Jump to content

[Ειδικότητα] Προσοχή στη λίστα αναμονής!!!


Recommended Posts

Λόγω του ότι έχουν φτάσει στα αυτιά του ΣΑΙΕΠ τουλάχιστον 2 περιπτώσεις όπου ενδέχεται να έχει γίνει κάποια κομπίνα με παρέμβαση στη σειρά των ατόμων στις λίστες αναμονής για ειδικότητα, συνιστώ σε όλους να κάνουν αίτηση στις νομαρχίες και να ζητήσουν τα ονόματα των συναδέλφων τους που προηγούνται, τι πιστοποιητικά έχουν καταθέσει και τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησής τους. ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΑΣ, ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ Ο ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ.

Νομίζω ότι όλοι μας γνωρίζουμε ότι μπορούμε να το κάνουμε αυτό, αλλά πολύ λίγοι τελικά κάνουν τη σχετική αίτηση.

Εννοείται ότι δεν έχω καμία πρόθεση να προκαλέσω πανικό, ούτε υπονοώ ότι υπάρχει διαφθορά παντού. Απλά καλό είναι να προλαμβάνουμε δυσάρεστες καταστάσεις.

Τις λεπτομέρειες των δυο υποθέσεων δε θα τις αναφέρω ακόμα μέχρι να επιβεβαιωθεί ότι έχει γίνει όντως κάποια παρανομία.

Υ.Γ. Τώρα που το σκέφτομαι, αν πλακώσουμε όλοι την επόμενη εβδομάδα να κάνουμε τέτοιες αιτήσεις, σε κανα μήνα το πολύ θα μηχανογραφηθούν όλες οι λίστες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Barkingdom και που ήμουνα έτοιμος να ανοίξω post για τη Νομαρχία Αθηνών μια που θα ανέβω αύριο να ρωτήσω για αναμονές και μου έρχεται ένας κόμπος στην καρδιά με το τι έχω να περάσω.....

Δε θα αναφερθώ σε περιστατικά που έχω ακούσει και εγώ παλαιότερα-ονόματα πασπαρτού που τα κράτάνε οι υπάλληλοι και μετά αλλάζουνε(π.χ.παπαδόπουλος),ώστε με το κατάλληλο πρωτόκολλο που σου δίνουν και τον άνθρωπο στο υπουργείο να σε γλιτώνουν αρκετά έτη αναμονής.Πάντως κρούσματα τέτοια υπάρχουν!

Είναι πραγματικά πολύ προβληματική Νομαρχία για τους εξής λόγους:

emarright Τρομερή έλλειψη προσωπικού-βασικά 3 άτομα,η Παπαδογιαννάκη(έτσι μου φαίνεται ότι λέγεται η παχουλή,εξυπηρετική σχετικά κυρία που κάπου τώρα συνταξιοδοτείται),μία άλλη 40άρα που ντύνεται ξέκωλα(πολύ μαλακισμένη,τυπικά μη εξυπηρετική),μια μεγαλύτερης ηλικίας σχετικά απρόθυμη.Τώρα τέλευταία έχουν προστεθεί και άλλοι 2 από ό,τι θυμάμαι.

emarright Καμία σχέση με μηχανοργάνωση-το μοναδικό βήμα που έχουν κάνει έιναι να βάζουν στο διαδίκτυο από νωρλις το πρωί τα νούμερα για να μην πλακώενει κόσμος...Πάς να ρωτήσεις για πόσα άτομα περιμένουν και σου λέει για τα μισά νοσοκομεία και βαριεστημένα και ΚΥΡΙΩΣ ΟΤΑΝ ΤΗ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ-ΛΕΝΕ ΤΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ!ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ!

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΡΕ ΠΑΛΑΙΟΛΙΘΙΚΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΑΥΤΟ?ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 5 ΕΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕς ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ....

Στην ερώτηση αυτή''α,αυτό δε το ξέρουμε ,είναι στα χαρτιά''.

emarright κάποιοι παραμένουν επάπειρον στην πρώτη θέση και έχουν τελειώσει ειδικότητα στο εξωτερικό και δεν ξεγράφονται...

emarright Ένα τηλέφωνο που ποτέ δεν λειτουργεί....

emarright λίγες ώρες για το κοινό.....

Στη Νομαρχία Πατρών που είχα πάει να ρωτήσω είχανε την ίδια αγένεια με την Αθήνα-μάλιστα είχαν το΄πόσο θέλει ο καθένας σε ένα κωλόχαρτο τοσοδά.....

3 θείτσες που μάλιστα όταν τους είπα''όλα αυτά έχουν σημασία για κάποιον για να προγραμματίσει τη ζωή του''μου είπαν''ας πάς στην Αθήνα,θα στα κάνουν αυτά εδώ?''

Στην ερώτηση μάλιστα για τα πτυχία από Τσεχία κλπ. τι γίνεται με αυτά,μου απάντησαν με περισσή βεβαιότητα του βλάκα''φυσικά κύριε αναγνωρίζονται''χωρίς να έχουν καμία ιδέα για το τι έχει γίνει...

αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι απάντησαν σαν να ήταν θιγ΄μένες..περίεργο..

Στη Νομαρχία Ιωάννινων οι κορυφαίοι,μια εξυπηρετικότατη κυρία.Μου έδωσε το βιβλιό το φωτοτύπησα,εάν ήθελα το έπαιρνα και εξαφανιζόμουν! :rolleyes::rolleyes::lol:

Κανονικά έπερπε τα στοιχεία να ήταν όλα μηχανογραφημένα με όνομα,ημερομηνία αίτησης,πόσο θέλει και πότε μπαίνει...

ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ?

θέλει συνέχιση ειδικότητας.....

Και το άλλο κλασσικό που σε ρωτάνε μόλις πας για δήλωση...αμέσως....''από που το πτυχίο?'' δίνοντας την εντύπωση ότι ο όγκος απο εξωτερικό είναι ο κύριος.

ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ Η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΠ..........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη Νομαρχία Πατρών που είχα πάει να ρωτήσω είχανε την ίδια αγένεια με την Αθήνα-μάλιστα είχαν το΄πόσο θέλει ο καθένας σε ένα κωλόχαρτο τοσοδά.....

3 θείτσες που μάλιστα όταν τους είπα''όλα αυτά έχουν σημασία για κάποιον για να προγραμματίσει τη ζωή του''μου είπαν''ας πάς στην Αθήνα,θα στα κάνουν αυτά εδώ?''

Η εμπειρια που εχω απο Πατρα, ειναι τελειως διαφορετικη.Μια κυρια που δεν θυμαμαι το ονομα της, ηταν απιστευτα εξυπηρετικη οταν ειχα παει!

Και 2-3 φορες που χρειαστηκα χαρτια, με εξυπηρετησαν ταχυτατα και με περισση ευγενεια!

Ποιος ξερει?Μπορει με αυτα που γινονται, να εχουν σπασει κα ιτα δικα τους τα νευρα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επισης, να προσθεσω οτι στην επαρχιακη πολη απο την οποια καταγομαι, ειχαν βαλει μια υπαλληλο υπευθυνη για τις ειδικοτητες, που δεν ηξερε την τυφλα της . Αυτη λοιπον κρατουσε την σειρα αναμονης για τις ειδικοτητες στο μυαλο της!Οποτε τελειωνε καποιος, εστελνε τα χαρτια του επομενου, οπως αυτη θυμοταν τη σειρα!Αν ησουν ή οχι στον στρατο, αν ειχες παρει αναβολη καταταξης, αυτα ηταν εννοιες που δεν την απασχολουσαν!

Φυσικα μετα απο 2-3 μηνες την αλλαξανε ποστο, γιατι της φυλακης τα σιδερα ειχαν αρχισει να φανταζουν πολυ κοντα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λόγω του ότι έχουν φτάσει στα αυτιά του ΣΑΙΕΠ τουλάχιστον 2 περιπτώσεις όπου ενδέχεται να έχει γίνει κάποια κομπίνα με παρέμβαση στη σειρά των ατόμων στις λίστες αναμονής για ειδικότητα, συνιστώ σε όλους να κάνουν αίτηση στις νομαρχίες και να ζητήσουν τα ονόματα των συναδέλφων τους που προηγούνται, τι πιστοποιητικά έχουν καταθέσει και τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησής τους. ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΑΣ, ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ Ο ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ.

Νομίζω ότι όλοι μας γνωρίζουμε ότι μπορούμε να το κάνουμε αυτό, αλλά πολύ λίγοι τελικά κάνουν τη σχετική αίτηση.

Εννοείται ότι δεν έχω καμία πρόθεση να προκαλέσω πανικό, ούτε υπονοώ ότι υπάρχει διαφθορά παντού. Απλά καλό είναι να προλαμβάνουμε δυσάρεστες καταστάσεις.

Τις λεπτομέρειες των δυο υποθέσεων δε θα τις αναφέρω ακόμα μέχρι να επιβεβαιωθεί ότι έχει γίνει όντως κάποια παρανομία.

Υ.Γ. Τώρα που το σκέφτομαι, αν πλακώσουμε όλοι την επόμενη εβδομάδα να κάνουμε τέτοιες αιτήσεις, σε κανα μήνα το πολύ θα μηχανογραφηθούν όλες οι λίστες!

Θα σας πω λοιπον και την προσωπικη μου εμπειρια απο τη νομαρχια και το νοσοκομειο που εχω υποβαλλει αιτηση.

Καθε φορα που παω στη νομαρχια εκνευριζομαι γιατι

- εχω στη λιστα (γραμμενη στο βιβλιο - πατσαβουρι) με μολυβι τα ονοματα το οποιο ειναι παρανομο. Καλα με μολυβι δημοσιο εγγραφο απο το οποιο εξαρταται το μελλον χιλιαδων επιστημονων?

- Οταν ειχα ζητησει λιστα (και ζηταω καθε χρονο απο το 2000) φετος μου ειπαν οτι δεν μου δινουν γιατι θιγονται τα προσωπικα δεδομενα!!!!

Πηγα λοιπον με συγγενη δικηγορο για να ξεκαθαρισουμε αν τα προσωπικα δεδομενα ειναι η κοινη λιστα αναμονης που στο κατω κατω εχω ενομο συμφερον να την γνωριζω. Σιγα μην δεν ηξεραν οτι δεν ειναι προσωπικο δεδομενο!

Το ηξεραν! Απλα η βαριουνται η κρυβονται.

-Πηγα και στο Αλεξανδρα οπου περιμενω για Γυναικολογια.Λεω "ειμαι το νουμερο ταδε , ποτε ανοιγει η θεση μου"? "Το 2008 κυριε" Επαθα την πλακα της ζωης μου.

Εμαθα την παθφυσ του εμφραγματος εκ των εσω.

Λεω δεν θα καταλαβα καλα και ξαναρωταω. Και μου λενε :"Μην περιμενετε κυριε να διοριστητε πριν το 2008. Ολοι που διοριζονται τωρα περιμεναν 7 με 7,5 χρονια "

Καλα και εμενα τι με ενδιαφερει για τους αλλους που περιμεναν 7 χρονια." Εγω ποσο συνολικα θα περιμενω?" "Δεν μπορουμε να σας πουμε!!!"

Εκνευριζομαι και φευγω.

Ετοιμαζω μια αιτηση προς το Αλεξανδρα και ζηταω να μου πουν :

Ποιοι υπηρετουν ηδη στο νοσοκομειο

Ποτε διοριστηκαν και με ποιο αριθμο προτοκολλου

Ποσο χρονικο διαστημα θα υπηρετησουν συνολικα στο συγκεκριμενο νοσοκομειο

Ποτε τελειωνουν

και στελνω τη γυναικα μου να το καταθεσει στο Αλεξανδρα. Παει λοιπον να το καταθεσει και αρχιζουν οι εκει καρακαξες ( στο φραφειο προσωπικου του Αλεξανδρα) για να μην πω τιποτα αλλο, την επιθεση του στιλ:¨

"Και τι νομιζετε οτι θα καταφερετε? Και αλλοι εκαναν το ιδιο και δεν εβγαλαν τιποτα!!! emconfused !!Αλλα θα ερθετε και εσεις σαν τους αλλους και θα ζητατε ....συγνωμη"

Σχολιο : εκανα τιποτα παρανομο ?Γιατι να ζητησω συγνωμη?Ισως απο ολους τους αλλους συναδελφους που δεν τις εδειρα τις καραπουτ.....ες.

Και οι αλλοι δεν εβγαλαν τιποτα? Γιατι υπηρχε κατι κρυφο?

emcensored

Ολα αυτα εγιναν τελος Αυγουστου 2004.

Οφειλαν σε δυο μηνες να μου απαντησουν γραπτα και να μου τα στειλουν στην διευθυνση μου.

Περνανε 2 , 3 ,4 μηνες πουθενα απαντηση!!!

Παω απο κοντα και στο πρωτοκολλο (την ειχα φυσικα πρωτοκολλησει την αιτηση) υπαρχει η .....απαντηση: ξερες ημερομηνιες ποτε αδειαζουν θεσεις στη Γυναικολογια

χωρις το αντιστοιχο ονομα, αριθμους προτοκολλων κτλ

Τα παιρνω εις το κρανιον emcensored και τους ρωταω αν αυτα τα πραγματα ζηταγα στην αιτηση μου

Μου λενε δεν μπορουμε να σας δωσουμε τιποτα αλλο γιατι ειναι προσωπικα δεδομενα.Αντε παλι.

Να μην τα πολυλογο , παω με δικηγορο δυο τρεις φορες, και μετα απο συνεννοηση με το νομικο συμβουλο του Αλεξανδρα και μετα απο απειρες φορες που πηγαινα και ρωταγα , πηρα εν τελει το χαρτι που ειχα ζητησει τον Φεβρουαριο του 2005

αλλα ....με λαθη!!!! emstupid Λοιπουν τρια νουμερα και τρια ονοματα(απο το 20 ας πουμε συνεχιζει στο 24)

Αρχιζω λοιπον την προσωπικη ερευνα :πηγα και βρηκα ολους τους ειδικευομενους

και διασταυρωσα ποτε ηρθαν , ποτε φευγουν κτλ

Μαλλον δεν υπηρχε δολος για το λαθος αλλα ηταν λογω βλακειας :withstupid:

Αυτα παντως που εγιναν γινονται και αλλου.Διεκδικειστε και εσεις χαρτια και λιστες γιατι μονο αυτα ειναι αποδειξεις για την ασυδοσια τους. Εγω οταν εψαχνα νοσοκομειο για να δηλωσω το 8/2000 μου λεγανε

Αλεξανδρα 5 χρονια, Ελενα 5,5 , Αρεταιειο 11! ΚΤΛ

Τελικα δηλωσα στο Αλεξανδρα που εχει την πραγματικα μεγαλυτερη!!! Γιατι δεν βρεθηκα καποιος να μου πει να κοιταξω με τους ηδη υπηρετουντες τι γινετα, και με οσους περιμενουν στη λιστα τι γινεται( θα παρουσιαστουν η οχι, ειναι για συνεχιση ειδικοτητας κτλ)

Δηλαδη αν σας λενε πχ τωρα οτι στο Αλεξανδρα η Γυναικολογια εχει αναμονη 7-8 χρονια ειναι για ξυλο.Γιατι με σειρα 104 θα περιμενετε κατα την αποψη μου 4-4,5 χρονια.Οταν δηλωσα εγω ημουν 149 και θα περιμενω 6 χρονια συνολικα με δυο μονο μπροστα που κραταγαν τη θεση χωρις να εχουν παρουσιαστει, δηλαδη 147, ενω τωρα αυτοι εχουν φτασει τους 11 και επεται μεγαλη συνεχεια οπως εψαξα και εμαθα(ειναι πολλοι στην Αγγλια και δεν θα παρουσιαστουν) αρα η πραγματικη λιστα τωρα ειναι λιγοτεροι απο 93 να μην πω 73!

Ψαξτε πριν δηλωσετε.Σωζει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αλήθεια είναι ότι και στη νομαρχία Ανατολικής Αττικής που είχα πάει εγώ, με άφησαν μια χαρά με το βιβλίο αλλά εβλεπες μπλάνκο...ονόματα σβησμένα με παύλες.....μπάχαλο κανονικό......Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως τόσης σημασίας βιβλία έχουν εμφάνιση χειρότερη και από το τεφτέρι στο μπακάλικο του χωριού μου........

Και το άλλο το τοσο απλό θα μπορούσαν , όπως και τυχαία μου συνέβη και αυτό- να βγάζουν λίστες μόνο με τα χρόνια που έχει ζητ'ησει ο καθένας στην αίτησή του

Απίστευτό έτσι; και όμως Ιούλιο 2004 που πήγα στη Κεντρική Αθηνών να ρωτήσω για παθολογία, μου έβγαλε μια λίστα με τα μεγαλύτερα νοσοκομεία των Αθηνών και πόσα χρόνια ζήταγαν οι προηγούμενοι αιτούντες.........μακάρι να το ξανακάνουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν για τη Νομαρχία Πάτρας πήγα πολύ πρόσφατα και ήταν 3 άτομα που κάθονται σε σχήμα Γ κεφαλαίο.Μία είναι για τις αναμονές και οι άλλες στέλνουν τα χαρτιά....Δε μου άρεσε καθόλου η συμπεριφορά τους.

Στα Γιάννενα ήταν τρομερά εξυπηρετική.

Στη Χίο που είχα περάσει-μία μόνο υπάλληλος που στα λέει από την πόρτα γιατί είναι πολύ απλά τα πράγματα.

Όσον αφορά τη Γυναικολογία αυτά που αναφλερεις είναι πράγματι πολύ χρήσιμα.

Επισημαίνω όμως ότι άντε και μαθαίνεις και τους 104 τι θέλουν-πράγμα αδύνατο γιατί δε σου δίνουν το βιβλίο(είναι δημόσιο έγγραφο!) και δεν κάθονται ποτέ οι ίδιες να σου πούνε και τα 104-η συνέχιση ειδικότητας τι ακριβώς λέει?Κανονικά είναι 2 έτη θα πεί κάποιος μια που στην επαρχία τα πιο πολλά δίνουν 2 έτη,αλλά είναι αυτό κανόνας?

Αρκετοί εκτός του ελληνικού τμήματος μποορεί να έχουν κάνει 1 έτος στην Αγγλία και να το αναγνωρίσουν στο ΚΕΣΥ,κάτι τέτοιο είδα στο πανεπιστημιακό Πατρών.

Οπότε όυτε μαθαίνεις πόσοι θέλουν τμήμα και πόσο για το Αλεξάνδρα.

Επιπλέον το να είσαι σε ειδικότηα με γυναίκες μπροστά σου είναι επίφοβο,αρκετές εγκυμονούν στην ειδικότητα,οπότε με την άδεια επιμηκύνεται!

Οπότε μαθαίνεις πάρα πολύ προσεγγιστικά δυστυχώς emdevilemdevilemcensored

Πάντως αναφορκά για Γιάννενα και Πάτρα να αναφέρω ότι οι αναμονές δε διαφέρουν με Αθήνα παρά το ότι είναι στην περιφέρεια..

Στο Αλεξάνδρα αυτή η βλαμμένη η Τόσκα δεν ήταν?-πολύ ηλίθια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο καθένας μπορεί να κάνει αίτηση και να του σταλθούνε ταχυδρομικώς ποιοι είναι οι από πάνω του συνάδελφοι στην λίστα αναμονής.Βέβαια μην περιμένετε να σας στείλουνε για πάνω από 30 άτομα.Εγώ είχα κάνει σχετική αίτηση, στην νομαρχία αθηνών στον μοναδικό νεαρό που έχει εκεί, που με εξυπηρέτησε αμέσως και με βοήθησε στην αίτηση πως να το ζητήσω ακριβώς (ήθελα να δω και κάποια άλλα πράγματα).Μπορείς να δεις εκτός το όνομα, ημερομηνία εγγραφής και αριθμό πρωτοκόλλου για τον κάθε συνάδελφο που είναι πάνω από εσένα στην λίστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είχα μια εμπειρία με τον αδερφό μου όταν ήταν να διοριστεί στο κρατικό για να ξεκινήσει την παθολογία του. Εκεί η υπαλληλος του έλεγε ότι διορίζεται τον αύγουστο. έρχεται ο αύγουστος και του λέει πώς ο διορισμός έρχεται τον σεπτέβριο... Να μην σας τα πολύλογώ διορίστηκε το δεκέμβριο. Εμένα πάντως δεν μου βγάζεις από το μυαλό ότι κάποια κομπίνα παίχτηκε και το κακό είναι πώς ο αδερφός μου δεν αντιδρούσε. Να προσέχετε τις λίστες αναμονής. Η λογική λέει ότι κάτι συμβαίνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή αυτό το θέμα με τα "30 άτομα" παίζει πολύ, να ξεκαθαρίσουμε 1-2 πράγματα:

[1] Η λίστα ονομάτων σε αναμονή για ειδικότητα είναι διοικητικό έγγραφο, κατά την έννοια του αρ. 5 του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας:

ΑΡΘΡΟ 5: Πρόσβαση σε έγγραφα

1. Κάθε ενδιαφερόμενος έχει το δικαίωμα, ύστερα από γραπτή αίτησή του, να λαμβάνει γνώση των διοικητικών εγγράφων. Ως διοικητικά έγγραφα νοούνται όσα συντάσσονται από τις δημόσιες υπηρεσίες, όπως εκθέσεις, μελέτες, πρακτικά, στατιστικά στοιχεία, εγκύκλιες οδηγίες, απαντήσεις της Διοίκησης, γνωμοδοτήσεις και αποφάσεις.

2. Όποιος έχει ειδικό έννομο συμφέρον δικαιούται, ύστερα από γραπτή αίτησή του, να λαμβάνει γνώση των ιδιωτικών εγγράφων που φυλάσσονται στις δημόσιες υπηρεσίες και είναι σχετικά με υπόθεσή του η οποία εκκρεμεί σε αυτές ή έχει διεκπεραιωθεί από αυτές.

3. Το κατά τις προηγούμενες παραγράφους δικαίωμα δεν υφίσταται στις περιπτώσεις που το έγγραφο αφορά την ιδιωτική ή οικογενειακή ζωή τρίτου, ή αν παραβλάπτεται απόρρητο το οποίο προβλέπεται από ειδικές διατάξεις. Η αρμόδια διοικητική αρχή μπορεί να αρνηθεί την ικανοποίηση του δικαιώματος τούτου αν το έγγραφο αναφέρεται στις συζητήσεις του Υπουργικού Συμβουλίου, ή αν η ικανοποίηση του δικαιώματος αυτού είναι δυνατόν να δυσχεράνει ουσιωδώς την έρευνα δικαστικών, "διοικητικών" αστυνομικών ή στρατιωτικών αρχών σχετικώς με την τέλεση εγκλήματος ή διοικητικής παράβασης.

4. Το δικαίωμα των παρ. 1 και 2 ασκείται: α) με μελέτη του εγγράφου στο κατάστημα της υπηρεσίας, ή β) με χορήγηση αντιγράφου, εκτός αν η αναπαραγωγή τούτου μπορεί να βλάψει το πρωτότυπο. Η σχετική δαπάνη αναπαραγωγής βαρύνει τον αιτούντα, εκτός αν ο νόμος ορίζει διαφορετικά. Αν πρόκειται για πληροφορίες ιατρικού χαρακτήρα, αυτές γνωστοποιούνται στον αιτούντα με τη βοήθεια γιατρού, ο οποίος ορίζεται για το σκοπό αυτόν.

5. Η άσκηση του κατά τις παρ. 1 και 2 δικαιώματος γίνεται με την επιφύλαξη της ύπαρξης τυχόν δικαιωμάτων πνευματικής ή βιομηχανικής ιδιοκτησίας.

6. Η χρονική προθεσμία για τη χορήγηση εγγράφων κατά τις παραγράφους 1 και 2 ή την αιτιολογημένη απόρριψη της σχετικής αίτησης του πολίτη είναι είκοσι (20) ημέρες.

[2] Αυτό σημαίνει (με ελάχιστες επιφυλάξεις) ότι:

1) Αποδεικνύοντας "εύλογο ενδιαφέρον" (δεν θα αναλύσω εδώ την έννοια, αλλά είναι σαφώς ευρύτερη του "έννομου συμφέροντος") οποιοσδήποτε έχει δικαίωμα να μελετήσει τη λίστα στη νομαρχία και να πάρει φωτοαντίγραφο αυτής

2) Αποδεικνύοντας "έννομο συμφέρον", δηλαδή όντας στη λίστα αναμονής, οποιοσδήποτε έχει δικαίωμα να μελετήσει το σύνολο των ιδιωτικών εγγράφων που φυλάσσονται στη νομαρχία για την υπόθεσή του, όπως και να πάρει τα σχετικά φωτοαντίγραφα. Δηλαδή, να ζητήσει να του δώσει η νομαρχία και για τα 200 άτομα που είναι πχ μπροστά του στη λίστα αναμονής ό,τι δικαιολογητικό κατέθεσαν για να πάρουν αυτή τη θέση: πτυχία, την πρωτότυπη αίτηση με αριθμό πρωτοκόλλου, πιστοποιητικό αγροτικού για όσους κατέθεσαν πριν την 1/8/2003 και ό,τι άλλο υπάρχει.

3) Σε 20 μέρες η νομαρχία πρέπει να απαντήσει αιτιολογημένα.

[3] Οπότε, αν ξανακάνει κάποια νομαρχία "γυμνάσια" σε ενδιαφερόμενο για το στοιχειώδες, δηλαδή τη λίστα ονομάτων και τα πρωτόκολλα, παρακαλείστε θερμά να κάνετε μια αίτηση να σας χορηγηθούν όλα αυτά. Μόνος λόγος για να μην τα ζητάμε όλα αυτά στις αιτήσεις είναι η (τις πιο πολλές φορές δικαιολογημένη) εμπιστοσύνη στη δημόσια διοίκηση και η κατανόηση του γεγονότος ότι το προσωπικό δεν επαρκεί για να ικανοποιηθούν αποτελεσματικά τέτοια αιτήματα με την υπάρχουσα μηχανοργάνωση.

[4] Στην περίπτωση που συναντούν πολλά μέλη του ΣΑΙΕΠ και άλλοι γιατροί, της άρνησης πρόσβασης σε αυτά τα διοικητικά έγγραφα ή της άρνησης πρόσβασης σε μέρος αυτών (λίστα μόνο 30 ονομάτων), δεν υπάρχει κανένας λόγος να περιορίζουμε την άσκηση των δικαιωμάτων μας σε αυτό που κρίνει η εκάστοτε νομαρχία ότι είναι βολικό γι' αυτήν. Απεναντίας, οφείλουμε να ζητήσουμε τα πάντα! Αν δε δέχονται να παραλάβουν τέτοια αίτηση (η οποία σαφώς θα αναφέρει το αρ.5 ΚΔΔσίας και την ύπαρξη έννομου συμφέροντος), μπορείτε ευγενικά πάντα να τους εξηγήσετε ότι η αρμοδιότητά τους όσον αφορά στις αιτήσεις των πολιτών εξαντλείται στο να τις παραλαμβάνουν και να τις πρωτοκολλούν, και εφόσον έχουν οποιαδήποτε αντίρρηση ή διαφωνία με το περιεχόμενο της αίτησης μπορούν ελεύθερα να την εκφράσουν γραπτώς στην απάντηση που σύμφωνα με το νόμο είναι υποχρεωμένη η υπηρεσία τους να δώσει εντός των προθεσμιών που τάσσει ο νόμος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ LINK ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΤΥΠΩΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 5 ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΤΡΙΨΟΥΜΕ ΣΤΗ ΜΟΥΡΗ ΣΕ ΤΥΧΟΝ ΕΞΥΠΝΑΔΑ?

ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΝΑ ΑΠΟΣΤΕΙΛΕΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ ΝΟΜΑΡΧΙΑΣ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?(ΠΟΥ ΣΙΓΑ ΜΗ ΔΕ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ,ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΚΙΝΕΖΟ ΓΟΑ ΝΑ ΚΡΥΒΟΥΝ ΤΙΣ ΚΟΜΠΙΝΕΣ...).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είχα μια εμπειρία με τον αδερφό μου όταν ήταν να διοριστεί στο κρατικό για να ξεκινήσει την παθολογία του. Εκεί η υπαλληλος του έλεγε ότι διορίζεται τον αύγουστο. έρχεται ο αύγουστος και του λέει πώς ο διορισμός έρχεται τον σεπτέβριο... Να μην σας τα πολύλογώ διορίστηκε το δεκέμβριο. Εμένα πάντως δεν μου βγάζεις από το μυαλό ότι κάποια κομπίνα παίχτηκε και το κακό είναι πώς ο αδερφός μου δεν αντιδρούσε. Να προσέχετε τις λίστες αναμονής. Η λογική λέει ότι κάτι συμβαίνει.

Τέτοιες ιστορίες έχω ακούσει αρκετές για τη Νομαρχία Αθηνών.

Αδικαιολόγητη παράταση στο διορισμό.2 παιδιά μου το είχαν πεί αυτό αγανακτισμένα το καλοκαίρι και επειδή ψυλλιάστηκα τι παίζει αποφάσισα να κάνω το γενικό μέρος στην επαρχία όπου τουλάχιστον ξέρεις πότε μπαίνεις.

Στον Ευαγγελισμό και στο Γεννηματάς έχουν ακουστεί πολλά,ρωτήστε να σας πούν για τη Γενική Χειρουργική στον Ευαγγελισμό το καλοκαίρι που οι διορισμοί είχανε κολλήασει για ένα εξάμηνο.

Πιστέυω ότι παίζει κόλπο και στα κενά χώνουν κάποπιον ημέτερο...

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΗΧΑΝΟΡΓΑΝΩΣΗ ΛΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑΜΙΣΗ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ.

ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΑΙΤΗΜΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΟ ΘΕΣΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΑ.ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΙΑ ΚΑΙ Η ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΗΜΑ ΜΟΝΟ ΤΩΝ ΕΔΩ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να γράψει ο 40 μια αίτηση με τα απαραίτητα νομικά, να την ανεβάσουμε στο internet, να την κατεβάζει ο ενδιαφερόμενος, ώστε και να μη λέει ο καθένας ό, τι του κατέβει, και να κάνουν εύκολα αίτηση για τα αυτονόητα μαζικά 300 άτομα (κι αν πρέπει να απαντήσουν σε 20 μέρες, μπουαχαχαχα, δε βλέπω πολλές άδειες καλοκαιριού!)

40 ζεις, εσύ μας οδηγείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[3] Οπότε, αν ξανακάνει κάποια νομαρχία "γυμνάσια" σε ενδιαφερόμενο για το στοιχειώδες, δηλαδή τη λίστα ονομάτων και τα πρωτόκολλα, παρακαλείστε θερμά να κάνετε μια αίτηση να σας χορηγηθούν όλα αυτά. Μόνος λόγος για να μην τα ζητάμε όλα αυτά στις αιτήσεις είναι η (τις πιο πολλές φορές δικαιολογημένη) εμπιστοσύνη στη δημόσια διοίκηση και η κατανόηση του γεγονότος ότι το προσωπικό δεν επαρκεί για να ικανοποιηθούν αποτελεσματικά τέτοια αιτήματα με την υπάρχουσα μηχανοργάνωση.

[

Επειδη αυτα που λες ειναι πολυ ενδιαφεροντα, μηπως γνωριζεις :

αν μπορουμε να κανουμε κατι ωστε να παψει το χαλι των γραμμενων με μολυβι λιστων ωστε να περιοριστει ο κινδυνος παρεμβολων? Μηπως πρεπει να κανουμε κανενα χαρτι στη νομαρχια?

Μπορουμε να τους ζητησουμε φωτοαντιγραφο του βιβλιου με τις λιστες?

Και κατι τελευταιο: Θελω να φραφτω στο Συλλογο Αποφοιτων Ελληνικων Πανεπιστημιων.Με ποιον πρεπει να επικοινωνησω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Υποτιθεται οτι η μηχανογραφηση των λιστων ειναι σε εξελιξη. Υποτιθεται οτι θα ειναι ετοιμη το καλοκαιρι και υποτιθεται οτι το πιστευουμε αυτο.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να γράψει ο 40 μια αίτηση με τα απαραίτητα νομικά, να την ανεβάσουμε στο internet, να την κατεβάζει ο ενδιαφερόμενος, ώστε και να μη λέει ο καθένας ό, τι του κατέβει, και να κάνουν εύκολα αίτηση για τα αυτονόητα μαζικά 300 άτομα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύμφωνα με υπάλληλο της νομαρχίας Αθηνών,οι λίστες θα μηχανογραφηθούν και θα είναι προσβάσιμες μέσω internet από το καλοκαίρι,οπότε θα μπορεί ο καθένας να βλέπει την εξέλιξη της αίτησης του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εδω εχει κατι λιστες σε xls

http://www.nomarxia.gr/ypiresies/ygeia/files/anamones.xls

πως διαβαζονται οι πληροφοριες αυτες?

πχ 9 αιτησεις για αιματολογια στον ευαγγελισμο τι σημαινει απο αποψη χρονου? ποια ειναι η αναμονη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύμφωνα με υπάλληλο της νομαρχίας Αθηνών,οι λίστες θα μηχανογραφηθούν και θα είναι προσβάσιμες μέσω internet από το καλοκαίρι,οπότε θα μπορεί ο καθένας να βλέπει την εξέλιξη της αίτησης του.

Εμένα μου είπαν από τον Οκτώβριο,επομένως μάλλον θα αργήσουν... :angry::angry::angry::angry:

Δε κάνουμε καμία συμμαχία με τα παιδιά που δίνουν ΔΙΚΑΤΣΑ να μπουκάρουμε στη νομαρχία και να βάλουμε φωτιά στα χαρτιά των αναμονών.

Αυτοί θα ξέρουν από τα δικά τους που τους είχαν κλέψει τα γραπτά(καλοπροαίρετα το λέω και χωρίς ειρωνία μιιάς που εδώ στη νομαρχία αυτό όντως χρειάζεται).

Έτσι ώστε την άλλη μέρα να αφήσουμε τις μ.... emcensored ες και να πάμε να δώσουμε εξετάσεις .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Πραγματι, διαβαζοντας τα παραπανω, δεν εχω και εγω παρα να συμφωνησω για το χαλι στις λιστες αναμονης.

Στην Νομαρχια Ανατολικης Αττικης, που για να πας εκει θες 3 μερες δρομο, υπαρχει ενα βιβλιο με τα ονοματα το οποιο βρισκεται σε κακο χαλι. Ονοματα σβησμενα με μπλανκο, αλλα με μολυβι, μονο τα λαδια λειπουν απο πανω για να συμπληρωσουν την εικονα! ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΓΓΡΑΦΟ;;;; Κατα τα αλλα, οταν ζητησα την λιστα με τα ονοματα μου ειπαν και εμενα περι προσωπικων δεδομενων και εφυγα απρακτη.

Αυτο εγινε πριν απο ενα χρονο περιπου, οταν διαπιστωσα οτι η αναμονη μου αυξανεται αντι να πεφτει. Πηγα εκει με αγριες (μα παρα πολυ αγριες) διαθεσεις. Παρα λιγο να τον δειρω τον τυπο, αλλα και παλι τιποτα δεν εβγαλα.

Πρεπει να πιεσουμε προς μηχανογραφηση των ονοματων. :angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εάν δεν υπάρξει μηχανογράφηση, εύκολα μπορεί να αλλαχθεί μία θέση με μολύβι...πχ.Μακάρι πάντως να γίνει έτσι, σύντομα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.