Jump to content

Πτυχιούχοι γιατροί εξωτερικού


Sovereign

Recommended Posts

Κύριοι:

1.όχι μονο ο ΣΑΙΕΠ,αλλά οποιοσδήποτε σύλλογος εκπροσωπεί γιατρούς που θέλουν να ασκήσουν την ιατρική στην Ελλάδα έχει ΕΝΝΟΜΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ από την εύρυθμη και αποτελεσματική λειτουργία του ΔΟΑΤΑΠ,εφόσον αυτός ο φορέας επηρεάζει την αγορά εργασίας της ιατρικής στην Ελλάδα.

2.Το γεγονός οτι ο ΣΑΙΕΠ ΑΓΝΟΗΘΗΚΕ απο ένα σοβαρο σταθμο οπως η ΝΕΤ πιθανως σημαίνει,αγαπητε Sovereign ,οτι η φημη του δεν ειναι ακόμα αρκετα μεγάλη,παρα τις προσπάθειες που αναμφισβητητα εχετε κανει κι εχω διαπιστωσει κι εγω ο ιδιος,ζωντας στην επαρχια,απο τις εφημεριδες πανελλαδικής κυκλοφοριας.Προβληματίσου, λοιπον,επ'αυτου πρωτα.

3.Ακόμα και χωρις τη συμμετοχη του ΣΑΙΕΠ,ωστοσο,θεωρω οτι η προβολη του θεματος με ζωντανη εκπομπη ειναι θετικο βημα,αφου η ΜΗ ΠΡΟΒΟΛΗ του προβληματος ΗΤΑΝ και ΕΙΝΑΙ τοσα χρόνια ανασταλτικος παραγοντας για να δοθεί λύση.Αν γινουν ακομα 2,3,10,50,100 εκπομπες να ειστε σιγουροι οτι και εκπρόσωποι αποφοιτων ελληνικων πανεπιστημιών θα κληθούν,και συζήτηση στη Βουλή μπορεί να υποκινηθεί και ο απλός πολίτης μπορεί να ευαισθητοποιηθεί.Δυστυχώς,ζουμε σε μια κοινωνία που τα ΜΜΕ ασκούν μεγαλύτερο έλεγχο απ'όσο θα επρεπε κι αυτό απλώς αντικατοπτρίζει ότι η Πολιτεία δυσλειτουργεί (περισσότερο απ'ότι θα΄πρεπε)

emarright Και για να μην έχετε απορίες περί τίνος προκειται,σας λεω ότι ειμαι απόφοιτος ελληνικού πανεπιστημίου(Πάτρα),μη ενεταγμένος στον ΣΑΙΕΠ ή οποιονδήποτε άλλο σύλλογο.Ακόμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Last Reply
όχι μονο ο ΣΑΙΕΠ,αλλά οποιοσδήποτε σύλλογος εκπροσωπεί γιατρούς που θέλουν να ασκήσουν την ιατρική στην Ελλάδα έχει ΕΝΝΟΜΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ από την εύρυθμη και αποτελεσματική λειτουργία του ΔΟΑΤΑΠ,εφόσον αυτός ο φορέας επηρεάζει την αγορά εργασίας της ιατρικής στην Ελλάδα.

Ωραιο επιχειρημα. Σκεφτηκες ομως πως με την ιδια λογικη οι αποφοιτοι ξενων πανεπιστημιων θα πρεπει να εχουν λογο και για την ευρυθμη λειτουργια των Ελληνικων ιατρικων σχολων ? Κι αυτες επηρεαζουν την αγορα εργασιας. Η Αθηνα μονο εχει γυρω στους 500 εκτοετεις. Σαν πολλοι δεν ειναι ?

Νταξ, μην αρχισουμε τωρα κουβεντα για τον αν η λειτουργια τους ειναι ευρυθμη ή ειναι μπαχαλο.

Οσο για το Σαιεπ και τα προβληματα που αντιμετωπιζει, μηπως να αλλαξει το ονομα ? Να γινει λιγο πιο βαρυγδουπο ρε παιδι μου. Πχ "Βασιλικος Συλλογος Αποφοιτων Ελληνικων Πανεπιστημιων"...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Δεν βλέπω κανέναν σύλλογο ξένων αποφοίτων να διαμαρτύρεται για την κατάσταση στις Ελληνικές Ιατρικές

Μόνο για το πως θα αναγνωρίσουν το πτυχίο τους κόβονται... -_-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλοι σε αυτή την άδικη κοινωνία για το συμφέρον τους κόπτονται...

Βέβαια κάποιοι δεν έχουν συναίσθηση της πραγματικότητας στη χώρα αυτή και επιδιώκουν την περαιτέρω υποβάθμιση του ιατρικού λειτουργήματος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κύριοι:

2.Το γεγονός οτι ο ΣΑΙΕΠ ΑΓΝΟΗΘΗΚΕ απο ένα σοβαρο σταθμο οπως η ΝΕΤ πιθανως σημαίνει,αγαπητε Sovereign ,οτι η φημη του δεν ειναι ακόμα αρκετα μεγάλη,παρα τις προσπάθειες που αναμφισβητητα εχετε κανει κι εχω διαπιστωσει κι εγω ο ιδιος,ζωντας στην επαρχια,απο τις εφημεριδες πανελλαδικής κυκλοφοριας.Προβληματίσου, λοιπον,επ'αυτου πρωτα.

Δεν υπάρχει αυτή η πιθανότητα: Η κυρία παραγωγός της εκπομπής γνώριζε πολύ καλά την ύπαρξη του Συλλόγου μας και δήλωσε πως "εσκεμμένα δεν κλήθηκε γιατί εμείς δεν δίνουμε ΔΙΚΑΤΣΑ". Αν θέλεις την προσωπική μου άποψη και κάνοντας μια κάπως βεβιασμένη αλλά βάσιμη κρίση, η κυρία παραγωγός ήταν το δόντι των "παιδιών". Τόσο έντονα για τα "καημένα τα παιδιά" και το κακό, ανάλγητο ΔΙΚΑΤΣΑ δεν έχει μιλήσει ούτε μαμά αποφοίτου Γιουγκοσλαβίας, που λέει ο λόγος.

Πάντως παιδιά, πλάκα πλάκα, το ΔΣ του ΣΑΙΕΠ δεν απαρτίζεται από επαγγελματίες συνδικαλιστές, ώστε να έχουν βγει από άκρη σε άκρη σε όλη την Ελλάδα να διαφημίζουν το Σύλλογο. Κάνουμε ό,τι μπορούμε από την πλευρά ανθρώπων που αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα με οποιονδήποτε άλλο απόφοιτο, απλά εμείς έτυχε να θελήσουμε να δραστηριοποιηθούμε λίγο παραπάνω. Γι' αυτό άλλωστε και κάποιες γραφικές φωνές που κάνουν λόγο για συμφέροντα και φιλοδοξίες προέρχονται από ανθρώπους που πολύ απλά δεν μπορούν να δεχτούν πως μπορεί κάποιος απόφοιτος που ουδέποτε ασχολήθηκε με συνδικαλιστικά και δεν έχει καμία πολιτική φιλοδοξία πλην του να αλλάξει όσα τον θίγουν ως απόφοιτο Ελληνικού Πανεπιστημίου, να φτιάξει Σύλλογο, να τον προωθήσει και να φωνάξει, όσο μπορεί, τα αιτήματά του.

Οι συγκεκριμένες γραφικές φωνές, άλλωστε, συνήθως δεν έχουν κανένα επιχείρημα, καμία λύση να προτείνουν, καμία υπόσταση, και πίσω από ένα διαδικτυακό nick κάνουν τον έξυπνο από την πολυθρόνα του σπιτιού τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Alex:

Αλλο πράγμα είναι οι σπουδές κι άλλο η αγορά εργασίας.Δικαίωμα ελέγχου της λειτουργίας των ελληνικών ιατρικών σχολών έχουν μόνο το ελληνικο κράτος,η ΕΕ,ευρύτερα, και φυσικά οι φοιτητές και όσοι απασχολούνται σ'αυτές(διδακτικο,ερευνητικό προσωπικο κλπ).Όσοι μετέχουν στις εξετάσεις του ΔΟΑΤΑΠ διεκδικούν την ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ του πτυχίου τους,κι επιτυγχάνοντας σ'αυτες αποκτούν ίσα δικαιώματα στην αγορά εργασίας με τους ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ των ελληνικών σχολών.

Με απλα λόγια,ο ΣΑΙΕΠ δικαιούται να κόπτεται για το ΔΟΑΤΑΠ,αλλά όχι για τη λειτουργια της Ιατρικής Σχολής Κωνστάτζας,όπως ακριβώς είναι παράλογο να έχει λόγο για την σωστή ή μη λειτουργία της Ιατρικής Πάτρας ο ρουμάνος φοιτητής (που θα ασκήσει την ιατρική στη Ρουμανία και τυγχάνει να έχει 100 συμφοιτητές Έλληνες που θα ΠΑΛΛΙΝΟΣΤΗΣΟΥΝ άμα τη αποφοιτήσει)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μ'αλλα λογια (ν'αγαπιομαστε) ο Σαιεπ εχει δικαιωμα να ελεγχει το επιπεδο επιστημονικης καταρτισης οσων σπουδασαν στο εξωτερικο...

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Ρε πατε καλα ?! Εχετε λαλησει εντελως ?!

Τι να πω, πραγματικα δεν εχω λογια.

Δεν πειραζει ομως, σε συγχωρω, μας ενωνει η αγαπη για τους White Stripes.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε Προφεσορ, δε κανουμε κι εμεις ενα συλλογακο ?  ;)

Pick your favorite! ;)

  • ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΠΑΓΡΥΠΝΗΣΗΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΤΑΣΘΑΛΙΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ :rolleyes:
  • ΑΝΤΙ-ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΙΟΙ :rolleyes:
  • ΑΛΦΟΝΣΟ Α.Ε. (ΔΟΜΙΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ) :rolleyes:
  • GAY (GREAT ACT of YGEIA) :rolleyes:

Πέρα απ'την πλάκα, δε μ'απασχολούν αυτά. To παν είναι να καταπολεμηθούν οι ατασθαλίες. Αν κάνει ο ΣΠΙΕ ή ο ΣΑΙΕΠ δεν το εξετάζω. Εγώ ΔΕΝ θέλω να ξέρω απλά πως κάποιος αύριο-μεθαύριο εξασκεί την ιατρική έχοντας κάνει λιγότερες από τις απαιτούμενες ώρες ή εξετάσεις που ορίζει η ευρωπαϊκή οδηγία 93/16... -_-

Αν το ξέρω, θα κάνω εγώ την καταγγελία. Έννοια σας. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λίγο ξεκάρφωτο στην ροή της κουβέντας:

Είχε χθες άρθρο στο "ΘΕΜΑ" για το συγκεκριμένο ζήτημα.

Περιληπτικά αναφέρει:

-Ατυπος Πόλεμος μεταξύ πτυχιούχων εξωτερικού - εσωτερικού

-Ίδρυση Συλλόγου Medics...

-Ρατσιστική Συμπεριφορά των Ειδικευομένων με Ελληνικά Πτυχία προς τους ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ ειδικευόμενους μέσα στην ίδια κλινική

-Αναφέρει και για τις πολλαπλές επιτυχίες στις εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ και καταλήγει: ή το πρόβλημα υπάρχει στο σύστημα εξέτασης ή .. το πρόβλημα το έχουν οι εξεταζόμενοι..

Αν δεν βαριέται κάποιος ας το ανεβάσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την εκπομπή δεν την είδα, ΔΥΣΤΧΩΣ.

Είδα όμως ένα απόσπασμα στο δελτίο ειδήσεων και άκουγα την εν λόγω κυρία-πρόεδρο να λέει ότι οι πόρτες στην Ελλάδα γι αυτούς είναι κλειστές και ότι δεν μπορούν να ασφαλιστούν και να γραφτούν στον ΟΑΕΔ

Απλά θα πω το εξής : Όύτε και για τους εν Ελλάδι αποφοίτους αγαπητή είναι ανοιχτές οι πόρτες.....Και γω όπως και πολλοί άλλοι συνάδελοι ανασφάλιστοι είμαστε τόσο καιρό και πληρώνουμε τα φάρμακά μας από την τσέπη μας και όλα τα νοσήλεια.......Τα κλάμματα λοιπόν αλλού..........

Πάντως το θέμα ήταν το ΔΟΑΤΑΠ ...

Αλήθεια, γιατί δεν προκαλεί εντύπωση το γεγονός ότι το ΔΟΑΤΑΠ κατακλύζεται από αιτήσεις για αναγνώριση πτυχίων Ιατρικής και Οδοντιατρικής και όχι άλλων επιστημών;;;;

θα ήταν χρήσιμο να είχαμε στατιστικά στοιχεία για το τι σπουδάζουν οι Έλληνες στο εξωτερικό.....Μπορεί να πέφτω έξω αλλά νομίζω ότι το ΔΟΑΤΑΠ δουλεύει για την Ιατρική σχεδόν αποκλειστικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ΛΟΓΟΣ που έγινε η εκπομπή είναι το τελευταίο καιρό δημιουργείται η ΔΙΚΑτζιχάντ,οργάνωση από αγανακτισμένους(βλ.pathologo)οι οποίοι είναι διατεθειμένοι να φτάσουν και στη "τελική λύση"-όπως έχουν αναφέρει.

Η αστυνομία ανησύχησε και φοβήθηκε μήπως τους έχει πλευρίσει καμία οργάνωση και σκάσει καμικάζι στο μετρό.

Ιδιαίτερα τώρα μετά από αυτές τισ δύσκολες εξετάσεις :lol::lol: πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στο μετρό! :wacko:

Τους κάλεσαν για να κόψουν διαθέσεις.

Εάν δείτε στο μετρό κάποιον με σκούφο ΔΙΚΑτζιχάντ,να κρατάει τσάντα ιατρική και φορώντας την ποδιά ΤΡΕΧΤΕ! emnuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σόβε ελπίζω να μην αναφέρεσαι σε μένα... οι αναφορές μεταξύ μας μέχρι τώρα έχουν κρατηθεί σε ένα επίπεδο... ελπίζω να μην προσπαθείς να το ρίξεις...

Προφ, όχι. Δεν συμμερίζομαι την κύρια διεκδίκηση του ΣΑΙΕΠ που είναι οι εξετάσεις για την έναρξη ειδικότητας, δεν συμμερίζομαι το καταστατικό του και πολλά άλλα πράγματα από αυτόν. Και κυρίως δεν συμμερίζομαι την προσπάθεια του να αναδειχθεί σε κύριο "συνδικαλιστικό" (σε εισαγωγικά, το τονίζω) όργανο και εκπρόσωπο, των αποφοίτων εκ Ελλάδος.

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει ανάγκη να δημιουργηθεί τέτοιος σύλλογος και με αηδιάζει το αδιάκριτο αντιδικατσάδικο μένος που φτάνει στα όρια του ρατσισμού, που από πολλά μέλη του συλλόγου χρησιμοποιείται. Δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε μεταξύ μας/

Όταν το ΕΣΥ υπερλειτουργεί υποστελεχωμένο (προσέξτε την διατύπωση), και βάση της Ε.Ε. θα υπάρξει έλλειψη γιατρών στο άμεσο μέλλον και σε ορισμένες ειδικότητες και σε πάρα πολλές περιοχές της Ελλάδας, και κυρίως όταν το 30% των επιμελητών τα επόμενα 2 χρόνια θα βγεί στη σύνταξη (εξακριβωμένο), πιστεύω ότι οι επιδιώξεις του ΣΑΙΕΠ δεν με εκφράζουν.

Ο ΣΑΙΕΠ εκπροσωπεί τα μέλη του και μόνο αυτά. Κανέναν άλλο απόφοιτο ή φοιτητή ή δεν ξέρω γω τι.

Γι'αυτό η κάθε προσπάθεια του να έχει θεσμικό ρόλο ως όργανο των ελλήνων αποφοίτων θα με βρεί απέναντι του...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ΣΑΙΕΠ εκπροσωπεί τα μέλη του και μόνο αυτά. Κανέναν άλλο απόφοιτο ή φοιτητή ή δεν ξέρω γω τι.

Γι'αυτό η κάθε προσπάθεια του να έχει θεσμικό ρόλο ως όργανο των ελλήνων αποφοίτων θα με βρεί απέναντι του...

Μάιστα.

Είναι χαρακτηριστικό των αναρχικών να βλέπουν παντού εχθρούς. :)

Ακόμα κι αν ένας ευγενής θεσμός (κι αυτό το λέω εγώ που και να θέλω δε μπαίνω!) όπως ο ΣΑΙΕΠ στα μάτια σου είναι εχθρός.

Anywho, πάντως απ'τις επιτυχίες του ΣΑΙΕΠ όλοι κερδίζουμε. Τουλάχιστον όλοι που έχουμε αληθινές καρτέλες, εσωτερικού κι εξωτερικού. Για τον Αλφόνσο και την "καρτέλα" του δεν ξέρω βέβαια. Έχω τις υποψίες μου. emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σόβε ελπίζω να μην αναφέρεσαι σε μένα... οι αναφορές μεταξύ μας μέχρι τώρα έχουν κρατηθεί σε ένα επίπεδο... ελπίζω να μην προσπαθείς να το ρίξεις...

Ο ΣΑΙΕΠ εκπροσωπεί τα μέλη του και μόνο αυτά. Κανέναν άλλο απόφοιτο ή φοιτητή ή δεν ξέρω γω τι.

Γι'αυτό η κάθε προσπάθεια του να έχει θεσμικό ρόλο ως όργανο των ελλήνων αποφοίτων θα με βρεί απέναντι του...

1) Όχι, δεν αναφερόμουν σε σένα, οπότε μπορείς να ξαναβάλεις την όρεξη για καβγά στο συρτάρι.

2) Δεν είπαμε ΠΟΤΕ ότι εκπροσωπούμε κάποιον άλλον εκτός των μελών μας, οπότε βάλε Χ2 την όρεξη για καβγά σ' εκείνο το συρτάρι.

3) Ο Σύλλογος είναι ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ και όχι ΦΟΙΤΗΤΩΝ. Ας σε βρίσκουν απέναντί τους οι Σύλλογοι ΦΟΙΤΗΤΩΝ γιατί εμείς έχουμε να κάνουμε με ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ.

Απορώ γιατί αρπάζονται άτομα στα οποία δεν αναφέρθηκα και εκτιμώ στην τελική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.dikatsa.info/forum/showpost.php...67&postcount=21

Για να ξεκαθαρίσουμε αυτό που πολλοί ρωτάτε, ο σύλλογος ονομάζεται «ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΙΑΤΡΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ». Αυτό σημαίνει ότι

στο Σύλλογο μπορούν να γραφτούν όλοι όσοι έχουν πτυχίο Ιατρικής Εξωτερικού. Φυσικά αυτό σημαίνει ότι μπορούν να γραφτούν και ιατροί ειδικευμένοι και μη, από οποιαδήποτε χώρα του εξωτερικού και όχι μόνο εκτός Ε.Ε.

Ευχαριστουμε

Δ.Σ. MEDICS

emplease

εσεις που ειστε "εις τα ξενα" ενημερωστε τους αλλοδαπούς συναδελφους (Αγγλους, Γαλλους, Πορτογαλους, και λοιπους ανενημερωτους γιατρους με πτυχιο παρακαλω να ερθουν να γραφτουν παραυτα

emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:angry: Ο ΣΑΙΕΠ δε διεκδίκησε επίσημα να εμφανιστεί στη συγκεκριμένη συζήτηση, παρότι ήταν ανακοινωμένο από πριν ότι θα γίνει στο dikatsa.info και στο virtual-dentistry.com.

-_- Δεν πιστεύω ότι έχει ιδιαίτερο νόημα να κάνουμε μια ανούσια αντιπαράθεση με αποφοίτους εξωτερικού για το αν είναι εύκολα ή δύσκολα τα θέματα του ΔΟΑΤΑΠ. Δε θα ανακαλύψουμε τον τροχό, όποιος έχει μια στοιχειώδη επαφή με την ιατρική καταλαβαίνει περί τίνος πρόκειται.

:) Κάθε σύλλογος (ας τον πούμε και σωματείο για να ακριβολογούμε) εκπροσωπεί μόνο τα μέλη του. Υπάρχουν και σωματεία όμως που δεν εκπροσωπούν ούτε καν τα μέλη τους, όπως και αντίστοιχοι σύλλογοι-ΝΠΔΔ. Αυτό συμβαίνει ιδίως όταν η εγγραφή είναι υποχρεωτική (πχ ΝΠΔΔ σύλλογοι, επιμελητήρια) ή γίνεται κατά τρόπο παραπλανητικό (εγγραφή σε συλλόγους φοιτητών μαζί με την εγγραφή στη σχολή "για να πάρετε το πάσο", χωρίς ποτέ να αποδέχεται το μέλος το καταστατικό). Για τους συλλόγους αυτούς η κρατούσα άποψη είναι ότι εκπροσωπούν όσους ψηφίζουν στις εκλογές τους (που τεκμαίρεται ότι το κάνουν συνειδητοποιημένα), και γι' αυτό είναι σημαντικό να συμμετέχουν όλοι τόσο στις φοιτητικές όσο και στις εκλογές των επαγγελματικών συλλόγων-ΝΠΔΔ.

:unsure: Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πολλοί που δεν είναι και δε θα μπορούσαν και να γίνουν μέλη του ΣΑΙΕΠ, είτε λόγω (χώρας) αποφοίτησης είτε λόγω τοποθέτησης εκτός των σκοπών του συλλόγου που ορίζει το καταστατικό, μπαίνουν σε μια διαδικασία ανούσιας και γι' αυτούς και για μας αντιπαράθεσης.

B)Ο ΣΑΙΕΠ δεν έχει κάτι να χωρίσει με τους φοιτητές ή με τους γιατρούς εξωτερικού. Με τα κάθε είδους ΛΑΜΟΓΙΑ που νομίζουν ότι η Ελλάδα είναι μπανανία και μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν έχουμε πρόβλημα.

emarright Με αυτούς που φημολογείται ότι πέρασαν νύχτα το ΔΙΚΑΤΣΑ λαδώνοντας

emarright Με αυτούς που, ενώ χαίρουν άκρας υγείας, ήρθαν σε ελληνικά πανεπιστήμια με παράνομη μεταγραφή ή / και μπήκαν υπεράριθμοι για ειδικότητα

emarright Με τα κάθε λογής "βύσματα" που θέλουν να είναι "πιο ίσοι" από τους υπόλοιπους

emarright Με αυτούς που, επειδή δεν μπορούν να κάνουν τίποτε άλλο, περιμένουν από το 1999 να μπουν οι χώρες όπου πήραν, όπως πήραν, το πτυχίο στην ΕΕ για να "αναγνωρίσουν" επαγγελματικά δικαιώματα και να ρίξουν ακόμα περισσότερο το επίπεδο της ιατρικής στην Ελλάδα

emarright Με αυτούς που άλλα λένε στο προεκλογικό τους πρόγραμμα, άλλα στις ομιλίες τους, άλλα στις κατ'ιδίαν συναντήσεις με τον καθένα, άλλα στη Βουλή και άλλα κάνουν στο τέλος

ΥΓ: Εμένα τα ποσοστά επιτυχίας στο ΔΟΑΤΑΠ μου φάνηκαν αρκετά μεγάλα, ανεβασμένα σε σχέση με τις προηγούμενες φορές. Το επίπεδο των θεμάτων, αν τα δούμε ως εξέταση pass/fail με το δεδομένο απαιτούμενο βαθμό για να περάσει κανείς, δεν πιστεύω ότι μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα σε οποιοδήποτε γιατρό ασχολήθηκε έστω και στοιχειωδώς με την επιστήμη του και εμφανίστηκε να δώσει μεταξύ καφέ και παραλίας, με μαγιό και σαγιονάρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ΣΑΙΕΠ δεν έχει κάτι να χωρίσει με τους φοιτητές ή με τους γιατρούς εξωτερικού. Με τα κάθε είδους ΛΑΜΟΓΙΑ που νομίζουν ότι η Ελλάδα είναι μπανανία και μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν έχουμε πρόβλημα.

emarright Με αυτούς που φημολογείται ότι πέρασαν νύχτα το ΔΙΚΑΤΣΑ λαδώνοντας

emarright Με αυτούς που, ενώ χαίρουν άκρας υγείας, ήρθαν σε ελληνικά πανεπιστήμια με παράνομη μεταγραφή ή / και μπήκαν υπεράριθμοι για ειδικότητα

emarright Με τα κάθε λογής "βύσματα" που θέλουν να είναι "πιο ίσοι" από τους υπόλοιπους

emarright Με αυτούς που, επειδή δεν μπορούν να κάνουν τίποτε άλλο, περιμένουν από το 1999 να μπουν οι χώρες όπου πήραν, όπως πήραν, το πτυχίο στην ΕΕ για να "αναγνωρίσουν" επαγγελματικά δικαιώματα και να ρίξουν ακόμα περισσότερο το επίπεδο της ιατρικής στην Ελλάδα

emarright Με αυτούς που άλλα λένε στο προεκλογικό τους πρόγραμμα, άλλα στις ομιλίες τους, άλλα στις κατ'ιδίαν συναντήσεις με τον καθένα, άλλα στη Βουλή και άλλα κάνουν στο τέλος

Αυτό είναι σωστό και δεν ενοχλεί κανένα, ίσα ίσα βελτιώνει το ιατρικό λειτούργημα στην Ελλάδα.

Αρκεί να μην υπάρχει τάση ελιτισμού και επιθετικότητας προς όποιον δεν είναι μέλος του ΣΑΙΕΠ, γιατί μεταξύ των Ελλήνων πτυχιούχων ιατρικής εξωτερικού είναι πολλοί που κατεβάζουν το επίπεδο, μα είναι επίσης πολλοί που το κρατούν στα ύψη.

Πρόσεξα μιά μεγάλη επιθετικότητα προς όποιον είναι έξω από το ΣΑΙΕΠ. Πολλοί σίγουρα θα έχουν προκαλέσει με τη συμπεριφορά τους αυτή την κατάσταση. Άλλοι όμως, έστω κι αν δεν είναι άμεσα μπλεγμένοι στο παιχνίδι (όπως εγώ και γενικά οι εκ της Ιταλίας, που δεν είναι στη λογική της ΔΙΚΑΤΣΑ και των εύκολων πτυχίων), τήθονται σε κατάσταση άμυνας. Γιατί αν η μπάλα τώρα παίρνει τους ΔΙΚΑΤΣΑδες, αργά ή γρήγορα μπορεί να πάρει όλους, όσους δεν είναι στο ΣΑΙΕΠ.

Αξίζει τον κόπο να σημειώσω πως με τα παραπάνω δεν κρίνω συμπεριφορές ή λεγόμενα, απλά εκφράζω κάποιους φόβους, θα έλεγα εύλογους. Γιατί και εμένα ενοχλούν τα εύκολα πτυχία από την Ανατολική Ευρώπη, όμως δεν είναι σωστό να μπούν όλοι στο ίδιο τσουβάλι, παρά την προκλητική συμπεριφορά αρκετών. Μάλιστα, με ενοχλεί ακόμα πιό πολύ η συμπεριφορά όσων πήγαν στα αγγλόφωνα της Τσεχίας και έγιναν γιατροί, χωρίς καν να μπούν στη διαδικασία της ΔΙΚΑΤΣΑ.

Το μόνο σίγουρο είναι πως η ύπαρξη και ο ρόλος του ΣΑΙΕΠ είναι απαραίτητος για να προβάλει και υπερασπίσει τα συμφέροντα της ιατρικής του τόπου, θέτοντας και κάποια όρια στη γενικότερη ατασθαλία. Όμως πάντοτε με σεβασμό πρός όποιον δεν είναι μέλος, έτσι ώστε να απαιτείται και σεβασμός από όποιον δεν τον προσφέρει καθόλου και να μην προσφέρεται δικαιολογία για διαπληκτισμούς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο "σοφος" του σαιτ Σαραντος, αφου διαβασε τις 2 σελιδες του θρεντ (θα μπορουσε να ειχε διαβασει μονο τον τιτλο και το ποιος το ανοιξε) κατεληξε να αναρωτιεται ως συγχρονος Αμλετ "γιατι οι του εξωτερικου ασχολουνται με το Σαιεπ"...

emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερώτηση και όποιος ξέρει ας μου απαντήσει...

Γιατί όποιος έχει τελειώσει Ιατρική στην Ιταλία,πρέπει να δώσει εξέταση εκεί για την άδεια άσκησης( 5000 ερωτήσεις ) ετσι ώστε να μπορέσει να ασκήσει την Ιατρική στην Ελλάδα χωρίς να περάσει Δικατσα ;

Ενω από άλλες χώρες τις ΕΕ ( και δεν μιλάω μόνο για τις 10 νέες ) μπορείς να πάρεις άδεια άσκησης εδώ μόνο με το πτυχίο σου; Χωρίς να υποχρεούσαι να έχεις άδεια άσκησης και στην χώρα που τελείωσες!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προς ΙΟΑΝ

Δεν υπάρχει καμία επιθετικότητα από κανένα μέλος του ΣΑΙΕΠ προς κάποιον που δεν ανήκει σε αυτόν. Απλά συμβαίνει πολλοί -τόσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό αποφοιτήσαντες- να επιτίθενται συνεχώς σχετικά με την ίδρυση του Συλλόγου. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω ποιον ενοχλεί η ύπαρξη ενός συλλόγου....Αν κάποιος διαφωνει δεν γίνεται μέλος...και αν διαφωνεί ακλομα περισσότερο ας ιδρύσει σύλλογο ενάντια στο σύλλογο που τον ενοχλεί.....

Επαναλαμβάνω: Καθένας κάνει ό,τι θέλει.Τις κριτικές-πρέπει να λέγονται=ελευθεροτυπία,δημοκρατία- θα τις ακούσουμε αλλά δεν καταλαβαίνω το "γιατί υπάρχει ο ΣΑΙΕΠ" Είπαμε καταστατικό κλπ κλπ

Ας φτιάξουν άλλοι

Σύλλογο Αποφοίτων Εξωτερικού

Σύλλογο Αποφοίτων Εξωτερικού σε πρώην Ανατολικές Ευρωπαϊκές Χώρες

Σύλλογο Αποφοίτων Εξωτερικού στις πρώτες 10 Χώρηες Μέλη της ΕΕ

Σύλλογο Αποφοίτων Εξωτερικού στις ΗΠΑ

Σύλλογο Αποφοίτων Εξωτερικού στην Ασία

Σύλλογο Αποφοίτων Εξωτερικού στην Αυστραλία

Σύλλογος γονέων αποφοίτων στις Βαλκανικές Χώρες

Σύλλογο Αποφοίτων Εξωτερικού Αδικημένων από το ΔΙΚΑΤΣΑ

κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ

Αμάν δηλαδή.....

Alex φτιάξε και συ έναν....αλλά σταματήστε πια με το γιατί υπάρχει ο ΣΑΙΕΠ. Στο κάτω κάτω μαζευτήκαμε 15 "καβαλημένοι" και φτιάξαμε ένα σύλλογο. Ποιον ενοχλούμε; Ή μήπως είμαστε κακοί επειδή προσπαθούμε να εξασφαλίσουμε τα δικαιώματά μας-όχι ως απόφοιτοι Ελληνικών Παν/μιων γιατί δυστυχώς δεν υπάρχουν τέτοια αλλά ως νέοι ιατροί που αγωνίζονται νομότυπα για την καλύτερη επαγγελματική τους αποκατάσταση. Από το να τρέχει ο καθένας μόνος του, ας τρέξουμε όσοι μπορούμε παρέα.

Πού ξέρεις, αν κάνει κάποιος Σύλλογο Ιατρών σε αναμονή ειδικότητας να γίνουμε και εκεί μέλη....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στρυχνίνη δεν έχει νόημα αυτό που λές διότι η κυβέρνηση της σεμνότητας και ταπεινότητας υποσχέθηκε να αλλάξει το σύστημα που καθιέρωσαν οι κουβάδες του ΠΑΣΟΚ και να καθιερώσει διαφάνεια.

Αρκεί βέβαια να περιμένουμε λίγο....(καμία 20 ετία να είναι και αυτοί στην εξουσία)....

Η σκέψη για το σύλλογο αναμένοντων είναι πολύ άσχημη διότι η κυβέρνηση μας σκέφτεται....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.