Jump to content

Ιδιωτικός τομέας και ιατρική ευθύνη sos θα ήθελα γνώμες


Doc300

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι δουλεύω σε ένα συνοικιακό διαγνωστικό για να καλύψω χρόνο αναμονής (☹️)σαν ιατρός βάρδιας χωρίς ειδικότητα σε τμήμα αξονικού/μαγνήτη. Αντιμετωπίζω εδώ και κάποιο καιρό το εξής πρόβλημα ένας καινούργιος τεχνολόγος -χειριστής μηχανημάτων έχει δημιουργήσει θέμα στη διοίκηση ότι εγώ και οι άλλοι τεχνολόγοι δε χρησιμοποιούμε σκιαγραφικα σε ΟΛΕΣ πλην ορισμένων ορθοπαιδικων εξετάσεων σκιαγραφικα.Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι καραδοκεί όταν παίρνω ιστορίκο από τον εκάστοτε ασθενή και ακόμη και αν ο ασθενής πει ότι ο ίδιος δε θέλει η ο θεράπων δεν θέλει ενδοφλέβιο σκιαγραφικο ορμάει και προσπαθεί να τον πείσει και εν τέλει βάζει μόνος του σκιαγραφικα χωρίς να με ενημερώνει καν .... απλώς περνάω και βλέπω ασθενείς με πεταλούδα στο χέρι.Το ερώτημα μου είναι πως να κινηθώ... έχει ενημερωθεί ένας μάνατζερ ο οποίος δεν έδωσε ιδιαίτερη λύση μάλλον πήρε και το μέρος του....Να σημειωθεί ότι 1 οι ακτινολόγοι/ακτινοδιαγνωστες  δεν είναι ποτέ παρόν στο χώρο 2 χορηγεί ο τεχνολόγος πάντα σκιαγραφικο με πεταλούδα και όχι φλεβοκαθετηρα (με ότι κίνδυνο συνεπάγεται) 3 υπάρχουν μέρες που ο μόνος με πτυχίο ιατρικής είμαι εγώ σε όλο το κτήριο.Εχω εγώ νομική κάλυψη; (Δεν έχω ασφάλεια αστικής ευθύνης)τι να κάνω; Δεν θα ήθελα να χάσω τη δουλειά λόγω μεγάλου χρόνου αναμονής αλλά είμαι στο αμήν και φοβάμαι για τυχόν νομικές κυρώσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελαδαρα ρε φιλε. Τι διαβαζουν τα ματια μας. 
Κανε ασφαλεια αστικης ευθυνης για καλο και για κακο. Τοσα πολλα στοιχιζει ή τοσο λιγα παιρνεις? 200 ευρω το χρονο παιζει να ειναι.

Πρεπει να μιλησεις σε αυτο που σε προσελαβε και να του πεις τι δεν σου αρεσει. Ισως να μην ειναι εις γνωση των ανωτερων αυτα τα τζαμπατζιλικια με τις πεταλουδες. Φαινεται φυσικα να ειναι πολιτικη του μαγαζιου να κανει εξετασεις με σκιαγραφικο αβερτα για να χρεωνει περισσοτερο την εξεταση. Μου κανει φυσικα εντυπωση να πειθονται οι ασθενεις τοσο ευκολα: αν δεν ειναι ηδη συνταγογραφημενο το σκιαγραφικο, ποιος το χρεωνεται? Πληρωνει ο ασθενης τα 30€ που απαιτουνται? Επισης τα παραπεμπτικα εχουν συγκεκριμενη εξεταση πανω, την ενδειξη δεν τη θετει ο τεχνολογος αλλα ο ιατρος που παραπεμπει. Αν αυτος δεν θελει με σκιαγραφικο (πχ εγραψε αξονικη θωρακος), πώς ακριβως δικαιολογείται η χορηγηση σκιαγραφικου? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο τεχνολόγος ο συγκεκριμένος λέει ότι σε όλες τις εξετάσεις μπαίνει σκιαγραφικο πχ ct θώρακος και ct εγκεφάλου ανεξάρτητου παθολογίας με τις ευχές τις ακτινολόγου που γνωματεύει η οποία μου είχε πει και εμένα ότι δε γνωματεύει τίποτα χωρίς σκιαγραφικο... βέβαια η ίδια δέχεται να της γράφω πάνω χωρίς λόγω επιθυμίας η χωρίς λόγω εντολής θεράποντα γιατί το αναφέρει πάντα στα πορίσματα για να είναι καλυμμένη... Έχουμε φτάσει σε σημείο να έρχεται ανθρώπος για κεφαλαλγία και να βάζει σκιαγραφικο η για post covid και πάλι να βάζει ακόμη και για ασαφές προληπτικο έλεγχο...το 90% των παραπεμπτικων έρχονται χώρις σχόλιο για σκιαγραφικο....αν δεν έχουν σκιαγραφικο τους το βάζουμε γιατί έχουν απόθεμα και τους το γράφει ο δικός τους γιατρός και το φέρνουν πίσω...οι ασθενείς δε γνωρίζουν ειδικά όταν είναι μεγάλης ηλικίας αυτός τους λέει πάντα το ίδιο παραμύθι ότι βλέπω κάτι και χρειάζεται να μπει....σε άρνηση θεράποντα τους λέει ότι ο θεράπων δεν είναι ειδικός και μόνο η ακτινολόγοι είναι ειδικοί και βάζουν την υπογραφή τους οπότε πρέπει να μπει....να σημειώσω ότι δωθηκε οδηγία να μην ζητάμε ουρία κρεατινίνη ούτε να βλέπω gfr σε καμία ηλικία!!!!!παρά μόνο να ρωτάω αν λειτουργούν καλά τα νεφρά!!!! ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σημειώσω ότι έχω καταλάβει ότι έχει δωθεί το όνομα μου και το πτυχίο μου σε κάποια εταιρεία που δίνει πιστοποίηση iso για το τμήμα... και ότι ο συγκεκριμένος τεχνολόγος μου τσαμπουκαλευτηκε ότι θα βάζει αυτός την υπογραφή του και θα χορηγεί ενδοφλεβίως σκιαγραφικα με δικιά του υπογραφή και ας μήν υπογράφω εγώ κάτι που το ακούω βερεσε διότι δεν έχει νομική κάλυψη βάση του πτυχίου του 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε με όλο το θάρρος...Αν ο συγκεκριμένος τεχνολόγος συνεχίζει την πρακτική αυτή και η διοίκηση κάνει τα στραβά μάτια ,λόγω προσωπικού συμφέροντος προφανώς, υπάρχει θέμα και δε ξέρω αν αξίζει να ρισκάρεις την άδεια επαγγέλματος σου, χωρίς ασφάλιση αστικής ευθύνης( ειδικά αν υπάρχουν περιπτώσεις όπου είσαι ο μόνος ιατρός σε όλο το διαγνωστικό κέντρο). Το να σας υποδεικνύουν να μη ρωτάτε urea, creat ειναι malpractice και στην πρώτη στραβή ο καθένας θα τα ρίξει στον διπλανό του. Και επειδή εσύ είσαι ιατρός, μάντεψε εναντίον τίνος θα στραφούν διοίκηση και τεχνολόγοι...Με κάθε καλή διάθεση στα λέω όλα αυτά και κατανοώ απόλυτα την επιθυμία σου να εργάζεσαι και να είσαι παραγωγικός στο διάστημα της αναμονής.Απλά μήπως να κοιτάξεις κάπου αλλού?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε ρωταμε για κρεατινινη λεει, βαραμε σκιαγραφικα παντου, η ακτινολογος δε γνωματευει τιποτα χωρις σκιαγραφικο, δεν ξερει ο γιατρος που ζηταει την εξεταση αλλα ξερει ο ακτινολογος που εχει να δει κλινικά ασθενη απο την παθολογια του 6ου ετους ή απο το αγροτικο. Η υπογραφη του τεχνολογου ειναι ολα τα λεφτα, θα υπογραφει ως τι? Πολυ θα ηθελα να ξερω το ονομα του συνοικιακου διαγνωστικου αλλα προφανως δεν μπορεις να το πεις. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α καλά ό,τι να ναι. Τι ακούμε Θεέ μου! Κοίτα συνάδελφε επειδή έχω δουλέψει και γω σε διαγνωστικό μέρος πολύ γνωστής αλυσίδας βέβαια αυτά που σου κάνουν είναι απαράδεκτα ειλικρινά. Ο τεχνολόγος έτσι κι αλλιώς δε μπορεί να βάλει υπογραφή αλλά και έστω ότι βάζει.....αν γίνει στραβή εσένα θα κατηγορήσουν. Εσύ είσαι η γιατρός, εσύ έχεις την ευθύνη και δεν θα σε καλύψει κανείς. Για μένα το κάνεις θέμα και φεύγεις και τρέχοντας 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 ώρες πριν, Doc300 said:

Καλησπέρα συνάδελφοι δουλεύω σε ένα συνοικιακό διαγνωστικό για να καλύψω χρόνο αναμονής (☹️)σαν ιατρός βάρδιας χωρίς ειδικότητα σε τμήμα αξονικού/μαγνήτη. Αντιμετωπίζω εδώ και κάποιο καιρό το εξής πρόβλημα ένας καινούργιος τεχνολόγος -χειριστής μηχανημάτων έχει δημιουργήσει θέμα στη διοίκηση ότι εγώ και οι άλλοι τεχνολόγοι δε χρησιμοποιούμε σκιαγραφικα σε ΟΛΕΣ πλην ορισμένων ορθοπαιδικων εξετάσεων σκιαγραφικα.Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι καραδοκεί όταν παίρνω ιστορίκο από τον εκάστοτε ασθενή και ακόμη και αν ο ασθενής πει ότι ο ίδιος δε θέλει η ο θεράπων δεν θέλει ενδοφλέβιο σκιαγραφικο ορμάει και προσπαθεί να τον πείσει και εν τέλει βάζει μόνος του σκιαγραφικα χωρίς να με ενημερώνει καν .... απλώς περνάω και βλέπω ασθενείς με πεταλούδα στο χέρι.Το ερώτημα μου είναι πως να κινηθώ... έχει ενημερωθεί ένας μάνατζερ ο οποίος δεν έδωσε ιδιαίτερη λύση μάλλον πήρε και το μέρος του....Να σημειωθεί ότι 1 οι ακτινολόγοι/ακτινοδιαγνωστες  δεν είναι ποτέ παρόν στο χώρο 2 χορηγεί ο τεχνολόγος πάντα σκιαγραφικο με πεταλούδα και όχι φλεβοκαθετηρα (με ότι κίνδυνο συνεπάγεται) 3 υπάρχουν μέρες που ο μόνος με πτυχίο ιατρικής είμαι εγώ σε όλο το κτήριο.Εχω εγώ νομική κάλυψη; (Δεν έχω ασφάλεια αστικής ευθύνης)τι να κάνω; Δεν θα ήθελα να χάσω τη δουλειά λόγω μεγάλου χρόνου αναμονής αλλά είμαι στο αμήν και φοβάμαι για τυχόν νομικές κυρώσεις.

Πραγματικά, μέλος Doc300, δεν έχω καταλάβει λέξη πάνω στο τι ακριβώς ρωτάς... Και φυσικά, δώσε βάση στα όσα σου απαντάνε και οι υπόλοιποι… Αναλογίσου σαφώς και συγκεκριμένα και εάν μπορείς δώσε απάντηση στα εξής στοιχειώδη:

1] Job description: Εσύ τι σχέση έχεις ακριβώς με τους ασθενείς που μπαίνουν μέσα στο διαγνωστικό;; Τι ρόλο βαράς εκεί;; Είσαι:

A. H πόρτα (απλά τους χαιρετάς στην είσοδο και κάνεις face control)

B. Ο πορτιέρης (κάνεις τη διαλογή και τους στέλνεις στο αντίστοιχο τμήμα του διαγνωστικού)

Γ. Ο γιατρός υπεύθυνος για τη διενέργεια της εξέτασης (χωρίς το δικό σου ΟΚ, δεν γίνεται καθόλου η εξέταση)

Δ. Υπεύθυνος για τυχόν επείγοντα περιστατικά που θα συμβούν στον χώρο (και μόνον αυτό)

Ε. Τίποτα από τα παραπάνω ή Όλα τα παραπάνω μαζί

Εάν είσαι το Ε, please διευκρίνισε, δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς κάνεις εσύ εκεί και γιατί η διενέργεια μιας απεικονιστικής εξέτασης χρειάζεται δεύτερο γιατρό, πλην του ακτινολόγου. Εάν είσαι το Α ή το Β, χέστηκες για το τι ακριβώς γίνεται μέσα στην αίθουσα διενέργειας της εξέτασης. Εάν πάλι είσαι το Δ, έχεις, βέβαια, έναν λόγο για να ενδιαφέρεσαι, γιατί εάν συμβεί κάτι το επείγον (π.χ. αλλεργία), θα τρέχεις για να καλύψεις τις μακακίες του τεχνολόγου, ωστόσο, ΔΕΝ θα είσαι υπεύθυνος για τις αβέρτα χορηγήσεις σκιαγραφικού στο γάμο του Καραγκιόζη.

Τέλος, εάν είσαι το Γ, πολύ απλά, δεν δίνεις το ΟΚ για να γίνει η εξέταση και εάν ο ασθενής ρωτήσει το γιατί, του εξηγείς ότι του χορηγήσανε σκιαγραφικό χωρίς να έχεις δώσει οδηγία, οπότε ας πάει ο ίδιος ο ασθενής να παραπονεθεί στους ανωτέρω για τη συμπεριφορά του τεχνολόγου, η οποία έχει ως αποτέλεσμα να μην δέχεσαι να γίνει η εξέταση. Γιατί εάν ο ρόλος σου εκεί μέσα είναι να είσαι γλάστρα και όχι γιατρός, τότε πάνε καλύτερα στην τηλεόραση στα πρωϊνάδικα, πιο πολλά θα βγάλεις.

5 ώρες πριν, Doc300 said:

Ο τεχνολόγος ο συγκεκριμένος λέει ότι σε όλες τις εξετάσεις μπαίνει σκιαγραφικο πχ ct θώρακος και ct εγκεφάλου ανεξάρτητου παθολογίας με τις ευχές τις ακτινολόγου που γνωματεύει η οποία μου είχε πει και εμένα ότι δε γνωματεύει τίποτα χωρίς σκιαγραφικο... βέβαια η ίδια δέχεται να της γράφω πάνω χωρίς λόγω επιθυμίας η χωρίς λόγω εντολής θεράποντα γιατί το αναφέρει πάντα στα πορίσματα για να είναι καλυμμένη... Έχουμε φτάσει σε σημείο να έρχεται ανθρώπος για κεφαλαλγία και να βάζει σκιαγραφικο η για post covid και πάλι να βάζει ακόμη και για ασαφές προληπτικο έλεγχο...το 90% των παραπεμπτικων έρχονται χώρις σχόλιο για σκιαγραφικο....αν δεν έχουν σκιαγραφικο τους το βάζουμε γιατί έχουν απόθεμα και τους το γράφει ο δικός τους γιατρός και το φέρνουν πίσω...οι ασθενείς δε γνωρίζουν ειδικά όταν είναι μεγάλης ηλικίας αυτός τους λέει πάντα το ίδιο παραμύθι ότι βλέπω κάτι και χρειάζεται να μπει....σε άρνηση θεράποντα τους λέει ότι ο θεράπων δεν είναι ειδικός και μόνο η ακτινολόγοι είναι ειδικοί και βάζουν την υπογραφή τους οπότε πρέπει να μπει....να σημειώσω ότι δωθηκε οδηγία να μην ζητάμε ουρία κρεατινίνη ούτε να βλέπω gfr σε καμία ηλικία!!!!!παρά μόνο να ρωτάω αν λειτουργούν καλά τα νεφρά!!!! ...

2] Καταγραφές: Πώς συνδέεσαι εσύ με το ιστορικό του ασθενή και με τον κάθε ασθενή ξεχωριστά;; Πώς προκύπτει επαφή και συναίνεση;; Ξηγήσου, τι από όλα ισχύει:

Α.  Προφορικά (σου είπα, μου είπες και σου ξου μου ξου μελισσάκι;; )

Β. Γραπτά (σε φόρμα τυπική, ή άτυπη, του διαγνωστικού εργαστηρίου, όπου καταγράφονται κάποιες βασικές πληροφορίες για τον ασθενή και φέρουν τα γραμματάκια σου και την υπογραφούλα σου)

Γ. Πρόγραμμα βάρδιας, γενικά και αόριστα, από όπου φαίνεται πώς ότι κινείται εκείνη την ημέρα πάνω στα πατώματα, ακόμα και οι κατσαρίδες, είναι υπό την εποπτεία σου (επομένως, συνδέεσαι νοερά και μόνο με τον ασθενή, απλά και μόνο επειδή το όνομά σου είναι γραμμένο στο πρόγραμμα βάρδιας εκείνης της ημέρας)

Δ. Σύμβαση εργασίας που περιγράφει κάτι πιο συγκεκριμένο, πέραν των Α, Β ή Γ (οπότε και έχεις αποδεχτεί πολύ συγκεκριμένο ρόλο)

Εάν ισχύει το Α ή το Γ, μάζεψέ τα και φύγε. Προφορικά και αοριστίες όταν είσαι υπεύθυνος για ασθενείς, δεν υπάρχουν ούτε στην Ιατρική, ούτε στη Νομική, ούτε στην Εισαγγελική διάλεκτο… Εάν πάλι ισχύει το Δ, θα ήθελα να ακούσω πιο συγκεκριμένα πάνω σε αυτό, πρωτού να εκφέρω γνώμη. Τέλος, εάν ισχύει το Β, πολύ απλά, βάζεις με μεγάλα, φαρδιά, πλατιά και με φωτεινές επιγραφές, γράμματα, την ένδειξη: ΧΩΡΙΣ ΕΓΧΥΣΗ ΣΚΙΑΓΡΑΦΙΚΟΥ, για αυτόν και αυτόν τον λόγο. Σφραγίδες, υπογραφές, καρδούλες, αστεράκια, φατσούλες και τα σχετικά. Εσύ την έκανες την δουλίτσα σου. Έρχεται μετά ο μάγκας, ο ράμπο, ο τεχνολόγος και με αυτό το χαρτί (το δικό σου, που λέει ΟΧΙ !!), βάζει σκιαγραφικό;; Κακό δικό του. Εσύ, εάν υποπέσει στην αντίληψή σου το γεγονός, διακόπτεις την εξέταση, ενημερώνεις τον ασθενή (ή τους συγγενείς του, εάν είναι κανένας πάππος που δεν θυμάται από ποια πλευρά πέφτει η ουρήθρα), του δίνεις φωτοτυπία και φωτογραφία της ιατρικής σου οδηγίας που έλεγε ΧΩΡΙΣ ΕΓΧΥΣΗ ΣΚΙΑΓΡΑΦΙΚΟΥ και άσε τους να κουρεύονται όλοι μετά.

5 ώρες πριν, Doc300 said:

Να σημειώσω ότι έχω καταλάβει ότι έχει δωθεί το όνομα μου και το πτυχίο μου σε κάποια εταιρεία που δίνει πιστοποίηση iso για το τμήμα... και ότι ο συγκεκριμένος τεχνολόγος μου τσαμπουκαλευτηκε ότι θα βάζει αυτός την υπογραφή του και θα χορηγεί ενδοφλεβίως σκιαγραφικα με δικιά του υπογραφή και ας μήν υπογράφω εγώ κάτι που το ακούω βερεσε διότι δεν έχει νομική κάλυψη βάση του πτυχίου του 

Πρόσεξέ με, το τι λέει ο θεράπων, τι λέει ο ασθενής, τι λέει ο τεχνολόγος, τι λέει ο Πάπας, στα παπάκια σου. Εσύ αποφασίζεις. Όταν παίρνεις ιατρικό ιστορικό, εσύ είσαι εκεί, εσύ έχεις την ευθύνη, εσύ αποφασίζεις. Θες να το παίξεις συντηρητικά και να λες " όχι σε όλα !! " ;; Οκ. Θες να το παίξεις μαχητικά και να λες " ναι σε όλα " ;; Πάλι οκ. Πάντως να ξέρεις, όταν καταγράφεις ένα ιατρικό ιστορικό, γραπτά, με βάση αυτό που φαίνεται ΓΡΑΠΤΑ, με βάση αυτό και μόνο αποφασίζεις. Το ρίσκο να σου έχουν αποκρύψει πληροφορίες πάντα είναι υπαρκτό, αλλά αυτό θα το βρεις παντού. Εάν δεν το μπορείς το ρίσκο, ή εάν, όντας ανειδίκευτος, δεν έχεις τις γνώσεις για να αποφασίσεις, μάζεψέ τα και φύγε, δεν αξίζει να ταλαιπωρείσαι. Γιατί εκεί που πας να βγάλεις πέντε φράγκα, μπορεί να καταλήξεις να σου πάρουν και το σώβρακο. Λοιπόν, προσοχή σε τέτοια ζητήματα, τα μάτια σου όχι 14, αλλά 624, όταν έχει να κάνεις με ασθενείς.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ: Όπως έχουνε πει όλοι οι προλαλήσαντες και συμφωνώ και εγώ, το όλο μαγαζάκι εκεί πέρα βρωμάει περισσότερο και από ψαραγορά σε ώρα αιχμής. Οι επί μέρους ερωτήσεις που κάνω (φιλοσοφικές οι περισσότερες, αλλά ουσίας) είναι για να σου εξηγήσω ότι εάν θες να παραμείνεις εκεί, έχει σημασία πώς θα το παίξεις πάνω στη λεπτομέρεια. Δηλαδή, αναλόγως με τις επί μέρους εργασιακές λεπτομέρειες που ισχύουν στην περίπτωσή σου και για τις οποίες δεν έχω καταλάβει σαφώς τι ακριβώς παίζει. Οσμίζομαι (όπως είπαμε, εκτός από ψαρίλα) ότι υπάρχουν και καλύτερες περιπτώσεις εργασίας από αυτήν, έτσι ώστε να πας να δουλέψεις σαν άνθρωπος.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ρόλος μου είναι υποτίθεται όπως και σε όλες αυτές τις θέσεις στα διάφορα ιδιωτικά διαγνωστικά να παίρνω γραπτό ιστορικό(μια απλή καταγραφή που θα βοηθήσει τον ακτινολόγο να καταλάβει το πρόβλημα εφόσον δεν μπορεί να δει ο ίδιος τον ασθενή) από τον ασθενή και να αποφασίζω αν θα χορηγηθεί σκιαγραφικο η όχι ανάλογα με οδηγίες -αιματολογικες, (που εδώ δεν υπάρχουν γραπτές η σαφείς)gfr.. αντιμετώπιση αλλεργίας.. τουλάχιστον πρώτη αντιμετώπιση διότι δεν είναι νοσοκομείο και φλεβοκεντηση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

21 λεπτά πριν, Doc300 said:

Ο ρόλος μου είναι υποτίθεται όπως και σε όλες αυτές τις θέσεις στα διάφορα ιδιωτικά διαγνωστικά να παίρνω γραπτό ιστορικό(μια απλή καταγραφή που θα βοηθήσει τον ακτινολόγο να καταλάβει το πρόβλημα εφόσον δεν μπορεί να δει ο ίδιος τον ασθενή) από τον ασθενή και να αποφασίζω αν θα χορηγηθεί σκιαγραφικο η όχι ανάλογα με οδηγίες -αιματολογικες, (που εδώ δεν υπάρχουν γραπτές η σαφείς)gfr.. αντιμετώπιση αλλεργίας.. τουλάχιστον πρώτη αντιμετώπιση διότι δεν είναι νοσοκομείο και φλεβοκεντηση...

Οπότε, νομίζω ότι σε κάλυψα παραπάνω:

30 λεπτά πριν, mihiatrik said:

Πραγματικά, μέλος Doc300, δεν έχω καταλάβει λέξη πάνω στο τι ακριβώς ρωτάς... Και φυσικά, δώσε βάση στα όσα σου απαντάνε και οι υπόλοιποι… Αναλογίσου σαφώς και συγκεκριμένα και εάν μπορείς δώσε απάντηση στα εξής στοιχειώδη:

1] Job description: Εσύ τι σχέση έχεις ακριβώς με τους ασθενείς που μπαίνουν μέσα στο διαγνωστικό;; Τι ρόλο βαράς εκεί;; Είσαι:

[...]

Γ. Ο γιατρός υπεύθυνος για τη διενέργεια της εξέτασης (χωρίς το δικό σου ΟΚ, δεν γίνεται καθόλου η εξέταση)

[...]

Τέλος, εάν είσαι το Γ, πολύ απλά, δεν δίνεις το ΟΚ για να γίνει η εξέταση και εάν ο ασθενής ρωτήσει το γιατί, του εξηγείς ότι του χορηγήσανε σκιαγραφικό χωρίς να έχεις δώσει οδηγία, οπότε ας πάει ο ίδιος ο ασθενής να παραπονεθεί στους ανωτέρω για τη συμπεριφορά του τεχνολόγου, η οποία έχει ως αποτέλεσμα να μην δέχεσαι να γίνει η εξέταση. Γιατί εάν ο ρόλος σου εκεί μέσα είναι να είσαι γλάστρα και όχι γιατρός, τότε πάνε καλύτερα στην τηλεόραση στα πρωϊνάδικα, πιο πολλά θα βγάλεις.

και

30 λεπτά πριν, mihiatrik said:

2] Καταγραφές: Πώς συνδέεσαι εσύ με το ιστορικό του ασθενή και με τον κάθε ασθενή ξεχωριστά;; Πώς προκύπτει επαφή και συναίνεση;; Ξηγήσου, τι από όλα ισχύει:

[...]

Β. Γραπτά (σε φόρμα τυπική, ή άτυπη, του διαγνωστικού εργαστηρίου, όπου καταγράφονται κάποιες βασικές πληροφορίες για τον ασθενή και φέρουν τα γραμματάκια σου και την υπογραφούλα σου)

[...]

Τέλος, εάν ισχύει το Β, πολύ απλά, βάζεις με μεγάλα, φαρδιά, πλατιά και με φωτεινές επιγραφές, γράμματα, την ένδειξη: ΧΩΡΙΣ ΕΓΧΥΣΗ ΣΚΙΑΓΡΑΦΙΚΟΥ, για αυτόν και αυτόν τον λόγο. Σφραγίδες, υπογραφές, καρδούλες, αστεράκια, φατσούλες και τα σχετικά. Εσύ την έκανες την δουλίτσα σου. Έρχεται μετά ο μάγκας, ο ράμπο, ο τεχνολόγος και με αυτό το χαρτί (το δικό σου, που λέει ΟΧΙ !!), βάζει σκιαγραφικό;; Κακό δικό του. Εσύ, εάν υποπέσει στην αντίληψή σου το γεγονός, διακόπτεις την εξέταση, ενημερώνεις τον ασθενή (ή τους συγγενείς του, εάν είναι κανένας πάππος που δεν θυμάται από ποια πλευρά πέφτει η ουρήθρα), του δίνεις φωτοτυπία και φωτογραφία της ιατρικής σου οδηγίας που έλεγε ΧΩΡΙΣ ΕΓΧΥΣΗ ΣΚΙΑΓΡΑΦΙΚΟΥ και άσε τους να κουρεύονται όλοι μετά.

Και όσον αφορά στο:

18 λεπτά πριν, Doc300 said:

Δεν υπάρχουν ακτινολόγοι παρόντες... Ποτέ...οι εξετάσεις στέλνονται γνωματευονται και στέλνονται ξανά πίσω 

με το:

30 λεπτά πριν, mihiatrik said:

Πρόσεξέ με, το τι λέει ο θεράπων, τι λέει ο ασθενής, τι λέει ο τεχνολόγος, τι λέει ο Πάπας, στα παπάκια σου. Εσύ αποφασίζεις. Όταν παίρνεις ιατρικό ιστορικό, εσύ είσαι εκεί, εσύ έχεις την ευθύνη, εσύ αποφασίζεις. Θες να το παίξεις συντηρητικά και να λες " όχι σε όλα !! " ;; Οκ. Θες να το παίξεις μαχητικά και να λες " ναι σε όλα " ;; Πάλι οκ. Πάντως να ξέρεις, όταν καταγράφεις ένα ιατρικό ιστορικό, γραπτά, με βάση αυτό που φαίνεται ΓΡΑΠΤΑ, με βάση αυτό και μόνο αποφασίζεις. Το ρίσκο να σου έχουν αποκρύψει πληροφορίες πάντα είναι υπαρκτό, αλλά αυτό θα το βρεις παντού. Εάν δεν το μπορείς το ρίσκο, ή εάν, όντας ανειδίκευτος, δεν έχεις τις γνώσεις για να αποφασίσεις, μάζεψέ τα και φύγε, δεν αξίζει να ταλαιπωρείσαι. Γιατί εκεί που πας να βγάλεις πέντε φράγκα, μπορεί να καταλήξεις να σου πάρουν και το σώβρακο. Λοιπόν, προσοχή σε τέτοια ζητήματα, τα μάτια σου όχι 14, αλλά 624, όταν έχει να κάνεις με ασθενείς.

Συμπέρασμα, ξανά:

30 λεπτά πριν, mihiatrik said:

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ: Όπως έχουνε πει όλοι οι προλαλήσαντες και συμφωνώ και εγώ, το όλο μαγαζάκι εκεί πέρα βρωμάει περισσότερο και από ψαραγορά σε ώρα αιχμής. Οι επί μέρους ερωτήσεις που κάνω (φιλοσοφικές οι περισσότερες, αλλά ουσίας) είναι για να σου εξηγήσω ότι εάν θες να παραμείνεις εκεί, έχει σημασία πώς θα το παίξεις πάνω στη λεπτομέρεια. Δηλαδή, αναλόγως με τις επί μέρους εργασιακές λεπτομέρειες που ισχύουν στην περίπτωσή σου και για τις οποίες δεν έχω καταλάβει σαφώς τι ακριβώς παίζει. Οσμίζομαι (όπως είπαμε, εκτός από ψαρίλα) ότι υπάρχουν και καλύτερες περιπτώσεις εργασίας από αυτήν, έτσι ώστε να πας να δουλέψεις σαν άνθρωπος.

Καλό κουράγιο και καλή δύναμη.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το ιατρικό σφάλμα στο Ελλαδιστάν έχει αστικό και ποινικό κομμμάτι. Το ποινικό κομμάτι δεν θα στο καλύψει ποτέ κανένας. Το παν είναι να είσαι, όσο μπορείς περισσότερο, ΓΡΑΠΤΑ καλυμμένος. Όλα τα άλλα είναι θεωρίες.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.