Jump to content

Φαινόμενα διαφθοράς στη ΔΑΠ-ΝΔΦΚ


medicine

Recommended Posts

Αθήνα

Στο γραφείο του πρωθυπουργού Κ.Καραμανλή έχουν φθάσει καταγγελίες από υψηλόβαθμα στελέχη της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ ότι μέλη της OΝΝΕΔ έχουν συγκροτήσει ομάδες σε διάφορες σχολές και ελέγχουν τα κυλικεία, τις φοιτητικές εστίες, τις μετεγγραφές των φοιτητών και επηρεάζουν -άλλοτε με πειθώ και άλλοτε με άλλες μεθόδους- τους εκλέκτορες, που πρόσκεινται στο κυβερνών κόμμα για τις πρυτανικές εκλογές και τις ψηφοφορίες για την ανάδειξη των προέδρων των ΤΕΙ, ενώ υπάρχουν και καταγγελίες για «γαλάζιους» εκβιασμούς φοιτητών και καθηγητών σε αρκετές σχολές των πανεπιστημίων και των ΤΕΙ.

Όπως αναφέρει Το Βήμα το Σάββατο, το θέμα έχει πάρει διαστάσεις στο εσωτερικό της ΝΔ και προκαλεί αναταράξεις στην OΝΝΕΔ, καθώς οι «γαλάζιοι» καταγγέλλοντες απειλούν ότι θα καταψηφίσουν τη ΔΑΠ, προειδοποιούν για πιθανή ήττα στις φοιτητικές εκλογές σε αρκετές σχολές, καθώς και με παραιτήσεις.

Για το αρνητικό κλίμα που έχει διαμορφωθεί έχουν αποσταλεί επιστολές από στελέχη της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ προς τον πρωθυπουργό. Είναι χαρακτηριστικός ο τίτλος σε μία από αυτές τις επιστολές: «Φαινόμενα νταβατζήδων στο ΤΕΙ Πειραιά εξαναγκάζουν τα μέλη της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ σε παραιτήσεις».

O εμφύλιος πόλεμος που έχει ξεσπάσει στη Νεολαία ανησυχεί τον πρόεδρο της OΝΝΕΔ Γ.Παπανικολάου. Ενήμερος των υποθέσεων είναι και ο γραμματέας της ΝΔ Ευ.Μεϊμαράκης που είναι εξοργισμένος. Το κλίμα που έχει διαμορφωθεί σε πολλές σχολές σε περιοχές όπως η Θεσσαλονίκη, η Πάτρα, η Αθήνα, ο Πειραιάς και η Λάρισα, από τις ενέργειες αυτές έχει προκαλέσει ανησυχία στη Ρηγίλλης.

Στην επιστολή -με ημερομηνία 7 Απριλίου- που απευθύνεται προς τον πρωθυπουργό και κοινοποιείται στον κ. Μεϊμαράκη, στην υπουργό Παιδείας και στους στενούς συνεργάτες του κ. Καραμανλή (Γ.Αγγέλου και Κ.Σταϊκούρα) αναφέρεται η πρόθεση των στελεχών της ΔΑΠ να καταψηφίσουν την παράταξή τους: «Αξιότιμε και αξιοσέβαστε πρόεδρε. Μια αρκετά μεγάλη μερίδα σπουδαστών-μελών αυτής της μεγάλης και ένδοξης παράταξης που και εσείς τιμήσατε στα φοιτητικά σας χρόνια είναι έτοιμη να τη βλάψει με παραιτήσεις και αρνητικές ψήφους».

Και συνεχίζουν: «Δεν δεχόμαστε η συμβολή μας στο φοιτητικό αποτέλεσμα να αποτελέσει ποσοστιαία αύξηση της δύναμης ορισμένων νταβατζήδων που υπό την άγνοια των αγνών μελών θα χρησιμοποιηθεί, για να 'παζαρευτούν' οι κόποι τους. Είναι ντροπή για αυτούς τους 'κυρίους' που ανήκουν στους κόλπους του κόμματος να συμπεριφέρονται με τέτοιες πολιτικές-καταδικαστέες για το ήθος και την αξιοπρέπεια του φιλελεύθερου χώρου μας».

Χαρακτηριστικό είναι το εξής απόσπασμα: «... O λόγος της ανάμειξής τους προφανής (τελικά...) από τα γεγονότα που εκτυλίσσονται τους τελευταίους μήνες και έχουν να κάνουν με ένα 'παζάρι' ψήφων-εκλεκτόρων (που θα προκύψουν από το ποσοστό της ΔΑΠ στις φοιτητικές εκλογές 2005) για τις προεδρικές εκλογές των διοικήσεων των ΤΕΙ. Αποτέλεσμα είναι στο ΤΕΙ Πειραιά αυτοί οι 'κύριοι', που μόνο ως εξωθεσμικούς και νταβατζήδες μπορεί κάποιος να τους αποκαλέσει, να έχουν διασπάσει το εκπαιδευτικό προσωπικό που ανήκει στον χώρο μας, με σκοπό να αναπτύξουν άμεση πρόσβαση και να αποκομίσουν κατά τη γνώμη τους προσωπικά οφέλη».

Η Ρηγίλλης έχει πληροφορίες για τα άτομα που καταγγέλλονται, εκ των οποίων τρία είναι μέλη της ΚΕ της ΝΔ (οι δύο έχουν ειδική σχέση με τη Νεολαία) και τρία έχουν επαφές με το περιβάλλον υψηλόβαθμου πολιτικού στελέχους του κυβερνώντος κόμματος.

Όπως ανέφεραν κομματικά στελέχη, ο κ. Μεϊμαράκης είναι αποφασισμένος να πατάξει παρόμοιες συμπεριφορές και δεν αποκλείεται να ανακοινωθούν ακόμη και διαγραφές ορισμένων για να αλλάξει το άσχημο κλίμα που έχει δημιουργηθεί.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntit...38&lngDtrID=244

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια απλή παρατήρηση για την σχολή μας - δεν θα μπω στα ζητήματα διαφθοράς κλπ που αναφέρονται στο άρθρο:

όπως καταλαβαίνουμε όλοι τα 2 μπλοκ του εμφυλίου στην σχολή μας είναι:

ΔΑΠ-ΝΔΦΚ και Ν.Α.ΔΗ.Π.

για να μην μας πλασάρονται τα στελέχη της ΝΑΔΗΠ ως ανεξάρτητοι.

Όπως δήλωσαν και στην ΓΣ του ΣΦΙΑ μέσω του υπευθύνου τους: το αίμα τους είναι γαλάζιο

απλά για νε ξέρουμε τί ψηφίζουμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΑΠ ΔΑΠ ΔΥΝΑΤΗ ΧΟΥΝΤΙΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

Πρώτη και καλύτερη? αμάν!

έλεος για χαζούς μας περνάτε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άντε ρε παιδιά....

αυτά είναι βλακείες και συκοφαντίες! δε τα πιστεύω εγώ!!

ακούς εκεί οι φοιτητικές παρατάξεις να εκμεταλλεύονται τους φηφοφόρους για να ανεβοκατεβάζουν πρυτάνεις και προέδρους για προσωπικά οφέλη μερικών!

αυτά ειναι αηδίες!

:splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα συμφωνήσω με τον Κωνσταντίνο. Και γω πρώτη φορά τα ΞΑΝΑΚΟΥΩ. Ντροπή σε όσους μπλέκουν κομματόσκυλα, όλων των παρατάξεων, σε τέτοιες δραστηριότητες. Τα χρόνια που ήμουν φοιτητής δε συνέβαιναν τέτοια πράγματα. Κάθε μέρα. Κάνανε και διαλείμματα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγουρα υπαρχουν καποια τετοια φαινομενα,αλλα μη ριχνουμε ολους τους συνδικαλιστες στο ιδιο καζανι!!! :( Καποιοι το κανουνε για την ψυχη του βαζελου.Απλα και ηρεμα χωρις να εχουν να κερδισουν τιποτα. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε τους βάζω όλους σε ένα καζάνι. Περιγραφή της κατάστασης κάνω. Διαφωνείς για τον τρόπο δράσης των κομματόσκυλων (γαβ,γαβ), στην πλειοψηφία τους τουλάχιστον;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΑΠ ΔΑΠ ΔΥΝΑΤΗ ΧΟΥΝΤΙΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

Πρώτη και καλύτερη? αμάν!

έλεος για χαζούς μας περνάτε?

Επειδή απ'ότι έχω καταλάβει είσαι ή πρωτοετής ή δευτεροετής θα ήθελα να σε ρωτήσω σε τι έχει βλάψει η ΔΑΠ τη σχολή στην οποία είσαι?Αν μπορούσες να μου δώσεις μια ξεκάθαρη και εμπεριστατωμένη απάντηση θα ήσουν και ο πρώτος μάγκας, αλλά πολύ φοβάμαι οτί είσαι ένας ακόμα από αυτούς τους τσάμπα μάγκες που το μόνο που ξέρουν είναι να αερολογούν και να συνθηματολογούν προκειμένου μόνο και μόνο να ικανοποιήσουν την ψευδοεπαναστατική τους διάθεση. :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

1) Ψήφισε το άθλιο νέο πρόγραμμα σπουδών

2)Είναι υπέρ των εξετάσεων για ειδικότητα, με τις οποίες διαφωνώ

3)Υποστηρίζει ουσιαστικά όλες τις πολιτικές οι οποίες κινούνται στις κατευθύνσεις της Μπολόνια

4)Καμιά κουβέντα για τα μαζικά κοψίματα (βλέπε Βιοχημεία, Φάρμακα, Παθοφ.,)

5)Η "συννενοήσεις" της με τους καθηγητές είναι στη λογική της συνδιαλλαγής, των κονέ και την ανάθεση της επίλυσης των προβλημάτων σε μια πεφώτισμένη ηγεσία...

6)Καταπατάει το καταστατικό του συλλόγου προς ιδίων πολιτικό ώφελος

7)Ρουσφετολογεί για την ψήφο

Και πολλά άλλα...

Αναγνωρίζω όμως κάποια θετικά που θα μπορούσαμε να πούμε ότι έχει πετύχει, και δεν είμαι προκατηλειμμένος πρός μέλη της κάποια από τα οποία τυγχάνουν να είναι και φίλοι μου.

Και ήμουνα και σε άλλη σχολή παλιότερα και έχω δεί και χειρότερα πράγματα. Σου φτάνουν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ολοι θελουν κονε με τους καθηγητες!!!Η πασπ να δεις ποσο!!!(και κατι καρτες που παιρνει απο καθηγητες προσωπικα,κτλ... :o ).Αυτο δεν το κανουν καποιοι δαπιτες,αλλα καποιοι απο ολες τις παραταξεις!!!Οι δαπιτες,ισως να ειναι και στο μικροτερο βαθμο!!!! :)

Οσο ν'αφορα τα υπολοιπα,οτι εσυ δεν συμφωνεις,δε σημαινει πως ειναι το σωστο.Κι εγω δε συμφωνησα με την καταληψη,αλλα δεν εβρισα τα εαακ!!!!

Ουτε βριζω οτιδηποτε με το οποιο δεν συμφωνω!!!!ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΧΟΥΝΤΙΚΟ!!!! :P

Φιλικα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτά τα είπα συγκεκριμένα για την Ιατρική Ιωαννίνων όπου και είμαι. Ξέρω περισσότερα πράγματα και για άλλες σχολές...

Και αυτό για την πασπ συμφωνώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Inliner...συμφωνώ με τον Γιαννιώτη. Πού έγιναν καλέ ,πώς τα είπες;;, μαζικά κοψίματα;;; Και δηλαδή τί θα έπρεπε να κάνει ο σύλλογος; Να προσφύγει στο ΣτΕ για να επανεξεταστεί η βάση; Κάποια πράγματα είναι παράλογα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελευταία εξεταστική Παθοφ κόπηκε περίπου το 70%....

1)Ο νόμος πλαίσιο καθορίζει όριο στον αριθμό ατόμων που θα κοπούν και ορίζει επανάληψη της εξέτασης, απ'ότι γνωρίζω...

2)Κάτι ανάλογο υπάρχει και στον εσωτερικό κανονισμό του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ολοι θελουν κονε με τους καθηγητες!!!Η πασπ να δεις ποσο!!!(και κατι καρτες που παιρνει απο καθηγητες προσωπικα,κτλ... :o )

em[εχει την τετάρτη εκλογές και δεν ξέρω τί λέω!] :antegeia:

όποιος είναι από ιατρ. Αθήνας ξέρει.

Δεν θα αποδείξω πως δεν είμαι ελέφας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελευταία εξεταστική Παθοφ κόπηκε περίπου το 70%....

1)Ο νόμος πλαίσιο καθορίζει όριο στον αριθμό ατόμων που θα κοπούν και ορίζει επανάληψη της εξέτασης, απ'ότι γνωρίζω...

2)Κάτι ανάλογο υπάρχει και στον εσωτερικό κανονισμό του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Ε καλά ξέρουμε πώς κατεβαίνουν παθοφ...το ένα δέκατο έχει διαβάσει λίγο και οι υπόλοιποι κατεβαίνουν για το αν κάτσει επειδή έχει τα πολλαπλής. Τελικά όλοι την περνάνε στο 6ο που επιτέλους κάθονται να διαβάσουν παθολογία και ξεστραβώνονται. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και στο Βήμα του Σαββάτου 9/4 έπαιξε αναλυτικότατα το ρεπορτάζ. Θα ποστάρω μόλις βρω χρόνο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε καλά ξέρουμε πώς κατεβαίνουν παθοφ...το ένα δέκατο έχει διαβάσει λίγο και οι υπόλοιποι κατεβαίνουν για το αν κάτσει επειδή έχει τα πολλαπλής. Τελικά όλοι την περνάνε στο 6ο που επιτέλους κάθονται να διαβάσουν παθολογία και ξεστραβώνονται.  :)

μάλλον όμως δεν είναι όπως τα λες!όσοι δώσαμε γραπτά είδαμε αλλοπρόσαλλες βαθμολογίες ,άλλωστε τα μάλτιπλ μπήκαν πρόσφατα... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δοκτορ,εγω λεω αυτα που εχω δει με τα ματια μου σε συνεδριο καθηγητων μαλιστα!!!Δεν ηθελα να σε θιξω προσωπικα φυσικα,αλλα αμα θες να στο αναλυσω μπορω να σου πω ονοματα πριβε,δεν μ'αρεσει να θιγω ανθρωπους δημοσια!!! :)

Φιλικα emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.