Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

για το αγονο αγροτικο βρηκα αυτο:

4. Τροποποιούμε το εδ. β' της παρ. 2 της σχετικής (5) απόφασης, ως εξής:

"β. Ποσό μέχρι 40.000 δρχ. εφ' άπαξ για κάλυψη των δαπανών μετάβασης των ιδίων και της οικογένειας τους στον τόπο μόνιμης κατοικίας τους, βάσει αρχικής δήλωσης, ως εξής:

20.000 δρχ. για τους άγαμους γιατρούς

30.000 δρχ. για τους έγγαμους γιατρούς

40.000 δρχ. για τους έγγαμους γιατρούς με παιδιά"

Ειναι συγκεκριμενα απο :

ΑΘΗΝΑ 31 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 1992

ΤΕΥΧΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ

ΑΡΙΘΜΟΣ ΦΥΛΛΟΥ 771

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ

ΥΠΟΥΡΓΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΓΚΡΙΣΕΙΣ ..... κτλ κτλ

ΥΠΟΥΡΓΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ & ΕΓΚΡΙΣΕΙΣ

Αριθ. Α/οικ. 62876

Συμπλήρωση και τροποποίηση της Α3α/οικ.15230/2.10.89 (ΦΕΚ 732/τ.Β'/89) Κοινής Απόφασης Υπουργών Προεδρίας της Κυβέρνησης, Οικονομικών και Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων "κίνητρα για την κάλυψη των υγειονομικών αναγκών της υπαίθρου".

Ισχυει οντως? Πως πρεπει να κινηθω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Επίσης να συμπληρώσω και κάτι άλλο που έμαθα σήμερα.Υπάρχει ανώτερο πλαφόν και στις διακομιδές που μπορεί να κάνει κάποιος τον μήνα.Έτσι μέχρι 10 πληρώνονται.Μετά.....πάνε υπέρ πατρίδως. :(

Τροποποιήθηκε από maddoctor
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Να ρωτήσω.....

Ξέρει μηπως κάποιος ποιο είναι το ΦΕΚ που λέει ότι διασωληνωμένοι ασθενεις, διακομίζονται μόνο με συνοδεία αναισθησιολόγου ή βοηθού αναισθησιολόγου και όχι αγροτικού?Θα βοηθούσε πολύ!

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι παλιές συνήθειες δεν κόβονται βλέπω! Άσκηση "ιατρικής" με νομικό οπλοστάσιο. emrockon

Θέλω να σε δω τότε, να διακομίζεις διασωληνωμένο ασθενή και να σου "στραβώνει" το περιστατικό στον δρόμο.Πες μου σε παρακαλώ, τι θα κάνεις και τι εξηγήσεις θα δώσεις στους συγγενείς. :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πηγα να ετοιμασω τα χαρτια μου για αγροτικο καθως και ειδικοτητα και μου ειπαν οτι αλλαξαν απο 1/6/2005 καποιες διαδικασιες και δεν πρεπει να βγαλω πιστοποιητικο στατολογικης καταστασης ουτε και ποινικο μητρωο γιατι ευτο θα το κανουν μεταξυ τους οι υπηρεσιες.Εγω τελικα τι πρεπει να βγαλω για το αγροτικο και την ειδικοτητα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πηγα να ετοιμασω τα χαρτια μου για αγροτικο καθως και ειδικοτητα και μου ειπαν οτι αλλαξαν απο 1/6/2005 καποιες διαδικασιες και δεν πρεπει να βγαλω πιστοποιητικο στατολογικης καταστασης ουτε και ποινικο μητρωο γιατι ευτο θα το κανουν μεταξυ τους οι υπηρεσιες.Εγω τελικα τι πρεπει να βγαλω για το αγροτικο και την ειδικοτητα?

ολα τα υπολοιπα πλην αυτων καλα στα ειπανε....πτυχιο θελουνε, αιτηση κλπ κλπ κλπ

Εχω ομως 2 αποριες για τους ειδικους...στην λιστα με τα παλιοτερα αποτελεσματα των αγροτικων είναι καποια ονοματα μαυρισμενα. Αυτο τι σημαινει?Στην λιστα εμφανιζονται δεκαδες ονοματα με τις α και β προτιμησεις τους..ολα αυτα τα ονοματα που δημοσιευονται καταλαμβανουν τις θεσεις?Και τι γινεται με κληρωσεις που αναφερει κατω κατω?Δευτερη απορια...στην αιτηση αναγραφεται η ημερομηνια του τελευταιου μαθηματος και οχι της ορκωμοσιας..πρεπει λοιπον να παρουσιασουμε πιστοποιητικο με αναλυτικη βαθμολογία?γιατι το απλο δεν γραφει ποτε ηταν το τελευταιο μαθημα...

Τροποποιήθηκε από Dr.Fuck
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σημασία έχει η ημερομηνία τελευταίου μαθήματος της εξεταστικής, που αναγράφεται στο πτυχίο, πάνω από την ημερομηνία της ορκωμοσίας. Πχ για τους πτυχιούχους της Αθήνας τους τωρινούς είναι 25/7/2005 (ορκωμοσία 4/8).

Τα γκριζαρισμένα ονόματα παίρνουν αγροτικό, και συγκεκριμένα το αγροτικό που είναι κι αυτό γκρι. Κληρώσεις γίνονται όταν δυο άτομα με τα ίδια μόρια και ίδια ημερομηνία κτήσης πτυχίου δηλώνουν το ίδιο αγροτικό.

Για στρατολογικό και ποινικό μητρώο ισχύει όντως η αυτεπάγγελτη αναζήτηση μεταξύ υπηρεσιών. Πρέπει μόνο να προσέξεις να έχεις αναβολή τουλάχιστον 6 μήνες από την ημερομηνία που κάνεις αίτηση για αγροτικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικά με αυτό που ρώτησα, δεν ξέρει κανείς την απάντηση?

Τροποποιήθηκε από maddoctor
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ομολογώ πως το έψαξα λίγο γιατί με προβλημάτισε, αλλά δε βρήκα κάτι (και γι'αυτό δεν απάντησα). Φαίνεται πάντως λίγο υπερβολικό να πρέπει να είναι ειδικευμένος αναισθησιολόγος στη διακομιδή - και χειρουργός μπορεί πχ να διασωληνώσει σε ένα νησί, και να μην υπάρχει καθόλου αναισθησιολόγος. Ή πχ να υπάρχει μόνο ένας αναισθησιολόγος που διασωλήνωσε και την επόμενη να πρέπει να μπει σε 2-3 χειρουργεία.

Ιατρικά δικαιολογείται κάτι τέτοιο (όπως και οι διακομιδές να γίνονται γενικά από ειδικευμένο γιατρό και εξοπλισμένο ασθενοφόρο), αλλά δε φαίνεται να είναι πρακτικά εφαρμόσιμο, οπότε κατά πάσα πιθανότητα δε θα προβλέπεται από το νόμο. Μπορείς βέβαια να κάνεις φασαρία και να φτάσεις πολύ κοντά στο να αρνηθείς να κάνεις διακομιδή γενικά, και φαντάζομαι αν γράψεις ένα χαρτάκι εκείνη την ώρα ότι δεν αναλαμβάνεις καμία ευθύνη γιατί δεν είσαι ειδικά εκπαιδευμένος θα προβληματιστούν όλοι και θα στείλουν κανέναν άλλο. Πάντως "άτυχες" και "δύσκολες" διακομιδές μπορούν να συμβούν σε όλους, και παρότι ο ιατρός που συνοδεύει δεν έχει ιδιαίτερη ευθύνη πρακτικά (τι να κάνεις αν κάνει ρήξη το ανεύρυσμα ή ανακοπή το έμφραγμα; θωρακοτομή ή bypass στο ασθενοφόρο; ), η ψυχολογική συνιστώσα και βεβαίως η προσωπική ευσυνειδησία (που ελπίζω έχουμε μείνει αρκετοί που δεν την έχουμε χάσει ακόμα) κάνει πολύ δύσκολες τέτοιες περιπτώσεις.

Από άποψης ευθύνης πάντως, σε αντικειμενικό επίπεδο, δε θα φοβόμουν μια διακομιδή διασωληνωμένου σε ΜΕΘ όσο μια διακομιδή σε ένα αδιάγνωστο άρρωστο παιδάκι ή μια έγκυο: στον πρώτο πολύ λίγες πιθανότητες επιβίωσης μπορεί να του στερήσει ένα λάθος του γιατρού, ενώ δεν είναι και ιδιαίτερα δύσκολο να κάνεις ό,τι είναι ανθρωπίνως δυνατόν για να φτάσει σώος στους ειδικούς. Στη δεύτερη περίπτωση ακόμα κι αν ξεχάσεις να βάλεις ζώνη ασφαλείας το αποτέλεσμα μπορεί να είναι τραγικό!

Τροποποιήθηκε από SarandosKaptanis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω.....

Ξέρει μηπως κάποιος ποιο είναι το ΦΕΚ που λέει ότι διασωληνωμένοι ασθενεις, διακομίζονται μόνο με συνοδεία αναισθησιολόγου ή βοηθού αναισθησιολόγου και όχι αγροτικού?Θα βοηθούσε πολύ!

Ευχαριστώ

Δεν γνωριζω αν υπαρχει ΦΕΚ που να καθοριζει κατω απο ποιες συνθηκες πρεπει να γινονται οι διακομιδες διασωληνωμενου ασθενη!Και θα μου κανει πολυ εντυπωση αν υπαρχει!

Αλλα εχω ακουσει οτι αν αναλαβεις την διακομιδη, εχεις υποτιθεται τις γνωσεις για να τα βγαλεις περα, οποτε και την πληρη ευθυνη, αν κατι παει στραβα!

Δεν μπορεις δηλαδη μετα να πεις, εγω δεν ηξερα, αγροτικος ημουν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το γνωρίζω ότι ο ιατρός που διακομίζει το περιστατικό, φέρει την ευθύνη για ότι συμβαίνει μέσα στο ασθενοφόρο.Μάλιστα, ενοείται ότι μπορεί να δώσει οδηγίες/εντολές στους δύο τραυματιοφορορείς του ΕΚΑΒ, όπως και να απαγορεύσει ρητά την όποια είσοδο συγγενούς μέσα στο ασθενοφόρο κατά την διακομιδή.Απλώς είχα ακούσει για την ύπαρξη ενός ΦΕΚ, που έλεγε ότι ασθενείς διασωληνωμένοι, τους πάνε μόνο αναισθησιολόγοι ή βοηθοί αυτών.Εκτός εάν είναι κάποια φήμη που βολεύει υπό κάποιες καταστάσεις.

Πάντως εφόσον πέρνεις την εντολή απο τον διευθυντή της ιατρικής υπηρεσίας, δεν ξέρω το κατά πόσο μπορείς να αρνηθείς την διακομιδή.

Πράματι ένα αδιάγνωστο περιστατικό μπορεί να είναι πιο επικίνδυνο, αλλά πάντα εννοείται ότι φεύγουν με κάποια διάγνωση και εσύ με κάποιες οδηγίες.Βέβαια, εάν εκδηλώσει ΟΕΜ ή σπάσει το ανεύρισμα, σίγουρα εσύ δεν φταίς και ελάχιστα πράγματα μπορείς να κάνεις.Απλώς κοιτάς να αποφύγεις την στραβή.Γιατί μία φορά θα κάτσει.....

Πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αν και δεν ήταν αυτές που θα ήθελα.

Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς ούτε και εγώ γνωρίζω την ύπαρξη τέτοιου ΦΕΚ.Επειδή όμως παρακολούθησα ένα σεμινάριο στο οποίο συμμετείχαν και ΕΚΑΒΙΤΕΣ ως διδάσκοντες, ήταν κατηγορηματικοί ότι διακομιδές πρέπει να κανουν ειδικευμένοι γιατροί και ότι οι αγροτικοί έχουν κάθε δικαίωμα να αρνηθούν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

εχω σπιτι 45 χλμ μακρια απο το αγροτικο στο οποιο εχω διοριστει.Θα μπορω να μενω σπιτι μου(εξοχικο μου) και να μη χρειαστει να νοικιασω σπιτι εντος 15 χλμ?Μπερδευτηκα λιγο με τα οσα γραφτηκαν πιο πριν :unsure:

Υπαρχει οντως νομος που να λεει για 15 χλμ η να μενει ο αγροτικος εντος των οριων ευθυνης του?

Τροποποιήθηκε από lorna
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Γραφείο Διασύνδεσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης προτείνει 13 βήματα  για τη διαδικασία λήψης αγροτικού στη σελίδα http://www.cso.auth.gr/Greek/Agrotiko.gr.htm .

Οι διευθύνσεις φυσικά είναι διαφορετικές στην Αθήνα, αλλά αυτή είναι η γενική ιδέα. Για το πιστοποιητικό φυγοποίνου επιφυλάσσομαι, καθώς δε νομίζω να υπάρχει σχετικός νόμος που να προβλέπει την αναγκαιότητα και αυτού.

Όταν θα σας καλέσουν για την τρίμηνη άσκηση, τα δικαιολογητικά από το Υπουργείο θα σταλούν στο Νοσοκομείο. Οπότε, πρέπει να προσκομίσετε εκεί αυτά που "λείπουν" ουσιαστικά, δηλαδή:

1) Άδεια άσκησης ιατρικού επαγγέλματος [έχετε δώσει αριθμό πρωτοκόλλου...]

2) Δήλωση του 1599/86 ότι δε διατηρείτε ιδιωτικό ιατρείο, θεωρημένη από την Εφορία

3) Εγγραφή στο ΙΚΑ [ναι ναι]

4) Αριθμό ΤΣΑΥ

5) Αριθμό λογαριασμού της τράπεζας με την οποία συνεργάζεται το νοσοκομείο, για τη μισθοδοσία σας [συνήθως Αγροτική, αλλά ποτέ δεν ξέρεις]

6) Αριθμό φορολογικού μητρώου (ΑΦΜ)

7) Βεβαίωση εγγραφής στον τοπικό Ιατρικό Σύλλογο [έχετε 1 μήνα να το κάνετε]

8) Το διορισμό σας, που λάβατε ταχυδρομικώς [99% δε θα χρειαστεί, αλλά δεν ξέρεις]

9) Καλό είναι να έχετε πρόχειρα επίσης αντίγραφο πτυχίου, ποινικό μητρώο, ταυτότητα , πιστοποιητικό υγείας και αρτιμέλειας και μερικές φωτογραφίες, καθώς (σπάνια) μπορεί να σας ζητηθεί κάτι απ'αυτά.

μπορεις να μου πεις αν αυτα ισχυουν εις διπλουν;

και κατι αλλο, συμπληρωνει κανεις οτι δεν διατηρει ιατρειο,αλλα δεν λεει αν δουλευει καπου αλλου,ετσι;δηλαδη μπορει καποιος να ειναι και σε μια ιδιωτικη κλινικη;επισημα;που μπορω να βρω τον αντιστοιχο νομο που το λεει αναλυτικα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως γνωρίζει κανείς εαν απαλλάσονται απο το αγροτικό γιατροί που έχουν γεννηθεί πριν το 1973, και που θα μπορούσα να βρω το σχετικό νόμο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.cso.auth.gr/Greek/AgrotikoYA73202.gr.htm

Απαλλάσσονται της υποχρέωσης της παρ. 1 του άρθρου 1 του Ν.Δ. 67/68 «Περί λήψεως μέτρων δια την κάλυψη των υγειονομικών αναγκών της υπαίθρου» (ΦΕΚ 303/τ. Α΄/68) οι αποφοιτήσαντες ή αποφοιτώντες εκ των ιατρικών σχολών ημεδαπής ή αλλοδαπής οι οποίοι έχουν εγγραφεί στο Α’ έτος αυτών μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 1989-1990.

αυτό πρέπει να εννοείς

Τροποποιήθηκε από ACupOfCoffee
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτησω κατι ασχετο; Η περιφημη εντοπιοτητα, που δινει 4 μορια για το αγροτικο, πως πιστοποιειται; Τι χαρτια ζητανε; Εγγραφη στα δημοτολογια, αποδειξεις οτι μενεις εκει η τι αλλο; Οποιος ξερει ας απαντησει please...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτησω κατι ασχετο; Η περιφημη εντοπιοτητα, που δινει 4 μορια για το αγροτικο, πως πιστοποιειται; Τι χαρτια ζητανε; Εγγραφη στα δημοτολογια, αποδειξεις οτι μενεις εκει η τι αλλο; Οποιος ξερει ας απαντησει please...

Με το κλασικό πιστοποιητικό γεννήσεως, που εκδίδεται από το δήμο όπου είσαι γραμμένος.

Για να γραφτείς σε κάποιο δήμο της επαρχίας (μεταδημότευση), ανάλογα με το δήμο, μπορεί να χρειάζεται να έχεις συγγενείς - γνωστούς εκεί (δημότες) που θα δηλώσουν ότι έμενες εκεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εριχνα μια ματια στα προηγουμενα και αν καταλαβα καλα, για τους αγροτικους δεν υπαρχει συγκεκριμενη νομοθεσια που να καθοριζει ποσες εφημεριες μπορουν να κανουν και αν... Ολα ειναι στο χερι του εκαστοτε διευθυντη κεντρου υγειας. Απο την αλλη οι ειδικευομενοι εχουν συγκεκριμενες εφημεριες.Δηλαδη, οι αγροτικοι ειναι γιατροι β κατηγοριας? :huh:

Τροποποιήθηκε από justice for all
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εριχνα μια ματια στα προηγουμενα και αν καταλαβα καλα, για τους αγροτικους δεν  υπαρχει συγκεκριμενη νομοθεσια που να καθοριζει ποσες εφημεριες μπορουν να κανουν και αν... Ολα ειναι στο χερι του εκαστοτε διευθυντη κεντρου υγειας.  Απο την αλλη οι ειδικευομενοι  εχουν συγκεκριμενες εφημεριες.Δηλαδη, οι αγροτικοι ειναι γιατροι β κατηγοριας?    :huh:

Βάση τον νόμο, πρέπει να κάνεις 12 εφημερίες (4/μήνα) στο τρίμηνο.Αλλά αυτό πουθενά δεν γίνεται στην πράξη.Επί το πλείστον, τον πρώτο μήνα δεν σου δίνουν εφημερίες.Στους επόμενους 2, εξαρτάται από το πόσα άτομα είστε, πόσες θα πάρουν οι παλιοί, τι θα πάρουν οι γενικοί γιατροί από τις εφημερίες που τους αναλογούν στα ΤΕΠ.

Σαν αγροτικός, δεν υπάρχει καμία νομοθεσία που να λέει το min και το max ποιο είναι.Οπότε είναι και εκεί βάση παλαιότητας και βάση με αυτό που συνήθως ισχύει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορει καποιος να μου απαντησει?Πρεπει να μενεις εντος 15 χλμ η εντος των οριων ευθυνης σου ?Εχετε ακουσει αναλογες περιπτωσεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω αυτό πρέπει να ισχύει μόνο για τα άγονα, αν είσαι στον ίδιο νομό δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα πάντως... ακριβώς δεν ξέρω, ψάξτω και ρώτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ.ΟΣΟΙ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΜΠΟΡΟΥΝ 'Η ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΓΡΟΤΙΚΟ?Ο ΝΟΜΟΣ ΛΕΕΙ :

"Αναστέλλουμε την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου των γιατρών για ειδίκευση και μόνο, σε όλες τις ιατρικές ειδικότητες, που αναφέρονται στο Π.Δ. 415/94, όπως τροποποιήθηκε με το 147/97 όμοιο και στο Π.Δ. 204/98, εκτός από την ειδικότητα της Γενικής Ιατρικής, για την οποία οι γιατροί απαλλάσσονται."

ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΩΣ ΕΡΜΗΝΕΥΕΤΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ Ή ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΕΡΑΙΤΙΚΟ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.