Jump to content

Προσφυγών το ανάγνωσμα


The Healer

Recommended Posts

Η δικομανία τους έχει καταντήσει τραγική, ανυπόφορη, γελοία, εκνευριστική, υπερβολική (προ πολλού), σχιζοφρενική.....

Οι ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ σε νέες δικαστικές περιπέτειες....Όποιος πρόλαβε τον Κύριον οίδε! Ο σώζων εαυτόν σωθήτω! Κουτσοί στραβοί στον Άγιο Παντελεήμονα και στην Αγία...Θέμιδα! Δώσε και μένα μπάρμπα-Δικαστή! Ό,τι φάμε ό,τι πιούμε και ό,τι αρπάξει ο δικηγόρος μας..... Οι επίσημοι αδικημένοι....

Είναι μόνο λίγοι από τους τίτλους που θα μπορούσαμε να δώσουμε στο νέο σίκουελ της γνωστής ιλαροτραγωδίας που παρουσιάζει τους φοβερούς δικαστικούς αγώνες των καημένων αποφοίτων εξ εγγύς του σιδερένιου παραπετάσματος....

Ρίξτε μια ματιά εδώ....

Οι...αδικημένοι πάλι βρήκαν παραθυράκι και θα περάσουντα γραπτά του Δεκεμβρίου από επανεξέταση!!!Αλλά είναι φοβερή η επιφύλαξη του γράφοντα....Μην περιμένετε να περάσετε όλοι σύντροφοι....Όσοι μπορέσουμε, οι υπόλοιποι την άλλη φορα!

Σύνδεσμος

emeleosemeleosemeleosemeleosemeleos

ΕΛΕΟΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Last Reply

Που είναι το κακό της επανεξέτασης;

Το πολύ πολύ να μάθουν για δεύτερη φορά ότι δεν περάσανε.

Κι αν τελικά,είχε γίνει κάποιο λάθος στην βαθμολογία,και κάποιοι περάσουν τώρα,τους περιμένουμε με ανοιχτές αγκάλες,στον στίβο της μάχης-όπως και οι ίδιοι λένε- χωρίς να αγχωνόμαστε ΚΑΘΟΛΟΥ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που φοβάμαι είναι πως οι γνωτοί τους όπως και αυτοί τους οποίους κατά ομολογία τους θα πληρώσουν για αν αποφανθούν, μπορούν μια χαρά να βγάλουν αποτελέσματα που θα αφήνουν άλλον ένα τεράστιο αριθμό αποτυχόντων να αναγνωρίσουν το πτυχίο τους.Και για να τους αντιμετωπίσεις στον στίβο με επιτυχία μάλλον και σένα δεν θα πρέπει να ασπρίσουν τα μαλλάκια σου στην αναμονή....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup (προς τον αποπανω του αποπανω μου)

sorry, ο στιβος της μαχης που λες εχει διωξει ποτε κανεναν τους? emno

embaaa τετοιοι παντα επιπλεουν

Γιώργος Παπανδρέου: «Πάνω στο γραφείο μου υπάρχει ένας στίβος χαρτιά» :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που φοβάμαι είναι πως οι γνωτοί τους όπως και αυτοί τους οποίους κατά ομολογία τους θα πληρώσουν για αν αποφανθούν, μπορούν μια χαρά να βγάλουν αποτελέσματα που θα αφήνουν άλλον ένα τεράστιο αριθμό αποτυχόντων να αναγνωρίσουν το πτυχίο τους.Και για να τους αντιμετωπίσεις στον στίβο με επιτυχία δεν θα πρέπει να ασπρίσουν τα μαλλάκια σου στην αναμονή....

Δηλάδη εσύ λες,πως αν πληρώσεις, καταφέρνεις τα πάντα σε αυτόν εδώ τον τόπο;

Δεν έχω μπλέξει με το ΔΙΚΑΤΣΑ ακόμη και ελπίζω μόλις τελειώσω την ειδικότητα που σε λίγο θα αρχίσω στο εξωτερικό(για να μην ασπρίσουν τα μαλλία μου),να μην μπλέξω και να μη χρειαστεί να περάσω ούτε καν από εξώ..!!

Θέλω όμως να πω,πως μια φίλη μου,που τελείωσε στο Emory στην Αμερική και τώρα δουλεύει στο Τέξας σε ένα από τα πιο γνωστά νοσοκομεία στον κόσμο,έδωσε δυο φορές ΔΙΚΑΤΣΑ και δεν πέρασε!!!!! Αυτό πως το εξηγείς; Μήπως το επίπεδο των σπουδών της δεν ήτανε καλό; Η΄ μήπως και στη Αμερική πληρώνουν για όλα και πλήρωσε και εκείνη για να πάρει πτυχίο ,να περάσει τα usmle και να τελειώσει και το residency;

Ευτυχώς άκουσα πως τώρα πλέον,όσοι έχουν τελειώσει usa,canada,australia και Ελβετία δεν θα δίνουν ΔΙΚΑΤΣΑ και έτσι θα μπορέσει να έρθει.Είναι και εκείνοι έλληνες πολίτες και έχουν κάθε δικαίωμα στην χώρα τους! 'Οπως και εσύ όταν πας έξω για ειδικότητα,αν αξίζεις, θα σε δεχτούνε και θα σε αντιμετωπίζουν το ίδιο με εκείνους που έχουνε τελειώσει εκεί.

Με λίγα λόγια θέλω να πω,πως οι περισσότεροι, έχουμε μια τάση να απαξιώνουμε καθετί μη ελληνικό,λες και η Ελλαδίτσα μας, έχει τα καλύτερα πανεπιστήμια στον κόσμο και δεν δέχεται κάποιον,ούτε από Αμερική ακόμη, που σίγουρα έχει περάσει πολύ πιο δύσκολες εξετάσεις από ότι όλοι εμείς εδώ...

Με όλα αυτά,θέλω να πω,πως εμείς,οι απ'εξω, δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι με όλους και όλα!! Αυτό που φταίει είναι οι θεσμοί που δεν λειτουργούνε σωστά και η νοοτροπία μας,γιατί σίγουρα και εσύ,όπως και εγώ ,όπως και όλοι, αν μπορούσαμε με οποιοδήποτε τροπο να παρακάμψουμε κάτι που μας "εμποδίζει" π.χ. την αναμονή για την ειδικότητα, θα το κάνανε, ή μήπως εσύ όχι;

Και ναι,θα συμφωνήσω με κάτι που έγραψε κάποιος " για να καούνε τα χλωρά χρειάζεται μια μεγάλη μάζα ξερών"

Υ.Γ.: Το "μάλλον και σένα " δεν το κατάλαβα!

emexcl

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλάδη εσύ λες,πως αν πληρώσεις, καταφέρνεις τα πάντα σε αυτόν εδώ τον τόπο;

Όχι ότι θα υπερασπιζόμουν την καθαρότητα των δημόσιων λειτουργών στην Ελλάδα όμως επί του προκειμένου θα έπρεπε να διαβάσεις το link και να δεις ότι αναφέρομαι στις "αυθεντίες" που θα πληρώσουν για να αποφανθούν ότι τα θέματα και ποιά από αυτά ήταν πολύ δύσκολα.Οπότε μάλλον αυτοί περιμένουν να τους υπερασπιστούν άλλοι ελέω των λεφτών τους....Όπως κάποτε πλήρωναν καθηγητές για να πάρουν τα πτυχία τους , όπως τώρα πληρώνουν δικηγόρους για να τα αναγνωρίσουν μέσω δικαστηρίων, προσεχώς θα πληρώνουν εμπειρογνώμονες σχετικά εμ το επίοπεδο δυσκολίας των θεμάτων....

Δεν έχω μπλέξει με το ΔΙΚΑΤΣΑ ακόμη και ελπίζω μόλις τελειώσω την ειδικότητα που σε λίγο θα αρχίσω στο εξωτερικό(για να μην ασπρίσουν τα μαλλία μου),να μην μπλέξω και να μη χρειαστεί να περάσω ούτε καν από εξώ..!!

Τι να σου πω, καλή τύχη κούκλα μου!

Θέλω όμως να πω,πως μια φίλη μου,που τελείωσε  στο Emory στην Αμερική και τώρα δουλεύει στο Τέξας σε ένα από τα πιο γνωστά νοσοκομεία στον κόσμο,έδωσε δυο φορές ΔΙΚΑΤΣΑ και δεν πέρασε!!!!! Αυτό πως το εξηγείς; Μήπως το επίπεδο των σπουδών της δεν ήτανε καλό; Η μήπως και στη Αμερική πληρώνουν για όλα και πλήρωσε και εκείνη για να πάρει πτυχίο ,να περάσει τα usmle και να τελειώσει και το residency;

Να αλλάξει τρόπο διαβάσματος....

Εσύ θες να πείς ότι τα usmle είναι πιο εύκολα από το ΔΙΚΑΤΣΑ;

Εγώ σήμερα μιλούσα με ΔΙΚΑΤΣΑ από Βουλγαρία που δηλώνει ειλικρινέστατα μέτριος και τα βρήκε αρκετά βατά τα θέματα και πέρασε....

"Shit happens -life stinks" πες στη φίλη σου....

Ευτυχώς άκουσα πως τώρα πλέον,όσοι έχουν τελειώσει usa,canada,australia και Ελβετία δεν θα δίνουν ΔΙΚΑΤΣΑ και έτσι θα μπορέσει να έρθει.Είναι και εκείνοι έλληνες πολίτες και έχουν κάθε δικαίωμα στην χώρα τους! 'Οπως και εσύ όταν πας έξω για ειδικότητα,αν αξίζεις, θα σε δεχτούνε και θα σε αντιμετωπίζουν το ίδιο με εκείνους που έχουνε τελειώσει εκεί.

Με λίγα λόγια θέλω να πω,πως οι περισσότεροι, έχουμε μια τάση να απαξιώνουμε καθετί μη ελληνικό,λες και η Ελλαδίτσα μας, έχει τα καλύτερα πανεπιστήμια στον κόσμο και δεν δέχεται κάποιον,ούτε από Αμερική ακόμη, που σίγουρα έχει περάσει πολύ πιο δύσκολες εξετάσεις από ότι όλοι εμείς εδώ...

Με όλα αυτά,θέλω να πω,πως εμείς,οι απ'εξω, δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι με όλους και όλα!! Αυτό που φταίει είναι οι θεσμοί που δεν λειτουργούνε σωστά και η νοοτροπία μας,γιατί σίγουρα και εσύ,όπως και εγώ ,όπως και όλοι, αν μπορούσαμε με οποιοδήποτε τροπο να παρακάμψουμε κάτι που μας "εμποδίζει" π.χ. την αναμονή για την ειδικότητα, θα το κάνανε, ή μήπως εσύ όχι;

Και ναι,θα συμφωνήσω με κάτι που έγραψε κάποιος " για να καούνε τα χλωρά χρειάζεται μια μεγάλη μάζα ξερών"

You made your point....

Ωραία τα ψυχωφέλιμα....

Το θέμα είναι: Όταν δεν μας αρέσουν τα αποτελέσματα επιστρατεύουμε Θεούς και δαίμονες για να τα ανατρέψουμε;Ποιος απαξιώνει τα ξένα και ποιός τους ελληνικούς θεσμούς και τους οργανισμούς εδώ πέρα;Άιντε να βγούμε όλοι στους δρόμους με έναν δικηγόρο αγκαζέ να μελετάμε αν το κασκόλ του διπλανού μπορεί να αποδειχθεί ότι είναι δικό μας και να οδηγήσουμε ενώπιον του Αρείου Πάγου τον μ@....κα τον καθηγητή που μας έκοψε στο τάδε μάθημα....Και πολύ περισσότερο να προσπαθούμε να βρούμε παραθυράκια στο νόμο που ίσως μας επιτρέψουν να λεγόμαστε ισότιμοι επιστήμονες!

Εγώ δεν γουστάρω αυτές τις κινήσεις και οφείλω να αντιπαραταχθώ σε αυτούς γιατί φοβάμαι ότι με τον ίδιο τρόπο θα μπουν μπροστά μου στη θέση για ειδικότητα, και άλλα πολλές φορές αναλυμένα....

Υ.Γ.: Το "μάλλον και σένα " δεν το κατάλαβα!

emexcl

Υπόθεση έκανα....Εννοούσα είσαι τόσο σίγουρη ότι θα μπορείς να τους ανταγωνιστείς στον επαγγελματικό στίβο όταν θα έχεις πέσει στην αδράνεια 3-5 χρόνων αναμονής για ειδικότητα;Αλλά μην προβληματίζεσαι...εσύ την έκανες με ελαφρά.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως είναι πολύ καλά οργανωμένοι, σ'αυτό τους παραδέχομαι. Ισχύς εν τη ενώσει.

Χωρίς να θέλω να θεωρηθώ καυστικός εδώ τώρα, μιας που κι εγώ μαζί σας είμαι, αλλά να τον χαίρεστε τον σύλλογο αποφοίτων αν δες είστε σε θέση να βγάλετε παρόμοια μανιφέστα... :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας παρακαλώ διαβάστε τί γράφουν...δηλαδή μην μασάμε ότι τους λέει ο δικηγόρος τους ως σωστό.

Ποιος θα είναι αρμόδιος για να κρίνει ότι ένα θέμα είναι νεφελώδες, ότι έχουν πρόβλημα ασαφούς διατύπωσης και τί άλλο λένε; Α ότι είναι επιπέδου ανώτερου των πτυχιακών εξετάσεων. Ένα συγγενικό τους πρόσωπο ή ένας έγκυρος επιστήμονας με προσιτές οικονομικές απαιτήσεις;

Wizard είπαμε να διεκδικήσουμε τα δικαιώματά μας όχι να γίνουμε φαιδροί και καραγκιόζηδες. Ούτε παλαβά πράγματα ζητάμε, ούτε όρεξη να γελοιοποιηθούμε στο πανελλήνιο έχουμε σαν τους συναδέλφους που ισχυρίζονται ότι θέματα που ο τεταρτοετής φοιτητής τα απαντάει είναι θέματα ΑΝΩ ΤΩΝ ΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ.

Άντε πια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσπαθούμε προσπαθούμε αλλά βλέπεις στην ιατρική εδώ στην ελλάδα δεν έχουν μάθημα νομικών στο πρόγραμμα σπουδών. :)

Πάρτε να δείτε τα δύσκολα θέματα του δικατσά

http://www.dikatsa.gr/news_extended.php?post_id=54

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο σακχ. διαβήτη τύπου 1 δεν πρέπει να διακόπτεται η ινσουλίνη διότι:

α) Θα αυξηθούν τα ένζυµα του ήπατος στο αίµα

β) Θα αυξηθεί η αποβολή λευκώµατος στα ούρα

γ) Θα προκληθεί διαβητική κετοξέωση

δ) Θα µειωθεί η σπειραµατική διήθηση

ε) Θα φαληρίσει η εταιρεία που δίνει την ινσουλίνη

στ) Θα προκληθεί σύνδρομο στέρησης στον ασθενή και θα πέσει στην πορνεία για να εξασφαλίσει την δόση του

ζ) Αν δεν ξέρετε να απαντήσετε το θέμα είναι διατυπωμένο νεφελωδώς, έχει 15 μποφόρ και ανατολικό άνεμο.

Εεεεελεός

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε καλό μας,γέλασα πάλι..Τι ωραίο κείμενο ήταν αυτό!!Δύσκολα θέματα,ασαφής

διατύπωση,τσ,τσ,τσ!!Με αυτή τη λογική κάποιοι δικοί μας καθηγητές θα έπρεπε να

είναι μόνιμα στο εδώλιο και εμείς αγκαζέ με το δικηγόρο μας στις εξετάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

15. Σε ποια από τις παρακάτω καταστάσεις παρατηρούνται αιµορραγικές κενώσεις;

Α. Αµοιβαδική δυσεντερία

Β. Εντερική λοίµωξη από σιγκέλλα

Γ. Φλεγµονώδης νόσος του εντέρου

∆. Ισχαιµική κολίτιδα

Ε. Όλα τα ανωτέρω

όοοοχι όοοχι εδώ έχουν δίκιο τα παιδιά (τα καλά, τα φιλαράκια τα παλιά)...έχει πάνω από μία σωστές απαντήσεις...για την ακρίβεια είναι όλες σωστές!!! Ποιό από όλα να κυκλώσουν ε;;; Να βάλουν 5 κυκλάκια;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα έχω διαβάσει και εγώ τα θέματα και τα βρίσκω πολύ βατά και στο περιεχόμενο

και στη διατύπωση.Πιστεύω ότι με τις γνώσεις που θεωρούνται ως βάση για έναν

απόφοιτο Ιατρικής παντού στον κόσμο,μπορείς άν μη τι άλλο να περάσεις.

Τι να λέμε και να ξαναλέμε,το πράγμα με έχει αηδιάσει και δυστυχώς το όλο σύ-

στημα "τρώει" από αυτή την κατάσταση με πολλούς τρόπους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις βρω χρόνο θα κάτσω να μετρήσω αν τα θέματα που εγώ θεωρώ ως γελοία (γιατί τα απαντούσα στην παθοφ στο 3ο έτος στις εξετάσεις πολλαπλής που είχαμε, όχι γιατί είμαι κανάς φωστήρας) να δω αν πιάνει κάποιος με αυτά την βάση

(ποια λευχαιμία καθορίζεται από το χρωμόσωμα της φιλαδέλφειας και ποια από ραβδία Auer;;; Αν στην χολοκυστίτιδα δίνει κάποιος λινεζολίδη;;; Μιλάμε για αστεία πράγματα...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και να λαμβάνουμε υπόψιν πέρα από το επίπεδο δυσκολίας το οποίο είναι ταπεινό όσο το σημείο πήξης του αιθέρα, πόσο χρόνο έχουν μπροστά τους αυτοί οι συνάδελφοι για να διαβάσουν δύο μαθήματα που θα αναγνωρίσουν κοτζάμ πτυχίο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά χωρίς να θέλω να κάνω το συνήγορο του διαβόλου εδώ πέρα: τα θέματα είναι εντελώς βατά αλλά δε χρειάζεται να γίνουν πιο δύσκολα απ'ό,τι είναι επειδή κάποιοι εδώ πέρα τα βρίσκετε εύκολα κι ας είστε στο 4ο έτος. Μην τα γελιοποιούμε.

Το ΔΙΚΑΤΣΑ έχει σκοπό να δείξει πως κατέχουν το minimum της θεωρητικής κατάρτισης για εξάσκηση στην Ελλάδα, δεν είναι εδώ για να περάσουν τα επιμέρους μαθήματα σα να τα δίναν στη σχολή τους, αυτό το κάναν ήδη. Η δυσκολία απλά θα πρέπει να κόβει τους άσχετους, όχι να τους κάνει να ξαναδίνουν τα μαθήματα του 6ου έτους (που δώσαν και περάσαν ήδη). Μη βιαστείτε να πείτε τώρα αφού τα περάσαν ήδη γιατί δυσκολεύονται γιατί απλά θα σας απαντήσω πως τα περάσαν στη γλώσσα που είχαν συνηθίσει και στην ορολογία αυτό παίζει πολύ ρόλο, ιδιαίτερα όταν το τεστ είναι υπό πίεση χρόνου. :)

Εν ολίγοις, η δυσκολία είναι κανονική φτάνει να μη γελιοποιείται παραπάνω με δικαστικούς τρόπους. BTW, η αρνητική βαθμολογία είναι must σε τέτοιου είδους τεστ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά χωρίς να θέλω να κάνω το συνήγορο του διαβόλου εδώ πέρα: τα θέματα είναι εντελώς βατά αλλά δε χρειάζεται να γίνουν πιο δύσκολα απ'ό,τι είναι επειδή κάποιοι εδώ πέρα τα βρίσκετε εύκολα κι ας είστε στο 4ο έτος. Μην τα γελιοποιούμε.

Το ΔΙΚΑΤΣΑ έχει σκοπό να δείξει πως κατέχουν το minimum της θεωρητικής κατάρτισης για εξάσκηση στην Ελλάδα, δεν είναι εδώ για να περάσουν τα επιμέρους μαθήματα σα να τα δίναν στη σχολή τους, αυτό το κάναν ήδη. Η δυσκολία απλά θα πρέπει να κόβει τους άσχετους, όχι να τους κάνει να ξαναδίνουν τα μαθήματα του 6ου έτους (που δώσαν και περάσαν ήδη). Μη βιαστείτε να πείτε τώρα αφού τα περάσαν ήδη γιατί δυσκολεύονται γιατί απλά θα σας απαντήσω πως τα περάσαν στη γλώσσα που είχαν συνηθίσει και στην ορολογία αυτό παίζει πολύ ρόλο, ιδιαίτερα όταν το τεστ είναι υπό πίεση χρόνου. :)

Εν ολίγοις, η δυσκολία είναι κανονική φτάνει να μη γελιοποιείται παραπάνω με δικαστικούς τρόπους. BTW, η αρνητική βαθμολογία είναι must σε τέτοιου είδους τεστ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να αλλάξει τρόπο διαβάσματος....

Εσύ θες να πείς ότι τα usmle είναι πιο εύκολα από το ΔΙΚΑΤΣΑ;

Εγώ σήμερα μιλούσα με ΔΙΚΑΤΣΑ από Βουλγαρία που δηλώνει ειλικρινέστατα μέτριος και τα βρήκε αρκετά βατά τα θέματα και πέρασε....

"Shit happens -life stinks" πες στη φίλη σου....

Ναι,μετά από τόσα χρόνια διαβάσμα,τόσες εξετάσεις,μετά το τέλος σχεδόν της ειδικότητας,θα της πω εγώ να αλλάξει τρόπο διαβάσματος για να περάσει ΔΙΚΑΤΣΑ, λες και εκείνη δεν ξέρει να διαβάζει!!

Αυτό που θέλω να πω, φυσικά και δεν είναι οτι τα usmle είναι πιο εύκολα από το ΔΙΚΑΤΣΑ!!

Αναρωτιέμαι,πως είναι δυνατόν να μη περάσει και μάλιστα δυο φορές,την στιγμή που μπροστά μου απαντούσε σωστά το τέστ!!Μήπως τελικά δεν διορθώνουν τα γραπτά και απλά περνάνε κάποιους που εκείνοι θέλουν;...Γιατί όταν ζήτησε να δει το γραπτό της δεν της το δείξανε; αυτές οι ερωτήσεις με έχουν κάνει να μη μισώ οποιονδήποτε έχει σχέση με το ΔΙΚΑΤΣΑ,γιατί παλαιότερα είχα και εγώ την ίδια γνώμη με αρκετούς που γράφουν στο φόρουμ, όμως τώρα πιστεύω πως πολλοί από τους ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ είναι άτομα που έχουν γνώσεις και το αποτέλεσμα της συγκεκριμένης εξέτασης τους έχει αδικήσει!!!

Ο ΔΙΚΑΤΣΑΣ από Βουλγαρία σίγουρα θα είχε περισσότερες γνώσεις και κατάφερε να το περάσει...ίσως γνώσεις άλλου είδους "μονοπατιών"...ίσως όμως να πέρασε και με την αξία του το παιδί!Να ήτανε τυχερό!!Δεν θέλω να είμαι απόλυτη και να τα ισοπεδώνω όλα!!Σε τέτοιες εξετάσεις κατα την γνώμη δεν πρέπει να μπορεί να υπάρξει ούτε ένα μικρό % τύχης!!

Άιντε να βγούμε όλοι στους δρόμους με έναν δικηγόρο αγκαζέ να μελετάμε αν το κασκόλ του διπλανού μπορεί να αποδειχθεί ότι είναι δικό μας και να οδηγήσουμε ενώπιον του Αρείου Πάγου τον μ@....κα τον καθηγητή που μας έκοψε στο τάδε μάθημα....

Το κασκόλ του διπλανού σου, δεν μπορεί να αποδειχθεί οτι είναι δικό σου,το δικό σου όμως ,ναι μπορεί και πρέπει να προσπαθήσεις,να αποδείξεις πως είναι δικό σου!!!

Ναι τον μ@..κα καθηγητή που σε έκοψε ,ενω άξιζες να περάσεις,να τον οδηγήσεις  στον Άρειο Πάγο,γιατί έτσι και θα βρείς το δίκιο σου,άλλα θα σταματήσεις και αδικίες που γίνονται και σε άλλους!! Αυτό που σου λέω,το έχω κάνει,δεν τον πήγα βέβαια στον Άρειο Πάγο,πήγα όμως και τον βρήκα για να τον ρωτήσω,γιατί ενω εγω πιστεύω πως γράφω πολύ καλά δεν περνάω και ξέρεις τι μου απάντησε;" κορίτσι μου,πως σε λένε;ξέρεις...εγώ δεν διορθώνω ένα ένα τα γραπτά...είναι πάρα πολλά...και απλά περνάω όσα είναι πάνω πάνω!!!!!"

Δυστυχώς εγώ δεν είχα μαζί μου κρυφή κάμερα(θα βρεί τον δάσκαλό του σύντομα!) ,όμως σίγουρα υπάρχουν αρκετοί τέτοιοι,που σαν δημόσιοι υπάλληλοι και όχι σαν δημόσιοι λειτουργοί, κάνουν ότι μλκία τους έρθει!! Εμείς πρέπει να τους αφήνουμε ήσυχους;

Εγώ δεν γουστάρω αυτές τις κινήσεις και οφείλω να αντιπαραταχθώ σε αυτούς γιατί φοβάμαι ότι με τον ίδιο τρόπο θα μπουν μπροστά μου στη θέση για ειδικότητα, και άλλα πολλές φορές αναλυμένα....

Δικαιωμά σου να αντιπαραχθείς και πρέπει να το κάνεις!!

Υπόθεση έκανα....Εννοούσα είσαι τόσο σίγουρη ότι θα μπορείς να τους ανταγωνιστείς στον επαγγελματικό στίβο όταν θα έχεις πέσει στην αδράνεια 3-5 χρόνων αναμονής για ειδικότητα;Αλλά μην προβληματίζεσαι...εσύ την έκανες με ελαφρά.....

Ναι μπορώ να τους ανταγωνιστώ στον επαγγελματικό στίβο όλους (εσύ τον γιο του βιομηχανου που έγραψε κάποιος σε άλλο ποστ,δεν μπορείς;) γιατί  είμαι σίγουρη για τις γνώσεις μου και δεν έχω αφήσει ποτέ τον εαυτό μου σε αδράνεια.Δούλεψα ένα χρόνο σε κλινική-μετά από εξετάσεις και οχι με την συμβολή κάποιου γνωστού-μέχρι να ανοίξει η χειρουργική εκεί που ήθελα.

Δεν προβληματίζομαι καθόλου,την έκανα με ελαφρά οχι για να μην περιμένω ,μια που τον Ιανουάριο ανοίγει η ειδικότητα μου, αλλά γιατί πιστευώ πως οι γνώσεις που θα πάρω από έξω θα είναι πολύ καλύτερες από εκείνες που θα πάρει κάποιος,που θα πέσει σε αδράνεια 3-5 χρόνια περιμένοντας να αρχίσει ειδικότητα και θα έχουν ασπρίσει τα μαλλιά του....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

15. Σε ποια από τις παρακάτω καταστάσεις παρατηρούνται αιµορραγικές κενώσεις;

Α. Αµοιβαδική δυσεντερία

Β. Εντερική λοίµωξη από σιγκέλλα

Γ. Φλεγµονώδης νόσος του εντέρου

∆. Ισχαιµική κολίτιδα

Ε. Όλα τα ανωτέρω

όοοοχι όοοχι εδώ έχουν δίκιο τα παιδιά (τα καλά, τα φιλαράκια τα παλιά)...έχει πάνω από μία σωστές απαντήσεις...για την ακρίβεια είναι όλες σωστές!!! Ποιό από όλα να κυκλώσουν ε;;; Να βάλουν 5 κυκλάκια;;;

οσα δε φτανει η αλεπου,τα κανει κρεμασταρια.εισαι τυχερος,που την ολη αυτη διαδικασια του ΔΙΚΑΤΣΑ την παρακολουθεις απο μακρια-εκ του ασφαλους,να το εχεις υποψιν σου αυτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σίγουρα μιλάω εκ του ασφαλούς. Αλλά πιστέψε με μιλάω με ειλικρίνεια...δεν είμαι καμιά φοβερή φοιτήτρια, άργησα το πτυχίο μου ένα χρόνο, και με την χειρουργική έχω τσακωθεί από την πρώτη στιγμή που ειδωθήκαμε. Αλλά την βάση στα θέματα που είναι στο δίκτυο την πιάνω ανετότατα. Και αυτό είναι ένα γεγονός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.