Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

18 ώρες πριν, fff said:

Παιδια ερωτηση..εδωσα το στεπ 1 πριν λιγους μηνες..πειτε λοιπον οτι στελνω τις αιτησεις μου για συνεντευξεις την χρονια 2022-2023..Το σκορ μου θα αναφερεται κανονικα?κατι ειπαν οτι μετα το 22 το στεπ 1 θα γινει p/f..Αυτο πρακτικα σημαινει οτι θα διαφραφτει το σκορ μου?ειναι κριμα πραγματικα τοση προσπαθεια να παει χαμμενη..εχετε καμια βασιμη αποψη?

Το σκορ στο Step 1 θα συνεχίσει να ανακοινώνεται κανονικά, με βάση επίσημη ανακοίνωση απο το USMLE.

https://www.usmle.org/frequently-asked-questions/#step1

"If I received a 3-digit score on my Step 1 examination, will my 3-digit score be visible on paper and ERAS transcripts after Step 1 outcomes are reported as pass/fail?

All scores for Step 1 exams taken prior to the date of the policy change will continue to be reported using the three-digit numeric score on all USMLE transcripts."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

On 20/11/2020 at 12:46 ΜΜ, CzR said:

Το σκορ στο Step 1 θα συνεχίσει να ανακοινώνεται κανονικά, με βάση επίσημη ανακοίνωση απο το USMLE.

https://www.usmle.org/frequently-asked-questions/#step1

"If I received a 3-digit score on my Step 1 examination, will my 3-digit score be visible on paper and ERAS transcripts after Step 1 outcomes are reported as pass/fail?

All scores for Step 1 exams taken prior to the date of the policy change will continue to be reported using the three-digit numeric score on all USMLE transcripts."

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαλημερα. Θα μπορουσε καποιος να δωσει πληροφοριες για Ψυχιατρικη ειδικοτητα στις ΗΠΑ. Ποσο ευκολο ειναι να σε δεκτουν? Τα ωραρια ειναι πιο χαλαρα? Γενικως τι βαθμολογιες χρειαζονται στα στεπ? Οποιαδηποτε πληροφορια για Ψυχιατρικη στις ΗΠΑ ειναι ευπροσδεκτη. Ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα πρότεινα να δείς τα στατιστικά του φετινού Match για να έχεις έναν μπούσουλα. https://www.nrmp.org/main-residency-match-data/

Παραδείγματος χάριν, η ψυχιατρική φέτος έδωσε 1,858 θέσεις ειδικότητας, εκ των οποίων οι 293 καταλήφθηκαν από IMGs (US και Non-US), δηλαδή περίπου το 15%. Πηγή: https://mk0nrmp3oyqui6wqfm.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2020/06/MM_Results_and-Data_2020-1.pdf. Άρα θα έλεγε κανείς ότι είναι μία ειδικότητα προσβάσιμη στους IMGs, αλλά με κάποια δυσκολία.

Μπορείς να δείς τα χαρακτηριστικά των IMGs που έκαναν match εδω: https://mk0nrmp3oyqui6wqfm.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2020/07/Charting-Outcomes-in-the-Match-2020_IMG_final.pdf
Ενδεικτικά, το μέσο σκορ στο Step 1 και Step 2 CK των Non-US IMGs που έκαναν match ήταν 225 και 235, αντίστοιχα.

Επίσης, απο το Program director survey μπορείς να δείς τι περίπου ζητάνε οι Program directors (σκορ; έρευνα; LoRs;): https://mk0nrmp3oyqui6wqfm.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2020/08/2020-PD-Survey.pdf

Με μία ματιά φαίνεται οτι τα σκορ δεν έχουν τόση βαρύτητα όσο στις άλλες ειδικότητες.

Άλλα χρήσιμα link:

https://freida.ama-assn.org/search/list

FREIDA Residency Program Database. Βλέπεις όλα τα προγράμματα ειδικότητας στις ΉΠΑ.

https://residency.doximity.com/

Doximity Residency Navigator. Βλέπεις στοιχεία και ταξινομήσεις των προγραμμάτων ειδικότητας (πχ πιο είναι το πιο prestigious προγραμμα στην Αμερική;).

Γνώμη μου είναι να βρείς κάποιον ξένο που να εχει κάνει μάτς για να τον ρωτήσεις πληροφορίες. Δεν χρειάζεται υποχρεωτικά να είναι Έλληνας. Μπορείς να ποστάρεις στο StudentDoctorNetwork η στο Reddit. Εναλλακτικά μπορείς να στείλεις ένα ευγενικό μαιλ στο ίδιο το πρόγραμμα ειδικότητας που σε ενδιαφέρει και να ζητήσεις πληροφορίες. Επίσης μπορείς να βρείς την λίστα των ειδικευόμενων απο αυτο το πρόγραμμα και να ψάξεις για το μαιλ τους απο τυχόν δημοσιεύσεις που μπορεί να έχουν στο PubMed.

Τροποποιήθηκε από CzR
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

παιδια στην εγγραφη για το στεπ 2 πρεπει να ανεβασω παλι πτυχια αναλυτικες στο ecfmg mob app απο την στιγμη που τα εχω ηδη ανεβασει στην εγγραφη μου για το στεπ 1?επισης θα χρειαστει η σχολη να ξανακανει το verification  απο την πλευρα της ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι/συναδέλφισσες! Ελπίζω να είστε καλά.

Ήθελα να ρωτήσω:

Κατά τη γνώμη σας πώς θα επηρεαστούμε οι non-US IMGs από την κατάργηση του Step 2CS?

Το γεγονός ότι λόγω της πανδημίας έχει γίνει πολύ δυσκολότερο να αποκτήσει κανείς κλινική εμπειρία στις ΗΠΑ θα δράσει ως ελαφρυντικό για όσους δεν έχουν USCE? Ή δεν θα αλλάξει τίποτα; 

Ευχαριστώ και καλή εβδομάδα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα!

Ενδιαφέρομαι για ειδικότητα στην Αμερική και με αποασχολεί το θέμα της γλώσσας. Στα αγγλικά έχω πιστοποίηση B2. Για να κάνω ειδικότητα με καλύπτει αν δώσω για C2 ή θα πρέπει όταν έρθει η ώρα να δώσω IELTS;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας και με συγχωρείτε αν έχει απαντηθεί ξανά το παραπάνω θέμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 ώρες πριν, ChloiK said:

Καλημέρα!

Ενδιαφέρομαι για ειδικότητα στην Αμερική και με αποασχολεί το θέμα της γλώσσας. Στα αγγλικά έχω πιστοποίηση B2. Για να κάνω ειδικότητα με καλύπτει αν δώσω για C2 ή θα πρέπει όταν έρθει η ώρα να δώσω IELTS;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας και με συγχωρείτε αν έχει απαντηθεί ξανά το παραπάνω θέμα.

Καλησπέρα,

Για να κάνεις ειδικότητα στην Αμερική μέχρι και πέρυσι δεν απαιτείτο κάποια πιστοποίηση γνώσης της Αγγλικής γλώσσας, διότι τα steps του USMLE, τα οποία εξετάζονται στα Αγγλικά, θεωρούνταν αρκετή απόδειξη ότι γνωρίζεις την γλώσσα. Από το 2020 και μετά, λόγω της πανδημίας του COVID-19, το θέμα έχει περιπλακεί λίγο και πλέον απαιτείται και μια εξέταση Αγγλικών, το Occupational English Test.

Όπως και να έχει, αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες για οποιοδήποτε από αυτά τα θέματα, ορίστε μερικά χρήσιμα links:

https://www.usmle.org/

https://www.ecfmg.org/certification-requirements-2021-match/

Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο, ευχαρίστως!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

27 λεπτά πριν, doc34 said:

Καλησπέρα,

Για να κάνεις ειδικότητα στην Αμερική μέχρι και πέρυσι δεν απαιτείτο κάποια πιστοποίηση γνώσης της Αγγλικής γλώσσας, διότι τα steps του USMLE, τα οποία εξετάζονται στα Αγγλικά, θεωρούνταν αρκετή απόδειξη ότι γνωρίζεις την γλώσσα. Από το 2020 και μετά, λόγω της πανδημίας του COVID-19, το θέμα έχει περιπλακεί λίγο και πλέον απαιτείται και μια εξέταση Αγγλικών, το Occupational English Test.

Όπως και να έχει, αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες για οποιοδήποτε από αυτά τα θέματα, ορίστε μερικά χρήσιμα links:

https://www.usmle.org/

https://www.ecfmg.org/certification-requirements-2021-match/

Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο, ευχαρίστως!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψουν την ευγνωμοσύνη μου. Και πάλι ευχαριστώ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλημέρα,

Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να δώσει πληροφορίες για ειδικότητα διαγνωστικής ακτινολογίας στις ΗΠΑ; Πώς είναι οι ώρες, πόσο δύσκολο είναι να σε δεχτούν; Τώρα που θα γίνει το Step 1 pass/fail θα είναι πρακτικά ακατόρθωτο να βρεις θέση;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 hours ago, Acetylcholine said:

Καλημέρα,

Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να δώσει πληροφορίες για ειδικότητα διαγνωστικής ακτινολογίας στις ΗΠΑ; Πώς είναι οι ώρες, πόσο δύσκολο είναι να σε δεχτούν; Τώρα που θα γίνει το Step 1 pass/fail θα είναι πρακτικά ακατόρθωτο να βρεις θέση;

Ευχαριστώ πολύ!

Από ό,τι θυμάμαι η ακτινολογία θεωρείται lifestyle ειδικότητα στις ΗΠΑ όπως και η δερματολογία κτλ οπότε για ξένο είναι απίθανο να βρει θέση.

Μπορεί βέβαια να έχει αλλάξει η κατάσταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η διαγνωστική ακτινολογία είναι γενικά moderately competitive, κάπου μεταξύ παθολογίας και χειρουργικής, παρόμοια με αναισθησιολογία (καμία σχέση με δερματολογία). Ξέρω αρκετούς FMGs ακτινολόγους (αρκετοί μεταπήδησαν από χειρουργική γτ δε βρήκαν categorical θέση), κι ένα παιδί (εξαιρετικό) από Αθήνα πρόσφατα τελείωσε ειδικότητα στο U Penn. Η επεμβατική ακτινολογία είναι very competitive ως ειδικότητα (αλλά μπορείς να την κάνεις λίγο πιο εύκολα ως fellowship αφού τελειώσεις ειδικότητα διαγνωστικής ακτινολογίας).

Προς το παρόν, όσο το στεπ 2 έχει κανονικό σκορ (και δεν είναι pass/fail), λέγεται (φήμες) ότι αντί για στεπ 1 οι PDs θα κοιτούν το στεπ 2, τουλάχιστον όσον αφορά τους FMGs.

Οι ώρες εξαρτώνται απ' το πρόγραμμα, σε γενικές γραμμές έχει πολύ δουλειά στην ειδικότητα και πολλές εφημερίες (όπως και στις περισσότερες ειδικότητες), αλλά δεν έχω ακούσει πουθενά να είναι απάνθρωπη η κατάσταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα.  Εάν κάποιος γνωρίζει, θα ήθελα να ρωτήσω εάν είναι εφικτή η εξειδίκευση στην Επεμβατική Καρδιολογία έχοντας κάνει ειδικότητα στην Ελλάδα. Απαιτείται πολύ υψηλό score στα USMLE steps όπως και για έναρξη ειδικότητας; Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να εχεις τελειώσει ειδικότητα στην Αμερική αλλιώς δεν μπορείς. Τα scores των usmle πρεπει να είναι πολύ  καλά όμως μετράνε πιο πολύ  οι βαθμοί που γράφεις στις εξετάσεις όσο κανεις ειδικότητα.Επίσης χρειάζεσαι έρευνα. Είναι η πιο ανταγωνιστή παθολογική ειδικότητα οπότε καταλαβαίνεις μετράει η έρευνα, το που έκανες την παθολογία σου και τα σκορς. Με λίγα λόγια αν θες να κάνεις επεμβατικη εκεί, πρεπει να πας εξ αρχής εκεί και να μοχθήσεις αρκετά. 

Τροποποιήθηκε από fff
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, fff said:

Πρέπει να εχεις τελειώσει ειδικότητα στην Αμερική αλλιώς δεν μπορείς. Τα scores των usmle πρεπει να είναι πολύ  καλά όμως μετράνε πιο πολύ  οι βαθμοί που γράφεις στις εξετάσεις όσο κανεις ειδικότητα.Επίσης χρειάζεσαι έρευνα. Είναι η πιο ανταγωνιστή παθολογική ειδικότητα οπότε καταλαβαίνεις μετράει η έρευνα, το που έκανες την παθολογία σου και τα σκορς. Με λίγα λόγια αν θες να κάνεις επεμβατικη εκεί, πρεπει να πας εξ αρχής εκεί και να μοχθήσεις αρκετά. 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 21/4/2021 at 1:51 ΜΜ, danaes said:

Καλησπέρα.  Εάν κάποιος γνωρίζει, θα ήθελα να ρωτήσω εάν είναι εφικτή η εξειδίκευση στην Επεμβατική Καρδιολογία έχοντας κάνει ειδικότητα στην Ελλάδα. Απαιτείται πολύ υψηλό score στα USMLE steps όπως και για έναρξη ειδικότητας; Ευχαριστώ

Κανονικά ισχύουν όσα αναφέρθηκαν παραπάνω, αλλά υπάρχουν και σπάνιες εξαιρέσεις (πχ αν έχεις κολλητό καθηγητή σε Αμερικάνικο πρόγραμμα και τρομερό CV κλπ κλπ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
On 13/2/2020 at 2:35 ΜΜ, Dirolos said:

 

 

Χαιρετώ άπαντες στην ομάδα και συγχαρητήρια σε όσους έκαναν ή προγραμματίζουν να κάνουν το μεγάλο βήμα. Με τη σειρά μου θα ήθελα να παραθέσω τους προβληματισμούς μου μιας και είμαι πλέον εκτοετής και τελειώνω όπως όλα δείχνουν τον προσεχή Ιούλιο. Πριν λίγο καιρό ξεκίνησα να σκέφτομαι τη συμμετοχή μου στα USMLE ωστόσο γεννώνται πολλά ερωτήματα για το αν αξίζει να δώσω πλέον με το νέο σύστημα pass/fail μέσα στο 2022 (ανέφικτο να δώσω νωρίτερα για πολλούς λόγους) δεδομένου κιόλας ότι θα είμαι πτυχιούχος πράγμα το οποίο δε θα μου επιτρέπει τη συμμετοχή μου σε electives, clerkships κτλ αλλά μόνο σε observerships τα οποία αν έχω καταλάβει καλά δε λογίζονται ως δυνατά χαρτιά για το matching. Υποθέτοντας λοιπόν ότι δίνω step 1 και υπάρχει το pass μαζί με ένα average score στο step 2CK και βρίσκω και ένα observership σε ένα mid-tier πανεπιστημιακό νοσοκομείο, υπάρχει πιστεύετε πιθανότητα να ξεκινήσω εκεί με κάποιο ερευνητικό πρόγραμμα για να δυναμώσω την πιθανότητα για ματσάρισμα σε IM για παράδειγμα. Εννοείται πως όλα αυτά είναι υπό το πρίσμα του ότι δεν έχω κανένα ερευνητικό παρελθόν ή παρόν στην Ελλάδα. Εν τέλει εκεί που θέλω να καταλήξω είναι τον αν πιστεύετε, ειδικά οι παλαιότεροι, ότι κάποιος με αυτά τα πολύ low average χαρακτηριστικά μπορεί να διεκδικήσει μια θέση με βάση το νέο σύστημα εξετάσεων. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 16/5/2021 at 4:17 ΠΜ, dimipal said:

Υποθέτοντας λοιπόν ότι δίνω step 1 και υπάρχει το pass μαζί με ένα average score στο step 2CK και βρίσκω και ένα observership σε ένα mid-tier πανεπιστημιακό νοσοκομείο, υπάρχει πιστεύετε πιθανότητα να ξεκινήσω εκεί με κάποιο ερευνητικό πρόγραμμα για να δυναμώσω την πιθανότητα για ματσάρισμα σε IM για παράδειγμα. Εννοείται πως όλα αυτά είναι υπό το πρίσμα του ότι δεν έχω κανένα ερευνητικό παρελθόν ή παρόν στην Ελλάδα. Εν τέλει εκεί που θέλω να καταλήξω είναι τον αν πιστεύετε, ειδικά οι παλαιότεροι, ότι κάποιος με αυτά τα πολύ low average χαρακτηριστικά μπορεί να διεκδικήσει μια θέση με βάση το νέο σύστημα εξετάσεων. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!!!

1) Γιατί προδιαγράφεις από τώρα average score στο CK? Στο χέρι σου είναι. Με το στεπ 1 pass/fail, το στεπ 2 θα είναι το πιο σημαντικό κριτήριο για IMGs φαντάζομαι.

2) Γενικά δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να βρεις ερευνητική θέση, εκτός αν θέλεις κανονική έμμισθη θέση σε καλή πόλη, στην οποία περίπτωση θα πρέπει να είσαι καλύτερος απ' τον ανταγωνισμό (προϋπηρεσία, CV, βιζα κλπ). Μετράει αν μπορείς να κάτσεις στο ερευνητικό εργαστήριο 2-3 χρόνια (ειδικά αν δεν έχεις ερευνητική εμπειρία, ο πρώτος χρόνος θα πάει για την εκπαίδευσή σου).

3) Αν κάνεις αρκετή έρευνα και πάρεις καλά γράμματα, είναι αρκετά πιθανό να βρεις θέση για not-so-competitive specialties (εκτός από χειρουργικές/δερμα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 22/5/2021 at 6:00 ΜΜ, mixmavros said:

1) Γιατί προδιαγράφεις από τώρα average score στο CK? Στο χέρι σου είναι. Με το στεπ 1 pass/fail, το στεπ 2 θα είναι το πιο σημαντικό κριτήριο για IMGs φαντάζομαι.

2) Γενικά δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να βρεις ερευνητική θέση, εκτός αν θέλεις κανονική έμμισθη θέση σε καλή πόλη, στην οποία περίπτωση θα πρέπει να είσαι καλύτερος απ' τον ανταγωνισμό (προϋπηρεσία, CV, βιζα κλπ). Μετράει αν μπορείς να κάτσεις στο ερευνητικό εργαστήριο 2-3 χρόνια (ειδικά αν δεν έχεις ερευνητική εμπειρία, ο πρώτος χρόνος θα πάει για την εκπαίδευσή σου).

3) Αν κάνεις αρκετή έρευνα και πάρεις καλά γράμματα, είναι αρκετά πιθανό να βρεις θέση για not-so-competitive specialties (εκτός από χειρουργικές/δερμα).

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διέθεσες για να μου απαντήσεις λεπτομερώς. Η αλήθεια είναι ότι βλέποντας όλο το βουνό μπροστά μου και όλες τις φήμες περί αλλαγής σε pass/fail πίστεψα ότι πραγματικά θα είναι πολύ δυσκολότερο για τους IMG να βρουν θέση. Ωστόσο όπως πολύ σωστά επεσήμανες δεν πρέπει να προδιαγραφω μέτριες επιδόσεις χωρίς καν να έχω ξεκινήσει προετοιμασία. Όπως και να χει ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά! Ελπίζω να ποστάρω την ερώτησή μου στο σωστό θρέντ

Έχω κλείσει κανονικά την εξέταση μου για το Step 1 για μέσα Νοεμβρίου 2021(εξεταστικό κέντρο Αθήνας). Όμως, ακούγοντας κάποιες δηλώσεις για 4ο κύμα κορωνα από τέλη Οκτωβρίου, έχω θορυβηθεί λίγο. Μήπως υπήρχε κάποιος που ήταν προγραμματισμένο να δώσει τον περασμένο Νοέμβριο-Δεκέμβριο(όταν έκλεισαν τα πάντα); Αν ναι, πώς διενεργήθηκαν οι εξετάσεις εκείνη την περίοδο(π.χ. έγιναν κανονικά ή σας μετέφεραν την εξέταση αργότερα);

Φυσικά είναι δύσκολο το να προβλέψει κανείς πώς όντως θα εξελιχθεί η κατάσταση αλλά θα με βοηθούσε να έχω εικόνα πώς έγιναν (αν έγιναν) οι εξετάσεις επί καθολικό λοκνταόυν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

 

Θα ήθελα να μάθω το σκεπτικό που κάποιος κάνει το USMLE. Θέλετε να μείνετε Αμερική ή θεωρείτε ότι θα λάβετε πολύ καλύτερη εκπαίδευση; Απευθύνεται σε κάποιους οικονομικά άνετους η Αμερική ή μπορείς να τα βγάλεις πέρα με το μισθό σου χωρίς να χεις δώσει κανά 5χιλιαρο κεφάλαιο; Υπάρχουν ηλικιακά κριτήρια;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα 

Ειμαι ειδικευομενη γενικής χειρουργικής στο εξωτερικό, Γερμανία συγκεκριμένα, παντα με ενδιέφερε ενα πέρασμα απο την Αμερική. 

Ποσο εύκολο ειναι να παει κάποιος σαν fellow για 1-2 χρονια? Και τι χρειάζεται? Πχ step 1? Γιατι εχω ακουσει οτι δεν υπάρχει προϋπόθεση του step για Fellow? 

Ξερω οτι απ το νοσοκομείο που δουλεύω υοαρχει η δυνατότητα για research fellow αλλα για clinical κομματι οποιαδήποτε πληροφορία θα ηταν χρήσιμη. Ευχαριστώ! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να δουλέψεις κλινικά, πρεπει να έχεις άδεια άσκησης επαγγέλματος. Τα κριτήρια για να βγάλεις άδεια άσκησης (ακόμα και "training license") διαφέρουν ανάλογα με την πολιτεία, αλλά απ' όσο ξέρω πρεπει να είσαι ECFMG-certified (στεπ 1 + 2). Τα κριτήρια για άδεια άσκησης είναι publicly available at each state's medical licensing board's website.

Από εκεί και πέρα, πρεπει να βρεις θέση για fellowship. Υπάρχουν κάποιες θέσεις που μένουν άδειες κάθε χρόνο, κυρίως για non-accredited fellowships, αν αυτό είναι κάτι που σε ενδιαφέρει, και φαντάζομαι θα προτιμούσαν κάποιον ξένο από το να μείνει άδεια η θέση (ειδικά αν υπάρχει κάποιο connection με το νοσοκομείο/κλινική σου).

Δε γνωρίζω κανένα που να έχει κάνει κλινική δουλειά (fellowship or other) χωρίς στεπς. Ενδεχομένως να υπήρξαν/υπάρχουν παραθυράκια. Αν μάθεις κάτι πες μας, είμαι σίγουρος ότι θα ενδιέφερε πολλούς.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.