Jump to content

Αλλαγή Ειδικότητας & Μισθολογικές επιπτώσεις


menia89

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ολοκληρώσει 2 χρόνια εκπαίδευσης στην παθολογία και σε λίγο καιρό ξεκινάω το ειδικό κομμάτι της ειδικότητας μου στην ογκολογία. Ωστόσο σκέφτομαι εδώ και καιρό να αλλάξω ειδικότητα κι αντί για παθολογική ογκολογία να πάω για ακτινολογία. Σε συζήτηση με συναδέλφους , μου ανέφεραν πως αν κάνω κάτι τέτοιο θα λάβω ως ποινή, στέρηση μισθού για 1,5 χρόνο. Ισχύει κάτι τέτοιο; Που μπορώ να βρω το φεκ που αναφέρεται αυτό; Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποφύγω την ποινή; Τι γίνεται με τα 2 έτη που έχω κάνει ήδη στην παθολογία, τα χάνω; Τέλος, κατά τη γνώμη ή την εμπειρία σας θα με συμβουλεύατε να μην προβώ σε μία τέτοια κίνηση και γιατί;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους όσους αφιερώσουν λίγο χρόνο για να μου απαντήσουν.
Εύχομαι καλή δύναμη σε όλους σας. :)

Τροποποιήθηκε από menia89
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλό θα ήταν, γνώμη μου, να αποφεύγετε να ανοίγετε ο καθένας ξεχωριστό topic ανάλογα με την εξειδικευμένη απορία που έχετε. Υπάρχουν ήδη topic σχετικά με την αλλαγή ειδικότητας και τις επιπτώσεις της:

1) Αλλαγή ειδικότητας

2) ΑΛΛΑΓΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ - ΔΥΣΕΠΙΛΥΤΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ

Καλό είναι να μαζεύονται όλες οι απορίες - συζητήσεις σχετικά με ένα γενικότερο θέμα κάπου συγκεκριμένα, έτσι ώστε όταν κάποιος μελλοντικός αναγνώστης θελήσει να βοηθηθεί, να καταφεύγει σε μια συνολική συζήτηση, παρά να προσπαθεί να βγάλει άκρη από πολλές κατακερματισμένες συζητήσεις - απορίες.

3 ώρες πριν, menia89 said:

Έχω ολοκληρώσει 2 χρόνια εκπαίδευσης στην παθολογία και σε λίγο καιρό ξεκινάω το ειδικό κομμάτι της ειδικότητας μου στην ογκολογία. Ωστόσο σκέφτομαι εδώ και καιρό να αλλάξω ειδικότητα κι αντί για παθολογική ογκολογία να πάω για ακτινολογία.

Οι δύο ειδικότητες επί της ουσίας δεν έχουν καμία απολύτως σχέση. Επί της εκπαίδευσης, εάν θυμάμαι καλά, το μόνο κοινό μέρος που έχουνε είναι 6 μήνες, σε περίπτωση που κάνοντας Ακτινολογία επιλέξεις να ασκηθείς 6 μήνες στην Παθολογία, αντί της Χειρουργικής, ως εσωτερικό rotation (στα πλαίσια της "βασικής εκπαίδευσης" της ειδικότητας, καθώς η ειδικότητα της Ακτινολογίας δηλώνεται ως ενιαία ειδικότητα).

3 ώρες πριν, menia89 said:

Σε συζήτηση με συναδέλφους , μου ανέφεραν πως αν κάνω κάτι τέτοιο θα λάβω ως ποινή, στέρηση μισθού για 1,5 χρόνο. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Ισχύει. Όσος χρόνος ιατρικής ειδικότητας έχει ήδη πληρωθεί από το ελληνικό κράτος, στα πλαίσια κανονικής άσκησής σου (πλην παράτασης δηλαδή) σε ιατρική ειδικότητα και δεν θα χρησιμοποιηθεί τελικά προς αναγνώριση χρόνου άσκησης για την απόκτηση του τίτλου της τελικής σου ειδικότητας (π.χ. σε περίπτωση αλλαγής ειδικότητας), αυτός και δεν θα πληρωθεί ξανά κατά την άσκηση που απαιτείται για την τελική σου ειδικότητα.

Φυσικά στο σημείο αυτό έχω την απορία για το εάν έχουμε ποτέ ασχοληθεί ως κλάδος να στείλουμε την συγκεκριμένη πρακτική στα δικαστήρια, δεδομένου ότι με το ισχύον Σύνταγμα δεν αναγνωρίζεται καμία μορφή εργασίας χωρίς αμοιβή, επομένως το να σου ζητάνε να μην πληρώνεσαι και να δουλεύεις (δεν μπορούν να ισχυριστούν ότι είσαι εκπαιδευόμενος, γιατί υπογράφεται σύμβαση εργασίας, ο ειδικευόμενος δεν είναι φοιτητής, είναι κανονικά εργαζόμενος, αποδίδει ΙΚΑ και εισφορές σε ταμείο) είναι όχι απλά αντισυνταγματικό, αλλά παραπέμπει σε άλλες "εποχές" και "καθεστώτα", ούτε καν τριτοκοσμικά...

Ο Ιατρικός Σύλλογος υπήρξε ποτέ παρών ή έγινε ποτέ κάποια κίνηση για το θέμα ;; Δεν το γνωρίζω, αλλά τι ρωτάω τώρα... Αλλά είπαμε: "Η Ελλάδα ηγείται στην τέταρτη βιομηχανική επανάσταση... "

3 ώρες πριν, menia89 said:

Που μπορώ να βρω το φεκ που αναφέρεται αυτό;

Προσωπικά δεν το γνωρίζω.

3 ώρες πριν, menia89 said:

Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποφύγω την ποινή;

Εξ' όσων ξέρω όχι.

3 ώρες πριν, menia89 said:

Τι γίνεται με τα 2 έτη που έχω κάνει ήδη στην παθολογία, τα χάνω;

Όπως σου είπα και παραπάνω, δεδομένου ότι και ως εσωτερικό rotation να κάνεις τους 6 μήνες Παθολογίας, πάλι, παρόλο που η δήλωση στην ειδικότητα είναι ενιαία, θα πάρεις ξεχωριστό χαρτί ευδόκιμης άσκησης για τους 6 μήνες Παθολογίας από την Παθολογική Κλινική όπου θα εκπαιδευτείς. Επομένως, όχι, δεν θα χάσεις 2 έτη Παθολογίας, θα κρατήσεις τους 6 μήνες εκπαίδευσης και θα χάσεις 1,5 έτος Παθολογίας.

3 ώρες πριν, menia89 said:

Τέλος, κατά τη γνώμη ή την εμπειρία σας θα με συμβουλεύατε να μην προβώ σε μία τέτοια κίνηση και γιατί;

Δεν ξέρω εάν θα μπορούσε κανείς να δώσει κατατοπιστική απάντηση σε ερώτημα τύπου: "Boobs or Butts, and why ?? ". Δεν υπάρχει γιατί.

Εξαρτάται από εσένα, από το πόσο σε τραβάνε αυτές οι δύο ειδικότητες. Προσωπικά, θεωρώ ότι η Παθολογική Ογκολογία ουδεμία σχέση έχει με την Ακτινολογία. Για έναν που δεν θα άντεχε με τίποτα να γίνει Παθολόγος - Ογκολόγος, γουστάρει να αλλάξει σε Ακτινολογία και έχει μια οικονομική ευχέρεια να αντέξει 1,5 χρόνο χωρίς μισθό, το να αλλάξει ειδικότητα δεν νομίζω ότι θα ήταν μεγάλο πράγμα.

Ωστόσο, εάν το οικονομικό κόστος είναι δυσβάσταχτο, προφανώς, εκεί τα πράγματα δυσκολεύουν. Στην περίπτωση αυτή, αντισταθμιστικά υπάρχουν δύο επιλογές: Εάν η Παθολογική Ογκολογία σου είναι εξ' ίσου, ή και λίγο λιγότερο, αγαπητή με την Ακτινολογία, τότε συνεχίζεις το αρχικό πλάνο της Παθολογικής Ογκολογίας. Εάν όχι, τότε κοιτάζεις για ιατρικές ειδικότητες που να περιλαμβάνουν όσο το δυνατόν περισσότερο γίνεται Παθολογία εντός της εκπαίδευσής τους.

Επομένως: α) Διασταυρώνεις την πληροφορία για τη στέρηση μισθού με τη Διεύθυνση Υγείας όπου σε ενδιαφέρει να δηλώσεις / έχεις δηλώσει (τους ζητάς και το σχετικό ΦΕΚ), β) Ζυγίζεις τα οικονομικά σου, γ) Ζυγίζεις τι σου αρέσει να κάνεις την υπόλοιπη ζωή σου από ειδικότητα και αποφασίζεις.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δεν γνωρίζω εάν η στέρηση μισθού αφορά μόνο την τακτική μισθοδοσία, ή εάν περιλαμβάνει και τις εφημερίες. Αυτό καλό είναι να το διευκρινήσεις με τη Διεύθυνση Υγείας ή / και με το γραφείο προσωπικού κάποιου νοσοκομείου (ενδεχομένως αυτού που ήδη εργάζεσαι) και να το λάβεις σοβαρά υπόψιν προτού να πάρεις τις αποφάσεις σου, δεδομένου ότι, αναλόγως του πόσες εφημερίες θα κάνεις ανά μήνα, η σχετική αποζημίωση μπορεί να φτάσει έως και το 1/3 του τακτικού μισθού σου.

3 ώρες πριν, menia89 said:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους όσους αφιερώσουν λίγο χρόνο για να μου απαντήσουν.
Εύχομαι καλή δύναμη σε όλους σας. :)

Καλή συνέχεια και καλή δύναμη !!

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, mihiatrik said:

 

Ισχύει. Όσος χρόνος ιατρικής ειδικότητας έχει ήδη πληρωθεί από το ελληνικό κράτος, στα πλαίσια κανονικής άσκησής σου (πλην παράτασης δηλαδή) σε ιατρική ειδικότητα και δεν θα χρησιμοποιηθεί τελικά προς αναγνώριση χρόνου άσκησης για την απόκτηση του τίτλου της τελικής σου ειδικότητας (π.χ. σε περίπτωση αλλαγής ειδικότητας), αυτός και δεν θα πληρωθεί ξανά κατά την άσκηση που απαιτείται για την τελική σου ειδικότητα.

 

Φυσικά στο σημείο αυτό έχω την απορία για το εάν έχουμε ποτέ ασχοληθεί ως κλάδος να στείλουμε την συγκεκριμένη πρακτική στα δικαστήρια, δεδομένου ότι με το ισχύον Σύνταγμα δεν αναγνωρίζεται καμία μορφή εργασίας χωρίς αμοιβή, επομένως το να σου ζητάνε να μην πληρώνεσαι και να δουλεύεις (δεν μπορούν να ισχυριστούν ότι είσαι εκπαιδευόμενος, γιατί υπογράφεται σύμβαση εργασίας, ο ειδικευόμενος δεν είναι φοιτητής, είναι κανονικά εργαζόμενος, αποδίδει ΙΚΑ και εισφορές σε ταμείο) είναι όχι απλά αντισυνταγματικό, αλλά παραπέμπει σε άλλες "εποχές" και "καθεστώτα", ούτε καν τριτοκοσμικά...

Ο Ιατρικός Σύλλογος υπήρξε ποτέ παρών ή έγινε ποτέ κάποια κίνηση για το θέμα ;; Δεν το γνωρίζω, αλλά τι ρωτάω τώρα... Αλλά είπαμε: "Η Ελλάδα ηγείται στην τέταρτη βιομηχανική επανάσταση... "

Μου φαίνεται τόσο παράλογο. Γνωρίζω ότι κάτι παρόμοιο συμβαίνει σε στρατιωτικές σχολές αλλά εκεί το κράτος καλύπτει την διαμονή, την σίτιση και την εκπαίδευσή σου. Εδώ, δεν πληρώνει κανείς πέρα από εμάς την διαμονή & την σίτιση. Επιπλέον, εργαζόμαστε κανονικά ενώ ταυτόχρονα εκπαιδευόμαστε. Είναι απίστευτα παράλογο & άδικο να συμβαίνει αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ελληνικό κράτος ΜΙΑ ειδικότητα πληρώνει. Αν ήταν έτσι, δλδ να αλλάζαμε όσες ειδικότητες θέλαμε και να πληρωνόμασταν κανονικά, δεν θα υπήρχαν αναμονές, όλοι θα έκαναν διαφορετικές ειδικότητες μέχει να βγουν στην σύνταξη !

Όχι πως αυτό δεν συμβαίνει τώρα με το καθεστώς των χωρίς τίτλο παρατασιακών, ορισμένοι ήδη 45-50άρηδες και εργάζονται σε νοσοκομεία χωρίς καμμία προοπτική, παρά μόνο σκέφτονται πως θα βγουν στην σύνταξη !

Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά, κι νομίζω μόνο Ελλάδα γίνονται.

ΟΚ το να έχεις λατζέρηδες μεγάλης ηλικίας, αλλά όχι να καταλαμβάνουν εκπαιδευτικές θέσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

11 λεπτά πριν, kopritis said:

Το ελληνικό κράτος ΜΙΑ ειδικότητα πληρώνει. Αν ήταν έτσι, δλδ να αλλάζαμε όσες ειδικότητες θέλαμε και να πληρωνόμασταν κανονικά, δεν θα υπήρχαν αναμονές, όλοι θα έκαναν διαφορετικές ειδικότητες μέχει να βγουν στην σύνταξη !

Όχι πως αυτό δεν συμβαίνει τώρα με το καθεστώς των χωρίς τίτλο παρατασιακών, ορισμένοι ήδη 45-50άρηδες και εργάζονται σε νοσοκομεία χωρίς καμμία προοπτική, παρά μόνο σκέφτονται πως θα βγουν στην σύνταξη !

Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά, κι νομίζω μόνο Ελλάδα γίνονται.

ΟΚ το να έχεις λατζέρηδες μεγάλης ηλικίας, αλλά όχι να καταλαμβάνουν εκπαιδευτικές θέσεις.

και είναι προτιμότερο να έχεις γιατρούς που ήδη σιχαίνονται τον εαυτό τους που εργάζονται για ψίχουλα σε ένα τόσο άθλιο σύστημα υγείας , να σιχαίνονται και την ειδικότητα που επέλεξαν; Πόσο αποδοτικός είναι κατά τη γνώμη σου ένας εργαζόμενος όταν κάνει μια ζωή κάτι που δεν του αρέσει;  Δεν λέω να μπορείς να αλλάζεις σαν τα πουκάμισα αλλά τλχ να έχεις μια 2η ευκαιρία, γιατί αλλιώς τα έχεις τα πράγματα στο μυαλό σου μόλις βγεις απ τη σχολή κι αλλιώς αφού ξεκινήσεις ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γι αυτό σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις 2η ειδικότητα, έμμισθη, αλλά απ τις "άγονες" που έχει ανάγκη το σύστημα Υγείας.

Μου φαίνεται η Γενική Ιατρική και η Αναισθησιολογία (+bonus που δίνουν εσχάτως) είναι 2 από αυτές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 ώρες πριν, menia89 said:

Μου φαίνεται τόσο παράλογο. Γνωρίζω ότι κάτι παρόμοιο συμβαίνει σε στρατιωτικές σχολές αλλά εκεί το κράτος καλύπτει την διαμονή, την σίτιση και την εκπαίδευσή σου. Εδώ, δεν πληρώνει κανείς πέρα από εμάς την διαμονή & την σίτιση. Επιπλέον, εργαζόμαστε κανονικά ενώ ταυτόχρονα εκπαιδευόμαστε. Είναι απίστευτα παράλογο & άδικο να συμβαίνει αυτό.

Πριν από κάποια χρόνια οι ειδικευόμενοι ήταν άμισθοι. Οπότε πάλι καλά που πληρώνονται τώρα για την πρώτη ειδικότητα. Στη δεύτερη ειδικότητα δεν είσαι εντελώς άμισθος. Πληρώνεσαι τις εφημερίες που κάνεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πριν, kopritis said:

Γι αυτό σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις 2η ειδικότητα, έμμισθη, αλλά απ τις "άγονες" που έχει ανάγκη το σύστημα Υγείας.

Μου φαίνεται η Γενική Ιατρική και η Αναισθησιολογία (+bonus που δίνουν εσχάτως) είναι 2 από αυτές.

Δεν το γνωρίζω καθόλου αυτό, σου είναι εύκολο σε παρακαλώ να μου πεις περισσότερα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

https://www.patt.gov.gr/κοινωνία/igeia/θέσεις-ιατρικού-προσωπικού/ανακοινωση-αναισθησιολογια-ωσ-δευτε/

 

"Οι ασκούμενοι θα λαμβάνουν τακτικές αποδοχές ως έμμισθοι ειδικευόμενοι, κατά παρέκκλιση της παρ. 4 του άρθρου 1 του ν. 123/1975 (Α’ 172), περί της αποζημίωσης των ειδικευόμενων ιατρών για την απόκτηση μιας κύριας ιατρικής ειδικότητας. Το είδος και η αποζημίωση των εφημεριών των ιατρών καθορίζονται σύμφωνα με τα ισχύοντα για τον βαθμό του Επιμελητή Β. "

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.