Jump to content

Για τους 324 ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ


The illuminators

Recommended Posts

Λοιπόν, συνάδελφοι. Έμεις οι 6-7 που μαζευτήκαμε στο Υπουργείο Υγείας σήμερα να δούμε τι θα γίνει για τα αγροτικά, διαπιστώσαμε -και βιώσαμε- τον απόλυτο εμπαιγμό για πολλοστή φορά.Από τον Άννα στον Καϊάφα για το πότε θα βγουν τα αγροτικά και για το πότε θα μετρήσουν τα μόρια των "συναδέλφων".Επίσης, επειδή πολλά ακούγονται για τις προθέσεις τους, όπως του ότι θα κινήσουν και διαδικασίες ώστε να μπούν στις λίστες αναμονής για ειδικότητα σε θέσεις ανάλογες με αυτές που θα είχαν αν δήλωναν τον 2/2004, κ α λ ο ύ μ ε όποιον ενδιαφέρεται να παρεβρεθεί την Τετάρτη 2/3/2005, ώρα 16:00 στο Αναγνωστήριο στη Σχολή ώστε να δούμε αν μπορούμε να αντιδράσουμε και με ποιο τρόπο. Θεωρώ ότι η παρουσία μελών του Συλλόγου Αποφοίτων Ελληνικών ιατρικών Σχολών θα ήταν αρκετά σημαντική.

emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία ώρα νωρίτερα, ο Σύλλογος έχει συνάντηση με δικηγόρο για να δούμε πώς μπορούμε να κινηθούμε άμεσα και δραστικά για το συγκεκριμένο θέμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άντε μπράβο γιατί αν συμβεί δικαστικό προηγούμενο και υπάρξει νομολογία δεν θα μπορέσουν να υπάρξουν ατασθαλίες στο μέλλον.

Εγώ είμαι του εξωτερικού και αντικειμενικά λέω πως το πτυχίο μου οφείλει αν αρχίσει να μετράει για την ελληνική πολιτεία απ'τη στιγμή που θα αναγνωριστεί απ'τον ΟΑΤΑΠ. Νωρίτερα ας μετράει για την Ιταλία (μιας που κι εκεί τα ελληνικά- αν υπήρχε άδεια άσκησης επαγγέλματος στην Ελλάδα- θα μετρούσαν αφότου αναγνωριζόντουσαν επαγγελματικά).

Μιλάμε 2/2004 είναι ένας χρόνος αβάντζο... Είναι δυνατόν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς αν το δει κανείς από νομικής πλευράς το θέμα οι ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ έχουν δίκιο!!!

«Δεν φταίμε εμείς που παρανόμησε το ΔΙΚΑΤΣΑ και έθεσε την βάση βάση πιο ψηλά από ότι επέτρεπε ο νόμος. Αν όλα γίνονταν νόμιμα θα είχαν αναγνωριστεί τα πτυχία μας από το 2/2004...»

Το πρόβλημα ξεκινά από το γεγονός πως το ανώτατο δικαστήριο της χώρας, βασιζόμενο σε έναν νόμο που θέτει την βάση στο «πέντε», παρέλειψε να εξετάσει αν με το σύστημα της πολλαπλής επιλογής μπορεί να εφαρμοστεί ο συγκεκριμένος νόμος στο πνεύμα του νομοθέτη...

Οι κινητοποιήσεις σας λοιπόν πρέπει να κινηθούν ενάντια σε αυτήν την άδικη απόφαση που δεν λαμβάνει υπ’όψη της τις ιδιαιτερότητες της συγκεκριμένης μορφής εξέτασης και οδήγησε στο να αναγνωριστούν ως γιατροί άνθρωποι που στην κυριολεξία έπαιξαν... ΠΡΟ-ΠΟ.

Η απόφαση αυτή αποτελεί σκάνδαλο και ειλικρινά απορώ που δεν έχουν κλείσει ακόμα όλες οι ιατρικές στην Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρόβλημα usmeds είναι ότι δε μπορεί ο κάθε νοματέος να πηγαίνει στο ανώτατο διοικητικό δικαστήριο της χώρας και να δικαιώνεται για μια μορφή εξέτασης που καθορίζει ένας ανεξάρτητος οργανισμός όπως το ΔΙΚΑΤΣΑ. Αυτά άκουγα πως τα κάναν και στις μετεγγραφές με ασφαλιστικά μέτρα και άλλα τερτίπια. emermm

Εν τω μεταξύ... δεν θα μπορούσαν να πουν απ'το ΔΙΚΑΤΣΑ πως η βάση (5) είναι το 60; Η βάση καθορίζεται με βάση το maximum των βαθμών που μπορεί να αποκτηθούν (ή χαθούν) και όχι με την απάντηση των μισών απαντήσεων. Δεν θέλει σύνθετα μαθηματικά για να το καταλάβεις αυτό. emdontgetit

ΥΓ. ΟΤ- Παίρνεις δέκα για το avatar. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρόβλημα είναι πως εγώ και εσύ που ΔΕΝ ζούμε στην Ελλάδα βλέπουμε πως η απόφαση είναι σκάνδαλο, ενώ οι πολιτικάντηδες, δημοσιογράφοι, δικαστές κτλ. της χώρας σιωπούν. (Μάλλον θα φταίει το πού ζούμε και όχι η απόφαση...)

Ας μην πάμε όμως μακριά. Το ανώτατο δικαστήριο βγάζει τέτοιο θέσφατο και ο εκάστοτε ΣΦΙΑ κάθεται και ασχολείται με το πρόγραμμα σπουδών???

Τώρα θα μου πει κάποιος «τι τα θες τώρα αφού βγήκε η απόφαση...» Εγώ όμως θα ρωτήσω πως είναι δυνατόν να μην έχει γίνει μια κατάληψη όσο συζητιόταν το αίτημα των ΔΙΚΑΤΣΑΔΩΝ? Πως μπορεί σε μια ευνομούμενη πολιτεία κάποιος που παίζει ΠΡΟΠΟ να γίνει γιατρός?

Α!! By the way…

Μήπως ξέχασα να σας πω πως κερνάω φραπέ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας μου εξηγησει καποιος και εμενα που δεν καταλαβα. Πως τιθεται θεμα παραγοντα τυχης σε εξετασεις οπου :

1) η βαση ειναι το πεντε στα 10

2) οι ερωτησεις ειναι πολλαπης επιλογης με 5 πιθανες απαντησεις

3) υπαρχει αρνητικη βαθμολογια

Ολα τα παραπανω βεβαια καθοριζονται απο τους κανονισμους της εξετασης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε Alex,

πριν την προσφυγή ΔΕΝ υπήρχε αρνητική βαθμολογία. Η βάση ήταν οι 50/80 ερωτήσεις.

Τα παιδιά που έκαναν προσφυγή είχαν βαθμό 40-49/80.

(Υποστήριζαν δηλαδή πως ήταν του πέντε)

Όμως δεν είναι έτσι...

Για να απαντήσει κανείς σε 40/80 ερωτήσεις πρέπει να «ξέρει» μόνο τις 30.

Τις υπόλοιπες 50 τις παίζει ΠΡΟΠΟ και απαντά σε 10 ακόμα (1/5).

Αν δει κανείς την απόφαση αντικειμενικά αφήσαν να γίνουν γιατροί άνθρωποι που ξέραν να απαντήσουν σε 30/80 ερωτήσεις (ήταν δηλαδή του 3.75)

Αυτό είναι έγκλημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε Alex,

πριν την προσφυγή ΔΕΝ υπήρχε αρνητική βαθμολογία. Η βάση ήταν οι 50/80 ερωτήσεις.

Η βαση ,για την ιστορια, ηταν 40/80 και δεν υπηρχε αρνητικη . Μετα τις εξετασεις μπηκε βαση το 50/80. Θεωρηθηκαν αποτυχωντες και αυτοι που ειχαν 48 και ανω, δηλαδη 6 . Σωστο ειναι να ισχυουν τα νομιμα. Εν αναμονη λοιπον, για το τι θα πουν οι δικηγοροι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία, καλό θα είναι να έρθει και ο σύλλογος στη συνάντηση στο αναγνωστήριο.Δεν είμαστε υπερδύναμη και σίγουρα μέσω του συλλόγου θα καταφέρουμε πολλά περισσότερα.Ας αναφέρει κάποιος πάλι τι χρειάζεται για να γίνει μέλος του συλλόγου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

justice for all... απ'το όνομά σου υποψιάζομαι πως ήσουν στους «αδικημένους». Τα εισαγωγικά βγάλτα αν έχεις δίκιο σ'αυτό που είπες παραπάνω αλλιώς βάλτα επί 2x αν έχει δίκιο ο usmeds.

Το ζήτημα είναι... το ΔΙΚΑΤΣΑ δεν είναι που καθορίζει τη βαθμολογία; Πώς μπορεί οι υποψήφιοι να κάνουν έφεση και να ζητάν τα ρέστα σε κάτι που καθορίζει ο οργανισμός. Άμα το ήξερα να έκανα κι εγώ έφεση στην ΚΕΓΕ για τη, πες: σειρά των εξετάσεων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλόμαθε η γριά στα σύκα που λέει και η λαϊκή ρήση…

Αυτό μου θυμίζει η ιστορία των συναδέλφων του ΔΙΚΑΤΣΑ. Προσφεύγουν στην δικαιοσύνη μήπως και καταφέρουν να μειώσουν τη βάση αρχικά για να περάσουν οι οριακά αποτυχόντες και το καταφέρνουν… Αποτέλεσμα; Μέσω δικαστηρίων να επιτύχουν το ακατόρθωτο… Λόγω κεκτημένης ταχύτητας τώρα πάνε να μπούνε σε αγροτικά μέσω δικαστικών λειτουργών… Μετά σε ειδικότητα…

ΈΛΕΟΣ! Ασχοληθείτε με την ιατρική γιατί όπως βλέπω το μέλλον, εκεί που χρησιμοποιείτε τους δικαστικούς για να αναρριχηθείτε σε μερικά χρόνια θα κρύβεστε από τους εισαγγελείς για να μην λογοδοτείτε….

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ΔΙΚΑΤΣΑ είχε προσδιορίσει πριν τις εξετάσεις τη βάση στο 62,5% των σωστών απαντήσεων στα πολλαπλής.

Δες το http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=6670&st=20 , όπου παρατίθεται πλήρης η απόφαση του ΣτΕ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emdontgetit Όσες φορές δώσαμε εξετάσεις πολλαπλής επιλογής μέσα στη σχολή είτε η βάση ήταν στο 60-65%, είτε υπήρχε διαδικασία αρνητικής βαθμολογίας-ούτως ώστε να "διορθώνεται" ο παράγων τύχη και προ-πο. Αν το ΔΙΚΑΤΣΑ είχε ανακοινώσει ότι οι βάσεις θα είναι στο 50% και χωρίς αρνητική, τότε είναι απαράδεκτοι (μα πού ζουν; ) και θα έπρεπε να το έχουμε μηνύσει εμείς.

emnysta Αναρωτιέμαι πώς βαθμολογείται το multiple choice στις φοιτητικές εξετάσεις στις χώρες απ'όπου μας έρχονται οι διαμαρτυρόμενοι ΔΙΚΑΤΣάδες.

Και αναρωτιέμαι πώς καταφέρνουν να κάνουν τόση φασαρία για 2 μαθήματα, σαν τα εξηντατόσα που περνάμε στην Ελλάδα. Κανονικά με 1-2 εξετάσεις θα 'πρεπε να μπορούν να περνάνε όλοι...

Στο θέμα μας όμως:

:angry: Είναι δυνατόν κάποιος που έκανε 10 χρόνια να περάσει τις εξετάσεις, στο μεταξύ τα παράτησε, έκανε άλλες δουλειές κτλ, με την ένταξη της Ουγγαρίας στηην ΕΕ ξαφνικά όχι μόνο να αναγνωρίζεται, αλλά και να μοριοδοτείται για το χρόνο που "περίμενε"; Φοβερό σύστημα ανταμοιβής/τιμωρίας!!!

emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:angry: Είναι δυνατόν κάποιος που έκανε 10 χρόνια να περάσει τις εξετάσεις, στο μεταξύ τα παράτησε, έκανε άλλες δουλειές κτλ, με την ένταξη της Ουγγαρίας στηην ΕΕ ξαφνικά όχι μόνο να αναγνωρίζεται, αλλά και να μοριοδοτείται για το χρόνο που "περίμενε"; Φοβερό σύστημα ανταμοιβής/τιμωρίας!!!

Αυτό είναι φίλε το παράδοξο. :(

Αλλά ρε μάγκες που ήσασταν όταν τα καθόριζε αυτά το Υπουργείο; Πού ήσασταν όταν περνούσαν οι νομολογίες απ'τα δικαστήρια που κάναν οι ΔΙΚΑΤΣΑδες.

Για Φραπεδοεκλογές όλοι ξέρουν να τρέχουν αλλά όταν είναι για τα δικαιώματα κανείς. Όσοι εξαιρούνται ξέρουν ποιοί είναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όμως δεν είναι έτσι...

Για να απαντήσει κανείς σε 40/80 ερωτήσεις πρέπει να «ξέρει» μόνο τις 30.

Τις υπόλοιπες 50 τις παίζει ΠΡΟΠΟ και απαντά σε 10 ακόμα (1/5).

Αν δει κανείς την απόφαση αντικειμενικά αφήσαν να γίνουν γιατροί άνθρωποι που ξέραν να απαντήσουν σε 30/80 ερωτήσεις (ήταν δηλαδή του 3.75)

Αυτό είναι έγκλημα.

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ.Η ΚΑΤΑΦΟΡΗ ΑΔΙΚΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟ-ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ:ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΤΣΙ ΤΟ USMLE ,ΘΑ ΠΑΡΩ 50 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΣΤΑ ΑΝΩΤΑΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΤΩΝ ΗΠΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΑΜΕΡΙΚΗ.ΤΙ ΧΑΖΟΣ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΑΓΧΩΝΟΜΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΜΟΝΕΣ!!!!!!ΑΚΟΥ ΕΚΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟΣΟ ΥΨΗΛΕΣ ΒΑΣΕΙΣ:ΑΙΣΧΟΣ..

Ε ΡΕ ΤΣΟΥΝΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ.ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ:ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΓΙΑΤΙ ΣΤΙΣ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ 800

ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ,ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΨΕΥΤΟΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ (ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΟΦΕΙΛΕΙ ΚΑΤΑ ΠΩΣ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΟΣ) ΑΝΤΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΟ ΔΙΚΑΤΣΟ-ΤΣΟΥΝΑΜΙ

ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΤΕΙΝΕΤΑΙ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΙΣΟΤΙΜΙΑ-ΙΣΟΝΟΜΙΑ,ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ Α Σ Υ Λ Ο ΤΟΝ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΚΛΑΔΟ...

ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ ΘΕΕ ΜΟΥ:Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΣΚΗΣΗΣ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΓΝΩΣΗ ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ.ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ (ΚΑΙ ΟΙ ΑΜΟΙΡΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ) ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑΤΡΟΣ(ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΦΑΝΩ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ,ΑΝ ΚΑΙ ΧΕΣΤΗΚΑ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως απάντηση στο link που έβαλαν στο www.dikatsa.info για να δούνε "τα χάλια των αποφοίτων Ιατρικής Αθήνας", βάζω και εγώ ένα link για να δείτε την αδίστακτη νοοτροπία των ατόμων αυτών (και ειδικά των γονέων τους!): http://www.dikatsa.info/forum/showthread.p...15&pagenumber=5

Έτσι, για να ξέρουμε τί είδους άτομα έχουμε να αντιμετωπίσουμε στο δικαστήριο, στο αγροτικό, στις ειδικότητες, κλπ, κλπ.

Αυτά, για να μην ξεχνιόμαστε και τους καλοπιάνουμε μετά στα νοσοκομεία. Με συγχωρείτε, αλλά ο "ρατσισμός" (με την μορφή της κοινωνικής απομόνωσης και μή συνεργασίας στον επαγγελματικό χώρο) επιβάλλεται απέναντι στα άτομα τα οποία είναι υπεύθυνα (άμεσα και έμμεσα) για την πλειοψηφία των προβλημάτων στον χώρο της υγείας στην Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από το παραπάνω λινκ του dikatsa.info

Εγώ με την απόφαση του ΣτΕ, κερδίζω 4.5 χρόνια πλασματικής αναμονής,

Όταν της είπα ότι η απόφαση του ΣτΕ λέει νοέμβριο, μου είπε κατα λεξή, ότι πρέπει να είμαστε και χαρούμενοι που πήραμε αυτά τα μόρια, γιατί η απόφαση λέει δεν τους υποχρεώνει να μας τα δώσουν, αλλά από την καλή τους την καρδιά μας τα έδωσαν.

τι διάβολο, όλα και όλοι για τούς δικατσάδες δουλεύουν...?!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

steve-o αυτό μακροπρόθεσμα μπορεί να είναι καλό για όλους, και για την καλύτερη εκπαίδευση των εσωτερικών (που με τους υπεράριθμους από δω κι από κει ξεκινάν 200 και τελειώνουν 400) και για να αποσυμφορηθεί ο κλάδος την επόμενη 10ετία.

Το τραγικό είναι ότι το ζητάει ΔΙΚΑΤΣΑς.

(αχεμ, το είχα ζητήσει κι εγώ στο παρελθόν αλλά για τους παραπάνω λόγους, όχι να βολευτώ εγώ καλύτερα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με συγχωρείτε, αλλά ο "ρατσισμός" (με την μορφή της κοινωνικής απομόνωσης και μή συνεργασίας στον επαγγελματικό χώρο) επιβάλλεται απέναντι στα άτομα τα οποία είναι υπεύθυνα (άμεσα και έμμεσα) για την πλειοψηφία των προβλημάτων στον χώρο της υγείας στην Ελλάδα.

Εαν εχεις εστω και λιγη αξιοπρεπεια, εαν θεωρεις τον εαυτο σου υπευθυνο των λογων και των πραξεων σου, εαν δεν κρυβεσαι πισω απο κανεναν συλλογο, τοτε σε προκαλω να γραψεις ή να πεις κατι τετοιο επωνυμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όπως έλεγε και ο παππούς μου: "ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω"

παθογνωμονικό τής έλλειψης επιχειρημάτων: "πες μου το ονομά σου!! ποιος είσαι ρε!! λεγε ποιος είσαι, για να σε emcensored ..." :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emofftopic

Ωραια και γραφικα τα λεει ο Αρνι. Το μονο που εχω να παρατηρησω ειναι οτι το πεος που εχει μοστραρει στο αβαταρ, καθως και η δηλωση του για το αγαπημενο του χομπι, δεν ενοχλει τα ατομα ευπροσβλητης αισθητικης.

Ελπιζω η δηλωση του steve-o να προσβαλλει την αποψη που εχουν για το τι θα πει να ειναι κανεις γιατρος -οσων τουλαχιστον εχουν καταφερει να μεινουν ψυχραιμοι μεσα στην τρελα της αναμονης για ειδικοτητα και τη αγωνια για επαγγελματικη αποκατασταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ μου μην εξάπτεσαι και προπάντων μη χάνεις την ψυχραιμία σου.

Παπάδες είμαστε για να βάζουμε φύλλον συκής στο επίμαχο σημείο;

Γιατροί (και ενήλικοι) είμαστε και τα κοιτάμε, τα πιάνουμε και ενίοτε τα ισιώνουμε χωρίς φόβο και πάθος.

Δεν ξέρω τι κάνετε εσείς στην Γιουγκοσλαβία αλλά εμείς εδώ στην Ελλαδα απεξανεκαθεν τα μοστράραμε σε φίλους και εχθρούς. emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατροί (και ενήλικοι) είμαστε και τα κοιτάμε, τα πιάνουμε και ενίοτε τα ισιώνουμε χωρίς φόβο και πάθος.

emofftopic

Υποθετω παντα για καθαρα επιστημονικο ενδιαφερον, ετσι ? Οπως και οι δακτυλικες αλλωθτε.

Τεσπα, το εντονο ενδιαφερον σου για το πεος σου καθως και για εκεινα των αλλων δεν με ενδιαφερουν. Ας σταματησει το πινγκ-πονγκ, εγω απευθυνθηκα στο "συναδελφο".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.