Jump to content

Χρειάζομαι την καθοδήγησή σας :)


Recommended Posts

 

Είμαι ειδικευόμενη καρδιολογίας και έχω 2 ερωτήσεις.
Η πρώτη έχει να κάνει με το διάβασμα στην ειδικότητα. Όλα τα guidelines του esc ειναι στα αγγλικά και δεν τα έχω βρει πουθενά μεταφρασμένα. Απο αγγλικά εγώ έχω ένα lower. Επισής είναι δύσκολο αυτή τη στιγμή να πάω για Proficiency και επειδή και να πήγαινα , απο κάπου πρέπει να διαβάσω ως τότε , έχετε κάποια συμβουλή; Επίσης υπάρχει κάποιο καλό βιβλίο στα ελληνικά από όπου μπορώ να διαβάζω;
Δεύτερη ερώτηση. Προς το παρόν είμαι σε επαρχιακό νοσοκομείο αλλά θα μετακινηθώ σύντομα σε μεγάλο πανεπιστημιακό. Θεωρείτε ότι η καρδιολογία σαν ειδικότητα πλησιάζει σε κούραση την παθολογία και η ζωή μου θα είναι ένα συνεχές τρέξιμο; Γιατί όσο και αν μ' αρέσει το αντικείμενο, θέλω να έχω και ζωή. Έμαθα πχ ότι στο πανεπιστημιακό οι ειδικευόμενοι δεν παίρνουν καν ρεπό.
Ευχαριστώ.
Τροποποιήθηκε από Dimitra21
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 λεπτά πριν, Dimitra21 said:

 

Είμαι ειδικευόμενη καρδιολογίας και έχω 2 ερωτήσεις.
Η πρώτη έχει να κάνει με το διάβασμα στην ειδικότητα. Όλα τα guidelines του esc ειναι στα αγγλικά και δεν τα έχω βρει πουθενά μεταφρασμένα. Απο αγγλικά εγώ έχω ένα lower. Επισής είναι δύσκολο αυτή τη στιγμή να πάω για Proficiency και επειδή και να πήγαινα , απο κάπου πρέπει να διαβάσω ως τότε , έχετε κάποια συμβουλή; Επίσης υπάρχει κάποιο καλό βιβλίο στα ελληνικά από όπου μπορώ να διαβάζω;
Δεύτερη ερώτηση. Προς το παρόν είμαι σε επαρχιακό νοσοκομείο αλλά θα μετακινηθώ σύντομα σε μεγάλο πανεπιστημιακό. Θεωρείτε ότι η καρδιολογία σαν ειδικότητα πλησιάζει σε κούραση την παθολογία και η ζωή μου θα είναι ένα συνεχές τρέξιμο; Γιατί όσο και αν μ' αρέσει το αντικείμενο, θέλω να έχω και ζωή. Έμαθα πχ ότι στο πανεπιστημιακό οι ειδικευόμενοι δεν παίρνουν καν ρεπό.
Ευχαριστώ.

Ναι θα έχεις τρέξιμο αρκετό.Μόνο μετά αν ανοίξεις ιδιωτικό ιατρείο και καθορίζεις εσύ το πρόγραμμά σου.Αν κ αυτό με αστερίσκους,γιατί η καρδιολογία έχει επείγοντα περιστατικά που δε μπορούν να περιμένουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

43 λεπτά πριν, Dimitra21 said:

 

Είμαι ειδικευόμενη καρδιολογίας και έχω 2 ερωτήσεις.
Η πρώτη έχει να κάνει με το διάβασμα στην ειδικότητα. Όλα τα guidelines του esc ειναι στα αγγλικά και δεν τα έχω βρει πουθενά μεταφρασμένα. Απο αγγλικά εγώ έχω ένα lower. Επισής είναι δύσκολο αυτή τη στιγμή να πάω για Proficiency και επειδή και να πήγαινα , απο κάπου πρέπει να διαβάσω ως τότε , έχετε κάποια συμβουλή; Επίσης υπάρχει κάποιο καλό βιβλίο στα ελληνικά από όπου μπορώ να διαβάζω;
Δεύτερη ερώτηση. Προς το παρόν είμαι σε επαρχιακό νοσοκομείο αλλά θα μετακινηθώ σύντομα σε μεγάλο πανεπιστημιακό. Θεωρείτε ότι η καρδιολογία σαν ειδικότητα πλησιάζει σε κούραση την παθολογία και η ζωή μου θα είναι ένα συνεχές τρέξιμο; Γιατί όσο και αν μ' αρέσει το αντικείμενο, θέλω να έχω και ζωή. Έμαθα πχ ότι στο πανεπιστημιακό οι ειδικευόμενοι δεν παίρνουν καν ρεπό.
Ευχαριστώ.

1)θα ανγαγκαστεις να βελτιωσεις τα αγγλικα σου στην πραξη..στην αρχη θα κανεις 1 ωρα για μια σελιδα..

σοβαρο ελληνικο βιβλιο δεν υπαρχει σε καμια ειδικοτητα,ολα ειναι καμια 10αρια χρονια πισω στην καλυτερη..

Ειδικα στην ειδικοτητα που θες να κανεις οι οδηγιες αλλαζουν ανα μηνα,μονη λυση η διεθνης βιβλιογραφια αν θες να εισαι ενημερωμενη.

2)η καρδιολογια σε μεγαλο νοσοκομειο ειναι χειροτερη απο παθολογια,εχει τρεξιμο ξενυχτι διαβασμα κλπ..

για τα επομενα 4 χρονια θα εχεις ανηφορα..αφου τελειωσεις το τι θα κανεις εξαρταται απο εσενα..

μπορεις να κανεις επεμβατικα σε μεγαλο νοσοκομειο και να φτασεις 65 χρονων να εφημερευεις μεσα νυχτα..

μπορεις να ανοιξεις ομως και ιδιωτικο ιατρειο και να γραφεις στατινες...

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, Dimitra21 said:

Είμαι ειδικευόμενη καρδιολογίας και έχω 2 ερωτήσεις.

Με αντικείμενο Καρδιολογίας και μάλιστα ειδικευόμενη και έχεις μόνο 2 ερωτήσεις;; Καλά είσαι… Στη θέση σου εγώ θα είχα 22 ερωτήσεις και πάλι δεν θα ήταν αρκετές για να καλύψουν το μπουρδέλο του ΕΣΥ με το οποίο μπλέξαμε.

2 ώρες πριν, Dimitra21 said:

Η πρώτη έχει να κάνει με το διάβασμα στην ειδικότητα. Όλα τα guidelines του esc ειναι στα αγγλικά και δεν τα έχω βρει πουθενά μεταφρασμένα.

Και ούτε θα βρεις. Αλλά και να βρεις, πίστεψέ με, επειδή, σχεδόν πάντα, οι (ελληνικές) μεταφράσεις δεν αποδίδουν με ακρίβεια το περιεχόμενο των γνήσιων κειμένων και στην Ιατρική η ακρίβεια είναι το παν (ένα «δεν» ή μία έμμεση άρνηση σου αλλάζει ουσιαστικό όλο το ιατρικό νόημα), καλό είναι πάντα να διαβάζεις από το γνήσιο – αγγλικό κείμενο.

2 ώρες πριν, Dimitra21 said:

Απο αγγλικά εγώ έχω ένα lower.

Σου αρκεί. Δεν χρειάζεται να ξέρεις εξαιρετικά αγγλικά για να διαβάσεις guidelines. Και θέλω να πιστεύω ότι βασική ιατρική ορολογία στην αγγλική κάναμε όλοι μας στην Ιατρική Σχολή. Πλην όμως, για την εξειδικευμένη ιατρική ορολογία της ειδικότητάς σου, μην περιμένεις ότι η εκμάθηση επιπέδου Proficiency, ήτοι γενικής φύσεως γνώσεις της αγγλικής, θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα, για να μην πω και καθόλου

2 ώρες πριν, Dimitra21 said:

Επισής είναι δύσκολο αυτή τη στιγμή να πάω για Proficiency και επειδή και να πήγαινα , απο κάπου πρέπει να διαβάσω ως τότε , έχετε κάποια συμβουλή;

Από προσωπική εμπειρία, αυτό που με βοήθησε πολύ ήταν το διάβασμα άρθρων της ειδικότητας και το να ακούω σχετικές ομιλίες (στην αγγλική πάντα) και video στο You Tube ή στα site των παγκοσμίων εταιρειών / οργανισμών της ειδικότητάς μου. Κανένα Proficiency δεν μπορεί να σου προσφέρει αυτή την τριβή συγκεκριμένα στην ειδικότητά σου. Ακόμα και για IELTS να πας, άκρη δεν θα βρεις, χρειάζεται μόνη σου να ασχοληθείς με την ειδικότητά σου στην αγγλική. Έτσι θα μάθεις φράσεις, λέξεις, ορολογίες κτλ που χρησιμοποιούνται στην ειδικότητά σου και από ένα σημείο και εξής θα διαπιστώσεις και μόνη σου ότι τα περισσότερα, ειδικά τα expressions, έχουν την τάση να επαναλαμβάνονται. Θέλει δουλειά, δεν λέω, αλλά εύκολες λύσεις δεν υπάρχουν, ακόμα και για όσους έχουν Proficiency.

2 ώρες πριν, Dimitra21 said:

Επίσης υπάρχει κάποιο καλό βιβλίο στα ελληνικά από όπου μπορώ να διαβάζω;

Είναι γεγονός ότι σοβαρό και up to date ελληνικό σύγγραμμα δεν υπάρχει για καμία ιατρική ειδικότητα. Αυτό που υπάρχει για κάθε ειδικότητα είναι συγγράμματα – τύπου ΑΤΛΑΝΤΕΣ (στην αγγλική φυσικά, η κάθε ειδικότητα έχει τον δικό της ως σύγγραμμα αναφοράς) οι οποίοι όμως σε καμία περίπτωση δεν διαβάζονται για να πας να δώσεις εξετάσεις.

2 ώρες πριν, la_cobra said:

1)θα ανγαγκαστεις να βελτιωσεις τα αγγλικα σου στην πραξη..στην αρχη θα κανεις 1 ωρα για μια σελιδα..

σοβαρο ελληνικο βιβλιο δεν υπαρχει σε καμια ειδικοτητα,ολα ειναι καμια 10αρια χρονια πισω στην καλυτερη..

Ειδικα στην ειδικοτητα που θες να κανεις οι οδηγιες αλλαζουν ανα μηνα,μονη λυση η διεθνης βιβλιογραφια αν θες να εισαι ενημερωμενη.

Την ειδικότητα της Καρδιολογίας δεν τη γνωρίζω εκ των έσω, ώστε να σου προτείνω ονομαστικά και συγκεκριμένα το που μπορείς να ανατρέξεις. Ωστόσο, όπως σου είπε και το μέλος la_cobra, θα αναγκαστείς να βελτιώσεις τα αγγλικά σου στην ειδικότητα, όπως και να έχει. Είναι αδιανόητο να στηρίζεσαι σε ελληνική βιβλιογραφία για το διάβασμα στην ειδικότητα. Αδιανόητο.

Στην αρχή το διάβασμά σου θα καθυστερεί πολύ, αλλά στη συνέχεια, με την τριβή, θα δεις ότι θα αρχίζεις να απορροφάς και να διαβάζεις μεγάλα κείμενα όλο και πιο γρήγορα. Και φυσικά, ακόμα και να είχες να κάνεις με ελληνικά κείμενα, οι γνώσεις της ειδικότητας είναι άπειρες σε όγκο, οπότε, είναι πολύ σημαντικό, προετοιμαζόμενη και για τις εξετάσεις, πρέπει να προσπαθήσεις να κάνεις επιλεκτικό, ενίοτε αφαιρετικό και ενίοτε συμπυκνωτικό, διάβασμα. Δεν χρειάζονται ΟΛΑ μα ΟΛΑ μα ΟΛΑ στη φάση που είσαι.

2 ώρες πριν, Dimitra21 said:

Δεύτερη ερώτηση. Προς το παρόν είμαι σε επαρχιακό νοσοκομείο αλλά θα μετακινηθώ σύντομα σε μεγάλο πανεπιστημιακό.

Αρχικά θα συμβούλευα, όχι μόνο εσένα δηλαδή, αλλά και όσους τυχόν μας διαβάζουν, να μην επικεντρώνεσαι μόνο στο δικό σου πρόβλημα για το οποίο postάρεις. Καλό είναι να διαβάζεις και άλλες ενότητες αυτού του forum, ακριβώς γιατί μπορεί να σου λυθούν απορίες τις οποίες δεν είχες καν ακόμα σκεφτεί ότι τις έχεις (γι’ αυτό και στην αρχή επισήμανα ότι είναι αδύνατον να έχεις μόνο 2 ερωτήσεις – απλά τις άλλες δεν τις έχεις συνειδητοποιήσει ακόμα), όπως αυτή.

Αρχικά, όντας ειδικευόμενη, το σίγουρο είναι ότι όσο πιο «πανεπιστημιακά» πας, τόσο μεγαλύτερο χώσιμο θα φας. Όλα αυτά, γι’ αυτό μιλάω και λέω να βλέπετε και τις άλλες ενότητες του φόρουμ, ασχέτως του προσωπικού σας προβλήματος, εξηγούνται αναλυτικά και αλλού.

2 ώρες πριν, Dimitra21 said:

Θεωρείτε ότι η καρδιολογία σαν ειδικότητα πλησιάζει σε κούραση την παθολογία και η ζωή μου θα είναι ένα συνεχές τρέξιμο;

Η απάντηση έχει δοθεί πολλάκις: Μην συγκρίνεις τη ζωή που κάνεις τώρα ως ειδικευόμενη με τη ζωή που θα κάνεις ως ειδικός. Και φυσικά, μην συγκρίνεις τη ζωή που θα κάνεις ως ειδικός Καρδιολόγος σε δημόσιο νοσοκομείο, με αυτήν που θα κάνεις ως ιδιώτης στο δικό σου Ιατρείο ή σε ιδιωτική Κλινική. Και προφανώς, μην συγκρίνεις τη ζωή που θα κάνεις ως ειδικός Καρδιολόγος, ιδιώτης ή σε δημόσιο νοσοκομείο, στην επαρχία, σε σχέση με αυτήν που θα κάνεις σε μεγάλο αστικό κέντρο (κυρίως Αθήνα ή Θεσσαλονίκη).

2 ώρες πριν, heydoc said:

Ναι θα έχεις τρέξιμο αρκετό.Μόνο μετά αν ανοίξεις ιδιωτικό ιατρείο και καθορίζεις εσύ το πρόγραμμά σου.Αν κ αυτό με αστερίσκους,γιατί η καρδιολογία έχει επείγοντα περιστατικά που δε μπορούν να περιμένουν.

+++

2 ώρες πριν, la_cobra said:

2)η καρδιολογια σε μεγαλο νοσοκομειο ειναι χειροτερη απο παθολογια,εχει τρεξιμο ξενυχτι διαβασμα κλπ..

για τα επομενα 4 χρονια θα εχεις ανηφορα..αφου τελειωσεις το τι θα κανεις εξαρταται απο εσενα..

μπορεις να κανεις επεμβατικα σε μεγαλο νοσοκομειο και να φτασεις 65 χρονων να εφημερευεις μεσα νυχτα..

μπορεις να ανοιξεις ομως και ιδιωτικο ιατρειο και να γραφεις στατινες...

+++

2 ώρες πριν, Dimitra21 said:

Γιατί όσο και αν μ' αρέσει το αντικείμενο, θέλω να έχω και ζωή.

Εάν ξεκινάς την ιατρική καριέρα σου στην Ελλάδα με την προοπτική ότι «θέλεις να έχεις και ζωή», μάλλον ή λάθος επάγγελμα διάλεξες, ή λάθος ειδικότητα, ή λάθος χώρα, ή όλα αυτά μαζί. Δεν ξέρω πώς το φαντάζονται οι περισσότεροι, αλλά σε αυτό το μοτίβο θα φανταζόμουνα κάποια ειδικότητα σε στυλ Δερματολόγου ή Οθφαλμιάτρου ή Μικροβιολόγου σε ιδιωτικό ιατρείο και όχι έναν καρδιολόγο και σίγουρα όχι στη φάση της ειδικότητας και σίγουρα όχι σε πανεπιστημιακή κλινική.

Οπότε, από εκεί και πέρα, όπως σου είπαν και οι συνάδελφοι παραπάνω, όλα είναι θέμα του πώς θες να ρυθμίσεις εσύ την προσωπική σου ζωή, αναλόγως πάντα και με το που θα βρίσκεσαι και τι θα έχεις επιλέξει ακριβώς να κάνεις από το φάσμα της ειδικότητάς σου στο Ελλαδιστάν (από συνταγογραφήσεις στατίνων που λέει ο ποιητής, μέχρι παρακολούθηση ασθενών στις ΜΕΘ)

2 ώρες πριν, Dimitra21 said:

Έμαθα πχ ότι στο πανεπιστημιακό οι ειδικευόμενοι δεν παίρνουν καν ρεπό.

Ευχαριστώ.

Στη φάση που είσαι τώρα, ειδικευόμενη, ειδικά εάν θέλεις να κάνεις τη δουλειά σου όσο πιο σωστά γίνεται, ετοιμάσου για ξέσκισμα. Τόσο απλά. Για λεπτομέρειες μπορείς να ανατρέξεις σε επιμέρους ενότητες του φόρουμ, όπου σχολιάζονται αναλυτικά αρκετά από τα θέματα που θέτεις.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

39 λεπτά πριν, mihiatrik said:

 

Εάν ξεκινάς την ιατρική καριέρα σου στην Ελλάδα με την προοπτική ότι «θέλεις να έχεις και ζωή», μάλλον ή λάθος επάγγελμα διάλεξες, ή λάθος ειδικότητα, ή λάθος χώρα, ή όλα αυτά μαζί. Δεν ξέρω πώς το φαντάζονται οι περισσότεροι, αλλά σε αυτό το μοτίβο θα φανταζόμουνα κάποια ειδικότητα σε στυλ Δερματολόγου ή Οθφαλμιάτρου ή Μικροβιολόγου σε ιδιωτικό ιατρείο και όχι έναν καρδιολόγο και σίγουρα όχι στη φάση της ειδικότητας και σίγουρα όχι σε πανεπιστημιακή κλινική.

Η ποιότητα ζωής αναμφίβολα στις 3 αυτές ειδικότητες είναι πολύ πολύ καλύτερη.Όμως,για να κάνουμε κ ένα update σε όσους είναι στη διαδικασία επιλογής,πρέπει οι ενδιαφερόμενοι να έχουν κατα νου :

1) Δερματολογία: 7-10 χρόνια αναμονής, υπερκορεσμένη ειδικότητα, είμαστε πρώτοι σε δερματολόγους per capita στην Ευρώπη, αποκλειστική δουλειά τα κοσμητικά τα οποία ένα μέρος του γίνονται απο Τει αισθητικής μέχρι οδοντίατρους μέχρι γενικούς ιατρούς μέχρι ό,τι μπορείς να φανταστείς.Χρειάζεται συνεχές μάρκετινγκ(λεφτά δλδ) και ο χαρακτήρας/εμφάνιση παίζουν σημαντικό ρόλο.

2) Οφθαλμολογία: Υπερκορεσμένη ειδικότητα, είμαστε πρώτοι σε οφθαλμίατρους per capita στην Ευρώπη και 2οι στον κόσμο πίσω μόνο απ την Κούβα. Κάθε χωριό και ένας οφθαλμίατρος.Υψηλό κόστος περίπου 150Κ για άνοιγμα ιατρείου.Πρόσφατα ψηφίστηκε νόμος που θα επιτρέπει οπτομέτρες να συνταγογραφούν γυαλιά σε ΚΥ.Αν επεκταθεί αυτό στον ιδιωτικό τομέα(πολλές πιθανότητες ακούω να γίνει) θα σημάνει το τέλος του επαγγέλματος.

3)Μικροβιολογία: Όχι τόσο κορεσμένη και καθόλου χρόνος αναμονής.Υπάρχουν δυο μεγάλα αγκάθια.Υψηλό κόστος εξοπλισμού και προσωπικού.Διαπραγματεύεσαι συνεχώς τα έσοδά σου με τον ΕΟΠΥΥ, τον πιο αφερέγγυο και κακοπληρωτή πάροχο υγείας στον κόσμο.Επίσης, ακόμα και στις επαρχίες επεκτείνονται τα μεγάλα διαγνωστικά κέντρα.

 

Συμφωνώ 100% με το μπολνταρισμένο.

 

ΥΓ.Το ποστ μου αναφέρεται σε ιατρούς που ξεκινάνε απ το μηδέν.

Τροποποιήθηκε από heydoc
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@heydocγια δερματολόγους η κατάσταση είναι τραγική. Στο Συγγρός μας κάνανε πλάκα ότι είναι φοβερή ειδικότητα αλλά έχει 10 χρόνια αναμονή. 

Για την μικροβιολογία που πλέον της αρέσει να λέγεται βιοπαθολογία: επειδή έχω δουλέψει σε διαγνωστικά (όχι μικροβιολογικά αλλά εξειδικευμένα εργαστήρια γενετικής και μοριακής). Ο μικροβιολόγος είναι ένα αναγκαίο κακό για αυτά. Τον χρειάζεσαι για να μπορείς να κάνεις αιμοληψίες αλλά τις PCR, ELISA, κυτταρομετρίες τις κάνει βιολόγος. Πολλοί πουλάνε την υπογραφή τους και παίρνουν κανα 1200ρι απο 2-3 εργαστήριο (υπάρχει ένα όριο σε υπογραφές). Κατα τ'αλλα το μικροβιολογικό της γειτονιάς σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη πεθαίνει (για μενα έχει ήδη πεθάνει). Πάνε όλοι σε φασονάδικα. Κάποιοι στέλνουν ακόμα και γενικές σε φασονάδικα. Υπάρχει ανάγκη σε μικροβιολόγους αλλά τι να το κάνεις; Είναι ένας κλάδος που αργοσβήνει και δεν ξέρω και κατά πόσο τραβάει τους φοιτητές.

Έχεις εικόνα τι παίζει με κορεσμό/αναμόνες σε χειρουργικές ειδικότητες; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.