Jump to content

Προσφυγών το ανάγνωσμα


The Healer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Last Reply
οσα δε φτανει η αλεπου,τα κανει κρεμασταρια.εισαι τυχερος,που την ολη αυτη διαδικασια του ΔΙΚΑΤΣΑ την παρακολουθεις απο μακρια-εκ του ασφαλους,να το εχεις υποψιν σου αυτο.

Η παροιμία που κολλάει;;; Το εκ του ασφαλούς είναι ασχολίαστο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα να στα εξηγούμε πια :D Παιδί μου ,δεδομένου ότι δεν μπορώ να φτάσω το επίπεδο της διάνοιας που απαιτείτει για να απαντήσω τα θέματα του ΔΙΚΑΤΣΑ, τα απαξιώνω :D

(μεταξύ μας πιστεύω ότι δεν ξέρει ακριβώς τί σημαίνει η παροιμία και την είπε έτσι στον βρόντο :lol: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(μεταξύ μας πιστεύω ότι δεν ξέρει ακριβώς τί σημαίνει η παροιμία και την είπε έτσι στον βρόντο :lol: )

Και εγώ το ίδιο πιστεύω!!

Αν ήξερε θα έλεγε την σωστή παροιμία...στου κουφού την πόρτα κτλ κτλ(μήπως και αυτή δεν είναι άσχετη;;;;!! :lol: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν και εγινε αντιληπτο το νοημα της παροιμιας,δωθηκε συνεχεια στην ειρωνια.δυστυχως ομως τα πραγματα εχουν ετσι οπως τα περιγραφω.το αγχος του να εξεταζομαι ανα 6-7 μηνες,με διαφορετικο ισως καθε φορα συστημα,και την ολη αντιμετωπιση απο τον οργανισμο δικατσα γενικοτερα,δεν το εχετε γνωρισει.ειναι λαθος η θεωρηση σας,και κριμα συναμα γιατι ειστε ιατροι.καθε λογικη,που θα επρεπε να σας ειχε προσφερει η φοιτηση,επισκιαζεται απο την αγωνια για ενδεχομενη μελλοντικη επαγγελματικη αποκατασταση.προσωπικα,ταλαιπωρηθηκα ουσιαστικα ενα 6μηνο,ομως εχω μαθει να αναγνωριζω καταστασεις,και να εκτιμω καποια πραγματα.αλλα οταν ειναι διαβασμενοι 3-4 στο αμφιθεατρο,και "καθαριζει" σχεδον το συνολο,τι να περιμενεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλλα οταν ειναι διαβασμενοι 3-4 στο αμφιθεατρο,και "καθαριζει" σχεδον το συνολο,τι να περιμενεις...

Τί εννοείς; Αυτό; :o

ntroph2.jpg

Δεν ξέρουμε από πού προέρχεται κι αν είναι καν Ιατρική...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν και εγινε αντιληπτο το νοημα της παροιμιας,δωθηκε συνεχεια στην ειρωνια.δυστυχως ομως τα πραγματα εχουν ετσι οπως τα περιγραφω.το αγχος του να εξεταζομαι ανα 6-7 μηνες,με διαφορετικο ισως καθε φορα συστημα,και την ολη αντιμετωπιση απο τον οργανισμο δικατσα γενικοτερα,δεν το εχετε γνωρισει.ειναι λαθος η θεωρηση σας,και κριμα συναμα γιατι ειστε ιατροι.καθε λογικη,που θα επρεπε να σας ειχε προσφερει η φοιτηση,επισκιαζεται απο την αγωνια για ενδεχομενη μελλοντικη επαγγελματικη αποκατασταση.προσωπικα,ταλαιπωρηθηκα ουσιαστικα ενα 6μηνο,ομως εχω μαθει να αναγνωριζω καταστασεις,και να εκτιμω καποια πραγματα.αλλα οταν ειναι διαβασμενοι 3-4 στο αμφιθεατρο,και "καθαριζει" σχεδον το συνολο,τι να περιμενεις...

Ο μηχανισμός του τύπου "όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια" σημαίνει ότι δεν μπορούμε να αποκτήσουμε κάτι κι έτσι αρχίζουμε να βλέπουμε τις αρνητικές πλευρές με στόχο να το μειώσουμε. Άρα ήταν εντελώς ανεδαφική η χρησιμοποιήση αυτής της παροιμίας .(notbad να μου τα εξηγείς, τα πιάνω αν μου τα κάνουν απλά)

Όσο για τα άλλα που λες μαύρησα τα λόγια σου που έχουν ουσία. Τον δίκαιο αγώνα κανείς δεν τον καταδίκασε. Αν σκεφτώ την δική σου ψυχολογία, θα σκεφτείς τη δική μου; Η λογική πάλι ασχολίαστο, όπως και το επίθετο "ενδεχόμενη".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...οταν δεν μπορεις να θεωρησεις κεκτημενο κατι,προσπαθεις με αλλον-εμμεσο τροπο να επωφεληθεις.(καλλιτερο ή οχι?).εχεις "παρει" ΔΙΚΑΤΣΑ?απαντησε στον εαυτο σου,και ισως αναθεωρησεις αναφορικα στην ανεδαφικοτητα της παροιμιας.αν δε επιμεινεις,και μου το ζητησεις,θα προχωρησω σε 'αναλυση΄ αυτης.πραγμα που δε θεωρω τοσο σκοπιμο πλεον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιος προσπαθεί να επωφεληθεί και από τι; Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, δεν σε ειρωνεύομαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απλα εδωσα μια δικη μου ερμηνεια στην παροιμια.το να περιγελας(οχι εσυ απαραιτητα)2-3 θεματα-δικατσα,και μαζι με αυτα και τους αποφοιτους,αποσκοπωντας στην επιδειξη της "εξυπναδας"σου,το θεωρω τουλαχιστον αφελες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα επίδειξης εξυπνάδας. Αλίιμονο, δεν είμαστε τόσο κομπλεξικοί. Είναι θέμα λογικής και έχει αναπτυχθεί εκτενώς σε σελίδες ολόκληρες. Εγώ επιμένω πως δεν σε κατάλαβα. Αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλιμονο!!διαβασα αρκετες απο τις σελιδες ΣΑΣ.καλλιτερα ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ με καποιον "παθωντα",αν θες να καταλαβεις.αν και...δε βαριεσαι.γεια σου ΝΙΚΙΤΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακριβώς. "Δε βαριέσαι" και "ωχ αδελφέ" είναι αυτό που δεν κατάλαβα. Η μετοχή είναι ο παθών, του παθόντος νομίζω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Εξήγησέ μου κι εμένα να γελάσω. Πάντως μια άλλη παροιμία, πολύ σχετική με την εμπλοκή μου στο θέμα, λέει:

Όποιος μπλέκεται με τα πίτουρα, τον τρώνε οι κότες.-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Alex, διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

Το παιδί σχολίασε το γεγονός πως ήταν σαν να συνομιλούν δύο εντελώς διαφορετικά όντα στον διάλογό σου με τον pele.

Το ποιόν θεωρούσε εξωγήινο όμως δεν μας το είπε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Star Wars, Στενές επαφές τρίτου τύπου, είδε και Matrix σε πρώτη προβολή. Τουλάχιστον τώρα ξέρω πως ενθουσιάστηκε από το διάλογό μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πότε το έκανα αυτό βρε παιδί μου; Μάλλον είμαι σε άλλο πρόγραμμα αυτή τη στιγμή... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ισως να εκανα λαθος στην ορθογραφια,ποτε δεν ισχυριστηκα,πως ειμαι τελειος χειριστης της ελληνικης γλωσσης!αλλα οχι και εξωγηινος ρε παιδια.αναφορικα στο ενδιαφερον ή μη που παρουσιασε ο εν λογω διαλογος,λυπουμαι.αλλα δεν ειχα στοχο να διασκεδασω καποιον.απλα υπαρχουν στιγμες που αναρωτουμαι,γιατι τετοιο πια μισος για εμας τους "δικατσαδες".ειμαστε ισως η πιο ευκολη λεια.ισως παλι φταιει ο τροπος σκεψης καποιων,οι οποιοι για να 'προχωρησουν',αντι να ενδιαφερονται για το αν πληρουν τις προυποθεσεις,επιδιωκουν να 'μειωσουν΄ επικειμενους "ανταγωνιστες".αλλα θα μου πεις...στην Ελλαδα βρισκομαστε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε, μόνοι σας δημιουργείτε την εικόνα σας.Τις ιστορίες για τις σπουδές εκεί πάνω από τα στόματά σας τις έχουμε ακούσει.Το πρωτοφανές χαμηλό επίπεδο κάποιων που κατηφόρισαν το διαπιστώσαμε από την προσφορά τους στις κλινικές που εργάζονται....

Ο όρος "μίσος" είναι παραπάνω από υπερβολικός.Ο όρος "οργή" θα ήταν καλύτερος.Νομίζεις ότι μπορούμε απαθείς να χαζεύουμε αυτούς που μέσω δικαστηρίων, προσφυγών και πάσης λογής παραθυρίου θέλουν όχι μόνο να λογίζονται ισάξιοι ανάμεσά μας-τη στιγμή που πολλοί από αυτούς είναι ικανοί να ταπεινώσουν το κύρος του επαγγελματικού μας κλάδου- αλλά και να μας περιορίσουν τις επαγγελματικές μας επιλογές;

Οφείλουμε να αγαπάμε τον πλησίον μας, αλλά να χαϊδέψουμε αυτούς που προσπαθούν να επιτύχουν αποδεικνύοντας sony και καλά :splaaaats: την αποτυχία αυτού που τον έταξαν να τους κρίνει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.