Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

46 λεπτά πριν, Dmed said:

Γεια χαρα σε ολη την παρεα. Ειμαι 6ο ετος ιατρικης και ενδιαφερομαι για ειδικοτητα οφθαλμολογιας. Ολα τα χρονια διαβαζα απο αμερικανικα βιβλια γιατι απλα τα εβρισκα πιο κατανοητα. Στοχος μου ειναι να δωσω το usmle με ενα 6μηνο dedicated μετα τη σχολη. Το ερωτημα ειναι να καθυστερησω το πτυχιο με σκοπο να κανω καποια electives ή να το παρω και να μπω σε σειρα για αναμονη ειδικοτητας ; Θελω να δωσω τα usmle γιατι πρωτον τοσα χρονια εχω μπει στο πνευμα των αμερικανικων βιβλιων, δευτερον προτιμω να αξιοποιησω τον χρονο μου διαβαζοντας ιατρικη παρα να κανω γερμανικα και τριτον θελω να δω εκ των εσω το αμερικανικο συστημα που τοσα ακουμε και διαβαζουμε. Κατα ποσο ειναι εφικτο να βρω μια θεση preliminary opthalmology εχοντας καλα σκορ στα στεπς ; Κατα ποσο εχει αξια να κανω preliminary 1 χρονο ή ερευνα 1-2 χρονια, να δω πραγματα και να κανω γνωριμιες, να κανω την ειδικοτητα ελλαδα μολις ανοιξει η θεση και να επιστρεψω για καποιο δυνατο fellowship αμερικη ; Απο οσο ξερω ειναι τρομερα δυσκολο καποιο match σε προγραμμα οφθαλμολογιας και σιγουρα πρεπει να μπει ενα χρονικο πλαισιο στο ποσο χρονο ειναι διατεθιμενος καποιος να ξοδεψει ψαχνοντας θεση. (π.χ ενας γνωστος μου κανει 4 χρονια ερευνα σε κορυφαιο ερευνητικο προγραμμα αλλα ακομα δεν εχει γινει δεκτος σε προγραμμα ειδικοτητας). Φοβαμαι οτι αν καθισω ελλαδα και ασχοληθω με αγροτικα, στρατους και ειδικοτητες εδω θα μαραζωσω τελειως επαγγελματικα αλλα απο την αλλη θα ηθελα να ειμαι στη λιστα αναμονης για ειδικοτητα για να μην βρεθω στο σημειο να ψαχνω επι χρονια θεση στην αμερικη, να μην εχω εναλλακτικη και το βαρελι να μην εχει πατο. Συνοψιζοντας:

1) αξιζει τον κοπο να μπω τωρα στο καραβι για την αμερικη, να χτισω βιογραφικο, να συνεχισω ευρωπη και πισω για fellowship ή να ψαξω κατευθειαν θεση για ευρωπη και στην πορεια κανω ενα fellowship ;

2) αν αξιζει, να παρω πτυχιο ή οχι ; 

Δεν υπάρχει απάντηση στο ερώτημά σου.Κανένας δε ξέρει πριν δοκιμάσει.Αξίζει τον κόπο,αλλά πρέπει να χεις χτίσει τρομερό βιογραφικό και το κυριότερο να έχεις καλές διασυνδέσεις σε κάποιο αμερικανικο πρόγραμμα.

Στην Ελλάδα είναι υπερκορεσμένη η συγκεκριμένη ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονία!

Μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα θα αποστείλω στην ECFMG (Philly, PA) την φόρμα 183 - που ουσιαστικά είναι η ταυτοποίηση πως είμαι ενεργός φοιτητής από την σχολή. 

Καθώς δεν έχω όρεξη να γίνονται μπλεξίματα, το πακέτο να μην παραδίδεται ποτέ, ή να επιστρέφεται πίσω (οι γνωστές κλασσικές ιστορίες με τις ελληνικές εταιρίες courier) υπάρχει κάποιος που να είχε μπεί στην διαδικασία αυτή και έχει να μου προτείνει κάποια συγκεκριμένη εταιρία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια μια ερωτηση.Για την ολοκληρωση της online αιτησης για το στεπ 1 χρειαζεται να αναφερουμε την ημερονια της πρωτης εγγραφης, της ολοκληρωσης των σπουδων και της απονομης του πτυχιου.ειχα μπει στη σχολη το 13 και τελειωσα το 19.ομως λογω καταληψεων που ειχαμε την χρονια που μπηκα, η εγγραφη μας απο την γραμματεια της σχολης εγινε τον ιανουαριο του 14.Συνεπως ως ημερομηνια πρωτης εγγραφης αναφερεται 13/1/14.Στα attending years λογικα πρεπει να αναφερω 6 αφου κανονικα ολο το ετος μου  παρακολουθησε και τα 12 εξαμηνα.Υπαρχει περιπτωση να δηιουργηθει θεμα?Εχει αντιμετωπισει καποιος την ιδια κατασταση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Ειμαι στη μεση του δευτερου ετους.Αποφασισα μετα το τελος του τεταρτου εξαμηνου η και μεσα στο τεταρτο εξαμηνο να αρχισω προετοιμασια για στεπ 1. πειτε μου αν γνωριζετε τα παντα για το διαβασμα που πρεπει να κανω συμφωνα με το τι ισχυει το 2020 γιατι νομιζω εχουν αλλαξει τα πραγματα αποτι μου είπαν σε σχεση με παλιοτερα. πειτε μου τι να διαβασω περα απο τερματισμενο first aid για να ειμαι 100% ενασφαλισμενος για το σκορ που στοχευω δηλαδη >260

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, Cyderhelm said:

Ειμαι στη μεση του δευτερου ετους.Αποφασισα μετα το τελος του τεταρτου εξαμηνου η και μεσα στο τεταρτο εξαμηνο να αρχισω προετοιμασια για στεπ 1. πειτε μου αν γνωριζετε τα παντα για το διαβασμα που πρεπει να κανω συμφωνα με το τι ισχυει το 2020 γιατι νομιζω εχουν αλλαξει τα πραγματα αποτι μου είπαν σε σχεση με παλιοτερα. πειτε μου τι να διαβασω περα απο τερματισμενο first aid για να ειμαι 100% ενασφαλισμενος για το σκορ που στοχευω δηλαδη >260

Προσπάθησε να πάρεις κάποιο αντίστοιχο αγγλικό βιβλίο και να διαβάζεις απο εκεί για την σχολή. εγω είχα πάρει το robbins για τις παθολογιες και βοηθησε πολύ. 

Επιπλέον όταν θα δώσεις εσύ - σίγουρα μετά το 2022 το step 1 θα έχει γίνει pass/fail δεν θα υπάρχει βαθμός. Το "νέο 260" θα είναι οι δημοσιεύσεις και η έρευνα οπότε το σκορ μην σε ενδιαφερει. Τι πάρεις 197 τι 272 θα είναι το ίδιο

Ορίστε και η απόφαση https://www.usmle.org/incus/#decision

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, HellsKitchenNYC said:

Προσπάθησε να πάρεις κάποιο αντίστοιχο αγγλικό βιβλίο και να διαβάζεις απο εκεί για την σχολή. εγω είχα πάρει το robbins για τις παθολογιες και βοηθησε πολύ. 

Επιπλέον όταν θα δώσεις εσύ - σίγουρα μετά το 2022 το step 1 θα έχει γίνει pass/fail δεν θα υπάρχει βαθμός. Το "νέο 260" θα είναι οι δημοσιεύσεις και η έρευνα οπότε το σκορ μην σε ενδιαφερει. Τι πάρεις 197 τι 272 θα είναι το ίδιο

Ορίστε και η απόφαση https://www.usmle.org/incus/#decision

Λοιπόν είναι πολλές οι αλλαγές . Προτεινε μου αν μπορείς αγγλικά βιβλία για τα προκλινικα που θα έχω από δω και πέρα και γενικά με έχουν μπερδέψει οι τόσες αλλαγές τι αν κάνω για να ενημερωθώ 100% μη σου πω προτιμώ να δώσω με σκορ πάρα με pass/fail αν είναι να το τρέξω ως το 2022.

Και στην ηλικία μου και στο απθ τι στο καλό να κάνω για δημοσιεύσεις και έρευνα; Ποια κίνηση μου προτείνεις;

Τροποποιήθηκε από Cyderhelm
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

BRS physiology, Κaplan Lecture notes και Robbins για την σχολή.  Το διάβασμα για το στεπ πρεπει να είναι προσανατολισμένο μπορείς να βρεις απειρα βιντεο που εξηγουν τα απαραιτητα resources

Δεν ξέρω σε ποια σχολή είσαι αλλά δεν να μπορείς να δώσεις πριν το 2022

γιατί θα διαβάζεις άγνωστα πράγματα και θα σου πάρει άπειρο χρόνο μειώνοντας τις επιδώσεις σου αλλα κυρίως επειδή στην άιτηση για το step1 υπογράφεις πως για να δώσεις την εξέταση έχεις διδαχθεί όλη την απαραίτητη ύλη (σε καμία ελληνική σχολή δεν έχεις κάνει όλα όσα εξετάζονται στο first aid μέχρι τουλάχιστον το 7ο-8ο εξάμηνο.)

Kαι ακόμα και πιο νωρίς να το δώσεις "παράτυπα" δεν θα έχει καμία σημασία ο βαθμός σου γιατί όσοι ανταγωνιστείς στο match θα έχουν pass και εσύ βαθμό. Τα προγράμματα δεν θα μπορούν να σε διαφοροποιήσουν από τους υπόλοιπους οπότε όσο καλά να τα έχεις παει δεν θα έχει σημασία. Το ξαναλέω, ο μόνος τρόπος να διαφοροποιήσουν τους candidates μετά το 2022 θα είναι εν μέρει το CK που παραμένει με βαθμό, οι δημοσιεύσεις (peer - reviewed) και research experience. 

Τροποποιήθηκε από HellsKitchenNYC
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

51 λεπτά πριν, HellsKitchenNYC said:

Kαι ακόμα και πιο νωρίς να το δώσεις "παράτυπα" δεν θα έχει καμία σημασία ο βαθμός σου γιατί όσοι ανταγωνιστείς στο match θα έχουν pass και εσύ βαθμό. Τα προγράμματα δεν θα μπορούν να σε διαφοροποιήσουν από τους υπόλοιπους οπότε όσο καλά να τα έχεις παει δεν θα έχει σημασία. Το ξαναλέω, ο μόνος τρόπος να διαφοροποιήσουν τους candidates μετά το 2022 θα είναι εν μέρει το CK που παραμένει με βαθμό, οι δημοσιεύσεις (peer - reviewed) και research experience. 

"Επιπλέον όταν θα δώσεις εσύ - σίγουρα μετά το 2022 το step 1 θα έχει γίνει pass/fail δεν θα υπάρχει βαθμός. Το "νέο 260" θα είναι οι δημοσιεύσεις και η έρευνα οπότε το σκορ μην σε ενδιαφερει. Τι πάρεις 197 τι 272 θα είναι το ίδιο"

 

Οι λεπτομερειες δεν εχουν γινει ακομη γνωστες και αναμενουμε.Παντως μεχρι το match του 2022 τουλαχιστον τα σκορ θα εξακολουθησουν να εχουν την ιδια (πολυ μεγαλη) σημασια.

Εαν καποιος παει για μεταγενεστερο match (κυριως 2023,2024) και παλι δε φαινεται να αλλαζουν παρα πολλα καθως οι αμερικανοκαναδοι δινουν στα 2ο και στο 4ο ετος τα στεπ.Αυτο σημαινει οτι οι πρωτοι αμερικανοκαναδοι που θα μπουν στον ανταγωνισμο του match θα ειναι το 2024 μολις δηλαδη εχουν τελειωσει τη σχολη.Οποτε τις 2 αυτες χρονιες οι ανταγωνιστες θα ειναι τριων κατηγοριων:

1)αμερικανοκαναδοι με σκορ

2)IMGs με σκορ(πχ ατομα που δεν ματσαραν σε προηγουμενη χρονια η ατομα που εδωσαν πχ το στεπ 1 στα τελη του 21 και για τους χι,ψι λογους καθυστερησαν να μοουν στη διαδικασια του match) 

3)IMGs με pass/fail.

Οποτε ειναι προφανες οτι τα σκορ θα μετρανε ΚΑΙ για τα 2 επομενα match παρα πολυ μια και η πλειοψηφια των υποψηφιων θα ειναι με ΣΚΟΡ.

Στην περιπτωση τωρα που καποιος δωσει με σκορ και για τους χι,ψι λογους παει ΑΚΟΜΑ πιο μετα(πχ 2οετης δινει τα στεπ/μικρη ωστοσο πιθανοτητα αριστειας για να μην κοροιδευομαστε) ακομα και τοτε τα σκορ ειναι ενας δεικτης που περιγραφει τις ακαδημαικες σου επιδοσεις.Δεν θα ειναι συγκρισιμος δεικτης με τους νεοτερους υποψηφιους,θα περιγραφει ωστοσο τις ικανοτητες σου οποτε ΦΥΣΙΚΑ και θα λαμβανεται υποψιν.

Με λιγα λογια οριστικη στο 100 τοις εκατο αποκαθηλωση της αξιας του στεπ 1 σκορ θα εχουμε το 2028 οποτε και θα ληξουν τα σκορ αυτων που δωσαν τελη 2021.

 

Τροποποιήθηκε από Dirolos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

15 λεπτά πριν, Dirolos said:

"Επιπλέον όταν θα δώσεις εσύ - σίγουρα μετά το 2022 το step 1 θα έχει γίνει pass/fail δεν θα υπάρχει βαθμός. Το "νέο 260" θα είναι οι δημοσιεύσεις και η έρευνα οπότε το σκορ μην σε ενδιαφερει. Τι πάρεις 197 τι 272 θα είναι το ίδιο"

 

Οι λεπτομερειες δεν εχουν γινει ακομη γνωστες και αναμενουμε.Παντως μεχρι το match του 2022 τουλαχιστον τα σκορ θα εξακολουθησουν να εχουν την ιδια (πολυ μεγαλη) σημασια.

Εαν καποιος παει για μεταγενεστερο match (κυριως 2023,2024) και παλι δε φαινεται να αλλαζουν παρα πολλα καθως οι αμερικανοκαναδοι δινουν στα 2ο και στο 4ο ετος τα στεπ.Αυτο σημαινει οτι οι πρωτοι αμερικανοκαναδοι που θα μπουν στον ανταγωνισμο του match θα ειναι το 2024 μολις δηλαδη εχουν τελειωσει τη σχολη.Οποτε τις 2 αυτες χρονιες οι ανταγωνιστες θα ειναι τριων κατηγοριων:

1)αμερικανοκαναδοι με σκορ

2)IMGs με σκορ(πχ ατομα που δεν ματσαραν σε προηγουμενη χρονια η ατομα που εδωσαν πχ το στεπ 1 στα τελη του 21 και για τους χι,ψι λογους καθυστερησαν να μοουν στη διαδικασια του match) 

3)IMGs με pass/fail.

Οποτε ειναι προφανες οτι τα σκορ θα μετρανε ΚΑΙ για τα 2 επομενα match παρα πολυ μια και η πλειοψηφια των υποψηφιων θα ειναι με ΣΚΟΡ.

Στην περιπτωση τωρα που καποιος δωσει με σκορ και για τους χι,ψι λογους παει ΑΚΟΜΑ πιο μετα(πχ 2οετης δινει τα στεπ/μικρη ωστοσο πιθανοτητα αριστειας για να μην κοροιδευομαστε) ακομα και τοτε τα σκορ ειναι ενας δεικτης που περιγραφει τις ακαδημαικες σου επιδοσεις.Δεν θα ειναι συγκρισιμος δεικτης με τους νεοτερους υποψηφιους,θα περιγραφει ωστοσο τις ικανοτητες σου οποτε ΦΥΣΙΚΑ και θα λαμβανεται υποψιν.

Με λιγα λογια οριστικη στο 100 τοις εκατο αποκαθηλωση της αξιας του στεπ 1 σκορ θα εχουμε το 2028 οποτε και θα ληξουν τα σκορ αυτων που δωσαν τελη 2021.

 

Tα κριτήρια των προγραμμάτων φτιάχνονται βάσει των αμερικάνων αποφοίτων οπότε μετά το 2024 δεν θα υπάρχει cut-off score. Εννοείται ότι θα είναι καλύτερο το να έχεις 250 απο 220 αλλά και πάλι δεν θα μπορούν να σε αξιολογήσουν με αυτό για κριτήριο γιατί θα είναι discrimination. στο faq της παραπάνω απόφασης υπάρχει αυτό The USMLE co-sponsors recognize that an ideal system for evaluating candidates for residency is holistic. This system should feature trusted quantitative and qualitative assessments of a candidate’s competencies and unique characteristics. In such a system, USMLE would serve as just one of these objective measures and be weighted appropriately.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

8 λεπτά πριν, HellsKitchenNYC said:

Tα κριτήρια των προγραμμάτων φτιάχνονται βάσει των αμερικάνων αποφοίτων οπότε μετά το 2024 δεν θα υπάρχει cut-off score. Εννοείται ότι θα είναι καλύτερο το να έχεις 250 απο 220 αλλά και πάλι δεν θα μπορούν να σε αξιολογήσουν με αυτό για κριτήριο γιατί θα είναι discrimination. στο faq της παραπάνω απόφασης υπάρχει αυτό The USMLE co-sponsors recognize that an ideal system for evaluating candidates for residency is holistic. This system should feature trusted quantitative and qualitative assessments of a candidate’s competencies and unique characteristics. In such a system, USMLE would serve as just one of these objective measures and be weighted appropriately.

 

Κοιταξε,οι οποιες αλλαγες ειναι αποτελεσμα ζυμωσεων και συγκρουσης διαφορων συμφεροντων.

Δεν ειναι τυχαιο οτι οι directors επιλεγουν ατομα με ψηλα σκορ...δεν το κανουν απ την καλη τους την καρδια ,το κανουν επειδη μετα απο τοσα χρονια που υπαρχει το υπαρχον συστημα αποδεικνυεται ισχυρη συσχετιση μεταξυ του σκορ και της μετεπειτα πορειας του ειδικευομενου.

Με λιγα λογια καποιος director εφοσον δει 250+ θεωρω πως θα τον προτιμησει μακραν σε σχεση με καποιο pass στο οποιο δεν εχει εικονα.Πολυ απλα τα νοσοκομεια ειναι ιδωτικα και αρα ο καθε director θελει τους κορυφαιους στην ομαδα του.

Ο μονος τροπος να εφαρμοστει στην πραξη η ολιστικη προσεγγιση(η οποια φυσικα δε συμφερει τους imgs,αν θες να το συζητησουμε ευχαριστως) ειναι να μπουν στος υπολογιστες και να μετατρεψουν ολα τα σκορ σε pass κατι το οποιο θεωρω εντελως ακραιο και πιθανοτατα παρανομο

ΥΓ:Επισης να συμπληρωσω πανω σ αυτο που ειπες οτι δεν θα δικαιολογησουν το γτ δεν πηραν τον αλφα η τον βητα στη συνεντευξη...απλα δεν θα τον παρουν,επομενως δεν υπαρχει θεμα discrimination

Τροποποιήθηκε από Dirolos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

10 λεπτά πριν, Dirolos said:

 

Κοιταξε,οι οποιες αλλαγες ειναι αποτελεσμα ζυμωσεων και συγκρουσης διαφορων συμφεροντων.

Δεν ειναι τυχαιο οτι οι directors επιλεγουν ατομα με ψηλα σκορ...δεν το κανουν απ την καλη τους την καρδια ,το κανουν επειδη μετα απο τοσα χρονια που υπαρχει το υπαρχον συστημα αποδεικνυεται ισχυρη συσχετιση μεταξυ του σκορ και της μετεπειτα πορειας του ειδικευομενου.

Με λιγα λογια καποιος director εφοσον δει 250+ θεωρω πως θα τον προτιμησει μακραν σε σχεση με καποιο pass στο οποιο δεν εχει εικονα.Πολυ απλα τα νοσοκομεια ειναι ιδωτικα και αρα ο καθε director θελει τους κορυφαιους στην ομαδα του.

Ο μονος τροπος να εφαρμοστει στην πραξη η ολιστικη προσεγγιση(η οποια φυσικα δε συμφερει τους imgs,αν θες να το συζητησουμε ευχαριστως) ειναι να μπουν στος υπολογιστες και να μετατρεψουν ολα τα σκορ σε pass κατι το οποιο θεωρω εντελως ακραιο και πιθανοτατα παρανομο

Υπάρχει και το ενδεχόμενο να θέλουν να δώσουν το βάρος στο CK και να βάλουν αυτό ως κριτήριο? Υπάρχει συσχέτιση μεταξύ του CK και του στεπ1. Οι περισσότεροι που γράφουν καλά στο CK έχουν γράψει καλά και στο στεπ1

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 λεπτό πριν, HellsKitchenNYC said:

Υπάρχει και το ενδεχόμενο να θέλουν να δώσουν το βάρος στο CK και να βάλουν αυτό ως κριτήριο? Υπάρχει συσχέτιση μεταξύ του CK και του στεπ1. Οι περισσότεροι που γράφουν καλά στο CK έχουν γράψει καλά και στο στεπ1

Καταρχας να τονισω οτι προφανως δεν ειναι οτι εχω καποια παραπανω πληροφορηση η οτιδηποτε απλως παρακολουθω εντατικα για πανω απο εναν χρονο τα συγκεκριμενα θεματα.Ο,τι λεω δηλαδη προφανως οποιος διαβαζει ας το παιρνει with a grain of salt.

Το CK προφανως θα αναβαθμιστει ο ρολος του σε σχεση με σημερα,ωστοσο συνολικα τα σκορ θα υποβαθμιστουν(οταν η αλλαγη φτασει στη μεγιστη της εκταση κατι το οποιο οπως προανεφερα θα παρει 4-7 χρονια απο σημερα).Το θεμα ειναι οτι το CK οπως ειναι σημερα τουλαχιστον δε συγκρινεται σε δυσκολια με το στεπ 1...το στεπ 1 ειναι το κτηνος λογω της κολοσσιαιας του υλης.Με λιγα λογια θεωρω οτι θα ειναι δυσκολο να γινει καλος διαχωρισμος μονο απ το CK,εκτος αν φυσικα κανουν την τριχα τριχια και αρχισουν να ρωτανε ανουσιες λεπτομερειες κατι που σε γενικες γραμμες δεν ειναι στη νοοτροπια τους.

Η λογικη ειναι να αναβαθμιστει ο ρολος των πανεπιστημιων τους και να εκτοπισουν τους imgs απο τα καλα προγραμματα.Τα πανεπιστημια κερδιζουν σε επιρροη καθως πλεον θα μετρανε πολυ περισσοτερο οι βαθμοι των μαθηματων οπως και το ranking του καθε ιδρυματος.Οι αμερικανοι αποφοιτοι θα αποτελουν πολυ πιο ασφαλη και ελκυστικη επιλογη για τους directors,καθως θα προτιμησουν να παρουν εναν μετριο αμερικανο παρα να ρισκαρουν με εναν img ο οποιος μπορει να ειναι αστερι αλλα μπορει να ειναι και τραγικος(χωρις στεπ 1 θα ειναι πιο δυσκολο να ξεχωρισεις).Οι ικανοι imgs θα αναγκαζονται σε χρονια ερευνας προκειμενου να δειξουν δειγματα γραφης και θα ξοδευουν χιλιαδες δολλαρια στην αμερικανικη οικονομια για οσο εργαζονται εκει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ στα περισσότερα με το Dirolo.

Το ότι το reporting  των scores θα γίνεται με Pass/Fail από το '22, δεν εγγυάται σε καμία περίπτωση ότι τα προηγούμενα σκορ δεν θα φαίνονται για κάποιο διάστημα. Απομένει να αποφανθεί η NBME πάνω σ' αυτό. Θυμηθείτε τη μετάβαση από double digit σε triple digit score, όπου υπήρχε ένα διάστημα που εμφανίζονταν και τα 2, μέχρι να ολοκληρωθεί η μετάβαση.

Το πιθανότερο είναι ότι θα αναβαθμιστεί ο ρόλος του Step 2CK και θα μετράει περισσότερο απ' όσο μετρούσε το Step 1 τώρα. Πιθανώς το Step 3 να αρχίζει να παίζει σημαντικό ρόλο στις αιτήσεις, ενώ μέχρι τώρα δεν είχε και μεγάλη σημασία.

Μην ξεχνάτε ότι η NBME δεν εκπροσωπεί τους PDs. Υπήρχε αντίδραση κατά της κατάργησης του σκορ από μεγάλη μερίδα των program directors, διότι πολύ απλά κατήργησαν ένα από τα αντικειμενικότερα κριτήρια με τα οποία μπορούσαν να επιλέξουν υποψηφίους. Για όσο φαίνονται τα αριθμητικά scores στο Step 1, πολλοί PDs θα συνεχίζουν να δίνουν την ίδια βαρύτητα που έδιναν παλιότερα, έστω και άτυπα. Δεν μπορεί να τους το απαγορεύσει κάποιος αυτό.

Έχοντας δώσει και τα 2 Steps, αυτό που έχω να πω είναι ότι:
1) Μεγάλο κομμάτι των ερωτήσεων του 2CK προέρχονται από material του 1
2) Το 2CK είναι αρκετά δυσκολότερη εξέταση από το 1
3) Όποιος πάει για πολύ χαλαρό pass στο 1 για να ξεμπερδέψει γρήγορα και να πάει καλά στο 2, μπορεί να φάει τα μούτρα του εν τέλει. Η θεωρητική βάση που σου δίνει το 1 είναι μεγάλη υπόθεση και οι εξετάσεις παραμένουν αλληλένδετες μεταξύ τους. Μεγάλη υπόθεση παίζει και η ικανότητα του υποψηφίου να δίνει τέτοιου είδους εξετάσεις. Είναι ένα skill που καλλιεργείται και για το οποίο δεν σε προετοιμάζει το ελληνικό πανεπιστήμιο. Τα σκορ πάνω από το 250 επιτυγχάνονται κυρίως με αυτήν την ικανότητα και όχι με περισσότερες γνώσεις, αφού 95% των ερωτήσεων είναι κλασσικές ερωτήσεις σε high-yield topics. Όποιος έχει λύσει 5,000-10,000 ερωτήσεις από USMLE material είναι σχεδόν μαθηματικά σίγουρο ότι θα έχει καλύτερα test taking skills από κάποιον που δεν έχει λύσει καμία στο παρελθόν (αν πάει να δώσει κατευθείαν το Step 2) ή μόνο τις μισές (αν έκανε ένα χαλαρό πέρασμα στο Uworld και τίποτε άλλο στο 1).
 

Τροποποιήθηκε από Παρασιτική κνήφη
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 13/2/2020 at 2:59 ΜΜ, Dirolos said:

Καταρχας να τονισω οτι προφανως δεν ειναι οτι εχω καποια παραπανω πληροφορηση η οτιδηποτε απλως παρακολουθω εντατικα για πανω απο εναν χρονο τα συγκεκριμενα θεματα.Ο,τι λεω δηλαδη προφανως οποιος διαβαζει ας το παιρνει with a grain of salt.

Το CK προφανως θα αναβαθμιστει ο ρολος του σε σχεση με σημερα,ωστοσο συνολικα τα σκορ θα υποβαθμιστουν(οταν η αλλαγη φτασει στη μεγιστη της εκταση κατι το οποιο οπως προανεφερα θα παρει 4-7 χρονια απο σημερα).Το θεμα ειναι οτι το CK οπως ειναι σημερα τουλαχιστον δε συγκρινεται σε δυσκολια με το στεπ 1...το στεπ 1 ειναι το κτηνος λογω της κολοσσιαιας του υλης.Με λιγα λογια θεωρω οτι θα ειναι δυσκολο να γινει καλος διαχωρισμος μονο απ το CK,εκτος αν φυσικα κανουν την τριχα τριχια και αρχισουν να ρωτανε ανουσιες λεπτομερειες κατι που σε γενικες γραμμες δεν ειναι στη νοοτροπια τους.

Η λογικη ειναι να αναβαθμιστει ο ρολος των πανεπιστημιων τους και να εκτοπισουν τους imgs απο τα καλα προγραμματα.Τα πανεπιστημια κερδιζουν σε επιρροη καθως πλεον θα μετρανε πολυ περισσοτερο οι βαθμοι των μαθηματων οπως και το ranking του καθε ιδρυματος.Οι αμερικανοι αποφοιτοι θα αποτελουν πολυ πιο ασφαλη και ελκυστικη επιλογη για τους directors,καθως θα προτιμησουν να παρουν εναν μετριο αμερικανο παρα να ρισκαρουν με εναν img ο οποιος μπορει να ειναι αστερι αλλα μπορει να ειναι και τραγικος(χωρις στεπ 1 θα ειναι πιο δυσκολο να ξεχωρισεις).Οι ικανοι imgs θα αναγκαζονται σε χρονια ερευνας προκειμενου να δειξουν δειγματα γραφης και θα ξοδευουν χιλιαδες δολλαρια στην αμερικανικη οικονομια για οσο εργαζονται εκει.

Τι είναι ένας director?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 2/13/2020 at 5:09 PM, Παρασιτική κνήφη said:

Συμφωνώ στα περισσότερα με το Dirolo.

Πολύ σωστά όλα αυτά. Και εγώ μαζί σας.


Το ότι το reporting  των scores θα γίνεται με Pass/Fail από το '22, δεν εγγυάται σε καμία περίπτωση ότι τα προηγούμενα σκορ δεν θα φαίνονται για κάποιο διάστημα. Απομένει να αποφανθεί η NBME πάνω σ' αυτό. Θυμηθείτε τη μετάβαση από double digit σε triple digit score, όπου υπήρχε ένα διάστημα που εμφανίζονταν και τα 2, μέχρι να ολοκληρωθεί η μετάβαση.

Ακριβώς αυτό. Μπορεί τα προηγούμενα σκορ να φαίνονται, μπορεί και όχι. Αυτό σίγουρα αφορά τις αιτήσεις, Όμως, ας υποθέσουμε ότι ΔΕΝ φαίνονται "επίσημα". Αυτή τη στιγμή παραμένει το #1 κριτήριο για επιλογή, ειδικά για τους ξένους. Ας πούμε ότι κάποιος ξένος κάνει αίτηση για έρευνα. Αυτή τη στιγμή, και όλα τα προηγούμενα χρόνια, αν δεν έχεις ήδη πολλές δημοσιεύσεις από πριν, το Step 1 score είναι το πιο σημαντικό που κοιτάνε. Γιατί; Γιατί είναι conditioned να κοιτάνε το Step 1 score και με το που δουν ένα πολύ καλό score αμέσως παίρνουν ως δεδομένο ότι "Για να πάρει τέτοιο καλό score, αυτός είναι εξαιρετικός, και άρα θα καταφέρει να είναι και εξαιρετικός στην έρευνα, άρα τον θέλω".

 
Το πιθανότερο είναι ότι θα αναβαθμιστεί ο ρόλος του Step 2CK και θα μετράει περισσότερο απ' όσο μετρούσε το Step 1 τώρα. Πιθανώς το Step 3 να αρχίζει να παίζει σημαντικό ρόλο στις αιτήσεις, ενώ μέχρι τώρα δεν είχε και μεγάλη σημασία.

Μην ξεχνάτε ότι η NBME δεν εκπροσωπεί τους PDs. Υπήρχε αντίδραση κατά της κατάργησης του σκορ από μεγάλη μερίδα των program directors, διότι πολύ απλά κατήργησαν ένα από τα αντικειμενικότερα κριτήρια με τα οποία μπορούσαν να επιλέξουν υποψηφίους. Για όσο φαίνονται τα αριθμητικά scores στο Step 1, πολλοί PDs θα συνεχίζουν να δίνουν την ίδια βαρύτητα που έδιναν παλιότερα, έστω και άτυπα. Δεν μπορεί να τους το απαγορεύσει κάποιος αυτό.

Έχοντας δώσει και τα 2 Steps, αυτό που έχω να πω είναι ότι:
1) Μεγάλο κομμάτι των ερωτήσεων του 2CK προέρχονται από material του 1
2) Το 2CK είναι αρκετά δυσκολότερη εξέταση από το 1
3) Όποιος πάει για πολύ χαλαρό pass στο 1 για να ξεμπερδέψει γρήγορα και να πάει καλά στο 2, μπορεί να φάει τα μούτρα του εν τέλει. Η θεωρητική βάση που σου δίνει το 1 είναι μεγάλη υπόθεση και οι εξετάσεις παραμένουν αλληλένδετες μεταξύ τους. Μεγάλη υπόθεση παίζει και η ικανότητα του υποψηφίου να δίνει τέτοιου είδους εξετάσεις. Είναι ένα skill που καλλιεργείται και για το οποίο δεν σε προετοιμάζει το ελληνικό πανεπιστήμιο. Τα σκορ πάνω από το 250 επιτυγχάνονται κυρίως με αυτήν την ικανότητα και όχι με περισσότερες γνώσεις, αφού 95% των ερωτήσεων είναι κλασσικές ερωτήσεις σε high-yield topics. Όποιος έχει λύσει 5,000-10,000 ερωτήσεις από USMLE material είναι σχεδόν μαθηματικά σίγουρο ότι θα έχει καλύτερα test taking skills από κάποιον που δεν έχει λύσει καμία στο παρελθόν (αν πάει να δώσει κατευθείαν το Step 2) ή μόνο τις μισές (αν έκανε ένα χαλαρό πέρασμα στο Uworld και τίποτε άλλο στο 1).

 

Πάνω σε όλα τα υπόλοιπα: Συμφωνώ στα περισσότερα. Έχοντας βοηθήσει πλέον πάνω από 30 άτομα να περάσουν το Step 1 με εξαιρετικά scores καθώς και να βρουν θέση στις ΗΠΑ, μπορώ να πω τα εξής:

1. Η μεγάλη επιτυχία στο Step 1 σιγουρεύει σε μέγιστο βαθμό την μεγάλη επιτυχία στο Step 2. Είναι πολύ δύσκολο να πάει κάποιος πολύ καλά στο Step 2 όταν δεν έχει τις βάσεις. Και εν γένει το δυσκολότερο στεπ είναι το 1. Αλλά όποιος έχει τις γνώσεις του 1 στο μέγιστο, δεν έχει να φοβηθεί τίποτα για το 2.

2. Στο στεπ 1 γίνεσαι "γιατρός". Στο στεπ 2 ταξινομείς τις γνώσεις που έχεις από το στεπ 1, δηλαδή πότε κάνουμε το τάδε, ή το άλλο κλπ.

Αυτό τον καιρό επίσης έχω επιστρέψει για λίγο Ελλάδα μετά το fellowship που έκανα στις ΗΠΑ και έχω τη δυνατότητα να βοηθήσω και να συμβουλεύσω πριν φύγω για λίγο καιρό ακόμη στο εξωτερικό. Όποιος επίσης, ενδιαφέρεται για εξάσκηση στο Step 2CS (Clinical Skills) από κοντά ώστε να μην έχει κανένα πρόβλημα στην εξέταση, ας μου στείλει μήνυμα. 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που έκαναν match φέτος!

Είναι μεγάλη χαρά που 6 παιδιά που βοήθησα τα προηγούμενα χρόνια βρήκαν εξαιρετικές θέσεις! 1 - ophthalmology, 4 - παθολογία και 1 - ψυχιατρική και σε εξαιρετικά μέρη όπως Brown University, University of Pittsburgh Medical Center,  Albany Medical College, κλπ

Καλή αρχή σε όλους και Καλό κουράγιο στους υπόλοιπους!

Το πολύτιμο μάθημα που μου έδωσαν και πάλι τα παιδιά είναι ότι χρειάζεται διαρκής προσπάθεια και δεν τα παρατάμε ποτέ, ανεξαρτήτως συνθηκών, και η ανταμοιβή θα έρθει! 

 

 

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά! Ελπίζω είστε όλοι καλά! Έχω μια σύντομη απορία που με ταλαιπωρεί αρκετά το τελευταίο διάστημα. Είμαι εκτοετής στην Αθήνα και προβλέπεται να καθυστερήσω το πτυχίο μου 2 χρόνια κυρίως λόγω χρωστούμενων μαθημάτων,, steps και elective που θέλω να κάνω. Μετά το πτυχίο, σκοπεύω να κάνω έρευνα και 1 2 χρόνια στο Αμέρικα για να βελτιώσω και άλλο το βιογραφικό μου. Κοινώς προβλέπεται να καθυστερήσω αρκετά την ειδικότητα. Δεν με πειράζει τόσο αυτό όσο το ότι τα 5 χρόνια της σχολής τα έξυνα και στο έκτο -λίγο αργά- αποφάσισα να σοβαρευτώ. Η απορία μου λοιπόν είναι η εξής: Πόσο αρνητικό είναι το οτι καθυστέρησα 2 χρόνια να πάρω το πτυχίο δεδομένου κιολας οτι στην αναλυτική φαίνεται ότι τα 5 από τα 6  χρόνια της σχολής πέρασα ελάχιστα μαθήματα και τι μπορώ να κάνω για να το διαχειριστώ; Πραγματικά θα εκτιμήσω οποιαδήποτε απάντηση καθώς το εν λόγω ζήτημα με απασχολεί αρκετά τελευταία! Να περνάτε καλά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 14/5/2020 at 7:43 ΜΜ, Μεγρινός Γιώργος said:

Καλησπέρα παιδιά! Ελπίζω είστε όλοι καλά! Έχω μια σύντομη απορία που με ταλαιπωρεί αρκετά το τελευταίο διάστημα. Είμαι εκτοετής στην Αθήνα και προβλέπεται να καθυστερήσω το πτυχίο μου 2 χρόνια κυρίως λόγω χρωστούμενων μαθημάτων,, steps και elective που θέλω να κάνω. Μετά το πτυχίο, σκοπεύω να κάνω έρευνα και 1 2 χρόνια στο Αμέρικα για να βελτιώσω και άλλο το βιογραφικό μου. Κοινώς προβλέπεται να καθυστερήσω αρκετά την ειδικότητα. Δεν με πειράζει τόσο αυτό όσο το ότι τα 5 χρόνια της σχολής τα έξυνα και στο έκτο -λίγο αργά- αποφάσισα να σοβαρευτώ. Η απορία μου λοιπόν είναι η εξής: Πόσο αρνητικό είναι το οτι καθυστέρησα 2 χρόνια να πάρω το πτυχίο δεδομένου κιολας οτι στην αναλυτική φαίνεται ότι τα 5 από τα 6  χρόνια της σχολής πέρασα ελάχιστα μαθήματα και τι μπορώ να κάνω για να το διαχειριστώ; Πραγματικά θα εκτιμήσω οποιαδήποτε απάντηση καθώς το εν λόγω ζήτημα με απασχολεί αρκετά τελευταία! Να περνάτε καλά!

Αυτοι που εχουν τελειες αιτησεις ειναι λιγοι. Ολοι θα εχουν καποιο αρνητικο στο βιογραφικο τους, ειτε χαμηλα σκορ, ειτε καποιο fail, ειτε εχουν αποφοιτησει αρκετα χρονια απο τη σχολη. Αμα περασει η αιτηση σου απο το αυτοματο φιλτραρισμα (δυσκολα νομιζω να κοπει λογω του οτι καθυστερησες το πτυχιο σου) τοτε η αιτηση σου θα αξιολογηθει στην ολοτητα της. Δεν εχω συμμετασχει ακομη στο ματς, ομως μεχρι στιγμης δεν εχει φανει εμποδιο το οτι αποφοιτησα στα 8 χρονια κι οχι στα 6. Καταφερα και εκλεισα observerships σε αρκετα prestigious ιδρυματα. Απο τους 30+ καθηγητες που εχω μιλησει, μονο ενας με ρωτησε για ποιο λογο καθηστερησα το πτυχιο μου. Βεβαια νομιζω το οτι εγραψα αρκετα υψηλα στο step 1 επαιξε σημαντικο ρολο σε αυτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 14/5/2020 at 12:43 ΜΜ, Μεγρινός Γιώργος said:

Καλησπέρα παιδιά! Ελπίζω είστε όλοι καλά! Έχω μια σύντομη απορία που με ταλαιπωρεί αρκετά το τελευταίο διάστημα. Είμαι εκτοετής στην Αθήνα και προβλέπεται να καθυστερήσω το πτυχίο μου 2 χρόνια κυρίως λόγω χρωστούμενων μαθημάτων,, steps και elective που θέλω να κάνω. Μετά το πτυχίο, σκοπεύω να κάνω έρευνα και 1 2 χρόνια στο Αμέρικα για να βελτιώσω και άλλο το βιογραφικό μου. Κοινώς προβλέπεται να καθυστερήσω αρκετά την ειδικότητα. Δεν με πειράζει τόσο αυτό όσο το ότι τα 5 χρόνια της σχολής τα έξυνα και στο έκτο -λίγο αργά- αποφάσισα να σοβαρευτώ. Η απορία μου λοιπόν είναι η εξής: Πόσο αρνητικό είναι το οτι καθυστέρησα 2 χρόνια να πάρω το πτυχίο δεδομένου κιολας οτι στην αναλυτική φαίνεται ότι τα 5 από τα 6  χρόνια της σχολής πέρασα ελάχιστα μαθήματα και τι μπορώ να κάνω για να το διαχειριστώ; Πραγματικά θα εκτιμήσω οποιαδήποτε απάντηση καθώς το εν λόγω ζήτημα με απασχολεί αρκετά τελευταία! Να περνάτε καλά!

Δε νομίζω να ενδιαφερθούν ιδιαίτερα, καθώς για IMGs δεν καταλαβαίνουν πώς λειτουργεί το σύστημα οπότε γενικά δεν πολυασχολούνται. Αν κάποιος το κοιτάξει σε βάθος, μπορεί να σε ρωτήσει, οπότε θα πρέπει να έχεις έτοιμη μια καλή απάντηση (πχ αν δούλευες κατά τη διάρκεια της σχολής, ή κάποιος στην οικογένεια είχε προβλήματα υγείας κι έπρεπε να τους φροντίζεις, ή ενδεχομένως κάτι πιο πρωτότυπο). Η αλήθεια είναι ότι θα κριθείς κυρίως για ό,τι κάνεις στις ΗΠΑ (στεπς, έρευνα, κλινικές).

Προσωπικά εμένα θα με απασχολούσε περισσότερο κάτι άλλο - τώρα πρέπει να πληρώσεις όλα τα κενά που δημιουργήθηκαν αυτά τα 5 χρόνια, κι αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο. Έχεις μακρύ δρόμο μπροστά σου. Καλή τύχη και καλό κουράγιο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 18/5/2020 at 7:44 ΜΜ, mixmavros said:

Δε νομίζω να ενδιαφερθούν ιδιαίτερα, καθώς για IMGs δεν καταλαβαίνουν πώς λειτουργεί το σύστημα οπότε γενικά δεν πολυασχολούνται. Αν κάποιος το κοιτάξει σε βάθος, μπορεί να σε ρωτήσει, οπότε θα πρέπει να έχεις έτοιμη μια καλή απάντηση (πχ αν δούλευες κατά τη διάρκεια της σχολής, ή κάποιος στην οικογένεια είχε προβλήματα υγείας κι έπρεπε να τους φροντίζεις, ή ενδεχομένως κάτι πιο πρωτότυπο). Η αλήθεια είναι ότι θα κριθείς κυρίως για ό,τι κάνεις στις ΗΠΑ (στεπς, έρευνα, κλινικές).

Προσωπικά εμένα θα με απασχολούσε περισσότερο κάτι άλλο - τώρα πρέπει να πληρώσεις όλα τα κενά που δημιουργήθηκαν αυτά τα 5 χρόνια, κι αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο. Έχεις μακρύ δρόμο μπροστά σου. Καλή τύχη και καλό κουράγιο!

Σε ευχαριστώ πολύ μαν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 17/5/2020 at 12:21 ΜΜ, CzR said:

Αυτοι που εχουν τελειες αιτησεις ειναι λιγοι. Ολοι θα εχουν καποιο αρνητικο στο βιογραφικο τους, ειτε χαμηλα σκορ, ειτε καποιο fail, ειτε εχουν αποφοιτησει αρκετα χρονια απο τη σχολη. Αμα περασει η αιτηση σου απο το αυτοματο φιλτραρισμα (δυσκολα νομιζω να κοπει λογω του οτι καθυστερησες το πτυχιο σου) τοτε η αιτηση σου θα αξιολογηθει στην ολοτητα της. Δεν εχω συμμετασχει ακομη στο ματς, ομως μεχρι στιγμης δεν εχει φανει εμποδιο το οτι αποφοιτησα στα 8 χρονια κι οχι στα 6. Καταφερα και εκλεισα observerships σε αρκετα prestigious ιδρυματα. Απο τους 30+ καθηγητες που εχω μιλησει, μονο ενας με ρωτησε για ποιο λογο καθηστερησα το πτυχιο μου. Βεβαια νομιζω το οτι εγραψα αρκετα υψηλα στο step 1 επαιξε σημαντικο ρολο σε αυτο.

Οκ οκ, ευχαριστώ φίλε!

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καλησπέρα παιδιά!

Θα ήθελα καταρχάς να σας συγχαρώ για το φόρουμ σας, γιατί το κλίμα εδώ είναι πολύ φιλικό και μου δίνει την ευχέρεια να εκφραστώ ελεύθερα! Βλέπω ότι συνεχίζει ακάθεκτο από το 2004 (δεν με εκπλήσσει ότι το θέμα ειδικότητα στις ΗΠΑ παραμένει φλέγον τόσα χρόνια μετά). Προσωπικά είμαι πολύ χαρούμενος που βρήκα ένα χώρο που μπορώ να συζητήσω αυτό το θέμα με άλλους Έλληνες συναδέλφους, διότι στην δική μου πορεία για το ECFMG certification ήμουν μόνος μου ως τώρα (δεν είχα κάποιον συμφοιτητή που να ενδιαφέρεται να δώσει τα steps και ούτε εγώ ήμουν πολύ vocal για την επιλογή μου, άρα μπορεί να έφταιξα και εγώ). Χαίρομαι που το ανακαλύπτω τώρα όμως, έστω και μετά τα Step 1 και 2 CK.

Θα εκτιμούσα λίγη βοήθεια από όποιον μπορεί να την παρέχει. Η κατάσταση μου έχει ως εξής:

Τελείωσα φέτος τη σχολή και έχω ήδη step 1 (high 250s) και step 2CK (high 270s). Έχω ορισμένες δημοσιεύσεις (Έλληνες καθηγητές). Λόγω πανδημίας και άλλων συγκυριών δεν πρόλαβα να δώσω 2 CS και δεν έχω πατήσει Αμερική. Στοχεύω για match τον Ιούλιο του '22. Με ενδιαφέρουν: internal medicine, pediatrics. Φέτος σκοπεύω να κάνω το στρατιωτικό μου (debatable, το γνωρίζω). Δεν έχω άτομα με εμπειρία από Αμερική στον περίγυρο μου. Διάβασα σχεδόν όλα τα πόστ στο φόρουμ και η εντύπωση που μου σχηματίστηκε είναι ότι οι ειδικότητες αυτές δεν είναι τόσο ανταγωνιστικές όσο οι χειρουργικές. Αυτό που επιθυμώ εγώ είναι να βρεθώ σε ένα πρόγραμμα πανεπιστημιακό ή university-affiliated, γιατί με ενδιαφέρει και το ερευνητικό κομμάτι. Δεν γνωρίζω αν θα μπορέσω να έχω USCE (hands-on). Ποιες είναι οι πιθανότητες μου να κάνω match; Θα εκτιμούσα πάρα πολύ συμβουλές από άτομα που έχουν κάνει κάτι τέτοιο ή κάτι παρόμοιο για τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω για να πετύχω αυτό που θέλω.

sorry for the long post!

ΥΓ1: Γνωρίζω ότι η πανδημία και η κατάσταση στην Αμερική τουλάχιστον όταν γραφόταν αυτό το πόστ ίσως είναι απαγορευτική για κάποιους. Θα ήθελα, ίσως σε ένα άλλο πόστ, να εκφράσω τη γνώμη μου πάνω σε αυτό αναφορικά με τις επιλογές που υπάρχουν.

ΥΓ2: Όποιος θέλει πληροφορίες ή καθοδήγηση για τα steps, είμαι στην διάθεσή του. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 ώρες πριν, doc34 said:

Καλησπέρα παιδιά!

Θα ήθελα καταρχάς να σας συγχαρώ για το φόρουμ σας, γιατί το κλίμα εδώ είναι πολύ φιλικό και μου δίνει την ευχέρεια να εκφραστώ ελεύθερα! Βλέπω ότι συνεχίζει ακάθεκτο από το 2004 (δεν με εκπλήσσει ότι το θέμα ειδικότητα στις ΗΠΑ παραμένει φλέγον τόσα χρόνια μετά). Προσωπικά είμαι πολύ χαρούμενος που βρήκα ένα χώρο που μπορώ να συζητήσω αυτό το θέμα με άλλους Έλληνες συναδέλφους, διότι στην δική μου πορεία για το ECFMG certification ήμουν μόνος μου ως τώρα (δεν είχα κάποιον συμφοιτητή που να ενδιαφέρεται να δώσει τα steps και ούτε εγώ ήμουν πολύ vocal για την επιλογή μου, άρα μπορεί να έφταιξα και εγώ). Χαίρομαι που το ανακαλύπτω τώρα όμως, έστω και μετά τα Step 1 και 2 CK.

Θα εκτιμούσα λίγη βοήθεια από όποιον μπορεί να την παρέχει. Η κατάσταση μου έχει ως εξής:

Τελείωσα φέτος τη σχολή και έχω ήδη step 1 (high 250s) και step 2CK (high 270s). Έχω ορισμένες δημοσιεύσεις (Έλληνες καθηγητές). Λόγω πανδημίας και άλλων συγκυριών δεν πρόλαβα να δώσω 2 CS και δεν έχω πατήσει Αμερική. Στοχεύω για match τον Ιούλιο του '22. Με ενδιαφέρουν: internal medicine, pediatrics. Φέτος σκοπεύω να κάνω το στρατιωτικό μου (debatable, το γνωρίζω). Δεν έχω άτομα με εμπειρία από Αμερική στον περίγυρο μου. Διάβασα σχεδόν όλα τα πόστ στο φόρουμ και η εντύπωση που μου σχηματίστηκε είναι ότι οι ειδικότητες αυτές δεν είναι τόσο ανταγωνιστικές όσο οι χειρουργικές. Αυτό που επιθυμώ εγώ είναι να βρεθώ σε ένα πρόγραμμα πανεπιστημιακό ή university-affiliated, γιατί με ενδιαφέρει και το ερευνητικό κομμάτι. Δεν γνωρίζω αν θα μπορέσω να έχω USCE (hands-on). Ποιες είναι οι πιθανότητες μου να κάνω match; Θα εκτιμούσα πάρα πολύ συμβουλές από άτομα που έχουν κάνει κάτι τέτοιο ή κάτι παρόμοιο για τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω για να πετύχω αυτό που θέλω.

sorry for the long post!

ΥΓ1: Γνωρίζω ότι η πανδημία και η κατάσταση στην Αμερική τουλάχιστον όταν γραφόταν αυτό το πόστ ίσως είναι απαγορευτική για κάποιους. Θα ήθελα, ίσως σε ένα άλλο πόστ, να εκφράσω τη γνώμη μου πάνω σε αυτό αναφορικά με τις επιλογές που υπάρχουν.

ΥΓ2: Όποιος θέλει πληροφορίες ή καθοδήγηση για τα steps, είμαι στην διάθεσή του. 

Συγχαρητήρια για τα σκορ σου!! Αν θες μοιράσου μαζί μας το τρόπο προετοιμασίας σου για step 1 και 2 CK για εμάς που τα αρχίζουμε τώρα :) 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

USMLE Step 1 and Step 2 CK 2020: Η εμπειρία μου

Καλημέρα σε όλους/όλες,

Στο ποστ που ακολουθεί θα μιλήσω για την εμπειρία μου από τα Steps: 1, 2 CK αφού ήδη ένας συνάδελφος/μια συναδέλφισσα το ζήτησε (Medicine123) Πρόκειται για μεγάλο ποστ, άρα αν τα έχετε περάσει ήδη stop reading.

TL;DR:

Step 1= UFAP (UWorld, First Aid, Pathoma) + Sketchy και άγιος ο Θεός. Διάρκεια προετοιμασίας: 6-9 μήνες, με dedicated study period το τελευταίο 4μηνο. Κάντε 1 NBME πριν αρχίσετε το dedicated study period για να εκτιμήσετε που στέκεστε (τα NBME τείνουν να υποεκτιμούν αρκετά το πόσο θα γράψετε στο τεστ), και άλλο ένα, 1 μήνα πριν δώσετε. Τουλάχιστον 3 μήνες UWorld (με διάβασμα ΌΛΩΝ των επιλογών, ακόμα και στις ερωτήσεις που κάνατε σωστές). Σύντομη σημείωση πρόσθετων πληροφοριών στο FA. ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ 1 πέρασμα όλες τις ερωτήσεις UWorld και 10 μέρες πριν δώσετε επανάληψη όλα τα λάθη σας. Αφιερώστε τις τελευταίες 5 ημέρες πριν δώσετε για ένα γρήγορο (πολύ γρήγορο) πέρασμα του FA με όλες τις σημειώσεις που έχετε κάνει. Τελευταία ημέρα πριν δώσετε ξεκούραση.

Step 2 CK: UWorld ΑΠΟΛΎΤΩΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΌ. Διάρκεια προετοιμασίας: 6 μήνες. 3 μήνες κάποια πηγή διαβάσματος ( πιο συχνές OnlineMedEd, Step Up) + 3 μήνες UWorld. Τρόπος διαβάσματος UW και NBMEs ακριβώς όπως στο Step 1

Αναλυτικά:

Το background μου

Επειδή αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία, πιστεύω ότι πρέπει να ξέρετε που στεκόμουν εγώ όταν ξεκίνησα διάβασμα. Ξεκίνησα μέσα 5ου έτους (δεν σπουδάζω Αθήνα) και είχα κάνει ήδη το θεωρητικό υπόβαθρο ΌΛΩΝ των ειδικοτήτων.  Ήμουν ήδη εξοικειωμένος σχεδόν άριστα με το medical terminology στα Αγγλικά και είχα διαβάσει αρκετά βιβλία στα Αγγλικά. Ήμουν πολύ καλός φοιτητής στη σχολή, θα έλεγα στους top 5 χωρίς να είμαι σίγουρος. ΔΕΝ ΤΟ ΛΈΩ για φλεξ, απλά σαν disclaimer: πολλά από τα πράγματα που διάβασα τα ήξερα ήδη, επομένως αφομοίωνα γνώση πιο γρήγορα, κάτι που σημαίνει ότι ο μέσος υποψήφιος ίσως χρειαστεί παραπάνω χρόνο από μένα. Αφού τελειώσαμε με αυτό, πάμε στο ζουμί:

Step 1: Final score 259 (93rd percentile). Συνολικός χρόνος προετοιμασίας: 11 μήνες ( technically 14 άλλα έκανα 3 μήνες διάλειμμα για προσωπικούς λόγους)

Να ξεκινήσω λέγοντας: Αυτό είναι το πρόγραμμα που έκανα εγώ για μένα. Ειδικά στην αρχή του, ήταν ΠΟΛΎ sub-optimal και inefficient. Ξεκίνησα μαζεύοντας πληροφορίες για τα subjects που εμπεριέχονται στο Step 1. Μάζεψα λοιπόν μια λίστα με  βιβλία,τα οποία πίστευα ότι κάλυπταν επαρκώς την ύλη. Το σχέδιο: Διάβασμα ενός βιβλίου για κάθε subject (χωρίς αυστηρό timeline), και στη συνέχεια first aid-uworld. Εδώ είναι που βάζω μια παρένθεση. Αυτή η μέθοδος είναι ΠΟΛΎ χρονοβόρα, και όχι τόσο time-efficient, και δεν τη συνιστώ. Από τους 11 μήνες καθαρού διαβάσματος αυτό μου έφαγε 7-8 μήνες. Αν από την άλλη πιστεύετε ότι δεν έχετε καλές βάσεις, ή δεν έχετε διδαχτεί καν τα μαθήματα και χρειάζεστε προτάσεις διαβάσματος, διάβασα τα εξής:

Biochemistry: Lippincott's biochemistry 6th ed (ΑΧΡΕΊΑΣΤΑ ΜΕΓΆΛΟ, προτείνω Kaplan biochemistry)

Cellular and molecular biology: High yield Cell and Molecular Biology 3rd ed (μικρο και πολλές φορές δυσνόητο, αν δεν έχετε χρόνο skip it)

Microbiology: Clinical Microbiology made Ridiculously Simple 6th ed. Το reference για micro ΠΡΟΦΑΝΏΝ και θα είναι το Sketchy micro (μια σειρά από videos, που είναι literally life savers). Αυτό το βιβλίο το προτείνω μόνο αν είστε άσχετοι με μικρόβια, άρα είναι για να σας ξεκινήσει.

Immunology: How the Immune System Works 5th ed. (Σχετικά σύντομο βιβλίο, πάλι για να θέσει τις βάσεις

Pharmacology: SKETCHY PHARM. Τα φάρμακα ήταν το αδύναμο σημείο μου όταν άρχισα διάβασμα. Μετά από τα sketchy pharm ήταν τον 2ο πιο δυνατό μου (consistently) subject. Reference book: Kaplan Pharma.

Behavioral science-ethics: High Yield Behavioural Science 4th ed, Kaplan USMLE medical ethics the 100 cases you will most likely see on the exam. Γενικά, αυτό ήταν το χειρότερο subject μου. Αυτό, κατά τη γνώμη μου, επειδή δεν διδασκόμαστε κάτι παρόμοιο στη σχολή ένω στους Αμερικανούς είναι έμφυτο. Άρα διάβασα 2 βιβλία. Tip: Γενικά προφανώς και δεν ισχύει, άλλα σε ερωτήσεις ηθικής η μεγαλύτερη και πιο politically correct απάντηση είναι και η σωστή. Σκεφτείτε τη όμως.

Physiology: BRS Physiology 6th ed

Anatomy- Embryology: BRS Gross Anatomy 8th ed, High Yield Embryology 5th ed

Neuroanatomy: High Yield Neuroanatomy 5th ed. Το βάζω σαν ξεχωριστό από ανατομία, γιατί στο Step 1 είναι τρελαμένοι με νευροανατομία. Βάζουν αρκετά δύσκολες ερωτήσεις και ζητούν λεπτομέρειες σχετικά με εντοπισμό βλάβης. Αν μάθετε πολύ καλά νευροανατομία τώρα, η νευρολογία στο 2 CK είναι παιχνιδάκι. Trust me.

Biostatistics: Δεν έχω να προτείνω κάποιο συγκεκριμένο.

High Yield Biostatistics Epidemiology and Public Health 4th ed (πολύ αναλυτικό)

Kaplan Behavioral sciences-social sciences (σχετικά σύντομο, ενώ έχει και behavioral-social science μέσα).

Pathology: Αδιαμφισβήτητα το ΠΙΟ σημαντικό subject. Περίπου το  40% των ερωτήσεων είναι από εδώ. Το Pathoma (και το βιβλίο και τα βίντεο) μου ταίριαξε γάντι. Δεν έχω άποψη για Goljan. Προτείνω μέθοδο sandwich: Γρήγορο πέρασμα βιβλίου, προσεκτική παρακολούθηση βίντεο, αναλυτικό διάβασμα βιβλίου. Το pathology ήταν consistently το πιο δυνατό μου subject.

 

Το παραπάνω ήταν οι πρώτοι 7-8 μήνες. Οι επόμενοι 3 μήνες aka dedicated study period:

Γρήγορο ΠΡΏΤΟ πέρασμα FA( Διάβασα το FA πρώτη φορά ΠΆΡΑ πολύ αργά στην προετοιμασία μου. Ήταν λάθος, αλλά θα διαπιστώσετε και εσείς ότι το FA είναι ένα τηλεγραφικότατο βιβλίο (δεν είναι βιβλίο για διάβασμα), κάτι σαν λεξικό-γλωσσάρι. Το χρησιμοποιείς για να βρεις σχεδόν οποιαδήποτε πληροφορία σχετική με Step 1 μέσα του, αλλά είναι αδύνατον να το απομνημονεύσεις αν πρώτα δεν γνωρίζεις τη «γλώσσα». Μη πολυλογώ, αυτό μου πήρε αρκετό καιρό, περίπου 2 εβδομάδες. Αφού τελείωσα με αυτό, έδωσα το 1οNBME (#24) 3 μήνες πριν δώσω. Score=232. Στη συνέχεια 3 μήνο subscription UWorld. Στην αρχή έβγαζα 1 block 40 ερωτήσεων τη μέρα (timed-όλα τα subjects) αλλά τον τελευταίο μήνα έβγαζα 80 ερωτήσεις τη μέρα. ΑΝΑΛΥΤΙΚΌ ΔΙΆΒΑΣΜΑ ΌΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΙΛΟΓΏΝ, ΑΚΌΜΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΑΠΑΝΤΉΣΕΙΣ ΜΟΥ, με σημείωση στο First Aid (προτείνω μολυβί) πραγμάτων που πίστευα ότι είναι σημαντικά. Συνέχισα έτσι για 2 μήνες, μέχρι το 2οNBME( #23), 1 μήνα πριν δώσω. Score 248. Άλλος 1 μήνας UWorld. Σκορ στο Self-Assessment του UWorld= 270.

Τελευταίες 10 μέρες: Blocks UWorld με μόνο τις λάθος ερωτήσεις.

Τελευταία βδομάδα: FA συμπληρωμένο με σημειώσεις που άντλησα από UWorld. Τελευταία μέρα ξεκούραση. Όχι καφέ και ύπνο 45 λεπτά νωρίτερα από ότι πήγαινα κανονικά.

Φαγητό μέρας εξέτασης: Προφανώς καφέ και πράματα με γλυκόζη μέσα (πχ μπάρες δημητριακών με σοκολάτα). Έτρωγα μια σε κάθε διάλειμμα, αν πεινούσα. Μετά την εξέταση δεν έψαξα ούτε μία απάντηση. Συνιστώ να κάνετε το ίδιο, διότι το μυαλό σου παίζει παιχνίδια σε τόσο μεγάλες εξετάσεις και θυμάσαι μόνο τα λάθη σου. Τα αποτελέσματα βγαίνουν σε 3 βδομάδες περίπου, κάθε Τετάρτη της εκάστοτε βδομάδας.

Τελικό σκορ 259 (93rd. percentile).

Απολογισμός: Στόχευα πάνω από 260, άρα μπορεί να πει κανείς ότι πέτυχα περίπου τον στόχο μου (ή και όχι). Γενικά το διάβασμά μου δεν ήταν τόσο efficient στην αρχή, επομένως έχασα αρκετό χρόνο μαζί με το διάλειμμα. Αν άλλαζα κάτι θα διάβαζα νωρίτερα το FA, και θα διάβαζα πολύ συντομότερα τα βιβλία που διάβασα ( αντί 7-8 μήνες, 3-5).

Όσον αφορά τον χρόνο διαβάσματος μου κάθε μέρα, ήταν καταρχάς ακριβώς αυτό: ΚΆΘΕ ΜΈΡΑ. Από τις πιο σωστές συμβουλές που διάβασα ονλάιν σε ξένα φόρουμ: Τα steps είναι μαραθώνιος, όχι κατοστάρι (τουλάχιστον στην αρχή). Πολύ πιο σημαντικό είναι να είσαι consistent για 8 μήνες παρά να χτυπάς 16ωρα για 4. Το διάβασμα μου κυμαινόταν από 6 (ελάχιστο) με 12 (μέγιστο) ώρες, με ένα μέσο όρο 7 ώρες τη μέρα.

Αυτά για το Step 1. Τώρα για το Step 2 CK ( Πολύ συντομότερο άι πρόμις):

Step 2 CK: Final Score= 279 (99th percentile). Χρόνος προετοιμασίας 3+3 μήνες ( σχεδόν back 2 back με το step 1).

Γενικά όπως έχει ξαναειπωθεί στο φόρουμ, αν έχεις πάει καλά στο Step 1, θα πας καλά και στο Step 2 CK. Ο κύριος λόγος κατά τη γνώμη μου είναι επειδή έχεις βρει τη συνταγή που δουλεύει για σένα. Άρα αν έχεις πάει καλά στεπ 1 με άλλα πράματα από αυτά που θα γράψω εδώ, ακολουθάς την σοφή παροιμία «ομάδα που κερδίζει, δεν αλλάζει» και σταματάς το διάβασμα εδώ.

Αν παρά ταύτα σε τρώει η περιέργεια ( και εμένα με τρώει ακόμα, πίστεψέ με) για το πώς πήγα τόσο καλά, keep on reading.

Καταρχάς αν ψάξετε online, ο καθένας λέει τη άποψή του σχετικά με το ποια είναι η καλύτερη πηγή για το CK. ΌΛΟΙ όμως, και εννοώ όλοι, συμφωνούν ότι το UWorld είναι 2 φορές σημαντικότερο από ότι ήταν στο Step 1. Κάτι ξέρουν. Άρα ξέρουμε πώς θα τελειώσει η προετοιμασία μας : 3 μήνες Uworld, με κλασσικά 1 NBME πριν το ξεκινήσουμε (baseline) και 1 NBME, 1 μήνα πριν δώσουμε. Τους 3 προηγούμενους μήνες προσωπικά διάβασα από τις παρακάτω πηγές:

OnlineMedEd (videos and notes)

Step Up to medicine ( προσοχή: Εγώ έκανα μα***ια και αγόρασα το Step Up to MEDICINE, υπάρχει ένα πιο κατάλληλο και λέγεται Step Up to USMLE Step 2 CK, αγοράστε αυτό).

USMLE Step 2 Secrets (hidden gem κατά τη γνώμη μου, πολύ συνοπτικό και ωραίο, το προτείνω).

 Αφού τα τελείωσα αυτά και με 3 μήνες να απομένουν, έκανα NBME (#7). Score= 270. ΔΕΝ περίμενα να σκοράρω τόσο ψηλά πριν καν αρχίσω UWorld.

Μετά ξεκίνησα UWorld με ακριβώς το ίδιο σύστημα όπως στο στεπ 1, με το μόνο twist ότι επειδή τώρα δεν είχα reference book (First Aid 2 CΚ δεν το προτείνω) άρχισα να γράφω  flashcards (αυτές που προσφέρει το UWorld), με σκοπό να κάνω επανάληψη αυτές στο τέλος. 1 μήνα πρίν δώσω: NBME (#8). Score= 257. Εκεί αγχώθηκα και στεναχωρήθηκα, επειδή αυτό δείχνει μια πτωτική τάση. Αν σας συμβεί και εσάς αυτό, θυμηθείτε: Μάλλον είναι λόγω τυχαιότητας, είναι αδύνατον να έγινες ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ/Η όσο διάβαζες σοβαρά και εντατικά. Uworld Self-Assessment 1 βδομάδα πριν δώσω. Score 275.

Τελευταίες ημέρες: Ανάγνωση flashcards και λάθη UWorld.

Παρόμοια τακτική την τελευταία ημέρα και στην εξέταση. Βγήκα νομίζονται ότι έχω πάει χειρότερα από το Step 1. Έκανα μεγάλο λάθος.

Αν έχεις φτάσει μέχρι εδώ σημαίνει ότι μάλλον σε νοιάζει η άποψή μου, άρα σε αφήνω με 2 τελευταία points.

1. Σχετικά με το Step 2 CK:Σε αντίθεση με αυτό που ακούγεται online, ΔΕΝ είναι πιο εύκολη εξέταση από το Step 1. Ίσα ίσα, είναι πιό ΔΥΣΚΟΛΗ γιατί έχει ένα παραπάνω block τη μέρα της εξέτασης (9 γα***ένες ώρες εξέταση είναι πολλές ώρες αδέρφια, πείτε «μπράβο μου μόνο και μόνο που τελείωσα»). Απλά μας δημιουργείται η ψευδαίσθηση ότι είναι πιο εύκολη, επειδή έχουμε ήδη δώσει το Step 1. Άρα δώστε προσοχή και στο Step 2CK. Φυσικά, οι programs directors δίνουν πολύ μεγαλύτερη σημασία στο Step 1, αλλά θυμηθείτε: Μπορεί το Step 2 CK να μη σε ανεβάσει αν είσαι ήδη καλός, αλλά ένα κακό σκόρ μπορεί σίγουρα να σε ρίξει στα μάτια του άλλου.

2. Ο καθένας δίνει τα Steps για τους δικούς του λόγους. Για μένα η προετοιμασία για τα steps ήταν κυρίως ένας τρόπος να αποδείξω στον εαυτό  μου ότι είναι κάτι που μπορώ να καταφέρω. «Και μετά βλέπουμε» σκεφτόμουνα. Τώρα σκέφτομαι την Αμερική πολύ σοβαρότερα από ότι πριν. Κάτι όμως το οποίο μπορώ να σου εγγυηθώ (για τους Έλληνες φοιτητές τουλάχιστον), είναι ότι ΘΑ ΒΓΕΊΣ ΚΑΛΎΤΕΡΟΣ ΓΙΑΤΡΌΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΉΜΟΝΑΣ ΑΠΌ ΌΤΙ ΜΠΉΚΕΣ. Όχι μόνο επειδή θα αποκτήσεις νέες γνώσεις, αλλά επειδή θα αποκτήσεις αυτοπεποίθηση στις γνώσεις σου. Τα steps αξίζουν σαν εμπειρία, γιατί εξασφαλίζουν ότι θα φύγεις από την ιατρική όντας τουλάχιστον μέτριος, και σίγουρα όχι επικίνδυνος. Το χρηματικό κόστος υπάρχει, και είναι αρκετά υψηλό, αλλά αν είσαι σαν και εμένα ( δηλαδή από τους τυχερούς, που οι δικοί τους μπορούν να τους στηρίξουν) αξίζει. Δες το ως επένδυση στον εαυτό σου.

Parting words: Σε αυτό το χρόνο που θα αφιερώσεις, σίγουρα θα υπάρχουν κακίες ημέρες και ημέρες που θα βαριέσαι ή θα θες να τα παρατήσεις. Εγώ είχα πολλές τέτοιες. Συνέχισε και όλα θα πάρουν το δρόμο τους. Ελπίζω να σου αρέσει ο καφές, ή οτιδήποτε με καφεΐνη, γιατί θα χρειαστείς ποοοοολύ καφεΐνη.

Αυτά από μένα. Σε προηγούμενο ποστ μου είχα αναφέρει εν συντομία την κατάστασή μου μετά τα Steps. Αν υπάρχει κάποιος με χρήσιμες συμβουλές για το τι βήματα προτείνει να ακολουθήσω για να πετύχω τον στόχο μου ( ειδικότητα internal medicine ή pediatrics σε ένα πανεπιστημιακό ή university-affiliated νοσοκομείο στις ΗΠΑ), παρακαλώ πολύ να τις μοιραστεί. Για απορίες/διευκρινήσεις/σχόλια, είμαι στη διάθεσή σας, πάντα καλοπροαίρετα.

Ευχαριστώ, καλό κουράγιο σε ο,τι αποφασίσετε.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, doc34 said:

USMLE Step 1 and Step 2 CK 2020: Η εμπειρία μου

Καλημέρα σε όλους/όλες,

Στο ποστ που ακολουθεί θα μιλήσω για την εμπειρία μου από τα Steps: 1, 2 CK αφού ήδη ένας συνάδελφος/μια συναδέλφισσα το ζήτησε (Medicine123) Πρόκειται για μεγάλο ποστ, άρα αν τα έχετε περάσει ήδη stop reading.

TL;DR:

Step 1= UFAP (UWorld, First Aid, Pathoma) + Sketchy και άγιος ο Θεός. Διάρκεια προετοιμασίας: 6-9 μήνες, με dedicated study period το τελευταίο 4μηνο. Κάντε 1 NBME πριν αρχίσετε το dedicated study period για να εκτιμήσετε που στέκεστε (τα NBME τείνουν να υποεκτιμούν αρκετά το πόσο θα γράψετε στο τεστ), και άλλο ένα, 1 μήνα πριν δώσετε. Τουλάχιστον 3 μήνες UWorld (με διάβασμα ΌΛΩΝ των επιλογών, ακόμα και στις ερωτήσεις που κάνατε σωστές). Σύντομη σημείωση πρόσθετων πληροφοριών στο FA. ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ 1 πέρασμα όλες τις ερωτήσεις UWorld και 10 μέρες πριν δώσετε επανάληψη όλα τα λάθη σας. Αφιερώστε τις τελευταίες 5 ημέρες πριν δώσετε για ένα γρήγορο (πολύ γρήγορο) πέρασμα του FA με όλες τις σημειώσεις που έχετε κάνει. Τελευταία ημέρα πριν δώσετε ξεκούραση.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Καλή συνέχεια σε ο,τι κάνεις!! :) :) :) 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.