Jump to content

Μέρος ειδικότητας στο εξωτερικό;


Blazer

Recommended Posts

Θα ήθελα πολύ να κάνω ειδικότητα στο εξωτερικό (όλη την ειδικότητα). Αλλά κάτι η ηλικία (30 κοντεύω, δεύτερη σχολή αλλά έχω phd) κάτι ότι δεν είμαι φραγκάτος και μπροστά μου έχω στρατό (αφού τελειώσω την σχολή) με κάνει να πιστεύω ότι ειδικότητα έξω δεν παίιζει. Το λέω με το σκεπτικό ότι θα έχω ελάχιστα χρήματα γιατί μόλις θα έχω τελειώσει το στρατό και δεν έχω γονείς από πίσω να σπρώξουν. Αλλά θέλω να πάω έξω και να δω κάποια πράγματα. Και Αμερική θα πήγαινα, Αγγλία, Γαλλία, Ελβετία (μιλάω γαλλικά), Ιρλανδία. Αυτό που ψάχνω είναι κάτι που τα οικονομικά μου να μπορούν να αντέξουν (γιατί αν για τα USMLE θέλω 1000+ευρώ εγγραφή και μετά αεροπορικά άλλα τόσα και να ψάχνω σπίτι κτλ βγαίνω πολύ εκτός προυπολογισμού). Υπάρχει τρόπος λοιπόν να κάνω έξω ένα τμήμα της ειδιικότητας; Ξέρω το fellowship αλλά απόσο ξέρω είναι αφού είσαι ήδη ειδικος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ό,τι και αν κάνεις έξω, από τη στιγμή που θα είναι σε αναγνωρισμένο νοσοκομείο (πρακτικά παντού δηλαδή) γυρνώντας στην Ελλάδα μπορεί να αναγνωριστεί ως χρόνος ειδικότητας, αρκεί να υπάρχει η αντίστοιχη ειδικότητα και στην Ελλάδα :) Τα νερά είναι λίγο θολά ας πούμε για Αιματολογία/Ογκολογία που σε Γερμανία και Αυστρία είναι μια ειδικότητα οπότε δεν ξέρω ως τι αναγνωρίζεται μετά εδώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σου δίνεται η δυνατότητα στην ειδικότητα να πας για 3 ή 6 (αν δεν κάνω λάθος) μήνες στο εξωτερικό. Μπορείς να το κοιτάξεις, είναι κάτι που γίνεται πολύ εύκολα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 hours ago, John62 said:

Σου δίνεται η δυνατότητα στην ειδικότητα να πας για 3 ή 6 (αν δεν κάνω λάθος) μήνες στο εξωτερικό. Μπορείς να το κοιτάξεις, είναι κάτι που γίνεται πολύ εύκολα.

Μιλάς για fellowship ή κατά την διάρκεια της ειδικότητας; Επίσης, αν ξέρεις, πληρώνεσαι από το εδώ ή από το εκεί νοσοκομείο; Θα μου άρεσε να πήγαινα για έστω και μικρό διάστημα πιστεύω προσφέρει πολλά. Πολλές φορές βλέπω τους ειδικευόμενους και τους λυπάμαι γιατί σκέφτομαι ότι έχουν παιδευτεί τόσο για να δουλεύουν σε ένα στριμωγμένο γραφειάκι που ούτε δικιά τους καρέκλα δεν έχουν καλά καλά και βγάζουν εφημερίες αφημένοι στην τύχη τους. Επίσης οι καθηγητές νιώθω πως ελαφρώς υποτιμούν την ειδικότητα στην Ελλάδα (από τον τρόπο που μιλάνε ότι αα εγώ πήγα Αμερική κτλ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

47 minutes ago, doctor anonymous said:

Σε ευχαριστώ πολύ. Βέβαια όπως το διατυπώνει " Οι ιατροί αυτοί λαμβάνουν τις κανονικές αποδοχές τους ως ειδικευόμενοι. Μετά την επιστροφή τους θα υποβάλουν στο ΚΕ.Σ.Υ. πιστοποιητικό της μετεκπαιδεύσεώς τους." θα πληρώνομαι από Ελλάδα και με τα 1000 ευρώ θα πρέπει να ανταπεξέλθω οικονομικά σε χώρες που 1000 ευρώ θες για το νοίκι ξερω γω.

Επίσης, για Αμερική θα χρειάζεσαι USMLE δεν θα πεις γεια σας ηρθα αλλα επειδή θα ναι για 6 μήνες θα ρθω έτσι. Οπότε κατά βάση αυτοί που το αξιοποιούν θα πάνε Ευρώπη (θεωρώ).

 

Κάτι ακόμα, αν ξέρει κανείς και αν υπάρχει.

γίνεται να κάνεις εδώ το γενικό μέρος και έξω το ειδικό; Πχ να θέλω να γίνω ορθοπεδικός, εδώ τη ΓΧ και έξω την ορθοπεδική;

Τροποποιήθηκε από Blazer
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμερική μπορείς να πας χωρίς USMLE για 6μηνο στα πλαίσια της ειδικότητας (ξέρω άτομο που το έχει κάνει, προ 10ετίας βέβαια). Τώρα αν ακουμπάς ασθενείς δεν ξέρω. Γενικά πρέπει να είσαι στο δεύτερο μισό της ειδικότητας και οι παρατασιακοί δε το δικαιούνται (τότε το πήρα χαμπάρι εγώ...). Τέλος, πρέπει να σε αφήσει ο διευθυντής σου να φύγεις, δηλαδή να μην κάνεις εφημερίες και να λείπει ένα άτομο από την κλινική για πόσους μήνες...

Σίγουρα τα 1000 ευρώ της Ελλάδας δεν είναι ότι καλύτερο αλλά οκ... είναι κάτι κι αυτό... Αναλόγως τι ειδικότητα θες να κάνεις ψάξε τις αντίστοιχες ευρωπαϊκές ή παγκόσμιες εταιρίες που έχουν. Συνήθως υπάρχουν ευκαιρίες για μετεκπαίδευση στο εξωτερικό με υποτροφία.

Προσωπική συμβουλή (εάν επιτρέπεται... αλλιώς με συγχωρείς) γιατί έχω περάσει κι εγώ από τη φάση που είσαι τώρα. Βρες τι θες να κάνεις, τι σου αρέσει και μετά φτιάχνεις το πλάνο. Πχ ειδικότητα με μεγάλη αναμονή --> μάλλον έξω τώρα; συγκεκριμένη εξειδίκευση --> μάλλον έξω μετά; να ζήσεις κοντά στη φύση σε μικρό νησί --> γενική ιατρική;

Οκ η Ελλάδα δεν ακούγεται η καλύτερη επιλογή στο μυαλό πολλών για αρκετούς λόγους, που δεν αξίζει να αναλύσουμε αυτή τη στιγμή νομίζω, αλλά ούτε το εξωτερικό είναι πανάκεια. Όλα αυτά ισχύουν υπό προϋποθέσεις. Μια αξιοπρεπής κλινική εδώ μπορεί όντως να είναι καλύτερη από πολλές έξω (και το αντίστροφο φυσικά...) και το λέω έχοντας δει το αντικείμενό μου σε τρεις διαφορετικές χώρες. Όλα είναι σχετικά λοιπόν...

Καλή επιτυχία!

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 hours ago, doctor anonymous said:

Αμερική μπορείς να πας χωρίς USMLE για 6μηνο στα πλαίσια της ειδικότητας (ξέρω άτομο που το έχει κάνει, προ 10ετίας βέβαια). Τώρα αν ακουμπάς ασθενείς δεν ξέρω. Γενικά πρέπει να είσαι στο δεύτερο μισό της ειδικότητας και οι παρατασιακοί δε το δικαιούνται (τότε το πήρα χαμπάρι εγώ...). Τέλος, πρέπει να σε αφήσει ο διευθυντής σου να φύγεις, δηλαδή να μην κάνεις εφημερίες και να λείπει ένα άτομο από την κλινική για πόσους μήνες...

Σίγουρα τα 1000 ευρώ της Ελλάδας δεν είναι ότι καλύτερο αλλά οκ... είναι κάτι κι αυτό... Αναλόγως τι ειδικότητα θες να κάνεις ψάξε τις αντίστοιχες ευρωπαϊκές ή παγκόσμιες εταιρίες που έχουν. Συνήθως υπάρχουν ευκαιρίες για μετεκπαίδευση στο εξωτερικό με υποτροφία.

Προσωπική συμβουλή (εάν επιτρέπεται... αλλιώς με συγχωρείς) γιατί έχω περάσει κι εγώ από τη φάση που είσαι τώρα. Βρες τι θες να κάνεις, τι σου αρέσει και μετά φτιάχνεις το πλάνο. Πχ ειδικότητα με μεγάλη αναμονή --> μάλλον έξω τώρα; συγκεκριμένη εξειδίκευση --> μάλλον έξω μετά; να ζήσεις κοντά στη φύση σε μικρό νησί --> γενική ιατρική;

Οκ η Ελλάδα δεν ακούγεται η καλύτερη επιλογή στο μυαλό πολλών για αρκετούς λόγους, που δεν αξίζει να αναλύσουμε αυτή τη στιγμή νομίζω, αλλά ούτε το εξωτερικό είναι πανάκεια. Όλα αυτά ισχύουν υπό προϋποθέσεις. Μια αξιοπρεπής κλινική εδώ μπορεί όντως να είναι καλύτερη από πολλές έξω (και το αντίστροφο φυσικά...) και το λέω έχοντας δει το αντικείμενό μου σε τρεις διαφορετικές χώρες. Όλα είναι σχετικά λοιπόν...

Καλή επιτυχία!

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Για την Αμερική θα το κοιτάξω. Το USMLE το έχω ψιλο αποκλείσει λόγω του κόστους, από πλευράς διαβάσματος δεν με αποθαρρύνει.  Τώρα σχετικά με τα 1000... αν χρειαστώ 8 χιλιάρικα από αποταμιεύσεις και πάλι δεν είναι εύκολο. Πιο εύκολο θα μου ήταν να πάω εξαρχής Ευρώπη (δεν έχω κάνει ακόμα έρευνα γιατί ακόμα δεν έχω πάει καν στρατό) και να πληρώνομαι από εκεί. Για την ειδικότητα είμαι κάπως αναποφάσιστος, σκέφτομαι ορθοπεδική τελευταία. Θα ήθελανα δουλεύω σε νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

15 ώρες πριν, doctor anonymous said:

Αμερική μπορείς να πας χωρίς USMLE για 6μηνο στα πλαίσια της ειδικότητας (ξέρω άτομο που το έχει κάνει, προ 10ετίας βέβαια). Τώρα αν ακουμπάς ασθενείς δεν ξέρω. Γενικά πρέπει να είσαι στο δεύτερο μισό της ειδικότητας και οι παρατασιακοί δε το δικαιούνται (τότε το πήρα χαμπάρι εγώ...). Τέλος, πρέπει να σε αφήσει ο διευθυντής σου να φύγεις, δηλαδή να μην κάνεις εφημερίες και να λείπει ένα άτομο από την κλινική για πόσους μήνες...

Σίγουρα τα 1000 ευρώ της Ελλάδας δεν είναι ότι καλύτερο αλλά οκ... είναι κάτι κι αυτό... Αναλόγως τι ειδικότητα θες να κάνεις ψάξε τις αντίστοιχες ευρωπαϊκές ή παγκόσμιες εταιρίες που έχουν. Συνήθως υπάρχουν ευκαιρίες για μετεκπαίδευση στο εξωτερικό με υποτροφία.

Προσωπική συμβουλή (εάν επιτρέπεται... αλλιώς με συγχωρείς) γιατί έχω περάσει κι εγώ από τη φάση που είσαι τώρα. Βρες τι θες να κάνεις, τι σου αρέσει και μετά φτιάχνεις το πλάνο. Πχ ειδικότητα με μεγάλη αναμονή --> μάλλον έξω τώρα; συγκεκριμένη εξειδίκευση --> μάλλον έξω μετά; να ζήσεις κοντά στη φύση σε μικρό νησί --> γενική ιατρική;

Οκ η Ελλάδα δεν ακούγεται η καλύτερη επιλογή στο μυαλό πολλών για αρκετούς λόγους, που δεν αξίζει να αναλύσουμε αυτή τη στιγμή νομίζω, αλλά ούτε το εξωτερικό είναι πανάκεια. Όλα αυτά ισχύουν υπό προϋποθέσεις. Μια αξιοπρεπής κλινική εδώ μπορεί όντως να είναι καλύτερη από πολλές έξω (και το αντίστροφο φυσικά...) και το λέω έχοντας δει το αντικείμενό μου σε τρεις διαφορετικές χώρες. Όλα είναι σχετικά λοιπόν...

Καλή επιτυχία!

 

Αυτό είναι το υπ αριθμόν 1.

Κάντε μια προκαταρκτική συζήτηση με τον διευθυντή της κλινικής σας, γιατί χωρίς την έγγραφή του άδεια δεν πάτε πουθενά.

Επίσης, δεν υπάρχουν πολλά νοσοκομεία στο εξωτερικό που θα σας δεχτούν και να σας πουν ελάτε να δουλέψετε ως ειδικευόμενος εδώ χωρίς προυπηρεσία για 6 μήνες.

Εκτός κ αν θέλετε να πάτε κάπου σαν observer, αλλά αυτό δε ξέρω τί νόημα έχει και πώς θα σας οφελήσει.

Τροποποιήθηκε από heydoc
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορείς να κανεις αυτό το μαξ 6μηνο σε αναγνωρισμένο κέντρο αλλά του εσωτερικού! Κοινώς να πας σε άλλο Ελληνικό νοσοκομείο (σε εξειδικευμένο τμήμα πχ), για ενα 6μηνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.