Jump to content

Προς ΑΝΤΙΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ το αναγνωσμα


MEDuser

Recommended Posts

λεφκάντερ, η στατιστική σου «ανάλυση», ο Θεός να την κάνει, ήταν αστεία και απορώ με τους κάποιους υπόλοιπους που σπεύσαν να συμφωνήσουν. Ομολογουμένως για το ύφος και το χιούμορ παίρνεις 9 (δέκα θα σου δώσω άμα σε γνωρίσω και είσαι το ίδιο διασκεδαστικός) αλλά για το περιεχόμενο κόβεσαι με «Κακώς» που λένε και στα ΤΕΙ.

Ρώτησες με ειρωνία πόσα άτομα κόβονται στο Step 3 περιμένοντας να είναι δυο-τρεις νοματέοι και είδες πως ήταν πάνω από 1500 κατ'έτος. Ε πόσοι ήθελες να ήταν δηλαδή; Το 30% να κόβεται; Εξετάσεις minimum γνώσεων είναι, δεν είναι για να περάσεις μάθημα.

Το ζήτημα είναι πως υπάρχει μια μορφή ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ εξέτασης εξομοίωσης αυτοδύναμης εξάσκησης του ιατρικού επαγγέλματος εφ'όλης της ύλης. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει αυτός ο μηχανισμός. Με αποτέλεσμα δεν ξέρουμε αν «ολιστικά» είναι έτοιμος ν'αντιμετωπίσει το αυτόνομο επάγγελμα.

Ουσιαστικά έπρεπε να ανοίξετε σαμπάνιες και να μιλήσετε με διθυραμβικά σχόλια βλέποντας ένα τέτοιο ποσοστό για εσωτερικούς έναντι ξένων αποφοίτων. Γιατί δίνει hint για Ελλάδα αν εφαρμοστεί το μέτρο ποιοί θα περνάν και ποιοί όχι.

Σημείωση: Αν εφαρμοστεί για την ειδικότητα για παράδειγμα οι Βρυξέλλες δεν μπορούν να πουν τίποτα μιας που εφαρμόζεται και για ντόπιους και για ξένους. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Last Reply

emarup Αν και είχα πάρει όρκο σιωπής (αλλά η ματαιοδοξία αποτελεί και ίδιον των ανθρώπων και κινητήριος δύναμη του πολιτισμού)

Εγώ από στατιστική ενδεχομένως δε σκαμπάζω, αλλά το απλό νιονιό μου μου λέει ότι άλλο 1500 στους 2000, κι άλλο 1500 στους 20000. Επίσης, στην ερώτηση "Τι είναι καλύτερο, 3 πορτοκάλια ή 2 μήλα", πιο σωστή θεωρώ την απάντηση "Μια Αμίτα". ΑΝ βάλεις εμένα να τρέξω με τον Κεντέρη, θα βγει πάλι πρωταθλητής ο Κεντέρης (και καθαρός, ε?). Αν γράψουμε πάλι εξετάσεις εγώ κι ο Κεντέρης στη Στατιστική, και στούρνος που είμαι θα του το παίζω Τριχόπουλος!!!

Δεν μπορεί να συγκριθεί το ποσοστό των Αμερικλάνων με τον καθένα που προέρχεται από ξένο πανεπιστήμιο, η σχολή του είναι σε εντελώς άλλη φιλοσοφία, και τα αγγλικά δεν είναι η μητρική του γλώσσα. Να συγκρίνει κανείς τα αποτελέσματα στο Step 3 των Ελλήνων αποφοίτων, να τα συγκρίνει. Να λέει όμως ότι "ανοίχτε σαμπάνιες, το 35% κόβεται, σωθήκαμε", εγώ που από στατιστική είπαμε, είμαι στουρνάρι, λέω πως είναι κατά Τριχόπουλο κακούργημα...

Δεν έχει μίνιμουμ και μάξιμουμ στις γνώσεις. Οι γνώσεις καθορίζονται από το σύνολο! Άλλωστε και οι βαθμοί/βάσεις στα step (και ουχί στα steps) καθορίζονται όχι ανάλογα με τον απόλυτο αριθμό ερωτήσεων που θα απαντήσεις σωστά, αλλά σαν 1 SD (δεν θυμάμαι καλά, μου το κόβετε αργότερα το κεφάλι) ΚΑΤΩ από το μέσο όρο! Άρα, τους παίρνουν όλους, βλέπουν τι ξέρουν, και λένε όσοι είναι 1 SD κάτω από το μέσο όρο, από εδώ, οι υπόλοιποι στην πυρά-στην πυρά. Από τους πυρακτωμένους, που σημαίνει ότι είναι ΚΑΤΩ από το μέσο όρο, μερικούς τους ξαναπαίρνουν, αλλά είναι ήδη καμμένοι, οπότε έχουν και χειρότερα ποσοστά. Και μιλάμε για μία χώρα, μία (μητρική) γλώσσα, ένα σύστημα. Όποιος κάθεται και εξισώνει μετά ποσοστά και περιπτώσεις κατά το δοκούν, γίνεται μαζί με μένα διασκεδαστικός :P

Όσοι Έλληνες σπουδάζουν στην αλλοδαπή δεν θα έχουν τις ίδιες δυσκολίες να επιστρέψουν στην Ελλάδα με όσουν Έλληνες σπουδάζουν στην Ελλάδα και αναχωρούν για την αλλοδαπή. Και τα στατιστικά των Αμερικάνων αναφέρονται στους δεύτερους (και μάλιστα αναφέρονται σε ΌΟΟΟΛΟΥΣ που δίνουν εξετάσεις, από ΌΟΟΟΟΛΟ τον κόσμο). Αν βγάλει το ΔΙΚΑΤΣΑ στατιστικά (που βγάζει) και λέει ότι το 10% μόνο περνάει, αυτά ισχύει μόνο για το συγκεκριμένο πληθυσμό. Δεν μας λέει αν οι υπόλοιποι είναι καλύτεροι ή χειρότεροι. Όταν με το καλό μπει το αγγούρι βαθιά και η επιλογή των ειδικευομένων γίνει από πολυτέλεια ανάγκη, τότε το ξανασυζητάμε. Αλλά τίποτε από τα παραπάνω δεν με έχει πείσει ότι μπορούμε αντικειμενικά να πούμε ότι ένας πληθυσμός ιατρών, από αυτούς που ονοματίσαμε, είναι καλύτερα καταρτισμένος από έναν έτερο.

Και επαναλαμβάνω, γινόμενος ΚΑΙ υπερβολικός ΚΑΙ κουραστικός: Το σύστημά μας στην Ελλάδα έχει ένα σωρό τρύπες, αλλά κατά μέσο όρο βγάζει καλούς γιατρούς, ικανούς να αντιπαρατεθούν με οποιονδήποτε άλλο. Όποιος θέλει να κάνει καριέρα στην αλλοδαπή, πρέπει να έχει υπόψη του ότι έχει να κάνει με ξένη γλώττα, με ξένη κουλτούρα, και ξένο κλύσμα (γιατί 6 χρόνια με κλύσμα μας τα βάζουν), οπότε αυτόν τον βάζουμε στην ειδική κατηγορία (φτερού).

Και σύμφωνα με τα παραπάνω, το Step 3 είναι σαν τις εξετάσεις του ΤΕΕ: Δεν κόβεται κανείς. Και στο ΤΕΕ αν σε δουν μπούλη, ή αν σε δούν Αλβανούλη θα σου πουν να ξαναπεράσεις... Και στην Ελλάδα να βάλουν Στεπ 3, πάλι κανένας δεν θα κόβεται. Ρε, και μπακαλίστικα ν το πάρει κανείς, έχεις φάει όλο το αγγούρι να ξεκινήσεις ειδικότητα, στην άδεια θα σε κόψουν? (Θεωρητικά ναι, το φόβο τους να έχεις, αλλά αυτός ο φόβος φυλάει τα έρμα...)

Τα υπόλοιπα είναι απλώς οδοντόκρεμες.

Σας βαρέθηκα! Πάω να διαβάσω στατιστική, να γράφω τουλάχιστο για πράγματα που ξέρω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και στην Ελλάδα να βάλουν Στεπ 3, πάλι κανένας δεν θα κόβεται. Ρε, και μπακαλίστικα ν το πάρει κανείς, έχεις φάει όλο το αγγούρι να ξεκινήσεις ειδικότητα, στην άδεια θα σε κόψουν? (Θεωρητικά ναι, το φόβο τους να έχεις, αλλά αυτός ο φόβος φυλάει τα έρμα...)

Lefk,

Μπορεί τελικά να συμφωνούμε σε αυτά που λέμε??? embaaa

Μιλάς φαντάζομαι για τους απόφοιτους που περιέγραψες πριν (Σπουδές 6.5 χρόνια και λίαν καλώς) και ΟΧΙ για όλους τους "γιατρούς" εν Ελλάδι.

Εκεί συμφωνώ μαζί σου ΑΠΟΛΥΤΑ.

Όλοι θα περνούσαν.

Αυτοί, για μένα, αποτελούν περίπου το 60-70% των αποφοίτων των Ελληνικών σχολών, ήτοι 600-700 περίπου παιδιά.

Δυστυχώς ΔΕΝ μπορώ να σου αποδείξω πως δεν είναι το 95% που κάπου περιγράφεις εσύ γιατί απλά δεν έχουμε στοιχεία (Ελλάς γαρ).

Συνεπώς οι απόψεις μας βασίζονται στις προσωπικές μας εμπειρίες μας.

(Level 3 Evidence που λεν και τα Statistics).

Ο λόγος που δεν πιστεύω πως όλοι (95%) οι πτυχιούχοι της Ιατρικής στην Ελλάδα μπορούν να περάσουν τα USMLE, είναι πως απλά δεν έχουν την ανάγκη να διαβάσουν τόσο πολύ για να πάρουν το πτυχίο τους. Κάνουν την δουλειά τους και με λιγότερη προσπάθεια. ΔΕΝ είναι στουρνάρια οι περισσότεροι...

Οι εξετάσεις σαφώς θα ανεβάσουν το επίπεδο των γιατρών στην Ελλάδα και ίσως τελικά, σε 5-10 χρόνια το ποσοστό των επιτυχόντων να ανέβαινε στα επίπεδα των ΗΠΑ.

Θα έκοβαν ταυτόχρονα πολλά παιδιά (ΔΙΚΑΤΣΑ, μετεγγραφές) που τώρα όχι μόνο επιπλέουν στο σύστημα, αλλά τρώνε και τις θέσεις άλλων πιο άξιων. (Με το αθέμιτο, το εξελιγμένο, μέσο)

Πληροφοριακά και μόνο παραθέτω link για τις βάσεις στα Step

http://www.usmle.org/scores/minpassscores.htm

http://www.usmle.org/FAQs/faqusmlescores.htm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε λεφκάντερμαν, τί είναι αυτά που λες;

Μαν, είναι στοιχείο ανωτερότητας και ωριμότητας να παραδεχτείς πως είπες κουταμάρα παραπάνω. Προσπάθησες να μ'ειρωνευτείς (όχι πως δε γίνεται αλλά όχι σ'αυτήν την περίπτωση) και γέλασες ρωτώντας με αν ξέρω κανέναν να έχει κοπεί στις εξετάσεις ΤΕΕ και Step 3. Και μετά έρχεσαι και μου λες για πορτοκάλια και μήλα... :blink:

Δηλαδή θα πρέπει και να σ'ευχαριστήσω που στη στατιστική σου επαγωγή ανήγαγες το παράδειγμα σε 100 άτομα για να αποδείξεις πως εν τέλει... ε τί είναι 3; Πάλι καλά δηλαδή που δεν ανέφερες 5 άτομα ώστε το 3% να είναι 0.15 του ανθρώπου ώστε να θεωρήσεις ότι όλοι περάσαν μιας που δεν μπορεί να πέρασε μόνο ένα πόδι... :rolleyes:

O Στάλιν έλεγε... ένα θύμα είναι τραγωδία, εκατομμύρια θύματα είναι στατιστική! Αυτό μου δείχνεις εσύ με τα λεγόμενά σου. Λες ε και τι έγινε να κόπηκαν 1500 άτομα (Αμερικανοί!) και πολλοί περισσότεροι ξένοι όταν είναι μονάχα το 3% για τους πρώτους. Το θέμα μας δεν είναι πόσοι είναι, το θέμα είναι ότι υπάρχει αυτός ο θεσμός και αποτρέπει τους αδιάβαστους ή αυτούς που περνούσαν με κομματικό ή άλλο μέσο ή αυτούς που δεν είναι σε θέση να συνδυάσουν κλινικά σενάρια και να δουν ολιστικά τον ασθενή ή εντελώς άσχετους (λέγε με γιατρό που πήρα το πτυχίο μου σε 10+ χρόνια!).

Όσο για το συνεχή παραλληρισμό σου με τα ΤΕΕ. Έλεος! emeleos

Τα Τεχνικά Επαγγελματικά Εκπαιδευτήρια ανήκουν στον θεσμό της Δευτεροβάθμιας Μεταγυμνασιακής Εκπαίδευσης δηλαδή ΔΕΝ είναι εφάμιλλο με τις απαιτήσεις της Τριτοβάθμιας Πανεπιστημιακής... Σε λίγο θα μου πεις δηλαδή και πως τα ποσοστά επιτυχίας από το δημοτικό στο γυμνάσιο είναι υψηλά, φχαριστώ πολύ δηλαδή!

Τέλος πάντων, είναι φως-φανάρι ότι ο θεσμός δε σου (σας) αρέσει γιατί απλούστατα πιάνει μονάχα εσάς που τελειώσατε μέσα ενώ δεν πιάνει τους έξω (που είναι οι θεομίσητοι!) μιας που αυτοί κατά κανόνα παίρνουν άδειες άσκησης επαγγέλματος στις χώρες που τελείωσαν, οι χώρες που τις έχουν τέλος πάντων.

Take care. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ο lefk εννοεί το (κανονικό) ΤΕΕ, που είναι το επιμελητήριο των μηχανικών της Ελλάδας, υπεύθυνο για τη χορήγηση άδειας επαγγέλματος σε αυτούς, και όχι τα ΤΕΕ.

Κάνει εξετάσεις σε πτυχιούχους Πολυτεχνείων ας πούμε, δηλ. βαρβάτων ΑΕΙ...

Τα ίδια ισχύουν λίγο-πολύ και για τους δικηγορικούς συλλόγους που κάνουν εξετάσεις για την άδεια άσκησης επαγγέλματος. Γενικά, οι εξετάσεις "επαγγελματικών" σωματείων δε στοχεύουν ιδιαίτερα στην εξασφάλιση υψηλού επιπέδου αυτών που πέρασαν (όπως πχ Πανελλήνιες, κάποιες εξετάσεις μέσα στο Πανεπιστήμιο) παρά μόνο στον αποκλεισμό ΕΝΤΕΛΩΣ άσχετων από το επάγγελμα καταρχήν (γιατί και αυτοί περνάνε τελικά).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ο lefk εννοεί το (κανονικό) ΤΕΕ, που είναι το επιμελητήριο των μηχανικών της Ελλάδας, υπεύθυνο για τη χορήγηση άδειας επαγγέλματος σε αυτούς, και όχι τα ΤΕΕ.

Κάνει εξετάσεις σε πτυχιούχους Πολυτεχνείων ας πούμε, δηλ. βαρβάτων ΑΕΙ...

Τα ίδια ισχύουν λίγο-πολύ και για τους δικηγορικούς συλλόγους που κάνουν εξετάσεις για την άδεια άσκησης επαγγέλματος. Γενικά, οι εξετάσεις "επαγγελματικών" σωματείων δε στοχεύουν ιδιαίτερα στην εξασφάλιση υψηλού επιπέδου αυτών που πέρασαν (όπως πχ Πανελλήνιες, κάποιες εξετάσεις μέσα στο Πανεπιστήμιο) παρά μόνο στον αποκλεισμό ΕΝΤΕΛΩΣ άσχετων από το επάγγελμα καταρχήν (γιατί και αυτοί περνάνε τελικά).

Αν εννοούσε άλλες δομές τότε ζητώ συγγνώμη που δεν κατάλαβα. Αλλά και πάλι, στην ιατρική υπάρχουν και ΕΝΤΕΛΩΣ άσχετοι... και οι άσχετοι στο επάγγελμά μας σκοτώνουν! emnuke

Έστω και 2 και 3% να κόβονται δεν είναι λίγο. Μιλάμε για τελειωμένους επαγγελματίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Θυμαμαι παλιοτερα που ειχε γινει ολοκληρο θεμα εδω σχετικα με το αν πρεπει να υπαρχει ή οχι subforum σχετικο με το ΔΟΑΤΑΠ.Εψαξα να βρω το συγκεκριμενο thread αλλα ανεπιτυχως οποτε επαναφερω το θεμα εδω.

Τι νοημα εχει να υπαρχει σε ενα site φοιτητων ιατρικης και νεων ιατρων υποενοτητα σχετικη με ΔΟΑΤΑΠ τι στιγμη που αποδεδειγμενα πλεον δεν εξυπηρετει τιποτα.Το εγχειρημα απετυχε.Πλεον αποτελει ενα χωρο οπου γραφονται μονο βρισιδια και χοντραδες απο ολους.Δεν εξυπηρετει δηλαδη τον σκοπο της ενημερωσης ή της πληροφορησης παρα μονο δυναμιτιζει καταστασεις ζοφερες.

ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΑDMINS ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΟΥΝ.

Αν θελετε καντε ενα backup (μη χασετε....) των posts που δημοσιευτηκαν εδω τοσο καιρο και κλειστε το.Πιο πολυ ξεφτιλιζεστε εσεις που γραφετε επωνυμα και που φερετε την ευθυνη του Forum παρα οσοι γραφουν ασυναρτησιες ανωνυμα.Αλλωστε δεν καταλαβαινω τι αλλο πρεπει να συζητησουμε για το ΔΟΑΤΑΠ αφου παντα θα καταληγουμε στα ιδια.Ειναι φαυλος κυκλος.Οι μεν θα λενε ειστε αχρηστοι και πληρωνετε(υπαρχουν ομως και καποιοι καλοι αναμεσα σας) και οι δε θα αμυνονται.Αρα;!Ποιο το νοημα;!Παλι τα ιδια μεχρι να γερασουμε...

Παραδεχθειτε 'το , το εν λογω subforum απετυχε και πιστευω οτι πρεπει να το κλεισετε.Τουλαχιστον σκεφτειτε το.Εκτος αν σας αρεσει να βλεπετε αυτο που ουτως ή αλλιως ξερουμε οτι δηλαδη και στις δυο "πλευρες" υπαρχουν ανεπιπεδοι...Μιλαγα με φιλο-συναδελφο απο ιατρικη Αθηνων που γραφει καιρο εδω και μου ελεγε οτι πλεον το Forum εχει χαλασει πολυ.Τουλαχιστον προστατεψτε αυτο που ξεκινησε καλα(εγω ειμαι καινουργιος βεβαια).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Συμφωνώ, τέλος στα μιάσματα που χαλούν την διάθεσή μας. Αν και τόσα πολλά που είναι σίγουρα θα βρούν τρόπο να παρεισφρήσουν σε άλλα θέματα του φόρουμ. Μια ΤΕΛΙΚΗ ΛΥΣΗ είναι καλύτερη.

Οι μεν θα λενε ειστε αχρηστοι και πληρωνετε(υπαρχουν ομως και καποιοι καλοι αναμεσα σας) και οι δε θα αμυνονται

Μήπως την έχεις δεί Ισραήλ (εμείς) - Παλαιστίνη (εσείς)? Τι θε δηλαδή να σας δώσουμε και καραμέλες. Αν το αξίζετε ζητήστε εξετάσεις αξιοκρατικές (εννοώ με κάποιο όριο επιτυχόντων ετησίως, όπως στις πανελλαδικές) και όχι πράσινα άλογα. Αν συμβεί αυτό να σας κάνω το τραπέζι (στους επιτύχοντες, όχι στο συνάφι).

HATE TERRORISTS NOT NATIONS THAT ARE DEFENDING THEIR EXISTENCE.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχεις άδικο σε γενικές γραμμές (Neoplantesis).

Το subforum αυτό το έφτιαξα και το εγκατέστησα τότε στα πλαίσια της ανάπτυξης του greekmeds.

Δεν είχε να κάνει τόσο με την θεματολογία. Θέματα για το ΔΙΚΑΤΣΑ άνοιγαν παντού μέσα στα άλλα fora του site.

Η τοποθέτησή του είχε να κάνει:

1. Με την ομαδοποίηση των θεμάτων σχετικά με το ΔΙΚΑΤΣΑ. (Να τα έχουμε όλα μαζεμένα)

2. Με τον καλύτερο έλεγχο των γραφομένων από mods-admins.

Ο σκοπός του site ήταν οτιδήποτε γύρω από την ζωή του Ιατρού. Το ΔΙΚΑΤΣΑ και για αυτούς που πρέπει να το περάσουν και για τους άλλους, είναι μέσα στη ζωή τους.

Το να λιγοστέψεις τις επιλογές πλοήγησης για να κρατήσεις το επίπεδο είναι άκυρο. Τα θέματα αυτά, μετά, θα άνοιγαν αλλού και όπου νά'ναι μέσα στο site.

To επιχείρημα αυτό (όπως και μερικά άλλα) απέτυχε από την γέννησή του. Θυμίζω ότι το πρόβλημα τότε δεν ήταν αν πρέπει να υπάρχει τέτοιο φόρα, αλλά σε πια κατηγορία πρέπει να είναι subforum. Τραγικά πράγματα.

Θυμάμαι να τσακωνόμαστε μεταξύ μας, φίλοι στην πραγματική ζωή.

Το συμπέρασμα μετά από αυτά τα χρόνια είναι ένα:

Ο νέος Ιατρός έχει πολλά προβλήματα. Το συγκεκριμένο site του έδωσε την δυνατότητα να βγάλει εύκολα τον πόνο του και σε άλλους το κάφρο, τον πολιτικό κ.λ.π. από μέσα του.

Έτσι όπως έχουν έρθει τα πράγματα, δύσκολα να αλλάξει κάτι. Από την μία είναι η μηδαμινή ενασχόληση των υπευθύνων και από την άλλη έχει αποδειχθεί ότι ο κάφρος της μίας πλευράς έχει ανάγκη τον κάφρο της άλλης. Αυτοεπιβεβαιώνεται.

Το συγκεκριμένο εγχείρημα, της ηλεκτρονικής κοινότητας, είναι φανταστικός σκοπός. Το μοντέλο απλά είναι αποτυχημένο από την στιγμή που ξέφυγε από τα 100 - 200 άτομα της αρχικής κοινότητας που το συντηρούσαν σε υγιή επίπεδα.

Ευτυχώς όμως, η ανετοιμότητα του χρήστη (όπως δείχνει η πολυετής εμπειρία από εδώ) για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν σημαίνει ότι ο ίδιος χρήστης δεν μπορεί να λειτουργήσει καλύτερα σε κάτι διαφορετικό.

Κάντε λίγο υπομονή..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγκροτημένο το post σου και με ευδιάκριτες θέσεις, όμως θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι αν ξεκινάς από τη βάση ότι το πρόβλημα δημιουργείται από τους πολλούς που μπαίνουν με Πανελλήνιες, θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι ξεκινάς λάθος.

Γιατί όταν μπήκα εγώ (1997), μαζί μου μπήκαν άλλοι 250. Και η Αθήνα έχει τη μεγαλύτερη Σχολή.

Δε νομίζω αυτοί οι 250 να δημιούργησαν το πρόβλημα της ανεργίας, ε;

Ειδικά αν έγιναν υπερδιπλάσιοι και τελείωσαν 600 και συνάντησαν άλλους 1000 που ήρθαν με ΔΙΚΑΤΣΑ.

Εκτός αν τελικά το πρόβλημα είναι οι 250 που έστρωσαν τον κώλο τους και πέρασαν Πανελλήνιες. Αν είναι έτσι, να καταργήσουμε την είσοδο με Πανελλήνιες στην Ιατρική, αλλά προς Θεού! Μην καταργήσουμε τους υπόλοιπους 1000τόσους γιατί θα μας πούνε ρατσιστές!

Συγκροτημενο και το δικο σου post αλλα θα σου πω κατι.Τα παιδια της ανατ. ευρωπης παντα εδιναν δικατσα ενω οι ιταλοι ποτε τους.Ερχοντουσαν κατα κυματα και εμεις την πληρωναμε παντα δηλ.εξετασεις δικατσα χωρις βιβλιογραφια,αρνητικη βαθμολογια,περιορισμενος χρονος εξετασεων,με μια μονο σελιδα για να παρασουμε τις απαντησεις(στο παραμικρο λαθος δηλ.δυο τετραγωνακια στην ιδια σειρα,μια καταλαθος μουντζουρα σου παιρνουν την σελιδα σε βγαζουν εξω και παιρνεις 0). Π.χ Ναπολη 2000 φοιτητες με δυο ιατρικες σχολες στην ιδια πολη.Σιενα,Παλερμο,Κατανια,Μπαρι οΟ πανικος απο ελληνες.Γιατι αραγε?Μην τρωτε τα παραμυθια για την καθαρη Ιταλια

Οι καλοι και οι κακοι γιατροι ερχονται απο παντου.Και απο Ελλαδα και απο Ρουμανια και απο Ιταλια και απο Τσεχια.Αυριο θα ειμαστε φιλοι,καθε μερα μαζι.Τι νομιζεις ,δεν θα μιλαμε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγκροτημενο και το δικο σου post αλλα θα σου πω κατι.Τα παιδια της ανατ. ευρωπης παντα εδιναν δικατσα ενω οι ιταλοι ποτε τους.Ερχοντουσαν κατα κυματα και εμεις την πληρωναμε παντα δηλ.εξετασεις δικατσα χωρις βιβλιογραφια,αρνητικη βαθμολογια,περιορισμενος χρονος εξετασεων,με μια μονο σελιδα για να παρασουμε τις απαντησεις(στο παραμικρο λαθος δηλ.δυο τετραγωνακια στην ιδια σειρα,μια καταλαθος μουντζουρα σου παιρνουν την σελιδα σε βγαζουν εξω και παιρνεις 0). Π.χ Ναπολη 2000 φοιτητες με δυο ιατρικες σχολες στην ιδια πολη.Σιενα,Παλερμο,Κατανια,Μπαρι οΟ πανικος απο ελληνες.Γιατι αραγε?Μην τρωτε τα παραμυθια για την καθαρη Ιταλια

Οι καλοι και οι κακοι γιατροι ερχονται απο παντου.Και απο Ελλαδα και απο Ρουμανια και απο Ιταλια και απο Τσεχια.Αυριο θα ειμαστε φιλοι,καθε μερα μαζι.Τι νομιζεις ,δεν θα μιλαμε?

Για την ''καθαρή Ιταλία'' δεν άκουσα ποιός είπε κάτι ... σίγουρα πάντως όχι κάποιος απ΄όσους τελειώσαμε εκεί. Γιατί είδαμε από πρώτο χέρι ότι διαφθορά υπήρχε, χατήρια γίνονταν και καλοί και κακοί πτυχίο τελικά πήρανε. Αλλά ούτε είναι πια τόσο πολλοί εκείνοι που γίνονται δεκτοί στην Ιταλία, ούτε και έχουν λόγο να περνάνε από ΔΙΚΑΤΣΑ μια που είναι εντός ΕΕ πολύ πριν την Ελλάδα. Άρα ... άστοχη η παρατήρηση.

Για τις εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ είναι γνωστό ότι είναι ένα αίσχος - και πριν και ειδικά τώρα με τις πολλαπλών επιλογών. Τώρα γιατί κανείς δεν κάνει κάτι ... μάλλον επειδή όλοι βολεύονται, εκείνοι που δίνουν τα χρήματα και κάνουν τη δουλειά τους και εκείνοι που τα παίρνουν. Και πάνω απ΄όλα οι ''Ιατρικοί Σύλλογοι'' που βουτάνε τα 80 ευρά κάθε χρόνο και δεν έχουν ποτέ μια θέση για τίποτα παρά μόνο ίσως για καμιά οδοντίατρο που ασκεί επάγγελμα ντυμένη άσεμνα :splats: και αν ...

Οι καλοί και οι κακοί έρχονται από παντού. Φιλαράκια μπορεί και να γίνουν, φίλοι δε νομίζω. Κάποιος που πάντα είναι φυγόπονος και ανέντιμος, έτοιμος να πληρώσει ή να γλύψει για να περάσει το μάθημα ή την εργασία, φίλους έχει πάντα τους ομοίους του. Και αν ακόμα θέλει να κρυφτεί, στην πρώτη δυσκολία την ίδια πουτανιά θα ξανακάνει για να περάσει μπροστά. Δεν είναι η χώρα που πήρε το πτυχίο του το θέμα, αλλά η νοοτροπία του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάρα πολύ σωστή..

τελικά δεν είναι θέμα χώρας αλλά νοοτροπίας

εξ αρχής..

γι'αυτό και είναι αδύνατη η ανταλλαγή απόψεων

καθώς λείπουν οι κοινοί ορισμοί, που θα έλεγε και ο Σωκράτης..

(η σεξυ οδοντίατρος όμως που σε πείραξε?? :P

δε σου αρέσει η σμάιλ κλίνικ της?? :splats::lol: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητοι συναδελφοι καλησπερα! Πολυ αποκαλυπτικο το fora κ πολυ χρησιμο ομολογω!Μπορει ετσι ο καθενας να δει,να καταλαβει κ να φριξει..μ αυτα που λεγονται εδω μεσα.Τυχαια σας ανακαλυψα κ αρχισα αμεσως τη μελετη.Γρηγορα διαπιστωσα τον λεκτικο κ ''ιδεολογικο'' φασισμο ορισμενων συνομηλιτων κ εμεινα αναυδος.Ευτυχως αστειευονται κ αν οχι τοτε ευτυχως ειναι μειωψηφια οι γνωστοι αγνωστοι αυτοαποκαλουμενοι ΑΝΤΙΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ!!(Τι ειναι αυτο καινουρια εννοια;)Αλλες πιο ψυχραιμες φωνες κρατουν μετα βιας το επιπεδο-κ ευτυχως γι αυτο-μη καταφερνοντας ομως πολλες φορες να το πετυχουν. Σιγουρα μπορεις να ενημερωθεις κιολας.Δυστυχως η γευση που μενει ειναι πικρη στο τελος,εχοντας υποψην οτι βρισκεσε σε site ''συναδελφων ελληνων ιατρων'' Ας μη γελιωμαστε παιδια, ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ-ΑΠΟΨΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ,ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΑ Κ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΣΩΣΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Κ ''ΗΘΙΚΗ''(κ οχι με την εκκλησιαστικη εννοια)γιατι το ΗΘΟΣ πρεπει να ειναι κατα την μη ταπεινη μου γνωμη ΚΑΙ δικο μας προσον αν οχι ενα απο τα βασικα.Αυτα φαινεται ειναι ξεπερασμενες αξιες κ δεν διδασκονται πλεον απο τα ''συγχρονα''ελληνικα παν/μεια.!Αλλα ΕΛΕΟΣ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΣΤΑ ''ΑΝΩΤΕΡΩΝ''!!!ΝΟΗΤΙΚΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ! Κ ΝΑ ΚΑΘΥΒΡΙΖΟΥΝ ΜΕΡΟΝΥΚΤΗΣ ΤΟΥΣ ''ΚΑΤΩΤΕΡΟΥΣ''!!?Αυτο ειναι τουλαχιστον ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ!!Οσο δεν θα ηθελα να πεσω στα χερια ενως ασχετου εξ ανοτολων,αλλο τοσο δεν θα ηθελα να υποστω την απιστευτη εκ των εσω παραχθεισα επικινδυνη αλαζονια κ υπεροψια μιας ελληνικου τυπου διανοιας.!!ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!Αυτο διδασκει ο ορκος του Ιπποκρατη?Ας ειμαστε λιγο μετριοφρονες..Anyway..Gιατι ομως νοιαζεστε τοσο πολυ για τους ''ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ''!;;Αυτοι θα παρουν αυτο που τους αξιζει(..ισως κ καποιο κομματι της πιτας εαν το επιτρεπετε..)οπως κ οι υπολοιποι.Ασε που στη ζωη δεν διακρινονται παντα οι αξιοτεροι κ ιδιως στην χωρα αυτη. ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΩΩΩ!!ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΑΝ/ΜΕΙΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΟΝΕΙΡΑ Κ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ;;?Μηπως επρεπε να σας ρωτησουν κιολας τι σας βολευει να κανουν;;Κ ο θεος μηπως κ αυτος εκανε λαθος που δεν σας ρωτησε οταν δημιουργησε την κατωτερη αυτη ρατσα των ΔΙΚΑΤΣΑΔΩΝ;;!!Ειμαστε σοβαροι;!!..Γιατι εαν τους κρινετε σαν ιατρους τοτε μπαινετε στα χωραφια του υποτειθεται ''αδιαβλητου-αξιοκρατικου κ αξιοπιστου'' επισης made in greece οπως κ τα παν/μεια μας,ΔΙΚΑΤΣΑ.Γιατι αυτο ειναι που περασε πρωτους τους γιους καθηγητων κ ας ηταν ''τενεκεδες''! οπως μου ειπε παν/κος πλην εντιμος δασκαλος!!Αλλα βλεπετε το ειχαν κανει επιχειρηση.Φροντιστηρια-πακετα-γνωριμιες κλπ.Πολλα τα λεφτα Αρη..!Αυτα ολα τα επραξαν δικοι μας ανθρωποι κυριοι κ οχι Ρουμανοι ουτε Βουλγαροι!Τα εκαναν εκεινοι των οποιων η δουλεια ηταν να κρινουν αντικειμενικα κ να προστατεψουν τον πολυπαθο χωρο μας κ οχι να θησαυρισουν εις βαρος καποιων κα'ι'μενων οικογενειων γεμιζοντας τη χωρα ''τενεκεδες''Αλλα ποιος νοιαζεται γι αυτην.;(ελπιζω οσοι κοπτονται να μην κανουν τα ιδια αργοτερα..)Μηπως εκεινους πρεπει να κρινουμε τελικα κ οχι οσους προθυμα,αδιαμαρτυρητα κ καλοπιστα συμμετειχαν σε αυτη τη σικε δοκιμασια χανοντας χρονια απο την ζωη τους πιστευοντας αφελως πως η βελτιωση του επιπεδου των γνωσεων θα ηταν κ το κλειδι της επιτυχιας;Δεν γνωριζαν φυσικα πως τους περιμεναν για ''αρμεγμα'' κ μονο..ποιος νοιαζεται ομως για τις ζωες τους..; Οι Γιοσακιδες καραδοκουν.Σας λεω κ ισως σας φανει αστειο, συναδελφοι,αλλα οι καλυτεροι ειναι αυτοι που αργησαν να περασουν τις εξετασεις. Δεν ταυτιζω βεβαια αβασανιστα το Δικατσα με τα ελλ παν/μεια. Το ξερετε ομως πολυ καλα πως παρομοια φαινομενα-τακτικες ευδοκημουν κ δρουν ΑΣΥΣΤΟΛΩΣ στους κολπους των.Γι αυτους τους συναδελφους δεν ακουω τιποτε..Εδω δεν χρειαζεται ΚΑΘΑΡΣΗ;;Αραγε το κακο ειναι μονο εισαγωμενο κ οτι δεν μας βολευει η κοβει κομματι της πιτας;;Αναρωτιεμαι αν ολα τα υπολοιπα παραγραφονται λογω ακρατης φιλοδοξιας ορισμενων ''αριστουχων''που αποφασισαν να εξαργυρωσουν την τοση ''εξυπναδα'' τους επιλεγοντας ιατρικη..Και κατι αλλο: Ο υπερβολικος αριθμος των >60000 ιατρων εναντι των<30000 που χρειαζεται η αμοιρη αυτη χωρα ειναι κ αυτος δημιουργημα λανθασμενης κ ανευθυνης επι σειρα ετων πολιτικης εισαγωγης στις ιατρικες μας σχολες.Δεν νομιζω να φταιει μονο οι εισαγωγη 10000 εκ του ανατολικου block.Ειναι ενα ''εγκλημα'' που συντελειται κατ εξακολουθηση τα τελευταια χρονια -κυριως στις ιατρικες σχολες-αλλα κ σε αλλες ακομη σημερα.Δεν φωναξε κανεις γι αυτο;?Ακουω οτι θελουν να στησουν ιατρικη κ στην Κοζανη!!(κ ας με συγχωρουν οι κοζανιτες φιλοι μου)Τι λετε γι αυτο;;Ας ανοιξουμε σχολες να ζεισει κ ο κοσμος στην επαρχεια!!ΚΑΦΕΣΧΟΛΕΣ τις λεω εγω..Γι αυτο λοιπον πρωτα τα του οικου μας κ μετα να κρινουμε τις ''κατωτερες''φιλες,που οταν εμεις πολεμουσαμε τον Τουρκο (κ καλα καναμε) κ αργοτερα τους ιδιους μας τους εαυτους οπως κ σημερα,εκεινες ειχαν διεθνους φημης ιατρικ emkafes η.Ευχομαι σε οσους επιθυμουν να κανουν εξω ειδικοτητα να τα καταφερουν για να δουν εκει τι εστει ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ γιατι εδω θα αργισουμε με τοσες ''διανοιες''που μπλεξαμε.Και να μην ξεχνατε να υπενθυμιζετε στους Αμερικανους οτι εχουν να κανουν με ''Greek Genius''!!οχι αστεια..Οπως λεμε ''Greek Lover''etsi? Ευχαριστω! emthanx ΥΓ1.Ειμαι περιφανος που ειμαι ΕΛΛΗΝΑΣ αλλα με την καλη εννοια ΥΓ2.Συγχωρεστε με για την εκταση του κειμενου.Δεν θα το ξανακανω.Ελπιζω να αξιζε τον πολυτιμο χρονο σας. ΥΓ3.Ας μην πτοουνται οι ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ απο τους ΑΝΤΙΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ νονους τους..una fatsa una ratsa.. ΥΓ4.Γνωριζω πως οι ελληνες διαπρεπουν στο εξωτερικο αν κ οχι ολοι.Εκει βγαινει ο καλος μας εαυτος..

Εισαι βαθεια νυχτωμενος αγορι μου αν νομιζεις οτι θα κερδισεις το σεβασμο επειδη οι μαμακα και ο μπαμπακας αποφασισαν να κανουν το καμαρι τους που με το ζορι τελειωσε το λυκειο γιατρο αντι για υδραυλικο που μπορουσε να γινει! Εχεις και παραπονα; Μιλας και για ρατσισμο; μαθε πρωτα αγορακι μου να γραφεις σωστα το ονομα σου και μετα ελα να μας πεις αν η λεξη ιατρικη σου θυμιζει κατι. Ισως να την ακουσες απο κανενα γνωστο η στις ειδησεις! Ειστε ντροπη για ολο το εθνος αν δεν το εχετε καταλαβει. Φονιαδες και με τη βουλα! Ντρεπομαι ομως και για το κρατος που μ'αναγκαζει να καθομαι στο ιδιο γραφειο με καποιος τον οποιο ονομαζει γιατρο και γραφει τη λεξη ωρα <<ορα>>! Ορα που εχουμε φτασει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την ''καθαρή Ιταλία'' δεν άκουσα ποιός είπε κάτι ... σίγουρα πάντως όχι κάποιος απ΄όσους τελειώσαμε εκεί. Γιατί είδαμε από πρώτο χέρι ότι διαφθορά υπήρχε, χατήρια γίνονταν και καλοί και κακοί πτυχίο τελικά πήρανε. Αλλά ούτε είναι πια τόσο πολλοί εκείνοι που γίνονται δεκτοί στην Ιταλία, ούτε και έχουν λόγο να περνάνε από ΔΙΚΑΤΣΑ μια που είναι εντός ΕΕ πολύ πριν την Ελλάδα. Άρα ... άστοχη η παρατήρηση.

Για τις εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ είναι γνωστό ότι είναι ένα αίσχος - και πριν και ειδικά τώρα με τις πολλαπλών επιλογών. Τώρα γιατί κανείς δεν κάνει κάτι ... μάλλον επειδή όλοι βολεύονται, εκείνοι που δίνουν τα χρήματα και κάνουν τη δουλειά τους και εκείνοι που τα παίρνουν. Και πάνω απ΄όλα οι ''Ιατρικοί Σύλλογοι'' που βουτάνε τα 80 ευρά κάθε χρόνο και δεν έχουν ποτέ μια θέση για τίποτα παρά μόνο ίσως για καμιά οδοντίατρο που ασκεί επάγγελμα ντυμένη άσεμνα :splats: και αν ...

Οι καλοί και οι κακοί έρχονται από παντού. Φιλαράκια μπορεί και να γίνουν, φίλοι δε νομίζω. Κάποιος που πάντα είναι φυγόπονος και ανέντιμος, έτοιμος να πληρώσει ή να γλύψει για να περάσει το μάθημα ή την εργασία, φίλους έχει πάντα τους ομοίους του. Και αν ακόμα θέλει να κρυφτεί, στην πρώτη δυσκολία την ίδια πουτανιά θα ξανακάνει για να περάσει μπροστά. Δεν είναι η χώρα που πήρε το πτυχίο του το θέμα, αλλά η νοοτροπία του.

1.Φιλοι θα γινουμε και θα το δεις.Τουλαχιστον εμεις που δεν δωσαμε ουτε φραγκο σε κυκλωματα γυρω απο το δικατσα.Μου πηρε δυο χρονια να το περασω και ενιωσα σαν εξαπατημενος οταν ειδα καποιους δικους μας να φερνουν μεταπτυχιακα με 11.500Ε απο την Ιταλια για να γλιτωσουν το δικατσα. 2.Με την παρατηρηση μου θελω να πω οτι εμεις εχουμε και το δικατσα μετα τις σπουδες μας ενω οι αλλοι απο την Ιταλια οχι.Δεν νομιζω οτι πολλοι θα το επαιρναν με την πρωτη.Και αυτοι θα καθυστερουσαν αρκετο διαστημα.

3.Βλεπω οτι εισαι εντιμο παιδι και σου αρεσουν οι σωστοι ανθρωποι.Σε πληροφορω οτι εγω δεν εδωσα μια σε κανεναν αλητη που υποσχεται οτι θα μας περασει.Εκατσα μονος μου και διαβασα(την χειρουργικη την πηρα χωρις την τραπεζα με πολυ καλο βαθμο)και μπορω τουλαχιστον να εχω καθαρη την συνειδηση μου.Αυτα και καλη σταδιοδρομια σου ευχομαι στην καριερα σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.Φιλοι θα γινουμε και θα το δεις.Τουλαχιστον εμεις που δεν δωσαμε ουτε φραγκο σε κυκλωματα γυρω απο το δικατσα.Μου πηρε δυο χρονια να το περασω και ενιωσα σαν εξαπατημενος οταν ειδα καποιους δικους μας να φερνουν μεταπτυχιακα με 11.500Ε απο την Ιταλια για να γλιτωσουν το δικατσα. 2.Με την παρατηρηση μου θελω να πω οτι εμεις εχουμε και το δικατσα μετα τις σπουδες μας ενω οι αλλοι απο την Ιταλια οχι.Δεν νομιζω οτι πολλοι θα το επαιρναν με την πρωτη.Και αυτοι θα καθυστερουσαν αρκετο διαστημα.

3.Βλεπω οτι εισαι εντιμο παιδι και σου αρεσουν οι σωστοι ανθρωποι.Σε πληροφορω οτι εγω δεν εδωσα μια σε κανεναν αλητη που υποσχεται οτι θα μας περασει.Εκατσα μονος μου και διαβασα(την χειρουργικη την πηρα χωρις την τραπεζα με πολυ καλο βαθμο)και μπορω τουλαχιστον να εχω καθαρη την συνειδηση μου.Αυτα και καλη σταδιοδρομια σου ευχομαι στην καριερα σου.

Αν τα σχόλιά μου πίστεψες πως αναφέρονταν προσωπικά σε σένα ίσως εκφράστηκα λάθος. Καμιά πρόθεση δεν είχα.

Από Ιταλία περνάει κάποιος άλλες εξετάσεις και χάνει πάλι μήνες μετά το πτυχίο (εγώ πχ έχασα σχεδόν ένα χρόνο παρά το γεγονός ότι τα έκανα όλα όσο πιο γρήγορα γινόταν), τουλάχιστον όμως τα μόρια για τα αγροτικά μετράνε από την ημερομηνία που κάποιος ορκίζεται, και όχι όπως όσοι δίνουν ΔΟΑΤΑΠ από τη μέρα που θα κουνηθούν να υπογράψουν τα χαρτιά ΜΗΝΕΣ μετά τις εξετάσεις.

Έχω προσωπική εμπειρία από το ίδρυμα: για να ανέβει ένα χαρτί έναν όροφο θέλει τουλάχιστο 2 μήνες :blink: Πώς καταφέρνουν να οργανώνουν εξετάσεις με αυτά τα δεδομένα είναι ένα θαύμα ... :mellow:

Καλή σταδιοδρομία και σε σένα, και καλά κουράγια στην ελληνική πραγματικότητα ... δεν είναι μόνο το ΔΟΑΤΑΠ που λειτουργεί με αυτούς τους ρυθμούς δυστυχώς :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή η Ιταλία δεν είναι Ρουμανία, ούτε Βουλγαρία, μα και ούτε άλλη χώρα έξω από EU... όποιος έρχεται με πτυχίο ιατρικής από εκεί (έξω από EU) πρέπει πρώτα να κάνει την αναγνώριση του πτυχίου του, δίνοντας εξετάσεις του 5ου και του 6ου έτους ιατρικής (όχι όλα τα μαθήματα, μα ανάλογα από πού προέρχεται), κάνοντας και τις υποχρεωτικές παρουσίες σε κλινικές. Μετά δίνει τις πρακτικές και γραπτές εξετάσεις για την άδεια άσκησης ιατρικού επαγγέλματος, οι οποίες γίνονται δύο φορές το χρόνο (3 μήνες είναι το πρακτικό τμήμα).

Η όλη αυτή ιστορία τρώει γύρω στα 3 χρόνια. Η γλώσσα είναι βεβαίως τα ιταλικά. Όποιος δεν τα μιλάει τρώει σούτ. Δεν είναι δυνατόν να ασκεί το ιατρικό επάγγελμα χωρίς άδεια άσκησης. Δίδακτρα για το πανεπιστήμιο και για την άδεια άσκησης υπάρχουν; δεν είναι πολλά, μα δεν είναι τσάμπα.

Έρχονται πάρα πολλοί Ρουμάνοι, Βούλγαροι, Ουκρανοί και Ρώσοι... νομίζουν πως είναι απλό πράγμα, μέχρι που να καταλάβουν τί σημαίνει η όλη αυτή διαδικασία. Όπως πάντα οι περισσότεροι χάνονται στο δρόμο.

Αυτά ισχύουν όχι μόνο από το πρώην ανατολικό μπλόκ, μα και για όσους έρχονται από Βραζιλία, Κούβα, Μεξικό, Αργεντινή, Χιλή, Κολομβία...

Έχω γνωρίσει έναν από κάθε περίπτωση (σχεδόν), μιάς που περνούν από το πανεπιστημιακό που είμαι. Δεν είναι απλό πράγμα. Αν τώρα νομίζει κανείς πως η Ιταλία είναι η εύκολη λύση, ας έρθει να το διαπιστώσει από πρώτο χέρι.

Σημείωση... η ειδικότητα είναι άλλο θέμα και είναι τελείως άσχετο από την αναγνώριση του πτυχίου και την άδεια άσκησης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή η Ιταλία δεν είναι Ρουμανία, ούτε Βουλγαρία, μα και ούτε άλλη χώρα έξω από EU... όποιος έρχεται με πτυχίο ιατρικής από εκεί (έξω από EU) πρέπει πρώτα να κάνει την αναγνώριση του πτυχίου του, δίνοντας εξετάσεις του 5ου και του 6ου έτους ιατρικής (όχι όλα τα μαθήματα, μα ανάλογα από πού προέρχεται), κάνοντας και τις υποχρεωτικές παρουσίες σε κλινικές. Μετά δίνει τις πρακτικές και γραπτές εξετάσεις για την άδεια άσκησης ιατρικού επαγγέλματος, οι οποίες γίνονται δύο φορές το χρόνο (3 μήνες είναι το πρακτικό τμήμα).

Η όλη αυτή ιστορία τρώει γύρω στα 3 χρόνια. Η γλώσσα είναι βεβαίως τα ιταλικά. Όποιος δεν τα μιλάει τρώει σούτ. Δεν είναι δυνατόν να ασκεί το ιατρικό επάγγελμα χωρίς άδεια άσκησης. Δίδακτρα για το πανεπιστήμιο και για την άδεια άσκησης υπάρχουν; δεν είναι πολλά, μα δεν είναι τσάμπα.

Έρχονται πάρα πολλοί Ρουμάνοι, Βούλγαροι, Ουκρανοί και Ρώσοι... νομίζουν πως είναι απλό πράγμα, μέχρι που να καταλάβουν τί σημαίνει η όλη αυτή διαδικασία. Όπως πάντα οι περισσότεροι χάνονται στο δρόμο.

Αυτά ισχύουν όχι μόνο από το πρώην ανατολικό μπλόκ, μα και για όσους έρχονται από Βραζιλία, Κούβα, Μεξικό, Αργεντινή, Χιλή, Κολομβία...

Έχω γνωρίσει έναν από κάθε περίπτωση (σχεδόν), μιάς που περνούν από το πανεπιστημιακό που είμαι. Δεν είναι απλό πράγμα. Αν τώρα νομίζει κανείς πως η Ιταλία είναι η εύκολη λύση, ας έρθει να το διαπιστώσει από πρώτο χέρι.

Σημείωση... η ειδικότητα είναι άλλο θέμα και είναι τελείως άσχετο από την αναγνώριση του πτυχίου και την άδεια άσκησης.

Φιλε μου δεν ηθελα να προσβαλω τα παιδια της Ιταλιας.Μιλησα για συγκεκριμενες πολεις εαν ειδες.Εχω ζησει και εγω στο εξωτερικο και ξερω πως ειναι.Ρατσιστικα φαινομενα,σε κοιτανε με μισο ματι,διαφορετικη γλωσσα,διαφορετικη κουλτουρα,διαφορετικοι ανθρωποι.Δεν πρεπει να ξεκινησουμε πολεμο μεταξυ μας.

Δεν πρεπει να πεσουμε στο επιπεδο ορισμενων φοιτητων της Ελλαδας που το μονο που κανουν ειναι να μας βριζουν και να μας πουλανε μαθηματα ηθικης.

Υ.Γ. Τα μεγαλυτερα ποσοστα επιτυχιας απο την Ρουμανια στο δικατσα τα εχουν τα παιδια απο το ΙΑΣΙΟ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Ναι,μιλησες για συγκεκριμενες πολεις...αναφερεις μαλιστα οτι στη Ναπολι σπουδαζουν 2000 Ελληνες ιατρικη emeleos !!Λοιπον σε πληροφορω οτι πλεον εχουμε μεινει ελαχιστοι,τη τελευταια πενταετια μαλιστα δεν ερχεται σχεδον κανενας!!Μαλλον καποιος θα σου ειπε οτι ΟΛΟΣ ο Ελληνικος πληθυσμος της Ναπολι,(φοιτητες,εργαζομενοι,στρατιωτικοι στις βασεις του ΝΑΤΟ εδω)ειναι περιπου 2000 και θα μπερδευτηκες.Και φυσικα ολοι ξερουν οτι και τα 2 πανεπιστημια της Ναπολι ειναι απο τα πλεον δυσκολα και ιστορικοτερα Ιταλικα πανεπιστημια.Μονο οσοι εχουν περασει απο δω ξερουν ποσο δυσκολο ειναι να περασεις μαθημα,ειδικα Ανατομια,Νευρολογια,Φαρμακολογια(σκετο φαρμακι!!).Αν υπαρχουν βυσματα στην Ιταλια?Ναι,υπαρχουν.Οπως υπαρχουν και στην Ελλαδα και στη Βουλγαρια και στη Ρουμανια και στην Αγγλια και σε ολο τον κοσμο....στο φιναλε ο καθενας μας ξερει ποσο εχει (η δεν εχει) μοχθησει!Ειμαι σιγουρος οτι καποτε θα φανει ποιος εχει και ποιος δεν εχει γνωσεις και βασεις ιατρικης.

Πριν απο 2 χρονια περιπου ειχε ερθει ενα τσουρμο Ελληναραδων απο Ανατολικες χωρες στη Ναπολι,ολοι στη τρελη χαρα νομιζοντας οτι ετσι θα γλιτωσουν το ΔΙΚΑΤΣΑ.Απ'οσο ξερω κανενας δεν πηρε Ιταλικο πτυχιο τελικα.Τουλαχιστον οι περισοτεροι τα παρατησαν μολις καταλαβαν τη δυσκολια του Ιταλικου πανεπιστημιου.

Αν παλι υπαρχει καποιος που πιστευει οτι τα πραγματα ειναι ευκολα στη Ναπολι και γενικοτερα στην Ιταλια?Ε, ας ερθει λοιπον να δει τη γλυκα!!!Οπως ειπε και ο Ιταλος συναδελφος παραπανω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με ξέρετε οι περισσότεροι.Η καλοκαιρινή δουλειά- απομόνωση εξαιτίας αναμονής δε μου επέτρεψε να συμμετάσχω στο φόρουμ και ούτε καν ήξερα μέχρι πριν 5 μέρες ότι τελικά δόθηκαν τράπεζες ερωτήσεων και έγιναν οι ψευτοεξετάσεις του δικατσά και αναγνωρίστηκαν περισσοτέρα πτυχία μαιμού... άσχετων από τη Ρουμανία ,τη Βουλγαρία και τη Γιουγκοσλαβία.Χτες μίλησα με φίλο μου που πάλευε 2 χρονια χωρίς επιτυχία να περάσει Παθολογία και Χειρουργική.Το πρώτο πράγμα που αναφώνησε ήταν:

ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Η ΜΑΡΙΕΤΑ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να είναι καλά το βόδι η Μαριέττα που έπρεπε να τη βάλουν να στολίζει την ΑΘήνα μαζί με τις υπόλοιπες αγελάδες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν βοηθησε μονον η μαριετα απο την νουδου...

ολα τα κομματα βαλανε πλατη...

και οι δικοι μας οι συνδικαλιστες ολων των αποχρωσεων και θεσεων* επισης με τον τροπο τους...

και εμεις οι αποδελοιποι μαλακες βοηθησαμε οσο μπορεσαμε...

κριμα να παρει ολους τους δικατσοψηφους η μαριετα :splats:

*(εχει αραγε προβληματιστει ο ΣΑΙΕΠ τι ρολο επαιξε στο θεμα αυτο το δικο του αιτημα για "τραπεζα ερωτησεων"...???)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.