜΕ ΤΕΛΙΚΑ???

Αυτό είναι για να βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο. Το ΕΚΠΑ έχει την ΥΠΟΔΟΜΗ έτοιμη το γνωστό η-Τάξη το οποίο είναι πανεύκολο στην χρήση και πολύ βολικό για τους φοιτητές. Το μόνο που θέλει είναι λίγο καλή θέληση από τις γραμματείς των εργαστηρίων/κλινικών....αλλά που τέτοιες χλίδες εδώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα ξεκινάνε από την αντίδραση μιας μερίδας φοιτητοπατέρων ΕΑΑΚιτών οι οποίοι πραξικοματικά εμποδίζουν την συμμετοχή του ΣΦΙΑ στην Επιτροπή Προγράμματος Σπουδών [Όργανο Συνδιοίκησης, οι φοιτητές έχουν δικαίωμα να συμμετέχουν] αλλά και σε οποιαδήποτε άλλη προσπάθεια μπορεί να γίνει κατά καιρούς.

Τέτοια δύναμη τα ΕΑΑΚ, ε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή τα ΕΑΑΚ έχουν τόση δύναμη επειδή εκφράζουν την πλειοψηφία των φοιτητών ιατρικής και όχι επειδή η πλειοψηφία αυτή αδιαφορεί και δεν επιδεικνύει την ίδια «δυναμικότητα»...

Αν είναι έτσι τα πράγματα και η πλειοψηφία της σχολής συμφωνεί με τις «θέσεις ΕΑΑΚ» τότε συγνώμη για το σχόλιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή τα ΕΑΑΚ έχουν τόση δύναμη επειδή εκφράζουν την πλειοψηφία των φοιτητών ιατρικής και όχι επειδή η πλειοψηφία αυτή αδιαφορεί και δεν επιδεικνύει την ίδια «δυναμικότητα»...

’μα είναι έτσι τα πράγματα και η πλειοψηφία της σχολής συμφωνεί με τις «θέσεις ΕΑΑΚ» τότε συγνώμη για το σχόλιο.

Λυπάμαι που γίνομαι επιθετικός αλλά η πλειοψηφία των αυτοαποκαλούμενων "ενδιαφερομαι για την σχολη και μπλα μπλα μπλα" την κρίσιμη ώρα των εκλογών και δεν μιλώ για τις φοιτητικές λάμπουν δια της απουσίας του...

Δυστυχώς για όλους μάς κάποιοι συνδικαλιστες χωρίς να ανοίκω σε αυτούς τους κάποιους φοβούνται να αντιμηλείσουν στα Εχω Αντιθετη Αποψη Καθημερινα διοτη δεν θέλουν να τσαλακόσουν το αρμάνι τους...

Λυπάμαι για την ΚΑΤΑΝΤΙΑ της ΔΑΠ μια και κάποτε ανήκα σε αυτήν αλλά ο συνδικαλισμός αγαπητοι ΔΑΠίτες δεν γίνεται με ενα κινητό στο χέρι.Ο συνδικαλισμός γίνται με απόψεις, με πρωτοβουλίες, με προτάσεις. Οταν ορίζεσαι συνδικαλιστής θα βάλεις και τα χέρια σου στην φωτιά για να υποστιρήψεις την άποψη σου.Δεν μπορεί να είσαι ΚΟΤΑ

Καταψηφίζεται μια κατάληψη;;

Πολυ καλα κανετε και συμφωνώ αλλά γιατί;;

Υπερψιφίζεται μια πρόταση αλλης παράταξης;;

Καλα κάνετε αλλα γιατί;;

Μα επιτέλους αντι να κρατάτε αρνητική στάση και να απουσιάζεται στις ΓΣ κατεβάστε μια ολοκληρωμένη πρόταση..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι ζήτημα προσπάθειας της διοίκησης πάντως ο εκσυγχρονισμός των φοιτητικών υπηρεσιών... Η Νομική πχ είναι από τις ελάχιστες σχολές του ΕΚΠΑ όπου οι δηλώσεις μαθημάτων, τα αποτελέσματα κλπ βγαίνουν online στο http://my-studies.uoa.gr , ενώ και πολλές ανακοινώσεις αναρτώνται άμεσα στο http://www.law.uoa.gr

Η Ιατρική έχει αρχίσει θετικά με το http://www.med.uoa.gr - λίγη προσπάθεια θέλει ακόμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.