Jump to content

Η ώρα της Δικαιοσύνης


Recommended Posts

Να κάνω κι εγώ μία ερώτηση.Έχω σπουδάσει Βουλγαρία.Έχω πάρει Δικατσά.Κανονικά, με ό,τι προβλέπει ο νόμος και ο θεσμός του Δικατσά.Χωρίς συμβούλια επικρατείας κλπ.

Θεωρούμαι συνάδελφος για σας?

Φυσικά....Αν δεν είσαι ανακατεμένος στη βρώμικη υπόθεση του Νοεμβρίου του 2003....Σε χαιρετίζω συνάδελφε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Last Reply

Εδώ υπάρχει μια παρεξήγηση. Για όνομα του Θεού, δεν προσπαθούμε να ισοπεδώσουμε τις προσπάθειες τόσων παιδιών που με θυσίες τίμιες προσπάθησαν να κάνουν Ιατρική, υπό συνθήκες αντίξοες, μακριά από τα σπίτια τους. Πολλά μπράβο αξίζουν σε κάποιον που παρότι δεν τα κατάφερε με τις Πανελλήνιες, πήγε και πέρασε τα μαθήματα χωρίς να πληρώσει, έδωσε ΔΙΚΑΤΣΑ και τίμια βρήκε μια θέση για ειδίκευση. Όποιος κατηγορήσει ένα τέτοιο παιδί, που απλά πήρε ό,τι του ανήκε με βάση τους νόμους του Ελληνικού κράτους, τότε απλά δεν πατάει στο έδαφος.

Αν ήμουν όμως ένα τέτοιο παιδί, θα είχα το ίδιο μένος απέναντι στους παράνομους με αυτό που έχω τώρα για τους παράνομους του ελληνικού συστήματος. Γι΄αυτό, συνάδελφοι του εξωτερικού, πριν υπεραμυνθείτε τέτοιων φαινομένων, σκεφτείτε μήπως κι εσείς τα καυτηριάζετε. Γιατί τελικά όλους τους βλάπτουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κάνω κι εγώ μία ερώτηση.Έχω σπουδάσει Βουλγαρία.Έχω πάρει Δικατσά.Κανονικά, με ό,τι προβλέπει ο νόμος και ο θεσμός του Δικατσά.Χωρίς συμβούλια επικρατείας κλπ.

Θεωρούμαι συνάδελφος για σας?

Δεν ξέρω ακριβώς...

Το πτυχίο σου μάλλον έχει λιγότερη αξία από κάποιον που τελείωσε Ελλάδα.

Μπορεί όμως να είσαι καλύτερος γιατρός.

Για να σου απαντήσω με μεγαλύτερη βεβαιότητα θα έπρεπε να δώσεις εξετάσεις και να συγκριθείς με τους Έλληνες απόφοιτους στα ίδια θέματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω ακριβώς...

Το πτυχίο σου μάλλον έχει λιγότερη αξία από κάποιον που τελείωσε Ελλάδα.

Μπορεί όμως να είσαι καλύτερος γιατρός.

Για να σου απαντήσω με μεγαλύτερη βεβαιότητα θα έπρεπε να δώσεις εξετάσεις και να συγκριθείς με τους Έλληνες απόφοιτους στα ίδια θέματα.

Θα σταθώ λίγο εδώ.Πως γίνεται να συνδυάζεται "το πτυχίο μου έχει λιγότερη αξία από το ελληνικό-είμαι καλύτερος γιατρός-πρέπει να δώσω εξετάσεις στα ίδια θέματα που δίνουν οι Έλληνες απόφοιτοι για να μπορώ να συγκριθώ μαζί τους."

Εάν δώσω φερ'ειπειν PLAΒ και το περάσω με επιτυχία, αυτόματα το πτυχίο μου "μετράει", είμαι καλύτερος γιατρός και ξεπερνάω τους έχοντες σπουδάσει στην Ελλάδα;

Το πτυχίο μου έχει λιγότερη αξία για ποιον;

Πως θα κριθεί η αξία μου ως γιατρός;

Τα θέματα του Δικατσά είναι γελοία, οπότε και πρέπει να δώσω τα αντίστοιχα των Ελλήνων αποφοίτων προκειμένου να ικανοποιήσω τι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μόνο το γεγονός ότι πρέπει να δώσεις PLAB ενώ εγώ όχι, υπογραμμίζει το γιατί το πτυχίο σου έχει μικρότερη αξία από το δικό μου. Μετά το PLAB είμαστε τυπικά στα ίδια και με τις ίδιες, τυπικά, δυνατότητες.

Κατά τα άλλα, η αξία του πτυχίου σου δεν έχει να κάνει μόνο με τη χώρα, αλλά και με το Πανεπιστήμιο που τελείωσες. Στην Τσεχία, ας πούμε, άλλο πράμα είναι το Charles και άλλο κάτι τυχαία επαρχιακά της πλάκας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης θέλω να προσθέσω 2-3 σχετικώς-άσχετα πράγματα, πέρα από το ότι, οι παραπάνω ερωτήσεις μου είναι πραγματικές και όχι ειρωνικές.

-Δεν αναζητώ επιβεβαίωση.

-Δεν έχω έρθει βαμμένος με τα χρώματα του πολέμου.

-Δεν επιθυμώ να διαπληκτιστώ με κανέναν.Προσδοκώ σε μία ήρεμη κουβέντα.Αν κάποιος θελήσει να κάνει αρνητικά σχόλια για εμένα δεν θα του απαντήσω, εκτός και αν βρίσει τον ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ.

:antegeia:

-Η άποψη μου για ττην απόφαση του ΣτΕ είναι πως κυρίως φταίει το ΔΙΚΑΤΣΑ που δεν μπόρεσε να προστατέψει τον ίδιο του τον εαυτό.

-Από αυτό απορρέει η άποψη μου, πως θεωρώ εαυτόν αδικημένο, μιας και εγώ έδωσα εξετάσεις με υψηλότερη βάση.

-ΕΚΦΡΑΖΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ, ΔΕΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩ ΚΑΝΕΝΑΝ!

-....οπότε και θεωρώ τις εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ, αφ'ενός της χειρουργικής εύκολες, αφ'ετέρου της παθολογίας μέτριες, κυρίως λόγω όγκου ύλης, που μοιραία είναι μεγαλύτερος.

-Από δική μου εμπειρία, υπάρχουν άτομα που σπουδάσαν έξω και δεν ξέρουν και πολλά.Αυτοί πιθανότατα δεν θα περάσουν ποτέ το ΔΙΚΑΤΣΑ.

-Από δική μου εμπειρία επίσης, έχω συναντήσει απόφοιτους Αθήνας που επίσης δεν ήταν σε κάποιο καλό επίπεδο, καθώς και απόφοιτους της στρατιωτικής ιατρικής που δεν ήταν σε κανένα επίπεδο.Έχω συναντήσει και απόφοιτους Λάρισας με τους οποίους έχω κάνει φανταστικές συζητήσεις.

-Θεωρώ πως είναι κρίμα να κατακρίνονται όλοι οι απόφοιτοι του εξωτερικού.Πιστέψτε με, υπάρχουν και εξαιρετικοί.

-Δεν με ενδιέφερε να έχωκαλούς βαθμούς.Τις γνώσεις μου, τις κρατάω για μένα και για την δουλειά μου.Δεν θέλω να γίνω παθολόγος.Θέλωνα γίνω χειρουργός. :P

-Δεν επιθυμώ να ενταχθώ στο άρμα κανενός.Επαναλαμβάνω πως εκπροσωπώ τον εαυτό μου.Τα λεγόμενα-γραφόμενά μου δεν είναι προς χρήση εναντίον κανενός.

-Πιθανόν όλα αυτά είναι off topic.Παρακαλώ τους κκ Moderators να με επαναφέρουν στην τάξη.

-Θα ήθελα να ευχαριστήσω το forum greekmeds, μιας και έχω αντλήσει πολύτιμες πληροφορίες, που δυστυχώς δεν υπάρχουν στο δικό μας forum.

Αυτά τα ολίγα για την ώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μόνο το γεγονός ότι πρέπει να δώσεις PLAB ενώ εγώ όχι, υπογραμμίζει το γιατί το πτυχίο σου έχει μικρότερη αξία από το δικό μου. Μετά το PLAB είμαστε τυπικά στα ίδια και με τις ίδιες, τυπικά, δυνατότητες.

Κατά τα άλλα, η αξία του πτυχίου σου δεν έχει να κάνει μόνο με τη χώρα, αλλά και με το Πανεπιστήμιο που τελείωσες. Στην Τσεχία, ας πούμε, άλλο πράμα είναι το Charles και άλλο κάτι τυχαία επαρχιακά της πλάκας.

Σε καταλαβαίνω και έχεις δίκιο.Ωστόσο αυτό πιθανότατα είναι θέμα ΕΕ.Δηλαδή όταν μπει η Βουλγαρία στην ΕΕ, οπότε και θα πάψει μετά από μικρό χρονικό διάστημα η διαδικασία αυτή, τότε τι;Αυτόματα θα αναβαθμίζεται;Δεν το νομίζω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακριβώς. Αν και προσωπικά δεν πιστεύω ότι έχει πολλές διαφορές ουσιαστική «αναβάθμιση» γίνεται. Οι ιατρικές σχολές στην ΕΕ διέπονται από κοινοτικές οδηγίες για τα minimum standards που πρέπει να έχουν.

Η είσοδος της Βουλγαρίας συγχρόνως θα σημαίνει και εναρμόνιση του συστήματος παιδείας-υγείας. Τουλάχιστον όσο αφορά το κατώτατο όριο. ;)

Το ερώτημα τώρα: Άραγε καλύτερα στο πανεπιστήμιο της Σόφιας ή της Θεσσαλίας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Τσεχία, ας πούμε, άλλο πράμα είναι το Charles και άλλο κάτι τυχαία επαρχιακά της πλάκας.

Πως το ξέρεις;

Επειδή έχω ασχοληθεί με Τσεχία,για ένα διάστημα δούλευα σε ένα γραφείο που έδινε πληροφορίες και όχι μόνο...,να σου αναφέρω απλά, πως καρόλου υπάρχουν πολλά!! Στην Πράγα υπάρχουν Ι,ΙΙ,ΙΙΙ Ιατρικές Σχολές ,μετά παραρτήματα Καρόλου σε άλλες δυο πόλεις και άλλες δυο Ιατρικές Σχολές,σε δυο άλλες πόλεις στην Τσεχία.

Η Τσεχία έχει 7 Πανεπιστήμια Ιατρικής!! Σε όλα γίνεται το ίδιο,αρκεί να ξέρεις άραβες,που σε χώρες της πρωην Ανατολικής Ευρώπης(και ειδικά σε εκείνες που πρόσφατα μπήκανε στην Ευρωπαϊκή Ένωση) λύνουν και δένουν!! Βλέπεις,σε αυτές τις χώρες,οι άραβες πηγαίνουν εδώ και χρόνια,πριν τις ανακαλύψουν οι έλληνες..ε, και έχουν κάνει τον κύκλο τους.

Ναι,δεν λέω, το επίπεδο σπουδών είναι καλό,με εργαστήρια που εμείς εδώ ποτέ δεν κάναμε!!! Όμως,when money talks,όλα γίνονται μια χαρά!!

Φυσικά και εκεί,όπως και σε άλλες χώρες,υπάρχουν και εκείνοι που περάσανε και τελειώσανε με το σπαθί τους!Μη τα ισοπεδώνουμε όλα!!

Μην ακούς που λένε,"Α,αυτός τελείωσε του Καρόλου...Α,εκείνος τελείωσε το Σέμελβαϊς στην Ουγγαρία" κτλ. (ακούς κάτι ονόματα και λες ,"ρε γαμώτο, εγώ γιτί να μην έχω τόσα χρήματα να πάω να τελειώσω εκεί,αλλά καθόμουν σαν χαζή και έδινα πανελλαδικές;!)

Οι περισσότεροι,από εκείνους που πήγανε να σπουδάσουν εκεί,ήτανε παιδιά καθηγητών μας,μεγαλογιατρών,δικηγόρων κτλ.,που όταν άρχισαν να γυρίζουν στην Ελλάδα,αντιμετώπισαν τον ίδιο "ρατσισμό".

Γι'αυτό και όλοι το μόνο που μπορούσαν να κάνουν για να αντιμετωπίσουν αυτόν τον "ρατσισμό" ,ήτανε να αρχίσουν να μιλάνε με θαυμασμό για τα συγκεκριμένα πανεπιστήμια....

Ξέρω άτομο(πολλά ξέρω μου φαίνεται...και όχι δεν είμαι ξερόλας!!απλά έτυχε να ξέρω)που τελείωσε την Καρόλου Ι, και όμως δεν ξέρει την τύφλα του,γιατί τα εγκεφαλικά του κύτταρα είχανε καταστραφεί από το μαύρο,από το λύκειο ακόμη!!! Το παιδί(ποιό παιδί δηλαδή,ο γάιδαρος)δεν έχει ιδέα,τι θα πει διάβασμα!!

Ακόμη και τώρα βλέπει βιβλίο και νομίζει πως είναι το πλέιμπόι!

Και όμως αυτός τελείωσε την Καρόλου Ι!! Άλλο πράμα ε;;!

Τώρα κάνει ειδικότητα μικροβιολογία για να πάρει την πελατεία της μαμάς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χάνετε την ουσία. Το καλό πανεπιστήμιο δε σημαίνει καλός φοιτητής. Ο καλός φοιτητής σημαίνει καλό πανεπιστήμιο. ;)

Και το Charles και το Semmelweis είναι γνωστά και ranked πανεπιστήμια. Το ότι πήγαν και άσχετοι δεν τα κατεβάζει σε επίπεδο. Αντίθετα το ότι τα προτιμούν οι καλοί είναι σημαντικό.

Κι ο [αποδεδειγμένα] στόκος η κόρη του Κλίντον πήγε στο Stanford, δεν έπεσε από τα ranks όμως το πανεπιστήμιο. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες, ανάλογα ποιός είσαι φυσικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ανοιξουμε ενα θεμα με πληροφοριες για ολα αυτα τα πανεπιστημια (η "πανεπιστημια") να ξερουμε τελικα για τι μιλαμε.

Τι εστι δηλαδη Σεμελβαις της Ουγγαριας, τι ειναι τα αγγλοφωνα τμηματα για αλλοδαπους, το οτι πχ το Καρολου ειναι καλο (αν ειναι) σημαινει πως και οι ελληνες που σπουδαζουν εκει τυγχανουν της ιδιας εκπαιδευσης η μηπως τους ξεπετανε, τους παιρνουν το συναλλαγμα και τους στελνουν αποπου ηρθαν;

Μου κανει μεγαλη εντυπωση που πλακωνουν ολοι για ειδικοτητα στη ψωροκωσταινα ενω υποτιθεται μπορουν να κανουν και κει που σπουδασαν. Μηπως δεν τους αφηνουν (οχι τυπικα αλλα στην πραξη! μηπως τους διωχνουν γιατι ξερουν περι τινος προκειται;)

ας μαζεψουμε πληροφοριες γιατι αρχιζω να τσαντιζομαι με την σοσιαλιστικη αριστοκρατια

ΠΟΥ 'ΣΑΙ ΡΕ ΣΤΑΛΙΝ :lol::blink:emoops:lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα ηθελα και εγω να τοποθετηθω επι του θεματος 'αξια πτυχιου'.το κανω αυτο με μια ερωτηση,γιατι να μην απαιτειται να εξεταστει αποφοιτος πανεπιστημιου Ε.Ε. απο το δικατσα.να επιτυχει στα ιδια θεματα που και εγω πετυχα.ειναι πολυ λογικη η σκεψη αυτη.πιστευω θα ηταν και μια πιο δικαιη μεταχειρηση προς ολους.δε γινεται ομως κατι τετοιο.γιατι?ισως γιατι ειμαστε στην Ελλαδα.ισως γιατι δεν εχει υποψιν του το θεμα ο Τριανταφυλλοπουλος."πολιτικως" σκεπτομενοι,ισως γιατι οι μεν ψηφοφοροι ειναι λιγοτεροι απο τους δε.εσεις ολοι που περιγελατε τις εξετασεις,το επιπεδο κτλ,αν αποφασιστει κατι παρομοιο μ΄αυτο που αναφερω πιο πανω,θα ειστε ισως οι πρωτοι πυρπολυτες των ιδρυματων.ισως το ποσοστο επιτυχιας των υποτιθεμενων εξεταζομενων να ηταν ελαφρως(ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΣΟ)μεγαλυτερο απο αυτο των αποφοιτων παν. εκτως Ε.Ε.,αλλα αυτο πιστεψτε με δε σημαινει και πολλα.

και κατι αλλο,τυποι με "καμμενα εγκεφαλικα κυτταρα" δε προκειται ποτε να πετυχουν στις εξετασεις αυτες.αναφορικα στις εξαιρεσεις που μαρτυρουν το αντιθετο,δε μπορει να γινει κατι.αλλα τετοιοι τυποι υπαρχουν και σε "ευρωπαικα" πανεπιστημια.καλλιτερα ας μην το αμβισβητησει κανεις αυτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

YADA, επειδή η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας, τουλάχιστον αν «ημιγνωρίζεις», ενημερώσου.

Και το Semmelweis και το Charles είναι πανεπιστήμια με όνομα στην πιάτσα. Αν δεν είχαν περάσει πίσω απ'το Σιδηρούν Παραπέτασμα πολύ πιθανό να τα είχαμε το ίδιο ψηλά με την Οξφόρδη, Χαϊδελβέργη ή Παβία.

Άσχετο, έχεις πάει στο Βερολίνο; Το Charite' Campus Mitte ανήκει στην παλιά DDR, αν δεις το μέρος και τις κλινικές σήμερα θα πάθεις πλάκα. Και μην πεις ααa είναι Γερμανία γιατί η τέως Ανατολική Γερμανία είναι πολύ πιο πίσω από τις Τσεχίες και τις Ουγγαρίες, ακόμα και σε επίπεδο πρωτεύουσας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup παρακαλω , αυτο ζητησα, να ενημερωθω. Αλλα με στοιχεια, οχι με ενα: "το ταδε ειναι ονομα στην πιατσα"! emeleos Αυτο δεν μου λεει τιποτα. emno

Στοιχεια και λεπτομερειες παρακαλω! emthanx

επισης εθεσα και μερικα ερωτηματα. Το αν το ταδε πανεπιστημιο εχει ωραια αρχιτεκτονικη δεν απαντα στις αποριες μου.

Αν δεν είχαν περάσει πίσω απ'το Σιδηρούν Παραπέτασμα πολύ πιθανό να τα είχαμε το ίδιο ψηλά με την Οξφόρδη, Χαϊδελβέρη ή Παβία.

περασαν ομως και το τωρα ειναι τωρα..

αν, αν, αν,... αν το ενα, αν το αλλο...

αν η γιαγια μου ειχε @@ θα τη λεγαμε παππου (δεν τρεφω μεγαλη συμπαθεια σε αυτου του τυπου τη λογικη οπως καταλαβαινεις) emkafes:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

YADA, επειδή η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας, τουλάχιστον αν «ημιγνωρίζεις», ενημερώσου.

Και το Semmelweis και το Charles είναι πανεπιστήμια με όνομα στην πιάτσα. Αν δεν είχαν περάσει πίσω απ'το Σιδηρούν Παραπέτασμα πολύ πιθανό να τα είχαμε το ίδιο ψηλά με την Οξφόρδη, Χαϊδελβέρη ή Παβία.

Άσχετο, έχεις πάει στο Βερολίνο; Το Charité Campus Mitte ανήκει στην παλιά DDR, αν δεις το μέρος και τις κλινικές σήμερα θα πάθεις πλάκα. Και μην πεις αα είναι Γερμανία γιατί η τέως Ανατολική Γερμανία είναι πολύ πιο πίσω από τις Τσεχίες και τις Ουγγαρίες, ακόμα και σε επίπεδο πρωτεύουσα.

Δίκιο έχεις ,έχουν όνομα σε όλο τον κόσμο!

Αυτό όμως δεν σημαίνει πως όλοι όσοι τελειώσανε εκεί ήτανε "οι πιο καλοί οι φοιτητές στην τάξη...." έχουν τελειώσει και από εκεί κάτι φρούτα!!

'Οπως και από τις ΡουμανοΒουλγαροΣχολές.Εκείνο που αλλάζει είναι οι ταρίφες και το κόστος των δώρων!

Προσωπικά πιστεύω πως όλα τα πανεπιστήμια είναι καλά,όποιος θέλει διαβάζει, όποιος δεν θέλει ,δεν διαβάζει! Όταν λες σε κάποιον συνέχεια "πάρε..πάρε..πάρε" κάποτε θα απλώσει το χέρι του και μετά είναι δύσκολο να το μαζέψει....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup  παρακαλω , αυτο ζητησα, να ενημερωθω. Αλλα με στοιχεια, οχι με ενα: "το ταδε ειναι ονομα στην πιατσα"!  emeleos Αυτο δεν μου λεει τιποτα. emno

No worries.

Έχω ένα ranking πολύ δυνατό. Αυτό. Το Charles είναι πιο πάνω κι απ'το ΕΚΠΑ αν θυμάμαι καλά. ;)

Στοιχεια και λεπτομερειες παρακαλω!  emthanx

Δεν υπάρχει worldwide ranking για τις Ιατρικές μονάχα. Εγώ προσωπικά όμως χρησιμοποιώ ένα [δικό μου] τρικάκι. Βάλε το όνομα του πανεπιστημίου, σκέτο, στη PubMed και δες πόσα hits βγάζει. Όσο πιο πολλά τόσο πιο καλά.

Είναι απλό, όχι ακριβείας, αλλά τουλάχιστον ξεχωρίζεις τα πανεπιστήμια απ'τα «πανεπιστήμια». :)

επισης εθεσα και μερικα ερωτηματα. Το αν το ταδε πανεπιστημιο εχει ωραια αρχιτεκτονικη δεν απαντα στις αποριες μου.

περασαν ομως και το τωρα ειναι τωρα..

Τί μας νοιάζει η αρχιτεκτονική; :huh:

Το επιστημονικό έργο κάνει το καλό πανεπιστήμιο. Όλα τ'άλλα δε μετριούνται έτσι κι αλλιώς. Πώς μπορείς να μετρήσεις το επίπεδο των διδασκόντων (παραδόσεις, μεταδοτικότητα) με αντικειμενικά κριτήρια; Δε γίνεται...

αν, αν, αν,... αν το ενα, αν το αλλο...

αν η γιαγια μου ειχε @@ θα τη λεγαμε παππου

Δε θα τη λέγανε παππού, αλλά ερμαφρόδιτο freak. Gotcha. tease.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δίκιο έχεις ,έχουν όνομα σε όλο τον κόσμο!

Αυτό όμως δεν σημαίνει πως όλοι όσοι τελειώσανε εκεί ήτανε  "οι πιο καλοί οι φοιτητές στην τάξη...."  έχουν τελειώσει και από εκεί κάτι φρούτα!!

'Οπως και από τις ΡουμανοΒουλγαροΣχολές.Εκείνο που αλλάζει είναι οι ταρίφες και το κόστος των δώρων!

lonestar, λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω αλλά ήρθες αργά στο πάρτυ. emnysta

Αυτό που λες εσύ τώρα το έχω πει αρκετά post πιο πριν.

Και στο Harvard πέφτει λάδωμα θεωρητικά, αλλά εκεί μιλάμε για χρηματοδοτήσεις endowed chairs, δημιουργία νέων πτερύγων βιβλιοθηκών και κλινικών, κλπ.

Στην Τιμισοάρα μάλλον είναι πιο εύκολα τα πράγματα, φχαριστιούνται και με πιο «καθημερινά» αγαθά οι άνθρωποι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε θα τη λέγανε παππού, αλλά ερμαφρόδιτο freak. Gotcha. tease.gif

:angry:

τι παρεδωσε εχεις εσυ με τη γιαγια μου; μου λες :angry::lol:

δεν τα κοιταξα ακομα τα λινκ αλλα.... κατι θα πρεπει να κανει το ΕΚΠΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

No worries.

Έχω ένα ranking πολύ δυνατό. Αυτό. Το Charles είναι πιο πάνω κι απ'το ΕΚΠΑ αν θυμάμαι καλά. ;)

Το Charles είναι αγγλόφωνο. Είναι στις θέσεις 302-403 (της Πράγας), όπως και το ΕΚΠΑ, απλά αλφαβητικά μπαίνει πιο μπροστά. Για τα επαρχιακά Charles έχουν ακουστεί τα μύρια όσα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Charles είναι ΚΑΙ αγγλόφωνο...

Η σοβαρή δουλειά σε όλα τα Τσέχικα και Ουγγρικά γίνεται κυρίως σε αυτά που δουλεύουν με την επίσημη γλώσσα της χώρας. Έχουν και αγγλόφωνα αλλα αυτά είναι για τους ξένους και είναι λογικό να πέφτει το επίπεδο. Αν και η ξαδέρφη μου που ήταν σε αγγλόφωνο στην Ουγγαρία μου χει πεί ότι τους βιάζανε...

Γενικά σε Τσεχία και Ουγγαρία ακόμα και τα Αγγλόφωνα είναι πολύ ποιο δύσκολα από ΡουμανοΒουλγαρίεςΣερβίες κτλ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά σε Τσεχία και Ουγγαρία ακόμα και τα Αγγλόφωνα είναι πολύ ποιο δύσκολα από ΡουμανοΒουλγαρίεςΣερβίες κτλ

Όλα τα πανεπιστήμια, σε όλες τις πρωην ανατολικές χώρες που υπάρχουν αγγλόφωνα λειτουργούν και στην επίσημη γλώσσα της χώρας.Οι ίδιοι καθηγητές κάνουν μάθημα,στα ίδια κτήρια και γενικά στα ίδια νοσοκομεία. Δεν είναι πιο δύσκολα,απλά όταν πληρώνεις 10000$ δίδακτρα τον χρόνο,λογικό είναι το λάδωμα να είναι απο 1000$ και πάνω,όταν όμως πληρώνεις 2000$ τον χρόνο(περίπου τόσο είναι νομίζω σε Ρουμανία κτλ) λογικό είναι το λάδωμα να είναι 200$ ή ένας τενεκές λάδι,όπως κάποιος έγραψε. Πιστεύω πως Τσεχία,Ουγγαρία,Πολωνία,Σλοβακία είναι για τους ματσωμένους,ενω Ρουμανία,Βουλγαρία,Σερβία για τον απλό λαό!!

Ακόμη,ξέρω δυο άτομα ,με κομματικές υποροφίες, το ένα απο ΠΑΣΟΚ και το άλλο απο ΚΚΕ,που τελειώσανε Ιατρική στην Τσεχία,ο ένας σε 8 χρόνια και ο άλλος σε 10 γιατί κάνανε επανάληψη κάποιων ετών,αφού εκεί δεν μπορούσαν να μεταφέρουν μάθηματα όπως εμείς και τα παιδία δεν είχανε χρήματα να λαδώσουν για να προσπεράσουν τα "προβλήματα" που είχαν.

Με λίγα λόγια ,αν έχεις money διάβαινε και ριζικό περπάτα...

Δεν με στενοχώρησες Prof.Wizard!

Συμφωνούμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Charles είναι αγγλόφωνο.

Σου απάντησε ήδη ο inliner42. Αν και θα έπρεπε να το φανταστείς και μόνος σου. Είναι δυνατόν το εθνικό πανεπιστήμιο της Τσεχίας (απ'τον 14ο αιώνα IIRC) να μην έχει τμήματα στην τοπική γλώσσα;

Είναι στις θέσεις 302-403 (της Πράγας), όπως και το ΕΚΠΑ, απλά αλφαβητικά μπαίνει πιο μπροστά.

Charles Univ Prague Czech 15.4 0.0 0.0 11.0 36.8 12.3

Univ Athens Greece 0.0 0.0 8.7 7.1 38.6 12.1

Μπα, το Charles είναι καλύτερο, μη χωλοσκάς. -_-

(έστω και για λίγο)

BTW,

Alumni. The total number of the alumni of an institution winning Nobel Prizes and Fields Medals. Alumni are defined as those who obtain bachelor, Master's or doctoral degrees from the institution. Different weights are set according to the periods of obtaining degrees. The weight is 100% for alumni obtaining degrees in 1991-2000, 90% for alumni obtaining degrees in 1981-1990, 80% for alumni obtaining degrees in 1971-1980, and so on, and finally 10% for alumni obtaining degrees in 1901-1910. If a person obtains more than one degrees from an institution, the institution is considered once only.

Award. The total number of the staff of an institution winning Nobel prizes in physics, chemistry, medicine and economics and Fields Medal in Mathematics. Staff is defined as those who work at an institution at the time of winning the prize. Different weights are set according to the periods of winning the prizes. The weight is 100% for winners in 2001-2003, 90% for winners in 1991-2000, 80% for winners in 1981-1990, 70% for winners in 1971-1980, and so on, and finally 10% for winners in 1911-1920. If a winner is affiliated with more than one institution, each institution is assigned the reciprocal of the number of institutions. For Nobel prizes, if a prize is shared by more than one person, weights are set for winners according to their proportion of the prize.

HiCi. The number of highly cited researchers in 21 broad subject categories in life sciences, medicine, physical sciences, engineering and social sciences. These individuals are the most highly cited within each category for the period of 1981-1999. The definition of categories and detailed procedures can be found at the website of Institute of Scientific Information.

N&S. The number of articles published in Nature and Science between 1999 and 2003. To distinguish the order of author affiliation, a weight of 100% is assigned for corresponding author affiliation, 50% for first author affiliation (second author affiliation if the first author affiliation is the same as corresponding author affiliation), 25% for the next author affiliation, and 10% for other author affiliations. Only publications of article type are considered.

SCI. Total number of articles indexed in Science Citation Index-expanded and Social Science Citation Index in 2003. Only publications of article type are considered.

Size. The total scores of the above five indicators divided by the number of full-time equivalent academic staff. If the number of academic staff for institutions of a country cannot be obtained, the total scores of the above five indicators is used. For ranking - 2004, the number of full-time equivalent academic staff are obtained for institutions in USA, China (mainland), Italy, Netherlands, Sweden, and Belgium etc.

Για τα επαρχιακά Charles έχουν ακουστεί τα μύρια όσα...

Kαλά άμα σου πω εγώ ιστορίες που έχω ακούσει για το ΑΠΘ θα φρίξεις. Οπότε συμβαίνουν δύο πράγματα: ή οι Έλληνες φοιτητές εξ'ορισμού υπερβάλουν ή πραγματικά όπου βρίσκονται μαζικά συμβαίνουν ευτράπελα! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Charles Univ Prague Czech  15.4  0.0  0.0  11.0  36.8  12.3

Univ Athens Greece              0.0  0.0  8.7    7.1  38.6  12.1 

Μπα, το Charles είναι καλύτερο, μη χωλοσκάς. -_-

(έστω και για λίγο)

Θα σχολιάσω πρώτα αυτήν την απάντηση και μετά θα επανέλθω αναλυτικά για το αγγλόφωνο, όπου φοίτησαν οι περισσότεροι Έλληνες φοιτητές στην Τσεχία.

Μα είναι δυνατόν;;;

Τελειώνεις Ιατρική σε κάτι μήνες. Έχεις πήξει με τις στατιστικές και δις πήξει μ' αυτές λόγω της έρευνας στην πτυχιακή σου. Έχεις διαβάσει τουλάχιστον 2 βιβλία μεθοδολογίας έρευνας για να κάνεις την πτυχιακή σου. Αγγλικά ξέρεις, τι γράφουν οι ερευνητές που έκαναν αυτή τη διεθνή αξιολόγηση των Πανεπιστημίων καταλαβαίνεις.

Έχεις κάποιο λόγο για να θέλεις να τους βγάλεις ΒΛΑΚΕΣ αυτούς και ΕΞΥΠΝΟ εσένα που για τις θέσεις αυτές τα έχουν βάλει όλα μαζί και τα γράφουν αλφαβητικά; Στην τύχη το'καναν θεωρείς; Τα μεθοδολογικά προβλήματα προσπαθούν να καλύψουν οι άνθρωποι, όχι να γλείψουν το ΕΚΠΑ που θα έβγαινε στην 400ή θέση ή το Charles στην 399η ή 401η, λέγοντας "α, είναι μέσα στην 4η εκατοντάδα καλύτερων Πανεπιστημίων στον κόσμο"!

ΥΓ: και είναι "χολοσκάω", γιατί με σύγχυσες emdevilemdevilemdevil:P:P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω αν περισσότερο σε σύγχυσε το ορθογραφικό σαρδάμ μου- εκ παραδρομής όσο το ψήφισμα του Αρσένη για την αναθεώρηση του Συντάγματος υπέρ των ιδιωτικών πανεπιστημίων πριν κάποια χρόνια- ή το γεγονός ότι δεν μπορείς ν'αποδείξεις πως το Charles είναι για τα σκουπίδια... :rolleyes::P

Όσο για τα μεθοδολογικά προβλήματα που λες, έγιναν γιατί από ένα σημείο και μετά οι διαφορές μεταξύ των ιδρυμάτων είναι πραγματικά πολύ μικρές. O λόγος που έβαλα τη βαθμολογία ήταν για να δεις το Αlumni, που δείχνει άμεσα την ποιότητα των αποφοίτων. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.