Jump to content

θελω να σπουδασω ψυχιατρικη στα γεραματα


wolverine

Recommended Posts

Καλησπερα

Ειμαι 35 μηχανολογος και θελω να σπουδασω ψυχιατρικη.Ποια χωρα εχει το μικροτερο διαστημα σπουδων -ειδικοτητας για να συντομευσω τις σπουδες?

Μεσα στη σχολη που σπουδαζα αρχισα να διαβαζω φιλοσοφια και ακομα δεν το εχω εγκαταλειψει το σπορ.

Η μηχανολογια δεν με καλυπτει πλεον.Το κεφαλι μου εχει γινει  αεροδρομιο απο το διαβασμα της αρχαιας ελλαδας.

Στην ηλικια μου θα μπορουσα να σπουδασω ή ειναι απαγορευτικο?

Να σπουδασω τελικα ψυχιατρικη η να παω να βρω καμια γκομενα ψυχιατρο?

Τροποποιήθηκε από wolverine
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 ώρες πριν, wolverine said:

Καλησπερα

Ειμαι 35 μηχανολογος και θελω να σπουδασω ψυχιατρικη.Ποια χωρα εχει το μικροτερο διαστημα σπουδων -ειδικοτητας για να συντομευσω τις σπουδες?

Μεσα στη σχολη που σπουδαζα αρχισα να διαβαζω φιλοσοφια και ακομα δεν το εχω εγκαταλειψει το σπορ.

Η μηχανολογια δεν με καλυπτει πλεον.Το κεφαλι μου εχει γινει  αεροδρομιο απο το διαβασμα της αρχαιας ελλαδας.

Στην ηλικια μου θα μπορουσα να σπουδασω ή ειναι απαγορευτικο?

Να σπουδασω τελικα ψυχιατρικη η να παω να βρω καμια γκομενα ψυχιατρο?

Η ηλικία δεν είναι απαγορευτική. Υπάρχουν άτομα που ξεκινάνε και στα 50.

Απλά η ιατρική δεν είναι πάντα αυτό που φαίνεται.

Δεν θα δείς πουθενά φιλοσοφία έξω από την ιστορία της ιατρικής. Η ψυχιατρική προσεγγίζεται καθαρά νευροβιολογικά και φαρμακολογικά, με ελάχιστη ενασχόληση με την ψυχολογία.

Εάν το βλέπεις θεωρητικά - φιλοσοφικά , μια καλή σκέψη θα ήταν η σχολή Ψυχολογίας, και όχι η Ιατρική.

Η Ψυχολογία είναι πιο σύντομη (4-5 χρόνια αναλόγως το ίδρυμα) και εστιάζει σε διαφορετικά κομμάτια του αντικειμένου. Αντίθετα αν διαλέξεις την Ιατρική θα έχεις μπροστά σου 6 χρόνια σπουδών γεμάτα εργαστήρια, κλινικές, πτώματα, χειρουργεία, επείγοντα τα οποία όλα είναι πολύ μακριά από αυτό που περιγράφεις οτι σου αρέσει - το δε μάθημα της ψυχιατρικής είναι μόλις 2, από τα 64 συνολικά μαθήματα της σχολής. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορειτε να μου πειτε εαν υπαρχει κανενα πανεπιστημιο στο εξωτερικο που να ειναι λιγα χρονια μαζι με την ειδικοτητα?

που ειναι πιο συντομες οι σπουδες γιατι η Ελλαδα πηδαει τα παιδια της χεχ

Τωρα νομιζω οι μεγαλυτεροι ψυχιατροι ητανε και φιλοσοφοι

Δεν μπορεις να αντιμετωπισεις την ψυχη μονο με φαρμακα αυτο το κανεις επικουρικα.Πρεπει να προγραμματιζεις και το αντιληπτικο του εγκεφαλου δηλαδη τα νοηματα που εχει το νευρικο συστημα.Γιαυτο γραφτηκαν εργα οπως το Πλατωνας οχι Προζακ κτλ

Τροποποιήθηκε από wolverine
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

52 λεπτά πριν, wolverine said:

Μπορειτε να μου πειτε εαν υπαρχει κανενα πανεπιστημιο στο εξωτερικο που να ειναι λιγα χρονια μαζι με την ειδικοτητα?

που ειναι πιο συντομες οι σπουδες γιατι η Ελλαδα πηδαει τα παιδια της χεχ

Τωρα νομιζω οι μεγαλυτεροι ψυχιατροι ητανε και φιλοσοφοι

Δεν μπορεις να αντιμετωπισεις την ψυχη μονο με φαρμακα αυτο το κανεις επικουρικα.Πρεπει να προγραμματιζεις και το αντιληπτικο του εγκεφαλου δηλαδη τα νοηματα που εχει το νευρικο συστημα.Γιαυτο γραφτηκαν εργα οπως το Πλατωνας οχι Προζακ κτλ

Το έχεις όλο λάθος στο μυαλό σου. Σπουδάζεις 6 χρόνια ιατρική και μετά 5 χρόνια ειδικότητα, γύρω στα 11 χρόνια. Η "ψυχή" είναι κάτι που δεν αναγνωρίζει η ψυχιατρική, όλα αντιμετωπίζονται ως διαταραχές του ΚΝΣ. Καλά αυτά τα ρομαντικά που λες, αλλά για φιλοσοφικές συζητήσεις. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπαρχει καποια χωρα η οποια να εχει συντομοτερη διαρκεια σπουδων και ειδικοτητας απο την Ελλαδα?Βοηθηστε το νεο ρε!

Στις σοβαρες ασθενειες ετσι ειναι οπως τα λες.

Ψυχη εαν υπαρχει η οχι ας απαντησει ο γραμματικακης ή ο μανος δανεζης

 

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ ότι η ψυχολογία φαίνεται να είναι πιο κοντά στα ενδιαφέροντα σας. Υπάρχει και τμήμα μάλιστα εντός της Φιλοσοφικής Σχολής Αθηνών. Κάποιοι ψυχολόγοι εξειδικευονται σε τομείς όπως η κλινική ψυχολογία καθώς και σε διάφορες τεχνικές ψυχοθεραπείας, ενώ συνεργάζονται άμεσα με ψυχιάτρους. 

Τροποποιήθηκε από Help12
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 ξερει εαν στο εξωτερικο υπαρχει χωρα με μικροτερο χρονο σπουδων και ειδικοτητας?κατι θα υπαρχει δεν μπορει.

 

νομιζω οτι θελω ψυχιατρικη 

θελω σχιζοφρενεις και ψυχωσικους αλλα και τα πιο ελαφρα

δεν θελω με νευρολογικες παθησεις δηλαδη αυτους τους μονιμους,θελω να μπορω να τον θεραπευσω

ψυχολογια πρεπει να παω?

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως μας τρολλάρεις;

Αποφάσισες να αλλάξεις καριέρα απλά και μόνο για να γίνεις ψυχίατρος χωρίς καν να γνωρίζεις τον κλάδο για να πω ότι σάρεσε κιόλας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελα ρε δεν ξερω αν λεω βλακειες,αλλα κατι εχω δει, η μανα μου ειναι στο τομεα της υγειας και ο θειος μου που δεν τον βλεπω κ πολυ ειναι ψυχιατρος, απλα δεν τα ξερω ολα οκ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.