Jump to content

Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο για ειδικότητα


Recommended Posts

Καλησπέρα, 

θεωρω και άλλοι θα είναι στο ίδιο δίλλημα για αυτό ανοίγω νέο θέμα για να μαζευτούν απόψεις και ιδέες. 

οσοι είστε ήδη για ειδικότητα ή έχετε εικονα είτε για ΗΒ είτε για Γερμανία, ποια η άποψη σας για τα δυο συστήματα εκπαίδευσης και προς τα που  θεωρείτε ότι είναι καλύτερα να προσανατολιστεί κάποιος για ειδικότητα;

προσωπικα ενδιαφέρομαι για χειρουργική ειδικότητα αλλά ας ακουστούν γενικά απόψεις 

1)εκπαίδευση

2)συνθήκες εργασίας

3)αντιμετώπιση ανωτέρων 

4)δυσκολία στην εξασφάλιση θέσης και ολοκλήρωση της ειδικότητας

5) αξίζει εν τέλη ο μεγάλος χρονικός ορίζοντας ολοκλήρωσης στο ΗΒ (~10 χρόνια) συγκριτικά με τα 6-7 χρόνια στη Γερμανία; 

αντιλαμβάνομαι ότι τα πλείστα είναι υποκειμενικά και εξαρτώνται από το που κάνει ο καθένας ειδικότητα και τι συνθήκες αντιμετωπίζει αλλά κάθε εμπειρία-άποψη βοηθά στο δημιουργηθεί μια γενική εικόνα

αν κάποιος έχει εμπειρία από εξωτερικό και εν τέλη επέστρεψε Ελλάδα για ολοκλήρωση της ειδικότητας αν μπορεί  επίσης να μοιραστεί την εμπειρία του και τους λόγους που επέστρεψε 

ευχαριστώ :) 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή οι περισσότεροι έχουν εργαστεί μόνο σε μία από τις δύο αυτές χώρες θα είναι δύσκολο να λάβεις αντικειμενικές απαντήσεις. Αν μπορούσες να βρεις κάποιον που έχει εμπειρία και από τις δύο θα ήταν ιδανικό. Εγώ για παράδειγμα για χειρουργικές ειδικότητες στη Γερμανία δεν έχω ακούσει καλά πράγματα, αλλά δεν έχω προσωπική γνώση. 

 

Πρόσφατα έλαβαν χώρα ομιλίες της ελληνικής νευροχειρουργικής εταιρίας για την ειδικότητα σε ΗΒ, Γερμανία, Γαλλία, Σουηδία. Έχουν ενδιαφέρον και μπορείς να τις δεις στο youtube.

 

 

 

 

Τροποποιήθηκε από John62
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, John62 said:

Επειδή οι περισσότεροι έχουν εργαστεί μόνο σε μία από τις δύο αυτές χώρες θα είναι δύσκολο να λάβεις αντικειμενικές απαντήσεις. Αν μπορούσες να βρεις κάποιον που έχει εμπειρία και από τις δύο θα ήταν ιδανικό. Εγώ για παράδειγμα για χειρουργικές ειδικότητες στη Γερμανία δεν έχω ακούσει καλά πράγματα, αλλά δεν έχω προσωπική γνώση. 

 

Πρόσφατα έλαβαν χώρα ομιλίες της ελληνικής νευροχειρουργικής εταιρίας για την ειδικότητα σε ΗΒ, Γερμανία, Γαλλία, Σουηδία. Έχουν ενδιαφέρον και μπορείς να τις δεις στο youtube.

 

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ θα τις παρακολουθήσω. 
 

ναι έχεις δίκαιο και το αντιλαμβάνομαι αυτό. απλά έστω και η υποκειμενική άποψη κάποιου  που πήγε μπορεί να βοηθήσει αν μαζευτούν διάφορες εμπειρίες ή απόψεις να σχηματιστεί μια κάποια εικόνα. Δύσκολο να βρω κάποιο που έχει προσωπική εμπειρία και από τα δυο συστήματα όσο και αν έψαξα. 
 

Έχω και εγώ ακούσει αυτή τη φήμη για τις χειρουργικές ειδικότητες στη Γερμανία για αυτό θα ήθελα να ακούσω κάποιον με προσωπική εμπειρία και τι συνάντησε. Ελπίζω να βρω κάποιον 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα,

Να εχετε υπ οψιν με νεα εγκυκλιο του υπουργειου υγειας πλεον δεν αναγνωριζεται ο τιτλος ειδικοτητας απο τη βρετανια. Θα πρεπει να δωσετε εξετασεις στην ελλαδα (και μαλλον να κανετε αγροτικο) για να παρετε τιτλο ειδικοτητας. Η διαδικασια αναγνωριση χρονου ειδικοτητας απο εξωτερικο δεν εχει αλλαξει απ οσο ξερω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 28/6/2022 at 2:58 ΜΜ, sv851 said:

Καλησπερα,

Να εχετε υπ οψιν με νεα εγκυκλιο του υπουργειου υγειας πλεον δεν αναγνωριζεται ο τιτλος ειδικοτητας απο τη βρετανια. Θα πρεπει να δωσετε εξετασεις στην ελλαδα (και μαλλον να κανετε αγροτικο) για να παρετε τιτλο ειδικοτητας. Η διαδικασια αναγνωριση χρονου ειδικοτητας απο εξωτερικο δεν εχει αλλαξει απ οσο ξερω.

Ναι το γνωρίζω. Εύχομαι να υπάρξει μελλοντικά κάποια διευθέτηση αντίστοιχη της Ελβετίας για την αναγνώριση αλλά και να μην υπάρξει δεν με νοιάζουν οι εξέτασης στην Ελλάδα. Αγροτικό δεν θεωρώ οτι δεν θα ζητάνε δεδομένου οτι πλέον τα αγροτικά καλύπτονται επαρκώς. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.