Jump to content

ΕΝΑΡΞΗ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ


steve-o

Recommended Posts

Χαίρομαι που συμφωνούμε...

Ρατσισμός είναι το να πιστεύει κανείς πως πρέπει να «πριμοδοτούνται» οι εγχώριοι απόφοιτοι. Δεν βλέπω κανέναν λόγο να έχει πλεονέκτημα κάποιος που τελείωσε την σχολή με την φιλοσοφία του «αφού μπήκα θα βγω». Είτε μας αρέσει είτε όχι δικαίωμα στην ειδίκευση πρέπει να έχουν όλοι όσοι αξίζουν.

Πες μου, mister, γιατί είναι ρατσιστικό και προφανώς αντισυνταγματικό (αυτοί οι χαρακτηρισμοί κολλάνε παντού και χρησιμοποιούνται κατά κόρον από οποιονδήποτε μπορείς να φανταστείς-πραγματική καραμέλα γλυμένη! Κάθε μέρα προετοιμάζεται και μια χούντα στην χώρα μας....) αυτό το μέτρο;Δεν θέλουμε να αποκλειστεί κανένας αλλά να δοθεί μια προτεραιότητα σε κάποιους.Δηλαδή στην Χώρα της Ελευθερίας όταν είναι να προσληφθούν δύο ισάξιοι που σπούδασε ο ένας στην Άμερική και ο άλλος στην Αγγλία ποιόν θα προτιμήσουν; Δεν δικαιούνται αξιοποίησης τα λεφτά του φορολογούμενου που πάνε για τα πανεπιστήμια;Μην προσπαθείς να υποβαθμίσεις τα αιτήματα των άλλων με υπεραπλουστεύσεις όταν δεν σε συμφέρει....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Last Reply

Διότι με το να «πριμοδοτούμε» μία ομάδα υποψηφίων ουσιαστικά δεχόμαστε πως κάποιοι με λιγότερη αξία έχουν περισσότερα δικαιώματα.

Το σύνταγμα λέει πως όλοι είναι ίσοι, καλώς ή κακώς...

Τώρα θα μου πεις για την χώρα της ελευθερίας.

Εκεί το σύστημα εισαγωγής εκτός από τις εξετάσεις περιλαμβάνει συνέντευξη και προσομοίωση στον ασθενή καθώς και συνολικότερη αξιολόγηση της υποψηφιότητας του καθενός. Κανονικά έτσι πρέπει να είναι γιατί οι εξετάσεις από μόνες τους δεν είναι αρκετές.

Είτε σου αρέσει είτε όχι ο Αμερικάνος με τον Εγγλέζο που έχουν τον ίδιο βαθμό στο USMLE δεν είναι ισάξιοι. Ο Αμερικάνος θα κάνει καλύτερα την δουλειά από τον Εγγλέζο γιατί έχει μάθει το σύστημα των ΗΠΑ καλύτερα. Δεν θέλει επιπλέον εκπαίδευση και προσαρμογή

Ωστόσο αν ο Εγγλέζος ή ο Έλληνας ή ο Σέρβος είναι καλύτερος κατά την διαδικασία επιλογής από τον Αμερικάνο θα του την φάει την θέση. Γι’ αυτό άλλωστε είμαι και εγώ εδώ. Κάποιου την θέση έφαγα.

Και δεν είναι όλοι οι ξένοι ειδικευόμενοι στις ΗΠΑ παθολόγοι. Αν αξίζεις θα σε πάρουν και για χειρουργό και για οφθαλμίατρο και για αναισθησιολόγο.

Το σύστημα δουλεύει έτσι στην Αμερική διότι διατηρούν μια αξιοκρατία. Όχι τέλεια (τίποτα πουθενά δεν είναι τέλειο) άλλα τουλάχιστον δίνει δυνατότητες σε όλους.

Τώρα στην Ελλάδα όλοι ξέρουμε πως οι συνεντεύξεις θα οδηγήσουν στο να μπουν τα... μέσα. Θα προτιμηθούν οι Ρουμανοβουλγάροι από τους ντόπιους, όπως γίνεται και τώρα.

Γι αυτό και η πρόταση μου περιλαμβάνει εξετάσεις σαν το μόνο κριτήριο.

Τα λεφτά του φορολογούμενου θα αξιοποιηθούν στην πλειοψηφία των απόφοιτων των Ελληνικών πανεπιστημίων, διότι η πλειοψηφία τους αξίζει και θα περάσει τις εξετάσεις. Το να πριμοδοτούμε όμως ορισμένους, έστω και έναν, που σπατάλησαν τα λεφτά των φορολογουμένων τελειώνοντας την σχολή σε οκταετία περνώντας τα μαθήματα με το πενταράκι δεν είναι δίκαιο... Βάλε καλύτερα στην θέση τους εκείνους από την Ρουμανοβουλγαρία (ή όπου αλλού) που αξίζουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ Alex,προς ενημέρωσή σου,γίνεται αξιολόγηση των Πανεπιστημίων κάθε

χρόνο και αφορά το θεωρητικό επίπεδο όλων των Πανεπιστημίων παγκοσμίως.Για το 2004 το ΕΚΠΑ βρέθηκε στη θέση 244(η λίστα περιλάμβανε 500 Πανεπιστημιακά

Ιδρύματα).Δεν θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες αλλά θα προσπαθήσω να βρω

το σχετικό δημοσίευμα της Ελευθεροτυπίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πως έφτασα στο σημείο να υποστηρίζω τα δικαιώματα των αποφοίτων μη Ελληνικών σχολών?

Εδώ που είμαι έχω γνωρίσει και Ρουμάνους και Βούλγαρους και Σέρβους και... Αλβανούς γιατρούς που εύκολα βάζουν τα γυαλιά σε αρκετούς αποφοίτους του ΕΚΠΑ.

Συνεπώς δεν μπορώ να δεχθώ πως κάποιος που τελειώνει σε αυτές τις χώρες είναι εκ των προτέρων άσχετος.

Τώρα βέβαια προς απογοήτευση του... Alex, δεν έχω βρει ακόμα κάποιον Έλληνα που να έχει τελειώσει σε αυτές τις χώρες και να κάνει την ειδικότητα του εδώ. Φαίνεται βρίσκουν όλοι στην Ελλάδα :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γι αυτό και η πρόταση μου περιλαμβάνει εξετάσεις σαν το μόνο κριτήριο.

Οι εξετάσεις σαν μοναδικό κριτήριο είναι το πιο αδιάβλητο σύστημα που θα μπορούσε να γίνει σήμερα στη Ελλάδα.

Δεν είναι το τελειότερο, το σωστότερο, το δικαιότερο κ.λπ. αλλά το πιο αδιάβλητο.

Ο,τιδήποτε επιπλέον θα άνοιγε παραθυράκια διαπλοκής

π.χ. πριμοδότηση "εγχωρίων...; γιατί όχι τότε και πριμοδότηση "πολύτεκνων", έγγαμων, κλπ κλπ ημετέρων!

βάλε και τίποτα προσφυγές μe αναδρομική ισχύ και έχουμε την τέλεια ρουμανοβουλγάρικη σαλάτα "ola skata"

ps:

ή και "μόρια κοινωνικής δράσης" υπερ τών συνδικαλιστών μας, βοήθειά μας :splaaaats:emoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διότι με το να «πριμοδοτούμε» μία ομάδα υποψηφίων ουσιαστικά δεχόμαστε πως κάποιοι με λιγότερη αξία έχουν περισσότερα δικαιώματα.

Το σύνταγμα λέει πως όλοι είναι ίσοι, καλώς ή κακώς...

Τα δικαιώματα και η αξία δεν είναι θέματα τα οποία έχουν κάποια σχέση μεταξύ τους.Όλοι μας έχουμε δικαιώματα ανεξαρτήτως της αξίας μας.Και θεωρώ όλους μας ίσους.Αν και κρίνω πως εσύ θεωρείς εαυτόν καλύτερο από όλους εδω μέσα (εκτος αν σκάσει...post κανένας συνάδελφος από Βοστώνη ας πούμε...) δεν θα το σχολιάσω περαιτέρω....

Είτε σου αρέσει είτε όχι ο Αμερικάνος με τον Εγγλέζο που έχουν τον ίδιο βαθμό στο USMLE δεν είναι ισάξιοι. Ο Αμερικάνος θα κάνει καλύτερα την δουλειά από τον Εγγλέζο γιατί έχει μάθει το σύστημα των ΗΠΑ καλύτερα. Δεν θέλει επιπλέον εκπαίδευση και προσαρμογή

Καλέ εμένα μου αρέσουν αυτά που λές , no problem, αλλά τα ίδια δεν ισχύουν στη σύγκριση ενός αποφοίτου ελληνικών πανεπιστημίων με έναν αμερικανικού (καλά για τους πρώην μπολσεβίκους δεν το συζητάμε...); Ή πάλι θα μου πείς ότι ο αμερικανοτραφείς θα έχει τέτοια διαστημική τεράστια κατάρτιση που όλα τα άλλα κριτήρια ακυρωνονται και είναι στείο να το συζητάμε;Φυσικά από την άλλη μπορεί να γυρίσει να μας πει ο "αδικημένος " :"I HAVE AN AMERICAN PASSPORT!!!" και τότε θα κάνουμε τουμπεκί όλοι.... Φίλε μου σε πληροφορώ πως εδώ κάποιος άλλος δείχνει να έχει ρατσιστικές τάσεις, όχι εγώ....

Ωστόσο αν ο Εγγλέζος ή ο Έλληνας ή ο Σέρβος είναι καλύτερος κατά την διαδικασία επιλογής από τον Αμερικάνο θα του την φάει την θέση. Γι’ αυτό άλλωστε είμαι και εγώ εδώ. Κάποιου την θέση έφαγα.

Η υπόθεσή μου αναφερόταν σε πραγματικά ισάξιους-ή καλύτερα, το ίδιο κατάλληλους για μια θέση-το αμερικάνικο δίπλωμα πώς θα μετρήσει;Άλλωστε επαναλαμβάνω πως αυτό για το οποίο μιλάω δεν είναι κάποια κραυγαλέα καταπάτηση των δικαιωμάτων των ξενόφερτων αλλά μία προστασία των εγχωρίων.Διότι όπως λες και συ....

Τώρα στην Ελλάδα όλοι ξέρουμε πως οι συνεντεύξεις θα οδηγήσουν στο να μπουν τα... μέσα. Θα προτιμηθούν οι Ρουμανοβουλγάροι από τους ντόπιους, όπως γίνεται και τώρα.

Αυτήν την πρόταση την θεωρώ τουλάχιστον σαν αίτημα, ένα καλό διαπραγματευτικό χαρτί στη δύσκολη κατάσταση που έχουμε να αντιμετωπίσουμε με τα κύματα των αποφοίτων του ανατολικού μπλοκ....Ένα αντίβαρο στις ευνοϊκές προς αυτούς ρυθμίσεις και στις παράλογες απαιτήσεις που αξιώνουν όσο τους αφήνουμε χαλαρά τα λουριά....

Ο,τιδήποτε επιπλέον θα άνοιγε παραθυράκια διαπλοκής

π.χ. πριμοδότηση "εγχωρίων...; γιατί όχι τότε και πριμοδότηση "πολύτεκνων", έγγαμων, κλπ κλπ ημετέρων!

βάλε και τίποτα προσφυγές μe αναδρομική ισχύ και έχουμε την τέλεια ρουμανοβουλγάρικη σαλάτα "ola skata"

ps:

ή και "μόρια κοινωνικής δράσης" υπερ τών συνδικαλιστών μας, βοήθειά μας :splaaaats:  emoops

Εδώ σου αναγνωρίζω ένα δίκιο, καθώς είναι πιθανόν να ανοίξουν παραθυράκια.Αλλά δεν πιστεύω πως με την εφαρμογή ενός ήπιου μέτρου (μιας μικρής διαφοράς-μισό μόριο για τα αγροτικά βρε αδερφέ!) θα έχουμε τέτοια προβλήματα....

Και επαναλαμβάνω το θεωρώ το μέτρο πιο χρήσιμο ως διαπραγματευτικό όπλο παρά ως εφαρμοσμένο σύστημα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τις διαταραχές τής σκέψης τις ανιχνεύουμε στον γραπτό (και προφορικό) λόγο (πού αλλού!) Και την απουσία σκέψης στην αδυναμία διατύπωσης μιάς ίσιας πρότασης (κάπου κολυμπάνε στο φόrουμ κάτι ιστορικά διαμάντια!!)

Αν θες να μας πεις ότι με την Έκθεση στις Πανελλήνιες προσπαθούσαν να βγάλουν εκτός Πανεπιστημίων τους τρελούς και τους καταθλιπτικούς, θα σε πληροφορήσω ότι απέτυχαν διπλά.Πρώτον θα μπορούσαν πιο εύστοχα να χρησιμοποιήσουν τα ειδικά τεστ και δεύτερον τους ξέφυγαν αυτοί που τρελάθηκαν όταν πήρε η Ελλάδα το Ευρωπαϊκό.... emgoal:wacko:emsplats (Σόρρυ για το άσχετο αλλά κάποια πράγματα δεν θέλουν και πολλά επιχειρήματα για να ανατραπούν, οπότε ας πούμε και κανα νόστιμο πού και πού).Ή θες να πεις ότι η σκέψη σου λειτουργεί φυσιολογικά και εμένα και του Alex έχει κάποια προβλήματα....( emeleos ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ!!!!).Πάντως θα σημειώσω ότι η διαταραγμένη σκέψη μπορεί πολύ όμορφα να αποκαλυφθεί και από σκίτσα των ασθενών, στην επιλογή των ρούχων ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΩΝ AVATARS! (Βλ. pervert disorder) :bloodomen::bloodomen::bloodomen:emdevilemdevilemcolgate

Στην έκθεση αποτυπώνεται  η ικανότητα τού μαθητή να σκέφτεται (βέβαια στην ελλάδα τα πάντα στραβώνουν και η έκθεση κατέληξε να είναι και πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων! υπάρχουν συγκεκριμένες φιλοσοφικές ιδέες που δεν γίνονται δεκτές, όσο καλογραμμένο και νά΄ναι το κείμενο.)

Μόνος σου λες κάποιους λόγους που η Έκθεση δεν μπορεί να λειτουργήσει σαν σοβαρό κριτήριο (1/4 της επιτυχίας εξαρτιόταν από αυτήν) για είσοδο σε πανεπιστήμια και πιο ειδικά σε θετικές σχολές τις οποίες η ιατρική προσεγγίζει περισσότερο....

Φίλε μου ο αδερφός του Σαράντου πέρασε Νομική και έγραφε κομψοτεχνήματα και όμως ο Σαράντος πήρε παραπάνω, όπως και εσύ πήρες 20(!) και από τους δύο διορθωτές....Εγώ ένας πληβείος του γραπτού λόγου πρώτη χρονιά με φροντιστήρια έγραψα 14, δεύτερη με κόντρα φροντιστήρια 12 (ευτυχώς τότε πέρασα ιατρική με φοβερή πτώση των βάσεων), και την τρίτη χρονιά χωρίς όλο το χρόνο να έχω ασχοληθεί καθόλου και πηγαίνοντας σχετικά κόντρα στην άποψη που διατύπωνε το θέμα γιατί βασικά στα @@@@ μου, γούσταρα να μείνω στην επαρχιακή ιατρική που πέρασα το προηγούμενο έτος, έγραψα 15,5 και πέρασα Αθήνα....Από αυτήν μου την εμπειρία μου φαίνεται αρκετά τραβηγμένο να κρίνεται η είσοδος κάποιου στην Ιατρική από την Έκθεση....

ΥΓ.Συγχαρητήρια και πάλι για τα 20άρια στην Έκθεση...Περιμένουμε κέρασμα! :wub:emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θες να μας πεις ότι με την Έκθεση στις Πανελλήνιες προσπαθούσαν να βγάλουν εκτός Πανεπιστημίων τους τρελούς και τους καταθλιπτικούς, θα σε πληροφορήσω ότι απέτυχαν διπλά

emclapping

Περα απο την πλακα, ξερω αρκετα παιδια που εκαναν μεγαλο αγωνα για να εμποδισουν τις εξετασεις για ειδικοτητα. Τωρα κοιτανε τις λιστες αναμονης και ξαναρχιζουν το καπνισμα. Εκει εγινε το λαθοθ. Εκει κοιμηθηκαν. Και μην ακουω για τα φοβερα μεσα των Ρουμανοβουλγαρων. Το 95% ειναι φτωχοπαιδα που τους καρφωθηκε να γινουν γιατροι λογω της γοητειας που εχει το επαγγελμα (για τους μη γνωριζοντες). Αυτοι που οντως εχουν μεσα, πηραν μετεγγραφη στη συντριπτικη πλειοψηφια τους. Το'χω ξαναγραψει αυτο εδω μεσα και ισχυει. Πως καταφεραν μερικοι μερικοι να υπνωτησουν νοημονες ανθρωπους με το μυθο περι βυσματομενων απο τα ξενα πανεπιστημια, αυτο πραγματικα ειναι αξιον αποριας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Alex, δεν σε καταλαβαίνω μερικές φορές. Είναι μύθος λοιπόν οι χρηματισμοί και τα σκάνδαλα του ΔΙΚΑΤΣΑ και οι παράνομες μεταγραφές εξωτερικού; Τι ποσοστό των συμφοιτητών σου πάνω ήταν φτωχόπαιδα; Και επίσης, πάρε για μια φορά θέση: Τι ποσοστό άξιζε να κάνει Ιατρική;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και επαναλαμβάνω το θεωρώ το μέτρο πιο χρήσιμο ως διαπραγματευτικό όπλο παρά ως εφαρμοσμένο σύστημα....

Ως διαπραγματευτικό χαρτί, ναι. Και θάπρεπε ίσως να προσθέσουμε και μερικά τέτοια ακόμη. Αλλά υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να ανοίξουν παραθυράκια

π.χ. τέτοιο παραθυράκι, (μπαλκονόπορτα μάλλον), είναι η περίφημη "συνέντευξη" που προτείνουν διάφοροι ύποπτοι οπαδοί τής αξιοκρατίας.

ΥΓ.Συγχαρητήρια και πάλι για τα 20άρια στην Έκθεση...Περιμένουμε κέρασμα! :wub:  emcolgate

Όποτε θες... Ευχαρίστησή μου ν΄ανταλλάξουμε μπουνιές ενα απογευματάκι emcolgate:P:lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emclapping

Και μην ακουω για τα φοβερα μεσα των Ρουμανοβουλγαρων.

Και μόνη η ύπαρξη τού παρακυκλώματος (εσείς οι 100 με πανελλήνιες και σεις οι 1000 απο το παράθυρο) συντηρούμενου από το ίδιο το κράτος και την κοινωνία επί τόσα χρόνια... αρκεί.

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη δεν μπορω να βρω ουτε εναν να μου τα πει καταμουτρα τις ανοησιες που διαβαζω εδω. Μα ουτε ΕΝΑΝ βρε παιδι μου...

το ενδεχόμενο να μη θέλουν να σε στεναχωρήσουν το έχεις σκεφτεί...?

γιατί και εγώ είχα ενα μακρινό συγγενή εκ Ρουμανίας [ντιπ βλάκα, ντιπ αδιάβαστο, ντιπ αμόρφωτο, ντιπ στο ελαιόλαδο..έτσι πήρε το ΔΙΚΑΤΣΑ]...αλλά κανείς δεν του τα λεγε..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Alex, δεν σε καταλαβαίνω μερικές φορές. Είναι μύθος λοιπόν οι χρηματισμοί και τα σκάνδαλα του ΔΙΚΑΤΣΑ και οι παράνομες μεταγραφές εξωτερικού; Τι ποσοστό των συμφοιτητών σου πάνω ήταν φτωχόπαιδα; Και επίσης, πάρε για μια φορά θέση: Τι ποσοστό άξιζε να κάνει Ιατρική;

Ελπιζω να μη μου κανεις τετοιες ερωτησεις προκειμενου να μην παραδεχτεις το ποσο μεγαλο λαθοθ ηταν οι καταληψεις.

Σιγουρα δεν ειμαι αρμοδιος για να πω ποσοι συμφοιτητες μου αξιζουν τον τιτλο που εχουν σημερα. Ειμαι σνομπ αλλα οχι τοσο. Αυτο που ξερω ειναι οτι αν υπηρχαν οι εξετασεις για ειδικοτητα, σημερα δεν θα υπηρχε προβλημα με τις λιστες. Και σιγουρα αυτες οι εξετασεις δεν θα πλησιαζαν καν σε διαβλητοτητα εκεινες του Δικατσα, το οποιο δεν ειχε καμια επιβλεψη και το οποιο δεν ειναι στελεχομενο απο ανθρωπους που εχουν συνειδητοποιησει την σοβαροτητα του καθηκοντος που εχουν αναλαβει. Τοσα χρονια, το μονο που ενδιεφερε τους εν λογω κυριους και κυριες ηταν η μασα. Για δες λιγο εδω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Tσιτσιτσιτσι...! Μα τι σας εχει πιασει πια με την ρημαδα την εκθεση;

Εγω που εδινα Πανελληνιες σχεδον προ 15ετιας ουτε που θυμαμαι πια τι ειχα παρει, παρα μονο στο περιπου...

Παρεπιπτοντως, πρεπει να ειμαι η μονη εδω μεσα που ξαναδωσε χημεια και οχι εκθεση! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emclapping

Περα απο την πλακα, ξερω αρκετα παιδια που εκαναν μεγαλο αγωνα για να εμποδισουν τις εξετασεις για ειδικοτητα. Τωρα κοιτανε τις λιστες αναμονης και ξαναρχιζουν το καπνισμα. Εκει εγινε το λαθοθ. Εκει κοιμηθηκαν. Και μην ακουω για τα φοβερα μεσα των Ρουμανοβουλγαρων. Το 95% ειναι φτωχοπαιδα που τους καρφωθηκε να γινουν γιατροι λογω της γοητειας που εχει το επαγγελμα (για τους μη γνωριζοντες). Αυτοι που οντως εχουν μεσα, πηραν μετεγγραφη στη συντριπτικη πλειοψηφια τους. Το'χω ξαναγραψει αυτο εδω μεσα και ισχυει. Πως καταφεραν μερικοι μερικοι να υπνωτησουν νοημονες ανθρωπους με το μυθο περι βυσματομενων απο τα ξενα πανεπιστημια, αυτο πραγματικα ειναι αξιον αποριας.

Alex:

1.να ξέρεις ότι σε τιμά που θέλεις εξετάσεις για ειδικότητα και για αυτό κάνεις λάθος που εμφανίζεσαι υπερασπιστής του ΄΄κοινωνικά΄ αδικημένου ΔΙΚΑΤΣΑΡΑ(κατά το Νικηταρά).Η δικαιολογημένη αντίδρασή μας δεν έχει στόχο εσένα αλλά το λαμόγιο.Το ότι κάποιοι είναι σαφώς καλοί και διαβασμένοι το δέχομαι αλλά δε σημαίνει ότι θα νομιμοποιήσουμε τους άσχετους.Κάποιοι εύλογα μπορεί να πούν ότι πιο λογικό είναι να απορρίψουμε τους πάντες (αφού η πλειοψηφία είναι άστα να πάνε) παρά να τους δεχτούμε όλους για μερικούς άξιους.Άρα οι εξετάσεις για ειδικότητα είναι η λύση για όλους

2.Έχεις υπερβάλλοντα ζήλο και πας να χάσεις την ουσία:Δεν είναι καθόλου φτωχόπαιδα τα παιδιά μεγαλογιατρών,μεγαλοκαθηγητών κλπ και ούτε είναι λίγοι αυτοί με τα μέσα.Απόδειξη τα σκάνδαλα των μετεγγραφών σε όλη την Ελλάδα αλλά και το εξής:

Σε μιά χώρα που το σύνολο των φοιτητών εγχώριων σχολών έπρεπε να είναι γύρω στα 1200 άτομα υπάρχουν άνω των 6000!!!!!!!

3.Όσο για αυτούς που τους σφηνώθηκε η ιδέα ,να επαναλάβω το εξής :

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΩΣ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΤΟΥ ΚΑΡΦΩΘΗΚΕ ΜΙΑ ΙΔΕΑ.

4.Και κάτι άσχετο:

Οι εξετάσεις έπρεπε να είναι για την άδεια άσκησης επαγγέλματος ΟΧΙ για έναρξη ειδικότητας.Διαφωνώ με την άμεση σύνδεση πτυχίου-άσκησης ιατρικής.Δεν είναι παιχνίδι η ζωή και υγεία κανενός.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΝΤΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ''ΦΤΩΧΟΠΑΙΔΑ'' ΣΚΕΨΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΤΩΧΟ ΠΑΠΠΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΜΟΙΡΟ ΠΛΗΘΥΣΜΟ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι εξετάσεις έπρεπε να είναι για την άδεια άσκησης επαγγέλματος ΟΧΙ για έναρξη ειδικότητας.Διαφωνώ με την άμεση σύνδεση πτυχίου-άσκησης ιατρικής.Δεν είναι παιχνίδι η ζωή και υγεία κανενός.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΝΤΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ''ΦΤΩΧΟΠΑΙΔΑ'' ΣΚΕΨΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΤΩΧΟ ΠΑΠΠΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΜΟΙΡΟ ΠΛΗΘΥΣΜΟ

Συμφωνω απολυτα. Ειδικα τωρα που Ρουμανια και Βουλγαρια γινονται μελη της ΕΕ, νομιζω οτι εξετασεις για αδεια ασκησης επαγγελματος θα ειναι απαραιτητες. Αντιλαμβανεσαι ομως οτι αυτο λογικα θα πρεπει να ισχυσει και για τους φοιτητες Ελληνικων πανεπιστημιων -κατι που θα φερει μεγαλες αντιδρασεις.

Ομως, οι εξετασεις για ειδικοτητα θα λυσουν το προβλημα αυτο σε ενα βαθμο και ειναι μια καποια εγγυηση αξιοκρατιας.

Τα στοιχεια που παρουσιαζεις για τον αριθμο φοιτητων ειναι ακριβη ? Αν ναι, κατα ποσο επηρεαστηκαν απο τις μετεγγραφες εξωτερικου και κατα ποσο απο το φαινομενο του "αιωνιου φοιτητη" ? Δυσκολο να το εκτιμησει κανεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Ten-Ten

Αν δεχθούμε πως όλοι είναι ίσοι τότε ακόμα και οι εξετάσεις μπορούν να θεωρηθούν αντισυνταγματικές. Ίσα δικαιώματα σημαίνει πως κατά την διαδικασία μιας επιλογής δεν μπορούν να γίνουν διακρίσεις εις βάρος μιας ομάδας ατόμων, ούτε βέβαια και πριμοδοτήσεις.

Σε μια κοινωνία δεν μπορεί όλοι να είναι ίσοι. Κάποιος είναι πιο όμορφος, πιο έξυπνος, έχει περισσότερα χρήματα κοκ. Πρέπει όμως να έχουν ίσα δικαιώματα.

Αν το να λέω πως σε ένα σύστημα επιλογής δεν πρέπει να ευνοείται συστηματικά μια ομάδα υποψηφίων φανερώνει πως πιστεύω πως είμαι καλύτερος από όλους εδώ μέσα τότε ζητώ ταπεινή συγγνώμη. Υπάρχουν πολλά σοβαρά και υπεύθυνα άτομα σε αυτό το φόρουμ (συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού σου) που νοιάζονται για την κατάντια της Ιατρικής στην Ελλάδα. Δεν πιστεύω πως κάποιος είναι καλύτερος ή χειρότερος. Απόψεις ανταλλάσσουμε, και εμπειρίες...

Ακόμα και στην Αμερική που αναφέρεις ως παράδειγμα συστηματικής πριμοδότησης εγχώριων τα νοσοκομεία είναι “Equal Opportunity Employers”. Κάθε αίτηση έχει ένα κειμενάκι της μορφής “We are committed to equal employment opportunity for all qualified individuals without regard to race, creed, color, religion, sex, age, national origin, sexual orientation, disability, special disabled veteran or Vietnam Era Veteran status or other protected status. To this end, we support and will cooperate fully with all applicable laws, regulations and executive orders in all of our employment policies, practices and decisions.” Αν πιστεύεις πως αδικήθηκες κατά την επιλογή σου έχεις δικαίωμα μηνύσεως.

Ποτέ δεν μπορείς να βρεις δύο ανθρώπους που είναι το ίδιο κατάλληλοι για μία θέση. Πάντα ο ένας θα έχει κάτι παραπάνω που θα γείρει την πλάστιγγα προς την πλευρά του.

Ακόμα και αν είναι το πτυχίο του.

(Τι να κάνουμε ένα πτυχίο από το Harvard έχει μεγαλύτερη αξία από αυτό του ΕΚΠΑ. Αλλά με το σύστημα που προτείνεις κάποιος που τελείωσε στο ΕΚΠΑ θα πριμοδοτείτο στην Ελλάδα έναντι ενός αποφοίτου του Harvard.)

Το πρόβλημα είναι πως στην Ελλάδα δεν είμαστε αρκετά ώριμοι να βάλουμε ένα δικαιότερο σύστημα εισαγωγής από τις στείρες εξετάσεις, που να λαμβάνει υπ’όψη του το πού πήρε ο καθένας πτυχίο.

Καταλαβαίνω πως θέλεις την πριμοδότηση σαν «διαπραγματευτικό χαρτί» αλλά όπως πολύ σωστά όπως σου είπε ο ΝΑΒΟ άμα ζητάς πριμοδοτήσεις ανοίγεις τους ασκούς του Αιόλου για κάθε λογής απάτες. Το αποτέλεσμα θα είναι όπως τώρα με το αγροτικό που οι αριστούχοι παίρνουν μόνο ένα μόριο παραπάνω και μετά υπάρχουν ένα σωρό άλλοι τρόποι να πάρει κανείς περισσότερα μόρια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγροτικός στην Ανάφη πρόσφατα μου είπε

''επιμελητής στο τρίμηνο στο νοσοκομείο Σύρου μου είπε ότι όταν έρχεται κάποιος καινούργιος οι επιμελητές βάζουν στοίχημα ότι είναι από ελλάδα ή από έξω!Από 2-3 ερωτήσεις πιάνουν την προέλευση!!''

''Όχι ότι δεν υπάρχουν μελετηρά και διαβασμένα άτομα από ανατολικό μπλόκ(προσωπικά εχώ γνωρίσει ουκ ολίγους).

Αλλά παρατήρησα ότι ήταν απο χώρες όπως Ουγγαρία και Τσεχία.΄

Ρουμανία,Βουλγαρία και Γιουγκοσλαβία βλέπεις οτί υστερούν αρκετά(είναι πιο πιθανό εκεί να δεις άσχετο).''

''Από ανατολικό μπλόκ βλέπεις και καλούς και άσχετους.Από Ελλάδα βλέπεις και κάλους αλλά άσχετους δε βλέπεις εύκολα.Μπορεί να τον πείς κωλόπαιδο αλλά ένα επίπεδο ιατρικής υπάρχει,άσχετο δε θα τον πείς!''

Ξέρετε πόσες φορές τα έχω ακούσει αυτά?Ο κόσμος το έχει τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι που οι αναλύσεις δίνουν και παίρνουν!

Και οι άσχετοι απο Ρουμανία ξέρετε πόσο πολύ φοβούνται τις εξετάσεις για ειδικότητα?Διότι με λάδωμα στο ΔΙΚΑΤΣΑ κατόρθωσαν να μπόύνε σε λίστα για ειδικότητα.

Εάν μπούνε σοβαρές εξετάσεις ποιός τους εγγυάται οτί θα μπούνε(αυτό μάλιστα μου το ανέφερε αγροτικός εκ Ρουμανίας που κάνει αγροτικό τώρα στις Κυκλάδες και πάει για ουρολόγος)!

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμμ...σήμερα έμαθα πώς ακριβώς γίνεται η επιλογή των ειδικευομένων γιατρών στην Γαλλία από την κα Guillet στο Γαλλικό Ινστιτούτο.

Αφιερωμένο στον usmeds και στον Alex...και στον ten ten γιατί τα όσα λέει δεν είναι και τόσο παράλογα...

Λοιπόοον. Τελειώνει το lycee ένα γαλλάκι, μπαίνει στο universite, ο πρώτοςχρόνος είναι προπαρασκευαστικός και στο τέλος του πρώτου (ή των 2 πρώτων για τους ξένους φοιτητές) δίνει εξετάσεις πανγαλλικές και πανδύσκολες, σαν τις δικές μας πανελλήνιες.

Μπαίνει στην medecine το γαλλάκι και κάνει άλλα 5 χρόνια σπουδών. Τελειώνει με το καλό και μπαίνει στην ειδικότητα του αφού περάσει από το concours d'internat ένα δύσκολο διαγωνισμό για τους γιατρούς.

Για εμένα που τελείωσα στην ΕΕ, μετά το πτυχίο πρέπει να έχω 3 χρόνια προυπηρεσία και έχω μετά και εγώ το δικαίωμα να δώσω το concours d'internat.

Κάθε χρόνο σε αυτό το διαγωνισμό προκυρήσονται 2000 θέσεις ειδικευομένων εκ των οποίων (κρατηθείτε) οι 100 ΜΟΝΟ είναι για τους ξένους. Οι υπόλοιπες 1900 είναι για τους ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΓΑΛΛΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ (όχι Γάλλους...απόφοιτους γαλλικών πανεπιστήμιων οποιασδήποτε εθνικότητας).

Ρωτάω λοιπόν εγώ την ευγενέστατη κα Guillet (σε άπταιστα γαλλικά πάντα :P ) Γιατί τόσες λίγες θέσεις για τους άλλους γιατρούς; Γιατί το κράτος έχει επενδύσει στην εκπαίδευση των αποφοίτων των Γαλλικών Πανεπιστημιών, γιατί τους έχει μορφώσει όπως ήταν οι εθνικοί στόχοι (χμ αυτό δεν μπορώ να το μεταφράσω ακριβώς) και αυτούς θέλει να προσλάβει. Γιατί να ψάχνει αλλού αφού έχει τους δικούς του;;;;

Ρατσισμός;;;;;;;;;

Υ.Γ.

Tσιτσιτσιτσι...! Μα τι σας εχει πιασει πια με την ρημαδα την εκθεση;

Εγω που εδινα Πανελληνιες σχεδον προ 15ετιας ουτε που θυμαμαι πια τι ειχα παρει, παρα μονο στο περιπου...

Παρεπιπτοντως, πρεπει να ειμαι η μονη εδω μεσα που ξαναδωσε χημεια και οχι εκθεση! :)

Όχι κι εγώ βιολογία ξανάδωσα...έκανα ένα χρόνο να μάθω 300 σελίδες...(παπαγαλία ήταν και είναι το αδύνατο σημείο μου...κι αυτό είναι μείον μου κι αυτό είναι μείον μου :P:P )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Επιβεβαιώνω και την τελευταία λέξη σ' αυτά που γράφεις στηριζόμενη σε εμπειρία της οικογένειάς μου. Αν θέλετε κάτι παραπάνω ευχαρίστως να προσθέσω.

Επιπρόσθετα: Πανελλήνιες πέρασα με την πρώτη, αλλά στην βιολογία έγραψα τον μικρότερο βαθμό μου για τον ίδιο λόγο με εσένα. Το καλοκαίρι του τρόμου καθότι είχε και τον μεγαλύτερο συντελεστή...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ notbad

Με πιάνεις αδιάβαστο για την Γαλλία... Μερικές απορίες:

1. Μπορεί ένα Γαλλάκι να μπει στην Ιατρική της χώρας του και να μην τελειώσει στα 5 χρόνια αλλά να επιβαρύνει τον Γάλλο φορολογούμενο για 2-3 χρόνια ακόμα? Μπορεί να δώσει όλα τα μαθήματα «στο πτυχίο»?

Μήπως εν τέλει το Γαλλικό κράτος επενδύει σε ένα καλύτερο εκπαιδευτικό σύστημα και σε πιο υπεύθυνους φοιτητές?

2. Πως επιλέγουν ποια ειδικότητα θα κάνει ο καθένας?

Οι θέσεις για τους 100 ξένους είναι προκαθορισμένες ή αν γράψουν όλοι άριστα μπορούν όλοι να πάρουν ειδικότητες αιχμής?

3. Πόσα Γαλλάκια τελειώνουν κάθε χρόνο? 1900 ακριβώς? Πόσοι κόβονται στις εξετάσεις αυτές?

4. Τι κάνουν αυτοί που κόβονται? Κάνουν τον γενικό γιατρό, χωρίς ειδικότητα? Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση αν είσαι ξένος? Μπορείς να γίνεις και εσύ γενικός γιατρός?

Το σύστημα που περιγράφεις θα μπορούσε ίσως να εφαρμοστεί στην Ελλάδα αν οι πανελλήνιες ήταν το μοναδικό μέσο εισαγωγής στις Ιατρικές και μπορούσαν οι Ελληνικές σχολές να εγγυηθούν για την ποιότητα και του τελευταίου τους αποφοίτου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω απολυτα. Ειδικα τωρα που Ρουμανια και Βουλγαρια γινονται μελη της ΕΕ, νομιζω οτι εξετασεις για αδεια ασκησης επαγγελματος θα ειναι απαραιτητες. Αντιλαμβανεσαι ομως οτι αυτο λογικα θα πρεπει να ισχυσει και για τους φοιτητες Ελληνικων πανεπιστημιων -κατι που θα φερει μεγαλες αντιδρασεις.

Απαντώ για 100στή φορά σε αυτήν την τραγική "ιδέα" που δείχνει τη δικαιολογημένη άγνοια του νομικού πλαισίου εντός ΕΕ στην οποία βρίσκονται οι περισσότεροι.

Εξετάσεις για άδεια άσκησης επαγγέλματος είναι δυνατό να ισχύουν ΜΟΝΟ για τους εγχώριους αποφοίτους. Απόφοιτος από την ΕΕ έχει άδεια άσκησης επαγγέλματος από το κράτος-μέλος προέλευσης που αναγνωρίζεται αυτόματα αν το Πανεπιστήμιό του παρέχει εκπαίδευση σύμφωνη με το αρ. 23 της 93/16/ΕΟΚ.

Αντίθετα, οι εξετάσεις για την ειδικότητα είναι δυνατό να ισχύσουν για όλους. Το να απαιτεί η Γαλλία τριετία από όλους πλην τους δικούς της μου φαίνεται παράλογο και ενδεχομένως παράνομο. Τα πτυχία Ελλάδας πχ είναι σύμφωνα με την 93/16/ΕΟΚ. Εκτός αν έχει κάνει κάποια απίστευτη λούμπα και στα 2+2 πρώτα χρόνια ιατρικής κάνει τις 5500 ώρες που λέει η 93/16/ΕΟΚ και τα άλλα 3 τα βάζει απαιτούμενη προϋπηρεσία για το Concours d' internat (πράγμα που απλά αποδεικνύει εκπληκτική νομική σκέψη του Γάλλου νομοθέτη...) :P:P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ usmeds

Ανακαλώ προσωπικές κρίσεις που ουδεμία αξία έχουν στη συζήτηση, και δεν περιμένω επειδή είπα ότι θεωρείς εαυτόν καλύτερο ότι ενστερνίζονται αυτήν την άποψη άλλα άτομα εδώ μέσα.

Έχω ευαισθησία όταν ακούω να χρησιμοποιούνται υπερβολικώς οι έννοιες "παράνομος", "αντισυνταγματικός", "ρατσιστής", "φασίστας", όταν απλά και μόνο υπάρχει διάσταση απόψεων.Όπως είπες και συ αν το θες και τις εξετάσεις βγάζεις αντισυνταγματικές και εγώ συμπληρώνω και τα μόρια για το αγροτικό και την κηδεία δημοσία δαπάνη, αλλά αυτά είναι φιλολογικά ζητήματα και όχι ουσιαστικά-πρακτικά....

Λες κάπου....

(Τι να κάνουμε ένα πτυχίο από το Harvard έχει μεγαλύτερη αξία από αυτό του ΕΚΠΑ. Αλλά με το σύστημα που προτείνεις κάποιος που τελείωσε στο ΕΚΠΑ θα πριμοδοτείτο στην Ελλάδα έναντι ενός αποφοίτου του Harvard.)

Είδες που δεν μπορείς να ξεφύγεις από τη λογική ότι επειδή κάποιος σπούδασε στο Harvard οφείλουμε να τον δεχθούμε "εν χορδαίς και οργάνοις", δηλαδή ότι το όνομα του πτυχίου του του εξασφαλίζει περισσότερα δικαιώματα;Προφανώς δεν θα προσπαθήσω ούτε καν να συγκρίνω το επίπεδο των ΗΠΑ με την Ελλάδα, αλλά οι απόφοιτοι του Harvard ελάχιστα θα επηρεαστούν από κάποια μέτρα μοριοδότησης των υπολοίπων, διότι ξέρουν να πηδάνε πολύ ψηλότερα από τον πύχη.Αυτό δεν σημαίνει ότι θα εξαιρεθούν των διαδικασιών.Και η λογική της πριμοδότησης των εγχωρίων είναι θέμα πολιτικής και όχι ανταγωνισμού όπως το βλέπω εγώ....

Το σύστημα της Γαλλίας είναι σαφώς πιο αντιπροσωπευτικό παράδειγμα αυτού που θέλω να πω περί προστασίας των φοιτήσαντων εν Ελλάδι.Thanx notbad! emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.