Jump to content

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ?


Recommended Posts

Ανοιξα καινουριο τοπικ, για να μην ενοχλουμε τους υπολοιπους ,που ενδιαφερονται για τα αγροτικα.

Ερωτησεις προς τους εξ Ιταλιας ορμωμενους συναδελφους!

1) Πριν ερθετε στην Ελλαδα ειναι υποχρεωτικο να δωσετε εξετασεις για αδεια ασκησεως επαγγελματος ή οχι? Αν οχι,γιατι δεν ερχεστε κατευθειαν Ελλαδα, να καταθεσετε το πτυχιο σας στη Νομαρχια για να σας χορηγηθει αυτοματα η Αδεια, οπως κανει οποιος αλλος τελειωνει Ελλαδα!Γιατι τοτε υπηρχαν παιδια που εκαναν πρακτικη στην Ελλαδα, και δεν ακολουθουσαν αυτον τον πιο ευκολο τροπο?

2) Οι εξετασεις για αδεια ασκησεως επαγγελματος, οσον αφορα τουλαχιστον το θεμα της αποσυμφορησης της καταστασης που υπαρχει με τις ειδικοτητες, δεν προσφερουν απολυτως τιποτα!

Και εξηγω: Εστω οτι εγω τελειωνω φετος, ειμαι καλος, περναω τις εξετασεις, παιρνω την πολυποθητη αδεια ασκησεως επαγγελματος, και συνεχιζω την καριερα μου ως γιατρος! Καποιος που δεν ειναι τοσο καλος, κοβεται, ξαναδινει και τελικα 1-2 χρονια αργοτερα, θα παρει και αυτος την αδεια ασκησεως επαγγελματος! Οποτε, θα βρεθει μπροστα απο τους "αξιους" αποφοιτους, που θα τελειωσουν 2-3 χρονια αργοτερα απο μενα. Ετσι δεν εχουμε καταφερει τιποτα, εκτος απο το να καθυστερησουμε 1-2 χρονια τον "αδιαβαστο" γιατρο

3) Αν μπουν τετοιες εξετασεις, ειμαι βεβαιος οτι θα διενεργουνται απο τους κατα τοπους ιατρικους συλλογους. Εγω, που ο πατερας μου ειναι επισης γιατρος και καποια εποχη ειχε μπλεχτει και με τα συνδικαλιστικα και ηταν στο ΔΣ του ιατρικου συλλογου, θα τις περνουσα σιγουρα!Για τους υπολοιπους δεν ξερω!!!

4) Στην Ελλαδα, η απονομη πτυχιου, κατα 99% αντιστοιχει και σε αδεια ασκησεως επαγγελματος.Εξαιρεση οι δικηγοροι (που εκει κι αν χανει η μανα το παιδι), και οι μηχανικοι (που δινουν εξετασεις για να γραφτουν στο ΤΕΕ, αλλα ειναι εντελως τυπικες, κανενας δεν κοβεται).Οποτε,αν δεν σας αρεσει, στις επομενες εκλογες αν βρειτε εσεις κανα κομμα να υποστηριζει την αποσυνδεση της αποκτησης του πτυχιου απο την αδεια ασκησεως επαγγελματος, να μου το πειτε και μενα να το ψηφισω!

5) Τελος, αν το συστημα της Ιταλιας ειναι τοσο καλυτερο, εσεις που εχετε σπουδασει εκει, και γνωριζεται προσωπα και πραματα, γιατι δεν καθεσται αλλα 4-5 χρονια Ιταλια, να παρετε και την ειδικοτητα, και να μην μπλεκετε με τα τριτοκοσμικα συστηματα της Ελλαδας?

Αυτα τα ολιγα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Last Reply

Πρωτα απ ολα δεν συμφωνω με τον τιτλο. Δεν μιλαμε για διαφορες Ελλαδας - Ιταλιας αλλα για διαφορες Ελλαδας - Ευρωπαικης ενωσης

1) Πριν ερθετε στην Ελλαδα ειναι υποχρεωτικο να δωσετε εξετασεις για αδεια ασκησεως επαγγελματος ή οχι? Αν οχι,γιατι δεν ερχεστε κατευθειαν Ελλαδα, να καταθεσετε το πτυχιο σας στη Νομαρχια για να σας χορηγηθει αυτοματα η Αδεια, οπως κανει οποιος αλλος τελειωνει Ελλαδα!Γιατι τοτε υπηρχαν παιδια που εκαναν πρακτικη στην Ελλαδα, και δεν ακολουθουσαν αυτον τον πιο ευκολο τροπο?

Για να αναγνωριστει ενα πτυχιο ιατρικης κρατους μελους της ΕΕ απο αλλο κρατος μελος της ΕΕ πρεπει ο ενδιαφερομενος φοιτητης να εχει αποκτησει την αδεια εξασκησης. Μονο του το πτυχιο δεν αναγνωριζεται.

2) Οι εξετασεις για αδεια ασκησεως επαγγελματος, οσον αφορα τουλαχιστον το θεμα της αποσυμφορησης της καταστασης που υπαρχει με τις ειδικοτητες, δεν προσφερουν απολυτως τιποτα!

Και εξηγω: Εστω οτι εγω τελειωνω φετος, ειμαι καλος, περναω τις εξετασεις, παιρνω την πολυποθητη αδεια ασκησεως επαγγελματος, και συνεχιζω την καριερα μου ως γιατρος! Καποιος που δεν ειναι τοσο καλος, κοβεται, ξαναδινει και τελικα 1-2 χρονια αργοτερα, θα παρει και αυτος την αδεια ασκησεως επαγγελματος! Οποτε, θα βρεθει μπροστα απο τους "αξιους" αποφοιτους, που θα τελειωσουν 2-3 χρονια αργοτερα απο μενα. Ετσι δεν εχουμε καταφερει τιποτα, εκτος απο το να καθυστερησουμε 1-2 χρονια τον "αδιαβαστο" γιατρο

Και φυσικα και εχουμε κερδισει. Αυτος που δεν ειναι και τοσο καλος εχει μεινει 2 χρονια πισω. Δεν μπορει να κανει αιτηση για ειδικοτητα για 2 χρονια. Δεν καταλαμβανει θεση στις αναμονες.

Και επιπλεον το κρατος με αυτον τον τροπο διασφαλιζει ενα minimum ικανοτητων των γιατρων στους πολιτες του. Σου λεει οτι επειδη δεν μπορω να εγγυηθω για τις γνωσεις που ελαβε ο γιατρος στο πανεπιστημιο που φοιτησε, για το πως περασε τα μαθηματα ( με μεσο ή χωρις), θεσμοθετω εξετασεις πανελληνιες αδιαβλητες και εγω αποφασιζω για το ποιος ειναι ικανος να εξασκησει το επαγγελμα και ποιος οχι, με κοινα κριτηρια για ολους.

Και με το συστημα που υπαρχει στις χωρες της ΕΕ οι αποφοιτοι δεν αξιολογουνται σε 2 μαθηματα αλλα σε μια πληθωρα μαθηματων και επιπλεον αξιολογουνται στην πραξη δηλαδη πανω στον ασθενη (που ειναι και το σημαντικοτερο).

3) Αν μπουν τετοιες εξετασεις, ειμαι βεβαιος οτι θα διενεργουνται απο τους κατα τοπους ιατρικους συλλογους. Εγω, που ο πατερας μου ειναι επισης γιατρος και καποια εποχη ειχε μπλεχτει και με τα συνδικαλιστικα και ηταν στο ΔΣ του ιατρικου συλλογου, θα τις περνουσα σιγουρα!Για τους υπολοιπους δεν ξερω!!!

Σε ολη της χωρες της ΕΕ οι εξετασεις διενεργουνται απο εναν ανεξαρτητο φορεα και ειναι κοινες για ολους τους αποφοιτους της καθε χωρας ( με κοινα θεματα ) και τα γραπτα δεν πανε να διορθωθουν στις κατα τοπους εξεταστικες επιτροπες αλλα στον ανεξαρτητο φορεα ο οποιος δημοσιευει τα αποτελεσματα. (δηλαδη η "λαδια" ποιο δυσκολα γινεται)

Τωρα πως μπορει να εφαρμοστει στην Ελλαδα και το τι μπορει να γινει και και και ..... αυτο δεν το ξερω. Αν οντως θελουν να αλλαξει κατι αυτο ειναι ενα πολυ καλο μετρο και το ποιο σημαντικο ειναι δοκιμασμενο οχι μονο απο ενα κρατος αλλα απο την πλειοψηφεια της ΕΕ. Αν και παλι θελουν να περνανε οι γνωστοι των γνωστον και τα μεσα τοτε ας μην κανουν τιποτα .

4) Στην Ελλαδα, η απονομη πτυχιου, κατα 99% αντιστοιχει και σε αδεια ασκησεως επαγγελματος.Εξαιρεση οι δικηγοροι (που εκει κι αν χανει η μανα το παιδι), και οι μηχανικοι (που δινουν εξετασεις για να γραφτουν στο ΤΕΕ, αλλα ειναι εντελως τυπικες, κανενας δεν κοβεται).Οποτε,αν δεν σας αρεσει, στις επομενες εκλογες αν βρειτε εσεις κανα κομμα να υποστηριζει την αποσυνδεση της αποκτησης του πτυχιου απο την αδεια ασκησεως επαγγελματος, να μου το πειτε και μενα να το ψηφισω!

Ε αφου εδω ειναι Ελλαδα και εδω εχουμε μαθει οτι με το πτυχιο παει και πακετο η αδεια παω πασο. Αλλα επειδη εδω ειναι Ελλαδα και επειδη ετσι εχουμε μαθει , κατσε περιμενε φιλτατε συναδελφε 10 τουλαχιστον χρονια για να παρεις ειδικοτητα. Και μολις την παρεις κατσε κυνηγα με το τουφεκι τους 200 ασθενεις που σου αναλογουν απο την πιτα. Ομως μην κλαιγεσαι μετα. Γιατι οπως ειπαμε εδω ειναι Ελλαδα............

5) Τελος, αν το συστημα της Ιταλιας ειναι τοσο καλυτερο, εσεις που εχετε σπουδασει εκει, και γνωριζεται προσωπα και πραματα, γιατι δεν καθεσται αλλα 4-5 χρονια Ιταλια, να παρετε και την ειδικοτητα, και να μην μπλεκετε με τα τριτοκοσμικα συστηματα της Ελλαδας?

Πρωτ´ απ´ ολα δεν σου λεω για την Ιταλια. Για την ΕΕ σου λεω. Και επειδη θελω να πιστευω οτι η Ελλαδα ανηκει στην ΕΕ οχι μονο εν σωματι αλλα και εν ψυχη γι αυτο τα λεω.

Και ποιος σου ειπε οτι θα κατσω Ελλαδα ? Για να τελειωσω σε 12 χρονια ? Ή για να με προστατευει το κρατος οπως την Βασω (θα διαβασες πιστευω την ιστορια της σε αλλο topic )

Εδω οι ιδιοι αποφοιτοι ελλην. πανεπιστημιων πηγαινουν Αγγλια, Γερμανια .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρωτα απ ολα δεν συμφωνω με τον τιτλο. Δεν μιλαμε για διαφορες Ελλαδας - Ιταλιας αλλα για διαφορες  Ελλαδας - Ευρωπαικης ενωσης

Και η Ελλαδα στην Ευρωπαικη Ενωση ειναι. Οποτε ο τιτλος οφειλεται στο οτι προσπαθω να καταλαβω τις διαφορες , αναμεσα σε 2 χωρες της ΕΕ.

Και φυσικα και εχουμε κερδισει. Αυτος  που δεν ειναι και τοσο καλος εχει μεινει 2 χρονια πισω. Δεν μπορει να κανει αιτηση για ειδικοτητα για 2 χρονια. Δεν καταλαμβανει θεση στις αναμονες.

Εχεις κερδισει εσυ ,αλλα θα χασει αυτος που θα τελειωσει 2-3 χρονια μετα απο σενα, γιατι θα βρει μπροστα του τους αποτυχοντες της δικιας σου σειρας!

Και επιπλεον το κρατος με αυτον τον τροπο διασφαλιζει ενα minimum ικανοτητων των γιατρων στους πολιτες του. Σου λεει οτι επειδη δεν μπορω να εγγυηθω για τις γνωσεις που ελαβε ο γιατρος στο πανεπιστημιο που φοιτησε, για το πως περασε τα μαθηματα ( με μεσο ή χωρις), θεσμοθετω εξετασεις πανελληνιες αδιαβλητες και εγω αποφασιζω για το ποιος ειναι ικανος να εξασκησει το επαγγελμα και ποιος οχι, με κοινα κριτηρια για ολους.

Δεν θα ηταν καλυτερα το κρατος να εξασφαλιζε σωστη εκπαιδευση κατα την διαρκεια της φοιτησης, και ετσι ολοι οσοι βγαινουν απο τις ιατρικες σχολες ,να εχουν ενα καλο επιπεδο?

Αλλα επειδη εδω ειναι Ελλαδα και επειδη ετσι εχουμε μαθει , κατσε περιμενε φιλτατε συναδελφε 10 τουλαχιστον χρονια για να παρεις ειδικοτητα.  Και μολις την παρεις κατσε κυνηγα με το τουφεκι τους 200 ασθενεις που σου αναλογουν απο την πιτα.

Κανεις ενα μεγαλο λαθος εδω, γιατι δεν διαφωνω μαζι σου για το αν πρεπει να μπουν οι εξετασεις, αλλα ποτε θα πρεπει να δινεις!Θεωρω πιο χρησιμο να ειναι εξετασεις για ειδικοτητα, παρα για αδεια ασκησεως επαγγελματος!

Επισης, εγω εχω φαει το γαιδαρο, ειμαι μολις 8 μηνες πριν απο το ανοιξει η θεση μου, για να κανω αλλα 2,5 χρονια Παιδιατρικης και τερμα μετα!

Απλα, αυτα που περασα εγω ή αλλοι συναδερφοι, καλο θα ηταν να μην τα περασετε και σεις!

Και ποιος σου ειπε οτι θα κατσω Ελλαδα ? Για να τελειωσω σε 12 χρονια ? Ή για να με προστατευει το κρατος οπως την Βασω (θα διαβασες πιστευω την ιστορια της σε αλλο topic )

Εδω  οι ιδιοι αποφοιτοι ελλην. πανεπιστημιων πηγαινουν Αγγλια, Γερμανια .

Και τοτε γιατι ηρθες να κανεις αγροτικο και με το που τελειωσες Ιταλια δεν αρχισες να ψαχνεσαι για ειδικοτητα εκτος Ελλαδος? Ο θεσμος του αγροτικου δεν νομιζω να υπαρχει πουθενα αλλου, και μιας και εχεις αδεια ασκησεως επαγγελματος απο χωρα της ΕΕ θα μπορουσες να κανεις ειδικοτητα οπουδηποτε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί ο Made in italy Λέει μαλακίες... (συγνώμη για την έκφραση)

:blink: Στην αγγλία εξετάσεις για άδεια ασκήσεως επαγγέλματος δεν υπάρχουν. Είτε γράφεσαι στο GMC κατευθείαν αφού τελειώσεις στο εξωτερικό και έχεις άδεια ασκήσεως από αλλού, είτε αφού τελειώσεις το Prho χρόνο σου (και τώρα το foundation) παίρνεις άδεια full σε αντίθεση με την μερική που είχες μέχρι τώρα

Άρα εξετάσεις στην Αγγλία δεν υπάρχουν.

Στην γαλλία το ίδιο, οι εξετάσεις είναι για έναρξη ειδικότητας (και όχι γενικής ιατρικής)...

Για σουηδία-γερμανία θα μου επιτρέψετε να μην γνωρίζω καλά.

Άρα άμα κάποιος μπορεί να πάρει άδεια χωρίς να το κάνει, εκτός ελλάδος, θα έρχεται ελλάδα με την άδεια έτοιμη, ακόμα και να έχει τελειώσει εδώ και οι εξετάσεις είναι δώρον άδωρο.

Και ακόμα ποιο σημαντικό... οι ρουμανοβουλγάροι ουγγροτσέχοι θα έρχοντε με την άδεια πεσκέσι... άρα μόνο εμείς και οι εξ ιταλίας θα δίνουμε...και αν δίνουμ... όσο για την διαβλητότητα δεν το συζητάω..νομίζουμε ότι το κράτος έχει τα λεφτά να διοργανώνει πανελλήνιες και καλά αδιάβλητε κάθε τρείς και λίγο...!!! emeleos

Καμία αποσύνδεση του πτυχίου με τα επαγγελματικά δικαιώματα... θα αποτελέσει τεράστιο πισωγύρισμα από τις κατακτήσεις του φοιτητικού κινήματος...

Και να υπενθυμίσω κάτι άλλο. Τα πανεπιστήμια μας είναι ΔΗΜΟΣΙΑ πράγμα που σημαίνει ότι το κράτος στην ουσία είναι αυτό που τα ελέγχει και εγκυάται για τις διαδικασίες που γίνονται σε αυτά. Αυτός είναι και ο λόγος μη ύπαρξης ξεχωριστών εξετάσεων... τουλάχιστον για τα ελληνικά πανεπιστήμια... για τα άλλα υπάρχει ο ΔΟΑΤΑΠ...

Αν γινόντουσαν ιδιωτικά πανεπιστήμια το πράγμα θα άλλαζε... και πάλι εις βάρως όλων εμάς που είμαστε/ήμασταν σε δημόσια...

Αυτά τα ολίγα, για να αποφεύγονται τυχόν παρερμηνίες...

:o:o:o:o:o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί ο Made in italy Λέει μαλακίες... (συγνώμη για την έκφραση)

:blink: Στην αγγλία εξετάσεις για άδεια ασκήσεως επαγγέλματος δεν υπάρχουν. Είτε γράφεσαι στο GMC κατευθείαν αφού τελειώσεις στο εξωτερικό και έχεις άδεια ασκήσεως από αλλού, είτε αφού τελειώσεις το Prho χρόνο σου (και τώρα το foundation) παίρνεις άδεια full σε αντίθεση με την μερική που είχες μέχρι τώρα

Άρα εξετάσεις στην Αγγλία δεν υπάρχουν.

Στην γαλλία το ίδιο, οι εξετάσεις είναι για έναρξη ειδικότητας (και όχι γενικής ιατρικής)...

Για σουηδία-γερμανία θα μου επιτρέψετε να μην γνωρίζω καλά.

Δηλαδη οι Αγγλοι μολις τελειωσουν την ιατρικη φοιτηση κανουν κατευθειαν ειδικοτητα ? Δεν παρακολουθουν 2 χρονια ?

για κοιταξε το καλυτερα γιατι εχω την εντυπωση οτι εισαι λαθος πληροφορημενος.(για να μην πω οτι λες μαλακιες, σορρυ για την εκφραση )

Για την αμερικη δεν ξερω και δεν με ενδιαφερει

Στην Σουηδια κανεις ΑΤ 21 μηνες και τα πανεπιστημια εκει ειναι Δημοσια και ομως εχουνε εξετασεις !!!!(αν δεν ξερεις ρωτα , μην ντρεπεσαι emblush )

Και να υπενθυμίσω κάτι άλλο. Τα πανεπιστήμια μας είναι ΔΗΜΟΣΙΑ πράγμα που σημαίνει ότι το κράτος στην ουσία είναι αυτό που τα ελέγχει και εγκυάται για τις διαδικασίες που γίνονται σε αυτά. Αυτός είναι και ο λόγος μη ύπαρξης ξεχωριστών εξετάσεων... τουλάχιστον για τα ελληνικά πανεπιστήμια... για τα άλλα υπάρχει ο ΔΟΑΤΑΠ...

Τοτε απο την στιγμη που το κρατος εγγυαται για της διαδικασιες τι καθονται οι ελληνες φοιτητες ιατρικης και διαμαρτυρονται για τις μεταγγραφες απο πανεπιστημια εξωτερικου, για του γνωστους των γνωστον και τους μεγαλοΔΑΠητες που περνανε τα μαθηματα στο ετσι ? Γιατι γκρινιαζουν ? Αφου οπως πολυ σοφα ειπες το κρατος εγγυαται τις διαδικασιες που γινονται. Και αυτα δεν τα λεω εγω , εσεις τα λετε.

Και με την λογικη σου το κρατος εγγυαται μεσου του ΔΙΚΑΤΣΑ οτι πληρουν τις προυποθεσεις οι εκ των ανατολικων χωρων γιατροι ωστε να εργαστουν στην Ελλαδα. Τοτε τι καθεστε και γκρινιαζεται για τους ανατολικους που ειναι ασχετοι ,, εκτοξευσαν τις αναμονες στα υψη κτλ κτλ. Αφου το κρατος ξερει πολυ καλα τι κανει........

Και ακόμα ποιο σημαντικό... οι ρουμανοβουλγάροι ουγγροτσέχοι θα έρχοντε με την άδεια πεσκέσι... άρα μόνο εμείς και οι εξ ιταλίας θα δίνουμε...και αν δίνουμ... όσο για την διαβλητότητα δεν το συζητάω..νομίζουμε ότι το κράτος έχει τα λεφτά να διοργανώνει πανελλήνιες και καλά αδιάβλητε κάθε τρείς και λίγο...!!!

Αμφισβητεις την διαβλητοτητα του κρατους ??? Αφου πριν 5 γραμμες ελεγες οτι το κρατος εγγυαται για τις διαδικαδιες του πανεπιστημιου . τωρα τ αλλαζεις ??

Και απο την στιγμη που λες οτι αμφισβητεις για την διαβλητοτητα του κρατους πως μπορεις και ζητας να μπουν εξετασεις για την ειδικοτητα ?

Και εντελως πληροφοριακα οι αποφοιτοι Ιταλιας δεν δινουν για αδεια στην Ελλαδα.

Καμία αποσύνδεση του πτυχίου με τα επαγγελματικά δικαιώματα... θα αποτελέσει τεράστιο πισωγύρισμα από τις κατακτήσεις του φοιτητικού κινήματος...

αυτο ηταν ολα τα λεφτα!!!!!!! δηλαδη που ο ελληνας αποφοιτος που πρεπει να περιμενει 10 χρονια για ειδικοτητα δεν ειναι πισωγυρισμα !!!!!! Και κατα την αναμονη μπορει να εχει πληθωρα επιλογων εργασιας !!! Και αυτο ειναι κατακτηση του φοιτητικου κινηματος ?

κοιτα να δεις που παμε μπροστα και δεν το πειραμε χαμπαρι ! Σε ευχαριστω μεγαλε που μου ανοιξες τα ματια !!!!! emthanxemthanxemthanxemthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:blink: Στην αγγλία εξετάσεις για άδεια ασκήσεως επαγγέλματος δεν υπάρχουν. Είτε γράφεσαι στο GMC κατευθείαν αφού τελειώσεις στο εξωτερικό και έχεις άδεια ασκήσεως από αλλού, είτε αφού τελειώσεις το Prho χρόνο σου (και τώρα το foundation) παίρνεις άδεια full σε αντίθεση με την μερική που είχες μέχρι τώρα

Άρα εξετάσεις στην Αγγλία δεν υπάρχουν.

Φιλτατε inliner στην αγγλια αμεσως μετα το πτυχιο κανεις ενα χρονο ασκηση ωστε να μπορεσεις να γραφτεις στον ιατρικο συλλογο της αγγλιας. Διαφορετικα δεν γραφεσαι!!!!! και κατα την διαρκεια της ασκησης εχει εναν supervisor ο οποιος σε αξιολογει.

Αν εισαι ανιδεος παιρνεις χαμηλη βαθμολογια και δεν μπορεις να γραφτεις στον συλλογο.Για περισσοτερες πληροφοριες http://www.wessex.org.uk/medical/prho/indexprhoyear.htm

Δηλαδη οι αγγλοι αξιολογουν τον αποφοιτο ιατρικης για ενα χρονο και βλεπουν αν πληρει τις προυποθεσεις ωστε να γραφτει στον ιατρικο συλλογο της αγγλιας . Η full αδεια δεν παει πακετο με το πτυχιο!!!!!!!!!!!

γκεγκε? και πριν πεταξεις μαλακια ρωτα και καποιον που ξερει , μην ντρεπεσε ! :o:o:o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποσοι κοβονται στις εξετασεις που πρεπει να δωσεις για την αδεια ασκησεως επαγγελματος στην Ιταλια?

Μετα, δινεις ξανα εξετασεις για την ειδικοτητα ή υπαρχει αλλο συστημα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποσοι κοβονται στις εξετασεις που πρεπει να δωσεις για την αδεια ασκησεως επαγγελματος στην Ιταλια?

Μετα, δινεις ξανα εξετασεις για την ειδικοτητα ή υπαρχει αλλο συστημα?

Τον Φεβρουάριο που έδωσα, με το καινούριο σύστημα πλέον, κόπηκαν 2 άτομα από 100 περίπου. Δεν είναι και κανένας τεράστιος αριθμός εδώ που τα λέμε, αλλά κάτι είναι κι αυτό.

Όσον αφορά τις εξετάσεις για ειδικότητα, ναι υπάρχουν και είναι πρώτα γραπτά πολλαπλής επιλογής κι αν τα περάσεις προφορικά. Φυσικά δικαίωμα να δώσουν έχουν μόνο αυτοί που έχουν πάρει την άδεια άσκησης. Οι εξετάσεις γίνονται την ίδια μέρα σε όλη την Ιταλία αλλά ο καθένας δίνει στο νοσοκομείο που τον ενδιαφέρει ξέροντας εκ των προτέρων τον αριθμό των θέσεων που προσφέρει αλλά και τον αριθμό τον υποψήφιων για το συγκεκριμένο νοσοκομείο. Το πρόβλημα στην Ιταλία είναι ότι σαν ειδικεύομενος παίρνεις περίπου 600 ευρώ, οπότε κάποιος προτιμάει να πάει σε άλλες χώρες πιο πλούσιες πχ Αγγλία, Σουηδία κλπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5) Τελος, αν το συστημα της Ιταλιας ειναι τοσο καλυτερο, εσεις που εχετε σπουδασει εκει, και γνωριζεται προσωπα και πραματα, γιατι δεν καθεσται αλλα 4-5 χρονια Ιταλια, να παρετε και την ειδικοτητα, και να μην μπλεκετε με τα τριτοκοσμικα συστηματα της Ελλαδας?

Καλησπέρα σε όλους,παρακαλουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον εδώ και καιρό τις ανταλλαγές απόψεων όλων των μελών του forum και αποφάσισα να εγγραφώ για να μπορέσω να παραθέσω και εγώ τις δικές μου.

Σπουδάζω στην πόλη CAGLIARI της Ιταλίας(είναι Το Κάλιαρι και όχι Η Κάλιαρι,όπως συνηθίζεται να λέγεται στην Ελλάδα),όπου είμαστε περίπου 15 με 20 Έλληνες φοιτητές Ιατρικής σε μία πόλη που αριθμεί περίπου μισό εκατομμύριο κατοίκους.Πρέπει να πω ότι από το 2000 που εγγράφηκα εγώ,δεν έχει έρθει ούτε ένας Έλληνας στην πόλη,πράγμα αξιοπερίεργο θα έλεγα,αλλά μάλλον θα έχει να κάνει και με τις αλλαγές του ελληνικού εξεταστικού συστήματος.

Όσον αφορά τις αντιπαρατιθέμενες απόψεις των Ελλήνων φοιτητών που σπουδάζουν στην Ιταλία και αυτών που σπουδάζουν ή σπούδασαν στην Ελλάδα είναι καθαρά προσωπικές και σε καμία περίπτωση δεν αντανακλούν τις επιλογές του κάθε αποφοίτου ξεχωριστά.

Έκανα παράθεση μία παράγραφο του dr.ped για να αναφέρω ότι τον τελευταίο χρόνο αποφοίτησαν 3 Έλληνες από το πανεπιστήμιο μου και οι οποίοι απ'ότι έμαθα αφού πήγαν Ελλάδα,σε κάποια στιγμή γύρισαν στην Ιταλία απογοητεύμενοι από τις αναμονές που ισχύουν στην Ελλάδα, με στόχο να μπούν σε ειδικότητα στην πόλη που τελείωσαν.Αυτό πιστεύω πως δείχνει ότι κανείς μας δεν εκμηδενίζει είτε το σύστημα της Ελλάδας και πόσο μάλλον της Ιταλίας,για να μην αναφέρω και τους Έλληνες που τελείωσαν και μένουν μόνιμα στην Ιταλία.

Αυτά τα γράφω γιατί από τα γραφώμενα των συμφοιτητών μου που σπουδάζουν στην Ιταλία και έχοντας τον απέραντο σεβασμό στα πρόσωπά τους βγαίνει το συμπέρασμα ότι οι απόφοιτοι της Ιταλίας θέλουν με κάθε τρόπο να γυρίσουν στην Ελλάδα ή να πάνε σε άλλη χώρα να ασκήσουν το επάγγελμα του ιατρού.

Σας ευχαριστώ και συγχωρήστε με αν σας κούρασα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσον αφορά τις αντιπαρατιθέμενες απόψεις των Ελλήνων φοιτητών που σπουδάζουν στην Ιταλία και αυτών που σπουδάζουν ή σπούδασαν στην Ελλάδα είναι καθαρά προσωπικές και σε καμία περίπτωση δεν αντανακλούν τις επιλογές του κάθε αποφοίτου ξεχωριστά.

Έκανα παράθεση μία παράγραφο του dr.ped για να αναφέρω ότι τον τελευταίο χρόνο αποφοίτησαν 3 Έλληνες από το πανεπιστήμιο μου και οι οποίοι απ'ότι έμαθα αφού πήγαν Ελλάδα,σε κάποια στιγμή γύρισαν στην Ιταλία απογοητεύμενοι από τις αναμονές που ισχύουν στην Ελλάδα, με στόχο να μπούν σε ειδικότητα στην πόλη που τελείωσαν.Αυτό πιστεύω πως δείχνει ότι κανείς μας δεν εκμηδενίζει είτε το σύστημα της Ελλάδας και πόσο μάλλον της Ιταλίας,για να μην αναφέρω και τους Έλληνες που τελείωσαν και μένουν μόνιμα στην Ιταλία.

Θα συμφωνησω μαζι σου και θεωρω την παρεμβαση σου πολυ χρησιμη!

Ειχα κανει εκεινη την ερωτηση ,γιατι η εντυπωση που μου δοθηκε ηταν οτι στην Ιταλια ολα ειναι τελεια και αξιοκρατικα, ενω στην Ελλαδα παντου επικρατει ενα μπαχαλο!Οποτε μου δημιουργηθηκε μια απορια(γιατι να ερθεις στην μπανανια και να μην κατσεις στην "Ευρωπη") ,την οποια μου ελυσες!

Σαφως, Ελληνες ειμαστε ολοι, και κανενας δεν θελει να βρισκεται μακρια απο συγγενεις, φιλους και γενικα την πατριδα του για 10-15 χρονια.Δεν μπορεις να φυγεις απο την Ελλαδα 18 χρονων, και να γυρισεις στα 30-35!Ειναι μεγαλο το χρονικο διαστημα!Εγω τουλαχιστον δεν θα μπορουσα να το κανω!

Απο κει και περα ομως , αν θες να επιστρεψεις Ελλαδα, αναγκαστικα θα πρεπει να προσαρμοστεις σε αυτα που θα βρεις!Και κυριως να μην κατηγορεις ολους αυτους που ηταν στην Ελλαδα τοσα χρονια γιατι δεν αλλαξαν το συστημα, οποτε οταν θα ερθεις εσυ(σχημα λογου, δεν αναφερομαι σε κανεναν προσωπικα) , να τα βρεις ολα καλα και παραδεισενια!

Οι αποφοιτοι των ελληνικων ιατρικων σχολων ηδη κανουν μια προσπαθεια(μεσω ΣΑΙΕΠ) να αλλαξουν καποια πραματα.Οποιος αλλος εχει ιδεες και προτασεις για βελτιωση της καταστασης, ας κανει και αυτος τον δικο του αγωνα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχει πεταξει κανενας αυτη την πατατα οτι στην Ιταλια ειναι ολα τελεια και αξιοκρατικα;Α ναι.....ποιος το ειπε να κανω μεταγραφη απο το Μιλανο που βρισκομαι :splaaaats:

Μη λεμε και οοοο,τι θελουμε.Και τα 2 συστηματα εχουν τα +/-

Φυσικα οποιος θελει να επιστρεψει Ελλαδα πρεπει να προσαρμοστει....οπως και οταν φευγεις απο την Ελλαδα και πας σε αλλο κρατος ΠΡΕΠΕΙ να προσαρμοστει!

Για τις αλλες πληροφοριες που ζητησες πιστευω οτι με καλυψε ο Στελιος

Buondi! (καλημερα στα μιλανεζικα.....να μαθαινουμε και τιποτα :D ....οχι μονο ζυμαρικα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλτατε inliner στην αγγλια αμεσως μετα το πτυχιο κανεις ενα χρονο ασκηση ωστε να μπορεσεις να γραφτεις στον ιατρικο συλλογο της αγγλιας. Διαφορετικα δεν γραφεσαι!!!!! και κατα την διαρκεια της ασκησης εχει εναν supervisor  ο οποιος σε αξιολογει.

Αν  εισαι ανιδεος παιρνεις χαμηλη βαθμολογια και δεν μπορεις να γραφτεις στον συλλογο.Για περισσοτερες πληροφοριες http://www.wessex.org.uk/medical/prho/indexprhoyear.htm

Δηλαδη οι αγγλοι αξιολογουν τον αποφοιτο ιατρικης για ενα χρονο και βλεπουν αν πληρει τις προυποθεσεις ωστε να γραφτει στον ιατρικο συλλογο της αγγλιας . Η full αδεια δεν παει πακετο με το πτυχιο!!!!!!!!!!!

γκεγκε? και πριν πεταξεις **λακια ρωτα και καποιον που ξερει , μην ντρεπεσε ! :o  :o  :o

Επειδη απο το λινκ που εβαλες δεν εβγαλα ακρη, μπηκα στην σελιδα του GMC.

Αυτα που καταλαβα, με τα πενιχρα Αγγλικα μου ειναι οτι αφου τελειωσεις τη σχολη, κανεις ενα χρονο ως PHRO (κατα το οποιο εχεις ηδη γραφτει στο GMC σαν "δοκιμο" μελος).

Αν κριθει η αποδοση σου ικανοποιητικη απο τους διευθυντες των κλινικων που παρακολουθησες, κανεις αιτηση και στην συνεχεια γινεσαι πληρες μελος του GMC.

Πουθενα δεν ειδα οτι χρειαζεται εξετασεις!Μπορει και να κανω λαθος ,τι να πω!

Οποτε θεωρω οτι ο inliner ειχε δικαιο, σε αυτο που ειπε!

Τωρα, για το αν χρειαζεται η κλινικη ασκηση , για ενα ολοκληρο χρονο μετα το πτυχιο, για να παρεις αδεια ασκησεως επαγγελματος, αυτο ειναι μια αλλη συζητηση, στην οποια προφανως δεν εχουμε τις ιδιες αποψεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσον αφορά τις εξετάσεις άδειας επαγγέλματος,θυμάμαι ότι πριν εφαρμοστεί το καινούριο σύστημα, μας είχε καλέσει ο πρόεδρος της σχολής μας για να μας ενημερώσει περί τίνος πρόκειται και είχε πει χαρακτηριστικά ότι η αρμόδια επιτροπή του υπουργείου υγείας πριν εφαρμοστεί το σύστημα είχε μοιράσει ένα τεστ παρόμοιο με αυτό που θα δινόταν στους εξεταζόμενους,σε εκτοετείς φοιτητές αρκετών πανεπιστημίων της Ιταλίας και είχε σημειωθεί παταγώδης αποτυχία,γιατί η επιτροπή είχε συγκροτηθεί από νοσοκομειακούς ιατρούς,οι οποίοι ήθελαν να βάλουν θέματα ειδικότητας,πράγμα αδιανόητο φυσικά.

Από κει και πέρα είχε τεθεί και ένα ηθικό θέμα αναφορικά με τις εξετάσεις για τη χορήγηση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, γιατί από τη μια υπάρχει το πανεπιστήμιο που σε αξιολογεί σε όλα τα χρόνια φοίτησής σου και στο τέλος κρίνει αν είσαι ικανός να πάρεις το πτυχίο ιατρικής,και από την άλλη έρχεται ένας άλλος ανεξάρτητος φορέας του κράτους που στην ουσία δια μέσου των εξετάσεων κρίνει και αξιολογεί το ίδιο το πανεπιστήμιο.Π.χ εάν σε μια εξεταστική πανιταλική διαπιστωθεί ότι ένα μεγάλο ποσοστό αποφοίτων,λέμε του Κάλιαρι δεν θα τα πάει καλά σε κάποιες ερωτήσεις που αφορούν συγκεκριμένο μάθημα π.χ φυσιολόγίας και στην ίδια εξέταση οι απόφοιτοι της Ρώμης στην νευρολογία, το κράτος και τα ίδια τα προεδρεία των ιατρικών σχολών θα πιάσουν τους καθηγητές που είναι υπεύθυνοι για αυτά τα μαθήματα και θα τους βάλουν άγριο χέρι.

Γι'αυτό το λόγο κανένα πανεπιστήμιο δεν επιθυμεί να έχει ούτε μία αποτυχία στις εξετάσεις για άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

Τώρα για τις ειδικότητες είναι γνωστό ότι θέλει πολύ τρέξιμο και γλύψιμο για να μπεις, καθώς οι εξετάσεις είναι γραπτές και προφορικές.Τις γραπτές τις περνάνε όλοι και μετά κόβονται στις προφορικές καθώς είναι οι ίδιο οι καθηγητές που είχες στο πανεπίστημιο που σε εξετάζουν και έχουν κρατημένες τις θέσεις.Για να μπεις χωρίς μέσον πρέπει από τα φοιτητικά σου χρόνια να παρακολουθείς μια κλινική που σου αρέσει και πολλές φορές το διάστημα αυτό επεκτείνεται και κανα 2 χρόνια μετά το πτυχίο,μέχρι να ευσθητοποιηθεί ο καθηγητής και να σε πάρει,αλλά και αυτό εξαρτάται από την ειδικότητα.

Αυτά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατί η επιτροπή είχε συγκροτηθεί από νοσοκομειακούς ιατρούς,οι οποίοι ήθελαν να βάλουν θέματα ειδικότητας,πράγμα αδιανόητο φυσικά.

Αυτό γίνεται και στο δοαταπ!!

Και επειδή είδα πως κάποιοι δείχνουν κάποιες πανεύκολες ερωτήσεις που έχουν πέσει κατα καιρούς στις εξετάσεις για την αναγνώριση,οι οποίες είναι λίγες και δεν αρκούν να περάσεις, θα τους παραπέμψω στα πρακτικά της βουλής,όταν συζητούσανε το νέο νομοσχέδιο,όπου όλοι ανεξαιρέτως οι βουλευτές συμφωνήσανε πως ο Γόρδιος Δεσμός του δικατσα υπάρχει και απο ότι φαίνεται θα συνεχίσει να υπάρχει γιατί έτσι το θέλουν κάποιοι.

Φυσικά και κάποιος τελειόφοιτος της Ιατρικής δεν μπορεί να απαντήσει ερωτήσεις ειδικότητας και πολλές φορές δεν μπορεί καν να απαντήσει ερωτήσεις κλινικής φύσεως γιατί φυσικά στο μυαλό του υπάρχει η θεωρεία και όχι η κλινική εμπειρία που έχουν εκείνοι που βάζουν τα θέματα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη απο το λινκ που εβαλες δεν εβγαλα ακρη, μπηκα στην σελιδα του GMC.

Αυτα που καταλαβα, με τα πενιχρα Αγγλικα μου ειναι οτι αφου τελειωσεις τη σχολη, κανεις ενα χρονο ως PHRO (κατα το οποιο εχεις ηδη γραφτει στο GMC σαν "δοκιμο" μελος).

Αν κριθει η αποδοση σου ικανοποιητικη απο τους διευθυντες των κλινικων που παρακολουθησες, κανεις αιτηση και στην συνεχεια γινεσαι πληρες μελος του GMC.

Πουθενα δεν ειδα οτι χρειαζεται εξετασεις!Μπορει και να κανω λαθος ,τι να πω!

Οποτε θεωρω οτι ο inliner ειχε δικαιο, σε αυτο που ειπε!

Τωρα, για το αν χρειαζεται η κλινικη ασκηση , για ενα ολοκληρο χρονο μετα το πτυχιο, για να παρεις αδεια ασκησεως επαγγελματος, αυτο ειναι  μια αλλη συζητηση, στην οποια προφανως δεν εχουμε τις ιδιες αποψεις!

καλημερα σε ολους.

αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι στην ΕΕ οι αποφοιτοι περνουν ενα διαστημα αναλογα απο την χωρα οπου κανουν την πρακτικη τους ακριβως μετα απο την αποκτηση του πτυχιου. Δεν αποκτουν πληρη ευχερια κινησεων μονο με το πτυχιο!

Σε καθε χωρα το χρονικο διαστημα ποικιλει και οι τροποι εξετασεως διαφερουν. Στην ιταλια γινεται αξιολογιση κατα την διαρκεια της ασκησης και επιπλεον δινονται και εξετασεις. Στην Αγγλια μπορει να μην δινουν εξετασεις, ΑΛΛΑ αξιολογουνται κατα την διαρκεια !!! Και αυτο ειναι που θελω να τονισω! οτι αξιολογουνται ... αν πληρουν τα κριτηρια ωστε να αποκτησουν πληρη αδεια ! κατι που δεν γινεται στη χωρα μας.

Φισιολογικο ειναι να μου πεις οτι και στην Ελλαδα κανουμε 15 μηνες αγροτικο !Ομως δεν αξιολογουμαστε, αυτη ειναι η διαφορα.Δεν ξερω ποσο ποιο απλα να το γραψω. Ασε που οπως παει αντι να μπει αξιολογιση στο αγροτικο , θα καταργηθει το ιδιο το αγροτικο σε μερικα χρονια.

εχει πεταξει κανενας αυτη την πατατα οτι στην Ιταλια ειναι ολα τελεια και αξιοκρατικα;Α ναι.....ποιος το ειπε να κανω μεταγραφη απο το Μιλανο που βρισκομαι  :splaaaats:

Μη λεμε και οοοο,τι θελουμε.Και τα 2 συστηματα εχουν τα +/-

Φυσικα οποιος θελει να επιστρεψει Ελλαδα πρεπει να προσαρμοστει....οπως και οταν φευγεις απο την Ελλαδα και πας σε αλλο κρατος ΠΡΕΠΕΙ να προσαρμοστει!

Για τις αλλες πληροφοριες που ζητησες πιστευω οτι με καλυψε ο Στελιος

Buondi! (καλημερα στα μιλανεζικα.....να μαθαινουμε και τιποτα  :D ....οχι μονο ζυμαρικα)

και δεν ειπε κανεις Winmx οτι στην ιταλια λειτουργουν ολα αξιοκρατικα. Πουθενα δεν γινεται αυτο. Και δεν ειπα οτι το συστημα της Ιταλιασ ειναι γαματο και οτι δεν εχει αρνητικα. σιγουρα και εχει , και πολλα. Αλλα το Esame Di Stato ειναι ενα απο τα θετικα που εχει και αποδειξη τουτου ειναι οτι ισχυει σε πολλες χωρεις τις ΕΕ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Ιταλια πριν απο ορισμενα χρονια ( 10-20 ), ειχε φοβερο προβλημα με την αναξιοπιστια των πανεπιστημιων της.Νομιζω οτι ολοι λιγο πολυ εχουμε ακουσει περιπτωσεις ατομων που περιοδευαν απο πανεπιστημιο σε πανεπιστημιο, ψαχνοντας να βρουν το πιο ευκολο για να περασουν ορισμενα μαθηματα!

Προφανως μεσα σε εκεινο το κλιμα, αποφασιστηκε να αποσυνδεθει το πτυχιο απο την αδεια ασκησεως επαγγελματος, κατι που γινεται απ'οτι ξερω για ολες τις σχολες!

Εννοειται οτι οι επαγγελματικες ενωσεις (ιατρων, μηχανικων κτλ), θα ηθελαν να υπαρξει η αποσυνδεση, γιατι αυτο ειναι το συμφερον τους!Στην Ελλαδα αυτο το εχουν πετυχει ουσιαστικα μονο οι δικηγοροι!Το συμφερον των φοιτητων ειναι να αποκτας επαγγελματικα δικαιωματα με την ληψη του πτυχιου, και προς το παρον ,στην Ελλαδα, διατηρουν αυτο το κεκτημενο!

Στην Ελλαδα απο την στιγμη που εχουμε κρατικα πανεπιστημια, θεωρειται δεδομενο οτι υπαρχει αξιοπιστια στην απονομη των πτυχιων.Οταν με το καλο ιδρυθουν ιδιωτικα πανεπιστημια, τοτε σιγουρα θα μπουν εξετασεις για την αδεια ασκησεως επαγγελματος, για να υπαρξει καποιος ελεγχος στα ιδιωτικα!

Σαν πολυ απλο παραδειγμα θα αναφερω τι γινεται με τα ΙΕΚ.Υπαρχουν ιδιωτικα και κρατικα, και αφου τελειωσεις της σπουδες σου (οπου παιρνεις καποιο πιστοποιητικο παρακολουθησης), κατοπιν δινεις πανελλαδικες εξετασεις (γραπτες και προφορικες), ιδιωτικα και δημοσια μαζι, και μονο οποιος περασει αυτες τις εξετασεις ,παιρνει την λεγομενη πιστοποιηση, και αποκτα εργασιακα δικαιωματα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδη οι Αγγλοι μολις τελειωσουν την ιατρικη φοιτηση κανουν κατευθειαν ειδικοτητα ? Δεν παρακολουθουν 2 χρονια ?

για κοιταξε το καλυτερα γιατι εχω την εντυπωση οτι εισαι λαθος πληροφορημενος.(για να μην πω οτι λες μαλακιες, σορρυ για την εκφραση )

Χεχε ρε χαζούλη έχεις μερική εγγραφή στο GMC, δηλαδή μερική άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, όταν κάνει το prho! Και στον 2ο χρόνο του foundation είσαι sho....

Και εντελως πληροφοριακα οι αποφοιτοι Ιταλιας δεν δινουν για αδεια στην Ελλαδα.

αυτο ηταν ολα τα λεφτα!!!!!!! δηλαδη που ο ελληνας αποφοιτος που πρεπει να περιμενει 10 χρονια για ειδικοτητα δεν ειναι πισωγυρισμα !!!!!! Και κατα την αναμονη μπορει να εχει πληθωρα επιλογων εργασιας !!! Και αυτο ειναι κατακτηση του φοιτητικου κινηματος ?

Οι απόφοιτοι ιταλίας, είτε μπορούν να δώσουν τις εξετάσεις για άδεια ασκήσεως επαγγέλματος στην ιταλία, είτε να ρθουν στην ελλαδίτσα, να καταθέσουν το πτυχίο τους στο ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ να πάρουν την αναγνώριση, χωρίς εξετάσεις (λόγω Ε.Ε.) και μετά να πάρουν ωραιότατα την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από την νομαρχία, με την οποία λόγω Ε.Ε. θα μπορούσε να γραφτεί σε ιταλικό ιατρικό σύλλογο χωρίς εξετάσεις.

Η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΑΘΕΙΑ

Αν εισαι ανιδεος παιρνεις χαμηλη βαθμολογια και δεν μπορεις να γραφτεις στον συλλογο.Για περισσοτερες πληροφοριες http://www.wessex.org.uk/medical/prho/indexprhoyear.htm

Δηλαδη οι αγγλοι αξιολογουν τον αποφοιτο ιατρικης για ενα χρονο και βλεπουν αν πληρει τις προυποθεσεις ωστε να γραφτει στον ιατρικο συλλογο της αγγλιας . Η full αδεια δεν παει πακετο με το πτυχιο!!!!!!!!!!!

Το λες και μόνος σου. η FULL REGISTRATION

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορει καποιος ιταλος παρακαλω να μου πει ΣΙΓΟΥΡΑ αν το esame di stato ειναι υποχρεωτικο για να αναγνωριστει το πτυχιο σου ??????? Γιατι πολλα ακουγονται αλλα......κατι σιγουρο??:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι απόφοιτοι ιταλίας, είτε μπορούν να δώσουν τις εξετάσεις για άδεια ασκήσεως επαγγέλματος στην ιταλία, είτε να ρθουν στην ελλαδίτσα, να καταθέσουν το πτυχίο τους στο ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ να πάρουν την αναγνώριση, χωρίς εξετάσεις (λόγω Ε.Ε.) και μετά να πάρουν ωραιότατα την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από την νομαρχία, με την οποία λόγω Ε.Ε. θα μπορούσε να γραφτεί σε ιταλικό ιατρικό σύλλογο χωρίς εξετάσεις.

Καλά inliner έγραψες! Τι λες τώρα; Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας, θα συμφωνήσω μαζί σου...Ακούστε λοιπόν πώς έχουν τα πράγματα για να εξηγούμαστε μια για πάντα και να αποφεύγονται παρεξηγήσεις: Τελείωσα τον Ιούλιο στην Ιταλία. Αν τα πράγματα ήταν έτσι όπως τα λέει ο inliner, τότε τώρα μάλλον θα σας έγραφα από κάποιο χωριό όπου θα έκανα το αγροτικό μου και μάλιστα θα είχα δηλώσει για ειδικότητα από τον Ιούλιο έχοντας εξαργυρώσει ήδη σχεδόν 1 χρόνο αναμονής! Δυστυχώς όμως, δεν είναι καθόλου έτσι. Η νομαρχία για να σου εκδώσει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος χρειάζεται 3 βασικότατα πράγματα: 1. πιστοποιητικό πτυχίου, 2. ιταλική άδεια ασκήσεως εππαγέλματος και 3. πιστοποιητικό της ΕΟΚ του νόμου 93/16 που διακηρύττει την ισοτιμία του πτυχίου με τα αντίστοιχα ελληνικά. Για να μπορέσω να πάρω το 2. έκατσα στην Ιταλία περίπου 6 μήνες παραπάνω όπου έκανα πρακτική και έδωσα τελικά εξετάσεις τον Φλεβάρη για να μου αποδωθεί η Ιταλική άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Στη συνέχεια και επειδή και στην Ιταλία μπλέκεις στα γρανάζια της γραφειοκρατίας, με την άδεια ανά χείρας πήγα στο υπουργείο Υγείας στη Ρώμη όπου την κατέθεσα μαζι με τα άλλα δικαιολογητικά που χρειάζονται για να παρω το 3. Επέστρεψα στην Ελλάδα οριστικά, έχοντας τα πάντα τακτοποιημένα, αρχές Μαρτίου όπου άρχισα να μάζευω τα δικαιολογητίκα που χρειάζονται εδώ για άδεια ασκήσεως, αγροτικο, κλπ. Δηλάδη, εν περιλήψι, από τον Ιούλιο που ορκίστηκα, μεσολάβησε ένα αρκετά μεγάλο διάστημα μέχρι να έρθω πλέον στην Ελλάδα και να έχω δικαίωμα άσκησης επαγγέλματος εδώ. Έτσι έχουν τα πράγματα. Μακάρι να ήταν όπως τα έλεγε ο inliner... Διαθέσιμος για κάθε άλλη διευκρίνηση.

ΥΓ. Σε απλά ελληνικά, το πτυχίο μου χωρίς τα παραπάνω, δεν είχε καμία ελπίδα να αναγνωριστεί!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στέλιο, ένα πράγμα αναρωτιέμαι μονάχα. Υπάρχει περίπτωση το Υπουργείο Υγείας (το ιταλικό) να σου δώσει το 3 μονάχα με το 1, ή απαιτούν εγγραφή στον Ordine dei Medici; Γιατί θεωρητικά αν κάποιος ενδιαφέρεται να μην εξασκήσει (επαφή με ασθενείς) και απλά θέλει το πτυχίο για "βασική έρευνα" την ισοτιμία θα πρέπει να μας τη δώσουν με μια μνεία απλά ότι ΔΕΝ έχουμε την άδεια άσκησης επαγγέλματος.

Δεν ψάχνω τώρα το υπερ-παραθυράκι, αλλά ρωτάω από διαδικαστικής πλευράς. Γιατί δηλαδή ιταλικό πτυχίο + άδεια άσκησης επαγγέλματος να ισοδυναμεί με ελληνικό πτυχίο;

Πάντως κι εγώ ξέρω πως οι νομαρχίες ζητούν Esame di Stato τελειωμένο για να δεχτούν το πτυχίο σου για τ'αγροτικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ψάχνω τώρα το υπερ-παραθυράκι, αλλά ρωτάω από διαδικαστικής πλευράς. Γιατί δηλαδή ιταλικό πτυχίο + άδεια άσκησης επαγγέλματος να ισοδυναμεί με ελληνικό πτυχίο;

Μηπως ρε παιδια, αν εχεις αδεια ασκησεως επαγγελματος , μπορεις να πας κατευθειαν στις νομαρχιες, ενω αν εχεις μονο το πτυχιο, πρεπει να το καταθεσεις στο ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ, και "απλα" να περιμενεις 5-6 μηνες, μεχρι το Δικατσα να δεησει να σας δωσει την αντιστοιχια/ισοτιμια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ'ότι γνωρίζω dr.ped τα χαρτιά όπως και να χει τα πας στο ΔΟΑΤΑΠ για την αναγνώριση που είναι τυπική έχοντας το ESAME DI STATO.Αν δεν το έχεις πρέπει να δώσεις ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ με αυτούς από το ανατολικό μπλοκ για αναγνώριση πτυχίου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μυρίζομαι τρελό παραθύρι. Με το που γυρίσω Ιταλία θα ρωτήσω στο υπουργείο για την υποπερίπτωση που ανέφερα παραπάνω. Πάντως αν γίνεται να πάρει κάποιος πτυχίο από Ιταλία και μετά να έρθει- και καλά- να κάνει την άδεια άσκησης επαγγέλματος στην Ελλάδα (που δεν υφίσταται ως θεσμός!) γλιτώνει 3 μήνες υποχρεωτική άσκηση συν εξετάσεις. Εδώ στις ελληνικές νομαρχίες δεν κοιτούσαν αν ήταν από νέες χώρες ΕΕ τα πτυχία και τους δίναν άδεια, αυτά θα κοιτάνε;

Για την δικιά μου περίπτωση δεν είναι καλό γιατί θέλω ΟΛΗ ΤΗ ΔΥΝΑΤΗ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ πριν φύγω οριστικά έξω για ειδικότητα αλλά στάνταρ θα υπάρξουν λαμόγιες που θα κοιτάξουν αυτήν την οδό, ΑΝ είναι εφικτό.

Προσωπικά βρίσκω τον θεσμό της ΑΑΕ κορυφαίο αλλά δε συμφωνούν όλοι μαζί μου μάλλον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.