Jump to content

Επιλογή ειδικότητας (είναι το 2ο πτυχίο μου)


Plantbased

Recommended Posts

Χαιρετώ το φόρουμ,

Είμαι γεωπόνος στο επάγγελμα και δουλεύω στο αντικείμενό μου εδώ και 7 χρόνια. Στην πορεία απέκτησα και διδακτορικό. Μην τα πολυλογώ ενώ μου άρεσε δεν έφυγε ποτέ από μέσα μου η λαχτάρα να γίνω γιατρός που ήταν το όνειρο μου. Έτσι αυτή την στιγμή βρίσκομαι στο 5ο έτος της ιατρικής και μάλλον κάνω αυτό που κάνουν όλοι οι συμφοιτητές μου. Ψάχνω ειδικότητα και είμαι κάπως μπερδεμένος. Στην αρχή το έβλεπα αρκετά ρομαντικά αλλά μπαίνουν και άλλοι παράγοντες. Πχ 10 χρόνια αναμονή για δερματολογία είναι no go. Ένας δεύτερος ενδιασμός είναι η ηλικία μου (32) ετών. Με απασχολεί στο κομμάτι της αποκατάστασης. Μήπως αν γινόμουν χειρουργός στα 40 μου θα ήμουν πρωτάρης ενώ οι γύρω μου 40ρηδες θα είχαν κοντά 10 χρόνια εμπειρίας στην πλάτη; Παίζει τόσο ρόλο;

Με ενδιαφέρουν οι χειρουργικές ειδικότητες και η αναισθησιολογία. Μου αρέσει να κάνω πράγματα με τα χέρια μου θεωρώ πως είμαι καλός σε αυτό. Σε νοσοκομείο θα μου άρεσε να δουλεύω αλλά ακούω διαρκώς ότι δεν γίνονται προσλήψεις και μόνο αναισθησιολόγους θέλουν. Από παθολογικές ειδικότητες η νευρολογία μου αρέσει (όπως και η ΝΧ από χειρουργικές). Έχω διαβάσει πολλά εδώ μέσα και δεν ξέρω. Αν τα ένωνα όλα σε μια περίληψη βγαίνει "καμία ειδικότητα σε κανένα ελληνικό νοσοκομείο". Η ΝΧ, η ΘΧ έχουν χαρακτηριστεί ελιτ, οι αναισθησιολόγοι ότι τα ωράρια και οι συνθήκες είναι τόσο κακές που ούτε η αύξηση μισθού δεν βοήθησε. Και απλά δεν ξέρω..αυτό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.