Jump to content

ΝΕΟΣ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ;;


V23

Recommended Posts

Μετά τη ξεφτίλα του ΣτΕ τους άνοιξε η όρεξη.

Μετράνε κουκιά,1 ερώτηση από εδώ,1 από εκεί,άντε μήπως κάνουμε κάτι και πιάσουμε τη βάση!Ιατροί σου λεεί μετά.Ξεφτίλα :(

Και αφού εμείς δεν μπορούμε να ανεβούμε τη βάση,ας την κατεβάσουμε :D:D

Αν δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό...

Αυτό για το ''έμπειροι ιατροί είναι θεικό''!!

Αυτοί σε λίγο θα ιδρύσουν νέο οργανισμό για πάρτη τους...

Είπα ότι έχουν γέλιο αλλά πλέον είναι πέραν του γραφικού..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αναφερθηκα στην τελευταια εξεταση,το Δεκεμβρη\2004,οι απαντησεις της οποιας δεν εχουν δωθει απο το δικατσα.και αυτο υπαρχει στο dikatsa.info.εδω και πολυ καιρο τωρα εχω εξηγησει αυτο ακριβως,οτι χωρις επαναληψη της παθολογιας δυσκολα θα τα καταφερνε καποιος.επισης,συμφωνουμε στο οτι ειναι ενα ''ομορφο'' test για αναγνωριση πτυχιων καθε προελευσεως.αλλα μονο αν αυτα προερχονται απο το πρωην ανατολικο μπλοκ,ετσι?διοτι εσυ δεν περασες απο εκει.οχι πως με ενδιαφερει ιδιαιτερα να με αποκαλεις εσυ συναδελφο,αλλα ετσι οπως το θετεις,μαλλον εγω δε θα μπορουσα...

τελος παντων,απαντησεις,οπως βλεπεις και εσυ,στις ερωτησεις δε προσπαθει κανεις να δωσει.προτιμουν ολοι να γινονται μετα Χριστων Προφητες και απλα να ''χαζευουν''(μ'αρεσε αυτο) το tesat-ακι,ετσι απο μακρια.το ποιημα για τις γνωσεις απο τη φοιτηση ειναι γνωστο και καλο,συμφωνουμε παλι.βεβαια,ειναι αδυνατο σε ανυποπτο χρονο να δυναται καποιος να επαναφερει τα παντα,και οπως και να 'χει απεχει πολυ αυτο(το ποιημα δηλ) απο το παρασυνθημα,αν με πιανεις.

Επειδή μάλλον δεν έχεις διαβάσει άλλα ποστ μου θα σε ενημερώσω πως έχω περάσει και εγώ τρία τεστάκια αναγνωρίσεως πτυχίων κάθε προελεύσεως μονάχα που ήταν στα Αγγλικά. :P

Πάντως θα συμφωνήσω μαζί σου πως δεν θα με χάλαγε να πρέπει να περάσουν όλοι οι γιατροί στην Ελλάδα ένα τεστάκι σαν και αυτό. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως αυτό το "όσοι μείνετε δυσαρεστημένοι από το αποτέλεσμα χτυπήστε", με άφησε άφωνο! Δηλαδή με άλλα λόγια "όσοι κοπείτε, βγάλτε το μάτι και αυτών που περάσανε"...

Μου φαίνεται θα μεταναστεύσω στη Σουμάτρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Δηλαδη τι να τους πω ρε φιλε?

Αυτοι αντι να κατσουν να μαθουν καμμια "αγκουτσα" γιατρικη, εγιναν Κουγιες και Τριανταφυλοπουλαιοι... Ψοφιοι για αγωγες και δικαστηρια ειναι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντι να κατσουν να διαβασουν τα emkwlos παιδα ψαχνουν για παρανομες,υποπτες λυσεις.Για'μενα ειναι απαραδεκτο καποιος να δινει 6 χρονια 2 μαθηματα και αντι να αναρωτηθει το γιατι κοβεται να καθεται και να κατηγορει το κρατος,τους καθηγητες και οποιον βρει. Δεν γινεται ολες τις φορες να σε κοβουν επειδη παιζει κομπινα.Καπου φταιει και ο υποψηφιος.Εχω συζητησει κατα καιρους με συναδελφους που περασαν τον γολγοθα του ΔΙΚΑΤΣΑ χωρις ιδιαιτερη ταλαιπωρια και ολοι μα ολοι μου ειπαν οτι οποιος εχει γνωστικο επιπεδο,background,βασεις και στρωσει emkwlos αργα ή γρηγορα περναει. emeleos με τα δικαστηρια,τις προσφυγες,τις κομπινες που στην ουσια καλυπτουν την τεμπελια και την αρνηση μερικων να διαβασουν.Και στο κατω κατω χωρις γνωσεις και διαβασμα τι γιατρος θα γινει καποιος;Δηλαδη παση θυσια να γινουν γιατροι για να ικανοποιησουν το ονειρο της μαμας και της γιαγιας και να βρουν πιο ευκολα νυφη; emeleos

Kαι στο κατω κατω πως τα καταφεραν μερικοι να καθαρισουν 50 μαθηματα σε 6 χρονακια και μαλιστα σε ξενη γλωσσα και να μη μπορουν να καθαρισουν 2-3 μαθηματα στα ελληνικα και στο σπιτι τους.Οσο καλοπροαιρετοι και να ειμαστε emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανακοίνωση :Θα παιχτεί το γνωστό έργο,….. σε επανάληψη, πέντε το απόγευμα μέσα Ιουλίου!

Tου Victor Hugo “Les Miserables”,βασισμένο στην γνωστή νουβέλα!!

Ελεύθερη απόδοση “Οι Άθλιοι του Δοατάπ ”!!!!!!!!!

:splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά ρε παιδιά,επειδή δεν έχω καταλάβει ακόμη τί γινεται μ'αυτούς που έχουν τελειώσει Ουγγαρία,Τσεχία(γενικά χώρες της αν. Ευρώπης που έχουν μπεί στην Ε.Ε),θα είχε την καλοσύνη κάποιος να μου εξηγήσει τί ισχύει????? Θα δίνουν εξετάσεις ή θα ισχύει το ρητό ''οι πόρτες είναι ανοιχτές και τα σκυλιά δεμένα'' και θα μπαίνουν χωρίς κανενα,έστω και στοιχειώδη ελεγχο??? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ έχω καταλάβει το εξής

Τα εργασιακά δικαιώματά τους αναγνωρίζονται αυτόματα

Η ακαδημαϊκή ισοτιμία τών πτυχίων τους απαιτεί ΔΟΑΤΑΠ

είναι σωστά αυτά;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό ομως ισχύει και για τα αγγλόφωνα????γιατι στην τελική η αγγλική δεν είναι η επίσημη γλώσσα αυτών των κρατών!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι π.χ,εγώ που σπουδάζω στην Ιταλία κάνω τα μαθήματα στα ιταλικά,ο V23 στα Ελληνικά,ο Ιωνάθαν Λίβινγκστον στα ρωσικά(αν δεν κάνω λάθος)!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

<<Αυτό ομως ισχύει και για τα αγγλόφωνα?γιατι στην τελική η αγγλική δεν είναι η επίσημη γλώσσα αυτών των κρατών!>>

Παμε παλι!

Τα αγγλοφωνα ΔΕΝ αναγνωριζονται απ'οπου και να προερχονται(στην Ελλαδα).Αναγνωριζονται μονο για οσους ξεκινησαν τις σπουδες τους σε αυτα το αργοτερο την ακαδημαικη χρονια 97-98 καθως και για 25 παιδια που ξεκινησαν τις σπουδες τους τον Σεπτεμβρη του 98 (εξαιρεση με δικαστικη αποφαση).

Κατα την αποψη μου δεν καταλαβαινω το σκεπτικο αυτης της αποφασης(να μην αναγνωριζονται τα αγγλοφωνα) δεδομενου οτι αυτα τα προγραμματα αναγνωριζονται απο αλλες ευρωπαικες χωρες.Πχ για Σερβια γνωριζω απο συγγενη μου οτι στα αγγλοφωνα ηταν και καποιοι Ευρωπαιοι και οχι μονο (λιγοι βεβαια) που με το που αποφοιτουσαν απο εκει επρεπε να αναγνωρισουν το πτυχιο τους με εξετασεις στυλ ΔΟΑΤΑΠ στις χωρες τους.Εκτος των αλλων η Ελλαδα ψιλοαυθαιρετα ακυρωσε τα προγραμματα αυτα χωρις να προβει σε αξιολογηση τους με το αιτιολογικο οτι η γλωσσα αυτη δεν αποτελει την επισημη γλωσσα του κρατους(με σκοπο να ανακοψει το ρευμα των "δικατσαδων").Βεβαια κατι τετοιο βολευει ολους εμας αλλα δεν παυει να αποδεικνυει την οποια επιπολαιοτητα και αφαιρετικοτητα στη ληψη των οποιων αποφασεων.Εγω παντως αν αποφασιζα να στειλω το παιδι μου να σουδασει ιατρικη στο εξωτερικο θα προτιμουσα να κανει τα μαθηματα στα αγγλικα που αποτελουν και την επισημη γλωσσα της ιατρικης παγκοσμιως παρα στα σερβικα-ρουμανικα-βουλγαρικα.Και στο κατω κατω η αξιολογηση των πανεπιστημιων καθως και η θεσπιση κριτηριων για την εξαγωγη φοιτητων και θα ανεκοπτε το "μεταναστευτικο" ρευμα και δεν θα υποβαθμιζε το επιπεδο σπουδων των λιγων που θα σπουδαζαν εκει και θα αποσυμφοριζε-εστω και για λιγο-τις λιστες αναμονης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

drfotak,με βρίσκεις σύμφωνο σε αρκετά απ'αυτά που έχεις αναφέρει!!Το ερώτημα που έθεσα προηγουμένος οφείλεται στο γεγονός οτι εχθές στη σχολή συνάντησα έναν Έλληνα ο οποίος τελείωσε στο αγγλόφωνο της Τσέχιας και ήρθε στο Μίλανο για να παρει άδεια εξασκησεως επαγγέλματος από Ιταλία ώστε γυρϊζοντας στην Ελλαδα ν'αποφύγει τον σκόπελο Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.Βεβαια ο τύπος ήταν σε κατάσταση αμόκ και έβριζε Ιταλους,Έλληνες,το σύστημα γενικά!!!!!!Απόρησα με την συμπεριφορά του και πήγα να δω τι συμβαίνει,μήπως και μπορέσω να τον βοηθήσω.Τελικά έμαθα απο τον ίδιο πως για να έχει δικαίωμα να δώσει εξετάσεις για την άδεια εξασκησεως επαγγέλματος,θα έπρεπε πρώτα να παρακολούθησει και μετά να δώσει 6 μαθήματα(βιοχημεία,φυσιολογια,παθολογία,παιδιατρική,χειρουργική,γυναικολογία).Όπως καταλαβαίνεις, δεν ειναι μόνο η Ελλάδα που τους κάνει τη ζωή δύσκολη και αυτό πιστεύω πρέπει να τους βάλει τουλάχιστον σε σκέψεις!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παλιοτερα καπου εδω ειχε ξαναγινει λογος για το επιπεδο των θεματων.εν ολιγοις, ειχα προτεινει εγω τοτε σε καποιους να απαντησουν τα τελευταια θεματα της Παθολογιας του δικατσα(υπαρχουν στο dikatsa.info).μονοι τους ή με βοηθεια αλλων συναδελφων ή και καθηγητων ακομα.δε θυμαμαι καποιον να πρασπαθησε,απεναντιας,ουτε λογος να γινεται.τα υψηλα Ι.Q. ή ΜΟ(αν θυμαμαι καλα) πηγαν σινεμα τοτε.

δε λεω καλη η θεωρια,αλλα μαλλον δε φτανει ή τουλαχιστο δε πειθει.

Είχα μπει, το είχα κάνει και παρότι τελευταία φορα διάβασα Παθολογία για εξετάσεις πριν από 2.5 χρονια, το πέρασα με χαρακτηριστική άνεση. Δεν θεώρησα ότι πρέπει να μπω να το πω όμως , όπως φαντάζομαι και άλλοι που το έκαναν. Αλλα μια και το ανέφερες, ΣΙΓΆ ΤΟ ΔΙΑΓΏΝΙΣΜΑ- ΚΌΛΑΦΟ. Βασικές, φοιτητικές γνώσεις Παθολογίας. Σου πέφτει δύσκολο? Ξαναδιάβασε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

drfotak,με βρίσκεις σύμφωνο σε αρκετά απ'αυτά που έχεις αναφέρει!!Το ερώτημα που έθεσα προηγουμένος οφείλεται στο γεγονός οτι εχθές στη σχολή συνάντησα έναν Έλληνα ο οποίος τελείωσε στο αγγλόφωνο της Τσέχιας και ήρθε στο Μίλανο για να παρει άδεια εξασκησεως επαγγέλματος από Ιταλία ώστε γυρϊζοντας στην Ελλαδα ν'αποφύγει τον σκόπελο Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.Βεβαια ο τύπος ήταν σε κατάσταση αμόκ και έβριζε Ιταλους,Έλληνες,το σύστημα γενικά!!!!!!Απόρησα με την συμπεριφορά του και πήγα να δω τι συμβαίνει,μήπως και μπορέσω να τον βοηθήσω.Τελικά έμαθα απο τον ίδιο πως  για να έχει δικαίωμα να δώσει εξετάσεις για την άδεια εξασκησεως επαγγέλματος,θα έπρεπε πρώτα να  παρακολούθησει και μετά να δώσει 6 μαθήματα(βιοχημεία,φυσιολογια,παθολογία,παιδιατρική,χειρουργική,γυναικολογία).Όπως καταλαβαίνεις, δεν ειναι μόνο η Ελλάδα που τους κάνει τη ζωή δύσκολη και αυτό πιστεύω πρέπει να τους βάλει τουλάχιστον σε σκέψεις!!

Πόσο σίγουρος είσαι για αυτό που λες;

Τόσοι και τόσοι ήρθανε από Τσεχία ,Ουγγαρία απορώ πως εκείνος έχει πρόβλημα!

Εκτός κι αν ξεκίνησε μετά το '97 .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτό lonestar για να είμαι ειλικρινής δεν το γνωρίζω.Δεν επεδίωξα όμως να ρωτήσω,γιατί ο τύπος έβριζε θεούς και δαίμονες και όπως καταλαβαίνεις ήταν αδύνατο να μαθω λεπτομέρειες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"...με εναν δικηγορο, παλιος δικατσας και αυτος απο Ρουμανια (αυτος και αν ειχε δωσει μαθηματα... τελος παντων)"

Φρίκη!!!Μετά τους γιατρούς εκ Ρουμανίας τώρα και δικηγόροι;;;Έλεος! :angry:emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.