Jump to content

Ειδικότητα Ογκολογίας


Ολγα Κ.

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Πρώτον θα ήθελα να πω πως διαβάζω στα forum τις υπάρχουσες συζητήσεις και πραγματικά χαίρομαι που υπάρχει αλληλεγγύη μεταξύ συναδέλφων.

Εχω επιλέξει ως ειδικότητα την Καρδιολογία και αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο τέλος του πρώτου χρόνου Παθολογίας (γενικό μέρος). Σκοπεύω να κάνω παράταση διότι βάσει των πινάκων αναμονής πρόκειται να διοριστώ τέλους του 2024. 

Η αρχική μου επιλογή βασίστηκε το ενδιαφέρον μου ως φοιτήτρια για το αντικείμενο (στο πλαίσιο διαβάσματος), στο γεγονός ότι η καρδιολογία είναι μια "συμμαζεμένη" παθολογική ειδικότητα (εννοώ είναι κάπως ποιο ξεκάθαρη ως προς τη διαφοροδιάγνωση και τη θεραπεία) και στο ότι η θεραπεία των παθήσεων αυξάνει κατά πολύ το προσδόκιμο και την ποιότητα ζωής του ασθενούς. Επίσης είχα μια θετική εμπειρία με την ειδικότητα χάρη σε ένα καθηγητή ο οπόιος ήταν παραπάνω από πρόθυμος να μας συμπεριλάβει σε ερευνητικά πρότζεκτ. Αυτό αποτέλεσε ένα ακόμη θετικό παράγοντα που επηρέασε την επιλογή μου.

Ερχόμενη όμως στο τώρα, διανύω μια περίοδο αμφισβήτησης σχετικά με την επιλογή της Καρδιολογίας και έχω πολλές δεύτερες σκέψεις. Αναρωτιέμαι εάν τελικά μου ταιρίαζει αυτό το περιβάλλον έχοντας πλέον δει και ακούσει πολλάκις για το ανταγωνιστικό και ανδροκρατούμενο χαρακτήρα της ειδικότητας. Επιπλέον, μετά από συζήτηση με μία ειδικό Παθολόγο του νοσοκομείου στο οποίο εργάζομαι τώρα αντιλήφθηκα πως είναι πολύ δύσκολο να διοριστείς σε νοσοκομεία σε μεγάλες πόλεις της Ελλάδας ως ειδικός καρδιολόγος λόγω του υπερκορεσμού της ειδικότητας, επομένως στην περίπτωση που θέλω να εργαστώ στο δημόσιο, ο διορισμός στην περιφέρεια είναι σχεδόν μονόδρομος (κάτι το οποίο δεν επιθυμώ). Εχω αρχίσει να σκέφτομαι την μετέπειτα αποκατάσταση μου, το αν επιθυμώ να ανοίξω στο μέλλον ένα δικό μου ιδιωτικό ιατρείο και πόσο δύσκολο θα είναι αυτό δεδομένου του ότι δεν έχω γονέα καρδιολόγο (και ιατρό γενικότερα). Θα μου πείτε αυτό ισχύει για όλες τις ειδικότητες αλλά πιστεύω πως ισχύει ίσως λίγο παραπάνω σε κορεσμένες ειδικότητες όπως η καρδιολογία. Επίσης να αναφέρω πως ίσως λόγω της αποστασιοποίησης μου από το αντικείμενο της καρδιολογίας πλέον δεν θυμάμαι τι είναι αυτό που μου κέρδισε τόσο το ενδιαφέρον. Στην Παθολογία ασχολούμαστε ελάχιστα όπως ίσως οι περισσότεροι γνωρίζεται με καρδιολογικά ζητήματα οπότε έχω χάσει κάθε επαφή. 

Σκέφτομαι λοιπόν να αλλάξω ειδικότητα (κινούμενη όμως στον παθολογικό τομέα) και μία εξ αυτών είναι η Ογκολογία.  Πρώτον, δεν είναι κορεσμένη. Ένας ογκολόγος είναι πολύ περιζήτητος σε Ελλάδα και εξωτερικό απ'όσο έχω ακούσει. Δεύτερον, είναι συνεχώς και ταχέως εξελισσόμενη γεγονός που σου επιτρέπει να μην βαριέσαι και να ασχοληθείς με την έρευνα εάν ενδιαφέρεσαι. Τρίτον σου προσφέρει μεγάλη ικανοποίηση όταν θεραπεύεις καρκινοπαθείς. Τέταρτον, σίγουρα είναι πολύ προσοδοφόρα. Ωστόσο, το μείζον αρνητικό της είναι το συναισθηματικό βάρος που φέρουν οι αναγγελίε δυσάρεστων νέων σε ασθενείς τελικού σταδίου ή σοβαρότατων κακοηθειών. Αυτό είναι βαρύ. Θα μου πείτε όλες οι ειδικότητες έχουν βάρος. Δεν ξέρω προβληματίζομαι.

Σας παρακαλώ θα ήθελα τη βοήθεια σας. Κυρίως τη συμβουλή ειδικευομένων ή ειδικών που εργάζονται ήδη σε ογκολογική κλινική. 

Σαε ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, Ολγα Κ. said:

Καλησπέρα σε όλους,

Καλησπέρα.

2 ώρες πριν, Ολγα Κ. said:

Πρώτον θα ήθελα να πω πως διαβάζω στα forum τις υπάρχουσες συζητήσεις και πραγματικά χαίρομαι που υπάρχει αλληλεγγύη μεταξύ συναδέλφων.

Θα είχε τρομερό ενδιαφέρον ένα γκάλοπ πάνω στο πώς ακριβώς αντιλαμβάνεται ένας Ελληναράς την έννοια της αλληλεγγύης. Γιατί προφανώς, η αλληλεγγύη είναι πάντα ωραία όταν έχει αποκλειστικά εξωτερικές πηγές.

2 ώρες πριν, Ολγα Κ. said:

Σαε ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Και εξηγούμαι: Ζητάτε να αφιερώσουν χρόνο οι άλλοι στο να απαντήσουν στο πρόβλημά σας, όταν εσείς δεν αφιερώνετε χρόνο μερικών λεπτών για να συνειδητοποιήσετε μερικούς βασικούς κανόνες συμπεριφοράς, σεβόμενοι και τον κόπο αυτών από τους οποίους ζητάτε βοήθεια.

2 ώρες πριν, Ολγα Κ. said:

Σας παρακαλώ θα ήθελα τη βοήθεια σας. Κυρίως τη συμβουλή ειδικευομένων ή ειδικών που εργάζονται ήδη σε ογκολογική κλινική.

Εγώ προφανώς και δεν έχω προσωπικό πρόβλημα με αυτό. Γιατί τίποτα δεν είναι, δεν μπορεί να είναι, προσωπικό σε μια εθελούσια πλατφόρμα. Όποιος θέλει, λέει αυτά που θέλει. Όποιος δεν θέλει, απλά δεν ασχολείται.

Ωστόσο, αισθάνομαι ότι οφείλω να σας επισημάνω ότι δεν κερδίζετε τίποτα έτσι, συνεχίζοντας δηλαδή το ίδιο βιολί. Δεν βοηθάτε ούτε τον εαυτό σας, ούτε τους άλλους. Τουλάχιστον, όχι μέσω της συγκεκριμένης πλατφόρμας.

2 ώρες πριν, Ολγα Κ. said:

Σκέφτομαι λοιπόν να αλλάξω ειδικότητα (κινούμενη όμως στον παθολογικό τομέα) και μία εξ αυτών είναι η Ογκολογία.  Πρώτον, δεν είναι κορεσμένη. Ένας ογκολόγος είναι πολύ περιζήτητος σε Ελλάδα και εξωτερικό απ'όσο έχω ακούσει. Δεύτερον, είναι συνεχώς και ταχέως εξελισσόμενη γεγονός που σου επιτρέπει να μην βαριέσαι και να ασχοληθείς με την έρευνα εάν ενδιαφέρεσαι. Τρίτον σου προσφέρει μεγάλη ικανοποίηση όταν θεραπεύεις καρκινοπαθείς. Τέταρτον, σίγουρα είναι πολύ προσοδοφόρα. Ωστόσο, το μείζον αρνητικό της είναι το συναισθηματικό βάρος που φέρουν οι αναγγελίε δυσάρεστων νέων σε ασθενείς τελικού σταδίου ή σοβαρότατων κακοηθειών. Αυτό είναι βαρύ. Θα μου πείτε όλες οι ειδικότητες έχουν βάρος. Δεν ξέρω προβληματίζομαι.

Πιο συγκεκριμένα, με αναζήτηση δευτερολέπτων, προκύπτουν τουλάχιστον άλλα τέσσερα (4) τόπικ πάνω στο αντικείμενο:

1] [πληροφορίες για ειδικότητα] Παθολογική Ογκολογία

2] [πληροφορίες για ειδικότητα] Ακτινοθεραπευτική Ογκολογία

3] ΑΛΛΑΓΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ - ΔΥΣΕΠΙΛΥΤΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ

4] Χαμένος στην επιλογή ειδικότητας

5] Ακτινοθεραπευτική Ογκολογία δικαιώματα

καθώς και τουλάχιστον άλλα τρία (3) τόπικ, από άτομα που θεώρησαν καλό να ανοίξουν αποκλειστικά δικό τους νήμα, μόνο και μόνο για να εκθέσουν το προσωπικό τους πρόβλημα, γύρω από τη συγκεκριμένη ειδικότητα:

1] Ακτινοθεραπευτική Ογκολογία vs. Παθολογική Ογκολογία vs. Πυρηνική Ιατρική ...

2] Αιματολογία vs Ογκολογία

3] INFOS ΓΙΑ ΟΓΚΟΛΟΓΙΑ

4] Ογκολογία στην Ελλάδα

Και ο νοών νοείτω. Δεν ξέρω πώς θα το πάρει ο καθείς. Πάντως, από πλευράς μου τουλάχιστον, οφείλω να (ξανα)επισημάνω ότι αυτή η εικόνα διάσπασης δεν εξυπηρετεί κανέναν μας.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@mihiatrik

Σε επίπεδο σχολής, όλοι λυσσάνε για παλιά θέματα στο greekmeds αλλά αφού γίνουν οι εξετάσεις κανείς δεν ασχολείται να γράψει θέματα. Εγώ γράφω κάποια πράγματα για τις κλινικές που περνάω για να χουν να διαβάζουν οι επόμενοι αλλά κανείς δεν ασχολείται. Μόνο ανοίγουν θέμα ρωτάνε και εξαφανίζονται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.