Jump to content

Ο Μεσαίωνας είναι πάλι εδώ


Γκιζας Βασιλης

Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να καταλάβω,αν η κατάληψη είναι ελληνικό φρούτο,ή υπάρχει και σε πανεπιστήμια του εξωτερικού..

Αλήθεια,όλα αυτά τα μεγάλα Ιδρύματα,πως λύνουν τα προβλήματά τους?

Οι φοιτητές των πως επιβάλλουν τα δίκαια αιτήματά τους?

Προτειμούν την κατάληψη,ή την αυτοπυρπόλυση...?

Η κατάληψη αποτελεί μια παράδοξη τακτική που μάλλον μόνο εμείς την εφαρμόζουμε.Και ο λόγος απλός.Το πανεπιστημιακό άσυλο υπάρχει για να προστατεύει την επιστημονική έρευνα , την ελευθερία σκέψης και ιδεών.Η Ακαδημαική κοινότητα αποτελεί φορέα που προάγει τον πολιτισμό στην κονωνία μας.Μέχρι εδώ γνωστά.

Την εποχή της δικτατορίας στην Ελλάδα η κατάληψη των σχολών (που πραστατεύονται με άσυλο) υπήρξε το πρώτο βήμα για την επαναφορά της δημοκρατίας στη χώρα.Και συμφωνούμε όλοι..

Τότε όμως η κατάληψη αφορούσε ένα μείζον πολιτικό γεγονός,που αφορούσε ολόκληρη την κοινωνία.

Σήμερα,οι ονειροπαρμένοι αριστεριστές κοιμούνται και ξυπνούν,ψάχνοντας τρόπους να κλείσουν και να καταστρέψουν την σχολή.Έχουν αποκλείσει εκ των προτέρων κάθε πιθανότητα διαλόγου,έστω και για το φαίνεσθε...

Κάθε αλλαγή στο πρόγραμμα σπουδών αντιμετωπίζεται δια της μεθόδου της Ιεράς Εξέτασης.Στην πυρά...και ας έχουμε μείνει πίσω ακόμα και από Πανεπιστήμια της Γεωργίας...

Η κατάληψη των σχολών κάποτε παλινόρθωσε την Δημοκρατία και σήμερα ο κάθε κλόουν της αριστεράς την χρησιμοποιεί για να αισθανθεί λίγο σαν τον Τσε...Άλλο φετίχ και αυτό.Ο καθένας ας την βρίσκει όπως θέλει.Οι υπόλοιποι τι φταίνε??????

Και επανέρχομαι στην αρχή

Στο εξωτερικό τι μαγικά κάνουν και βρίσκονται πάντα μπροστά?

Πως συνενοούνται φοιτητές,καθηγητές και πολιτική ηγεσία?

Ας μου απαντήσει κάποιος

Και μία χάρη.Ας μην γίνουν καταστροφές....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Last Reply

Μια μικρή ερώτηση έχω να κάνω και όταν έχω περισσότερο χρόνο θα σου απαντήσω και στα δικά σου. Γιατί συνυφαίνεις την ΘΕΣΜΙΚΗ κατάληψη με ΑΠΟΦΑΣΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΦΟΙΤΗΤΩΝ με καταστροφές στη σχολή και καταστροφή της σχολής; Τί φτηνή προπαγάνδα είναι αυτή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά κάνεις και δεν απαντάς.Πάρε καθοδήγηση,άνοιξε κανένα Μαρξ και κανέναν Λένιν και απάντα.Ανώνυμα πάντα...

Ο συλλογος,δεν είναι τα 150 και 200 μέλη των εαακ που μαζεύονται κάθε φορά.

Και μην κρύβεσαι πίσω από λέξεις και βαρύγδουπες εκφράσεις.Να σου θυμίσω ότι στο όνομα της Δημοκρατίας,της Θρησκείας κλπ,έχουν γίνει τα χερότερα εγκλήματα.

Επιτέλους μην κρύβεστε πίσω από το όνομα του συλλόγου...

Η θρασυδειλία έχει και όρια,δεν νομίζετε??????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να καταλάβω,αν η κατάληψη είναι ελληνικό φρούτο,ή υπάρχει και σε πανεπιστήμια του εξωτερικού..

Αλήθεια,όλα αυτά τα μεγάλα Ιδρύματα,πως λύνουν τα προβλήματά τους?

Οι φοιτητές των πως επιβάλλουν τα δίκαια αιτήματά τους?

Προτειμούν την κατάληψη,ή την αυτοπυρπόλυση...?

Η κατάληψη αποτελεί μια παράδοξη τακτική που μάλλον μόνο εμείς την εφαρμόζουμε.Και ο λόγος απλός.Το πανεπιστημιακό άσυλο υπάρχει για να προστατεύει την επιστημονική έρευνα , την ελευθερία σκέψης και ιδεών.Η Ακαδημαική κοινότητα αποτελεί φορέα που προάγει τον πολιτισμό στην κονωνία μας.Μέχρι εδώ γνωστά.

Την εποχή της δικτατορίας στην Ελλάδα  η κατάληψη των σχολών (που πραστατεύονται με άσυλο) υπήρξε το πρώτο βήμα για την επαναφορά της δημοκρατίας στη χώρα.Και συμφωνούμε όλοι..

Τότε όμως η κατάληψη αφορούσε ένα μείζον πολιτικό γεγονός,που αφορούσε ολόκληρη την κοινωνία.

Σήμερα,οι ονειροπαρμένοι αριστεριστές κοιμούνται και ξυπνούν,ψάχνοντας τρόπους να κλείσουν και να καταστρέψουν την σχολή.Έχουν αποκλείσει εκ των προτέρων κάθε πιθανότητα διαλόγου,έστω και για το φαίνεσθε...

Κάθε αλλαγή στο πρόγραμμα σπουδών αντιμετωπίζεται δια της μεθόδου της Ιεράς Εξέτασης.Στην πυρά...και ας έχουμε μείνει πίσω ακόμα και από Πανεπιστήμια της Γεωργίας...

Η κατάληψη των σχολών κάποτε παλινόρθωσε την Δημοκρατία και σήμερα ο κάθε κλόουν της αριστεράς την χρησιμοποιεί για να αισθανθεί λίγο σαν τον Τσε...Άλλο φετίχ και αυτό.Ο καθένας ας την βρίσκει όπως θέλει.Οι υπόλοιποι τι φταίνε??????

Και επανέρχομαι στην αρχή

Στο εξωτερικό τι μαγικά κάνουν και βρίσκονται πάντα μπροστά?

Πως συνενοούνται φοιτητές,καθηγητές και πολιτική ηγεσία?

Ας μου απαντήσει κάποιος

Και μία χάρη.Ας μην γίνουν καταστροφές....

Να σου υπενθυμίσω ότι σε πολλές, αν όχι τις περισσότερες χώρες του κόσμου (με εξαίρεση τη Γαλλία, τη Γερμανία και άλλες που πιθανότατα ξεχνάω αυτή τη στιγμή), τα πανεπιστήμια είναι ιδιωτικά και κατά συνέπεια επιχειρήσεις, και επομένως δεν μπορείς να κάνεις κατάληψη σε ιδιωτικό χώρο χωρίς να σε συλλάβουν (η ασυλία που λέγαμε;). Άρα, αφενός οι φοιτητές δεν κάνουν κατάληψη γιατί δεν μπορούν (εκτός κι αν έχεις αποδείξεις ότι δε θέλουν), αφετέρου δεν TΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ συννενόησης φοιτητών-καθηγητών-πολιτικής ηγεσίας.

Δεύτερον, δεν μπορείτε να σταματήσετε να κάνετε συγκρίσεις με τα πανεπιστήμια, τα νοσοκομεία, τα..., τα..., τα μπουρδέλα του εξωτερικού; Δεν μπορείτε για μια φορά στη ζωή σας να επικεντρωθείτε στα προβλήματα που έχει η χώρα σας και κατά συνέπεια, αντί εναγωνίως να προσπαθείτε να εναρμονιστείτε με τα οποιαδήποτε δεδομένα των υπολοίπων χωρων προφασιζόμενοι επιταγές της Ε.Ε ή οποιουδήποτε άλλου φορέα, να βρείτε λύσεις ανεξάρτητα με όλα αυτά, λύσεις που ταιριάζουν στα εγχώρια προβλήματα; Πρώτα, νομίζω, κοιτάμε να βελτιωθούμε γενικώς και μετά να γίνουμε ανταγωνιστικοί.

Με το δεδομένο, επίσης, ότι η Κουτσίκου έκλεισε την πόρτα σε αντιπροσωπεία της Ιατρικής μόλις τον περασμένο μήνα, για πρότεινέ μου εσύ μια δραστική, ειρηνική λύση, για να ακουστείς, πέρα από την κατάληψη; Και στο κάτω-κάτω γιατί σεληνιάζεστε, εφόσον πρόκειται για δυο μέρες;;;;;

Τέλος, θεωρώ κατάπτυστο το γεγονός, ότι, ακόμα και δημοσιεύοντας στο υπο-φόρουμ της ΔΑΠ, χρησιμοποιείς ένα ανεξάρτητο πολιτικά φόρουμ για να επιτεθείς σε άτομα με αριστερές πεποιθήσεις, "κλισαροποιώντας" τους κιόλας ως ανεγκέφαλα, φωνακλάδικα πρόβατα και κινδυνολογώντας περί καταστροφής τη σχολής, λες και πρόκειται για χούλιγκανς....

Υ.Γ. Εφόσον λοιπόν εσείς προάγετε τις δημοκρατικές διαδικασίες, να αρχίσετε να πατάτε στις συνελεύσεις. Αλλά όταν σας το λένε αυτό, λέτε "διαβάζω"...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Οι χαρακτηρισμοι δεν βοηθανε τον διαλογο. Αν θελουμε βεβαια πραγματικα να επικοινωνησουμε, και οχι να επιβληθουμε ο ενας στον αλλο. Γι' αυτο, ας μιλαμε με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.

2) Και μενα με ενοχλει η καταληψη, διοτι χανω εξεταση σε ενα επιλεγομενο, εργαστηρια που πρεπει να γινουν αλλες μερες, και καποιες (λιγες!) παραδοσεις μαθηματων που αξιζουν.

Αλλα τα πραγματα δεν ειναι ασπρο-μαυρο. Η καταληψη εχει και θετικα. Δειχνει οτι κατι κινειται, οτι υπαρχει μια αντιδραση στην παρανομια. Κι ας μην φαινεται, το μαθαινουν οι υπευθυνοι (βλεπε υπουργο υγειας, κτλ), και ασκειται μια καποια πιεση.

Κατ΄εμε λοιπον, η καταληψη για λιγες μερες καλη ειναι, παρολη την ταλαιπωρια που προκαλει σε ολους μας. Αλλα δεν συμφωνω να συνεχιστει παραπερα. Αυτο που πρεπει να κανουμε, ειναι να κινηθουμε ενδικα. Οπως ηδη εχει ξεκινησει να κανει ο νεοσυσταθεις Συλλογος Αποφοιτων.

'Οσον αφορα την παρατηρηση για το εξωτερικο, δεν ειναι δοκιμη η συγκριση. Διοτι στο εξωτερικο δεν θα γινοταν αυτη η εξοφθαλμη παρανομια των αρμοδιων να αναγνωρισουν τα επιμαχα πτυχια, χωρις να τηρουνται οι νομιμες προυποθεσεις. Στην Ελλαδα ειναι πιο ευκολο να γινουν αυτες οι παρασπονδιες, λογω της διαχυτης διαφθορας. Οποτε, χρειαζονται καποιες δυναμικες κινητοποιησεις, για να μαζευτουν λιγο οι διαφοροι συναλλασσομενοι καρεκλοκενταυροι.

Καθε αντιλογος μετ' επιχειρηματων ευπροσδεκτοτατος. Ουτε σε καποιο κομμα προσκειμαι, ουτε το παπικο αλαθητο διεκδικω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα,οι ονειροπαρμένοι αριστεριστές κοιμούνται και ξυπνούν,ψάχνοντας τρόπους να κλείσουν και να καταστρέψουν την σχολή.Έχουν αποκλείσει εκ των προτέρων κάθε πιθανότητα διαλόγου,έστω και για το φαίνεσθε...

Ναι και βέβαια όλα τα δαιμόνια στην αριστερά τα βλέπεις. Δεν είμαι ούτε αριστεριστής ούτε ΕΑΑΚίτης απλά δεν μπορείς να κατανοήσεις την κατάληψη ως μορφή πάλης, γιατί περι πάλης πρόκειται. Αντί λοιπόν να σκυλιάζεςι εδώ μέσα γιατί κάποιος αντιδρά ενάντια στο κομματάκι σου και να χρησιμοποιείς φτηνή καταστροφολογική και επέτρεψε μου μικροαστική προπαγάνδα, προσπάθησε να βρείς σοβαρά επιχειρήματα.

Καλά κάνεις και δεν απαντάς.Πάρε καθοδήγηση,άνοιξε κανένα Μαρξ και κανέναν Λένιν και απάντα.Ανώνυμα πάντα...

Ο συλλογος,δεν είναι τα 150 και 200 μέλη των εαακ που μαζεύονται κάθε φορά.

Και μην κρύβεσαι πίσω από λέξεις και βαρύγδουπες εκφράσεις.Να σου θυμίσω ότι στο όνομα της Δημοκρατίας,της Θρησκείας κλπ,έχουν γίνει τα χερότερα εγκλήματα.

Επιτέλους μην κρύβεστε πίσω από το όνομα του συλλόγου...

Η θρασυδειλία έχει και όρια,δεν νομίζετε??????

1)Ανώνυμα;;; έχω δημοσιοποιήσει το όνομα μου σε αυτό το site και το ξέρουν αρκετοί. Αν θες ψάξε και βρες το.

2)Απαξιώνεις τις γενικές συνελεύσεις όπως συνειδητά κάνει και ο χώρος σου γιατί δεν σε βολεύει. Τώρα αν το θεωρείς έγκλημα και παράνομο, άνοιξε και καμιά φορά το καταστατικό κανενός συλλόγου...

3)Δεν είμαι ΕΑΑΚίτης και δεν ανήκω στον ΣΦΙΑ, είμαι σε άλλο ΣΦΙ

4) Ναι το ξέρω ότι σε αυτά τα ονόματα έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα. Παπαδόπουλοι, Ιερώνυμοι, Χριστόδουλοι, Μετεμφυλιακοί Καραμανλήδες και Πάπες τα κάνανε. Και μάντεψε από ποιό χώρο αυτοί προέρχονται... :antegeia::antegeia::antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απλά δεν μπορείς να κατανοήσεις την κατάληψη ως μορφή πάλης, γιατί περι πάλης πρόκειται.

ΝΑΙ, ΓΥΡΝΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΑΙ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΜΑΣ

ΘΕΣΜΙΚΗ κατάληψη

ΣΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ ΑΥΝΑΝΙΣΜΟΣ

Δειχνει οτι κατι κινειται, οτι υπαρχει μια αντιδραση στην παρανομια.

ΤΟ ΝΑ ΧΤΥΠΑΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ?

ΞΕΡΕΤΕ ΜΕ ΤΙ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ? ΣΑ ΝΑ ΛΕΣ ΣΤΗ ΓΚΟΜΕΝΑ: 'ΑΝ ΔΕ ΜΟΥ ΚΑΤΣΕΙΣ, ΘΑ ΚΟΨΩ ΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΥ'

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΚΟΨΑΜΕ ΑΥΤΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΞΑΝΑΦΥΤΡΩΝΟΥΝ ΑΛΛΑ ΚΙ Η ΓΚΟΜΕΝΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΥΠΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΚΑΤΣΕ

ΑΛΛΟΙ ΤΗΝ ΠΗΔΑΝΕ ΡΕ ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΚΕΡΑΤΑΔΕΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σου υπενθυμίσω ότι σε πολλές, αν όχι τις περισσότερες χώρες του κόσμου (με εξαίρεση τη Γαλλία, τη Γερμανία και άλλες που πιθανότατα ξεχνάω αυτή τη στιγμή), τα πανεπιστήμια είναι ιδιωτικά και κατά συνέπεια επιχειρήσεις, και επομένως δεν μπορείς να κάνεις κατάληψη σε ιδιωτικό χώρο χωρίς να σε συλλάβουν (η ασυλία που λέγαμε;). Άρα, αφενός οι φοιτητές δεν κάνουν κατάληψη γιατί δεν μπορούν (εκτός κι αν έχεις αποδείξεις ότι δε θέλουν), αφετέρου δεν TΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ συννενόησης φοιτητών-καθηγητών-πολιτικής ηγεσίας.

Εδώ είναι όλο το ζουμί...

Τα ιδιωτικά πανεπιστήμια ή τα κρατικά σε σοβαρές χώρες λειτουργούν με βάση τους νόμους της προσφοράς και της ζήτησης.

Αν το πρόγραμμα σπουδών τους ή οι καθηγητές τους δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν σε κάποια δίκαια αιτήματα των φοιτητών, τότε οι φοιτητές θα διαλέξουν κάποιο άλλο ίδρυμα, που δεν είναι μπάχαλο.

Τώρα όσο αφορά την κατάληψη της σχολής αυτό πραγματικά ΔΕΝ το καταλαβαίνω.

Αν το υπουργείο Υγείας εφαρμόζει άδικα μέτρα τότε να γίνει κατάληψη στο υπουργείο, όχι στην σχολή...

(Κανονικά βέβαια θα έπρεπε να αρκούσαν 1-2 μηνύσεις κατά όσων παρανομούν για να συμμαζευτεί η πολιτική ηγεσία, όπως γίνεται στα πολιτισμένα κράτη)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεωρώ πολύ πιό ηχηρή και δυναμική συγκέντρωση στο υπουργείο (ας μην είναι κατάληψη), παρά το κλείσιμο της σχολής που θα γίνει για ΑΚΟΜΑ μια φορά σε "στενό οικογενειακό κύκλο". Ο νοών νοείτο.. emnysta

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδια, εδω γινεται χαμος.Υπαρχουν αλλα τεραστια κοινωνικα ζητηματα και δεν κουνιεται φυλλο και πιστευετε οτι με μια καταληψη της σχολης θα ευαισθητοποιηθει κανενας?

Εδω οι συμβασιουχοι ειχαν στρατοπεδευσει εξω απο τα υπουργεια , καναν απεργιες πεινας και γενικα προχωρησαν σε πολυ πιο δυναμικες κινητοποιησεις ,και παλι τιποτα δεν καταφερανε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδω οι συμβασιουχοι ειχαν στρατοπεδευσει εξω απο τα υπουργεια , καναν απεργιες πεινας και γενικα προχωρησαν σε πολυ πιο δυναμικες κινητοποιησεις ,και παλι τιποτα δεν καταφερανε!

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΗΛΩΝΩ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΟΤΙ ΑΠΕΡΓΙΑ ΠΕΙΝΑΣ ΔΕΝ ΚΑΝΩ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Ο ΣΑΡΑΝΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΚΩΣΤΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΛΛΟΙ.

ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΑΜΕ ΣΤΟ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ:ΠΟΙΟΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑ ΕΞΕΤΑΣΗ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο όρος θεσμική κατάληψη,ομολογώ ότι μου άρεσε και εμένα...

Είναι σαν να λέμε ο Μάρξ με στρινγκ και ο Τσε με μίνι φούστα...

Να θυμήσω λοιπόν σε κάποιους που ξεχνάνε,ότι

Ζούμε στο 2005 μ.Χ σε μια εποχή που ο Έλληνας γιατρός δύσκολα στέκεται δίπλα σε Ευρωπαίους και Αμερικανούς συναδέλφους του,αν δεν έχει περάσει κάποια χρόνια στο εξωτερικό.Ως γιατρός φυσικά...Ας αναρωτηθούμε όλοι το γιατι...

Ο κομμουνισμός κατέρρευσε...Εκδιώχθηκε.Αυτό καταλάβετέ το.Δεν μπορώ να δεχτώ ότι με νοοτροπία,επιχειρήματα και και τακτικές απορριφθέντων καθεστώτων θα λύσουμε τα σύγχρονα προβλήματά μας.

Γιατί κάποιοι δεν δοκιμάζετε να κάνετε τα κηρύγματά σας σε χώρες όπως η Ρουμανία και η Ουκρανία??????

Γιατί θα τρώγατε πολύ ξύλο και το ξέρετε.Μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά...

Και για να εξηγηθώ.

Δεν έχω κάτι με τους αριστερούς.Με τους Έλληνες αριστερούς όμως...

Και ρωτώ.Πως γίνεται στην Ευρώπη αριστερά κόματα να συμμετέχουν σε κυβερνήσεις και να έχουν σοβαρό λόγο?

Η ελαφρότητα με την οποία αντιμετωπίζουν κάποιοι το μέλλον είναι απίστευτο...

Ο όρος θεσμική κατάληψη κάνει τον καθένα και γελά.Τελικά η κατάληψη του 2000,τι κέρδισε?Τι στόχους είχε και τι κέρδισε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά η κατάληψη του 2000,τι κέρδισε?Τι στόχους είχε και τι κέρδισε?

Ότι ακριβώς κέρδισε και η κατάληψη του 1996...

Να καθυστερήσει η εισαγωγή ενός ορθολογιστικού συστήματος επιλογής ειδικευομένων.

Μου φαίνεται αδιανόητο που ορισμένοι, ακόμα, πιστεύουν πως το σύστημα της επετηρίδας θα υπάρχει για πάντα.

Θα συνιστούσα οι κινητοποιήσεις ορισμένων να στραφούν στο να διασφαλίσουν την αντικειμενικότητα και το αδιάβλητο του νέου συστήματος.

Διότι έτσι πως παν τα πράγματα σε λίγο οι κρατούντες θα προτείνουν πάλι να περάσουν κανένα τερατούργημα με πολλά παραθυράκια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο όρος θεσμική κατάληψη,ομολογώ ότι μου άρεσε και εμένα...

Είναι σαν να λέμε ο Μάρξ με στρινγκ και ο Τσε με μίνι φούστα...

Να θυμήσω λοιπόν σε κάποιους που ξεχνάνε,ότι

Ζούμε στο 2005 μ.Χ σε μια εποχή που ο Έλληνας γιατρός δύσκολα στέκεται δίπλα σε Ευρωπαίους και Αμερικανούς συναδέλφους του,αν δεν έχει περάσει κάποια χρόνια στο εξωτερικό.Ως γιατρός φυσικά...Ας αναρωτηθούμε όλοι το γιατι...

Ο κομμουνισμός κατέρρευσε...Εκδιώχθηκε.Αυτό καταλάβετέ το.Δεν μπορώ να δεχτώ ότι με νοοτροπία,επιχειρήματα και και τακτικές απορριφθέντων καθεστώτων θα λύσουμε τα σύγχρονα προβλήματά μας.

....Δεν έχω κάτι με τους αριστερούς.Με τους Έλληνες αριστερούς όμως...

Και ρωτώ.Πως γίνεται στην Ευρώπη αριστερά κόματα να συμμετέχουν σε κυβερνήσεις και να έχουν σοβαρό λόγο?

ΔΕ ΜΟΥ ΛΕΣ ΡΕ ΦΙΛΕ, ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ; ΞΕΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ; ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΣΧΕΣΗ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΑΠΟ ΤΑ Ε.Α.Α.Κ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟ, ΜΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΙΝΗΜΑΤΑ, ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΜΙΛΟΥΣΕΣ ΓΙΑ Π.Κ.Σ); ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΗΤΑΝ ΠΑΓΙΑ ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΕΠΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΥ (ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ Ο ΣΤΑΛΙΝ ΘΑ ΑΝΕΧΟΤΑΝ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ; ΚΛΑΡΙΝΟ ΤΟΥΣ ΕΙΧΕ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.);

ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΕΠΙΕΙΚΩΣ (!) ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, ΕΝΩ Η ΨΕΥΤΟΔΙΑΛΛΑΚΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΑ ΨΕΥΤΟ-. ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑ ΜΙΛΑΣ, ΤΟΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗ ΜΙΛΑΣ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΔΙΟΤΙ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΤΙΣ (ΚΑΙ ΠΑΛΙ) ΕΠΙΕΙΚΩΣ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ ΣΟΥ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι προφανές πως ότι γίνεται στο φόρουμ, γίνεται και στις συνελεύσεις; Ξεκινάμε από κάπου, προχωράμε σε προσωπικές αντιπαραθέσεις και στο τέλος γίνεται απίστευτο μπάχαλο και ο καθένας παίρνει το δρόμο του. Εδώ δεν μπορούμε να τα βρούμε μεταξύ μας, οι καταλήψεις μας μάραναν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειλικρινά λυπάμαι που πιστεύουν κάποιοι πως έτσι θα καταφέρουμε να περάσουμε, τα δίκαια κατά τα άλλα, αιτήματα μας... Λυπάμαι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε ΝΜ25,

Τα εαακ είναι ανεξάρτητοι...αριστεροί,αλλά όχι κομμουνιστές!!!!!!!!!Οι ίδοι βέβαια άλλα λένε,όπως ότι οι πραγματικοί κομμουνιστές είναι αυτοί...,κάτι για κόκκινους στρατούς κλπ κλπ κλπ.Η ΠΚΣ από τη μεριά της τα ίδια.

Δεν ήξερα ότι ο κομμουνισμός είναι διαφορετικός από την αριστερά...

Αυτά αν θες,εξηγήστε τα στους πεινασμένους μετανάστες από τον άλλοτε σοσιαλιστικό,κομμουνιστικό,πες τον όπως θες, παράδεισο της ανατολικής Ευρώπης...

Αλλά στη Ελλάδα έχουμε πήξει στους επαγγελματίες θεωρητικούς της αριστεράς

Όσο για την κατάληψη,μπράβο....

Σακατεύουμε την εκπαιδευτική διαδικασία μόνοι μας και μετά γκρινιάζουμε...

Η τωρινή κατάληψη,είναι η κεντρική γραμμή των εαακ για όλες τις σχολές,ή σε όσες υπάρχουν.Άλλωστε απέχουμε λίγο από τις φοιτητικές...

,'' ΤΟΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗ ΜΙΛΑΣ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΔΙΟΤΙ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΤΙΣ (ΚΑΙ ΠΑΛΙ) ΕΠΙΕΙΚΩΣ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ ΣΟΥ.''

Πάντως ότι και να πείς,τον Στάλιν τον έχεις στο αίμα σου....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είχα το Στάλιν στο αίμα μου και άνηκα σε οποιεσδήποτε από τις δυο παρατάξεις, όπως εντελώς φτηνά υποννοείς, τώρα δε θα (προσπαθούσα να) έκανα διάλογο μαζί σου, αλλά θα σε είχα βρει και θα σε είχα πλακώσει στο ξύλο (άλλη μια απόδειξη ότι δεν ξέρεις ποιός και τι ήταν ο Στάλιν). Ο κομμουνισμός κατέρρευσε λόγω της ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΦΥΣΗΣ,΄όπως και κάθε άλλη ιδεαλιστική πολιτική θεωρία. Αυτό που είπε και ο Όργουελ στο "1984": ανεξάρτητα από ιδεολογίες, πάντοτε η μεσαία και η ανώτερη τάξη εναλλάσονται και η κατώτερη μένει πάντα ίδια. Έτσι, ενώ ο Στάλιν απελευθέρωσε, υποτίθεται, το Ρωσικό λαό από τον Τσάρο, κατέληξε να γίνει Τσάρος ο ίδιος.

Και ναι, ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ να είσαι κομμουνιστής και αριστερός. Και θα το ήξερες, αν όλη σου η πολιτική γνώση δε βασιζόταν σ'αυτά που σου λέει ο νεοδημοκράτης μπαμπάς, θείος, παππούς ή αν είχες στοιχειώδεις γνώσεις πολιτικής ιστορίας. Από ότι φαίνεται αυτές συνοψίζονται στο "κάτι για κόκκινους στρατούς"....

Σε αντίθεση με εσένα, δεν έκανα ΚΑΜΙΑ απολύτως ιδεολογική τοποθέτηση, ούτε χρησιμοποίησα το τόπικ για να αναδείξω τις όποιες αρετές του κομμουνισμού. Αλλά, ως ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ- αν και εξωπαραταξιακός- δεν ανέχομαι να με βάζουν στο στόμα τους άνθρωποι σαν κι εσένα, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΛΕΝΕ.

Όσον αφορά την κατάληψη, σου έθεσα μια ερώτηση: εφόσον η υπουργός της κυβέρνησής σας έβαλε τους σεκιουριτάδες να διώξουν αντιπροσωπεία της σχολής, για ποιό διάλογο μιλάς;

Και επίσης, ποιο το νόημα να παίρνετε την πλειοψηφία στις "φοιτητικές", όταν δεν πατάτε στις συνελεύσεις να προασπίσετε τις θέσεις σας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είχα το Στάλιν στο αίμα μου και άνηκα σε οποιεσδήποτε από τις δυο παρατάξεις, όπως εντελώς φτηνά υποννοείς, τώρα δε θα (προσπαθούσα να) έκανα διάλογο μαζί σου, αλλά θα σε είχα βρει και θα σε είχα πλακώσει στο ξύλο (άλλη μια απόδειξη ότι δεν ξέρεις ποιός και τι ήταν ο Στάλιν). Ο κομμουνισμός κατέρρευσε λόγω της ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΦΥΣΗΣ,΄όπως και κάθε άλλη ιδεαλιστική πολιτική θεωρία. Αυτό που είπε και ο Όργουελ στο "1984": ανεξάρτητα από ιδεολογίες, πάντοτε η μεσαία και η ανώτερη τάξη εναλλάσονται και η κατώτερη μένει πάντα ίδια. Έτσι, ενώ ο Στάλιν απελευθέρωσε, υποτίθεται, το Ρωσικό λαό από τον Τσάρο, κατέληξε να γίνει Τσάρος ο ίδιος.

Και ναι, ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ να είσαι κομμουνιστής και αριστερός. Και θα το ήξερες, αν όλη σου η πολιτική γνώση δε βασιζόταν σ'αυτά που σου λέει ο νεοδημοκράτης μπαμπάς, θείος, παππούς ή αν είχες στοιχειώδεις γνώσεις πολιτικής ιστορίας. Από ότι φαίνεται αυτές συνοψίζονται στο "κάτι για κόκκινους στρατούς"....

Σε αντίθεση με εσένα, δεν έκανα ΚΑΜΙΑ απολύτως ιδεολογική τοποθέτηση, ούτε χρησιμοποίησα το τόπικ για να αναδείξω τις όποιες αρετές του κομμουνισμού. Αλλά, ως ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ- αν και εξωπαραταξιακός- δεν ανέχομαι να με βάζουν στο στόμα τους άνθρωποι σαν κι εσένα, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΛΕΝΕ.

Όσον αφορά την κατάληψη, σου έθεσα μια ερώτηση: εφόσον η υπουργός της κυβέρνησής σας έβαλε τους σεκιουριτάδες να διώξουν αντιπροσωπεία της σχολής, για ποιό διάλογο μιλάς;

Και επίσης, ποιο το νόημα να παίρνετε την πλειοψηφία στις "φοιτητικές", όταν δεν πατάτε στις συνελεύσεις να προασπίσετε τις θέσεις σας;

Εεεε... ο Στάλιν απελευθέρωσε το ρωσικό λαό από τον τσάρο; Μην αρχίσουμε να μιλάμε για Μενσεβίκους, Καμένεφ, Λένιν και Τρότσκι μέχρι τα 90χρονα απο το 1917... emeleos

Από το υπουργείο Παιδείας δεν έδιωξαν σεκιουριτάδες τους φοιτητές, αλλά η ΥΜΕΤ. Το κράτος δε χρησιμοποιεί "σεκιούριτι", έχει δημόσιους υπαλλήλους. Παρεμπιπτόντως, το υπουργείο Παιδείας είχε πάρει ξεκάθαρη θέση για το θέμα των πτυχίων και αδειών άσκησης επαγγέλματος Τσεχίας-Ουγγαρίας πολύ πριν επιχειρήσουν οι φοιτητές συνάντηση: δες εδώ την επιστολή του κ.Ταλιαδούρου προς τους κ.Γιαννόπουλο και Κακλαμάνη.

Προφανώς, ο κομμουνισμός είναι ένα υποσύνολο της αριστεράς. Τα μέλη των ΕΑΑΚ όμως έχουν αυτή ως κυρίαρχη ιδεολογία και όχι πχ τη διεθνιστική αριστερά του ΣΥΝ ή τη "σοσιαλιστική" κεντροαριστερά του ΠΑΣΟΚ. Και ο Βαβύλης αριστερός ήταν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αιώνιο πρόβλημα της Ελλάδας και των Ελλήνων:

Να μπλέκουν την πολιτική στα πάντα!!!

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σχέση έχει ο κουμουνισμός, σοσιαλισμός, η αριστερά, το κέντρο, η δεξιά, ο εθνικισμός ή... η χούντα με το γεγονός πως δεν υπάρχει ένα αξιοκρατικό σύστημα επιλογής ειδικευόμενων;

Γιατί ορισμένοι μπερδεύουν την αναποτελεσματικότητα και την έλλειψη προγραμματισμού που χαρακτηρίζει το σύστημα υγείας της Ελλάδας με πολιτικές θεωρίες;

Τα αίτια θα πρέπει να αναζητηθούν στην έλλειψη πολιτικής βούλησης των εκάστοτε κρατούντων και όχι στην λανθασμένη πολιτική τους θεώρηση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καμιά φορά θυμάμαι τις προηγούμενες καταλήψεις και δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω. Και τότε από που το ξεκινήσαμε και που κατέληξε.. Ιδίως η προ 9ετίας για όσους την έζησαν. Τεράστια τα κέρδη.. Στα χαρτιά.. Βλέπω μια από τα ίδια... Εγώ έχω τελειώσει, οπότε θα πει κανείς ότι δε με ενδιαφέρει. Από συναδελφικά αισθήματα σας προτείνω να παλέψετε να ΜΗΝ γίνει. Και ο χρόνος που επιλέγεται (τυχαία;;;;) από ορισμένους είναι πολύ λάθος..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε ΝΜ25,

Δεν ήξερα ότι ο κομμουνισμός είναι διαφορετικός από την αριστερά...

Αυτά αν θες,εξηγήστε τα στους πεινασμένους μετανάστες από τον άλλοτε σοσιαλιστικό,κομμουνιστικό,πες τον όπως θες, παράδεισο της ανατολικής Ευρώπης...

Και ποιός σου πε ότι η ελληνική και παγκόσμια αριστερά υπερασπίζεται αυτούς τους "παράδεισους";;; κανένας, αν εξαιρέσουμε το κκε και κάτι σταλινικά γκρουπούσκουλα...

Άσε λοιπόν την ακροδεξιά αντικομμουνιστική και αντιαριστερή προπαγάνδα σου και άντε να μάθεις λίγο τί σου γίνεται... Έλεος με την πολιτική εκπαίδευση του μπαμπά και μόνο... άνοιξε και κανα βιβλίο μπας και ξεστραβωθείς ή μπας και κάνεις καλύτερη προπαγάνδα...

Έλεος...

Α και σε λίγο θα μας πείς ότι η απόφαση του ΣΦΙΑ λέει και για κοινωνικοποίηση των μέσω ν παραγωγής και επίθεση στη βουλή....

(Έλεος έχω βαρεθεί να υπερασπίζομαι τα ΕΑΑΚ έλεος)

Δεν πάει καλά ο κόσμος δεν πάει καθόλου καλά... emeleos emeleos emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εεεε... ο Στάλιν απελευθέρωσε το ρωσικό λαό από τον τσάρο; Μην αρχίσουμε να μιλάμε για Μενσεβίκους, Καμένεφ, Λένιν και Τρότσκι μέχρι τα 90χρονα απο το 1917...  emeleos

ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ, είπα. Έφερα ως παράδειγμα το Στάλιν, αφενός γιατί τον ανέφερε, αφετέρου γιατί είναι η προσωποποίηση της αποτυχίας του κομμουνισμού (=έγινε ο ίδιος τόσο δυνάστης όσο και ο Τσάρος, εν τέλει).

Επίσης, και το Υπουργείο να'χε ήδη πάρει θέση, ποιός ο λόγος να εμποδίσει τον περαιτέρω διάλογο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.