Jump to content

P2P προγράμματα - ρωτήστε να μάθετε....


Recommended Posts

εδώ μπορείτε να ρωτήσετε και να συζητήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα έχετε για αυτά τα προγράμματα....

ποια είναι η χρήση τους, πού τα βρίσκουμε, πώς τα εγκαθιστούμε, πώς τα ρυθμίζουμε και τέλος πώς τα χρησιμοποιουμε! :D

το greekmeds.gr δεν υποστηρίζει την πειρατεία λογισμικού και επιτρέπει στα μέλη του να παραθέσουν τέτοια στοιχεία για εκπαιδευτικούς λόγους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εγώ δηλαδή που υποστηρίζω την πειρατεία λογισμικού κινδυνεύω να κλειστώ στας φυλακάς;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δηλαδή που υποστηρίζω την πειρατεία λογισμικού κινδυνεύω να κλειστώ στας φυλακάς;

ΟΟΟΟΧΙ... μόνο αν την κάνεις κιόλας :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η πειρατεία διαδίδει τη μουσική.... (και το λογισμικό) emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παλιότερα χρησιμοποιούσα Napster κλπ αλλά πλέον έχω 2-3 χρόνια να ασχοληθώ. Τι παίζει αυτή την περίοδο; Μουσική από που συμφέρει να κατεβάζουμε; Υπάρχει πρακτικά(όχι θεωρητικά) πιθανότητα να δεχθούμε καμία μήνυση;

Και κάτι άλλο, ιατρικό λογισμικό (συγγράματα κλπ) παίζουν σε κανένα p2p δίκτυο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:( Το napster είναι πλέον επί πληρωμή. Το καλύτερο επί πληρωμή site για μουσική είναι το iTunes της Apple.

:) Στα δωρεάν τώρα. DC++ - από το http://dcplusplus.sourceforge.net - είναι μάλλον η ιδανική λύση για μουσική, ιδίως αν βρεις το σωστό Hub / τα σωστά Hubs. angelos0dc.no-ip.info και hellas.no-ip.info είναι τα δυο πιο γνωστά ελληνικά.

:) eMule (EDK2000 και Kademlia δίκτυο) είναι καλή λύση για ολόκληρα άλμπουμ σε RAR/ZIP, που κυκλοφορούν κατά καιρούς. Έχει το καλύτερο Search, κατά τη γνώμη μου. Εκεί θα βρεις επίσης και ιατρικά προγράμματα / συγγράμματα, ιδίως για PDA. Βάλε τη μαγική λέξη iSilo στην αναζήτηση...

:) BitTorrent είναι η καλύτερη λύση για ταινίες και μεγάλα πακέτα software. Προσφέρει τη μεγαλύτερη ταχύτητα αν η σύνδεσή σου είναι πολύ γρήγορη. Δυστυχώς, δε θα βρεις εύκολα Torrents για ελληνικά μουσικά άλμπουμ ή ιατρικά προγράμματα.

Μια καλή αρχή είναι το greek torrents.

Τροποποιήθηκε από SarandosKaptanis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ωραίο το κατέβασμα από τα p2p αλλά γεμίζουν οι δίσκοι πολύ γρήγορα ρε γμτ+ μαζί αυξάνονται τα ευρώ για δισκους και δισκάκια!!!! Έχω απεξαρτηθεί λίγο από την άιθουσα πολύμέσων που μου γέμισε όλους τους σκληρούς και με έκανε να καίω επί 2 μέρες dvd! Έχουμε + άλλες δουλειές να κάνουμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξεχάσατε να προσθέσετε οτι αν σας αρέσει ένα πρόγραμμα ή ένα βιβλίο που κατεβάσατε αγοράστε το. Το ίδιο κάνουμε και εμείς :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε αγγελε, πως κατεβάζει κανείς από την αίθουσα πολυμέσων; Είναι εγκατεστημένο το DC++ ; Και στα hubs που ζητάει μίνιμουμ ποσό shared αρχείων πως τα καταφέρνουμε;

(αλήθεια τι συνδέσεις παίζουν στην αίθουσα πολυμέσων;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το DC++/eMule/Azureus* δε χρειάζονται τίποτα για να τρέξουν. Εγκατεστημένα σε ένα φορητό σκληρό δίσκο δουλεύουν μια χαρά.

*το Azureus χρειάζεται Java - αν δεν την έχει ο υπολογιστής, την κατεβάζεις από το sun.java.com (δεν ξέρω αν γίνεται στην αίθουσα πολυμέσων)

Εγώ εναλλάσσω το φορητό δίσκο στους διάφορους υπολογιστές μου χωρίς πρόβλημα. Ο πιο βολικός τρόπος που έχω βρει για να το κάνεις είναι να ορίσεις από το computer management των windows drive letter Ζ:, ώστε να μη χρειάζεται καν να αλλάξεις τις ρυθμίσεις στα folders των προγραμμάτων. Καλή ιδέα είναι να έχεις 10gb μέσα για να μπαίνεις στα hub του DC.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α, το δίκτυο του Πανεπιστημίου έχει 100Mbit LAN και νομίζω μια ποοολύ καλή συμμετρική με εξωτερικό, αλλά πρέπει κάπου να έχουν παρεμβάλει 10Mbit καλώδια ή hubs και γι' αυτό δίνεις και κατεβάζεις *μόλις* με 1 MegaByte/sec... (το κατέβασμα από P2P σπανίως ξεπερνά σε σύνολο τα 500-600 k/sec, ό,τι και να βάλεις να κατεβαίνει, γιατί δε βρίσκεις δυνατές πηγές... Δίνεις όμως στάνταρ μια 900άρα kb/sec στο Mule. Αν βρεις "δυνατά" Torrent μπορεί να σου δώσουν και 250kb/sec το ένα.

Η πραγματικότητα μπορεί να είναι διαφορετική...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σου απάντησαν οι πιό πάνω shagonio. Saranto έχω πιάσει πιό πολύ απόσο λές. Το μέγιστο που έπιασα με το dc χθές ήταν 1,5mb/s. Πολύ πολύ καλή ταχύτητα. Το δίκτυο του πανεπιστημίου είναι πολύ καλό και η αίθουσα πολυμέσων έχει καλοκουρδισμένο lan. Στο lan του σπιτιού μουι μετα βίας ξεπερνάω τα 7mb/s την ίδια ώρα που στους υπολογιστές της σχολής μας κατεβάζω από το ntua μέχρι και με 8mb/s. Είχα κάτι screenshot να σας δείξω αλλά δεν ξέρω που τα έχω βάλει.

Τροποποιήθηκε από angelospower
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι εννόείς? Μήπως e-books για κατέβασμα για να δείς αν σ αρέσουν ώστε να τα αγοράσεις αργότερα???? Πάντως σε ένα χρήστη προχθές είδα πολλύ ιατρικό stuff. Μέχρι και άντλαντα της δερματολογίας!!! Λοοοολ Και να φανταστήτε ότι δίνω δερματολογία την παρασκευή!!!! χααχαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η μαγική λέξη iSilo στο eMule θα βγάλει την περίφημη OkDokey's Medlibrary (11CD).. Πάρε κόσμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι ρε αγγελε, εννοείται! Θα δω αν οι πληροφορίες που παρέχουν είναι ενημερωμένες και μετά θα πάω στον Πασχαλίδη, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ emranting , θα βγάλω το ΄φουσκωμένο πορτοφόλι με τον παχυλό μισθό μου από το ιδιωτικό κέντρο στο οποίο χειρουργώ εκατοντάδες ημερισίως, και θα ψωνίσω 9-10 βιβλία( μεγέθους stein) για το Σαββατοκύριακο... Εσύ τι νόμισες;; :lol::lol:

Τεσπαα, δεν μου είπες σε ποιο hub συνάντησες το παλικάρι αυτό.

Όσο για το e Mule δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, λέει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετά από χρόοοονια και χρόνια στο internet- μπρίκι των 56K, αποφάσισα κι εγώ να βάλω ADSL να χαρεί το χειλάκι μου. Κατεβάζω λοιπόν το emule και το ares που μου σύστησε ένας φίλος και λέω να αρχίσω το κατέβασμα.. Το Ares είναι άψογο για τραγουδάκια κλπ, αλλά τα ολόκληρα albums του e-μουλαριού είναι δελεαστικά! Άντε και προσπερνάμε τις μεγάλες.... αναμονές για ειδικότητα, σόρυ, για κατέβασμα. Γιατί όμως πιάνω κάτι ελεεινά 2-3 kb/sec στο κατέβασμα με το mule; Χρειάζεται κάποια ρύθμιση ή απλά έπεσα σε αργούς χρήστες κλπ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Πες μου αν έχεις ρούτερ (αν ναι, γράψε το μοντέλο) ή μόντεμ, για να δούμε τις ρυθμίσεις.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε νομίζω να είναι στο modem το πρόβλημα, όταν κατεβάζω από αλλού έχει μια χαρά ταχύτητα. Πάντως, είναι ένα F200 ADSL USB MODEM της CRYPTO..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σοβε κατ'αρχήν έλεγξε μήπως συνδέεσαι σε passive mode!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

σίγουρα μπορεί να είναι αργοί και οι χρήστες από τους οποίους κατεβάζεις...

επίσης μένεις αρκετά συνδεδεμένος? όσο πιο πολλή ώρα είσαι μέσα τόσο βελτιώνονται οι ταχύτητες, όπως επίσης και από τα φαιλ (μέγεθος, αριθμός) που μοιράζεσαι...

αν για παράδειγμα κατεβάσεις ένα άλμπουμ, το γράψεις και το σβήσεις, δε σε βοηθάει καθόλου... κι αυτό γιατί εκείνη τη στιγμή κάποιος άλλος πιθανότατα το παίρνει από εσένα και τον κόβεις...

η φιλοσοφία του μουλαριού είναι το «μοιράζομαι» και κυρίως το μένω «on» 24/7 ή όσο πιο κοντά σε αυτό γίνεται...

αν είσαι "on" 24/7 μπορείς να φτάσεις να έχεις σταθερά (κατά μέσο όρο) 50-80 kbyte/s (ανάλογα βέβαια και με τη σύνδεσή σου)... αν το υπολογίσεις στην εβδομάδα βγαίνει γύρω στα 40 giga την εβδομάδα... όχι άσχημα λαμβάνοντας υπ'οψη και την ποικιλία φάιλς που βρίσκεις στο μουλάρι...

έπειτα υπάρχει και το θέμα των credits, διάβασέ λεπτομέρειες γι'αυτό στο χελπ του προγράμματος, ώστε να «πηδάς» την ουρά, αλλά και αυτό βελτιώνεται όταν μένεις συνέχεια ανοιχτός και μοιράζεσαι φάιλ...

Τροποποιήθηκε από nickpekos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το μόντεμ σίγουρα δεν είναι το πρόβλημα. Το ρούτερ θα ήταν, εάν αυτό είχες.

Λίγα λόγια για το emule:

Το emule είναι ένα πρόγραμμα ανταλλαγής αρχείων το οποίο δουλεύει με credit system. Αυτό το credit system σε κάνει να περιμένεις στην ουρά...

Γιατί περιμένεις στην ουρά τόσο πολύ???

Basicially, in the quest to stop leechers, the Emule credit system has become stingy.

Emule's credit system is stingy because of how it's credit system works. First, It only trusts itself, which is good since you can't trust anyone else. Second, it only uploads on priority, in other words, the person that uploads the most to you gets the best queue rating and gets more download time from you.

So if for example you download File X, Client X will put you in the bottom of the queue unless Client X has ever downloaded from you in the past, which is statisticlly unlikely. It doesn't matter if you have file A-Z shared on your pc, as long as client X never wanted file A-Z and never downloaded files A-Z from you, your at the bottom of client X's queue.

Since you just started the download, you have nothing to share to the clients that have all or part of what you are downloading, so they will put you on the bottom of their queue while higher QR sources "cut the line" so to speak because they have given to them in the past. once you finally get a chunk you can share, the download speed increases since your sharing something to them and your rating is going up, but the process of getting the first chunk could take hours if not days in some cases.

There's nothing thats going to completely remove leeching from a network. it's going to happen, the idea however is to hinder leaching without hindering legitimate users. Currently emule hinders leechers very well but hurts legitimate users when they first start a download.

Emule can fix this easily by doing one of two things. First, set the priority of uploads that you are actively downloading release priority and set it back to auto once the file is completed, and second, giving clients with no chunks to download a Very high priority so that they can get something to share quicker and can give back to the network, Then once they get a chunk drop the priority to a standard client level, or until they basicially get a chunk to download (about 10-20MB).

Ένα βασικό πράγμα που βοηθά στο να έχεις καλύτερες ταχύτητες είναι το high id. To άμα έχεις high η low id θα το δεις στο αριστερό κάτω μισό μέρος , όταν από την αρχική σελίδα πας servers.

Γιατί μπορεί να έχεις low ID?

eMule will only work fully if following ports are open for connection

? 4662 TCP (Server low ID)

? 4672 UDP (Kademlia firewalled)

? 4711 TCP (no Webinterface accessible)

There are several reason why these ports may be blocked:

? Firewalls - also the built in of Windows XP. (WinXP SP2 enables it by default!)

? Routers

? Dail-In software of some ISPs

? Connection sharing software / Software routers

? Networks with any form of NATed connection

? Ports blockes by the Internet Service Provider

Check your used software and hardware for any firewall or routing functions and configure it properly to allow incoming connections to the mentioned ports. Also you can try to use different clients ports like 6666, 80 or 20.

Μερικά tips και ρυθμίσεις που κάνουν την ζωή πιο εύκολη :

Things that influences download

Some factors that influences the download speed:

? eMules settings

? High ID (Firewall and router settings)

? Duration of the eMule session

? Number of sources for a download

? Availability of single parts

? Popularity of the download

Wrong settings in eMule (wrong limits, too many connections), a low ID and a short sessions durations have a bad impact on download speed. Very popular files (new releases) and generally files with a low number of sources or bad part spreading also cause low download rates.

Which settings are the best?

There are no best settings for eMule as it heavily depends on the type and speed of internet connection and the operating system you use. You always should use the Wizard get good basic settings. Most important is that you provide the correct values for your internet connection and operating system.

Good settings for the widely spread DSL 512 / 128 would be

Windows XP

Download capacity: 64 (= 512 / 8)

Upload capacity: 16 (= 128 / 8)

Download limit: none (remove the check mark)

Upload limit: 12

Hard Limit: 500

Max connections: 400

Max new connections / 5 sec: 30

Download about 6 to 20 files at the same time.

Windows 98 / ME

Download capacity: 64 (= 512 / 8)

Upload capacity: 60 (= 128 / 8)

Download limit: none (remove the check)

Upload limit: 12

Hard Limit: 300

Max connections: 200

Max new connections / 5 sec: 20

Do not download more the 12 files at the same time

If you use USS in Preferences -> Extended Preferences then the best is to remove all check marks on the limits and let eMule manage the bandwidth. It will make sure that you have a maximum upload for maximum credit collecting and that other internet applications like online games or surfing run smoothly.

How can I increase my download speed?

Apart from the correct settings only the files you want to download decide the speed. To get a good average performance mind the following:

? eMule should run very long. The longer the better - prefer always

? Do not download only one file

? Get files with 150 or more sources

? Do not try to get the latest releases, at least not fast

? Upload as much as possible to gain credits

? Do not watch eMule. It doesn't like it.

Which download rates may I expect?

If you feed a well configured eMule with some good files you usually get between 20 kB/s ? 30 kB/s after some startup time. There will be times where it is much slower but there are also times you may reach 2 to 3 times this value.

How large should the queue be?

A long queue increases the effectiveness of the Credit system. Very high QR values do not mean that you will never download from these sources as there are many modifiers which cut down the waiting time.

Σε γενικές γραμμές τα παραπάνω είναι OK αλλά ο περισσότερος κόσμος πειραματίζεται μέχρι να βρει τις ιδανικές ρυθμίσεις για αυτόν και το σύστημά του.

Το emule είναι ένα πρόγραμμα που έχει την μεγαλύτερη (με πολλά σπάνια) δεξαμενή αρχείων..είναι όμως της υπομονής. Δεν κατεβάζουμε από εκεί κάτι που χρειαζόμαστε άμεσα. Βάζουμε 5-6 πράγματα να κατεβαίνουν..το έχουμε στο back να παίζει (δεν κλείνουμε ποτέ το pc βέβαια).. και σε κάποιο λογικό διάστημα θα τα έχουμε.

Ένα ακόμα πράγμα είναι οι servers που συνδεόμαστε.

Πάμε emarrightεδώ και επιλέγουμε στο best servers το αdd to emule.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έγραψα για ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο.. Έχεις το service pack 2 εγκατεστημένο????

:o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νιε, το έχω:)

Φχαστώ πολύ παιδιά!

Πηγαίνοντας στο preferences και τρέχοντας το wizard είδα ότι δεν είχα καν τσεκάρει τι σύνδεση έχω (DSL 384 that is). Αμέσως μετά την επιλογή η ταχύτητα από 3 πήγε 20 :)

Θενξ και πάλι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.