Jump to content

Επιστημονικοί Συνεργάτες


Medicus Chirurgus

Recommended Posts

2) Στην οδοντιατρική είναι όπως τα περιέγραψε ο από πάνω. Δλδ βοηθούν αμισθί στα εργαστήρια και τα έχουν ως τίτλο

Ο από πάνω αβάφτιστος είναι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Last Reply
emarup Ένα αστειάκι έκανα...Αν παρεξηγήθηκες τόσο τι να πώ...Αν ενοχλώ δηλαδή, να πάψω να αναπνέω...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ένα αστειάκι έκανα...Αν παρεξηγήθηκες τόσο τι να πώ...Αν ενοχλώ δηλαδή, να πάψω να αναπνέω...

Άμα είναι να γίνεις έτσι pepe.gif ας κάνουμε μια προσππαθεια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Wizard,λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω,αλλά ο Λεφκ. έχει δυστυχώς δίκιο.

Όταν έκανα κλινικές,ως απλή και αθώα φοιτήτρια,παρατήρησα τα εξής:

1.Κάποιοι ειδικευόμενοι στις πανεπιστημιακές κλινικές έπαιρναν διδακτορικό

και κάποιοι όχι και αναρωτιόμουν το γιατί..Τελικά παρατήρησα ότι αυτοί που

έπαιρναν διδακτορικό ήταν της προσκόλλησεως του καθηγητή ή είχαν κάποια

σχέση μαζί του,συγγενική,φιλική κ.λ.π

2.Αργότερα μάθαινα ότι οι παραπάνω μετά το πέρας της ειδικότητας είχαν

επανέλθει δριμύτεροι στις κλινικές όπου είχαν κάνει ειδικότητα ως επιστημο-

νικοί συνεργάτες.

3.Δεν πληρώνονταν όλοι από ότι είχα καταλάβει.

Τελικά όταν γνώρισα το έτερον ήμισυ που ήταν τότε ειδικευόμενος μου εξήγησε

ότι τα πράγματα είναι έτσι και χειρότερα.Ο ίδιος δεν έχει καταφέρει να πάρει

διδακτορικό-μη βυσματούχος γαρ-και όταν κάποια στιγμή του είπαν ότι θα του

αναθέσουν,το έδωσαν τελικά σε άλλον ο οποίος παράλληλα διορίστηκε και σε

κάποιον οργανισμό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemarup

1. Βάζεις εικόνες γιατί η περιγραφική έκθεση δεν είναι το φόρτε σου;

2. Είμαι γυναίκα, μην στηρίζεσαι στην υπογραφή μου, είναι από ποιήμα.

3. Δεν κάθομαι σε τέτοιο σκαμπουδάκι.

4. Δεν θα σου απευθύνω ξανά το λόγο γιατί με σύγχησες πριν πάω για δουλειά. Το χειρότερο που θα μπορούσες να κάνεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Αφενώς 1 εικών = 1000 λέξεις, οπότε θεώρησε ότι τα παραλέω. Επίσης όντως, με 16.5 έκθεση τι να σου κάνω...

2. Το ότι είσαι γυναίκα το ξέρουμε, μήπως θέλεις και να σου φερόμαστε με το γάντι, ή να σου φέρουμε λουλούδια και να σου πούμε και ποιήματα? Ή η πλάκα πλάκα, κι όταν στραβώσει "α, είμαι γυναίκα?" emnono

3. Τι έχει το σκαμπουδάκι, μια χαρά είναι...

4. Άμα σε "σύγχησα" και δε σε σύγχυσα, γιατί θα μπορούσα να σε "συγχίσω κιόλα", θα βάλω τη emcat να emcrybaby

Άντε καλή δουλειά (να το μοιράσεις όλο το γάλα... :lol: ) embye

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1000 λέξεις αλλά όχι δικές σου. Η φωτογραφία δεν δείχνει κορίτσι, τις αηδίες που λες ουδέποτε υποστήριξα. Σωστή διόρθωση ορθογραφικού, τα πάω καλύτερα στις δύσκολες λέξεις. Δεν είναι τυχαίο που έκθεση ήταν ο ανώτερος βαθμός στις πανελλήνιες νομίζω. Τώρα που λούστηκα και στολίστηκα πάω να μοιράσω το γάλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως ξέρω ότι στην Κλινική Πάγκαλη, οι μισές Αιματολόγες ξεκίνησαν ως Επιστημονικές Συνεργάτιδες και τώρα σιγά σιγά μία μετά την άλλη γίνονται λέκτορες....

Βέβαια το κακό και ίσως συζητίσιμο είναι ότι ορισμένες έχουν παραμείνει σε αυτή τη θέση....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1000 λέξεις αλλά όχι δικές σου. Η φωτογραφία δεν δείχνει κορίτσι, τις αηδίες που λες ουδέποτε υποστήριξα. Σωστή διόρθωση ορθογραφικού, τα πάω καλύτερα στις δύσκολες λέξεις. Δεν είναι τυχαίο που έκθεση ήταν ο ανώτερος βαθμός στις πανελλήνιες νομίζω. Τώρα που λούστηκα και στολίστηκα πάω να μοιράσω το γάλα.

Ε βέβαια, η λέξεις είναι της Ελληνικής γλώττας. Εγώ έχω μόνο την επικαρπία (και μάλιστα την ψιλή...)

Δηλαδή τις λίγες (δύσκολες) λέξεις τις παπαγαλίσαμε, ενώ τις πολλές... άστο καλύτερα?

Όντως, ήταν ο μεγαλύτερος βαθμός που θα μπορούσα να πάρω στην έκθεση: η πανελλήνιες θέλανε κονφορμιστές, οι διαφορετικές φόρμες (όχι επαναστατικές, μη συμβατικές) τους χαλούσαν τη σούπα, αλλά έπρεπε να παπαγαλίσω κι εγώ για να κάνω τη δουλειά μου. Τα κατάφερα μέτρια, αλλά τα κατάφερα :splaaaats:

Η μάχη είναι άνιση: αποχωρώ ενδόξως. Άμα είναι να λούζεσαι το γάλα, με την Κλεοπάτρα τάβαλα πάλι, δε λέει...

Τη λατέρνα την πήρες? :P

Εγώ πάντως ξέρω ότι στην Κλινική Πάγκαλη, οι μισές Αιματολόγες ξεκίνησαν ως Επιστημονικές Συνεργάτιδες και τώρα σιγά σιγά μία μετά την άλλη γίνονται λέκτορες....

Βέβαια το κακό και ίσως συζητίσιμο είναι ότι ορισμένες έχουν παραμείνει σε αυτή τη θέση....

Το είπες και μόνος σου... ΑιματολόΓΕΣ. Είναι παγκοσμίως γνωστός ο Πάγκαλης για τα γκομενάκια που περιφέρει στα συνέδρια, trust me...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε βέβαια, η λέξεις είναι της Ελληνικής γλώττας.

Ακόμα να μάθεις ότι στον πληθυντικό γράφουμε «οι λέξεις»; Μπήκα στον πειρασμό να πιάσω ένα - ένα τα κείμενά σου, αλλά δεν βαριέσαι…

Όντως, ήταν ο μεγαλύτερος βαθμός που θα μπορούσα να πάρω στην έκθεση

Ο δικός μου βαθμός στην έκθεση ήταν ο μεγαλύτερος νομίζω μεταξύ των υποψηφίων, για τον δικό σου δεν παίρνω θέση. Τέτοια ώρα, τέτοια λόγια, αφού με την παπαγαλία έχεις παρόν και όχι μέλλον…Ξέχασα τουτέστιν αυτά που δεν κατάφερα να παπαγαλίσω ποτέ.

Η μάχη είναι άνιση: αποχωρώ ενδόξως. Άμα είναι να λούζεσαι το γάλα, με την Κλεοπάτρα τάβαλα πάλι, δε λέει...

Αποχωρώ ακόμα πιο ένδοξα, βασιλικά θα έλεγα.

Τη λατέρνα την πήρες? 

Δεν θυμάσαι που στην είχα χαρίσει το καλοκαίρι στη Λευκάδα; (σου άρεσαν τα τραγούδια…)

Συνοψίζοντας:

Ναι, ήταν να τα ακούσω κι αυτά σε τούτη τη ζωή…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:blink: Μετάνιωσα για τις παραπάνω κακίες. Κατά βάθος σε πάω, δεν είναι απαραίτητο να είναι αμοιβαία τα συναισθήματα για να προλάβω τη σκέψη σου.

Και για να μην ξεφύγουμε άλλο, οι επιστημονικοί συνεργάτες παίρνουν αντάλλαγμα καλό διδακτορικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά, να ανοίξουμε ένα τόπικ για τις μετανοούσες Μαγδαληνές, να λένε: "Με λένε Πόπη και το μετάνοιωσα..."

Να βάλουμε και πρώτη πρώτη την ακατανόμαστη, που έχει και τις πιο πολλές μετάνοιες στο φόρουμ :P

Ναι, ο Πιστημονικός συνεργάτης, ένα δικτακτορικό το παίρνει. Και πολύ που του είναι, άντε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ είμαι η ακατανόμαστη;;; Μαγδαληνή είμαι αλλά πριν μετανοήσει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν ρώτησα και τα πράγματα είναι λίγο πολύ όπως στα είπαμε το αβάπτιστο, εγώ και η μικρή που δεν τα πιάνει με την μία... (γλυκιά μου εγώ είμαι η ακατανόμαστη :) )

Οι επιστημονικοί συνεργάτες με μισθό είναι μεταδιδακτορικοί επιστήμονες και προκυρήσσονται θέσεις. Ουσιαστικά όμως είναι συνεργάτες πολλών ετών με τους ΔΕΠ της έδρας. Και δίνονται οι θέσεις σε ημέτερους κατά κάποιο τρόπο. Κυρίως βοηθούν στο διδακτικό έργο και στο εργαστήριο όπου συνεργάζονται με τους διδακτορικούς.

Οι διδακτορικοί όπως είπαμε είναι άμισθοι και μπαίνουν σε προγράμματα. Για να μπεις σε προγράμματα το εγκρίνουν επιτροπές όπου καταθέτεις την έρευνητική ιδέα και τον προυπολογισμό της. Συνήθως είναι για 2 3 χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είπα κι εγώ, να με πεί ακατανόμαστη, αφού από εκεί ξεκίνησε η ιστορία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το τσάκωσε όμως η ακατανόμαστη... (είναι το αυτό που λένε: Δεν χρειάζεται να ξέρεις εσύ που τις βρέχεις, ξέρει πολύ καλά αυτή γιατί τις τρώει...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι επιστημονικοί συνεργάτες με μισθό είναι μεταδιδακτορικοί επιστήμονες και προκυρήσσονται θέσεις. Ουσιαστικά όμως είναι συνεργάτες πολλών ετών με τους ΔΕΠ της έδρας. Και δίνονται οι θέσεις σε ημέτερους κατά κάποιο τρόπο. Κυρίως βοηθούν στο διδακτικό έργο και στο εργαστήριο όπου συνεργάζονται με τους διδακτορικούς.

Είναι πάντα μεταδιδακτορικοί; Τότε γιατί ο νόμος γράφει για το όριο των 5 ετών να ολοκληρώσουν τη ΔΔ τους και το ευεργετικό δικαίωμα να προκηρυχθεί η θέση τους για ΔΕΠ μόλις καθαρίσουν;

Μπορείς να ρωτήσεις κάποιον/α ακόμα; :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η πανελλήνιες θέλανε κονφορμιστές, οι διαφορετικές φόρμες (όχι επαναστατικές, μη συμβατικές) τους χαλούσαν τη σούπα, αλλά έπρεπε να παπαγαλίσω κι εγώ για να κάνω τη δουλειά μου.

Ένας απ'τους λόγους που με κάναν να σιχαθώ τις πανελλαδικές... Όσο σκέφτομαι πόσο απαράδεκτος ήταν αυτός ο μηχανισμός και το κείμενο-κονσερβοκούτι στανταρέ που έπρεπε να γράψεις με τις συγκεκριμένες εκφράσεις, στημένους προλόγους-επιλόγους, λέξεις-κλειδιά που χαρακτήριζαν και ξεχώριζαν τους μαθητές του ίδιου «Εκθεσά»...

Ζηλεύω πραγματικά τους μαθητές μετά το 2000 που γλιτώσαν αυτό το απαράδεκτο, πατερναλιστικό σύστημα που βίαζε τη σκέψη για χάρη κάποιων άγραφων κανόνων «Εκθεσεολογίας».

:antegeia:

ΥΓ1. Συν της άλλης μου την έδινε το γεγονός ότι τα γραπτά των ιδιωτικών τα έλεγχαν καθηγητές δημοσίων και γνωρίζαν από πού προέρχονται. Απαράδεκτο γιατί το κομπλεξικό κλίμα ήταν τόσο έντονο, φαινόταν ήδη στις εξετάσεις της 3η λυκείου.

ΥΓ2. Έκθεση... το μάθημα που είναι εύκολο να πάρεις 11 και 17 με μετεξέταση 11... :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.cc.uoa.gr/biology/cv/ChristodoulakisGr.htm

Δείτε το παραπάνω βιογραφικό. Κάπως έτσι φαντάζομαι ότι εξελίσσονται (και ναι είναι και χωρίς διδακτορικό). Μου άρεσε το ρήμα «εξελέγη», αν είναι αλήθεια τότε ακριβώς αυτή τη διαδικασία είναι που ψάχνω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε προσγειώσου, αυτά γινόνταν πριν από 20 χρόνια... Άμα με κεράσεις καφέ από το μισθό του Επιστημονικού Συνεργάτη, εγώ θα πιάσω την κουβέντα στην ακατανόμαστη, μπουαχαχαχαχαχα...

Αν έχεις βύσμα διάβαινε, αλλιώς κάνε στη μπάντα (στη μπάντα, περνάει ο Λοσάντα!)

Καταλάβατε, ή να κανω και κακά, που λέει και ο Ημισκούμπριος???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταλάβατε, ή να κανω και κακά, που λέει και ο Ημισκούμπριος???

Θυμάσται έναν που ήταν με τα ημισκούμπρια τραγούδαγε μαζί τους αλλά δεν ήταν στο συγκρότημα;;; Είχε βγάλει κάποτε δικό του δίσκο. Ο τύπος λεγόταν Dr. Dreez και ήταν συνάδελφος σας !!!

Μάλιστα ήταν και στην ομάδα της ξαδέρφης μου παθολογία ράπτη νομίζω :P (η ξαδέρφη τώρα είναι 30)

Είδες τι κάνουν οι αναμονές και το διάβασμα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε προσγειώσου, αυτά γινόνταν πριν από 20 χρόνια...

Ρε θα με τρελάνεις; Αν γινόταν πριν την μεταρρύθμιση του '82 (που το πανεπιστήμιο και οι καθηγητές με τις έδρες ήταν σχεδόν «μητροπολιτικό») ΔΕ γίνεται σήμερα;

Ντάξει δεν ξέρω αν έχεις κάποιο πρόβλημα να καταλάβεις αυτό που ζητάω τόσα και τόσα post... πραγματικά καταντάει αστείο. emlookaround

ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ-ΕΓΚΥΚΛΙΟ. ΑΣΕ ΕΜΕΝΑ -μω το μπελά μου- να βγάλω τα συμπεράσματά μου για τα μέσα και τα δόντια.

Άμα με κεράσεις καφέ από το μισθό του Επιστημονικού Συνεργάτη, εγώ θα πιάσω την κουβέντα στην ακατανόμαστη, μπουαχαχαχαχαχα...

Θα σε κεράσω ωρέ. Και σε μαγαζί που κάνει ντόρτια ο καφές. Αν μεικτά παίρνει 0,98x του Λέκτορα και δίνει τα μισά- πες- σε φόρους μένουν γύρω στα €900 για όσους καφέδες θέλεις.

900/4= 225 καφέδες. Στο Μεγανήσι ξέρω έναν καλό γκαϊφενέ... :rolleyes:

Αν έχεις βύσμα διάβαινε, αλλιώς κάνε στη μπάντα (στη μπάντα, περνάει ο Λοσάντα!)

Βύσμα έχω, αλλά επειδή μπορεί να χρειαστώ και αντάπτορα ζητάω και τα αντικειμενικά κριτήρια... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.