Jump to content

Διαφορες οδοντιατρικης ΕΚΠΑ και ΑΠΘ


Recommended Posts

Καλησπερα!

Μηπως μπορει καποιος να μου πει εμπειριες για τις δυο σχολες. Εχω ακουσει για ΕΚΠΑ οτι ειναι καλυτερα απο πλευρα οργανωσης/ ευρεσης ασθενων αλλα στο ΑΠΘ ειναι πιο ευκολο να περασεις με κατακτηριες. Ισχυουν αυτα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτα που ακουσες ισχυουν.

 

Στο απθ τα μαθηματα επισης ειναι μπολικα για το πτυχιο 80+.

 

Πολλοι δινουν και στις 2 για να αυξησουν τις πιθανοτητες να περασουν.

Τροποποιήθηκε από DrKatsikis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. :)

Γενικα στο ΕΚΠΑ μπορει καποιος να περασει ευκολα με την πρωτη φορα εαν κανει φροντιστηριο και η υλη ειναι πιο μεγαλη απο εκεινη του ΑΠΘ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η υλη ειναι πιο μεγαλη απο του απθ.

Ο ανταγωνισμος ειναι ακομη μεγαλυτερος στην αθηνα (πολλοι που δινουν ιατρικη εκπα δινουν κ οδοντιατρικη εκπα επειδη εχει τα ιδια μαθηματα).

Πολλοι δινουν 2 φορες+.

Γνωμη μου ειναι κοιτα να περασεις εκει οπου μπορεις πιο ευκολα και μην σε νοιαζει η δυσκολια της σχολης ή αν καθυστερησεις κανεναν χρονο τη σχολη.

Ειναι πιο καταστροφικο να μπλεχτεις σε ενα κυκεωνα κατατακτηριων που θα δινεις 3+ χρονια για να περασεις, απο το να καθυστερησεις 1 χρονο τις σπουδες σου.

Τροποποιήθηκε από DrKatsikis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ιατρικη ΕΚΠΑ ειναι παρα πολυ ανταγωνιστικη. Εχω ακουσει για 3 φορες κατακτηριες για να μπορεσει να εισαχθει καποιος.

Παντως η Οδοντιατρικη ΕΚΠΑ εχει πιο πολυ οργανωση και ειναι αυτονομη σαν σχολη σε σχεση με το ΑΠΘ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά σκέψου ποια πόλη σε βολεύει καλύτερα. Πχ το οικονομικό κομμάτι αν θα πας σε άλλη πόλη. Οδοντιατρική ΕΚΠΑ πολύ πιο δύσκολη εισαγωγή αλλά και καλύτερη σχολή (το 1ο μου πτυχίο είναι από εκεί).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Σκεφτομαι να προσπαθησω για ΕΚΠΑ επειδη μενω ηδη Αθηνα και επειδη θα ηθελα η σχολη να εχει οργανωση. Θα προσπαθησω να διαβασω αρκετα. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.