Jump to content

άγχος στην ειδικότητα


whereelse

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Ανοίγω αυτό το θέμα καθώς θα ήθελα να ακούσω μια γνώμη από άτομα που έχουν περάσει /περνάνε τις ίδιες ή παρόμοιες καταστάσεις με εμένα (aka ειδικότητα/αγροτικό στην Ελλάδα).

Ήμουν πάντα αποφασισμένος για την ιατρική και είχα από μικρός αυτοπεποίθηση για τον εαυτό μου και θάρρος, κατι το οποίο φαίνεται να έχει μειωθεί πολύ το τελευταίο διάστημα άσκησης της ιατρικής στην Ελλάδα. Ήμουν καλός φοιτητής και διαβασμενος, δεν είναι ότι αγχώνομαι δηλ λόγω ασχετοσυνης.

Έχω αρκετή ανασφάλεια όταν δεν έχω κάποιον επιμελητή ή κάποιον τέλος πάντων πρόθυμο να βοηθήσει /υποστηρίξει όταν το έχω ανάγκη. Είναι κι άλλοι συνάδελφοί που ενοχλούνται απτην κατάσταση αλλά μόνο εγώ επηρεάζομαι τόσο.

Είναι νωρίς ακόμα στην ειδικότητα (2ο μήνα) και σκέφτομαι μήπως είναι αυτό, λόγω έλλειψης εμπειρίας. Είχα στο νου μου ότι η ειδικότητα είναι περίοδος εκπαίδευσης και ότι θα μαθαίνουμε δίπλα σε ειδικευμένους. (....!) Και μαθαίνω και από γνωστούς σε αγροτικά ιατρεία ότι είναι ανά περιόδους μόνοι τους χωρίς κάλυψη ή στήριξη. 

Θυμώνω και αγχώνομαι έξτρα στην ιδέα του αγροτικού.

Είναι αυτό παθογένεια της Ελλάδας; Οι τηλεφωνικές οδηγίες ειδικευμένων; Και Να εξετάζονται στα τεπ απο ανειδικευτους.

Αυτό το άγχος φεύγει με τη πορεία ; το διάβασμα βοηθάει ; (Λογικά ναι)

Είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία ή κάτι (βοηθητικό παρακαλώ) να πει η να προτείνει ;

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

55 λεπτά πριν, whereelse said:

Καλησπέρα σε όλους. Ανοίγω αυτό το θέμα καθώς θα ήθελα να ακούσω μια γνώμη από άτομα που έχουν περάσει /περνάνε τις ίδιες ή παρόμοιες καταστάσεις με εμένα (aka ειδικότητα/αγροτικό στην Ελλάδα).

Ήμουν πάντα αποφασισμένος για την ιατρική και είχα από μικρός αυτοπεποίθηση για τον εαυτό μου και θάρρος, κατι το οποίο φαίνεται να έχει μειωθεί πολύ το τελευταίο διάστημα άσκησης της ιατρικής στην Ελλάδα. Ήμουν καλός φοιτητής και διαβασμενος, δεν είναι ότι αγχώνομαι δηλ λόγω ασχετοσυνης.

Έχω αρκετή ανασφάλεια όταν δεν έχω κάποιον επιμελητή ή κάποιον τέλος πάντων πρόθυμο να βοηθήσει /υποστηρίξει όταν το έχω ανάγκη. Είναι κι άλλοι συνάδελφοί που ενοχλούνται απτην κατάσταση αλλά μόνο εγώ επηρεάζομαι τόσο.

Καλά ξυπνητούρια and welcome to the club...

55 λεπτά πριν, whereelse said:

Είναι νωρίς ακόμα στην ειδικότητα (2ο μήνα) και σκέφτομαι μήπως είναι αυτό, λόγω έλλειψης εμπειρίας. Είχα στο νου μου ότι η ειδικότητα είναι περίοδος εκπαίδευσης και ότι θα μαθαίνουμε δίπλα σε ειδικευμένους. (....!) Και μαθαίνω και από γνωστούς σε αγροτικά ιατρεία ότι είναι ανά περιόδους μόνοι τους χωρίς κάλυψη ή στήριξη.

Διαβάζουμε και κανένα άλλο τόπικ πριν ανοίξουμε αποκλειστικά δικό μας νήμα για να πούμε το προσωπικό μας άγχος... :

Α] εφημερευση χωρις ενργο εφημερια ειδικου

Β] Οι μισοί Ελληνες γιατροί θέλουν να εγκαταλείψουν τη χώρα μας

Γ] Ασφάλεια αστικής ευθύνης για ειδικευόμενους

Αλλά και πολλά πολλά άλλα... Εάν ψάξεις θα βρεις, συζητήσεις επί συζητήσεων πάνω στο θέμα.

55 λεπτά πριν, whereelse said:

Θυμώνω και αγχώνομαι έξτρα στην ιδέα του αγροτικού.

Είναι αυτό παθογένεια της Ελλάδας; Οι τηλεφωνικές οδηγίες ειδικευμένων; Και Να εξετάζονται στα τεπ απο ανειδικευτους.

Αυτό το άγχος φεύγει με τη πορεία ; το διάβασμα βοηθάει ; (Λογικά ναι)

Είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία ή κάτι (βοηθητικό παρακαλώ) να πει η να προτείνει ;

Ευχαριστώ πολύ 

Δ] Αγροτικό σε Νησί;

Αλλά και πολλά πολλά άλλα... Εάν ψάξεις θα βρεις, συζητήσεις επί συζητήσεων πάνω στο θέμα.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και έρχομαι να σε εκπληξω

Είμαι παλιός αναγνώστης του φόρουμ και οντως έχω διαβάσει τα νήματα αυτά..(εκτός από το θέμα με το 1/2 των γιατρων που θέλουν να φύγουν από την Ελλάδα) και ίσως και η ερώτηση "είναι αυτό παθογένεια της Ελλάδας" να μην ήταν πολύ πετυχημένη γιατί όντως φάνηκε να μην έχω δει τι γίνεται .

Αυτό που με έκανε να ανοίξω νήμα είναι ότι έχω υπερβολική ανασφάλεια συγκριτικά με άλλους νέους επίσης συναδέλφους, μειωμένη αυτοπεποίθηση, άγχος για τον ασθενή, πολύ υψηλό αίσθημα ευθύνης  κλπ και αναρωτιέμαι εάν αυτό είναι κάτι συχνό και διορθώνεται συνήθως με την τριβή και την εμπειρία ή είναι πχ ένα απαραίτητο στάδιο Γιά να γίνει κάποιος γιατρός είτε εδώ είτε παντού. (Το να λαμβάνεις από νωρίς ευθύνες και πρωτοβουλίες πχ κλπ) 

Και πάλι σε ευχαριστώ και θα ξαναδιαβάσω λεπτομερώς τα θέματα για νέες προσθήκες/τιπς που πιθανώς παρέβλεψα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και φυσικά εάν στο εξωτερικό (κυρίως Γερμανία Ολλανδία για οσους ξέρουν ) η κατάσταση είναι πιο "προστατευμένη"? Έχεις υποστήριξη και εκπαίδευση, ή πάλι είσαι μόνος στα Τεπ και άγιος ο Θεός.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.