Jump to content

Ο Μεσαίωνας είναι πάλι εδώ


Γκιζας Βασιλης

Recommended Posts

6) Αν ξανακούσω υποβιβασμό της άποψης και της νοημοσύνης των μικρότερων δεν ξέρω πραγματικά τί θα γίνει εδώ μέσα...

Ωραία στο λέω εγώ λοιπόν.....

Άκου προσεκτικά κάτι που ήδη ξέρεις.....

ΤΑ ΕΑΑΚ, εκμεταλλεύονται ΌΧΙ τη χαμηλή νοημοσύνη, αφού προφανώς για να περάσουν Ιατρική μάλλον έχουν αρκετή από αυτή, αλλά

ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ του πρώτου και του 2ου έτους......

Ενας πρωτοετής που τώρα ξεκινάει τον φλομώνουν με συνθήματα και μεγάλες ιδέες ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΜΕΝΟΙ και το ότι η πλειοψηφία των παιδιών αυτών βρίσκεται ακόμα στην εφηβεία (17,5 - 18 ετών).....

Και αυτό είναι η αλήθεια... Σόρυ αν πονάει....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Last Reply

Δεν πονάει καθόλου. Στα 18-19 σου έχεις αρκετά ανεπτυγμένη κρίση για να μπορέσεις να διαλέξεις. Τελεία και παύλα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η πιο σοφή κουβέντα σε αυτήν την κουβέντα ήταν ότι μοιάζει η συζήτηση με τις συνελέυσεις....

ξεκινάμε για το θέμα, πάμε σε πολιτική, μετά μιλάμε για την σελήνη και την επίδραση στους λυκανθρώπους, μετά σε προσωπικές αντιπαραθέσεις και στο τέλος ψηφίζεται κατάληψη εν μέσω συνθημάτων για στρουμφάκια μπλε, τον Μπούρα, το Βίτσι, το ποτάμι (όχι του Αλιάκμωνα αλλά του Έβρου) και σαΐτες... (σε αυτό το τελευταίο είχα άπειρα συνεισφέρει τα παλιά χρόνια)...

Η κατάληψη ενός κτηρίου και η παύση της λειτουργίας του είναι μια ακραία μορφή "αντίδρασης" και "επικοινωνίας".

Στα ελληνικά πανεπιστήμια την έχουμε κάνει καραμέλα και "εύκολη" και πλέον "αναποτελεσματική" λύση.

Κύριοι χαμένοι από τις καταλήψεις της ιατρικής Αθήνας ήταν και θα είναι οι ίδιοι οι φοιτητές της. Μόνα αποτελέσματα που είχε είναι να μην αλλάζει τίποτα απολύτως ποτέ και ταυτόχρονα η κατάσταση να επιδεινώνεται καθώς και να χάνονται διδακτικές ώρες, κάποιες που και που χάθηκαν ΝΑ ΜΑΣ να το πω χοντρά αλλά και άλλες πολύ σημαντικές και ουσιώδεις.

Οι καταλήψεις στο Πολυτεχνείο, την νομική και τα λοιπά επί χούντας  ήταν μια "κοινωνική" και "πολιτική" μορφή αντίδρασης με χαρακτήρα ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ. Από μόνη της δεν πέτυχε τίποτα. Πέτυχε επειδή σε αυτή την κίνηση χιλιάδες ανθρώπων βρήκαν τρόπο έκφρασης και μαζεύτηκαν ΑΠ'ΕΞΩ.

500 καραγκιοζάκια (και εγώ μέσα σε αυτά) που ψηφίζουμε ή αφήνουμε να ψηφιστεί κατάληψη του εκπαιδευτικού μας ιδρύματος και άλλα 30 που την συντηρούν απλά δρούμε ενάντια στα συμφέροντά μας και μόνο.

Από έξω λαός δεν υπάρχει να "στηρίξει". Τα ΜΜΕ αδιαφορούν, η πολιτεία χέστηκε αν εμείς δεν κάνουμε μάθημα, οι καθηγητές χέστηκαν που δεν θα μας κάνουν μάθημα, σιγά τα ερευνητικά πρωτόκολλα που τρέχουν μέσα στο Γουδή κτλ...

Θέλεις αγαπητέ συμφοιτητή να χρησιμοποιήσεις την κατάληψη για να πετύχεις κάτι; Άσε τις φλωριές και μάζεψε 150 άτομα κρυφά, ορμάτε ένα πρωί μέσα το Υπουργείο Υγείας ή Παιδείας και κάνε κατάληψη εκεί. Θα παραλύσουν τα πάντα διοικητικά και θα ακουστείς παντού. Αλλά @@ πίσω από "ασύλα" έχουμε πολλοί. Ε, λοιπόν τα "λιοντάρια" στο τσίρκο δεν τα φοβάται κανείς και έχουν την ίδια θέση με τους κλόουν.

Κλόουν λοιπόν, αυτό είστε και είμαστε. Ούτε μεσαίωνας, ούτε πολιτική, ούτε Στάλιν και Λένιν και επαναστάσεις και συμμοριτόπολεμοι, και χούντες και εμφύλιοι και κατοχές και κεφάλαιο και αντίδραση αντίδραση και υπέρχείληση ποταμών.

Απλή, καθαρή ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ και ΦΛΩΡΙΑ.

Και όλοι έχουμε ευθύνη. Κανένα μπλε στρουμφάκι δεν θα βγει να μου πει ότι φταίνε τα κόκκινα κομμούνια για την κατάληψη... οι παρατάξεις που μαζί βγάζουν πάνω από 50% είναι κατά των καταλήψεων, δεν είναι αλήθεια αυτό; Οπότε σταματήστε να νομίζετε ότι μπορείτε να με δουλέψετε με κατηγορίες προς αριστερά.

Οι κόκκινοι ψευτοεπαναστάτες δεν θα βγουν να μου πουν ότι στηρίζουν τα λαικά συμφέροντα και τα συμφέροντα και κεκτημένα των φοιτητών ιατρικής ενάντια στα στρουμφάκια και το κράτος και την ΕΕ και τον Σιωνισμό και τους Ελοχίμ που κυκλοφορούν ανάμεσά μας γιατί μόνο βλάπτουν.

χέστε μας....

Σωστός, σωστός...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πονάει καθόλου. Στα 18-19 σου έχεις αρκετά ανεπτυγμένη κρίση για να μπορέσεις να διαλέξεις. Τελεία και παύλα

Στα 18 σου δεν ξέρεις τίποτα για τη σχολή στην οποία βρίσκεσαι 4 μήνες και είσαι εύκολη λεία στους μεγαλύτερους προπαγανδιστές ΕΑΑΚίτες.... Οι οποίοι κάθονται και σχεδιάζουν ειδικά τι ακριβώς θα πούνε στα πρωτοετά για να τα πείσουν.... (και αυτό το έχω ακούσει και δει να γίνεται ο ίδιος)

Το να είναι κάποιος εκμεταλλευτής των 17,5 χρονών μπορεί να είναι νόμιμο, αλλά το να ΔΙΑΛΑΛΕΙ πως ο 18αρης έχει ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΗ ΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ, ε αυτό είναι ΘΡΑΣΟΣ......

Θα βρείτε τα μεγάλα έτη μπροστά σας... Σας αρέσει δε σας αρέσει...

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΕΥΣΗ.... ΣΑΣ ΠΗΡΑΜΕ ΧΑΜΠΑΡΙ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αριστερό κίνημα στα πανεπιστήμια μας είναι ακόμα μια κακή και κωμική αντιγραφή ενός δυτικού προτύπου,των φοιτητικών κινημάτων στις ΗΠΑ,Γαλλία (περισσότερο εκεί,αλλά και σε άλλες δυτικές χώρες) στις δεκαετίες 60 και 70.

Η Ελλάδα,φτωχός συγγενής ως συνήθως,αντέγραψε επιδερμικά τα παραπάνω κινηματα και εφάρμοσε τις εδέες τους σε μια κοινωνία που ήταν εντελώς άσχετη με αυτές στις οποίες δημιουργήθηκαν.Κλασικό παράδειγμα οι έλληνες αριστεροί διανοούμενοι (δεν αναφέρω ονόματα γιατί τους θεωρώ ανάξιους λόγου) των 60ς και 70ς οι οποίοι -μαϊμουδίζοντας τους αντίστοιχους γάλλους-κατέληγαν στο συμπέρασμα ότι τα στραβά της ελληνικής κοινωνίας οφείλονται στην αστική τάξη ( ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ 1960-70 ΠΟΥ ΤΟ 90% ΤΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ Ή ΕΜΕΝΑΝ ΣΕ ΧΩΡΙΑ Ή ΗΤΑΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΑΤΕΣ ΠΡΩΤΗΣ ΓΕΝΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ πού περίμαναν πώς και πώς να έρθει το πάσχα ναπάνε στο χωρίο- τη στιγμή που στην ΓΑλλία ας πούμε υπήρχε αστική τάξη εδώ και 600 χρόνια). (δεν αναφέρθηκα τυχαία σε αυτούς,οι απόψεις των αριστερών φοιτητών σήμερα είναι αυτές της ελληνικής αριστερής διανόησης των 60ς-70ς με μόνη διαφορά ότι οι σημερινοί είναι πιο αυστηροί με τον υπαρκτό σοσιαλισμό,ενώ οι πνευματικοί (ίσως και φυσικοί)πατέρες τους έκαναν πιο πολυ τα στραβά μα΄τια.

Το αριστερό φοιτητικό κίνημα είχε την τύχη(με εξαίρεση όσους φυλακίστηκαν και βασανίστηκαν) να επιβληθεί στην χώρα χούντα στα τέλη των 60ς,γεγονός που έδωσε κάποια υπόσταση στον κατά τα άλλα εκτός τόπου και χρόνου λόγο τους.Αν οι σημερινοί αριστεροί βλέπουν εκείνη την περίοδο σαν την χρυσή εποχή,οφείλεται ακριβώς σε αυτό: η χούντα τους έδωσε αντικειμενικό λόγο ύπαρξης και επισκιάσε την ιδεολογική αφέλεια τους.Μπόρεσαν να αρθρώσουν αξιοπρεπή λόγο,διότι είχαν ένα συγκεκριμμένο αντίπαλο,οπότε ήταν εύκολο να προσδιοριστούν (ήταν το αντίθετο της χούντας),ενώ στην μεταπολίτευση,που ο εχθρός αποδυναμώθηκε,το αριστερό φοιτητικό κίνημα έγινε το ανέκδοτο που είναι σήμερα - δηλ. όταν χάθηκε η δυνατότητα να προσδιοριστούν μέσω τρίτων,εμφανίστηκε το πραγματικό πρόβλημα:έπρεπε να αυτοπροσδιοριστούν και απέτυχαν.

(το ίδιο συνέβει και στον χώρο της τέχνης : όσο υπήρχε στην ελλάδα αυταρχισμός και λογοκρισία,εμφανίζονταν αξιόλογα έργα τέχνης,με το που ήρθε η μεταπολίτευση,η ελληνική τέχνη σχεδόν μόνο σούργελα έχει να επιδείξει.Αυτό υπονοεί και σκηνοθέτης Θόδωρος Αγγελόπουλος : "Με ρωτούσε λοιπόν πιο είναι το μυστικό (σημ.της επιτυχίας του "Θιασου").Και εγώ του είπα ακριβώς αυτό που έγινε.Ο,τι η μισή ταινία γυρίστηκε στην δικτατορία.Και ότι εμεις για να την κάνουμε παίζαμε κρυφτό με τις αρχές" (από συνέντευξη στο βήμα 30/1/2005)

Όλα αυτά μπορεί να φαίνονται κάπως emofftopic όμως δεν είναι:θέλω να πώ ότι οι καταλήψεις που γίνονται στη σχολή για την αριστερά δεν είναι ένα απλό θέμα:είναι υπαρξιακό ζήτημα:

η αριστερά ή θα κάνει κατάληψεις ή θα πεθάνει

δεν είναι δηλαδή σαν την ΔΑΠ,όπου οι περισσότεροι πάνε για προσωπικό συμφέρον/επειδή είναι κια ο μπαμπάς χωμένος στην ΝΔ - οι αριστεροί πρέπει από κάπου να αντλήσουν την ύπαρξη τους.Συγκροτημένη άποψη,επιχειρήματα,θεωρητική τεκμηρίωση δεν έχουν,οπότε τι να κάνουν (ούτε καν αυτό το 4 κλίνες/ειδικ. δεν είναι τεκμηριωμένη άποψη:σχεδόν κανένας τους δεν είναι σε θέση να απαντήσει α)αν στις πανεπιστημικές κλινικές θα ανοίξουν θέσεις έτσι ή ήδη η αναλογία 1/4 υπάρχει - δηλ.αν πάω στην κλινική του κρεατσά ή του κατσιλάμπτου κτλ και μετρήσω τα κρεβάτια κ τους ειδικευόμενους,τι αναλογία θα βρω);

β)συνολικά πόσες θέσεις ανοίγουν έτσι (επίσημα στοιχεία);

γ)πού ανοίγουν και ποιες οι δυνατότητες εκπαίδευσης εκεί;

γ)ποιο είναι το κόστος για το κράτος συνολικά;

δ) πολλά ακόμα,ένα παράδειγμα ήθελα να δώσω

Σήμερα η αριστερά δεν έχει λόγο,έχει αντί-λόγο,δηλαδή διαφωνεί με το ένα με το άλλο κτλ (παράδειγμα η αφίσα που μολύνει την περιοχή γύρω από την σχολή με τίτλο "να συλλογικοποιήσουμε τις αρνήσεις μας" (ή ένας αντίστοιχος βαρβαρισμός,δεν θυμάμαι καλά τώρα).Για να καλύψει την ανυπαρξία θέσεων περνάει στην επίθεση (η καλύτερη άμυνα),δηλαδή χτυπιέται να δείξει πόσο λάθος είναι οι θέσεις των άλλων - αυτή η "μαχητικότητα" είναι ο μόνος τρόπος να φανεί παρούσα στο σήμερα,μόνο έτσι υπάρχει.

Εκτός από το υπαρξιακό αυτό που είπα νομίζω υπάρχουν και άλλοι δύο λόγοι που επιτρέπουννα γίνει κατάληψη:

* Η ελληνική οικογένεια που στηρίζει το παιδί μέχρι τα 30+ του.Όταν ο γερμανός ή ο αμερικάνος πρέπει να τελείωσει διότι πρέπει να αρχίσει να δουλεύει δεν έχει την νοοτροπία της κατάληψης.Ο έλληνας όμως στ'αρχίδια του και να τελειώσει κανά χρόνο αργότερα,αφού υπάρχει πίσω μαμά και μπαμπάς και τα έξοδα είναι μηδενικά (μένει με γονείς,τον ταϊζουν αυτοί,πόσοι αμερικάνοι πχ έχουν αυτήν την τύχη;)

* Το ελληνικό κράτος που δεν ξέρει ποιοα είναι η θέση του,πότε να πει ναι και όχι και που λαϊκίζει παντού και πάντα (πχ διατήρηση ασύλου χάριν της "δημοκρατίας").Η απίστευτη ηλιθιότητα του κράτους φαίνεται και από το εξής: ο ΣΦΙΑ τόσα χρόνια πήγαινε στο υπουργείο ΧΩΡΙΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ και το υποργείο τον δεχόταν(ειπώθηκε σε άλλο τόπικ.).

Κιαι καλά ο ΣΦΙΑ έχει το ακαταλόγιστο (πχ πάει χωρίς ραντεβού στο υπουργείο (λες και είναι στο χωριό του),το υπουργείο τυος λέει δεν μπορούμε να σας δεχτούμε και μετά βγάζει ανακοίνωση

"ΜΑΣ ΠΕΤΑΞΑΝ ΕΞΩ ΟΙ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΣΕΚΙΟΥΡΙΤΑΔΕΣ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ"

Το υπουργείο πόσο καφενείο μπορεί να είναι που τόσα χρόνια τυος δεχόταν έτσι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ...,ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΑΚΗ:"Ο ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ" ΛΕΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ...ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΗΝ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΜΠΕΝΑΚΗ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΟΛΟΜΕΛΕΙΕΣ ΣΑΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ...ΒΑΣΙΛΑΚΗ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ΝΜ έγραψε:

Είναι θεμιτότατο να έχεις την ανάγκη να δείξεις ότι έχεις πολύπλευρη παιδεία, έτσι ώστε, αν και φοιτητής Ιατρικής, να μη σε χαρακτηρίζουν μονοδιάστατο οι άλλοι:

Άουτς! Κατ’ αρχάς άλλοι παραδίδουν μαθήματα πολιτικών επιστημών εις το φόρουμ. Ας θυμηθούμε...

ΔΕ ΜΟΥ ΛΕΣ ΡΕ ΦΙΛΕ, ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ; ΞΕΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ;

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑ ΜΙΛΑΣ, ΤΟΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗ ΜΙΛΑΣ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΔΙΟΤΙ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΤΙΣ (ΚΑΙ ΠΑΛΙ) ΕΠΙΕΙΚΩΣ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ ΣΟΥ

Όταν όμως κάνεις τον έξυπνο στους άλλους, όταν τους λες να μη μιλάνε και βρίσκεσαι στα πρόθυρα του να μας αποκαλύψεις τα αίτια της πτώσης των ανατολικών καθεστώτων, οφείλεις τουλάχιστον να ξέρεις τη διαφορά ανάμεσα στον ιδεαλισμό και στον υλισμό. Αλλοιώς κινδυνεύεις οι ίδιοι οι ομοϊδεάτες σου να σε χαρακτηρίσουν ως «εμπειριστή»...

Ο κομμουνισμός κατέρρευσε λόγω της ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΦΥΣΗΣ,΄όπως και κάθε άλλη ιδεαλιστική πολιτική θεωρία.

Ο χαρακτηρισμός "ιδεαλιστική" δεν ήταν κατάταξη του κομμουνισμού στις "ιδεαλιστικές πολιτικές θεωρίες", αλλά αναφέρεται στο γεγονός ότι εκ των πραγμάτων, η κοινοκτημοσύνη πάνω στην οποία βασίζεται ο κομμουνισμός είναι ανεδαφική, ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΟΤΕ ΑΠΛΗΣΤΟΙ ΚΑΙ ΕΓΩΙΣΤΕΣ.

Τώρα, αν νομίζεις ότι έτσι το έσωσες...

Αυτό που με ενόχλησε –και λυπάμαι που θα το ξαναπώ- ήταν το ύφος ενός ημιμαθούς (σε σχέση με το αντικείμενο-μπορεί να έχεις την καλύτερη προσωπικότητα) ανθρώπου, που όμως εμφανίζεται ως αυθεντία επειδή μάλιστα διάβασε και ένα βιβλίο του Όργουελ.

Δε θέλω να δείζω ότι έχω πολύπλευρη παιδεία, αφού άλλωστε δεν έχω. Για παράδειγμα από μουσική ή ιστορία της τέχνης είμαι ντιπ ντουβάρι και ξύλο απελέκητο... Τουλάχιστον όμως δε μιλάω για πράγματα που δε γνωρίζω-προτιμώ να ακούω!

Αυτά και συγγνώμη που το κατήντησα προσωπικό, αλλά κάπου ένιωσα να θίγομαι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ενώ στην μεταπολίτευση,που ο εχθρός αποδυναμώθηκε,το αριστερό φοιτητικό κίνημα έγινε το ανέκδοτο που είναι σήμερα - δηλ. όταν χάθηκε η δυνατότητα να προσδιοριστούν μέσω τρίτων,εμφανίστηκε το πραγματικό πρόβλημα:έπρεπε να αυτοπροσδιοριστούν και απέτυχαν.

η αριστερά ή θα κάνει κατάληψεις ή θα πεθάνει

δεν είναι δηλαδή σαν την ΔΑΠ,όπου οι περισσότεροι πάνε για προσωπικό συμφέρον/επειδή είναι κια ο μπαμπάς χωμένος στην ΝΔ - οι αριστεροί πρέπει από κάπου να αντλήσουν την ύπαρξη τους.

Μιλάμε δεν άφησες σε χλωρό κλαρί κανέναν... :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το χεορότερο από όλα είναι,ότι μετά από κάποια χρόνια όλοι αυτοί οι αγωνισταράδες,με την κλασική παιδεία και την ανώτερη μόρφωση από όλους τους υπόλοιπους,καταλήγουν οι σκληρότεροι υπάλληλοι του συστήματος,συ΄νεχίζοντας το θεάρεστο έργο τους....Σε όλα τα κόμματα υπάλληλοι....

Η γενία του Πολυτεχνείου και η κ Δαμανάκη για όσους μπορούν να κάνουν τους απαραίτητους συνειρμούς...

Τα πανεπιστήμια δεν είναι φυτόρια διεγραμμένων από την κοινωνία αριστερών ρευμάτων.

Αφήστε τα ήσυχα.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το Βήμα της Κυριακής

Κυριακή, 3-4-2005

Βηματοδότης, σελ Α53

Αποκάλυψη τώρα! Ποιός είναι ο υποκινητής της κατάληψης στην Ιατρική Σχολή Αθηνών που ταλαιπώρησε την προηγούμενη εβδομάδα το παν/μιο Αθηνών; Ο υιός σημαίνοντος στελέχους του υπουργείου Παιδείας. Ο οποίος (καθώς και οι ομοϊδεάτες του) διαφωνούσε με συγκεκριμένες διατάξεις του πρόσφατου νομοσχεδίου για την ισοτιμία του πτυχίου και την αναγνώριση συγκεκριμένων πτυχίων ιατρικών επαγγελμάτων από τις δέκα νέες χώρες της ΕΕ. Απέναντι στον πατέρα ήταν τελικά η αντίδραση ή απέναντι στο σύστημα; Και γιατί δεν το συζητούσαν το μεσημέρι στο οικογενειακό τραπέζι, να γλίτωνε το παν/μιο την ταλαιπωρία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Ρεαλισμός είναι για μένα ό,τι απαντά στην ανθρώπινη ανάγκη και παράλληλα είναι επιτεύξιμο.

Συνεπώς πιστεύω ότι το σύστημα που παλεύει να καταργήσει την εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο- ο σοσιαλισμός με τελικό στάδιο τον κομμουνισμό- είναι κάτι που δεν ξόφλησε αφού υπάρχουν ακόμα εκείνοι που το έχουν ανάγκη, οι καταπιεσμένοι.

Λέκτορας της σταλινολογίας δεν μπορώ και δεν με ενδιαφέρει να γίνω.

Όμως αναγνωρίζω τα μεγάλα βήματα προόδου που πέτυχε ο σοσιαλισμός (ΕΣΣΔ,Αν.Ευρώπη) παρά τις τρανταχτές αδυναμίες του

-η απουσία του φαίνεται σε πολλά επίπεδα, από τα εργασιακά μέχρι τα διεθνή ζητήματα που από ψυχρό τώρα έχουμε θερμό και διαρκή πόλεμο-

Αναγνωρίζω επίσης τον Στάλιν σαν έναν από τους μεγαλύτερους ηγέτες του.

Ανεκτίμητη συνεισφορά στον αντιφασιστικό πόλεμο +την τελική νίκη, και την οικονομική ενδυνάμωση της πατρίδας του.

Σε αυτά τα άμεσα και ορατά αποτελέσματα στηρίζω την κρίση και την εκτίμησή μου.

Πληροφόρηση για όσα του προσάπτουν-απαλλαγμένη από σκοπιμότητες δεν εχω βρει και δεν πιστεύω ότι θα βρω.

Μένω στα αδιαμφισβήτητα γεγονότα και βάσει αυτών κρίνω -ίσως και λανθασμένα-.

Αντιλαμβάνομαι όμως την επίθεση στο πρόσωπό του(τουλάχιστον από κάποιους) σαν επίθεση στο σοσιαλισμό που γνωρίσαμε.

Η επίθεση σε αυτό το σύστημα και την εφαρμογή του είναι επίθεση στο όραμα του ανθρώπου που θέλει να απαλλαγεί από την εκμετάλλευση και την αδικία.

Και αποτελεί όντως τέτοια γιατί επιχειρεί να πείσει ότι το βήμα προς την πρόοδο είναι ανεύφικτο, άρα η προσδοκία και η πάλη του ανθρώπου για τους στόχους της κοινωνικής δικαιοσύνης-απελευθέρωσης παρουσιάζεται ανούσια.

Αναγνωρίζω ότι τα περιθώρια κριτικής στο σοσιαλισμό που εφαρμόστηκε είναι τεράστια αλλά η κριτική έχει αξία όταν λαμβάνει υπ' όψιν της τις ειδικές συνθήκες και όταν εκφράζεται πηγάζοντας από υγειή κίνητρα.

Όσο για τα περί ξενόδουλης αριστεράς μοιάζουν αστεία όταν πλακώνονται στη βουλή για το αν επιτρέπει η ευρωπα'ι'κή ένωση το ν/σ για το βασικό μέτοχο ή όχι.

Υ.Γ. Θα παρακαλούσα στο σχολιασμό της καταχώρησης μου από όποιον ενδιαφέρεται να μην παρθούν τμήματα του κειμένου, αλλά εφόσον κρίνεται απαραίτητο να εμφανίζεται το κείμενο, να παρατίθεται ολόκληρο.

Προς αποφυγή παρεξήγησης και παρερμηνείας. emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλως ήρθες σύντροφε αν και σε κόβω για λίγο σταλινίσκο αλλά τί να σε κάνουμε....

άντε ας πληθαίνουμε :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ότι θα υπήρχε αριστερός που θα θαύμαζε τον Στάλιν εν έτει 2005 με τις φρικιαστικές ιστορικές αλήθειες που πλέον έχουν καταγραφεί και που όταν είχαν αποκαλυφθεί είχαν αλλάξει την πορεία της Αριστεράς σε όλο τον κόσμο (και στην Ελλάδα με την διάσπαση του ΚΚΕ κλπ κλπ) δείχνει ή ότι είναι αριστερός χωρίς κατάρτιση ή ότι είναι σημεία των καιρών οι νοσταλγοί ολοκληρωτικών καθεστώτων (νεοναζί κλπ)

Με κάθε σεβασμό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

καλά συντρόφισσα,αυτό δεν είναι τίποτα....

εγώ εν έτει 2005 είδα στην πανεπιστημίου........cure-α

(μιλάμε για καλοκαίρι και για πλήρη αμφίεση: καπαρντίνα,μέηκ απ κτλ) emardown

13519_The%20Cure%202.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύντροφε ,επειδή έχω ζήσει τα πράγματα εκ των έσω, θα σου δώσω μια συμβουλή λακωνικά !Διάβασε σε παρακαλώ, τα βιβλία του Κορνήλιου Καστοριάδη ,τον οποίο είχα την τιμή να γνωρίσω σε κάποιο από τα ταξίδια μου στην Μόσχα .Συναντηθήκαμε τυχαία στο αεροδρόμιο.Σε διαβεβαιώνω θα μάθεις πολλά!

«Η επανάσταση αρχίζει να γραφειοκρατικοποιείται »όπως έλεγε ο Λένιν.

Και το δράμα ….ψάξε να το βρεις!!Την πλήρωσαν αθώοι!

Φιλικά ,το θαλασσοπούλι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύντροφε ,επειδή έχω ζήσει τα πράγματα εκ των έσω, θα σου δώσω μια συμβουλή λακωνικά !Διάβασε σε παρακαλώ, τα βιβλία του Κορνήλιου Καστοριάδη ,τον οποίο είχα την τιμή να γνωρίσω σε κάποιο από τα ταξίδια μου στην Μόσχα .Συναντηθήκαμε τυχαία στο αεροδρόμιο.Σε διαβεβαιώνω θα μάθεις πολλά!

«Η επανάσταση αρχίζει να γραφειοκρατικοποιείται »όπως έλεγε ο Λένιν.

Και το δράμα ….ψάξε να το βρεις!!Την πλήρωσαν αθώοι!

Φιλικά ,το θαλασσοπούλι!

Γνώρισες τον Καστοριάδη;;;;;;;

:o:o:o:o

Σε ζηλεύω.... αν και τον έχω διαβάσει ελάχιστα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ότι θα υπήρχε αριστερός που θα θαύμαζε τον Στάλιν εν έτει 2005 με τις φρικιαστικές ιστορικές αλήθειες που πλέον έχουν καταγραφεί και που όταν είχαν αποκαλυφθεί είχαν αλλάξει την πορεία της Αριστεράς σε όλο τον κόσμο (και στην Ελλάδα με την διάσπαση του ΚΚΕ κλπ κλπ) δείχνει ή ότι είναι αριστερός χωρίς κατάρτιση ή ότι είναι σημεία των καιρών οι νοσταλγοί ολοκληρωτικών καθεστώτων (νεοναζί κλπ)

Με κάθε σεβασμό...

Μουάχαχαχαχα.... το 99% της ΚΝΕ θαυμάζει τον Στάλιν.... :D

Και το ΚΚΕ επίσημα δεν τον καταδικάζει....

αν και το αν πρέπει η αριστερά να τον καταδικάζει είναι μεγάλη κουβέντα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύντροφε ,επειδή έχω ζήσει τα πράγματα εκ των έσω, θα σου δώσω μια συμβουλή λακωνικά !Διάβασε σε παρακαλώ, τα βιβλία του Κορνήλιου Καστοριάδη ,τον οποίο είχα την τιμή να γνωρίσω σε κάποιο από τα ταξίδια μου στην Μόσχα .Συναντηθήκαμε τυχαία στο αεροδρόμιο.Σε διαβεβαιώνω θα μάθεις πολλά!

«Η επανάσταση αρχίζει να γραφειοκρατικοποιείται »όπως έλεγε ο Λένιν.

Και το δράμα ?.ψάξε να το βρεις!!Την πλήρωσαν αθώοι!

Φιλικά ,το θαλασσοπούλι!

α)τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν έχω διαβάσει καστοριάδη;

β)το ότι γνώρισες τον καστοριάδη στο αεροδρόμιο το λες για να ψαρώσει o inliner42 ή αποτελεί κάποιο επιχείρημα,του οποίου την σημασία αδυνατώ να καταλάβω;

Δεν μου αρέσει να δίνω συμβουλές,πόσο μάλλον σε ανθρώπους που δεν τους ξέρω καν προσωπικά,επειδή όμως ξεκίνησες εσύ να με συμβουλεύεις,ορίστε και μια δικιά μου συμβουλή προς εσένα:

τα στιχάκια και η λογοτεχνία,στα οποία βλέπω αρέσκεσαι,είναι κατάλληλα για να εντυπωσίασεις το ωραίο φύλο,αλλά αν θες να εκφράσεις πολιτική τοποθέτηση,καλύτερα να χρησημοποιείς επιχειρήματα,λογικά και σαφή.

Οι προσωπικές σου γνωριμίες,είτε αυτές είναι ο καστοριάδης,είτε ο Φιντέλ είτε δεν ξέρω και εγώ ποιος,δεν βλέπω σε τι βοηθάνε την επιχειρηματολογία σου.

Στην γενική αρθρογραφία,αλλά και αλλού,υπάρχουν τόπικ σχετικά με αριστερά,συνδικαλισμό κτλ στα οποία και εγώ και ο inliner42 και άλλοι καταθέτουμε τις απόψεις μας. Δεν σε είδα εκεί να λες την γνώμη σου και ξαφνικά εδώ εμφανίζεσαι να μας προτείνεις τι να διαβάσουμε για να μάθουμε (!).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ni-me βασικά ζήτω συγγνώμη, γιατί δεν διευκρίνισα ότι το ποστ το παραθέτω για τον φίλο Alaloum,ο οποίος μου έκανε εντύπωση με τα γραφόμενα του !

Δεν επιχειρηματολογώ ,δεν υπάρχει λόγος .Ούτε θέλω να ανακατευτώ στα κομματικά της σχολής σας.

Επίσης, δεν αναφέρθηκα στην γνωριμία αυτή, για να εντυπωσιάσω .Άλλωστε γνώρισα πολύ αξιόλογα άτομα…που έμειναν στην αφάνεια και χάθηκαν στην Τασκένδη ,διωγμένοι. Αυτοί είναι πιο σημαντικοί για μένα!

Τέλος, πήρα το θάρρος να δώσω μια συμβουλή βασιζόμενος στο ότι μπορεί να εισακουσθεί η γνώμη μου, λαμβάνοντας υπόψη ότι έφυγα από την Ελλάδα δεκαοκτώ χρονών και έζησα στη Σοβιετική Ένωση εννιά χρόνια !Είμαι πολύ ταπεινός για να κάνω τον έξυπνο…και δεν με παίρνει ,έχω άλλα να ασχοληθώ!( Το Δικατσά και το περπάτημα μου…είχα ένα ατύχημα βλέπεις!)

Ευχαριστώ!

Φιλικά ,το θαλασσοπούλι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Alaloum, δεν έχω καταλάβει κάτι: Υπερασπίζεσαι την ΕΣΣΔ συνολικά (δηλ μέχρι το 89), μέχρι το θάνατο του Στάλιν ή μέχρι κάποια άλλη περίοδο;

Μουάχαχαχαχα.... το 99% της ΚΝΕ θαυμάζει τον Στάλιν.... 

Και το ΚΚΕ επίσημα δεν τον καταδικάζει....

αν και το αν πρέπει η αριστερά να τον καταδικάζει είναι μεγάλη κουβέντα....

Απ' όσο έχω καταλάβει το ΚΚΕ μέχρι το '53 συμμετείχε ολόψυχα στην προσωπολατρεία του Στάλιν, αλλά από τη στιγμή εκείνη και μετά κατεβάσανε τα καδράκια και γκρεμίσανε τους αδριάντες, ενθουσιάστηκαν διαδοχικά με τον Κρούτσεφ, το Μπρέζνιεφ και το Γκόρμπυ, έγιναν οι μεγαλύτεροι "φαν" της περεστρόϊκα, για να καταδικάσουν τον "τελευταίο αυτοκράτορα" ως φασίστα, προδότη, Ιούδα Ισκαριώτη αμέσως μετά την πτώση...

Γλάρε, δεν το κατάλαβα αυτό με την Τασκένδη. Για καν' το πενηνταράκια, παζάλυστα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Τασκένδη ήταν οι τελευταίοι εναπομείναντες υποστηρικτές του Ζαχαριάδη μετά την διαγραφή του από το ΚΚΕ (και όλα τα άλλα κομμουνιστικά κόμματα της ευρώπης) και την εξορία του στην Σιβηρία...μάλλον εννοεί ο κουτσός γλάρος (περαστικά) όλους αυτούς που το ΚΚΕ τους έβαζε την ταμπέλα του χαφιέ ή γενικά του αντεπαναστάτη-εχθρό του λαού οπότε και τους έθαβε (με δημοκρατικά πάντα κριτήρια) σε εξορίες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Notbad, δεν είμαι κουτσός πια !!!Επανήλθα ,ανεβαίνω και στην μηχανή !Κάτι T-wires έμειναν ,αλλά δεν βαριέσαι !

Ενημερωμένη ,σε βρίσκω !Γύρω στις 50000 ήταν οι Έλληνες που εξόντωσε το Σταλινικό καθεστώς ,στην πολιτική εξάλειψης των μειονοτήτων (αυτούς της Οδησσού και τους αριστερούς εκδιωχθέντες ). Ο καθηγητής μου στην μικροβιολογία( μεγάλη φυσιογνωμία) υποστήριζε ότι έγινε ,όχι brain drain αλλά brain killing…στα καλύτερα γονίδια της Ρωσίας .

Δεν θέλω να συνεχίσω, για να μην αναφερθώ σε θλιβερά γεγονότα. Κάποιο μακάβριο περιστατικό θα αναφέρω μόνο, έτσι για να δείξω την σκληρότητα και τι παιζόταν ανάμεσα στους ίδιους τους αριστερούς ,στο οποίο δείξαμε την Ελληνική μας ιδιοσυγκρασία !Έλληνες αριστεροί έφτασαν σε διαμάχη μεταξύ τους ...στο γνωστό θέμα του Ζαχαριάδη(Νi-me, αν δεν με πιστεύεις να σου δώσω την διεύθυνση του γιου του!) και ένας έφαγε κυριολεκτικά το αυτί του άλλου !Μην το γελάτε καθόλου,είναι διασταυρωμένο! Γιατί ανάμεσα στους διανοούμενους ήταν και οι καπετάνηδες (κρατώ αρχείο για την σκούφια του καθενός…άγιοι άνθρωποι!!!!!!!Και δεν είναι ειρωνεία, ότι όλα συγκαλύπτονται?!)

Βέβαια, τα παιδιά των πρώτων ετών στο πανεπιστήμιο είναι προσηλωμένα στην θεωρία !Θυμάμαι τον εαυτό μου ,κάποτε!Τα λάθη στην Σοβιετική ένωση ήταν τραγικά!Θα τα καταγράψουν οι ιστορικοί μετά πενήντα χρόνια τουλάχιστον!(Πολύ δεν αργούν αυτοί στη δουλειά τους?)

Υπάρχουν πάντως ,βιβλία στην Σύγχρονη εποχή(Βιβλιοπωλείο), όπου μπορεί ο καθένας να βρει πολλά και να τα φιλτράρει!

Φιλικά ,το θαλασσοπούλι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Alaloum, δεν έχω καταλάβει κάτι: Υπερασπίζεσαι την ΕΣΣΔ συνολικά (δηλ μέχρι το 89), μέχρι το θάνατο του Στάλιν ή μέχρι κάποια άλλη περίοδο;

Απ' όσο έχω καταλάβει το ΚΚΕ μέχρι το '53 συμμετείχε ολόψυχα στην προσωπολατρεία του Στάλιν, αλλά από τη στιγμή εκείνη και μετά κατεβάσανε τα καδράκια και γκρεμίσανε τους αδριάντες, ενθουσιάστηκαν διαδοχικά με τον Κρούτσεφ, το Μπρέζνιεφ και το Γκόρμπυ, έγιναν οι μεγαλύτεροι "φαν" της περεστρόϊκα, για να καταδικάσουν τον "τελευταίο αυτοκράτορα" ως φασίστα, προδότη, Ιούδα Ισκαριώτη αμέσως μετά την πτώση...

Η επίσημη γραμμή του ΚΚΕ πιά είναι η αποκατάσταση του Στάλιν. Σε αφιερώματα για το πρόσωπο του στον Ριζοσπάστη κτλ κτλ μιλάει με τα καλύτερα λόγια ως ηγέτη της ΕΣΣΔ, που ναι μεν έκανε λάθη κτλ κτλ αλλά ήταν καλός κτλ κτλ.. Αν και το συγκεκριμένο θέμα το ψιλοθάβουνε...

Γενικά το ΚΚΕ μετά την πτώση και τις μεγάλες διασπάσεις 89 και 91 (ειδικά στη δεύτερη) σταλινοποιήθηκε πάρα πολύ....

Υπάρχουν πάντως ,βιβλία στην Σύγχρονη εποχή(Βιβλιοπωλείο), όπου μπορεί ο καθένας να βρει πολλά και να τα φιλτράρει!

Φιλικά ,το θαλασσοπούλι!

Χεχε η σύγχρονη εποχή είναι το ιδιόκτητο βιβλιοπωλείο του ΚΚΕ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.