Jump to content

www.greekmedsinuk.uk


Recommended Posts

Μια εβδομαδα ηδη στο Ηνωμενο Βασιλειο και προσπαθω να συνηθησω......

Στο νοσοκομειο ολα ο.k, εχω πολυ πιο ελευθερο χρονο απο οτι ειχα σαν ειδικευομενη στην Ελλαδα.

Οι εφημεριες ειναι 12ωρες, την αλλη εβδομαδα ειμαι νυχτα 8 με 8 και το πρωι ελευθερη!

Μου αντιστοιχει μονο ενα Σαββατοκυριακο εφημερια καθε 2 μηνες!!!!! Και αυτη 12ωρη!

Το μονο κακο ειναι οτι δεν εχω τι να κανω σε ολον αυτο τον ελευθερο χρονο που εχω.

Η απολυτη βαρεμαρα!

Δεν εχω και τη γατα μαζι να λεμε και καμια κουβεντα....(!) :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το φαγητο αθλιο, τρωω κονσερβες με "εμπνευσμενη" αγγλικη μαγειρικη, οπως "Σουπα τραγου με μουσλι"!!!!

Μα πως το σκεφτηκαν αυτο;;;;

Τινος διεστραμμενου ο εγκεφαλος κατεβασε αυτη την συνταγη;;

Οι Αγγλιδες ειναι οι περισσοτερες ειναι ΦΑΛΑΙΝΕΣ! Για αυτο και στα μαγαζια το μικροτερο νουμερο που βρισκεις ειναι το 16. Εγω που δεν ειμαι και συλφιδα φοραω το 12!!!! :P:P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλώς τη να. :)

Πώς εγκλιματίστηκες; Σε τί επίπεδο βλέπεις τις γνώσεις/εμπειρίες σου σε σχέσεις με τους ομόβαθμους συναδέλφους; Ορολογία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Περιεργως πως, οι γνωσεις μου ειναι πολυ περισσοτερες απο των αντιστοιχων SHO. Π.χ. δεν εχουν καμια ιδεα απο επειγοντα κατι στο οποιο εγω ειχα φαει τα νιατα μου!

Ακομα και στα χειρουργεια, εγω εχω ηδη κανει 200 διατροχαντηρια (που δεν τα θεωρω και σοβαρα χειρουργεια) και νομιζα οτι εχω κανει λιγα.

Νομιζω μαλιστα οτι σε αλλα νοσοκομεια της Ελλαδας, οι ειδικευομενοι εχουν κανει περισσοτερα.

Εδω οι SHO δυο χρονων δεν εχουν κανει κανενα και οι registras εχουν κανει καμια 30αρια!!!!!

Προχωραει πολυυυυ αργα το συστημα τους, για αυτο κανουν να τελειωσουν την ειδικοτητα 8 χρονια!

Εγω βιαζομαι, δεν μπορω! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προχωραει πολυυυυ αργα το συστημα τους, για αυτο κανουν να τελειωσουν την ειδικοτητα 8 χρονια!

Εγω βιαζομαι, δεν μπορω! :P

Κάνε μία βόλτα από τα μέρη μας... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολυ αναποδοι βρε παιδι μου αυτοι οι Αγγλοι...Ακομα και οι πριζες τους εχουν 3 τρυπες!

Το ανακαλυψα οταν προσπαθησα να κανω πιστολακι. Τελικα εβαλα το κεφαλι μου κατω απο τον στεγνωτηρα των χεριων!

Την αλλη μερα αγορασα το μαραφετι που κανει τα τρια...δυο!!!! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup χαχαχα καλό! :D

Εγώ μόλις είδα μια ταινία γυρισμένη στην Αγγλία - footbal factory- και έδειχνε σε κάποια φάση έναν ταξιτζή που οδηγούσε αριστερά....πφφφ...απάλευτο... embaaa

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολυ αναποδοι βρε παιδι μου αυτοι οι Αγγλοι...Ακομα και οι πριζες τους εχουν 3 τρυπες!

Το ανακαλυψα οταν προσπαθησα να κανω πιστολακι. Τελικα εβαλα το κεφαλι μου κατω απο τον στεγνωτηρα των χεριων!

Την αλλη μερα αγορασα το μαραφετι που κανει τα τρια...δυο!!!! :P

Στη 3η ασχετη τρυπα (που ειναι βασικα η ασφαλεια κ οχι ρευμα) βαζεις πχ ενα κλειδι και το μπλοκαρεις.Ετσι μπορεις να βαλεις και το κινητο σου να φορτωσει.Λειτουργει.....το εχω κανει πολλες φορες :lol: κι οχι μονο εγω B)

Και ναιιιιι ειναι φαλαινες οι Αγγλιδες....εγω παντα νιωθω μοντελο Αγγλια :lol::lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ναιιιιι ειναι φαλαινες οι Αγγλιδες....εγω παντα νιωθω μοντελο Αγγλια  :lol:  :lol:  :lol:

Ενώ στην Ελλάδα, νιώθεις γουρουνίτσα; δλδ emeleos:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενώ στην Ελλάδα, νιώθεις γουρουνίτσα; δλδ emeleos  :D

Στην emgreece νιωθω ψηλη

Στην emitaly νιωθω κοντη και κανονικη....ειδικα οταν εχει επιδειξεις μοδας :lol::lol::lol: δλδ καθε 2-3 μηνες :splaaaats:

Στην Αγγλια ειπαμε.....στυλακι!!!!! Αγγλικο νουμερο 8-10

Πωωωωω ειμαι emofftopic ......... B)emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη 3η ασχετη τρυπα (που ειναι βασικα η ασφαλεια κ οχι ρευμα) βαζεις πχ ενα κλειδι και το μπλοκαρεις.Ετσι μπορεις να βαλεις και το κινητο σου να φορτωσει.Λειτουργει.....το εχω κανει πολλες φορες  :lol: κι οχι μονο εγω  B)

Και ναιιιιι ειναι φαλαινες οι Αγγλιδες....εγω παντα νιωθω μοντελο Αγγλια  :lol:  :lol:  :lol:

Καλο είναι όμως να μην βάζεις κάτι μεταλλικό στην ασφάλεια αλλα κάτι πλαστικό, όπως πχ το καπάκι η την μύτη ενός στύλου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολυ αναποδοι βρε παιδι μου αυτοι οι Αγγλοι...Ακομα και οι πριζες τους εχουν 3 τρυπες!

Τις ίδιες "τριπολικες" πρίζες έχουμε στην Κύπρο (τα κατάλοιπα της Αγγλοκρατίας), λειτουργούν κανονικά οι συσκευές με διπολική πρίζα φτάνει την ώρα που θα βάλεις τη συσκευή στη πρίζα να βάλεις κανένα πλαστικό στυλό ή ξυλάκι (τεσπα, ένα κακό αγωγό του ηλεκτρισμού) και να πιέσεις κάτω την πάνω τρύπα όταν θα βάλεις τη συσκευή στον τοίχο. Τεσπα... μάλλον θα τα χεις βρεί μέχρι τώρα! :)

Εγώ μόλις είδα μια ταινία γυρισμένη στην Αγγλία - footbal factory- και έδειχνε σε κάποια φάση έναν ταξιτζή που οδηγούσε αριστερά....πφφφ...απάλευτο... embaaa

Γκουχ γκουχ... έσεις είναι που οδηγάτε ανάποδα ρεεεεεεεε!!! Κi'εγώ οδηγώ αριστερά και είναι πολύ πιο εύκολο σας πληροφορώ!! Οδηγά όλος ο πλανήτης ανάποδα εκτός απο την Αγγλία, την Ινδία και την Κύπρο! LOL!!!!!!!! :lol::D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαν το ανέκδοτο με το Πόντιο που ακούει στο ραδιόφωνο

" Προσοχή ένας τρελός κυκλοφορεί στο αντίθετο ρεύμα στην Κηφισίας"

κοιτάει ο πόντιος και λέει

.

.

.

"Τί ένας; Αυτοί είναι χιλιάδες!!!!!"

:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν 4 ήδη mainstream [δυτικής] πρίζας. Για τους πολυταξιδεμένους. Είχε πέσει ένα πολυανταπτοράκι στα χέρια μου μια φορά και έλεγε ταξιδεύεις στο 90% του [πολιτισμένου] κόσμου με δαύτο.

Οι ευρωπαϊκές (παίζει βέβαια που θα έχουν τη γείωση), οι βρετανικές, οι αμερικάνικες, και οι αυστραλέζικες.

Οι αυστραλέζικες είναι οι πιο περίεργες. :D

australian_wall_socket.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είπα 4 είναι τα βασικά (πιο διαδεδομένα). Και αν δεις οι περισσότεροι αντάπτορες στο δυτικό εμπόριο (ή ξενοδοχεία) έχουν-υποστηρίζουν αυτά τα 4.

Πάντως έχεις δίκιο, τα στάνταρ είναι πολύ περισσότερα, υπάρχουν ορισμένα που είναι εντελώς «εξωτικά»:

H%20plug.jpg

emarup μόνο στο Ισραήλ

note: η υπογραφή σου V23 είναι το λιγότερο κορυφαία!! Dave 4ever! :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Ειναι τρελοι αυτοι οι Αγγλοι. Στα νοσοκομεια Αγγλος γιατρος ουτε για δειγμα, οι περισσοτεροι ινδοι, πακιστανοι, κτλ. Νοσηλευτικο προσωπικο, το ιδιο (Ζιμπαμπουε, Ναμιμπια, Μαο- Μαο κτλ). Δημοσιες υπηρεσιες, το ιδιο.

Που δουλευουν τελικα οι Αγγλοι;

Το εμαθα και αυτο. Δεν δουλευουν!!!!

Στην Αγγλια εχει ενα σωρο φορους. Μεχρι και για να πας να χ...ς πληρωνεις φορο. Και ολοι αυτοι οι φοροι χρησιμοποιουνται για να πληρωνονται τα διαφορα επιδοματα και να μην χρειαζεται να δουλευει κανενας.

Ανυπαντρη μητερα με ενα παιδι, 1500 λιρες το μηνα καθαρα στο χερι. Γιατι να δουλεψει; Ο κατοχος...σκυλου (!!!!!) επισης παιρνει επιδομα! Γι αυτο ολοι οι αστεγοι σερνουν και εναν σκυλο. Απιστευτο! :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι τρελοι αυτοι οι Αγγλοι. Στα νοσοκομεια Αγγλος γιατρος ουτε για δειγμα, οι περισσοτεροι ινδοι, πακιστανοι, κτλ. Νοσηλευτικο προσωπικο, το ιδιο (Ζιμπαμπουε, Ναμιμπια, Μαο- Μαο κτλ). Δημοσιες υπηρεσιες, το ιδιο.

Που δουλευουν τελικα οι Αγγλοι;

Αααχχχ.. Δουλεύουν δουλεύουν. ;)

Ίσως όχι εκεί που είσαι εσύ αλλά αν πας σε κανά ιδιωτικό πλευρά (πχ Cromwell στο Λονδίνο, που έπαθα πλάκα) θα δεις γιατί κοντέψαν να κατακτήσουν κάποτε τον κόσμο οι φακιδομούρηδες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.