Jump to content

ΣΕΑ-Ιατρός στο Ναυτικό


MoNkEy mAn

Recommended Posts

Έτσι εγκυκλοπαιδικά θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα...

Αξίζει να πας ΣΕΑ-ιατρός στο ναυτικό;;;

Πόση παραπάνω θητεία κάνεις;;;

Πόσο πληρώνεσαι (σημαντικό αυτό);;;

Περνάς πολύ καιρό στη Θάλασσα;;

Υπάρχει δυνατότητα να γράψεις ειδικότητα;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων αυτούς που θα απαντήσουν και ιδιαίτερα τον helnavy :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έτσι εγκυκλοπαιδικά θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα...

Αξίζει να πας ΣΕΑ-ιατρός στο ναυτικό;;;

Πόση παραπάνω θητεία κάνεις;;;

Πόσο πληρώνεσαι (σημαντικό αυτό);;;

Περνάς πολύ καιρό στη Θάλασσα;;

Υπάρχει δυνατότητα να γράψεις ειδικότητα;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων αυτούς που θα απαντήσουν και ιδιαίτερα τον helnavy  :)

Tα λεφτα που παιρνεις ειναι 500-600 ευρω.Θα κανεις 5 μηνες παραπανω θητεια(δηλαδη 12+5=17).Ο χρονος που περνας στη θαλασσα εξαρταται απ'τη θεση και το βυσμα σου.Τα "οδοιπορικα" παντως πληρωνονται.Ειδικοτητα μπορεις να γραψεις νομιζω το πολυ 6 μηνες παθολογια ή χειρουργικη.Και κατι βασικο δεν σε πειραζει κανεις.ΑΞΙΖΕΙ παντως!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να είναι σαφώ καλύτερα από ΔΕΑ. Άσε που στο στρατό μπορεί να σε κάνουνε και ΔΕΑ πεζικού (έχω ακούσει τέτοιες περιπτώσεις, γιατρούς έχουνε, ΔΕΑ κανονικούς δεν έχουνε...)

Η μαλακία είναι ότι η αναβολή μου έχει έρθει από στρατό ξηράς...

Να μας πεί και τις εμπειρίες του ο helnavy που είναι ήδη ΣΕΑ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά αυτό με την ειδικότητα ισχύει για όλο το στρατό;

Δηλαδή αν εγώ π.χ. πάω στρατό ξηράς μπορώ να γράψω π.χ. 6 μήνες γενική χειρουργική;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ:

1.ΘΗΤΕΙΑ 17 ΜΗΝΩΝ (ΠΑΝΤΑ ΚΑΘΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΞΗΡΑΣ ΩΣ ΑΡΧΑΙΟΤΕΡΟ ΣΩΜΑ).ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΙΩΘΕΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΕΣΣΟ

2.ΜΙΣΘΟΣ:448 ΕΥΡΩ + 132 ΕΥΡΩ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΑ + 17,60 ΕΥΡΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΛΕΥΣΙΜΗ (ΤΩΡΑ ΑΥΞΗΘΗΚΕ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΚΑΤΙ ΛΙΓΑ)

3.ΣΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ Ο ΣΕΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ ΕΝΩ ΟΙ ΔΕΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΒΑΘΜΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ.

4.ΤΟ ΒΥΣΜΑ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ:ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΒΥΣΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΡΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΝΩΡΙΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ(ΑΝ ΜΑΘΩ ΚΑΤΙ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΡΜ)

5.ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ 3ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΜΕΡΟΣ.

6.ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΠΛΟΙΟ(ΑΡΜΑΤΑΓΩΓΟ) ΓΙΑ 9,5 ΜΗΝΕΣ.ΗΜΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ,ΠΗΓΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ,ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑ ΣΕ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΚΛΠ.ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΕΡΙΑΣ.ΓΕΝΙΚΑ ΠΕΡΑΣΑ ΤΖΑΜΙ,ΙΔΙΩΣ ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ.ΕΚΕΙ ΗΤΑΝ ΤΡΟΜΕΡΟ ΤΟ ΚΛΙΜΑ,ΕΙΣΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΟΚ ΣΕ ΕΚΤΙΜΟΥΝ ΠΟΛΥ.ΟΛΑ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ:ΑΝ ΔΕ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙΣ Κ ΘΕΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΠΝ.(ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΜΑΧΙΜΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΩΜΑΤΑ:ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ)

ΚΑΛΗ ΘΗΤΕΙΑ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δηλαδη αν θελω αλλους 9 μηνες παθολογιας για να ξεκινησω ψυχιατρικη μπορω να τους κανω στο ναυτικο και να αναγνωριστουν?ή υπαρχει μαξιμουμ 6 μηνες ειδικοτητας στο ναυτικο?please αν γνωριζει καποιος ας απαντησει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, για στρατό ξηράς, ρώτησα έγκυρη πηγή (πιο πάνω δεν έχει) και

λέει πως δε γίνεται.....

Για αεροπορία τι παίζει;

Για ναυτικό τι ισχύει δηλαδή; Πας, γίνεσαι έφεδρος και πας σε νοσοκομείο π.χ. σε γενική χειρουργική και κάθεσαι και μετά στο αναγνωρίζουν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ MAXIMUM.ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ 15 ΜΗΝΕΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΠΙΟ ΣΥΧΝΟ ΕΙΝΑΙ 6-9 ΜΗΝΕΣ.ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΠΑΣ ΝΝΚ (ΧΑΝΙΑ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΝΑ.ΔΕΝ ΠΑΣ ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΕΦΕΔΡΟΣ.ΑΠΛΑ ΤΟΤΕ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ.ΟΛΑ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΥΣΜΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεις να κανεις οσους μηνες θες αλλα το πολυ να σου αναγνωρισουν 6 αντε 7 μηνες και αυτους αφου καταθεσεις τα χαρτια σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΙΣΩΣ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ:

ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΣΕΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΗ ΚΑΙ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΣΕ 3 ΧΡΟΝΙΑ.ΤΩΡΑ ΚΑΝΕΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΑΓΡΟΤΙΚΟ,ΟΠΟΤΕ ΕΧΕΙ 3ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΜΕΝΟΥΝ ΑΛΛΟΙ 9.ΑΝ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΠΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟΥΣ 9 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΠΡΙΝ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ.ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΑ.ΓΡΑΦΟΥΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ,ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ ΚΛΠ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΩΡΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΡΥΘΜΙΣΗ :ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΕΣ ΣΤΑ ΠΛΟΙΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Η ΘΗΤΕΙΑ ΣΕ ΠΛΟΙΟ ΘΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΥΠΑΙΘΡΟΥ(ΒΟΛΕΥΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ ΓΙΑ ΕΞΩ).ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΕΤΡΑΕΙ ΣΑΝ ΑΓΟΝΟ Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ,ΓΙΑΤΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΑΝ ΟΤΙ ΠΙΑ ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ(ΛΕΦΤΑ ΚΛΠ).ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΜΕ Ο,ΤΙ ΝΕΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεις να κανεις οσους μηνες θες αλλα το πολυ να σου αναγνωρισουν 6 αντε 7 μηνες και αυτους αφου καταθεσεις τα χαρτια σου.

ΣΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ.ΟΥΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΥΤΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ.ΤΟ ΞΕΡΩ ΣΙΓΟΥΡΑ,ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να επιμενεις κατι παραπανω θα ξερεις.Στον ξαδερφο μου παντως αναγνωρισαν 7 και μου ειχε πει εξαρταται και απο τον διευθυντη εκει.Το σιγουρο ειναι οταν τελειωσεις τη θητεια σου καταθετεις βιογραφικο και βεβαιωση σε ιατρικη επιτροπη του υπουργειου οπου και σου αναγνωριζουν τους μηνες ειδικοτητας.Αν θελεις δεν τα αναγνωριζεις για να μη χασεις μισθους σαν ειδικευομενος(αυτο το εκαναν παλιοτερα οπου οι αναμονες ηταν μικροτερες).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο ΝΝΧ και στο ΝΝΑ πως πας?Χρειάζεται χοντρό βύσμα? Και σαν ΣΕΑ όταν κατέβεις από το πλοίο που σε στέλνουν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω ειμαι ΔΕΑ στην αεροπορια

1. γραφεις οσους μηνες βρεθεις στο ΓΝΑ, εγω πχ γραφω 10 μηνες παθολογια

2. μπορεις να γραψεις μονο παθολογια ή χειρουργικη και τιποτε αλλο

3. τα χρηματα ειναι 464 + 40 . Τωρα πηρε μια αυξηση νομιζω 50 ερω

4. ειναι καλο χαρτι σαν προυπηρεσια ( πχ πας directly SHO στην Αγγλια )

5. αν πας παραμεθοριο γυριζεις σε 4 μηνες , οποτε τους υπολοιπος τους γραφεις

6. οι εφημεριες στο νοσοκομειο ειναι περιου 4 - 5 και δεν τις πληρωνεσαι

7. ορκιζεσαι Ανθυποσμηναγος 1 περιπου μηνα πριν απολυθεις

8. τα πρωτα χρηματα τα παιρνεις 5 μηνες αφου μπεις στο στρατευμα , δλδ 3 μηνες μετα αφου ορκιστει καποιος ΔΕΑ

9. κανεις 17 μηνες

10. λιγοτερες υπηρεσιες αφοσον σε συμφερει ( μεχρι 5 το μηνα , και ολες υπηρεσιες ιατρου )

11. δεν χρειαζεται να βαλεις βυσμα για να γινεις ΔΕΑ , ζητανε 10 και δηλωνουν μολις 3 - 4

προσωπικα δεν το μετιανιωσα και ας εβλεπα συμφοιτητες μου να απολυονται...μετα θα παω για αγονο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...

Μπορεί να αναγνωριστεί 1 χρόνος ειδικότητας στο στρατό ξηράς; Γιατί μου είπαν ότι αυτό μπορεί να φίνει μόνο στο 401. Στην Ξάνθη και στην Αλεξανδρούπολη αναγνωρίζονται μόνο 6 μήνες. Τι εννοώ: αν κάποιος είναι έφεδρος στο 401 και κάνει παραμεθώριο στο νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης, μπορεί να αναγνωριστεί σαν ένας χρόνος χειρουργική ας πούμε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί να αναγνωριστεί 1 χρόνος ειδικότητας στο στρατό ξηράς; Γιατί μου είπαν ότι αυτό μπορεί να φίνει μόνο στο 401. Στην Ξάνθη και στην Αλεξανδρούπολη αναγνωρίζονται μόνο 6 μήνες. Τι εννοώ: αν κάποιος είναι έφεδρος στο 401 και κάνει παραμεθώριο στο νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης, μπορεί να αναγνωριστεί σαν ένας χρόνος χειρουργική ας πούμε;

οχι χειρουργικης....6 μηνες ΠΑθολογιας αναγνωριζονται απο το Στρ.Νοσοκομειο Αλεξ-πολης !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ ευχαριστώ για την απαντήση. Το ίδιο ισχύει και για την Ξάνθη; Και αν στην Ξάνθη μετράει η χειρουργική στο σύνολο θα μετρήσει ένας χρόνος ή όχι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πρόκειται να σου αναγνωριστεί ένας χρόνος γιατί είναι και το κομμάτι της βασικής εκπαίδευσης...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πρόκειται να σου αναγνωριστεί ένας χρόνος γιατί είναι και το κομμάτι της βασικής εκπαίδευσης...

Η βασική εκπαίδευση 40 μέρες δεν είναι; Οι υπόλοιποι 15,5 μήνες δε φτάνουν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σωστά για ΣΕΑ μιλάμε, νόμιζα ότι μιλάμε για απλή θητεία.

είσαι σίγουρος όμως ότι το νοσοκομείο που λες έχει ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΕΙ επίσημα για άσκηση χειρουργικής ένα χρόνο;

πάντως αν θες τη γνώμη μου ο στρατός δεν είναι για να κάνεις καριέρα. πας κάνεις τη θητεία σου και φεύγεις. θα το καταλάβεις όταν υπηρετήσεις.

αν όμως εσύ είσαι σίγουρος ότι α) το νοσοκομείο δίνει 12 μηνες χειρουργική και β) ότι θα γράψεις 12μήνες χειρουργική, τότε ίσως αξίζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ ευχαριστώ για την απαντήση. Το ίδιο ισχύει και για την Ξάνθη; Και αν στην Ξάνθη μετράει η χειρουργική στο σύνολο θα μετρήσει ένας χρόνος ή όχι;

δεν ξερω αν το στρ.νοσοκομειο της Ξανθης δινει 6 μηνες χειρουργικη....μπορεις να παρεις ενα τηλεφωνο και να ρωτησεις....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

να κάνω κάποιες διευκρινιστικές ερωτήσεις τωρα που άλλαξαν κάπως τα πράγματα με το 9 μηνο?

1) πιάνει το 9 μηνο το ΠΝ? δηλαδή 9+5=14 μήνες για ΣΕΑ???

2) για να γράψεις ειδικότητα πρέπει να είσαι ΣΕΑ? ή και από την απλή θητεία μπορεί να βρεθείς π.χ. σε ΝΝΑ ή ΝΝΧ και να γράψεις???

3) το ΝΝ Χανίων δίνει παθολογία? γιατί δν το βρίσκω κάπου στις λίστες...

4) αν σπάσει ο διάβολος το ποδάρι του κ γράψεις ειδικότητα κ μετά πας αγροτικό και σου αναγνωριστεί το 3μηνο (ή εξάμηνο???) μπορείς να τα συνυπολογίσεις και να συμπληρώσεις το γενικό μέρος?

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων....

Υ.Γ. μπαίνω ΠΝ το Σεπτέμβρη και θα κάνω νευρολογία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απ'ότι ρώτησα το ΠΝ όπως και η αεροπορία θα μείνουν ως έχουν 12 μηνο

βέβαια έκει που πήρα στο ναυτικό μου είπαν ότι δν υπάρχει διαφορά μεταξύ ΣΕΑ και αυτού που θα κάνει τη θητεία του ως ιατρός (εκτός α΄πο την παράταση 5 μηνών και τα χρήματα που λαμβάνουν οι ΣΕΑ)το ίδιο εύκολα θα μπουν σε νοσοκομείο και ότι θαλάσσιες υπηρεσίες δεν υπάρχουν (εκτός από κάτι πλοία που πάνε στο Πέραμα)...

για τα παραπάνω γνωριζει κάτι κανείς???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.