Jump to content

Προς ΑΝΤΙΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ το αναγνωσμα


MEDuser

Recommended Posts

Αγαπητοι συναδελφοι καλησπερα! Πολυ αποκαλυπτικο το fora κ πολυ χρησιμο ομολογω!Μπορει ετσι ο καθενας να δει,να καταλαβει κ να φριξει..μ αυτα που λεγονται εδω μεσα.Τυχαια σας ανακαλυψα κ αρχισα αμεσως τη μελετη.Γρηγορα διαπιστωσα τον λεκτικο κ ''ιδεολογικο'' φασισμο ορισμενων συνομηλιτων κ εμεινα αναυδος.Ευτυχως αστειευονται κ αν οχι τοτε ευτυχως ειναι μειωψηφια οι γνωστοι αγνωστοι αυτοαποκαλουμενοι ΑΝΤΙΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ!!(Τι ειναι αυτο καινουρια εννοια;)Αλλες πιο ψυχραιμες φωνες κρατουν μετα βιας το επιπεδο-κ ευτυχως γι αυτο-μη καταφερνοντας ομως πολλες φορες να το πετυχουν. Σιγουρα μπορεις να ενημερωθεις κιολας.Δυστυχως η γευση που μενει ειναι πικρη στο τελος,εχοντας υποψην οτι βρισκεσε σε site ''συναδελφων ελληνων ιατρων'' Ας μη γελιωμαστε παιδια, ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ-ΑΠΟΨΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ,ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΑ Κ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΣΩΣΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Κ ''ΗΘΙΚΗ''(κ οχι με την εκκλησιαστικη εννοια)γιατι το ΗΘΟΣ πρεπει να ειναι κατα την μη ταπεινη μου γνωμη ΚΑΙ δικο μας προσον αν οχι ενα απο τα βασικα.Αυτα φαινεται ειναι ξεπερασμενες αξιες κ δεν διδασκονται πλεον απο τα ''συγχρονα''ελληνικα παν/μεια.!Αλλα ΕΛΕΟΣ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΣΤΑ ''ΑΝΩΤΕΡΩΝ''!!!ΝΟΗΤΙΚΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ! Κ ΝΑ ΚΑΘΥΒΡΙΖΟΥΝ ΜΕΡΟΝΥΚΤΗΣ ΤΟΥΣ ''ΚΑΤΩΤΕΡΟΥΣ''!!?Αυτο ειναι τουλαχιστον ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ!!Οσο δεν θα ηθελα να πεσω στα χερια ενως ασχετου εξ ανοτολων,αλλο τοσο δεν θα ηθελα να υποστω την απιστευτη εκ των εσω παραχθεισα επικινδυνη αλαζονια κ υπεροψια μιας ελληνικου τυπου διανοιας.!!ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!Αυτο διδασκει ο ορκος του Ιπποκρατη?Ας ειμαστε λιγο μετριοφρονες..Anyway..Gιατι ομως νοιαζεστε τοσο πολυ για τους ''ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ''!;;Αυτοι θα παρουν αυτο που τους αξιζει(..ισως κ καποιο κομματι της πιτας εαν το επιτρεπετε..)οπως κ οι υπολοιποι.Ασε που στη ζωη δεν διακρινονται παντα οι αξιοτεροι κ ιδιως στην χωρα αυτη. ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΩΩΩ!!ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΑΝ/ΜΕΙΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΟΝΕΙΡΑ Κ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ;;?Μηπως επρεπε να σας ρωτησουν κιολας τι σας βολευει να κανουν;;Κ ο θεος μηπως κ αυτος εκανε λαθος που δεν σας ρωτησε οταν δημιουργησε την κατωτερη αυτη ρατσα των ΔΙΚΑΤΣΑΔΩΝ;;!!Ειμαστε σοβαροι;!!..Γιατι εαν τους κρινετε σαν ιατρους τοτε μπαινετε στα χωραφια του υποτειθεται ''αδιαβλητου-αξιοκρατικου κ αξιοπιστου'' επισης made in greece οπως κ τα παν/μεια μας,ΔΙΚΑΤΣΑ.Γιατι αυτο ειναι που περασε πρωτους τους γιους καθηγητων κ ας ηταν ''τενεκεδες''! οπως μου ειπε παν/κος πλην εντιμος δασκαλος!!Αλλα βλεπετε το ειχαν κανει επιχειρηση.Φροντιστηρια-πακετα-γνωριμιες κλπ.Πολλα τα λεφτα Αρη..!Αυτα ολα τα επραξαν δικοι μας ανθρωποι κυριοι κ οχι Ρουμανοι ουτε Βουλγαροι!Τα εκαναν εκεινοι των οποιων η δουλεια ηταν να κρινουν αντικειμενικα κ να προστατεψουν τον πολυπαθο χωρο μας κ οχι να θησαυρισουν εις βαρος καποιων κα'ι'μενων οικογενειων γεμιζοντας τη χωρα ''τενεκεδες''Αλλα ποιος νοιαζεται γι αυτην.;(ελπιζω οσοι κοπτονται να μην κανουν τα ιδια αργοτερα..)Μηπως εκεινους πρεπει να κρινουμε τελικα κ οχι οσους προθυμα,αδιαμαρτυρητα κ καλοπιστα συμμετειχαν σε αυτη τη σικε δοκιμασια χανοντας χρονια απο την ζωη τους πιστευοντας αφελως πως η βελτιωση του επιπεδου των γνωσεων θα ηταν κ το κλειδι της επιτυχιας;Δεν γνωριζαν φυσικα πως τους περιμεναν για ''αρμεγμα'' κ μονο..ποιος νοιαζεται ομως για τις ζωες τους..; Οι Γιοσακιδες καραδοκουν.Σας λεω κ ισως σας φανει αστειο, συναδελφοι,αλλα οι καλυτεροι ειναι αυτοι που αργησαν να περασουν τις εξετασεις. Δεν ταυτιζω βεβαια αβασανιστα το Δικατσα με τα ελλ παν/μεια. Το ξερετε ομως πολυ καλα πως παρομοια φαινομενα-τακτικες ευδοκημουν κ δρουν ΑΣΥΣΤΟΛΩΣ στους κολπους των.Γι αυτους τους συναδελφους δεν ακουω τιποτε..Εδω δεν χρειαζεται ΚΑΘΑΡΣΗ;;Αραγε το κακο ειναι μονο εισαγωμενο κ οτι δεν μας βολευει η κοβει κομματι της πιτας;;Αναρωτιεμαι αν ολα τα υπολοιπα παραγραφονται λογω ακρατης φιλοδοξιας ορισμενων ''αριστουχων''που αποφασισαν να εξαργυρωσουν την τοση ''εξυπναδα'' τους επιλεγοντας ιατρικη..Και κατι αλλο: Ο υπερβολικος αριθμος των >60000 ιατρων εναντι των<30000 που χρειαζεται η αμοιρη αυτη χωρα ειναι κ αυτος δημιουργημα λανθασμενης κ ανευθυνης επι σειρα ετων πολιτικης εισαγωγης στις ιατρικες μας σχολες.Δεν νομιζω να φταιει μονο οι εισαγωγη 10000 εκ του ανατολικου block.Ειναι ενα ''εγκλημα'' που συντελειται κατ εξακολουθηση τα τελευταια χρονια -κυριως στις ιατρικες σχολες-αλλα κ σε αλλες ακομη σημερα.Δεν φωναξε κανεις γι αυτο;?Ακουω οτι θελουν να στησουν ιατρικη κ στην Κοζανη!!(κ ας με συγχωρουν οι κοζανιτες φιλοι μου)Τι λετε γι αυτο;;Ας ανοιξουμε σχολες να ζεισει κ ο κοσμος στην επαρχεια!!ΚΑΦΕΣΧΟΛΕΣ τις λεω εγω..Γι αυτο λοιπον πρωτα τα του οικου μας κ μετα να κρινουμε τις ''κατωτερες''φιλες,που οταν εμεις πολεμουσαμε τον Τουρκο (κ καλα καναμε) κ αργοτερα τους ιδιους μας τους εαυτους οπως κ σημερα,εκεινες ειχαν διεθνους φημης ιατρικ emkafes η.Ευχομαι σε οσους επιθυμουν να κανουν εξω ειδικοτητα να τα καταφερουν για να δουν εκει τι εστει ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ γιατι εδω θα αργισουμε με τοσες ''διανοιες''που μπλεξαμε.Και να μην ξεχνατε να υπενθυμιζετε στους Αμερικανους οτι εχουν να κανουν με ''Greek Genius''!!οχι αστεια..Οπως λεμε ''Greek Lover''etsi? Ευχαριστω! emthanx ΥΓ1.Ειμαι περιφανος που ειμαι ΕΛΛΗΝΑΣ αλλα με την καλη εννοια ΥΓ2.Συγχωρεστε με για την εκταση του κειμενου.Δεν θα το ξανακανω.Ελπιζω να αξιζε τον πολυτιμο χρονο σας. ΥΓ3.Ας μην πτοουνται οι ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ απο τους ΑΝΤΙΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ νονους τους..una fatsa una ratsa.. ΥΓ4.Γνωριζω πως οι ελληνες διαπρεπουν στο εξωτερικο αν κ οχι ολοι.Εκει βγαινει ο καλος μας εαυτος..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Last Reply

ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΕ ΠΕΣ ΣΤΟΝ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΑ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΙΟΣΑΚΗ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ!!

:D:D:D

ΑΣ ΠΡΟΣΕΥΧΗΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΩΣΤΕ ΟΙ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ 2003 ΚΑΙ ΤΑ 8 ΤΗΣ ΡΟΥΜΑΝΙΑΣ!

ΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΜΕΙΝΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΡΔΕΣ ΤΩΝ ΒΑΡΒΑΡΩΝ!

ΑΜΗΝ!!!!

ΤΙ ΓΕΛΙΑ!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγκροτημένο το post σου και με ευδιάκριτες θέσεις, όμως θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι αν ξεκινάς από τη βάση ότι το πρόβλημα δημιουργείται από τους πολλούς που μπαίνουν με Πανελλήνιες, θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι ξεκινάς λάθος.

Γιατί όταν μπήκα εγώ (1997), μαζί μου μπήκαν άλλοι 250. Και η Αθήνα έχει τη μεγαλύτερη Σχολή.

Δε νομίζω αυτοί οι 250 να δημιούργησαν το πρόβλημα της ανεργίας, ε;

Ειδικά αν έγιναν υπερδιπλάσιοι και τελείωσαν 600 και συνάντησαν άλλους 1000 που ήρθαν με ΔΙΚΑΤΣΑ.

Εκτός αν τελικά το πρόβλημα είναι οι 250 που έστρωσαν τον κώλο τους και πέρασαν Πανελλήνιες. Αν είναι έτσι, να καταργήσουμε την είσοδο με Πανελλήνιες στην Ιατρική, αλλά προς Θεού! Μην καταργήσουμε τους υπόλοιπους 1000τόσους γιατί θα μας πούνε ρατσιστές!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγκροτημένο το post σου και με ευδιάκριτες θέσεις, όμως θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι αν ξεκινάς από τη βάση ότι το πρόβλημα δημιουργείται από τους πολλούς που μπαίνουν με Πανελλήνιες, θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι ξεκινάς λάθος.

Γιατί όταν μπήκα εγώ (1997), μαζί μου μπήκαν άλλοι 250. Και η Αθήνα έχει τη μεγαλύτερη Σχολή.

Δε νομίζω αυτοί οι 250 να δημιούργησαν το πρόβλημα της ανεργίας, ε;

Ειδικά αν έγιναν υπερδιπλάσιοι και τελείωσαν 600 και συνάντησαν άλλους 1000 που ήρθαν με ΔΙΚΑΤΣΑ.

Εκτός αν τελικά το πρόβλημα είναι οι 250 που έστρωσαν τον κώλο τους και πέρασαν Πανελλήνιες. Αν είναι έτσι, να καταργήσουμε την είσοδο με Πανελλήνιες στην Ιατρική, αλλά προς Θεού! Μην καταργήσουμε τους υπόλοιπους 1000τόσους γιατί θα μας πούνε ρατσιστές!

Sovereign Χαιρομαι που ακους τη φωνη της λογικης σου.Εδω ομως ειναι απλη αριθμητικη.60000-30000=30000.Απο αυτους μονο οι 10000 ειναι απο εξω.Αρα μας περισευουν 20000 κ οχι 250.Μραβο σου που τα καταφερες το 1997 .Αξια.Καποιοι αλλοι δεν περασαν για καποια μορια.Δεν μπορουμε να αφοριζουμε τοσο ευκολα.Εξαλου το μοναδικο στην ουσια επιχειρημα των παννελαδικων εχει κουρασει.Εκτοτε ακολουθησαν πολλα.Αλλοι παρεκτραπησαν κ αλλοι βρηκαν τον δρομο τους. Στον paleologo θα ελεγα να αλλαξει ρεπερτοριο,οπως επισης να μην με ενταξει σε καμια απο τις 2 ομαδες.Μακρια απο μενα.. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχει άδικο ο MEDuser στη λύση του προβλήματος. Με την απαγόρευση των μετεγγραφών εξωτερικού, κάποιος το σκέφτεται 2 φορές πριν φύγει έξω.

Ίσα ίσα, το ΥΠΕΠΘ θα γλιτώσει και χρήματα αν μειώσει τις θέσεις των φοιτητών από 250... στις 100. ;)

Και θα γίνει και καλύτερη δουλειά που παραπονιούνται τόσοι για το αδιαχώρητο στους θαλάμους.

Πάντα θα φεύγουν άτομα έξω, αυτό δεν θα σταματήσει ποτέ. Αυτό που με κάνει να γελάω πάντως είναι ότι οι περισσότεροι ΑΝΤΙΔΙΚΑΤΣΑδες δεν ενδιαφέρονται τόσο για το επίπεδο των ιατρών που έρχονται απ'έξω, όσο για το αδιαχώρητο που φοβούνται ότι θα γίνει στις ειδικότητες.

Ουσιαστικά το μίσος πηγάζει απ'τον επαγγελματικό ανταγωνισμό και όχι κάποια ηθική επιταγή μην και τυχόν εξασκήσουν ιατρική ημιμαθείς επιστήμονες...

Είναι θλιβερό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

MEDuser, κανείς δεν κατηγορεί μόνο τους "10000" στους οποίους αναφέρεσαι. Γενικά η δυσαρέσκεια είναι προς αυτούς που μπήκαν με πλάγιους emkwlos τρόπους, είτε αυτοί λέγονται ΔΙΚΑΤΣΑ (εν μέρει πλάγιος) , είτε λέγονται τέκνα καθηγητών, μεγαλογιατρών, κλπ. Δε φαντάζομαι ότι πιστεύεις πως το αδιαχώρητο δημιουργείται από τους 1000 περίπου (άντε 1200) σπουδαστές που περνούν κάθε χρόνο με πανελλήνιες;

Και αν και οι 1000/έτος σου φαίνονται πολλοί, πόσο μπορεί αυτός ο αριθμός να μειωθεί; Αν μειωθεί, οι βάσεις εισαγωγής θα αυξηθούν σε τέτοιο βαθμό που θα είναι παράλογο να πιστεύουμε ότι εισήχθησαν οι ικανότεροι και όχι οι πιο τυχεροί (από τους ήδη ικανούς).

Και κάτι τελευταίο emexcl : Από το 2006 οι εκ Ρουμανίας θα αναγνωρίζονται ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΤΣΑ. Και απολύτως λογικό είναι να συρρεύσουν τότε στην Ελλάδα όσοι δεν έχουν περάσει όλα αυτά τα χρόνια το ΔΙΚΑΤΣΑ και ακόμα περισσότεροι. Γι 'αυτό οι φοιτητές πρέπει να κινητοποιηθούν και να ζητήσουν ένα είδος εξετάσεων για την άδεια άσκησης επαγγέλματος. Και αφού λόγω Ε.Ε. απαγορεύονται οι εξετάσεις αποκλειστικά για τους φοιτητές που ήρθαν απ' έξω (Ρουμανία), μπορούμε να ζητήσουμε ενιαίες εξετάσεις για το πτυχίο, τις οποίες θα πρέπει να περάσουν ΟΛΟΙ οι φοιτητές, είτε από Ελλάδα είτε από οπουδήποτε. Αυτά και ευχαριστώ για την υπομονή σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξετάσεις άδειας άσκησης επαγγέλματος έχουν ήδη κάποιες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Ναι θα ήταν καλό να έρθουν και στην Ελλάδα.

Και εξετάσεις για ειδικότητα μέσω ΑΣΕΠ, ακόμα καλύτερα!

(χμμ, τα έχουμε ξαναπεί τόσες φορές αυτά, έχω βαρεθεί...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξετάσεις άδειας άσκησης επαγγέλματος έχουν ήδη κάποιες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Ναι θα ήταν καλό να έρθουν και στην Ελλάδα.

Και εξετάσεις για ειδικότητα μέσω ΑΣΕΠ, ακόμα καλύτερα!

(χμμ, τα έχουμε ξαναπεί τόσες φορές αυτά, έχω βαρεθεί...)

Ναι, αλλά αν έρθουν στην Ελλάδα ουσιαστικά θα επηρεάζουν μόνο τα Ελληνικά πτυχία, καθώς οι λοιποί "Ευρωπαίοι" θα έρχοντια με άδεια άσκησης επαγγέλματος... :angry:

Για τις εξετάσεις για ειδικότητα μέσω ΑΣΕΠ μαζί σου 100%.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητοι συναδελφοι καλησπερα!

Καλησπέρα και σε σένα, και καλώς μας ήρθες.

Δε θα κάνω σχόλια για ορθογραφίες/συντακτικά κλπ κλπ, παρά μόνο επισημαίνω ότι ο γιατρός, ως μορφωμένος άνθρωπος, οφείλει να γνωρίζει να εκφράζεται σωστά. Σε κάθε μορφωμένο άνθρωπο οι παρατηρήσεις είναι χρήσιμες: διορθώνεται...

Διεθνούς φήμης ιατρικές σχολές όταν εμείς πολεμούσαμε τους Τούρκους είχε μόνο η Ιταλία από τους συνηθισμένους προορισμούς των Ελλήνων φοιτητών ιατρικής εξωτερικού. Έχω απαντήσει σε άλλο θέμα πιο αναλυτικά...

Και όσο για τις "καφεσχολές" της ελληνικής επαρχίας, την ποιότητα της εκπαίδευσης σε αυτές προφανώς μπορούμε να αφήσουμε να κρίνουν οι φοιτητές τους που επίσης συμμετέχουν σε αυτή τη συζήτηση...

Χρύσααααα... έναν βαρύ γλυκό :P:P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, αλλά αν έρθουν στην Ελλάδα ουσιαστικά θα επηρεάζουν μόνο τα Ελληνικά πτυχία, καθώς οι λοιποί "Ευρωπαίοι" θα έρχοντια με άδεια άσκησης επαγγέλματος... :angry:

Ε κουλ... ;)

Έτσι θα βολευόμαστε εμείς εξ Ιταλίας και θα τρώτε σκατά εσείς που περάσατε πανελλαδικές, ιδρώσατε, μπλα μπλα μπλα...

(πλάκα κάνω, αν και υπάρχει λύση αν έρθει οδηγία από την ΕΕ να μπει εννιαία πανευρωπαϊκή εξέταση για όλους τους απόφοιτους σε καμιά 10ριά χρόνια)

Για τις εξετάσεις για ειδικότητα μέσω ΑΣΕΠ μαζί σου 100%.

Ρε να πάρει αυτό είναι και εύκολο και νόμιμο.

Μα γιατί δεν το κάνουν; Τί συμφέροντα κρύβονται; :angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

MEDuser οι σχολές της επαρχίας ορισμένες φορές κάνουν και καλύτερη δουλειά από τις σχολές των νομών Αττικής και Θεσσαλονίκης. ;)

Ίσα ίσα, κατά τη γνώμη μου το glamour που έχουν τα μεγάλα πανεπιστήμια δημιουργούν έριδες μεταξύ των καθηγητών με αποτέλεσμα να μην τηρούνται πάντα όλα τα στάνταρ αξιοκρατίας μεταξύ των ΔΕΠ.

Αντίθετα στην επαρχία τα πάντα είναι πολύ απλούστερα... διαφωνώ ότι είναι "καφεσχολές".

Παράδειγμα από την πραγματικότητά της Ιταλίας: εγώ είμαι στο πρώτο πανεπιστήμιο της ιταλικής πρωτεύουσας και καμιά φορά την ψωνίζω από τους καθηγητές-ντίβες. Αντίθετα στις μικρές πόλεις γίνεται πιο ουσιαστική δουλειά και λιγότερες φανφάρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα έχει εξαντληθεί...όλοι λέμε τα ίδια και τα ίδια. Και κανείς δεν είναι αντιδικατσάς...μ@λ@κ@ς δεν είναι να κάθεται να βλέπει να τον πατάνε και να μην αναγνωρίζεται ο κόπος του και να μην αντιδρά κι από πανω γιατί θα τον πούνε και ρατσιστή...Συγνώμη που μας πατάτε αγαπητοί συνάδελφοι;; Λυπάμαι αλλά προσωπικά δεν πρόκειται να το πω.

Και να σας πω και κάτι στην τελική;; Τί ζητάμε;;;; ΤΙ; ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ να πάρει και να σηκώσει...δηλαδή ΕΓΩ που ΔΙΚΑΙΑ ΜΕ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ (μια διαδικασία ανάλογη του ΑΣΕΠ, ανάλογη των διαγωνισμών γενικά μια διαδικασία που το κράτος είπε...θέλω 10 άτομα να τα βάλω να γίνουν γιατροί...ποιοί είναι οι καλύτεροι;;; εεε αυτούς παίρνω) ΞΑΝΑΖΗΤΑΩ να μπω σε διαδικασία αξιολόγησης. ΔΙΑΓΡΑΦΩ τα 10 χρόνια και ζητάω ΑΔΙΑΒΛΗΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΩΣΤΕ ΟΣΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΡΗΜΑΔΟΚΡΑΤΟΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ να μας ξαναβάλει όλους σε μια γραμμή και να τρέξουμε. And may the best win. Και τολμάτε να με πείτε και ρατσίστρια;;;;Μήπως να κάτσω να με άντε μην πω τώρα;

Και αυτά για το επίπεδο να τα πουλάτε αλλού. Μπούρδες επίπεδο και φύκια για μεταξωτά κορδέλες. Όταν πάτε να κάνετε την ματσακονιά την κάνετε με επίπεδο...γι αυτό κάθε τρεις και λίγο το σύλλογός σας είναι στο ΣτΕ για να βάζει από παραθυράκια κόσμο...Άκου φίλε μου θα μας τρελάνουν εδώ μέσα! Όσο για τον δόλιο τον έλληνα ασθενή που σε έπιασε σφάχτης και κόψιμο πάσαρε του το σλαβόφωνο πτυχίο να δω αν θα κάτσει να τον κουράρεις. Άκου δεν μας νοιάζει το επίπεδο περίθαλψης του έλληνα ασθενή

ενώ εσάς ήταν πρώτο μέλημά σας να τους σώσετε...τα άγια δικατσόπαιδα.

Εγώ το είπα κι αλλού λόγια ωραία δεν ξέρω. Ξέρω όμως ότι την κατάσταση εσείς την έχετε μπλοκάρει όχι οι έλληνες επιτυχόντες εις Πανελλήνιες εξετάσεις. Και πάλι εγώ ζητάω να προκυρηχθούν θέσεις για ειδικευόμενους και να μπούμε στην διαδικασία να αναμετρηθούμε...κι εκεί να δω πόσα απίδια βγάζει ο σάκος. Και αν δεν αξίζω μια θέση (καθώς προέρχομαι από καφεσχολή όπως είπε ο συνάδελφος που είναι τέτοιου επιπέδου και Large και γενικά ξέρει τί γίνεται στην Ελλάδα ώστε να βγάζει και συμπεράσματα) να μην την πάρω ποτέ.

Και μετά από όοοοολα αυτά να είσαι και ρατσιστής!!!

Υ.Γ. Σαράντο πασά μου, με 2 φουσκάλες ο καφές;;; :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε να πάρει αυτό είναι και εύκολο και νόμιμο.

Μα γιατί δεν το κάνουν; Τί συμφέροντα κρύβονται; :angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ουσιαστικά το μίσος πηγάζει απ'τον επαγγελματικό ανταγωνισμό και όχι κάποια ηθική επιταγή μην και τυχόν εξασκήσουν ιατρική ημιμαθείς επιστήμονες...

Συμφωνώ απόλυτα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν τα έχουμε με τους ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ τα έχουμε με το ΔΙΚΑΤΣΑ που είναι απλά ένα σουρωτήρι που η διάμετρος των οπών του είναι μεγαλύτερη της διαμέτρου του πάτου του....

Τα έχουμε με το σύστημα που επιτρέπει τη συμφόρηση των αναμονών στις ειδικότητες, τη στιγμή που θα έπρεπε να φροντίζει

α)Να απορροφά τους επιστήμονες που δημιούργησε με έξοδα του Έλληνα φορολογούμενου.

β)Να φροντίζει ώστε να βγαίνει στον επαγγελματικό στίβο ιατρικο δυναμικό καταρτισμένο με υψηλό γνωστικό επίπεδο και ακμαίο.

Αντίθετα αυτό το σύστημα κάνει αθρόα εισαγωγή ιατρών από ξένα πανεπιστήμια χωρίς να διασφαλίζει την επάρκειά τους.Παράλληλα αφήνει τους νέους επιστήμονες να μαραζώνουν σε λίστες αναμονών ώστε όταν κληθούν να εκπαιδευθούν περαιτέρω αλλά και να προσφέρουν στον ασθενή, να έχουν χάσει την επαφή με την εκπαιδευτική διαδικασία, να έχουν μείνει πίσω από άποψη γνώσης και "προπόνησης" και πρακτικής άσκησης.Σε γενικές γραμμές οι ακμαίοι 25άρηδες απόφοιτοι μπαίνουν στο ψυγείο απόπου θα βγουν 30+ μπουχτισμένοι άνεργοι που πλέον νοιάζονται κυρίως για να εργαστούν σε μια υπαλληλική θέση.Και σε αυτή τη διαδικασία "καίγονται" και τα καλύτερα επιστημονικά μυαλά, με συνέπεια το επίπεδο των ιατρών να υποβαθμίζεται και αυτό να αφορά όλους ανεξαρτήτως σχολής αποφοίτησης.

Με την πλειοψηφία των συναδέλφων που προτίμησαν να σπουδάσουν σε πανεπιστήμια αμφιβόλου επιπέδου τα έχουμε γιατί

α)Υποτίμησαν την Πολιτεία και τους συμπολίτες τους και έφυγαν με το σκεπτικό πως θα βρουν κάποιο παραθυράκι ή κάποιο μέσο πίεσης (πχ πόλεμοι στις χώρες σπουδών, νομιμοφανείς προσφυγές που ακυρώνουν την ανεξάρτητη άσκηση πολιτικής από τον αρμόδιο φορέα για την υποδοχή τους) ώστε να έρθουν με μεταγραφή σε ελληνικά πανεπιστήμια ή να αναγνωριστούν τα πτυχία τους, δρώντας διά της απαράδεκτης μεθόδου του εκβιασμού και της αυθαιρεσίας.

β)Δεν ήταν και δεν είναι έτοιμοι να δεχθούν το κόστος της επιλογής τους, όπως δεν καταδέχτηκαν και τις εναλλακτικές που προσφέρει το ελληνικό σύστημα εκπαίδευσης(πχ αφου δεν σε πάει η ιατρική βρε αδερφέ, μια χαρά είναι και η κτηνιατρική...κάτι το οποίο είπε κάποτε ο γράφων μην έχοντας υπολογίσει κάποια εύνοια της τύχης, όμως είμαι περήφανος για το θάρρος της απόφασης εκείνης). Αυτό δεν τους τιμάει σαν άτομα και τους υποβιβάζει σε προσωπικό επίπεδο.

γ)Θεωρούν εαυτούς έξυπνους, μάγκες και λεφτάδες όταν θέλουν συγκριθούν με τους πληβείους που σκίστηκαν για να κατακτήσουν τη θέση τους σε ένα ανταγωνιστικό και αξιοκρατικό σύστημα.Και αυτή η λογική διέπει και την δράση τους και τις προσπάθειές τους είτε πάρουν μεταγραφή σε ελληνική σχολή είτε έρθουν σαν νέοι γιατροί και προσπαθούν να κομπλάρουν τους συναδέλφους με ελληνικά πτυχία (είναι γνωστό φαινόμενο να καμόνονται με υφάκι πως ξέρουν για το τάδε απίθανο σύνδρομο που διάβασαν το προηγούμενο βράδυ).

δ)Γιατί για να πας στο εξωτερικό για 6 χρόνια σπουδές είναι μια απόφαση που θέλει κότσια και να έχεις μέσα σου βαθιά ριζωμένη αντίληψη ότι έχεις να προσφέρεις σε αυτήν την επιστήμη και αυτή η επιστήμη σε γεμίζει. Αυτό ήταν άραγε το κίνητρο του Τσαλίκη και του Καραφώτη;Όχι φυσικά και ούτε θα μπορούσαν να έχουν αυτό το κίνητρο τα στιφη της ελληνικής νεολαίας που ξενιτεύτηκαν για να γίνουν γιατροί στη Ρουμανία και τις όμορες χώρες, γιατί αυτό είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο. Πήγαν γιατί είτε το οικογενειακό-κοινωνικό τους περιβάλλον ή οι ίδιοι είχαν το ψώνιο τους να γίνουν γιατροί γκλαμουράτοι με πτυχία και γιατρεία και ταμπελίτσες έξω απτην πόρτα.Γιατί η άλλη λύση που έμενε για να τσιμπήσεις γερό χαρτί στην Ελλάδα των πακέτων της ΕΕ και να αυξήσεις το κοινωνικό σου status ήταν να κάνεις καμιά κομπίνα, όπως έκαναν οι φραγκάτοι γείτονές τους στα βόρεια προάστεια και τους ζήλευαν.Και δεν είχε προαναγγείλει και ο Αντ1 το Fame ακόμα ρε γμτ...

Αν τους θεωρούμε αναξιόπιστους και ψωροφαντασμένους, αυτοί φταίνε και τα πεπραγμένα τους και όχι εμείς....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι μόνο ο φόβος της ανεργίας και η αναμονή για την ειδικότητα.

Τα συζητάμε και με συμφοιτητές μου όλα αυτά και πολλοί(ειδικά αυτοί που κάνουν αγροτικό) προβληματίζονται και για το επίπεδο της ιατρικής στην Ελλάδα,και για τη συνεργασία με τους λουφαδόρους και άσχετους που είναι προβληματική,και για τα ιατρικά λάθη που όπως λένε οι έρευνες έχουν αυξηθεί και κυρίως για το γεγονός ότι ο κόσμος αντιμετωπίζει πλέον με μεγάλη καχυποψία τους γιατρούς και δύσκολα δείχνει εμπιστοσύνη..Ακόμη κι αν μπεις στην ειδικότητα μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου υπό αυτές τις συνθήκες;

Σίγουρα τον επαγγελματικό ανταγωνισμό θα τον αντιμετωπίσουμε άμεσα,αλλά ο μεγάλος κίνδυνος σε βάθος χρόνου είναι τα υπόλοιπα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε βαριέσαι Ten-Ten,κατά μία έννοια αυτοί καλά κάνουν και εκμεταλλεύονται τα

διάφορα παραθυράκια,πόρτες,βύσματα κ.ο.κ

Το θέμα είναι όπως έχω ξαναπεί ότι οι καθηγητές μας,το υπουργείο,ο ιατρικός ΄

σύλλογος δεν έχουν σε υπόληψη την ίδια τους την επιστήμη και ενδιαφέρονται για την καρεκλίτσα τους και τα παχυλά εισοδήματά τους..

Άμα χαθεί ο σεβασμός και το μεράκι γιαυτό που υπηρετείς άστα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι είναι πρωτίστως θέμα συστήματος. Άλλωστε το ψώνιο είναι ίδιον των περισσότερων εκ των συμπατριωτών μας.

Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο...Εγώ πάντως δεν θα πετροβολήσω, αρκεί να μην προκληθώ....

Μας μένει η ελπίδα και η δραστηριοποίηση.

Πάντως δεν μπορώ να χωνέψω το ότι αντιδρούσαμε με καταλήψεις στις εξετάσεις για ειδικότητα. Ναι, φταίνε και οι παρατάξεις που αποπροσανατολίζουν τους φοιτητές....Αυτοί οι μόνιμοι επαγγελματίες επαναστάτες που μέτρο της επιτυχίας τους είναι η σφοδρότητα της σύγκρουσης με τους θεσμούς και όχι το συμφέρον του τόπου και του συνόλου που εκπροσωπούν....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υ.Γ Ξέχασα να αναφέρω το εξής που για μένα είναι το άκρον άωτον της υποκρισίας:

Πριν 2-3 βδομάδες η ΝΕΤ είχε μια εκπομπή με θέμα τη διαφαινόμενη αύξηση των

ιατρικών λαθών και την δραστηριοποίηση ασφαλιστικών εταιριών και δικηγόρων

γύρω από το θέμα.Η δημοσιογράφος αναρωτήθηκε εύλογα αν έχει πέσει το επίπεδο των ιατρικών σπουδών στην Ελλάδα και όλοι εν χορώ έσκιζαν τα ιμάτιά τους (εκπρόσωποι από το πανεπιστήμιο,τον ΙΣΑ και οι λοιποί) ότι δυστυχώς υπάρχει μεγάλη εισροή απόφοιτων από τις πρώην ανατολικές χώρες και ότι οι εξετάσεις του

ΔΙΚΑΤΣΑ πρέπει να αλλάξουν μορφή και εμείς τα λέμε,αλλά δεν ξέρουμε τι θα γίνει

τελικά και άλλοι τέτοιοι φαρισαϊσμοί.

Λυπάμαι πολύ ,γιατί ο κόσμος που δεν έχει σχέση με την ιατρική ,βλέποντας την

επιθετικότητα της δημοσιογράφου,τις διάφορες ιστορίες ανθρώπων που είχαν όντως

ταλαιπωρηθεί και τα μισόλογα των "δικών" μας θα έβγαλε λάθος συμπεράσματα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι είναι πρωτίστως θέμα συστήματος. Άλλωστε το ψώνιο είναι ίδιον των περισσότερων εκ των συμπατριωτών μας.

Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο...Εγώ πάντως δεν θα πετροβολήσω, αρκεί να μην προκληθώ....

Μας μένει η ελπίδα και η δραστηριοποίηση.

Πάντως δεν μπορώ να χωνέψω το ότι αντιδρούσαμε με καταλήψεις στις εξετάσεις για ειδικότητα. Ναι, φταίνε και οι παρατάξεις που αποπροσανατολίζουν τους φοιτητές....Αυτοί οι μόνιμοι επαγγελματίες επαναστάτες που μέτρο της επιτυχίας τους είναι η σφοδρότητα της σύγκρουσης με τους θεσμούς και όχι το συμφέρον του τόπου και του συνόλου που εκπροσωπούν....

Σίγουρα ήταν λίγο μ@λ@κί@ η κατάληψη ενάντια στη θέσπιση εξετάσεων για την ειδικότητα αλλά εκείνη την περίοδο δε μπορούσες να συνειδητόποιήσεις τι συνέβαινε.Άσε που εκείνο το νομοσχέδιο πέραν των εξετάσεων είχε κάποια σημεία

πολύ επικίνδυνα κατά τη γνώμη μου (εξετάσεις για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος,αρμοδιότητα ΕΣΥ στις πανεπιστημιακές κλινικές κ.α) και δεν έπρεπε να περάσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σίγουρα ήταν λίγο μ@λ@κί@ η κατάληψη ενάντια στη θέσπιση εξετάσεων για την ειδικότητα αλλά εκείνη την περίοδο δε μπορούσες να συνειδητόποιήσεις τι συνέβαινε.Άσε που εκείνο το νομοσχέδιο πέραν των εξετάσεων είχε  κάποια σημεία

πολύ επικίνδυνα κατά τη γνώμη μου (εξετάσεις για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος,αρμοδιότητα ΕΣΥ στις πανεπιστημιακές κλινικές κ.α) και δεν έπρεπε να περάσει.

Μπουάχαχαχαχα

Τώρα μάλιστα!!!

Αντί να γίνει κατάληψη για να βελτιωθεί το νομοσχέδιο και να γίνει πιο αντικειμενικό σύμφωνα με τα συμφέροντα των φοιτητών το θάψατε ολόκληρο.

Και καμαρώνεις κιόλας για την επιτυχία.

Το μόνο που καταφέρατε είναι να συνεχιστεί η ίδια κατάσταση για καμία πενταετία ακόμα. Τότε όμως οι αναμονές θα έχουν χτυπήσει την... δεκαετία.

Καλά σαράντα... (με όλη την σημασία της φράσης γιατί στα σαράντα θα αρχίζει κανείς να δουλεύει πλέον ως ειδικευμένος)

emkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ContaStoPtyxio

Σίγουρα ήταν λίγο μ@λ@κί@ η κατάληψη ενάντια στη θέσπιση εξετάσεων για την ειδικότητα αλλά εκείνη την περίοδο δε μπορούσες να συνειδητόποιήσεις τι συνέβαινε.Άσε που εκείνο το νομοσχέδιο πέραν των εξετάσεων είχε κάποια σημεία

πολύ επικίνδυνα κατά τη γνώμη μου (εξετάσεις για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος,αρμοδιότητα ΕΣΥ στις πανεπιστημιακές κλινικές κ.α) και δεν έπρεπε να περάσει

Αυτό το δεν καταλαβαίναμε τι μας γίνεται δεν νομίζω ότι μας τιμάει και πολύ και αν είναι έτσι τότε προτείνω να τα παρατήσουμε και να αφήσουμε τους ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ ήσυχους να κάνουν τη δουλειά ως πιό κατάλληλοι, καθότι είναι υποχρεωτικό προσόν να έχεις το στοιχειώδες IQ για να γίνεις γιατρός....Εγώ νομίζω ότι μια χαρά μπορούσαμε να καταλάβουμε, όμως κάποιοι ψήφιζαν κατάληψη για τους προαναφερθέντες λόγους, κάποιοι για το άραγμα και να τα αποτελέσματα....

Επίσης οι εξετάσεις για άδεια ασκήσεως δεν κάτι δαιμονικό και θα έπρεπε να φοβίζει μόνο αυτούς που έχουν λόγους να φοβούνται. Εκτός από την ιατρική στο εξωτερικό ήδη εφαρμόζονται για άλλους σοβαρούς επαγγελματικούς κλάδους στην Ελλάδα(πχ ναυπηγοί) και κανείς δεν ξεσηκώθηκε.Είναι κατά κανόνα πανεύκολες και απλά διασφαλίζουν ένα minimum επίπεδο των επαγγελματιών.

Οσον αφορά την αρμοδιότητα του ΕΣΥ στις πανεπιστημιακές κλινικές νομίζω ότι μια χαρά απεργίες θα έκαναν οι καθηγητές μας, εμείς γιατί ανησυχήσαμε τόσο και κάναμε τον κόσμο άνω κάτω;....

ΟΙ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΜVΛVΚHΑ ΚΑΙ ΜΙΣΗ!ΤΕΡΜΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπουάχαχαχαχα

Τώρα μάλιστα!!!

Αντί να γίνει κατάληψη για να βελτιωθεί το νομοσχέδιο και να γίνει πιο αντικειμενικό σύμφωνα με τα συμφέροντα των φοιτητών το θάψατε ολόκληρο.

Και καμαρώνεις κιόλας για την επιτυχία.

Το μόνο που καταφέρατε είναι να συνεχιστεί η ίδια κατάσταση για καμία πενταετία ακόμα. Τότε όμως οι αναμονές θα έχουν χτυπήσει την... δεκαετία.

Καλά σαράντα... (με όλη την σημασία της φράσης γιατί στα σαράντα θα αρχίζει κανείς να δουλεύει  πλέον ως ειδικευμένος)

emkiss

Δεν καμαρώνω αγαπητέ..απλά λέω ότι το συγκεκριμένο νομοσχέδιο (του Παπαδόπουλου) έθιγε πολλά θέματα του ιατρικού χώρου που θα καθιστούσε το χώρο της υγείας δυσλειτουργικό σε πολλούς τομείς.Και δεν μιλάω για φοιτητικά

θέματα μόνο,αλλά για αλλαγές σε όλο το φάσμα της ιατρικής με το γνωστό τρόπο των Ελλήνων πολιτικών:αντί να ξεκινήσουν από κάτω για να θεμελιώσουν μια

αλλαγή ξεκινάνε από τη μέση και σε μερικά χρόνια γκρεμίζεται το αυθαίρετο...

πολιτικών:αντί να ξεκινούν από τα θεμέλια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελοσπάντων αν και δεν είναι της παρούσης το όλο θέμα θέλω να προσθέσω ότι

το συγκεκριμένο νομοσχέδιο δεν έθιγε καθόλου θέματα ΔΙΚΑΤΣΑ και λοιπών

παρανομιών οπότε ήταν κάπως προκλητικό το να βάζει διάφορους φραγμούς

για τους υπόλοιπους.Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ και των εξετάσεων και της συνεχούς εκπαίδευσης και της συνεχούς αξιολόγησης,αλλά να ξέρουμε τι μας γίνεται και να υπάρχει μια λογική συνέχεια και ίδια μέτρα και σταθμά για όλους.

Επιτέλους να βρεθεί ένας υπουργός που να ενδιαφέρεται και να έχει τα κότσια να

τραβήξει μια γραμμή και να πει:

Από εδώ και πέρα και για τάδε χρονικό διάστημα θα ισχύουν τα εξής μπλα,μπλα για

φοιτητές,άδειες ασκήσεως,ειδικότητες,γιατρούς,νοσοκομεία,πανεπιστήμια,ώστε να

έχουμε τα συγκεκριμένα επιθυμητά αποτελέσματα.Έτσι πρέπει όχι ράβε ξήλωνε δουλειά να μη σου λείπει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελοσπάντων αν και δεν είναι της παρούσης το όλο θέμα θέλω να προσθέσω ότι

το συγκεκριμένο νομοσχέδιο δεν έθιγε καθόλου θέματα ΔΙΚΑΤΣΑ και λοιπών

παρανομιών οπότε ήταν κάπως προκλητικό το να βάζει διάφορους φραγμούς

για τους υπόλοιπους.

Γιατί ρε φίλε είστε σε άλλα έτσι και σε άλλα γκιουβέτσι; Γιατί τα δικά μας σύκα και τα δικά σας καρύδια; Αν θες ισονομία και ίδιο επίπεδο ιατρών από το εξωτερικό (που πιστεύεις είναι χαμηλό) τότε να το ζητάς όλο το «πακέτο», όχι μονάχα τα σημεία που σ'ενδιαφέρουν.

Συμφωνώ με τις αδιάβλητες εξετάσεις ΔΙΚΑΤΣΑδων και για ειδικότητα (μακάρι!) αλλά γιατί δηλαδή να μην έχει η Ελλάδα εξετάσεις αδείας επαγγέλματος, όπως οι περισσότερες σοβαρές χώρες του κόσμου;

Εγώ μόνο στην Ελλάδα (από το δυτικό κόσμο) ξέρω να ισοδυναμεί Πτυχίο με Άδεια Άσκησης Επαγγέλματος δίχως άλλης μορφής εξέτασης post-lauream. Στις ΗΠΑ έχουν το USMLE Step 3, στη Γερμανία τα Staatsexamen, στην Ιταλία 3μηνη υποχρεωτική εξάσκηση σε νοσοκομείο με δερβέναγες-επιτηρητές από πάνω και στο τέλος εξετάσεις αλά USMLE. Ακόμα και σε χώρες που δεν έχουν εξετάσεις έχουν υποχρεωτική πολύμηνη internship σε νοσοκομείο.

Ελλάδα βγαίνεις και μπορείς κατευθείαν να πας να σφάξεις τον άμοιρο τον επαρχιώτη στο Περιφερειακό Ιατρείο. Βρίζετε τους ξένους (πολλές φορές δίκαια λόγω παθολογικής ασχετοσύνης!) αλλά έλεος... ισονομία άμα είναι να ζητάμε πράγματα...

emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.