Jump to content

Ο Μεσαίωνας είναι πάλι εδώ


Γκιζας Βασιλης

Recommended Posts

@Ιωνάθαν Λίβινγκστον

Νόμιζα ότι αναφερόσουν σε εμένα,δεν κατάλαβα ότι πήγαινε αλλού η απάντηση.

Από την στιγμή που πήγαινε σε άλλον,άκυρη και η απάντηση μου!

YΓ. Η φαγωμάρα μεταξύ μας είναι τυπικό των νεοελλήνων (αλλά και οι αρχαίοι είχαν αρκετά κατορθώματα στο θέμα).

Όμως η αλληλοφαγωμάρα στην αριστερά δεν οφείλεται μόνο στην νεοελληνική νοοτροπία τους.

Οπουδήποτε υπήρχε ισχυρή αριστερά,βγήκακ αδερφικά μαχαίρια.

Τι να κάνουμε,ο δογματισμός έχει και τα αρνητικά του....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Last Reply
Τι να κάνουμε,ο δογματισμός έχει και τα αρνητικά του....

Ναι μόνο στην αριστερά υπάρχει δογματισμός; επέτρεψέ μου να σου πώ ότι κάνεις μεγάλο λάθος. Ο κατ'εξοχήν ιδεολογικά και κοινωνικά δογματικός χώρος είναι αυτός της λαϊκής δεξιάς.... βλέπε όλα τα στερεότυπα και ιδεολογήματα για θρησκείες, πολυπολιτισμικότητα, οικονομικά θέματα κτλ κτλ

η αριστερά, ασ αφήσουμε έξω τους σταλίνες :D που είναι και η μειοψηφία, δεν ποιάνει μία σε δογματισμό μπροστά στην λαϊκή δεξιά και τους ανθρώπους της....

Inliner42, πες κάτι και για την ροζέ αναθεωρητική αριστερά να γελάσουμε :lol:

Ωχ μαριχουάνας μου μυρίζεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θαλασσοπούλι καταλαβαίνω γιατί μιλάς

Γνωρίζω μια καταπληκτική κυρία απ τους έλληνες της Τασκένδης -γιαγιά πια- ανταρτοπούλα στα 18 της που κατέληξε εκεί

Μου μίλησε θετικά για ότι συνέβαινε στην ΕΣΣΔ ίσως όμως να μην ήθελε να αναφερθεί καν στις άσχημες καταστάσεις που -στο περίπου- γνωρίζω πως υπήρξαν και τι παίχτηκε

Ήθελα να ευχηθώ καλή ανάρρωση αλλά με πρόλαβες!!!!!!!

Παιδιά η σύγχρονη εποχή είναι του κκε αλλά μη κολλάτε έχει πολύ καλά και επιστημονικά στη μέθόδο τους βιβλία.

Διαβάζοντας κριτικά αξίζει τον κόπο.

Υπερασπίζομαι την ΕΣΣΔ σαν προσπάθεια, σαν προοπτική, σαν πεδίο εφαρμογής αρκετών από τα ιδανικά του σοσιαλισμού

Δεν με ενδιαφέρει να υπερασπιστώ κάποιους από τους ηγέτες της στο σύνολο των ενεργειών τους.

Ο καθένας από αυτούς έκανε λάθη, κάποιοι ίσως πρόσφεραν κάτι παραπάνω από τα λάθη τους δηλαδή το ''ισοζύγιο'' ήταν θετικό

Από την ιστορία άλλωστε είναι αφελές να κρατήσεις τον ''άγιο'' τάδε ή τον ''διάλο'' τάδε.Όλοι ούτως ή άλλως έδρασαν σε ένα ιστορικό και κοινωνικό περιβάλλον και συνδέονται διαλλεκτικά με αυτό

Υ.Γ. Το γνωστό μου αίτημα με τα αποσπάσματα και ευχαριστώ που όλοι το σεβάστηκαν την προηγούμενη φορά!!!

emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.