Jump to content

ΕΝΑΡΞΗ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ


steve-o

Recommended Posts

emarup

ελα τωρα, μην κανεις οτι δεν καταλαβαινεις!

αυτο που λεει ειναι οτι μονο αν τα πραγματα φτασουν στα ακρα, καποιοι κηφηνες που κρατανε τα κλειδια στα χερια τους θα ξεκουνησουνε τον κωλο τους για να διορθωσουν κατι

το ξερεις και συ καλα αυτο αφου και συ απλως δικαιολογεις τη θεση σου, οπως ολοι εξαλλου και απο δω κι απο κει

Σορυ, αλλα ετσι ειναι. embaaa

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Last Reply

Το ότι υποστηρίζει μια θέση δεν τον κάνει αυτόματα ένοχο-άχρηστο YADA, να τώρα πιάστηκες κι εσύ. Απλά διαφωνούμε στο σημείο που πρέπει να υπάρχει αυτό το «checkpoint». Kαι είναι λίγο στρουνθοκαμηλισμός να βλέπουμε μονάχα το ΔΙΚΑΤΣΑ ως πηγή προέλευσης λαμόγιων. -_-

Θα σου πω άλλες δύο πιθανές πηγές που δεν πιάνει το πάθος σας-μας για το ΔΙΚΑΤΣΑ (λαμβάνοντας αξιωματικά ότι οι Πανελλαδικώς εισαχθέοι είναι όλοι άψογοι):

1) Γιατροί της ΕΕ που έρχονται από χώρες όπως Ιταλία, Ισπανία, κλπ που δεν έχουν πολύ αυστηρό σύστημα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (αν κι αυτό με τα blocchi έχει αλλάξει τουλάχιστον Ιταλία, στο εγγυώμαι).

2) Γιατροί μεταγραφέντες (ιδιαίτερα όταν ήρθαν για «λόγους υγείας»), τελειώσαν μαζί σας, και είναι κι αυτοί στην πιάτσα. Και μη μου πεις ότι επειδή τελειώνουν Ελλάδα γίνονται αυτόματα σούπερ γιατί και το ελληνικό σύστημα αν δεν είχε το φίλτρο των εισαγωγικών εξετάσεων θα έβγαζε πολλά φρούτα.

Οι δύο παραπάνω κατηγορίες δεν πιάνονται απ'το ΔΙΚΑΤΣΑ και όμως εξασκούν ανεξέλεγκτα στην Ελλάδα. Εγώ έχω το κουράγιο να το παραδεχθώ, εσύ-εσείς θα παραδεχθείτε ότι δύναται να έχετε συμφοιτητές (έστω και πανελλαδικά εισαχθέους) που εξελίσσονται σε φρούτα;

Ντάξει, γιοι καθηγητών, κομματικοποιημενοι, κλπ. Υπάρχουν αρκετές κατηγορίες ημέτερων... :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

λοιπον, αν θελω να ειμαι απολυτα ειλικρινης, δεν μπορω να διαφωνησω μαζι σου!

προσωπικα ειμαι τυφλος οπαδος της λυσης: εξετασεις για ειδικοτητα αυριο το πρωι ξημερωματα :P

ειναι ενα ειδος σκωληκοειδεκτομης, ρε παιδι μου! οταν εχεις σκωληκοειδιτιδα δεν καθεσαι να διαπραγματευτεις μαζι της.

Την στελνεις στο διαολο οσο πιο γρηγορα μπορεις αλλοιως την πατησες.

και στο θεμα των ειδικοτητων στην ελλαδα εχουμε αργησει παρα πολυ :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ'ευχαριστώ. Χαίρομαι που συμφωνείς.

(εκτός κι αν είμαι τόσο ηλίθιος και με ειρωνεύτηκες και δεν το κατάλαβα)

Κι εγώ θέλω εξετάσεις ειδικότητας μαζί με την υπογραφή του inliner42 και αδιάβλητο ΔΙΚΑΤΣΑ. Τα 3 αυτά βήματα πιστεύω θα λύσουν, τουλάχιστον βραχυπρόθεσμα, το πρόβλημα υπερπροσφοράς ιατρών στη διαδικασία λήψης θέσης για ειδικότητα. Και μάλιστα με αξιοκρατικό τρόπο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ομως, το οτι εσυ δεν νοεις να καταλαβεις οτι στα πανεπιστημια του εξωτερικου καποιοι Ελληνες εκαναν πολυ καλες σπουδες, καθως και το οτι παρακαλας να μπει η ζωη καποιου σε κινδυνο για να αποδειξεις το δικιο σου, αυτο ειναι καταντια δικη σου.

Είπα να μην απαντήσω αφού ο YADA με κάλυψε επαρκέστατα... emthanx

Αλλά μία και είμαι εφημερία και ευτυχώς σκυλοβαριέμαι, Alex παιδί μου,

δεν νομίζεις πως είναι κατάντια πως ο μόνος τρόπος να αποφασίσει το Ελληνικό κράτος να λάβει ένα μέτρο εξυγίανσης μιας νοσηρής κατάστασης είναι όταν φθάσει ο κόμπος στο χτένι; Όταν η λαϊκή κατακραυγή είναι τόσο δυνατή που αποκλείεται το μέτρο να έχει πολιτικό κόστος; Όταν αποκλείεται να αντιδράσουν όσοι τρέφονται με την κατάσταση αυτή; (καθηγητές, φροντιστές, νομαρχιακοί υπάλληλοι, υπάλληλοι ΔΙΚΑΤΣΑ, μέχρι και... δικαστές.)

Εγώ δεν παρακαλώ να μπει η ζωή κάποιου σε κίνδυνο. Είναι ήδη σε κίνδυνο... Παρακαλώ να αποφασίσουν κάποια στιγμή οι υπεύθυνοι να κάνουν αυτό που υποτίθεται πως είναι η δουλειά τους. Να διασφαλίσουν στους πολίτες πως ο γιατρός που βλέπουν θα είναι ικανός να τους βοηθήσει ή τουλάχιστον δεν θα τους βλάψει με την άγνοια του. Δεν με νοιάζει που τελείωσε ο γιατρός αυτός. Ας τελείωσε και στο Τουρκμενιστάν... Αρκεί να ξέρει να κάνει την δουλειά του.

Μπορεί εγώ, προσωπικά, να κινδυνεύω μονάχα τις δύο βδομάδες τον χρόνο που έρχομαι στην Ελλάδα και το πολύ-πολύ να μου τύχει καμία στραβή στις διακοπές. Και απ’ότι φαντάζομαι και εσύ τους ίδιους κινδύνους αντιμετωπίζεις. Από την άλλη όμως παρακαλώ να μην πέσει στα χέρια κανενός «γιατρού» κάποιος συγγενής ή φίλος μου σε ώρα ανάγκης και από εδώ που είμαι να μην μπορώ να κάνω τίποτα, εκτός από το να κοιτώ το κουκλάκι μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ασε ρε usmeds. Τωρα μας εχει πιασει ολους ο... πονος για το συστημα υγειας και την ποιοτητα των ιατρικων υπηρεσιων. Κι αυτο επειδη καποιοι προσεφυγαν στα δικαστηρια (επιτελους) για τις ταρζανιες που κανει το Δικατσα τοσα χρονια και μας τρωνε τις θεσεις για τ'αγροτικα.

Γνωριζεις παρα πολυ καλα ποσο πισω ειναι η Ελλαδα απο την Αμερικη στον τομεα της υγειας. Εγω, ειμαι σε θεση να γνωριζω ποσο πισω ειναι σε σχεση με (πραγματικες) Ευρωπαικες χωρες. Και ολοι μας νομιζω ειμαστε σε θεση να γνωριζουμε ποσο δυσκολο ειναι στην Ελλαδα να βρεις ενα καλο γιατρο, να λυσεις ενα προβλημα της υγειας σου χωρις να σου κοστισει ενα τσουβαλι λεφτα, να εχεις επαρκη ιατρικη περιθαλψη εκτος των μεγαλουπολεων κλπ κλπ.

Ολοι μας τα ξερουμε αυτα και τοσα αλλα προβληματα του χωρου -κι ομως διαλεγουμε να κατηγορησουμε γι'αυτα τους "Δικατσαδες". Για ολα φταινε οι Δικατσαδες. Απο την υποβαθμιση των Ελληνικων πανεπιστημιων μεχρι το χρονιο προβλημα -ξεφτιλα της επετηριδας (απο τοτε που αποφοιτησε ο πατερας μου υπηρχε αναμονη 3 τουλαχιστον ετων για ειδικοτητα σε ενα καλο νοσοκομειο).

Ουδεις στην Ελλαδα εχει κουνησει το δαχτυλακι του τοσα χρονια για να μην μεινει ο κλαδος της υγειας στη μεταπολεμικη περιοδο, αλλα δεν πειραζει. Τωρα βρηκαμε καποιον να κατηγορησουμε.

Προσωπικα ορκιζομαι να μην ξαναγραψω τιποτα εδω μεσα περι Δικατσα. Εχω μπουχτισει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως ακούγεται τελευταία πως το ΔΙΚΑΤΣΑ οφείλεται σε μεγάλο βαθμό και για το νέφος στην Αθήνα. Πάνω-κάτω στα δικαστήρια με τ'αυτοκίνητά τους. :P

Πέρα απ'την πλάκα, συμφωνώ με τον Alex77, γίνεται να μη μιλάμε για το ΔΙΚΑΤΣΑ συνέχεια και εκτός του ειδικού section που έχει σχηματιστεί γι'αυτό το θέμα; Είναι κρίμα ρε σεις να μπαχαλεύονται όλα τα thread με παθιασμένες δηλώσεις και αναμασήματα θέσεων που έχουμε πει και ξαναματαπεί. :(

Ντάξει, αν είναι να βγάλουμε γούστα να σας μοιράσω IP proxies, να γραφτούμε μαζικά στο dikatsa.info, και ν'αρχίσουμε hate posting να βγάλουμε το άχτι μας... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ και εγώ,τι θέμα το έχουμε πλέον υπεραναλύσει.Δυστυχώς σε αυτή τη χώρα όλα γίνονται με τεράστια αργοπορία όσο αφορά τα διοικητικά ή δε γίνονται καθόλου.

Οπότε και να λέμε τα χιλιοειπωμένα δεν οδηγεί πουθένα,όλοι τα ξέρουν και μάλιστα τα ήξεραν καιρό πριν.

Προτείνω να μιλήσουμε για την κολεξιόν αυτού του καλοκαιριού!! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ το έλεγα να λέμε για γκόμενες, αλλά δε με ακούει κανένας (φωνή βοώντος δηλαδής...)

Πες τα χρυσόστομε!!! άντε άντε γιατί πολύ σοβαρέψαμε εδώ μέσα τς τς τς τς τς τς emkwlosemboredemkwlosemkwlosemkwlosemkwlosemkwlosemkwlosemkwlos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ το έλεγα να λέμε για γκόμενες, αλλά δε με ακούει κανένας (φωνή βοώντος δηλαδής...)

Προτείνω να μιλήσουμε για την κολεξιόν αυτού του καλοκαιριού!!

Μου αρέσουν και οι δύο ιδέες.

Και επειδή μια εικόνα αξίζει όσο χίλιες λέξεις, ας αρχίσω την κουβέντα λέγοντας:

post-1034-1111236591.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.