Jump to content

P2P προγράμματα - ρωτήστε να μάθετε....


Recommended Posts

το μουλαράκι έχει μεγάλο πρόβλημα στην ταχύτητα αν κατεβάζεις λίγα σπάνια αρχεία. εγώ έχω βάλει 2 αρχεία iso με 6 sources το καθένα και με έχουν 2500+ στην ουρά... του χρόνου θα κατέβουν :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Για emule και sp2 κοίτα εδώ!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για οποιον ασχολειται με P2P και γενικα για οποιον... ψαχνει γενικα, ενα απο τα πιο "ψαγμενα" σαιτ ειναι το The Lair (http://thelair.ws/indexp.php). Ebooks, apps, προγραμματα για PPC και Palm, isilos... πολυ πραμα. Μεχρι ολο το σαιτ της eMedicine.com σε για Mobipocket εχει. Και εχουν και το δικο τους server. Φοβερο σαιτ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Alexx όμορφο το site σου...

Όσον αφορά το e-mule και τα SP2 των ΧΡ όντως υπάρχει πρόβλημα... Μου παρουσιάστηκε όταν είχα εγκατεστημένο το firewall της kaspersky (Anti-Hacker)! Μετά από 5 λεπτά περίπου με ειδοποιούσε το πρόγραμμα για attach DDoS και απενεργοποιούσε την σύνδεση μου… Αυτό μάλλον γιατί πολλά i.p προσπαθούσαν να συνδεθούν στον υπολογιστή μου!

Εγκατέστησα το sygate personal firewall κι όλα καλά! Αφού βέβαια για 2 μέρες φόρτωσα όλα τα patches που βρήκα το ίντερνετ και μόνο ζημιά κάνανε…

Έχω αρκετό υλικό από isilo books! Από την Τρίτη και μετά θα με βρίσκετε στο DC++ που αλλού? Στον ΑΓΓΕΛΟ… Διότι αυτές τις μέρες πάω διακοπές….

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Χθες κατεβασα το LimeWire http://www.limewire.com/english/content/home.shtml ... Λεει οτι ειναι το γρηγοροτερο Ρ2Ρ προγραμματακι και το εννοει. Εχω ακομη PSTN :angry: και με το emule ειχα προβληματα... Αντικατεστησα το Winmx με το λιμε και το προγραμμα πεταει! Βρισκει τα παντα σε χρονο dt και κατεβαζει απιστευτα γρηγορα... try it out! Θελει java (τη κατεβαζει στην εγκατασταση). Αν την εχετε σταματηστε το και θα συνεχισει να φορτωνει κανονικα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χθες κατεβασα το LimeWire http://www.limewire.com/english/content/home.shtml ... Λεει οτι ειναι το γρηγοροτερο Ρ2Ρ προγραμματακι και το εννοει. Εχω ακομη PSTN  :angry:  και με το emule ειχα προβληματα... Αντικατεστησα το Winmx με το λιμε και το προγραμμα πεταει! Βρισκει τα παντα σε χρονο dt και κατεβαζει απιστευτα γρηγορα...  try it out! Θελει java (τη κατεβαζει στην εγκατασταση). Αν την εχετε σταματηστε το και θα συνεχισει να φορτωνει κανονικα...

Το Limewire είναι γρήγορο αλλά γεμίζει τον υπολογιστή σου με spyware.Αυτό στην δικιά μου περίπτωση μου κόστισε τρομερό φρενάρισμα επιδόσεων, κολλήματα, πτώση ταχύτητας και 2 φορμαρίσματα-επανεγκαταστάσεις των Windows. Πρόσεξέ το!!! Δεν θα το ξαναέβαζα ποτέ. Δοκίμασε κάτι χωρίς κεντρικό server, όπως το DC++, αν βέβαια έχεις τον απαραίτητο όγκο αρχείων να δώσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για όποιον έχει Fastweb στην Ιταλία (δυστυχώς ή ευτυχώς) υπάρχει μιά έκδωση του emule (μαζί με KADU) η οποία είναι ο πιό γρήγορος και εύκολος τρόπος για p2p σε επίπεδο Τ1.

Το site είναι http://www.adunanza.net

Ακόμα και χωρίς Fastweb, μα με κάποια πλεονεκτήματα σε ορισμένους server, xωρίς KADU, υπάρχει στο ίδιο site και η έκδοση amule για mac.

Το low ID είναι πολλές φορές αναπόφευκτο, μα δεν ρίχνει πάντα τη ταχύτητα. Η αλήθεια είναι πως οι ουρές παραμένουν, μα τα credits μπορούν να γίνουν περισσότερα με download ενός file popular. Η μόνη λύση είναι το serverless KADU, μα έχει ανάγκη από πολλούς χρήστες με καλή σύνδεση.

Όπως πάντα η λογική του emule είναι ό,τι είναι της μόδας. Το ιατρικό υλικό δεν είναι στις πρώτες θέσεις... ;)

PS

"Don't steal music" ήταν κάποτε γραμμένο σε όλα τα iPod της Apple.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Limewire είναι γρήγορο αλλά γεμίζει τον υπολογιστή σου με spyware.Αυτό στην δικιά μου περίπτωση μου κόστισε τρομερό φρενάρισμα επιδόσεων, κολλήματα, πτώση ταχύτητας και 2 φορμαρίσματα-επανεγκαταστάσεις των Windows. Πρόσεξέ το!!! Δεν θα το ξαναέβαζα ποτέ. Δοκίμασε κάτι χωρίς κεντρικό server, όπως το DC++, αν βέβαια έχεις τον απαραίτητο όγκο αρχείων να δώσεις.

Το κατεβασα γιατι ελεγε no spyware adware... Ισως αυτο να εγινε γιατι ειχες μια παλια εκδοση του προγραμματος... παντως για καλο και για κακο ετρεξα ενα scan με τα τελευταια definitions του ad-aware και δεν βρηκε τιποτα... Θα το ξανακοιταξω. παντως σε ευχαριστω πολυ για τη προειδοποιηση! emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Avalanche: P2P όπως το θέλει η Microsoft

επιπλέον πληροφορίες σε αυτό το pdf (in english)

filesharing όπου δε θα είναι δυνατό το download των files με copyright... :P:rolleyes:

Τροποποιήθηκε από ioan
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Kατεβασα το eDonkey2000.Προσπαθω να κατεβασω αλλα τιποτα και οταν κατεβαινει κατι παει αργα.Εχω DSL 384/128.Mηπως ξερει κανεις να μου πει στα options τι γραφουμε και συγκεκριμενα ποιες TCP και UDP ports επιλεγουμε;Και κατι αλλο,τι παιζει εκει που λεει servers;Πρεπει να επιλεξουμε καποιον;Plz help!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μοντεμ ή ρουτερ;

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να ανοιξεις την 4665.

Σε μοντεμ αυτό είναι εύκολο,πες αν έχεις ρουτερ να σου πω τι κάνεις θα γίνει με το ΝΑΤ.Πες μοντέλο.

Ή μήπως είναι η 4662.Όπως και να έχεις μπορείς να ορίσεις εσύ στο πρόγραμμα ποια θες να χρησιμοποιείς.

Για passive mode τσέκαρες;

Τροποποιήθηκε από medicine
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προκειται για το speedtouch 530 της Alcatel.Δοκιμαζω διαφορα ports αλλα κατι μου λεει για firewall κοκ που ειναι ψιλοκινεζικα για μενα!

Επισης κατω κατω γραφει :ERROR : Your IP is part of ipfilter.dat file

Τροποποιήθηκε από drfotak
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μεγάλε,διαβασε καταρχήν αυτό:

http://www.insomnia.gr/vb3/archive/index.php/t-93799.html

Τα πιο πολλά δε σε ενδιαφέρουν αλλά θα καταλάβεις τι είναι το port forwarding.

Μετά πήγαινε εδώ:

http://www.portforward.com/english/routers...ing_Station.htm

Σου εξηγεί πως θα κάνεις τις ρυθμίσεις που θέλεις.

Γράψε όπου βρεις δυσκολία.

Συμβουλή:Κάνε και ό,τι απορία έχεις εδώ: www.insomnia.gr ή ακόμη καλύτερα εδώ: http://www.adslgr.com/

Είναι οι ειδικοί!! :)

Τροποποιήθηκε από medicine
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχας σ'ευχαριστω πολυ!Κατα δευτερον:καποιοι στο insomnia νομιζουν οτι ολος ο κοσμος ειναι ιδιοφυιες σχετικα με τα pcs!Eλεος ρε παιδια του insomia!Ειναι σαν να με ρωτησουν για μια ασθενεια να τους τα πω επιστημονικα και μετα να εχω την απαιτηση να καταλαβουν χωρις περαιτερω ερωτησεις.Αυτα που περιεχονται στα links more or less εγιναν κατανοητα.Το ιδιο port που χρησιμοποιω στο dc (1442) δεν μπορω να το χρησιμοποιησω στο eDonkey.Ετσι δεν ειναι;Επισης αν καταλαβα καλα στην περιπτωση μου πρεπει να γινουν καποιες ρυθμισεις σε firewall κοκ.Αυτο παλι πως γινεται;!

Τροποποιήθηκε από drfotak
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βάλε διαφορετικά ports για κάθε πρόγραμμα.

Στο δευτερο λινκ που σου έδωσα έχεις τις ρυθμίσεις για το NAT (πως μπαίνεις από τον browser κλπ)

Άνοιξε εκεί τις πόρτες που θέλεις.

Αν το firewall δεν ενημερωθεί αυτόματα,τότε θα ανοίξεις εσύ ο ίδιος και με ανόλογο τρόπο τις ίδιες πόρτες.

Πάντως το πιθανότερο είναι οι ρυθμίσεις του ΝΑΤ να είναι επαρκείς για αυτόματη ενημέρωση.

Εδώ είναι οι συνηθέστερες προεπιλεγμένες πύλες:

http://www.portforward.com/cports.htm

Αν δεν έχεις εγχειρίδιο χρήσης για το μοντεμ σου,κατέβασε από εδώ:

http://www.speedtouchdsl.com/support.htm

Θα βρεις μέσα πως γίνεται οτιδήποτε θέλεις!

Και κάτι ακόμη στο RAM Σεπτεμβρίου,ναι κυκλοφορεί ακόμη,ένθετο βιβλιαράκι,πάρα πολύ κατανοητό και ευκολοδιάβαστο (όχι πάνω από 45mins) που εξηγεί τα βασικά για το DSL.Διάβασέ το και θα δεις ότι τα πράγματα είναι πολύ απλούστερα από ότι νομίζεις!Θα σε βοηθήσει πολύ.

Τροποποιήθηκε από medicine
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενα καλο μερος για να βρειτε απιστευτα προγραμματα για ιατρικη ειναι το Irc . Μεσα απο Fservers και xservers που θα βρειτε στο καναλι pocketwarez (efnet network) κατεβαζετε οτι μπορειτε να φανταστειτε για ποκετ πισι.Πηγαινετε μια βολτα στο site τις skyscape για να καταλαβετε τι εννοω... B)

Φυσικα υπαρχουν απειρα καναλια και για ταινιες,μουσικη,προγραμματα κτλ.

Ειναι ισως ο καλυτερος τροπος για να βρει κανεις οτι πιο εξειδικευμενο υπαρχει.

Για το πως μπορει κανεις να κατεβασει ακριβως απο το Irc , μπορειτε να το βρειτε ψαχνοντας λιγο στο γουγκλ.Αλλιως θα το γραψω εδω,εφοσον επιτρεπεται, αλλα οχι σημερα γιατι μολις γυρισα απο τη δουλεια και ειμαι κομματια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
Για όποιον έχει Fastweb στην Ιταλία (δυστυχώς ή ευτυχώς) υπάρχει μιά έκδωση του emule (μαζί με KADU) η οποία είναι ο πιό γρήγορος και εύκολος τρόπος για p2p σε επίπεδο Τ1.

Το site είναι http://www.adunanza.net

Ακόμα και χωρίς Fastweb, μα με κάποια πλεονεκτήματα σε ορισμένους server, xωρίς KADU, υπάρχει στο ίδιο site και η έκδοση amule για mac.

Το low ID είναι πολλές φορές αναπόφευκτο, μα δεν ρίχνει πάντα τη ταχύτητα. Η αλήθεια είναι πως οι ουρές παραμένουν, μα τα credits μπορούν να γίνουν περισσότερα με download ενός file popular. Η μόνη λύση είναι το serverless KADU, μα έχει ανάγκη από πολλούς χρήστες με καλή σύνδεση.

Όπως πάντα η λογική του emule είναι ό,τι είναι της μόδας. Το ιατρικό υλικό δεν είναι στις πρώτες θέσεις... ;)

PS

"Don't steal music" ήταν κάποτε γραμμένο σε όλα τα iPod της Apple.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.socketzone.com/modules/mydownlo...oads-8-204.html

Download από εδώ....υπάρχει και ο Ίωνας όμως,που είναι καλή έκδοση!Upload 11...Download 30,για την Ελλάδα με τις συμβατικές ταχύτητες!Ionix!

Τροποποιήθηκε από Ιωνάθαν Λίβινγκστον
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εδώ μπορείτε να ρωτήσετε και να συζητήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα έχετε για αυτά τα προγράμματα....

ποια είναι η χρήση τους, πού τα βρίσκουμε, πώς τα εγκαθιστούμε, πώς τα ρυθμίζουμε και τέλος πώς τα χρησιμοποιουμε! :D

το greekmeds.gr δεν υποστηρίζει την πειρατεία λογισμικού και επιτρέπει στα μέλη του να παραθέσουν τέτοια στοιχεία για εκπαιδευτικούς λόγους.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ P2P . ΙΣΩΣ ΜΕΣΩ ΤΟΥ MESSENGER???????? ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ P2P . ΙΣΩΣ ΜΕΣΩ ΤΟΥ MESSENGER???????? ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Μέσω κάποιου messenger όπως msn, yahoo κλπ, ναι γίνεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μέσω κάποιου messenger όπως msn, yahoo κλπ, ναι γίνεται.

ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΒ ΜΙΛΑΩ ΟΧΙ ΓΙΑ 2-3. ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΕΦΙΚΤΟ,.... ΚΑΙ ΣΕ ΤΑΧΥΤΗTΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΟΣ....... ΤΑ 3G????????

ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΒ ΜΙΛΑΩ ΟΧΙ ΓΙΑ 2-3. ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΕΦΙΚΤΟ,.... ΚΑΙ ΣΕ ΤΑΧΥΤΗTΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΟΣ....... ΤΑ 3G????????

[/quote

ΣΕ ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΑΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑΤΟΣ 150 Κb/S??????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τέτοιες ταχύτητες δεν έχω ιδέα :o ... Πάντως ακόμα και σε Ρ2Ρ δύσκολα θα τις δεις...

δηλαδή μια και το DC++ δεν θέλει να συνεργαστεί η μόνη μου σοβαρή ελπίδα ειναι το BitLord?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και πάλι και η ανταλλαγή αυτή θεωρείται πειρατεία.Εφόσον ο άλλος χρήστης δεν έχει αγοράσει νόμιμα το πρόγραμμα που θέλεις να του δώσεις, θεωρείσαι πειρατής και παράνομος για τον νόμο.Τώρα εάν αυτό που θέλεις να δώσεις είναι κάποιο σύγγραμμα πχ ή κάτι άλλο που είναι είτε open source ή δίνεται δωρεάν, δεν έχεις πρόβλημα.

Αυτά περι πειρατείας και ανταλλαγής αρχείων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.