Jump to content

Εξετάσεις για ειδικότητα: Δημοψήφισμα;


Θα ήσουν υπέρ ή κατά της ιδέας δημοψηφίσματος για τις εξετάσεις για ειδικότητα;  

51 members have voted

  1. 1. Θα ήσουν υπέρ ή κατά της ιδέας δημοψηφίσματος για τις εξετάσεις για ειδικότητα;

    • Υπέρ και να ψηφίζουν φοιτητές και απόφοιτοι
      28
    • Υπέρ και να ψηφίζουν μόνο φοιτητές
      3
    • Υπέρ και να ψηφίζουν μόνο απόφοιτοι
      10
    • Κατά
      9
    • Δε με ενδιαφέρει το θέμα
      1


Recommended Posts

Πραγματικά, αυτό ήθελα να πω κι εγώ. Αφού απαξιώνεις τόσο την αξία αυτού του site, γιατί γράφτηκες και γιατί ποστάρεις;

Δεν είπαμε ποτέ ότι θα εκλέξουμε Πρόεδρο της Δημοκρατίας από εδώ, αλλά ποιος θα μας στερήσει το δικαίωμα να κάνουμε Internet polls; Εδώ δεν είναι ΣΦΙΑ να έχουμε καταργήσει τα δημοψηφίσματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emcat αυτο γατα δεν ειναι?

καλο το πολλ, αλλα επειδη ειμαι πολυ κυνικος και απαισιοδοξος, το βρισκω και ανουσιο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ δεν είναι ΣΦΙΑ να έχουμε καταργήσει τα δημοψηφίσματα...

Μάλλον ο ΣΦΙΑ και κάθε ΣΦΙ ποτέ δεν είχαν δημοψηφίσματα...

ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΙΣ ΑΠΑΞΙΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΜΜΕΝΕΣ

Τον ποιό δημοκρατικό τρόπο λειτουργίας του συλλόγου κάποιοι τον θεωρούν εσκεμμένα γελοίο επειδή έτσι τους βολεύει

Έλεος λοιπόν (πάλι) :antegeia::antegeia::antegeia::antegeia::antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δημοκρατία δεν σημαίνει "όποιος φωνάξει πιο δυνατά ακούγεται".

Επίσης θα ήθελα να μου αναλύσεις γιατί ένα δημοψήφισμα, στο οποίο μπορείς να λαμβάνεις μέρος με αποδεικτικά στοιχεία της ταυτότητάς σου, μόνο μία φορά και σε πανελλαδικό επίπεδο, είναι λιγότερο δημοκρατικό από τις συγκεντρώσεις των ΣΦΙ.

Άκου τώρα ένα μυστικό: Οι ΣΦΙ δεν είχαν ποτέ δημοψηφίσματα γιατί αφενός δεν είναι δική τους αρμοδιότητα, αλλά του κράτους, και αφετέρου γιατί και να μπορούσαν να βάλουν, δεν θα είχαν τα αποτελέσματα που μπορείς να πετύχεις σε μια χειραγωγημένη μάζα, μετά από στημένες και φωνακλάδικες, οργίλες ομιλίες, γεμάτες συναισθηματική φόρτιση και εύκολο εντυπωσιασμό.

Ευτυχώς, ας πούμε, που δεν αποφάσισε ο Ελληνικός λαός για το πολίτευμα δια βοής στο Σύνταγμα, γιατί ζήτω που καήκαμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επισης δημοκρατια δεν ειναι να ψηφιζουμε ΠΛΑΙΣΙΑ που κατεβαζουν τα κομματα και οχι μεμονωμενες προτασεις... Οσες φορες εχω ψηφισει σε συνελευση ποτε δεν συμφωνουσα με ολο το πλαισιο,που η ''δημοκρατια'' με εκανε να ψηφιζω...

Πχ περσυ οταν ψηφιζαμε το νομοσχεδιο που ελεγε εξετασεις για ειδικοτητα κανενα πλαισιο δεν ελεγε ναι στο νομοσχεδιο και στις εξετασεις,αν και τοσοι φοιτητες τις θελουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άκου τώρα ένα μυστικό: Οι ΣΦΙ δεν είχαν ποτέ δημοψηφίσματα γιατί αφενός δεν είναι δική τους αρμοδιότητα, αλλά του κράτους, και αφετέρου γιατί και να μπορούσαν να βάλουν, δεν θα είχαν τα αποτελέσματα που μπορείς να πετύχεις σε μια χειραγωγημένη μάζα, μετά από στημένες και φωνακλάδικες, οργίλες ομιλίες, γεμάτες συναισθηματική φόρτιση και εύκολο εντυπωσιασμό.

Ευχαριστώ που μου αποκαλύπτεις την αλήθεια. Πραγματικά εσένα περίμενα ολόκληρη μου τη ζωή. :splaaaats:

Το πόσο έκφραση της δημοκρατίας είναι μια συνέλευση ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΤΑΙ. Το πόσο όμως μπορεί να χειραγωγηθεί ένας λαός προς τις κάλπες αλλά και να νοθευτεί ένα δημοψήφισμα, έχει φανεί ΠΟΛΛΕΣ φορές στην κοινωνία.

Και πραγματικά τα επιχειρήματα σου γιατί είναι "κακές" οι συνελεύσεις δεν με πείθουν καθόλου. Το μόνο με το οποίο θα συμφωνήσω είναι αυτό για την ταυτότητα του καθενός που συμμετέχει εκεί μέσα.

Τώρα το ποιοί απαξιώνουν τις διαδικασίες ρώτα τους φίλους σου δαπίτες στη νομική που βγάζουνε και καταγγελίες για αποφάσεις του συλλόγου και μετά πουλάνε και τσαμπουκάδες! Έλεος...

Και πίστεψε με κύρε σοβε δεν είσαι ο μόνος έξυπνος σε αυτόν τον κόσμο emiloveyouemiloveyouemiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και επίσης δεν είμαι δαπίτης , inliner.

Προσπάθησε να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο, και ότι δεν είναι με τους "άλλους" όποιος δεν είναι με σένα.

Λυπάμαι, μα δε θυμάμαι να είπα ποτέ ότι είμαι έξυπνος ή ο μόνος έξυπνος. Αν αυτά είναι τα επιχειρήματά σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Μεταφορά από το topic «Αγροτικά»:

Usmeds, αυτο που λεω ειναι πολυ απλο. Οι αποφοιτοι ξενων πανεπιστημιων που ερχονται στην Ελλαδα πρεπει να αξιολογουνται. Κι αυτο επειδη δυστυχως πολλοι απο αυτους ειναι ανεπαρκεις, αλλα και επειδη δεν ειναι σωστο να παιρνει κανεις τη θεση για ειδικοτητα απο εναν αποφοιτο Ελληνικου, αν δεν ειναι ο ιδιος τουλαχιστον ισάξιός του. Για το πρωτο επρεπε να μεριμνει το δικατσα, ομως απετυχε οικτρα. Για το δευτερο θα επρεπε να υπαρχουν εξετασεις πριν την ειδικοτητα. Το ποιοι σταθηκαν εμποδιο σε αυτες, ειναι γνωστο. Το απιστευτο ειναι πως οποτε θιγω αυτο το θεμα εδω, συνηθως ολοι σφυριζουν αδιαφορα. Πληροφορουμαι, δε, τωρα απο εσενα οτι φταινε οι κυβερνησεις, οι μετεγγραφεντες και το οτι οι φοιτητες Ελληνικων πανεπιστημιων διαβαζαν και κουραζονταν πολυ, με αποτελεσμα "να μη μπορουν να ερθουν σε συγκρουση με τα συνδικαλιστικα κατεστημενα" !!! Σορι, αλλα οπως λενε κι εκει που εισαι, this is a lot of horseshit. Κι επειδη γνωριζω πεντε πραματα για τα των Ελληνικων ιατρικων σχολων, ειμαι σχεδον σιγουρος οτι εξετασεις για ειδικοτητα δεν θα καταφερει να θεσπισει ουτε η τωρινη κυβερνηση. Και παλι θα τις αποτρεψουν οι you know who. Μετα, θα καθομαστε να λεμε παλι για τους δικατσαδες, τις πανελληνιες, τις αναμονες και για το ποσο χαλια ειναι το "συστημα".

Κι οσο για το τελευταιο σχολιο που κανεις, λυπαμαι αλλα ειναι τελειως αστοχο. Ξεκινω ειδικοτητα σε μεγαλο νοσοκομειο της Αθηνας τον Αυγουστο, ομως θα δεχομουν ευχαριστως να χασω αυτη τη θεση αν θα ειχα την ευκαιρια να διαγωνιστω για μια αλλη σε πανεπιστημιακη κλινικη. Κι αυτο, επειδη πιστευω οτι μπορω να την διεκδικησω, αλλα και επειδη αυτες οι εξετασεις θα ηταν ενα μεγαλο βημα προς την αναβαθμιση του συστηματος υγειας. Δεχομαι οτι αυτη η δηλωση γινεται εκ του ασφαλους, ομως δεν μπορω να δεχτω οι ιδιοι ανθρωποι που πριν μερικα χρονια κλεισατε τις σχολες ωστε να αποτραπουν αυτες οι εξετασεις να με κατηγορειτε σημερα επειδη χρησιμοποιησα  "παραθυρακι" σπουδαζοντας στο εξωτερικο.

Εμπόδιο στις εξετάσεις για ειδικότητα έχουν σταθεί οι φοιτητές των Ελληνικών Ιατρικών Σχολών μέσω των κινητοποιήσεων των συνδικαλιστικών τους οργάνων. Αυτή είναι μία πραγματικότητα που δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει.

Το ερώτημα που τίθεται είναι αν οι κινητοποιήσεις αυτές εκφράζουν πραγματικά τις επιθυμίες των φοιτητών ή αν υποκινούνται από τους συνδικαλιστές για να διαφυλάξουν μια κατάσταση που τους βολεύει αφάνταστα. (Αν ξέρεις εσύ πολλούς συνδικαλιστές να περιμένουν στην σειρά για ειδικότητα να μου τους δείξεις...)

Έχω το θλιβερό προνόμιο να έχω βρεθεί σε «Συνέλευση Κατάληψης» το 1996:

Όταν η πρόταση που ανέφερα «Τερματισμός κατάληψης και εξετάσεις για τους επόμενους πρωτοετείς όταν τελειώσουν» τέθηκε σε ψηφοφορία, ψηφίσθηκε από την πλειοψηφία. Ζήτησε όμως κάποιος καταμέτρηση ψήφων, έπεσε σύρμα, και γέμισε το αμφιθέατρο από φάτσες που δεν ήξερε κανείς μας.

Τελικά βγήκε απόφαση: «Κατάληψη μέχρι να αποσυρθεί το νομοσχέδιο, μετά βλέπουμε»

Το υπουργείο απλά υπάκουσε και απέσυρε το νομοσχέδιο μετά από 2-3 εβδομάδες, όπως κάνει πάντα.

Μετά ούτε διάλογος, ούτε συζήτηση για να λυθεί το πρόβλημα των αναμονών, ούτε τίποτα. Μέχρι την επόμενη τετραετία...

Είμαι λοιπόν ο πρώτος που θα συμφωνήσει μαζί σου πως οι «you know who» αποτελούν μάστιγα για τα πραγματικά συμφέροντα των φοιτητών. Όταν βρίσκεσαι αντιμέτωπος με τέτοιες καταστάσεις λες «εγώ θα βγάλω το φίδι από την τρύπα;». Τώρα που η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο κάποιοι προσπαθούν να το βγάλουν και εύχομαι με όλη την καρδιά μου να τα καταφέρουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Βλεπεις λοιπον τωρα γιατι σε κανενα οργανωμενο κρατος με ηγεσια και αντιπολιτευση που ξερουν τι θελουνι να κανουν και γιατι, οι μεταρρυθμισεις δεν γινονται κατοπιν συζητησεων -ή τολαχιστον αυτες δεν εχουν μηδενικη βαση.

Επισης, οργανωσεις φοιτητων υπαρχουν σε ολα τα πανεπιστημια σε ολο τον κοσμο. Ισως οχι τοσο απροκαλυπτα κομματικοποιημενες οπως εδω. Το θεμα ειναι που τελειωνει η δικαιοδοσια τους και ποιον σκοπο εξυπηρετει η υπαρξη τους. Και σε αυτη την οριοθετηση το κρατος θα επρεπε να παιζει καθοριστικο ρολο. Ομως, θα περιμενε κανεις απο μελλοντικους γιατρους του 5ου και 6ου ετους να ειναι πιο συνειδητοποιημενοι και να εχουν πιο μεγαλη επιρροη. Το λεω αυτο επειδη τυγχανει να γνωριζω παιδια πανεπιστημιακων που πρωτοστατησαν στις εν λογω καταληψεις, επειδη πιστευαν οτι οι εξετασεις δεν υπηρχε περιπτωση να ειναι αδιαβλητες. Τωρα, περιμενουν χρονια για 1 και 2 ετη παθολογιας, βαρανε μυγες και το κεφαλι τους στον τοιχο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ είμαι κάθετα αντίθετος με τη θέσπιση εξετάσεων για έναρξη ειδικότητας για πολύ έναν πολύ απλό λόγο,θα είναι εξ'οφθαλμού διαβλητές.

Πολύ καλά κάνουν αυτοί που εναντιώνονται σε τυχόν εξετάσεις,οι υπόλοιποι τις επιδιώκουν είτε γιατί έχουν τις άκρες, και πιστέψτε με δεν είναι λίγοι,καθώς η Ελλάδα είναι ένα μεγάλο χωριό,είτε γιατί πιστεύουν στο αδιάβλητο των εξετάσεων,οι λεγόμενοι ρομαντικοί του συστήματος.

Θα σας δώσω ένα απλό παράδειγμα,πριν λίγο καιρό μιλούσα με έναν καθηγητή γυναικολογίας του ΑΠΘ για τις διαφορές μεταξύ Ιταλίας και Ελλάδας και μου είπε χαρακτηριστικά ότι εάν μπουν τελικά εξετάσεις στην ειδικότητα το σύστημα θα είναι παρόμοιο με αυτό της Ιταλίας και στο τέλος οι ίδιοι οι καθηγητές θα διαλέγουν πλαγίως τους υποψήφιους και μου είπε κι όλας ότι είναι πολύ λογικό καθώς προτιμά να δουλέψει με άτομα που θα επιθυμούσε αυτός και που τα γνωρίζει,παρά με τον πρώτο τυχόντα.

Αυτά και όποιος κατάλαβε κατάλαβε ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω κάθετα κι εγώ μαζί σου! Το αν θα είναι διαβλητές ή όχι, εξαρτάται απο τη συμμετοχή μας και απο τις πιέσεις που θα ασκήσουμε κατα τη λήψη των αποφάσεων. Γιατι πρέπει να θεωρούμε δεδομένη την αποτυχία κάθε νέου εγχειρήματος; Έως πότε το παιχνίδι θα το ελέγχει μια μειοψηφία που έχει άκρες; Πόσο προσβλητικό είναι αυτό για τη νοημοσύνη μας;

Η συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων που είναι υπερ των εξετάσεων δεν έχουν τις άκρες που λες και έχουν μάθει να αγωνίζονται με το σπαθί τους για να πετύχουν το στόχο τους. Έχουν βαρεθεί να ακούνε για παραθυράκια, για παράνομες μεταγραφές, για "βυσματούχους" κλπ. Και προς Θεού, δε λέω ότι οι εξετάσεις απο μόνες τους θα λύσουν όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε σήμερα. Όμως η αρχή πρέπει να γίνει απο κάπου.

Το επιχείρημα ότι "θα καταντήσουμε Ιταλία" νομίζω ότι δε στέκει. Στην Ιταλία εφαρμόζεται ένα πολύ περίεργο σύστημα που σίγουρα δε μοιάζει σε τίποτα με αυτό που ζητάμε να εφαρμοστεί εμείς εδώ στην Ελλάδα. Αυτό που ζητάμε είναι πανελλήνιες εξετάσεις κλειστού τύπο κατα τις οποίες θα δηλώνεις σε ένα μηχανογραφικό τα νοσοκομεία που θέλεις. Οπότε δε μπορώ να καταλάβω πως θα εξαρτάται απο το διευθυντή της κλινικής το αν θα προσληφθείς ή όχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σας δώσω ένα απλό παράδειγμα,πριν λίγο καιρό μιλούσα με έναν καθηγητή γυναικολογίας του ΑΠΘ για τις διαφορές μεταξύ Ιταλίας και Ελλάδας και μου είπε χαρακτηριστικά ότι εάν μπουν τελικά εξετάσεις στην ειδικότητα το σύστημα θα είναι παρόμοιο με αυτό της Ιταλίας και στο τέλος οι ίδιοι οι καθηγητές θα διαλέγουν πλαγίως τους υποψήφιους και μου είπε κι όλας ότι είναι πολύ λογικό καθώς προτιμά να δουλέψει με άτομα που θα επιθυμούσε αυτός και που τα γνωρίζει,παρά με τον πρώτο τυχόντα.

Αυτά και όποιος κατάλαβε κατάλαβε ;)

Καλά τα λες μόνο που είπαμε να μην είναι τελικά όπως της Ιταλίας. Το made in Greece νομοσχέδιο του 2003 άρεσε [σχεδόν] σε όλους. Και κρατάει και ποσόστοση για τους επετηριδιάρηδες. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

spiros81,

- Τι έτος είσαι αν επιτρέπεται;

- Τι ειδικότητα θέλεις να ακολουθήσεις;

- Ποια είναι η αναμονή για την ειδικότητα σου;

- Πιστεύεις πως αν μπουν εξετάσεις αδιάβλητες εξετάσεις τύπου USMLE θα περιμένεις περισσότερο ή λιγότερο μέχρι να κάνεις ειδικότητα;

- Γιατί καταλήγουν τα βλαστάρια των καθηγητών στις Ρουμανοβουλγαρίες όταν η Ελλάδα δεν είναι ικανή να διοργανώσει αδιάβλητες εξετάσεις;

- Πιστεύεις πραγματικά πως η λύση στο πρόβλημα είναι να αυξηθούν οι θέσεις (με τι κονδύλια αλήθεια; ) και να μειωθούν οι ώρες εργασίας όπως ζητά ο ΣΦΙΑ;

-Μήπως ήρθε η ώρα να εξασφαλίσεις το μέλλον σου σύμφωνα με δίκαια κριτήρια και όχι με αυτά που θα σου επιβληθούν (Συνεντεύξεις, μοριοδοτήσεις και δεν συμμαζεύεται);

Στο χέρι σου είναι, αν κατάλαβες ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς usmeds

Έιμαι εγγραμένος στο πέμπτο έτος της Ιατρικής σχολής του πανεπιστημίου του Κάλιαρι(Ιταλία).

Ειλικρινά δεν έχω αποφασίσει ακόμη για το τι ειδικότητα θα ακολουθήσω για διαφόρους λόγους συμπεριλαμβανομένων και αυτούς που αφορούν τις αναμονές.Εάν ίσχυε το σύστημα της πρωτοβάθμιας υγείας βασιζόμενο στους γενικούς ιατρούς που ισχύει και στην Ιταλία,θα διάλεγα την γενική ιατρική με κλειστά μάτια,καθώς δεν κατάγομαι από ιατρική οικογένεια αλλά έχω πάρα πολύ μεγάλο κύκλο γνωριμιών, καθώς η συνοικία στην οποία μένω αριθμεί πλέον σχεδόν 50000 κατοίκους,αλλά ταυτόχρονα είναι και ένα μεγάλο "χωριό" καθώς όλοι σχεδόν γνωριζόμαστε μεταξύ μας.Για να μην σας μπερδεύω είμαι από την Πολίχνη Θεσσαλονίκης, μία ποντιακή προσφυγική συνοικία(είμαι και λυράρης με ότι αυτό συνεπάγεται :D ).Τώρα για τη γενική ιατρική ενδεικτικά να αναφέρω ότι η μητέρα μίας φίλης μου Ιταλίδας είναι γενική ιατρός και βγάζει περίπου 60000 ευρώ νόμιμα το χρόνο,καθώς ο νόμιμος μισθός της βασίζεται αποκλειστικά στο νούμερο οικογενειών που την προτιμούν,και φυσικά συν τα extra ;)

Όσον αφορά το ερώτημα με τις αδιάβλητες εξετάσεις που μου έθεσες,πιστεύω ότι μόνο εάν γίνουν πανελλήνιες υπάρχει κάποια ελπίδα να μπω νωρίτερα αλλά δεν είναι απαραίτητο,ίσως γλυτώσω π.χ κανά 2 χρόνια από τα 8,αλλά ειλικρινά δεν περιμένω θαύματα καθώς δεν τίθεται θέμα γνώσεων και ικανοτήτων αλλά υπεραριθμίας.Όπως και να χει όταν θα διαγωνίζονται 200-300 υποψήφιοι για 5 θέσεις πάρε το αυγό και κούρευτο :D .Το πρόβλημα εστιάζεται στην υπερπληθώρα,και μπορεί το σύστημα της Ιταλίας να φαίνεται άδικο αλλά κανείς δεν περιμένει πάνω 1-2 χρόνια γιατί δεν υπάρχουν άλλοι τόσοι απόφοιτοι του εξωτερικού να διεκδικούν θέσεις ειδικότητας.

Το θέμα είναι να αυξηθούν οι θέσεις ειδικότητας ώστε να υπάρξει και μία ποιότητα εργασίας για τους ειδικευόμενους και να δωθεί τέλος στην ασυδωσία που επικρατεί με τους απόφοιτους ανατολικών χωρών

Κακά τα ψέματα,αν είναι να δίνω σε όλη τη ζωή μου εξετάσεις για 1000 ευρώ το μήνα με σκοπό να το παίζω γιατρός ευχαριστώ κύριοι αλλά δεν θα πάρω,προτιμώ να κάθομαι και να απολαμβάνω τη ζωή μου και τα ενοίκιά μου, παρά να αγχώνομαι με τέτοιες μαλακίες.Και δεν το κρύβω ότι μιλάω όντας εξασφαλισμένος οικονομικά,γι'αυτό και διάλεξα και την ιατρική,μην μου πείτε ότι εσείς όταν διαλέξατε την ιατρική ήταν όλα ρόδινα και ξαφνικά ήρθαν τα πάνω κάτω.Θυμάμαι ότι ένα μέλος είχε αναφερθεί πολύ εύστοχα στις κατηγορίες τηων φοιτητών ιατρικής και είχε αναφέρει πολύ εύστοχα στους συνειδητούς χομπίστες της ιατρικής,ε ναι λοιπόν υπάρχουν και αυτοί, και καλά που υπάρχουμε και μπορούμε να δώσουμε ένα χέρι βοηθείας όταν απαιτείται,και στην προκειμένη περίπτωση στην ιατρική συμφόρηση :D

Αυτά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ο κανόνας λέει το εξής...

Όποιος είναι χρόνια στην αναμονή είναι κατά των εξετάσεων, για τον λόγο ότι έχασε παραγωγικά χρόνια περιμένοντας....

Κι ο φρέσκος που έχει πρόσφατες τις γνώσεις αλλά και δεν είναι διατε8ημένος να σπαταλήσει τα χρόνια του στην αναμονή είναι υπέρ... πιστεύοντας πως δεν έχει τίποτα να χάσει... Αντίθετα...

Χρειάζεται σχεδιασμός και διασφάλιση για το αδιάβλητο των εξετάσεων... Δεν είναι απλά τα πράγματα αφού στην χώρα αυτή δεν υπάρχουν εξετάσεις που να κρίνεται έμμισθη θέση χωρίς λαδώματα, βύσματα κτλ...

Και το γενικό μέρος των ειδικοτήτων ποιός θα το βγάζει μετά? η θα σου λένε απο πριν εσύ που πέρασες με εξετάσεις πρέπει να πας λήμνο, σάμο κτλ για να κάνεις 2 χρόνια παθολογία? Άντε μετά τηλεφωνήματα για αποσπάσεις, μεταθέσεις και τα τι αύτα... Ή θα έχει τοποθέτηση απευθείας στην ειδικότητα? και την λάτζα? ποιός θα την βγάλει???

empiano

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικη ιατρικη ?! Πρωτοβαθμια υγεια ??!! Τι'ναι τουτα μωρε, τι να τα κανουμε εμεις ? Εμεις θελουμε καρδιολογιες, οφθαλμολογιες, ενδοκρινολογιες, γυναικολογιες, δημοσιευσεις, διατριβες, διδακτορικα, υφηγεσιες. :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και το γενικό μέρος των ειδικοτήτων ποιός θα το βγάζει μετά?

Θα δίνουμε εξετάσεις και για το γενικό μέρος και για το ειδικό μέρος... :blink::blink::lol:emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Παπαδοπουλος η ο Στεφανης προωθουσαν αλλαγες και μεσα στην ειδικοτητα - δεν θυμαμαι λεπτομερειες. Τι εγινε με ολα αυτα? τα φαγε κι αυτα η μαρμαγκα??

------

Μεχρι το τελος της χρονιας θα κατατεθει λεει ν/σ για την πρωτοβαθμια υγεια

------

Καλο ειναι να μπορει καποιος να κανει και την τρελλα του: πχ καρδιολογια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Βασικα, το σκεφτομουν για ΠαθΑν -οχι για τη φορμολη-, νομιζω οτι ειναι ωραια ειδικοτητα.

Αλλα ας τ'αφησουμε αυτα. Τι γενικες ιατρικες, οικογενειακες και rural medicine. Η λυση στην Ελλαδα ειναι μια : ανατομικη υπερεξειδικευση. Οι οφθαλμιατροι θα εκπαιδευονται ΜΟΝΟ για το δεξι ή το αριστερο ματι, οι ενδοκρινολογοι θα ασχολουνται με ΕΝΑ μονο αδενα, οι καρδιολογοι με 2 βαλβιδες εκαστος και οι γυναικολογοι θα με παρακολουθηση κυησης ή με τοκετο (συν ενας δικατσας για να βγαζει τον πλακουντα).

Κρυο ε ? :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.