Jump to content

Προεδρικές Εκλογές Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ


Recommended Posts

Τι καραγκιοζιλίκια είναι αυτά??? :splaaaats:

Γιατί δεν αναφέρεται μέλη ποιας παράταξης ήταν υπεύθυνα γι αυτό το θέατρο σκιών??? για να μιλάμε με ονόματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχαρητήρια για την αντίδρασή σας αυτή.

Όπως αναφέρω και στον τόπο της γενικής αρθρογραφίας: "η κατάσταση της Ιατρικής πρέπει να αλλάξει", υπάρχουν συγκεκριμένοι φοιτητές που νομίζουν ότι γνωρίζουν καλύτερα από όλους μας, ποιο είναι το συμφέρον μας και έχουν συνηθίσει να δρουν με το έτσι θέλω. Δυστυχώς για αυτή την στάση δεν φταίνε μόνο αυτοί αλλά και εκείνοι που τόσα χρόνια την ανέχονται αυτή την στάση, για να μη πω την ενθαρρύνουν.

Απόδειξη, ο Πρόεδρος της Σχολής δεν διαμαρτυρήθηκε κατ' ελάχιστον για την βίαιη αυτή παραβίαση του ασύλου της ακαδημαϊκής ελευθερίας. Όχι μόνο δεν έκανε τίποτε για να την αποτρέψει, αλλά δεν κούνησε ούτε το φρύδι του!

Είναι ευκαιρία οι φοιτητές να οργανώσουν έναν πυρήνα αντίδρασης σε αυτές τις πρακτικές.

Παύλος Σακκάς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικά με την κίνηση του φρυδιού του Προέδρου της Ιατρικής Σχολής:

Χθες, ημέρα Τρίτη 23/06/09 επισκεφθήκαμε τον κ.Στεφανάδη στο γραφείο του μερικοί από τους 96 υπογράφοντες τη διαμαρτυρία, αφού πρωτύτερα είχαμε καταθέσει στο πρωτόκολλο της Γραμματείας της Ιατρικής Σχολής το κείμενο που βρίσκεται στην αρχή αυτού του τόπικ. Ο πρόεδρος μας αντιμετώπισε ευγενέστατα και μας ξεκαθάρισε ότι δεν έχει σκοπό να κάνει το παραμικρό και ότι θεωρεί τις εκλογές έγκυρες. Επίσης μας ενημέρωσε ότι η εφορευτική επιτροπή στο πρακτικό των εκλογών έγραψε ότι απλά δεν προσήλθε κανένας φοιτητής. Αυτό σημαίνει ότι οι κύριοι καθηγητές της εφορευτικής δεν είδαν ποτέ τα πανό και τους μαζεμένους ΕΑΑΚίτες στην είσοδο, όπως επίσης δεν είδαν ποτέ το φοιτητή να μπαίνει στο ΝΑΒΟ με 20 άτομα να τον τραβάνε και να κραυγάζουν.

Θα ήθελα σε αυτό το σημείο να ζητήσω και τη γνώμη των υπολοίπων μελών του φόρουμ για αυτή την ....... σιωπή των μελών της εφορευτικής επιτροπής. Να υπενθυμίσω σε όλους ότι το πρακτικό των εκλογών είναι επίσημο έγγραφο του ελληνικού κράτους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ solyopodapap

Θα ήθελα σε αυτό το σημείο να ζητήσω και τη γνώμη των υπολοίπων μελών του φόρουμ για αυτή την ....... σιωπή των μελών της εφορευτικής επιτροπής. Να υπενθυμίσω σε όλους ότι το πρακτικό των εκλογών είναι επίσημο έγγραφο του ελληνικού κράτους.

Πέρα από τις διαμαρτυρίες και τα σχόλια (που σχεδόν ποτέ δεν φέρνουν ουσιαστικό αποτέλεσμα) δεν πρέπει να ξεχνάτε ότι υπάρχουν και οι διαδικασίες που προβλέπουν οι νόμοι είτε α) όταν
αποδεδειγμένα
παραβιάζεται η εκλογική διαδικασία είτε β) όταν "κάποιος" ή "κάποιοι"
αποδεδειγμένα
παραλείπουν
να πράξουν τα δέοντα.

Αυτά βέβαια, χρειάζονται επιμονή, υπομονή και έναν καλό νομικό σύμβουλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το νόημα δεν είναι να ξεκινήσουμε μια δικαστική διαδικασία αμφισβήτησης, αλλά ένα κίνημα φοιτητών, που θα υπερασπίζονται τις ελευθερίες τους, έναντι των οποιονδήποτε αυτόκλητων σωτήρων φοιτητοπατέρων.

Μια ομάδα με πολλά μέλη και άρα υπολογίσιμη και σεβαστή από όλους.

Μια ομάδα ίσως οργανωμένη γύρω από ένα blog, που θα επικοινωνεί μεταξύ της και θα κινητοποιεί τα μέλη της όπου χρειάζεται.

Εγώ δηλώνω από τώρα την ένθερμη υποστήριξή μου και την συμμετοχή μου.

Παύλος Σακκάς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το νόημα δεν είναι να ξεκινήσουμε μια δικαστική διαδικασία αμφισβήτησης, αλλά ένα κίνημα φοιτητών, που θα υπερασπίζονται τις ελευθερίες τους, έναντι των οποιονδήποτε αυτόκλητων σωτήρων φοιτητοπατέρων.

Μια ομάδα με πολλά μέλη και άρα υπολογίσιμη και σεβαστή από όλους.

Μια ομάδα ίσως οργανωμένη γύρω από ένα blog, που θα επικοινωνεί μεταξύ της και θα κινητοποιεί τα μέλη της όπου χρειάζεται.

Εγώ δηλώνω από τώρα την ένθερμη υποστήριξή μου και την συμμετοχή μου.

Παύλος Σακκάς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ μια άποψη είπα.

Αν και δεν με αφορά το θέμα με τη "στενή" έννοια (αφού δεν είμαι φοιτητής ώστε να έχω οποιοδήποτε έννομο συμφέρον), δεν νομίζω ότι είναι δυνατή η κινητοποίηση όπως γινόταν κάποτε.

Και, τί σημαίνει σήμερα κινητοποίηση και τί αποτέλεσμα μπορεί να είχε σε μια ανάλογη περίπτωση σαν τις πρόσφατες εκλογές στην ιατρική; (π.χ. να γίνει περιφρούρηση δηλαδή και να απειληθεί "ξύλο"
;)

Αν η τάξη και ο νόμος έχουν καταπατηθεί (δεν είμαι σε θέση να το προσδιορίσω στη συγκεκριμένη περίπτωση), υπάρχουν οι νόμιμες διαδικασίες που προβλέπονται για να γίνει αποκατάσταση (έστω, αυτές οι νόμιμες διαδικασίες που έχουμε με το σύστημα που έχουμε).

Όσο η κοινωνία βλέπει ότι καταπατούνται οι νόμοι και δεν την πληρώνει κανείς, το αποτέλεσμα θα είναι "αποφυγή", "αποχή" και "μοναχικός αγώνας" του καθενός να επιβιώσει μέσα στο υπάρχον "σύστημα".

ΥΓ

Δεν έχω αμφιβολία ότι όλοι οι πολίτες "βράζουν" και ότι υπάρχουν αρκετοί που (μέσα τους τουλάχιστον) πολύ θά'θελαν να αρχίσουν τις χειροδικίες επί δικαίων και αδίκων. Αυτός ο κίνδυνος υπάρχει και είναι ορατός, αλλά όσοι λογικοί παραμένουν δεν πρέπει να τον επιτρέψουν διότι αυτό σημαίνει πλήρες χάος. Τουλάχιστον, αν είναι να φτάσουμε εκεί, ας εξαντληθούν πρώτα τα διαθέσιμα ένδικα μέσα.

Τροποποιήθηκε από aterpos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς τον Αναπλητωτή Καθηγητή της Ψυχιατρικής κ. Σακκά:

Αγαπητέ κύριε Σακκά

με όλο το σεβασμό προς τη θέση που κατέχετε αλλά και προς το πρόσωπό σας, θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι δεν επιθυμούμε τη στήριξή σας. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος: Προσωπικά διαφωνώ σε πολλά πράγματα μαζί σας και θεωρώ ότι οι απόψεις σας είναι συντηρητικές και αντιδραστικές και ότι περισσότερο κακό θα κάνετε σε μια διοικητική θέση παρά καλό. Αν θέλετε μπορείτε να συμφωνείτε με τις ενέργειές μας, να μιλάτε για αυτές στους συναδέλφους σας αλλά θα θέλαμε να διαχωρίσουμε τη θέση μας διότι εσείς έχετε ίδιον όφελος από αυτή την ιστορία ενώ εμείς όχι. Να με συγχωρείτε αν ήμουν απότομος και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόησή σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πέρα από τις διαμαρτυρίες και τα σχόλια (που σχεδόν ποτέ δεν φέρνουν ουσιαστικό αποτέλεσμα) δεν πρέπει να ξεχνάτε ότι υπάρχουν και οι διαδικασίες που προβλέπουν οι νόμοι είτε α) όταν αποδεδειγμένα παραβιάζεται η εκλογική διαδικασία είτε β) όταν "κάποιος" ή "κάποιοι" αποδεδειγμένα παραλείπουν να πράξουν τα δέοντα.

Αυτά βέβαια, χρειάζονται επιμονή, υπομονή και έναν καλό νομικό σύμβουλο.

Nα σε ενημερώσω ότι δεν έχουμε σκοπό να κάνουμε διάφορες γραφικές διαμαρτυρίες και ότι σαφώς έχουμε σκοπό να εξαντλήσουμε τα ένδικα μέσα. Να σε ενημερώσω επίσης ότι για να ''γίνουν'' πράγματα και όχι απλά να ''λέγονται'', πρέπει να αναλάβει δράση κάποιος που βρίσκεται σε μία θεσμική θέση και έχει την ελάχιστη εξουσία. Θέλω να πω ότι ωραία και καλά εμείς καταγγείλαμε την παρατυπία, παρανομία της εφορευτικής στον κ. Στεφανάδη αλλά αν αυτός δεν κινήσει τις προβλεπόμενες διαδικασίες, δε γίνεται τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς ενημέρωση των συναδέλφων:

Χθες, ημέρα Τρίτη 23/06/09 επισκεφθήκαμε τον κ.Στεφανάδη στο γραφείο του μερικοί από τους 96 υπογράφοντες τη διαμαρτυρία, αφού πρωτύτερα είχαμε καταθέσει στο πρωτόκολλο της Γραμματείας της Ιατρικής Σχολής το κείμενο που βρίσκεται στην αρχή αυτού του τόπικ. Ο πρόεδρος μας αντιμετώπισε ευγενέστατα και μας ξεκαθάρισε ότι δεν έχει σκοπό να κάνει το παραμικρό και ότι θεωρεί τις εκλογές έγκυρες. Επίσης μας ενημέρωσε ότι η εφορευτική επιτροπή στο πρακτικό των εκλογών έγραψε ότι απλά δεν προσήλθε κανένας φοιτητής. Αυτό σημαίνει ότι οι κύριοι καθηγητές της εφορευτικής δεν είδαν ποτέ τα πανό και τους μαζεμένους ΕΑΑΚίτες στην είσοδο, όπως επίσης δεν είδαν ποτέ το φοιτητή να μπαίνει στο ΝΑΒΟ με 20 άτομα να τον τραβάνε και να κραυγάζουν.

Μετά από τα παραπάνω στείλαμε το σχετικό με τις εκλογές κείμενο με fax (για email ούτε λόγος) σε όλες τις γραμματείες των εργαστηρίων και κλινικών της Ιατρικής σχολής έτσι ώστε οι κύριοι καθηγητές να μην έχουν το άλλοθι ότι δεν έμαθαν τι έγινε.

Η επόμενη ενέργειά μας, μόλις βρούμε λίγο χρόνο από το διάβασμα, θα είναι να επισκεφθούμε και τον πρύτανη του Πανεπιστημίου Αθηνών (ο οποίος τυγχάνει να είναι ο καθηγητής της Ιστολογίας κ. Κίττας) , μιας και αυτός είναι ο άμεσα προϊστάμενος του προέδρου της Ιατρικής Σχολής κ. Στεφανάδη και να τον ενημερώσουμε επίσημα για τα καθέκαστα. Αυτά μέχρι τώρα και βλέπουμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί σε κανένα συνδικαλιστικό forum δεν υπάρχει συζήτηση για το θέμα???

είναι τόσο αδιάφοροι ή μήπως όλοι εξυπηρετούνται κατά κάποιον τρόπο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε όλα τα κόμματα, δεν γίνεται τίποτα χωρίς άνωθεν εντολή.

Προφανώς τώρα ο καθένας αρχηγός κομματικής νεολαίας έχει τους λόγους του για να διατάξει μόκο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Προς ενημέρωση των συναδέλφων

Τελικά μερικοί από τους 96 υπογράφοντες κατόρθωσαν να βρουν λίγο χρόνο και να επισκεφθούν τον πρύτανη κ. Κίττα για να τον ενημερώσουν. Ο πρύτανης τους υποδέχτηκε ευγενέστατα και πολύ απλά τους είπε και αυτός με τη σειρά του ότι δεδομένης της απουσίας του νόμου στα ελληνικά πανεπιστήμια δεν έχει σκοπο ή δεν μπορεί ή δεν θέλει ή τελοσπάντων από την πλευρά του δεν θα γίνει τίποτα, και εξέθεσε στα παιδιά μια κατάσταση μακράν πιο απάνθρωπη από αυτή που φαντάζεται κάθε νοήμων άνθρωπος. Δεν είχαμε βέβαια την ελπίδα ένας καθηγητής που αναδείχθηκε και αυτος μέσα από το ίδιο διεφθαρμένο σύστημα να γίνει ρομπέν των δασών αλλά η ενημέρωση που μας παρείχε για τις υπόλοιπες σχολές του Πανεπίσημιου ήταν τουλάχιστον απογοητευτική.

Τώρα, εν μέσω του θέρους, να μη σας κουράσω άλλο με τέτοια αγωνιστικά αλλά θα επανέλθουμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό το πανεπιστήμιο αλλάζει συνέχεια φίλε μου.....προς το χειρότερο

Να ενημερώσω και τους υπολοίπους συναδέλφους ότι δόθηκε μια μικρή δημοσιότητα στο κείμενο των 96 υπογραφών στις εφημερίδες καθώς και σε κάποια blogs. Φυσικά δεν είχαμε την απαίτηση εν μέσω οικονομικής κρίσης, ανεργίας, φόνων και λοιπών καταστροφών να γίνουμε πρώτο θέμα αλλά τουλάχιστον κανείς δε μπορεί να μας κατηγορήσει ότι σωπάσαμε μπροστά στην κομματική αλητεία. Και θα επανέλθουμε, η κομματική αλητεία δε θα περάσει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και δεν είμαι πλέον φοιτητής, τα κομματιλίκια παιδιά υπάρχουν σε κάθε σχολή. Μακάρι να συνεχίσει να υπάρχει και ο καθαρός αντίλογος στη συμφεροντολογία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Αγαπητοί φίλοι και συμφοιτητές

Την Πέμπτη 16 Ιουνίου 2011 πρόκειται να διεξαχθούν εκλογές για την ανάδειξη του Προέδρου της Ιατρικής Σχολής Αθηνών. Υποψηφιότητα για το συγκεκριμένο αξίωμα έχει θέσει μεταξύ άλλων και ο αξιότιμος Καθηγητής κ. Δημόπουλος, ο οποίος κατά καιρούς και ποικιλοτρόπως έχει στηρίξει τα Προγράμματα των Προπτυχιακών και Μεταπτυχιακών Σπουδών. Είναι καθήκον όλων μας να ασκήσουμε το εκλογικό μας δικαίωμα ως φοιτητές σε μια τόσο δύσκολη συγκυρία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς να έχω αποδείξεις, ούτε να γνωρίζω προσωπικά τον εν λόγω υποψήφιο, έχω την αίσθηση ότι αποτελεί μέρος του κυκλώματος. Νομίζω ότι έχει (κι αυτός) πολύ στενή σχέση με τη Νέα Προοπτική - δεν ξέρω για άλλες παρατάξεις.

Αντίθετα, απ' όσο γνωρίζω, ο κος Βώρος, που είναι επίσης υποψήφιος, δεν έχει τέτοια υπολείμματα. Όσοι είχαν την τύχη να κάνουν χειρουργική στο Αρεταίειο θα έχουν επίσης διαπιστώσει το ταπεινό του χαρακτήρα του.

Αν και δεν πιστεύω ότι θα έχουμε κάποια έκπληξη και φέτος (δυστυχώς το κύκλωμα είναι παντοδύναμο στο ΕΚΠΑ), πιστεύω ότι ο κος Βώρος θα πήγαινε τη σχολή πολλά βήματα μπροστά.

ΥΓ: Θα ψηφίσουν φέτος οι φοιτητές; Γιατί τις προηγούμενες χρονιές είδαμε αρκετά ευτράπελα με τα ΕΑΑΚ..

ΥΓ2: Οι επιστολές των υποψηφίων προς τους ψηφοφόρους, καθώς και κάποιες άλλες σχετικές επιστολές, βρίσκονται στο σάιτ της γραμματείας http://www.grammateia.med.uoa.gr/phpBB2/viewforum.php?f=40

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προεδρικές Εκλογές Ιατρικής Σχολής

Υποψηφιότητα Καθηγητή Μ.Α. Δημόπουλου

Αγαπητοί συνάδελφοι και φίλοι,

Στην Ελλάδα, όλοι πλέον βιώνουμε μία πρωτόγνωρη οικονομική κρίση στην καθημερινότητά μας. Η Ιατρική Σχολή Αθηνών, η παλαιότερη και μεγαλύτερη Ιατρική Σχολή της χώρας, δεν έχει μείνει ανεπηρέαστη. Τα μέλη ΔΕΠ προσπαθούμε καθημερινά να διαφυλάξουμε την ποιότητα του εκπαιδευτικού, ερευνητικού και κλινικού μας έργου σε Εργαστήρια, Κλινικές και Νοσοκομεία με σοβαρή υποχρηματοδότηση. Ταυτόχρονα, επαγγελματικά μας κεκτημένα ετών βάλλονται, κάποιες φορές ακόμη, λόγω της δύσκολης συγκυρίας, το κύρος και η αξιοπιστία μας. Παράλληλα, και οι συνεργάτες μας, ΕΤΕΠ, ΕΕΔΙΠ και διοικητικοί υπάλληλοι αλλά και οι φοιτητές μας βιώνουν τις επιπτώσεις.

Από τη θέση του Αντιπροέδρου της Ιατρικής Σχολής την τελευταία τετραετία, έχω την τιμή να σας ζητήσω να με ψηφίσετε για τη θέση του Προέδρου, στις εκλογές που θα διεξαχθούν σε λίγες μέρες. Η πείρα που έχω λόγω της ενασχόλησής μου στα διοικητικά δρώμενα της Σχολής τα τελευταία χρόνια, η διαρκής συνεργασία μου με τον Σύλλογο μελών ΔΕΠ και τους λοιπούς εκπροσώπους της Ιατρικής Σχολής για την υποστήριξη των θέσεών μας, όπως σε νομοσχέδια που αφορούν το νέο πλαίσιο για την Ανώτατη Εκπαίδευση, τη λειτουργία των ιατρείων μας, ή την προσπάθεια συγχώνευσης νοσοκομειακών μονάδων, καθώς και η αλληλεγγύη στους συναδέλφους είναι σημαντικά για να διαφυλάξουμε το παρόν και μέλλον της Σχολής μας.

Επιγραμματικά, σας παραθέτω τις απόψεις, τα πεπραγμένα και τους στόχους μου:

1. Λειτουργία της Σχολής

Η θεσμική λειτουργία της Σχολής είναι πρώτιστο καθήκον του Προέδρου και δεσμεύομαι να καταβάλλω όλες μου τις δυνάμεις για να τη διασφαλίσω με συναίνεση και αποφυγή πολώσεων. Ο καταγγελτικός λόγος σε περιόδους οικονομικής ύφεσης και κοινωνικής έντασης μπορεί να έχει απρόβλεπτες συνέπειες. Σε στενή συνεργασία με όλα τα θεσμικά όργανα της Σχολής, το Σύλλογο μελών ΔΕΠ και την ΠΟΣΔΕΠ, θα προσπαθήσουμε οι κρίσεις των συναδέλφων να ολοκληρώνονται έγκαιρα και από την πλευρά της Πολιτείας. Η οικονομική επιβάρυνση, που συχνά είναι μηδαμινή, δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία για την ταλαιπωρία πολλών συναδέλφων. Οι τεράστιες καθυστερήσεις και η αβεβαιότητα δρουν ως ανασταλτικοί παράγοντες στην εκτέλεση του εκπαιδευτικού, κλινικού και ερευνητικού μας έργου.

Ο περαιτέρω εκσυγχρονισμός της Γραμματείας της Σχολής και η ευρύτερη χρησιμοποίηση του διαδικτύου θα διευκολύνουν όλους μας. Η ολοκλήρωση της εσωτερικής αξιολόγησης μας δίνει τη δυνατότητα να αναδείξουμε και προς την κοινωνία το σημαντικό έργο που σε δυσμενείς συνθήκες επιτελούμε. Με την εξωστρεφή παρουσία μας, τη συνεχή προσήλωσή μας στη διαφάνεια, την αποφυγή αλαζονικών συμπεριφορών, τη συνεργασία μας με όλους τους φορείς παροχής υγείας θα είμαστε στην καλύτερη δυνατή θέση να διεκδικήσουμε τα μέγιστα. Ως Πανεπιστημιακοί αντιλαμβανόμαστε πλήρως τις υποχρεώσεις μας προς την κοινωνία που δοκιμάζεται.

Ο αριθμός μελών ΔΕΠ στη Σχολή μας πρέπει να παραμείνει στα σημερινά επίπεδα, διότι εκτός από την εκπαίδευση των προπτυχιακών, μεταπτυχιακών φοιτητών και των ειδικευομένων, έχουμε και άλλη αποστολή: είμαστε, και οφείλουμε να παραμείνουμε, πρωτοπόροι στο κλινικό έργο, στις συνεχώς εξελισσόμενες διαγνωστικές τεχνικές, στις καινοτόμες θεραπείες και την έρευνα σε όλα τα επίπεδα.

2. Εκπαίδευση – Προπτυχιακοί και Μεταπτυχιακοί Φοιτητές

Με στόχο τη βελτίωση της προσφερομένης εκπαίδευσης από τα μέλη ΔΕΠ, η Διοίκηση της Ιατρικής Σχολής σε συνεργασία με τη Νευρολογική Κλινική πραγματοποίησε δύο φορές στην παρούσα χρονιά, σεμινάριο με θέμα: «Εκπαίδευση στις εκπαιδευτικές τεχνικές», το οποίο μπορεί μελλοντικά να επαναληφθεί και να επεκταθεί σε περιεχόμενο.

Ως Πρόεδρος της Επιτροπής Προγράμματος Σπουδών, καταλήξαμε ομόφωνα σε αλλαγή του υπάρχοντος προγράμματος, για τα κύρια και για τα κατ’ επιλογήν μαθήματα και μαζί με τους φοιτητές ευελπιστώ, ότι τελικά θα ανανεώσουμε το πρόγραμμα σπουδών.

Ως μέλος της Επιτροπής Μεταπτυχιακών προγραμμάτων την τελευταία τετραετία εγκρίναμε πολλά νέα μεταπτυχιακά και είναι σημαντικό να συνεργαστούμε την επόμενη διετία σε θέματα, όπως προϋποθέσεις χορήγησης νέων μεταπτυχιακών, πιθανότητα διενέργειας από κοινού μερικών μαθημάτων, οικονομική υποστήριξη των προγραμμάτων, προσέλκυση ξένων φοιτητών για μεταπτυχιακές σπουδές στην Ελλάδα, αναβάθμιση διδακτορικών σπουδών στην Ιατρική Σχολή.

Σχετικά με την εξυπηρέτηση των φοιτητών, είναι σημαντική η περαιτέρω βελτίωση των ηλεκτρονικών υπηρεσιών που τους παρέχονται, ενώ η ομαλή λειτουργία της Σχολής πάνω από όλα θα δρα επιβοηθητικά στην εκπαίδευσή τους, που είναι και η βασική μας αποστολή ως ακαδημαϊκών δασκάλων. Η επιλογή των κατάλληλων συγγραμμάτων, που είναι βασική αρμοδιότητα των τομέων θα πρέπει να διασφαλισθεί. Είναι επιθυμητή η ομογενοποίηση της διδασκαλίας και των εξετάσεων βασικών μαθημάτων (π.χ. παθολογία, χειρουργική) που διδάσκονται από πολλές κλινικές.

Ακόμη, μέσω της ήδη υπάρχουσας συνεργασίας με ιδρύματα του εξωτερικού, μπορούμε να βοηθήσουμε όσους φοιτητές το επιθυμούν, να έρθουν σε επαφή με τα ιδρύματα αυτά.

3. ΕΤΕΠ, ΕΕΔΙΠ

Ο αριθμός των μελών ΕΤΕΠ και ΕΕΔΙΠ έχει μειωθεί δραματικά. Ο πολύτιμος ρόλος τους στην έρευνα δεν μπορεί να υποκατασταθεί μόνο από εργαζόμενους με σχέση αορίστου χρόνου. Πρέπει να διεκδικήσουμε την προκήρυξη των θέσεων που συνεχώς κενώνονται και να στηρίξουμε τα αιτήματά τους που αφορούν σε οικονομικά θέματα, όπως να λάβουν τη φετινή οικονομική ενίσχυση που έχει ήδη δοθεί στους διοικητικούς υπαλλήλους του Πανεπιστημίου, στην εξέλιξή τους και στη μετεκπαίδευσή τους, όπως στην εμπέδωση νέων διαγνωστικών τεχνικών.

4. Πανεπιστημιακά Νοσοκομεία «Αρεταίειο» και «Αιγινήτειο»

Ως Πρόεδρος της Εφορίας των Πανεπιστημιακών Νοσοκομείων «Αρεταίειο» και «Αιγινήτειο» την τελευταία τετραετία, εργάστηκα με αίσθημα ευθύνης ως προς την ιστορική διαδρομή, τη λειτουργία τους ως κέντρα αριστείας και την εξυπηρέτηση των μελλοντικών στόχων τους.

Σεβόμενος το αυτοδιοίκητο των Νοσοκομείων και δίνοντας την πρωτοκαθεδρία στον εκάστοτε Αντιπρόεδρο του Νοσοκομείου που προερχόταν από αυτό, τηρώντας απολύτως τις δημοκρατικές διαδικασίες και λειτουργώντας ενωτικά, δεν αισθάνομαι πλέον μέλος ΔΕΠ άλλου Νοσοκομείου που προεδρεύει στην Εφορία, αλλά οργανικό μέλος του «Αρεταιείου» και του «Αιγινητείου».

Ειδικά το τελευταίο ακαδημαϊκό έτος, που τα οικονομικά προβλήματα μεγιστοποιήθηκαν, πρωτοστάτησα, με τα μέλη της εφορίας, τα μέλη ΔΕΠ αλλά και όλους τους εργαζόμενους των Νοσοκομείων, στην ενημέρωση της Επιτροπής Κοινωνικών Υποθέσεων, του Κοινοβουλίου, και στη στενή συνεργασία με τα Υπουργεία Παιδείας, Υγείας και τα ασφαλιστικά ταμεία, προκειμένου να γίνουν οι απαραίτητες νομοθετικές ρυθμίσεις και να διασφαλιστεί οικονομικά η λειτουργία τους. Ο αγώνας αυτός είναι καθημερινός, συνεχής και δύσκολος.

Ο Πανεπιστημιακός χαρακτήρας των Νοσοκομείων αυτών είναι, για μένα, αδιαπραγμάτευτος, όπως και η λειτουργία τους πρωτίστως ως τριτοβάθμια και τεταρτοβάθμια δημόσια ιδρύματα.

5. Νοσοκομείο «Αττικόν»

Το "Αττικόν" είναι το πλέον σύγχρονο Δημόσιο Νοσοκομείο της χώρας, που η ίδρυση και η λειτουργία του υποστηρίχθηκε διαχρονικά από τη Διοίκηση της Ιατρικής Σχολής, και αποτελεί τη ναυαρχίδα της Σχολής μας, αφού σε αυτό εργάζεται καθημερινά ο μεγαλύτερος αριθμός ΔΕΠ συγκριτικά με τα υπόλοιπα νοσοκομεία.

Η πρόσφατη νομοθετική διάταξη του ορισμού Αναπληρωτή Διοικητή στο «Αττικόν» ενός μέλους ΔΕΠ, μετά από πρόταση της Σχολής, αποτελεί σημαντική κατάκτηση και είναι ένα θετικό βήμα για τον καλύτερο συντονισμό του Αττικού Νοσοκομείου. Ο Οργανισμός λειτουργίας του υπολείπεται για διαβούλευση και υπογραφή από τα αρμόδια όργανα της Πολιτείας και είναι σημαντικό για να κατοχυρωθεί ο Πανεπιστημιακός χαρακτήρας του. Η προσπάθεια μου θα είναι έντον η και συνεχής μέχρι να πετύχουμε το στόχο μας.

Λόγω των πρόσφατων σχεδίων της συνένωσης του Νοσοκομείου "Αττικόν" με άλλα νοσοκομεία και της πληθώρας των θεμάτων, που προκύπτουν από την εσπευσμένη, ενεργό συμμετοχή του στις εφημερίες, θα βρίσκομαι συνεχώς αρωγός στη συνεργασία των Πανεπιστημιακών Κλινικών με την αντίστοιχη ΔΥΠΕ, όπως επίσης και θα αναδείξουμε μαζί τις προτεραιότητες για επιπλέον τεχνολογικό προσωπικό στα Εργαστήρια και νοσηλευτικό προσωπικό στα χειρουργεία, τη λειτουργία νέων Πανεπιστημιακών κλινικών που έχουν προκαθοριστεί, καθώς και τη λειτουργία επιπλέον εξειδικευμένων μονάδων και ιατρείων, σε νέες κτιριακές υποδομές.

6. Κλινικές και Εργαστήρια εγκατεστημένες (-α) στα Νοσοκομεία του Ε.Σ.Υ.

Τα μέλη ΔΕΠ που λειτουργούν στις Κλινικές και τα Εργαστήρια στα Νοσοκομεία του ΕΣΥ, καλούνται να ανταποκριθούν στο εκπαιδευτικό έργο σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο, στο ερευνητικό τους έργο, ταυτόχρονα με την παροχή υψηλού επίπεδου υπηρεσιών υγείας σε ένα περιβάλλον που αποτελούν τη μειοψηφία, με προβλήματα στρατηγικού σχεδιασμού και έλλειψης κατανόησης για την πολυπλοκότητα του ρόλου τους.

Η Διοίκηση της Ιατρικής Σχολής την τελευταία τετραετία έχει προστρέξει στα μέλη ΔΕΠ των Νοσοκομείων αυτών, όποτε οι συνθήκες το απαιτούσαν.

Επειδή στη λειτουργία των Κλινικών και των Εργαστηρίων αυτών εμπλέκονται τόσο το Υπουργείο Υγείας όσο και το Υπουργείο Παιδείας, στοχεύουμε να δημιουργηθεί μόνιμη διϋπουργική διεύθυνση για την άμεση εξυπηρέτηση των διάφορων αιτημάτων. Επίσης, θεωρώ πολύ σημαντικά τη διασφάλιση της συμμετοχής της Ιατρικής Σχολής στη συν-διοίκηση των μεικτών νοσοκομείων, τη δημιουργία νέων οργανισμών και εσωτερικών κανονισμών στις Κλινικές και τα Εργαστήρια, όπως και στη διασφάλιση της συμμετοχής μελών ΔΕΠ στις Επιστημονικές Επιτροπές τους.

7. Εργαστήρια στο Γουδή

Τα Εργαστήρια στο Γουδή, εκτός από το πολύ σημαντικό εκπαιδευτικό και ερευνητικό έργο που επιτελούν, αποτελούν κέντρα αναφοράς για πληθώρα εξειδικευμένων εξετάσεων. Θεωρώ σημαντικό να συσταθεί Ομάδα εργασίας για την αναβάθμιση των υπηρεσιών αυτών και την αναλυτική ενημέρωση του κοινού συνολικά για την προσφορά των επιμέρους Εργαστηρίων.

Επίσης, με άλλη Ομάδα εργασίας και με τη στενή συνεργασία των διοικητικών υπηρεσιών μας με τις υπηρεσίες του Πανεπιστημίου, ευελπιστώ να επισκευασθούν και να αναβαθμιστούν τα κτίρια του συμπλέγματος στο Γουδί, να βελτιωθεί ο περιβάλλον χώρος στο Γουδί και να διερευνήσουμε εναλλακτικές λύσεις, ώστε να μην αποτελεί κυρίως χώρο στάθμευσης.

Τέλος, θεωρώ ότι η στενότερη συνεργασία των Εργαστηρίων και των Κλινικών, μέσω της από κοινού διενέργειας ερευνητικών προγραμμάτων, μπορεί να αναβαθμίσει την επιστημονική μας προσφορά.

Αγαπητοί συνάδελφοι και φίλοι,

Έχω πλήρη επίγνωση, ότι κανείς δεν έχει έτοιμες όλες τις λύσεις και τα προβλήματα τα γνωρίζουν καλύτερα αυτοί που τα βιώνουν καθημερινά. Θέλω όμως να σας διαβεβαιώσω, ότι θα βρίσκομαι συνεχώς στη διάθεσή σας, επιδεικνύοντας πάντα συνεργασία και συναδελφική αλληλεγγύη, ώστε να ξεπεράσουμε κάθε εμπόδιο στις δύσκολες αυτές εποχές που διανύουμε.

Με εκτίμηση

Θάνος Δημόπουλος

Αναπληρωτής Πρόεδρος Ιατρικής Σχολής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΡΟΕΔΡΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΑΘΗΝΑΣ 2011

Υποψηφιότητα Διονύση Κ. Βώρου, Καθηγητή Χειρουργικής

Προς τα μέλη ΔΕΠ της Ιατρικής Σχολής, τα μέλη ΕΤΕΠ,

τους Προπτυχιακούς και Μεταπτυχιακούς Φοιτητές

και τα μέλη της Διοικητικής Υπηρεσίας

Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Η συμμετοχή μου για πολλά χρόνια, με την τιμητική ψήφο σας, στα όργανα διοίκησης της Σχολής και του Παν/μίου ήταν απόρροια της πεποίθησής μου πως τα θέματα που εκεί τίθενται κι αποφασίζονται είναι εξίσου σημαντικά με το έργο που κάθε μέρα επιτελούμε στους χώρους διδασκαλίας, στις Κλινικές και στα Εργαστήρια. Γι’ αυτό τα υπηρέτησα με συνέπεια, με όλες μου τις δυνάμεις και όσο οι διαμορφωμένες συνθήκες το επέτρεπαν. Μετά από έντονο προβληματισμό για το παρόν και το μέλλον της Σχολής μας αποφάσισα να είμαι υποψήφιος για τη θέση του Προέδρου της Ιατρικής Σχολής. Το αισθάνομαι πιο σημαντικό από ποτέ γιατί νομίζω πως η αδράνεια ετών και πολλές λαθεμένες επιλογές και παραλήψεις έχουν οδηγήσει τη Σχολή σε επίπεδο χαμηλότερο των δυνατοτήτων και της αποστολής της.

Στην πολύχρονη συμμετοχή μου σε όργανα και διάφορες επιτροπές έχω τοποθετηθεί στα περισσότερα από τα σοβαρά θέματα που μας απασχολούν και στις προκλήσεις του μέλλοντος, με ειλικρίνεια, σαφήνεια και χωρίς ενδοιασμούς. Τις σκέψεις μου τις διατύπωσα πάντα δημόσια και έτσι αποτελούν μια εγγύηση για την ενδεχόμενη αυριανή μου τακτική. Για τους συναδέλφους που υπηρετούν στα Νοσοκομεία Αρεταίειο-Αιγινήτειο έχω δώσει και άλλα έμπρακτα δείγματα γιατί διετέλεσα Πρόεδρος των νοσοκομείων στο διάστημα 1999-2001 ως Αναπληρωτής Πρόεδρος της Σχολής. Νομίζω πως είναι πιο ασφαλές να κρινόμαστε με γνώμονα ό,τι πράξαμε μέχρι σήμερα παρά για όσα διακηρύττουμε και κάνουμε μπροστά σε εκλογικές διαδικασίες.

Παρά ταύτα, για να συμβάλλω στην καλλίτερη διαμόρφωση γνώμης εκθέτω συνοπτικά και εδώ τις θέσεις μου για όσα από τα θέματα που μας απασχολούν θεωρώ πιο σημαντικά.

1. Λειτουργία Σχολής και λήψη αποφάσεων.

Θεωρώ πρώτιστο θέμα την ανάγκη να λειτουργήσουμε θεσμικά, με ισότιμη δυνατότητα συμμετοχής όλων όπως προβλέπεται από το νόμο για να διαμορφώσουμε θέσεις απέναντι στα προβλήματα του σήμερα και τις προκλήσεις του αύριο. Τα στεγανά και η αδυναμία ειλικρινούς επικοινωνίας μεταξύ μας, κύρια μεταξύ Δασκάλων και Μαθητών έχει οδηγήσει σχεδόν σε τέλμα τη λειτουργία της Γενικής Συνέλευσης της Σχολής που είναι το κυρίαρχο όργανο και έχει καθοριστική ευθύνη για την πρόοδο απέναντι στην Ιατρική και την ακαδημαϊκή κοινότητα. Είναι θλιβερή πραγματικότητα να μην μπορούν να συζητηθούν σοβαρά θέματα και να ληφθούν αποφάσεις. Το κλίμα που έχει δημιουργηθεί έχει οδηγήσει στο να μη μπορεί να γίνει ούτε η στοιχειώδης ουσιαστική ενημέρωση που είναι η προϋπόθεση γι’ αυτό. Έτσι πολλά σοβαρά θέματα παλιά και πρόσφατα έμειναν στάσιμα και με τη Σχολή θεατή. Ενδεικτικά αναφέρω τα παρακάτω: Εκσυγχρονισμός του Προγράμματος Σπουδών, Βιβλία, Διάρθρωση Σχολής, Λειτουργία Αττικού Νοσοκομείου, αδιέξοδα Αρεταιείου-Αιγινητείου, προτάσεις για το νόμο των ΑΕΙ, άποψη της Σχολής για τη χωρίς μελέτη συγχώνευση νοσοκομείων κ.ά. Συζητούνται μόνο από άτομα ή ομάδες που ενδιαφέρονται και όχι από τα θεσμικά όργανα της Σχολής. Είναι πολύ χαρακτηριστικό πως για το χρόνιο πρόβλημα των ειδικοτήτων οι Φοιτητές που τους αφορά άμεσα έκαναν πρόσφατα και κατάληψη της Σχολής για μια εβδομάδα αλλά δεν το έχουμε ποτέ συζητήσει. Η ενημέρωση παραμένει πλημμελής και η πρώτη Ιατρική Σχολή της χώρας δεν διετύπωσε ποτέ τη γνώμη της, παρ’ ότι αφορά άμεσα τους Φοιτητές της.

Ευτυχώς ο Σύλλογος των μελών ΔΕΠ με σοβαρές προσπάθειες που αρχίσαμε από το 2000 (αντιμετώπιση νόμου Παπαδόπουλου) έκανε παρεμβάσεις σε πολλές κατευθύνσεις, κύρια για εργασιακά προβλήματα, με σημαντική επιτυχία. Όμως με το Σύλλογο μόνο δεν μπορεί να λυθούν τα ακαδημαϊκά και άλλα θέματα που είναι ευθύνη της Σχολής.

Από τα παραπάνω είναι φανερό πως το πρώτο μήνυμά μου ως υποψήφιου είναι: Να λειτουργήσει η Σχολή γιατί είναι θεσμική υποχρέωση και το απαιτούν τα προβλήματα. Θα χρειασθεί χρόνος, κόπος, υπομονή και επιμονή αλλά μπορεί τελικά να γίνει. Είναι αδιανόητο να μη μπορούν να επικοινωνήσουν σωστά και να συνεργασθούν οι Δάσκαλοι με τους Μαθητές τους.

2. Θέσεις μου για τα κύρια προβλήματα

α) Πρόγραμμα Σπουδών. Μετά από μελέτη που έχει γίνει από αρκετούς συναδέλφους και της σχετικής Επιτροπής της Σχολής διαχρονικά, είναι αναμφισβήτητο πως είναι ανάγκη επιτακτική να εκσυγχρονισθεί το πρόγραμμα για το καλό των Φοιτητών, για την αναβάθμιση της Σχολής και μάλιστα χωρίς επιβάρυνση του Φοιτητή. Γα το θέμα αυτό έστειλα εκτενές κείμενο σε όλα τα μέλη ΔΕΠ και τους Φοιτητές μέσω του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου τον Ιανουάριο του 2011.

β) Βιβλία. Ακόμη και με τους σημερινούς περιορισμούς που ασφαλώς θα τροποποιηθούν, είναι εφικτό να έχουν οι Φοιτητές όλα τα βιβλία που χρειάζονται αν εμείς οι διδάσκοντες ασχοληθούμε υπεύθυνα με το τι προτείνουμε. Ακόμη και η διανομή γίνεται πολλές φορές τόσο καθυστερημένα που οι φοιτητές δεν έχουν το χρόνο μελέτης τους. Η αδιαφορία και όσα την συνοδεύουν είχε φέτος μια ιδιαιτέρως δυσάρεστη συνέπεια που είναι πολύ ενδεικτική: Για το μάθημα της Χειρουργικής δόθηκαν ακόμη και δυο φορές βιβλία από αυτά που δεν διαβάζουν οι Φοιτητές και δεν δόθηκε βιβλίο που γράφτηκε πριν ένα χρόνο από μέλη ΔΕΠ της Σχολής μας με προσανατολισμό την ύλη που διδάσκουμε και το οποίο προτάθηκε ως σύγγραμμα από άλλες Ιατρικές Σχολές της χώρας!…. Η ευθύνη δεν ήταν μόνο του Δ/ντή του Τομέα αλλά και της Διοίκησης της Σχολής που ενημερώθηκε εγγράφως τρεις φορές από τον γράφοντα.

γ) Μεταπτυχιακά Προγράμματα. Ως μέλος της Επιτροπής Μεταπτυχιακών σπουδών έχω βιώσει την αδυναμία προώθησης προτάσεων που έχουμε διαμορφώσει λόγω του «φρένου» από το Υπ. Παιδείας. Ο θεσμός σαν αρχή έχει πετύχει αρκετά και ασφαλώς επιβάλλεται βελτίωση (όπως κοινή διδασκαλία του ίδιου αντικειμένου κλπ.). Ουσιώδες όμως θεωρώ να διεκδικήσουμε χρηματοδότηση από τον ΕΛΚΕ και άλλους φορείς ώστε ν’ αναβαθμισθεί η υλικοτεχνική υποδομή τους και να μειωθεί ή και απαλειφθεί η επιβάρυνση των Φοιτητών, ιδιαίτερα στις σημερινές οικονομικές συνθήκες. Τέλος, ο τίτλος αυτός πρέπει να επιδιωχθεί να προσμετράται σε διαδικασίες κρίσεων.

δ) Κρίσεις μελών ΔΕΠ. Εκτός από το σεβασμό του δικαιώματος της σειράς, που δεν τηρήθηκε πάντα, έγραψα εκτενώς τις απόψεις μου στο περιοδικό της Σχολής μας (Οκτώβριος 2008). Η κριτική που εστάλη από συναδέλφους όλων των βαθμίδων ήταν θετική και γι’ αυτό μένω στο ίδιο πνεύμα για τη φάση αυτή.

ε) Για τα εργασιακά μας θέματα θεωρώ πως οι θέσεις και προσπάθειες του Συλλόγου των μελών ΔΕΠ της Σχολής είναι σωστές και γι’ αυτό συμμετέχω και τις υποστηρίζω. Η συνεργασία με την ΠΟΣΔΕΠ απεδείχθη χρήσιμη. Οι διορισμοί άμεσα των νεοεκλεγέντων όπως δηλώνεται πρόσφατα και η πλήρωση των θέσεων που ανοίγουν πρέπει να διεκδικηθούν ανυποχώρητα.

στ) Ειδικό Τεχνικό Εργαστηριακό Προσωπικό (ΕΤΕΠ). Ο ρόλος του για τη Σχολή μας είναι αναμφισβήτητα πολύτιμος όμως ο αριθμός μελών ΕΤΕΠ δεν ανταποκρίνεται στις σύγχρονες ανάγκες. Θέση μου είναι η διεκδίκηση νέων θέσεων, η αποσύνδεση από γραμματειακές-διοικητικές ανάγκες και η υποστήριξη των θεσμικών αιτημάτων τους όπως έχουν εκφρασθεί από το συλλογικό τους όργανο και αφορούν την εξέλιξη τους, το μισθό και τα επιδόματα κ.ά.

ζ) Διοικητική υπηρεσία της Σχολής (Γραμματεία)

Εκσυγχρονισμός στις λειτουργίες μας και πρόοδος στην οργάνωσή μας δεν νοείται χωρίς επαρκή σε αριθμό Διοικητική υπηρεσία και ίσως για κάποια αντικείμενα συμπλήρωση από ειδική τεχνολογική υποστήριξη. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η κατά τα τελευταία χρόνια καθυστέρηση ή και αδυναμία έκδοσης πρακτικών των συνεδριάσεων που οδήγησε πρόσφατα στην κατάργηση της μαγνητοφώνησης και θα έχει συνέπειες αρνητικές στην υπεύθυνη διατύπωση απόψεων. Οι ανάγκες μας πρέπει να προβληθούν με κριτήριο το τεράστιο έργο της Σχολής.

η) Αττικό Νοσοκομείο. Για την ανάγκη και το ρόλο του Αττικού Νοσοκομείου για τη Σχολή έγραψα σε κείμενο μου πολύ νωρίς (Εφημερίδα Ελευθεροτυπία 11 Απριλίου 1996). Το περιορισμένο ενδιαφέρον από το κράτος το εβίωσα ως μέλος της Επιτροπής εγκατάστασης της Ιατρικής στο Αττικό. Την άποψή μου γιατί δεν λειτούργησε ακόμη όπως έπρεπε την είπα δημόσια πριν ένα χρόνο στη Γενική Συνέλευση που έγινε στο Αττικό όταν απειλήθηκε η λειτουργία του. Πιστεύω πως είναι το μεγαλύτερο απόκτημα της Σχολής τα τελευταία χρόνια. Είναι Νοσοκομείο με σημαντικές προοπτικές και η πρόοδος της Σχολής μας είναι στενά συνυφασμένη με την πορεία του. Συνεπώς η προσπάθεια μας πρέπει να γίνει προς την πολιτεία με τρόπους ανάλογους.

θ) Αρεταίειο – Αιγινήτειο. Είναι σε όλους γνωστή η πρόσφατη επιδείνωση των προβλημάτων μας. Έχω δώσει συνέντευξη σε εφημερίδα και πολύ σύντομα θα λάβετε ένα πληρέστερο κείμενό μου για το ρόλο των δύο νοσοκομείων που επιτάσσει την εγρήγορση μας.

ι) Ομάδες εργασίας για προώθηση λύσεων. Είναι πολλοί οι συνάδελφοι που έχουν δυνατότητα και διάθεση να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους για σημαντικά θέματα που μας απασχολούν (Έρευνα, Μεταπτυχιακά, Εκπαιδευτικά προγράμματα-συστήματα, Συμμετοχή Φοιτητών στην έρευνα κ.ά.). Η Διοίκηση της Σχολής πρέπει ν’ ανοίξει τις πόρτες σε όλους αναθέτοντας σε όσους το επιθυμούν να διεκπεραιώσουν τέτοια θέματα. Θα είναι βοήθεια και πρόοδος.

Αγαπητοί συνάδελφοι

Η ευθύνη για το που βρισκόμαστε σήμερα, δεν είναι ατομική κανενός. Τα προβλήματα λειτουργίας μας μεγάλωσαν διαχρονικά. Ίσως επιμερίζονται σε όλους. Σίγουρα όμως ο καθένας έχει το μερίδιο του ανάλογα με τη θέση που βρίσκεται και με το αν διετύπωσε στην πορεία απόψεις, επρόβαλε θέσεις κι έκανε τις προσπάθειες που έπρεπε.

Ανεξάρτητα όμως από αυτό, η Σχολή μας είναι κεφάλαιο της κοινωνίας μας και έχουμε χρέος να την ανυψώσουμε στο επίπεδο που της αξίζει.

Αν έχω την τιμή να εκλεγώ στη θέση που διεκδικώ είμαι αποφασισμένος να περιορίσω σημαντικά τις κλινικές μου δραστηριότητες (η σύνθεση της κλινικής όπου εργάζομαι μου το επιτρέπει). Θα προσπαθήσω μαζί με όλους σας να κάνουμε πραγματικότητα το όραμα μιας σύγχρονης και υποδειγματικής σε λειτουργία Ιατρικής Σχολής.

Αθήνα, 23 Μαΐου 2011

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς

Διονύσης Κ. Βώρος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΡΟΕΔΡΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΑΘΗΝΑΣ 2011

Υποψηφιότητα Διονύση Κ. Βώρου, Καθηγητή Χειρουργικής

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΔΙΔΑΚΤΟΡΕΣ

Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Επειδή ως υποψήφιος Πρόεδρος της Ιατρικής Σχολής ζητώ την ψήφο σας, θεωρώ υποχρέωσή μου ν’ απευθυνθώ σ’ εσάς που σε σημαντικό ποσοστό υπήρξατε Μαθητές μου με την στενή ή ευρύτερη έννοια, για ν’ αναφερθώ σε όσα προσπάθησα διαχρονικά να πράξω ως Δάσκαλος απέναντί σας. Γιατί πιστεύω ότι μπροστά σε μια εκλογή εκτός από τις δηλώσεις και τις εξαγγελίες είναι πιο αξιόπιστο ν’ αναφέρεται ο υποψήφιος σε τι έπραξε μέχρι σήμερα γι’ αυτούς που καλούνται να τον εκλέξουν. Με αυτή την έννοια αναφέρω σαν πιο ενδεικτικά στοιχεία της προσπάθειάς μου τα παρακάτω:

1. Η συνέπεια και η επιδίωξη της ποιότητας στο διδακτικό μου έργο όλα τα χρόνια, δεν χρειάζονται σχόλια από εμέ αφού οι περισσότεροι τα έχετε βιώσει άμεσα και συνεπώς έχετε άποψη. Είχα πάντα σκοπό τη μετάδοση της γνώσης και όχι την εξεταστική διαδικασία που τη θεωρούσα όμως αξιοκρατικά δείκτη της διδασκαλίας.

2. Όταν ανέλαβα την ευθύνη της Χειρουργικής κλινικής όπου εργάζομαι ήταν πρώτη επιδίωξή μου και πραγματοποιήθηκε μέσα σ’ ένα χρόνο η έκδοση, μαζί με τους συναδέλφους μου, βιβλίου Χειρουργικής προσαρμοσμένου με φροντίδα στις ανάγκες του Προγράμματος Σπουδών για να μπορείτε πράγματι να μελετήσετε ό,τι χρειάζεστε.

3. Για το Επιλεγόμενο μάθημα που έχω την ευθύνη του για 23 χρόνια και το έχουν παρακολουθήσει αρκετές χιλιάδες Φοιτητών, έκανα δύο φορές έκδοση του σχετικού βιβλίου για τις ανάγκες σας σεβόμενος το θεσμό των κατ’ επιλογήν μαθημάτων.

4. Ως μέλος της Γενικής Συνέλευσης διαχρονικά διετέλεσα για 15 περίπου χρόνια μέλος της Επιτροπής Προγράμματος Σπουδών και έκανα τις προσπάθειες που γνωρίζετε όπως η εκπόνηση μαζί με τους Φοιτητές του σημερινού Προγράμματος. Για το ότι στη συνέχεια δεν εκσυγχρονίσθηκε έχω τοποθετηθεί με αρκετά κείμενα που έχετε λάβει.

5. Για τα γενικότερα προβλήματα σας δεν απέφυγα ποτέ στην Γενική Συνέλευση να τοποθετηθώ έστω κι αν αυτό ήταν μερικές φορές δύσκολο και με έφερε σε σύγκρουση με συναδέλφους μου όπως τα έχετε παρακολουθήσει.

6. Τέλος, προσπάθησα πάντα και εβοήθησα πολλούς συναδέλφους στη φάση των προπτυχιακών σπουδών, στη φάση της ειδικότητας, για την εκπόνηση Διδακτορικών διατριβών, την ανεύρεση θέσης μετεκπαίδευσης σε άλλη χώρα και αρκετές φορές για ανεύρεση εργασίας. Γιατί όλα αυτά τα θεωρούσα μέρος των υποχρεώσεων μου ως Δασκάλου και σαφώς υποχρέωση στην κοινωνία που ζω και λειτουργώ.

Αθήνα, 10 Ιουνίου 2011

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς

Διονύσης Κ. Βώρος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hi,

λυπάμαι που θα απογοητεύσω κάποιους από σας αλλά αν ενημερωθήκατε για τον προγραμματισμό του κ.Βώρου σκοπεύει να προτείνει την λειτουργία 2ης ιατρικής σχολής στο Αττικό!

τα πτυχία μας δηλαδή θα απαξιωθούν ακόμα περισσότερο?

δεν μας ανέφερε επίσης ποιά η θέση του όσον αφορά τις εξετάσεις στην ειδικότητα?

ο επόμενος πρόεδρος της σχολής θα πρέπει πρώτα από όλα να μεριμνεί για τους προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές και όχι για τα μέλη ΔΕΠ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κύριε Βώρο,

αν και δεν είχα ποτε την ευκαιρία να σας δω να κανετε μάθημα, μια και τελείωσα άλλη ιατρική σχολή (της νότιας επαρχίας), θα ήθελα να αναφέρω ότι στις υπόλοιπες σχολές έχετε τη φήμη του πολύ ποιοτικού δασκάλου. Έτσι, περιμένω με ενδιαφέρον κι εγω να ακούσω τη θεση σας για τις εξετάσεις στην ειδικότητα. (Μπορείτε να μου τη στείλετε με προσωπικό μήνυμα αν δε θελετε να την πειτε δημοσια).

Δεν είναι επιβεβλημένο να μπουν εξετάσεις; Είναι δυνατόν να γίνουν όλοι γιατροί, επειδή απλά έτσι το θέλουν;

Είναι δυνατόν συνεπείς φοιτητές που ξεκίνησαν την ιατρική με όνειρα να έχουν 10 χρόνια αναμονής;

Καλή επιτυχία στις εκλογές και με το καλό στη θέση του προέδρου :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστα μιλησε ο Sleepwalker, παρακαλω ολοι οι υποψηφιοι να εκφρασουν ανοικτα την αποψη τους για το θεμα των ειδικοτητων. Ευχαριστω.

Τροποποιήθηκε από penguin
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.