Jump to content

Αγροτικό χωρίς αμάξι


LaPlace

Recommended Posts

Δεν οδηγώ και έχω αγχωθεί για το τι θα κάνω με το αγροτικό. Φαντάζομαι δεν είμαι ο μόνος αλλά αν είσαι σε νησί και πρέπει να πας από χωριό σε χωριό τι κάνεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρε ενα τηλεφωνο εκει στο δημο και πες τους οτι δεν οδηγεις, να σε βολεψει καποιος για τις μετακινησεις αν γινεται, ουτως ή αλλως οι αποστασεις ειναι μικρες στο νησι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 6/12/2022 at 12:29 PM, LaPlace said:

Δεν οδηγώ και έχω αγχωθεί για το τι θα κάνω με το αγροτικό. Φαντάζομαι δεν είμαι ο μόνος αλλά αν είσαι σε νησί και πρέπει να πας από χωριό σε χωριό τι κάνεις;

Μίλα με τον Δήμο όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, δεν εισαι υποχρεωμένος να έχεις ΙΧ, βέβαια θα αντιμετωπίσεις κάποια γκρίνια αρχικά, αλλά θα το συνηθίσουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αγροτικό είναι μια ευκαιρία πάντως να συνηθίσεις την οδήγηση. Εγώ μεγάλωσα και σπούδασα στην Αθήνα και η τεράστια κίνηση και το μεγάλο πρόβλημα με το παρκάρισμα με απετρεπε να οδηγήσω αυτοκίνητο. Ουσιαστικά όταν πήγα αγροτικό ξεκίνησα να οδηγώ συτηματικά. Στην επαρχία είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα κι η οδήγηση είναι κάτι που θα σου χρειαστεί σε όλη σου την ζωή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

10 ώρες πριν, D.E.E. said:

Το αγροτικό είναι μια ευκαιρία πάντως να συνηθίσεις την οδήγηση. Εγώ μεγάλωσα και σπούδασα στην Αθήνα και η τεράστια κίνηση και το μεγάλο πρόβλημα με το παρκάρισμα με απετρεπε να οδηγήσω αυτοκίνητο. Ουσιαστικά όταν πήγα αγροτικό ξεκίνησα να οδηγώ συτηματικά. Στην επαρχία είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα κι η οδήγηση είναι κάτι που θα σου χρειαστεί σε όλη σου την ζωή.

Ξέρω να οδηγώ, αυτοκίνητο δεν έχω. Δεν έχω γονείς να μου πάρουν αμάξι, Γιατί οι περισσότεροι που έχουν σε αυτή την ηλιικία απλά τα βρήκαν έτοιμα. Εγώ δουλεύω για να βγάλω τη σχολή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, LaPlace said:

Ξέρω να οδηγώ, αυτοκίνητο δεν έχω. Δεν έχω γονείς να μου πάρουν αμάξι, Γιατί οι περισσότεροι που έχουν σε αυτή την ηλιικία απλά τα βρήκαν έτοιμα. Εγώ δουλεύω για να βγάλω τη σχολή.

Συγνώμη που εκτίμησα λάθος, my bad.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε θέση κέντρου υγείας δεν είναι πάντα απαραίτητο το αμάξι, γιατί ο αγροτικός δεν καλύπτει χωριά αλλά παραμένει στο κέντρο υγείας και για τα πρωινά και για τις εφημερίες. Έτσι είναι το αγροτικό στο οποίο βρίσκομαι αυτή τη στιγμή. Αυτό όμως διαφέρει από κέντρο υγείας σε κέντρο υγείας, καθώς σε ορισμένα στέλνουν αγροτικούς σε ακάλυπτα χωριά, ενώ άλλα είναι εκτός πόλης οπότε το αυτοκίνητο είναι αναγκαίο. Εξαρτάται από το που θα πάει κανείς. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν τα προβλήματα με την έλλειψη αυτοκινήτου είναι δύο:

1. Θα έχεις λιγότερη ελευθερία κινήσεων αφού θα εξαρτάσαι από τα ΜΜΜ που πολλές φορές δεν είναι καθόλου βολικά ή από τους άλλους κατοίκους του χωριού (κατά 99% δεν θα χεις θέμα να σε πάρει κάποιος). Αλλά και πάλι δεν θα μπορείς πχ να πεταχτείς στην κοντινή πόλη για ψώνια/ καφέ τόσο εύκολα.

2. Αν χρειάζεται να εφημερεύεις πχ σε κάποιο ΚΥ μπορεί να μην υπάρχει μέσο/ να μην μπορείς να συντονιστείς με άλλους με αποτέλεσμα να κάνεις λιγότερες εφημερίες (= λιγότερα χρήματα). Σε κάποιες περιπτώσεις σου βάζουν όχημα οπότε δεν είναι θέμα (αλλά πρέπει να ναι λίγα αυτά τα ΚΥ)

Από κει και πέρα δεν είσαι υποχρεωμένος να έχεις αυτοκίνητο για να καλύψεις τα χωριά σου ή άλλα ιατρεία που είναι ακάλυπτα. Μιλάς με το κέντρο υγείας και το Δήμο και σου βάζουν όχημα και οδηγό. Αν δεν έχουν όχημα απλώς δεν πας. Πουθενά στην προκήρυξη δεν λέει ότι πρέπει να έχεις δίπλωμα οδήγησης και αυτοκίνητο. Μην αγχώνεσαι με το που θα γκρινιάξουν 3-4 από κάθε χωριό θα βρεθεί όχημα...

 

tip: Από την πρώτη βδομάδα πιάσε τον πρόεδρο του χωριού και ζήτα να σου βρει 3-4 άτομα που θα μπορούν να βοηθήσουν σε έκτακτες περιπτώσεις. Στο επείγον πάντα θα βρεθούν άτομα να βοηθήσουν αλλά καλό θα ήταν να έχεις μια καβάτζα...

Τροποποιήθηκε από atopo
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως σε νησί θα προτιμούσα να έπαιρνα ένα χρέπι μηχανάκι, ίσα να πηγαίνει, και μόλις φύγω άντε γεια, φούντο στην θαλασσα που λεει ο λογος, απείρως βολικότερο απο αμαξι.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπική εμπειρία όταν έκανα το πρώτο αγροτικό μου (προ 8ετίας).
Δεν είχα αυτοκίνητο ούτε και σκόπευα να πάρω.
Μηχανάκι φοβόμουν πολύ να οδηγήσω, ειδικά στο νησί.
Είχα θέση σε άγονο Π.Ι., υπήρχε λεωφορείο για το Κ.Υ αλλά μόνο πρωινές και μεσημεριανές ώρες για να εξυπηρετεί το σχολείο και τους εργαζόμενους.
Ούτε η προηγούμενη αγροτική ιατρός είχε αμάξι.
Ενημέρωσα το διευθυντή του Κ.Υ (δεν είχε κανένα θέμα) και τους συναδέλφους αγροτικούς ώστε να κανονίζονται οι εφημερίες μου και να επιστρέφω από αυτές είτε με τη συγκοινωνία είτε με συναδέλφους που έμεναν στο ίδιο χωριό (πολύ συνεργάσιμοι όλοι).
Κάλυψα και την αιμοδοσία σε κάποια κοντινά χωριά, εκεί ερχόταν δικό τους υπηρεσιακό βανάκι να με πάρει.
Λίγα έκτακτα έτυχαν, στα περισσότερα πήγα με ασθενοφόρο που ήρθε από το ΚΥ. Όταν δεν ήταν διαθέσιμο πήγαινα με όχημα της αστυνομίας.
Θα πρότεινα κάποια συνεννόηση με το δήμο ή την αστυνομία και έναν επαγγελματία οδηγό (οι κάτοικοι γνωρίζουν πολύ καλά ποιο ταξί θα εμπιστευτούν).

Οπότε για μένα το αγροτικό χωρίς αμάξι δεν ήταν ακατόρθωτο, ήθελε έναν καλό προγραμματισμό των εφημεριών και να μην αργώ για τη στάση του λεωφορείου  :P
Καλή επιτυχία!!!! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, bookworm said:

Προσωπική εμπειρία όταν έκανα το πρώτο αγροτικό μου (προ 8ετίας).
Δεν είχα αυτοκίνητο ούτε και σκόπευα να πάρω.
Μηχανάκι φοβόμουν πολύ να οδηγήσω, ειδικά στο νησί.
Είχα θέση σε άγονο Π.Ι., υπήρχε λεωφορείο για το Κ.Υ αλλά μόνο πρωινές και μεσημεριανές ώρες για να εξυπηρετεί το σχολείο και τους εργαζόμενους.
Ούτε η προηγούμενη αγροτική ιατρός είχε αμάξι.
Ενημέρωσα το διευθυντή του Κ.Υ (δεν είχε κανένα θέμα) και τους συναδέλφους αγροτικούς ώστε να κανονίζονται οι εφημερίες μου και να επιστρέφω από αυτές είτε με τη συγκοινωνία είτε με συναδέλφους που έμεναν στο ίδιο χωριό (πολύ συνεργάσιμοι όλοι).
Κάλυψα και την αιμοδοσία σε κάποια κοντινά χωριά, εκεί ερχόταν δικό τους υπηρεσιακό βανάκι να με πάρει.
Λίγα έκτακτα έτυχαν, στα περισσότερα πήγα με ασθενοφόρο που ήρθε από το ΚΥ. Όταν δεν ήταν διαθέσιμο πήγαινα με όχημα της αστυνομίας.
Θα πρότεινα κάποια συνεννόηση με το δήμο ή την αστυνομία και έναν επαγγελματία οδηγό (οι κάτοικοι γνωρίζουν πολύ καλά ποιο ταξί θα εμπιστευτούν).

Οπότε για μένα το αγροτικό χωρίς αμάξι δεν ήταν ακατόρθωτο, ήθελε έναν καλό προγραμματισμό των εφημεριών και να μην αργώ για τη στάση του λεωφορείου  :P
Καλή επιτυχία!!!! :)

Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια και ειδικά μετά την πανδημία, η συγκοινωνία στην περιφέρεια είναι σε πολύ χειρότερη κατάσταση. Κάνω αγροτικό σε Κέντρο Υγείας, αλλά λόγω καταγωγής έχω χρησιμοποιήσει τα λεωφορεία της περιοχής στο παρελθόν και πλέον έχουν διακοπεί πολλά δρομολόγια για χωριά που υπήρχαν μια δεκαετία πριν. Η λύση για αγροτικό χωρίς αμάξι σε μεγαλούτσικο νησί είναι να αναλάβει κανείς θέση στο Κέντρο Υγείας και όχι στο ιατρείο. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ελπίζω όταν έρθει η ώρα να έχω αμάξι. Πάντως η ειδικότητα της ΓΙ που δεν έχει και αγροτικό μου φαίνεται ελκυστική σαν σενάριο. Όχι ότι θα την διάλεγα για αυτό, αλλά αφού μου αρέσει έχει και αυτό το θετικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.