Jump to content

Δέσμευση επ’αριστον θέσης ειδικότητας από μη εμβολιασμένο


Chris96

Recommended Posts

Καλημερα μια γρήγορη περιγραφή του προβλήματος μου.Τελείωσα την σχολή έβαλα τα χαρτιά μου για οφθαλμολογια στη Θεσσαλονίκη με σχετικα καλή αναμονή περίπου στα 3 χρόνια.Είχα υπολογίσει 1 χρόνο στρατο 1 αγροτικό (σε αυτή την φάση είμαι τώρα) και 1 ακόμη μερική κάπου.Προσφάτως όμως σε επικοινωνία με το αντίστοιχο γραφειο ανακάλυψα ότι η μια από τις 6 θέσεις του νοσοκομείου είναι σε αναστολή επ αόριστον λόγω μη εμβόλιασμου.Αυτό για εμένα σημαίνει όσο τρελό και αν ακούγεται +3 χρόνια αναμονη άμα μείνει η κατάσταση ως έχει.Είναι δικαίωμα του καθενός να κάνει ότι θέλει με τον εμβολιασμό του,αλλά γιατί αυτός ο συνάδελφος να δεσμεύει μια θέση χωρίς την άμεση προοπτική να αλλάξει κάτι και να επηρεάζει την δίκη μου ζωή τόσο έντονα;Έχεις ακούσει κάποιος άλλος κάτι αντίστοιχο σε άλλο νοσοκομείο/ειδικότητα;Δεν ξέρω εμένα μου φαίνεται υπερβολικό απλά ζούμε στην Ελλάδα και φυσικά δεν έχει μεριμνήσει κανείς για αυτή την τρύπα του συστήματος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, είναι παράλογη η κατάσταση ως έχει, πρέπει να παρθεί μια (γενναία απόφαση) για το τι θα γίνει με όλο αυτό τον κόσμο (οι ειδικεύομενοι είναι με Σύμβαση Ιδιωτικού Δικαίου, οι υπόλοιποι υγειονομικοί όμως είναι ΔΥ), στο δικό μου το νοσοκομείο έφυγε ένας τέτοιος παρατασιακός, βέβαια δεν γνωρίζω αν απλά παραιτήθηκε ο ίδιος λόγω αναστολής (μηνιάτικο γιοκ) ή προχώρησε η διοίκηση του νοσοκομείου σε λύση της σύμβασης λόγω μη εμβολιασμού, κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται πάντως, με τον υπάρχον νομικό πλαίσιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σορρυ κιολας αλλα αν περιμενεις να πεταξουν το συναδελφο ειδικευομενο απο τη θεση λογω κυβερνητικης μαλ...ας, θα περιμενεις πολυ, αφου κατι τετοιο θα σημαινε οτι θα μπορουσε να κινηθει εναντιον του νοσοκομειου νομικα (για αυτο και καθονται στα αυγα τους).

Οι παρατασιακοι δυστυχως φευγουν αφου δεν ανανεωνεται η συμβαση.

Απλα θα περιμενεις μεχρι τις εκλογες να ξεκουμπιστει η παρουσα κυβερνηση που το χει παρει πατριωτικα το θεμα με το υγειονομικο προσωπικο και τον εμβολιασμο (ακομα και η Παγωνη και αλλοι τα γυρισανε τωρα), ωστε να ομαλοποιηθει η κατασταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.