Jump to content

Τελικά θα μας τρελάνουν!


master@med

Recommended Posts

Δεν μπορώ να πω ότι το βρίσκω τόσο αρνητικό ως σύστημα, εκτός από την περίπτωση που χρησίμευε ως παραθυράκι: πχ κάποιος ξεκινούσε Μικροβιολογία με αναμονή μηδέν (ενιαία τοποθέτηση - έχει ένα σκέλος Παθολογίας μέσα όμως), έκανε το σκέλος της Παθολογίας πρώτο-πρώτο και κατόπιν άλλαζε για Παθολογική ειδικότητα, παρακάμπτοντας την αναμονή της Παθολογίας!

Αυτό και μόνο αυτό το παράδειγμα δείχνει πόσο παραθυράκι δύναται να είναι για κάποιους το συγκεκριμένο θέμα.

@dr.ped,

γνώμες μας, δε χρειάζεται να τσακωθούμε επειδή διαφωνούμε. Σέβομαι που τα βλέπεις διαφορετικά από μένα. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλό!!! Μαζί με το ψωμί να τρως και κανένα κοψίδι με λιπάκι να φάμε κι εμείς οι καρδιολόγοι!!!

Έτσι έτσι. Άρα εμένα η κατάσταση ως έχει με βολεύει γιατί σε λίγο όλοι θα θέλουμε νευρολόγο! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο προχωράει κανείς στο σύστημα, τόσο περισσότερο ανακαλύπτει πόσο διαβλητό είναι, πόσα παραθυράκια υπάρχουν και πόσα "λάθη" γίνονται...δυστυχώς! :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έτσι έτσι. Άρα εμένα η κατάσταση ως έχει με βολεύει γιατί σε λίγο όλοι θα θέλουμε νευρολόγο! :P

Βασικα, οπως θα χτυπαμε ολοι τα κεφαλια μας ,που αποφασισαμε να γινουμε γιατροι, τον Νευροχειρουργο θα τον χρειαστουμε σιγουρα! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 μηνες ειναι η επισημη που δικαιουσαι!

Αλλα απο τον δευτερο μηνα μπορεις, παιρνοντας μια βεβαιωση απο οποιονδηποτε Γυναικολογο, να παρεις αναρρωτικη αδεια ως επαπειλουμενη κυηση!

Οποτε συνηθως ,καθε εγκυμοσυνη ειναι περιπου 12 μηνες αδεια!

Διάβαζα κάπου πως πρόσφατα κάναν μπάσιμο και είδαν πως ένα σωρό κόσμος έπαιρνε αναρρωτικές κατά τις μέρες αργιών κοντά σε σαββατοκύριακα.

Γίνεται ντόρος κάτω μ'αυτό; :huh:

Αυτο (η επαπειλουμενη κυηση), ακουγεται σαν ψιλοαπατεωνια, αλλα για να λεμε και του στραβου το δικαιο, το νοσοκομειο δεν ειναι και το καλυτερο μερος να κυκλοφορει μια εγκυμονουσα γυναικα (ατελειωτη ορθοστασια, γεματο  μικροβια, ο καθε χαζος να σου σπαει τα νευρα).

Εγω, αν η γυναικα μου ηταν γιατρος και εμενε εγκυος, θα κινουσα γη και ουρανο, ουτε μια μερα να μην πατησει στο νοσοκομειο, μεχρι να γεννησει!

Αν και δεν έχει κακία η σκέψη σου είναι ο απλός, κλασικός, τραγικός, απαράδεκτος λόγος που ΑΥΤΗ H ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΩΛΟΧΑΝΕΙΟ. :angry:

Δεν φταις εσύ που το σκέφτηκες, γιατί κι εγώ το ίδιο θα έκανα. Αλλά αν δεν υπάρχει ελεγκτικός μηχανισμός γι'αυτές τις ατασθαλίες ορίστε οι 12 μήνες χαμένης παραγωγικότητας απ'το ελληνικό δημόσιο και συγχρόνως 12 μήνες αναμονής στις ειδικότητες. :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω να σου πω την αληθεια, δεν το θεωρω κουτοπονηρια.

Αν το κρατος δεν σε προστατευει, θα προστατευσεις μονος τον εαυτο σου!

Γιατι το αυτονοητο θα ηταν γυναικες που εγκυμονουν και εργαζονται σε νοσοκομεια, να παιρνουν αδεια απο την αρχη της εγκυμοσυνης τους!Και δεν μιλαω μονο για γιατρους, αλλα και για νοσοκομες και λοιπο προσωπικο!

Και ας καλυπτονταν το κενο με αλλο τροπο(αποσπασεις, διορισμοι με συμβασεις ορισμενου χρονου).

Το ιδιο ισχυει και για αλλα επαγγελματα( πχ υπαλληλος στο διοδια κοκ).

Γιατι το πρωτο τριμηνο της κυησης ειναι το πιο σημαντικο.Εκει ειναι που πρεπει να προστατευσεις το εμβρυο!

Και κανενα παιδι δεν αξιζει να χαθει ή να γεννηθει προβληματικο, ουτε για 1 μηνα ,ουτε για 12 μηνες αναμονης!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διάβαζα κάπου πως πρόσφατα κάναν μπάσιμο και είδαν πως ένα σωρό κόσμος έπαιρνε αναρρωτικές κατά τις μέρες αργιών κοντά σε σαββατοκύριακα.

Γίνεται ντόρος κάτω μ'αυτό; :huh:

Αυτο ισχυει για διοικητικους υπαλληλους σε θεσεις "ψυγειο" σε διαφορες δημοσιες υπηρεσιες. Αυτοι, που για να το πω πιο "λεπτα" το ξυνουν ολη την εβδομαδα και την Παρασκευη χτυπανε μια αναρρωτικη για να κανουν τριημερο!

Εμεις ως ειδικευομενοι, δεν ειχαμε ουτε ενα φυσιολογικο σαββατοκυριακο, αδεια δεν μπορουσαμε να παρουμε ουτε την κανονικη ποσο μαλλον αναρρωτικη.

Εδω συναδελφος ειδικευομενος Παθολογιας, εφημερευε κανονικα με...ανεμοβλογια (!!!!), ενας δευτερος με καταγμα στο χερι και γυψο και εγω, που βρηκα να παθω τον σπανιωτατο Πυρετο των Βραχωδων Ορεων (Ricketsia ricketsii), εφημερευα κανονικα με 40 πυρετο και λευκοπενια (ετοιμη να αρπαξω οτι μικροβιο κυκλοφορουσε)!!!!!! :angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και επιμενω, για μενα η λυση ειναι πολυ απλη.Ειμαι πρωτος στην αναμονη, και η ειδικευομενη που ειναι μπροστα μου μενει εγκυος?

Παιρνει κανονικα την αδεια της (1 χρονο πχ), μπαινω εγω στην θεση της, οποτε επιστρεψει, αν δεν εχει ανοιξει αλλη θεση, ξαναγυριζω στην ανεργια (αλλα εχω δουλεψει ενα χρονο, εχω επαγγελματικη εμπειρια, δικαιουμαι επιδομα ανεργιας), και ετσι ουτε ανεβαινουν οι αναμονες, ουτε το νοσοκομειο εχει ελλειψη προσωπικου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

που τον πετυχες τον πυρετο των Βρ.Ορεων??????????????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδω συναδελφος ειδικευομενος Παθολογιας, εφημερευε κανονικα με...ανεμοβλογια (!!!!), ενας δευτερος με καταγμα στο χερι και γυψο και εγω, που βρηκα να παθω τον σπανιωτατο Πυρετο των Βραχωδων Ορεων (Ricketsia ricketsii), εφημερευα κανονικα με 40 πυρετο και λευκοπενια (ετοιμη να αρπαξω οτι μικροβιο κυκλοφορουσε)!!!!!!  :angry:

Το κορυφαιο ειχε γινει στο νοσοκομειο οπου εκανα ειδικοτητα, περιπου 2 χρονια πριν να παω.

Ειχε αρρωστησει ειδικευομενος(γαστρεντεριτιδα), δεν υπηρχε γιατρος να τον ανικαταστησει, οποτε αναγκαστηκε και εξεταζε τους ασθενης εχοντας στο χερι του ορο!!!!

Και γενικα, οποιος εχει κανει ειδικοτητα, ξερει οτι τα τριημερα και τα τετραημερα (βλεπε Πασχα) , ειναι ο εφιαλτης του ειδικευομενου!Κανενας δεν την γλιτωνει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιρνει κανονικα την αδεια της (1 χρονο πχ), μπαινω εγω στην θεση της, οποτε επιστρεψει, αν δεν εχει ανοιξει αλλη θεση, ξαναγυριζω στην ανεργια (αλλα εχω δουλεψει ενα χρονο, εχω επαγγελματικη εμπειρια, δικαιουμαι επιδομα ανεργιας), και ετσι ουτε ανεβαινουν οι αναμονες, ουτε το νοσοκομειο εχει ελλειψη προσωπικου!

Κάτι σαν τις locum αποσπάσεις των Βρετανών. Ξεκάθαρα πράματα. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως εδώ αν τολμήσει κάποια ειδικευόμενη και μείνει έγκυος δουλεύει μέχρι την ημέρα που θα γεννήσει και μετά παίρνει έξι εβδομάδες «Maternity Leave»

Για «αναρρωτική άδεια» δεν υφίσταται κουβέντα.

Μία φορά θυμάμαι αφήσαν κάποια κοπέλα να πάει στα επείγοντα γιατί είχε δύσπνοια και κατέληξε η κακομοίρα στον όροφο με ηπαρίνη λόγω πνευμονικής εμβολής.

Κοινώς αν δεν είσαι στα πρόθυρα θανάτου, δουλεύεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά αυτό που είπε ο Σαράντος νομίζω ότι δεν γίνεται...

Ο χρόνος παθολογίας στην μικροβιολογία (όπως και ο χρόνος παθ. στην πνεύμο νομίζω) είναι ενιαίος με την μικρόβ. Δηλαδή κάνεις αίτηση για μικρόβ. και όχι για γενικό μέρος παθολογίας πρώτα....

Πχ η ξαδέρφη μου που κάνει μικρόβ, άρχισε πρώτα μικρόβ. και μετά ανέβηκε στην κλινική να κάνει την παθολογία της... Κι εκεί ξέρετε δεν της πολυδίνουν ιδιαίτερη σημασία όντας μικροβιολόγα...

Α και τις εφημερίες της τις κανει ή στο αιματολογικό ή στο μικροβιολογικό εργαστήριο που κάνει κανονικά ειδικότητα και όχι στην παθολογική κλινική όπους κάνει τον χρόνο της παθολογίας της...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.