Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Εχει κανεις ιδεα ποσο ευκολα βρισκεις J1 waiver ως γενικος χειρουργος στις ΗΠΑ; Γιατι αυτες οι θεσεις αφορουν σε primary care και δε βρηκα κατι σχετικο με συγκεκριμενες μονο ειδικοτητες που επιλεγονται για waiver. ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μπες στο careermd και practicelink, κ δες τις θεσεις που δινουν waiver. Επισης, υπαρχουν πολλες θεσεις που δε διαφημιζονται, αλλά αν πάρεις στο practice/hospital που σε ενδιαφερει, μπορει να βρεις waiver ακομα κ να μην ψάχνουν γιατρό ενεργά. Waiver υπάρχουν ακόμα κ σε academic centers in large metro areas, πχ safety net hospitals, κ για να βρεις συνηθως το μονο που χρειαζεται ειναι να ρωτησεις (μια γνωριμια δικια σου ή ενος μεντορα σου με τον/την chief του department βοηθαει γενικα για να σπασει ο παγος). Αυτα σε γενικές γραμμές ισχύουν για ολες τις ειδικοτητες, όχι μόνο παθολογικές. Απλα στις χειρουργικές μπορει να χρειαστεις περισσοτερο ψαξιμο γιατι οι θεσεις ειναι λιγοτερες απο πχ IM.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

καλησπερα, θυμαται καποιος ποια δικαιολογητικα ζητανε απο το ecfmg μετα την πρωτη πιστοποιηση ,

απο τη γραμματεια της σχολης;;;πτυχιο πχ σιγουρα θα θελουν..

μου εστειλαν μειλ οτι μπορω να επιλεξω τριμηνο εξετασης αλλα δε ζητησαν κατι παραπανω..

επικοινωνησα μαζι τους  και στο πανεπιστημιο μου και δεν εχουν ιδεα..

Τροποποιήθηκε από la_cobra
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παίδες! Πώς περνάει ο καιρός... Σχεδόν 15 χρόνια από τότε που πρωτοξεκίνησε το τόπικ. Έχω χάσει λογαριασμό απ' όλα τα νέα παιδιά που έχουν έρθει ΗΠΑ.

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ τη παλιά φρουρά: Αν κάποιος ήθελε να γυρίσει πίσω στην Ελλάδα μετά από residency/fellowship, έστω ότι έχει βρει δουλειά, ποιά είναι η διαδικασία; Κοίταξα στα σάιτ των ΠΙΣ, ΙΣΑ, και υπουργείου αλλά δεν είναι ξεκάθαρο. Συγκεκριμένα για ΓΧ, έστω ότι κάποιος έχει κάνει 5 χρόνια ειδικότητα ΗΠΑ + 2 χρόνια εξειδίκευση και είναι board certified.

 

Thanks in advance!

M

 

ΥΓ: Δεν ψάχνω να γυρίσω, αλλά ο δικηγόρος μου χρειάζεται λεπτομέρειες για τη διαδικασία :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά! Μετά το MATCH, έρχεται το offer letter που το πηγαίνουμε στο υπουργείο για να πάρουμε SON. Χρειάζεται Apostille σφραγίδα από USA  αυτό;; Γιατί μου ήρθε το offer letter χωρίς καμία σφραγίδα και στο υπουργείο έχω θέμα. Σας ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
On 2/4/2019 at 3:51 ΜΜ, anmd17 said:

Καλησπέρα παιδιά! Μετά το MATCH, έρχεται το offer letter που το πηγαίνουμε στο υπουργείο για να πάρουμε SON. Χρειάζεται Apostille σφραγίδα από USA  αυτό;; Γιατί μου ήρθε το offer letter χωρίς καμία σφραγίδα και στο υπουργείο έχω θέμα. Σας ευχαριστώ πολύ 

Φαίνεται πως τον τελευταίο χρονο το Υπουργείο Υγείας έχει ξεκινήσει να ζητάει σφραγίδα Χάγης στα offer letters, κάτι το οποίο ειδικά για όσους βρίσκονται Ελλάδα είναι κυριολεκτικά αστείο. Στις ΗΠΑ ποτέ δεν θα ακούσεις για σφραγίδα Χάγης, ίσως να μην ξέρουν καν τι είναι οι coordinatators. Τώρα για να πάρεις σφραγίδα σε Αμερικανικό έγγραφο θα πρέπει να απευθυνθείς στο Secretary of State.

Δηλαδή στην ουσία θα πρέπει να πάρεις το offer letter να πας στο Secretary of State της εκάστοτε πολιτειας που έκανες match να πάρεις apostille, μετά αφου το μεταφράσεις να το δώσεις στο Υπουργείο Υγειας να επεξεργαστεί την αίτηση και να σου δώσει μετά ένα μήνα το SON να το στείλεις στο ECFMG, στο οποίο και συνήθως θα έχουν κάνει λάθη από το Υπουργείο. Εν τέλει θα πάρει ένα με ενάμιση μήνα στο ECFMG να αποφασίσει αν θα σου δώσει τη visa.

Όποιος δεν βρίσκεται στην Αμερική φυσικά είτε είναι σε άλλη πολιτεία είτε θα πρέπει να ταξιδέψει εκέι είτε να απευθυνθεί στη coordinator που ανάθεμα αν θα μπορέσει να το κάνει ;

Τώρα πως θα καταφέρει κάποιος να τα κάνει όλα αυτά αφού κάνει match στα μέσα Μαρτίου για να έχει έτοιμη τη Visa τον Ιούνιο; Ο Θεός και η ψυχή του κύριου Πολάκη ξέρουν. Ελληνικές αστειότητες.

Καλό κουράγιο στα νέα παιδιά 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 8/8/2018 at 2:35 ΜΜ, Mixalis Karagkounis said:

Καλησπέρα. Είμαι 5ο έτος και ετοιμάζομαι για το στεπ 1.  Θα το δωσω το ερχόμενο Ιούνιο/Ιούλιο με το που τελειώσει δηλαδή το 6ο έτος. Είναι καλυτερο να κάνω αγροτικό/ στρατό και παράλληλα να προετοιμάζομαι για το στεπ 2 ή αφιερωθώ εξ' ολοκλήρου στο στεπ 2 ή ακόμα και το 3 και να ψάξω για προγράμματα πρακτικής άσκησης στην αμερική ώστε να αποκτήσω τα LORs και να αυξήσω τις πιθανότητες μου για ένα καλό placement. (πάω για γενική χειρουργική). Τέλος μήπως γνωρίζετε ποσο χρόνο απαιτεί η προετοιμασια για στεπ 2 και στεπ 3; 

Αφιερώσου στο step 2ck και cs. Μην κάνεις αγροτικό εκτός αν έχεις ανάγκη από τα όποια χρήματα. Φύγε asap γ Αμερική και πάρε LORS. Αν τα πας καλά στο step 1 και 2ck  υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κάνεις match σε preliminary general surgery position κατευθείαν χωρίς US experience ακόμα και σε μεγάλα προγράμματα. Είναι backdoor για πολλούς IMGs καθώς οι Αμερικανοί δεν ενδιαφέρονται καθόλου γι αυτές τις θέσεις ανασφάλειας παρά μόνο αν είναι designated PGY2 radiology, urology κτλ

Φυσικά αυτό έχει το μειονέκτημα της J1 visa και της μη ανεύρεσης θέσης το δεύτερο χρόνο, αλλά αν δεν ρισκάρεις και λίγο μην περιμένεις εγγυήσεις. Αν τα πάς καλά μέσα στο χρόνο τό LOR που θα πάρεις θα αξίζει πολλά περισσότερα από το όποιο κόστος. 

On 7/9/2018 at 2:43 ΠΜ, centeno said:

Γεια σε όλους!

Δεδομένου ότι ένα match σε ανταγωνιστική ειδικότητα απαιτεί electives και US experience... 

Είναι λογική η ιδέα να καθυστερήσω το πτυχίο 1 χρόνο προκειμένου να κάνω electives? Δηλαδή να δώσω τον Σεπτέμβριο μετά το 6ο έτος και να δηλώσω στη συνέχεια για electives αν όλα πάνε καλά..

Θα έχει αρνητικό αντίκτυπο το ότι είμαι 7ο έτος είτε στο match είτε ακόμα και στις αιτήσεις των elective?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Όχι μήν χάνεις χρόνια αν δεν ήσουν προνοητικός να κάνεις electives όσο ήσουν σε μικρότερα έτη. Πάρε το πτυχίο και φύγε για research position σε ΗΠΑ. Μην νομίζεις ότι από τα electives θα πάρεις κανένα ιδιαίτερο LOR. Είναι περισσότερο για δική σου εξοικείωση με το σύστημα. Κανένα elective όσο φανταστικός και να είσαι δεν θα σε βοηθήσει απο μόνο του να κάνεις match σε ανταγωνιστική ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 2/5/2018 at 1:47 ΜΜ, dimitra10 said:

Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητηρια σε ολους για το εξαιρετικα ενημερωτικο τοπικ..Ειμαι 4της φοιτήτρια και εχω αρχισει να ψαχνω περισσοτερο την ειδικοτητα στην Αμερικη, μεταξύ άλλων (Σουηδία, Γερμανία). Ενδιαφερομαι για παθολογικες ειδικοτητες οπως ενδοκρινολογια, ρευματολογια αν κ τον τελευταιο καιρο εχει προστεθει και η γυναικολογια..Εχω μερικες αποριες σχετικα, παρολο που διαβασα το μεγαλυτερο κομματι του τοπικ.

1) Απ'οτι καταλαβα απο τα σχολια η ενδοκρινολογια, ρευματολογια ειναι αρκετα "εφικτοι" στοχοι με ενα σκορ 250+ αλλα ξερουμε τι ισχυει για Γυναικολογια;

2) Η ρευματολογια, ενδοκρινολογια εντασσονται στο internal medicine;; Ετσι δηλωνονται στην αίτηση και μετα αποφασίζεις το fellowship ή απο την αρχή επιλεγεις την ειδικοτητα της ρευματολογίας πχ;

3) Ενα απο τα κυριοτερα θεματα που με προβληματιζουν ειναι το οικονομικο κοστος μια προσπαθειας, που φυσικα δεν σου εγγυαται την επιτυχια. Ξερω οτι σε προηγουμενα σχολια αναφέρθηκαν τα ποσα αλλα επειδη το ποστ ηταν πολυ παλιο (γυρω στο 2005), μπορει καποιος που εδωσε προσφατα να μας ενημερωσει για το κοστος των steps αναλυτικα (χωρις electives, observerships που (μαλλον;;;) δεν κρινονται απαραιτητα για τις ειδικοτητες που ενδιαφερομαι)

4) Ειναι απαραιτητο να εχουμε ολοκληρωσει το αγροτικο; Προσμετραται καπου;

5) Συμπεραινω απο τις πληροφοριες που εχω συλλεξει οτι η διαφορα χειρουργικης ειδικευσης σε Αμερικη και Ευρωπη ειναι τρομερα σημαντικη Ισχυει αραγε το ιδιο και γ τις παθολογικες ειδικοτητες;

5) Επειδη δεν εχω επισκεφτει ποτε τις ΗΠΑ, ουτε εχω καποιον γνωστο η συγγενη, φοβαμαι οτι εχω μια εξιδανικευμενη εικονα στο μυαλο μου για τη ζωη εκει, επηρεασμενη απο Χολυγουντ και Νετφλιξ :P Bλεποντας πολλους ανθρωπους λοιπον να κανουν ειδικοτητα στην Αμερικη και κατοπιν να επιστρεφουν συντομα πισω και δεδομενου οτι η ειδικοτητα στις ΗΠΑ θα ειναι για μενα μια τεραστια επενδυση χρονου και χρηματων (που η οικογενεια μου δεν διαθετει ιδιαιτερα), θα ηθελα να μας πει τις εμπειριες του καποιος π ειναι εκει; Πως ειναι η καθημερινοτητα του, το επιπεδο ζωης, οι ανθρωποι, αν φανταζεται τον εαυτο του μετα απο 15 χρονια στην ιδια χωρα πχ;

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για τις απαντησεις σας και ελπιζω να μην ημουν (πολυ) κουραστικη. :D

1) H OB/GYN είναι ανταγωνιστική χειρουργική ειδικότητα. Χρειάζεσαι US clinical experience για να έχεις πιθανότητες

2) Τίποτα δεν είναι αρκετά εφικτό. Όλα είναι κατορθωτά με προσωπικό κόπο και κόστος. Η Ενδοκρινολογία και η Ρευματολογία έχει ειπωθεί πολλές φορές πως είναι fellowships μετά από Internal Medicine. Aυτό σημαίνει πως θα πρέπει να κάνεις match σε Ιnternal Medicine residency και μετά να συνεχίσεις. Το match σε ΙΜ σαν FMG ΔΕΝ είναι εύκολο αλλά είναι πιο εύκολο από Surgery, OB/GYN κτλ. Έχει περιγραφεί αναλυτικά στο παρελθόν.

3) Το κόστος είναι αρκετό. Υπολόγιζε το λιγότερο 8000  με 10000 ευρώ για applications, steps μεταφράσεις, υworld υλικό, ταξίδι για 2cs, eras και συνεντεύξεις και αυτό χωρίς να αγοράσεις βιβλία φροντιστήρια κτλ που τα θεωρώ χαμένο χρόνο ή να κάνεις πολλά ταξίδια. Αν σε φωνάξουν σε πολλές συνεντεύξεις είτε σκοπεύεις να δηλώσεις σε 800 προγράμματα 😂 τότε το κόστος δεν έχει ταβάνι. Οι αμερικανοί παίρνουν δάνεια. Φυσικά αυτό δεν είναι απαγορευτικό αν ονειρεύεσαι να έρθεις εδώ σε περίπτωση που δουλεύωεις λίγο σαν φοιτήτρια στην Ελλάδα.

4) Όχι. Ούτε καν να το σκέφτεσαι. Δεν προσμετράται πουθενά μόνο αν έχεις ανάγκη γ χρήματα ή σκοπεύεις να μείνεις Ελλάδα.

5) Η διαφορά είναι τεράστια ειδικά σε χειρουργικές ειδικότητες. Και όχι μόνο στην τεχνική αλλά και τη νοοτροπία, έρευνα και αντιμετώπιση των ασθενών. Σε παθολογικές θα μάθεις να εφαρμόζεις evidenced based practice με βάση τα τελευταία guidelines και όχι αρχές του 1850. Είτε παθολογικές είτε χειρουργικές στην τελική όλα είναι στο χέρι σου πόσο θα προσπαθήσειςγια το τι θες να γίνεις. Απλά εδώ θα σου δώσουν όλα τα εφόδια να γίνεις αυτό που μπορείς σε αντίθεση με την Ελλάδα. Sky is the limit.

6) Η Αμερική είναι μια πολύ-πολιτισμική χώρα. Εξαρτάται από το μέρος που θα βρεθείς. Βορρά Νοτο Ανατολή Δυση κτλ. είναι διαφορετικά. Καμμία σχέση με τις ταινίες. Οι άνθρωποι  εδώ είναι ευγενικοί εργάζονται σκληρά, είναι πολύ κλειστοί και τυπικοί. Οι Αμερικανοί όσο περισσότερο φαίνονται κοινωνικοί άλλο τόσο συντηρητικοί είναι στη φύση τους. Τους αρέσει να διατηρούν το personal space τους. Πχ αν πας να αγκαλιασεις Αμερικανό οταν τον χαιρετάς για πρώτη φορά θα του φανει πολύ περιέργο και θα σε απωθήσει. Τους αρέσει να πηγαίνουν ΣΤΗΝ εκκλησία άν είναι Κυριακή να είναι καλοί χριστιανοί (αν είναι χριστιανοί) , παντρεύονται από μικρές ηλικίες και έχουν παιδιά στα 23 τους. Φυσικά υπάρχουν και οι άλλοι πιο προοδευτικοί ειδικά στο νότο και California που είναι πιο κοινωνικοί και party animals. Γενικά εδώ θα σε καλοδεχτούν αλλά ο καθένας είναι στο personal space του τη δουλειά του και τη ρουτίνα του. Η κοινωνική τους ζωή όπως καταλαβαίνεις είναι περιορισμένη σε αυτο.

Η Αμερική είναι ήπειρος, είναι πανέμορφη χώρα με απίστευτες εναλλαγές τοπίου και φυσική ομορφιά. Ως προς το αν αξίζει να έρθεις εδώ είναι κάτι που μόνο εσύ μπορείς να απαντήσεις στον εαυτό σου. Η Αμερική είναι κάλεσμα. Αν έχεις αγάπη για την ιατρική δεν υπάρχει χώρα που θα μπορέσεις να την εφαρμόζεις καλύτερα και να εξελίξεις τον εαυτό σου. Αν σκεφτεδαι από τώρα το ρίσκο τα λεφτα, το αν αποτυχω κτλ ειτε σου αρέσουν τα τσιπουράκια τα μπουζούκια και τα Μικέλ δεν μπορείς να φανταστείς τη ζωή σου χωρίς αυτά; θα σε απέτρεπα από το να ξεκινήσεις καν την προσπάθεια. Κάνε ότι σε κάνει ευτυχισμένη.

Προσωπικά δεν ξέρω έναν που ήρθε εδώ , προσπάθησε και δεν τα κατάφερε. Να βρει θέση από Ψυχιατρική μέχρι Χειρουργικές και Δερματολογία. Αυτοί που σκέφτονταν τα ρίσκα ήταν όσοι γύρισαν πισω. Άλλοι που βλέπεις να γυρίζουν πίσω στα 40, προφανώς τους λείπει η πατρίδα τους ή η οικογένεια τους. Γιαυτό λεγεται πατρίδα έτσι; σε καμμία περίπτωση όμως δεν σημαίνει πως βρήκαν πίσω καλύτερες συνθήκες εργασίας είτε οτι δεν περνάγανε καλά εδώ. Μην γελιέσαι. Επίσης θα εντυπωσιαστείς με το πόσοι Έλληνες γιατροί ΔΕΝ γυρισαν πίσω και ζουν και δουλεύουν εδώ. Αυτά και ελπίζω να βοηθησα

Τροποποιήθηκε από qbase
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, είμαι τριτοετής φοιτητής στην Ελλάδα και έχω στο μυαλό μου την ειδικότητα στην Αμερική. Σκέφτομαι να δώσω του χρόνου το καλοκαίρι το step 1 με περίπου 6 μήνες προετοιμασία. Αυτό που με φοβίζει όμως περισσότερο είναι τα απαρράιτητα για residency, US clinical rotation programs κυρίως για  δύο  λόγους:

1) Δεν γνωρίζω το πόσο εύκολο είναι να σε δεχθούν σε τέτοια προγράμματα. Υπάρχει κάτι που ως φοιτητής μπορώ να κάνω για να βελτιώσω τις πιθανότητες να με δεχθούν; (π.χ δημοσιεύσεις, συμμετοχή σε συνέδρεια κτλ)

2) Από οικονομικής άποψης, το πόσο περίπου θα κοστίσει ενα 3-μηνιαίο πρόγραμμα. Απ΄ ότι έχω δει, κατά μέσο όρο είναι 2000$ τον μήνα χωρίς να βάλουμε το κόστος ζωής και διαμονής το οποίο αδρά το υπολογίζω στα 1500$ τον μήνα. Επομένως περίπου 10.000$. Σωστά;

Τέλος γνωρίζει κάποιος αν προγράμματα όπως του Kaplan ή του AMO opportunities που σου προσφέρουν "σίγουρα" rotations στις Η.Π.Α είναι αξιόπιστα ως ύστατη λύση;

Όλα αυτά εφόσον βέβαια θεωρητικά, περάσω το step 1.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παραθέτω ένα μήνυμα που έλαβα σε περίπτωση που βρίσκονται κι άλλοι σε παρόμοια θέση:

---------

Είμαι ειδικευομενος γενικός χειρουργός στην Αθήνα κι εχω ξεκινήσει προετοιμασία για Step1, θα δωθεί ___ .. Στεπ 2 θα δωθεί αν όλα πάνε καλά τον ___,και cs ___..Έχω κάνει ήδη connection με έλληνα καθηγητή χειρουργικής για observation αφού περασω τα στεπς .. Όπως κατάλαβες στόχος μου είναι το match του ___..

Πάνω σε αυτό ισχύει ότι τα προγράμματα βάζουν ένα όριο πχ 240 για general surgery και μετά μετράνε αλλά προσωπικά πράγματα όπως λορς προϋπηρεσία κλπ;

 Επίσης ένα LOR από ένα απλό observation δηλαδή τουρισμό έχει κάποια αξία έμπρακτη ;ή τσάμπα θα πετάξω 4-5.000 ευρώ για δυο μήνες ;

Πιστευεις αξίζει να αρχίσω από την αρχή αλλά πέντε έτη ;; Με δεδομένο πως θέλω να μείνω εκεί μόνιμα μετά ..

Το ότι είμαι ___ χρονών ,αλλά με γεμάτα χρόνια προϋπηρεσία ,παίζει αρνητικό ρόλο ;

Επισης όλοι μου λένε ότι με τη διατριβή, μάστερ, ειδικότητα από άλλη χωρα σαν προϋπηρεσία- logbook που έχω και με δυο lor δε θα έχω θέμα να βρω θέση categorical ακόμα κ σε καλό σχετικά προγραμμα ..

Αξίζει όλο αυτό  εννοώ η πενταετία αιμα και αμμος πάλι από την αρχή ;; ή και με fellow μπορείς να μείνεις μετά στο σύστημα εκεί ;

-----------

Σχετικά με τις ερωτήσεις:

- ναι ισχύει το 240 cutoff για πολλά προγράμματα. Πλέον και ο μέσος όρος των Αμερικάνων έχει ανέβει οπότε αν θέλεις να ξεχωρίσεις θα έλεγα θέλεις τουλάχιστον 250-260.

- Προϋπηρεσία εκτός ΗΠΑ κάποιες φορές ίσως μετρά οριακά, συνήθως θετικά αλλά είναι και κάποιοι που προτιμούν να είσαι φρέσκος. Παράδειγμα στην ειδικότητα εμείς είχαμε ενα παιδι που ήρθε από εξωτερικό ήδη ειδικός, ξεκίνησε πρελιμ και στο 1ο έτος ειδικότητας έκανε πράγματα αρκετά διαφορετικά, και δεν άρεσε σε κανένα αυτό. Θα πρεπει να "ξεχάσεις" όσα ήξερες και να είσαι διατεθειμένος να ξενικήσεις ουσιαστικά απ' την αρχή.

- Observership δε μετράει ιδιαίτερα, είναι προσωπική απόφαση για τον καθένα αν αξίζει τα χρήματα. Προσωπικά δε νομίζω ότι θα το έκανα υπό αυτές τις συνθήκες. Αν βρεις κάτι πολύ φθηνότερο ίσως ν' αξίζει. Δε θα μπορείς να κάνεις τίποτα ουσιαστικό (και το ξέρουν) οπότε το γράμμα θα είναι του στυλ "ωραίος τύπος, καλό παιδί κλπ".

- Είναι αρκετοί που έρχονται από εξωτερικό και ξεκινούν απ' την αρχή στα 30 με ειδικότητα. Και πάλι είναι προσωπική υπόθεση του καθενός του τι θέλει να κάνει στη ζωή του. Προσωπικά δε νομίζω να το έκανα αλλά ο καθένας έχει τελείως διαφορετικές προτεραιότητες.

- Με το βιογραφικό που αναφέρεις, ερχόμενος έξω απ' το σύστημα και χωρίς να σε χώσει κάποιος κάπου, σόρρυ αλλά είναι σχεδόν απίθανο να βρεις categorical θέση οπουδήποτε, δεν ξέρω ποιοι σου τα λένε αυτά... Το να έχεις μια εμπειρία απ' το σύστημα (κλινική εμπειρία με καλά γράμματα) είναι εξαιρετικά σημαντικό. Τώρα αν πάρεις 270 στο στεπ 1 ίσως να έχεις κάποιες πιθανότητες αλλά και πάλι, δεν εμπιστεύονται ξένους αν δεν έχουν κάποιες εγγυήσεις. Έχω ένα σωρό παραδείγματα από παιδιά που ήρθαν από Ελλάδα / Ευρώπη με μέρος της ειδικότητας, διατριβή, πολλή έρευνα και αξιοπρεπή σκορ, που πέρασαν χρόνια εδώ στην έρευνα μέχρι τελικά να βρουν θέση (όσοι βρήκαν). Για preliminary position φαντάζομαι σχεδόν σίγουρα θα βρεις με ένα αξιοπρεπές σκορ, εξαρτάται πού είσαι διατεθειμένος να πας. Γενικά σκέψου ότι για τους program directors το να δώσουν μια categorical position σε ξένο είναι μεγάλη υπόθεση. Το ρίσκο είναι μεγάλο, κι ακόμα κι αν τους βγει, το κέρδος δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. Ο σκοπός τους είναι να βρουν κάποιον που να μπορεί να δουλέψει σκληρά για 5 χρόνια χωρίς να παραπονιέται, ναι είναι teachable, humble, και σχετικά ξύπνιος. Κι αν είσαι λίγο καλύτερος απ' τους Αμερικάνους, γι' αυτούς το ρίσκο δεν αξίζει.

- Στη δική σου περίπτωση ίσως ν' αξίζει περισσότερο να ψάξεις για fellowship αφού τελειώσεις στην Ελλάδα. Και πάλι χρειάζεσαι στεπς για την άδεια άσκησης, αλλά όταν ξεμπερδέψεις μ' αυτά όλο και κάτι θα βρεις (non-accredited fellowships). Αν κάνεις 2 χρόνια fellowship στις ΗΠΑ, σε συγκεκριμένα states υπάρχουν κάποια παραθυράκια που μπορεί να σου δώσουν unrestricted medical license. Και πάλι δε θα είσαι board certified και θα είναι δύσκολο να βρεις καλή δουλειά, αλλά όχι απίθανο. Θα πρεπει να το ψάξεις από μόνος σου αυτό γιατί δεν την ξέρω καλά αυτή τη διαδικασία, απλά έχω ακούσει για κάποιες περιπτώσεις γνωστών γνωστού κλπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Πέρασαν 4 χρόνια από τότε που ξεκίνησα να ψάχνω τα της Αμερικής σε αυτό το φόρουμ όντας 5ετής φοιτητής ιατρικής. Τώρα που τελείωσα με τα στεπς 1&2 θα ήθελα να γράψω την εμπειρία μου έτσι ώστε να βοηθηθούν κι άλλοι από αυτό το φόρουμ όπως με βοήθησε και εμένα. 

 

Εμπειρία Step 1, 2 CK, 2 CS

Ήθελα με αυτό το ποστ να μοιραστώ την εμπειρία μου με τα στεπς, μια προσπάθεια που διήρκεσε συνολικά 13,5 μήνες. Φυσικά τα πάντα που γράφω για βιβλία και βίντεο είναι η αυστηρώς προσωπική μου άποψη και ο καθένας έχει τη δική του.

 

Step 1: Διάβασμα 28/8/2017 - 29/3/2018 (7 μήνες σύνολο), Score: 250+, Εξεταστικό κέντρο Θεσσαλονίκης, Βενιζέλου 4.

 

Πρακτικά εφάρμοσα το ZumZum Method (με ένα απλό γκουγκλάρισμα θα το βρείτε) αλλά με αντίστοιχες χρονικές τροποποιήσεις αναλόγως του πόσο καλά γνώριζα το εκάστοτε θέμα (π.χ. Μικροβιολογία ήμουν πάντα δυνατός οπότε το πήγα λίγο πιο γρήγορα, Βιοχημεία που δε θυμόμουνα χριστό από τη σχολή αφιέρωσα παραπάνω χρόνο). Αυτό που έκανα πρακτικά ήταν να διαβάσω σε περίπου μια εβδομάδα το αντίστοιχο βιβλίο του καπλαν lecture notes για το στεπ 1 μια φορά καλά. Μετά την επόμενη εβδομάδα έβλεπα τα βίντεο του κάπλαν και την 3η εβδομάδα ξανά ένα πέρασμα το βιβλίο. Συνολικά δηλαδή αφιέρωνα περίπου 3 εβδομάδες give or take για κάθε θέμα (micro&immuno, pathology, biochemistry, anatomy κλπ) και στη συνέχεια διάβαζα τα αντίστοιχα κεφάλαια από το First Aid. Σχετικά με τα βίντεο, συνιστώ να δείτε μόνο του θέματος στο οποίο πιστεύετε ότι είστε αδύναμοι. Εγώ είδα της ανατομίας και της βιοχημείας και θεωρώ ότι με βοήθησαν (της ανατομίας λίγο, της βιοχημείας ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ). Για την ανατομία διάβασα επίσης το clinical neuroanatomy made ridiculously simple αλλά ήταν πολύ βασικό, δε χρειάζεται πιστεύω. Τα βίντεο micro&immuno είναι εντελώς χάσιμο χρόνου γιατί η καθηγήτρια απλά κάνει ανάγνωση το βιβλίο, απλά μπορείτε να ξαναδιαβάσετε το βιβλίο με το πάσο σας, ιδίως αν ζορίζεστε να μπείτε στους ρυθμούς του βίντεο όπως εγώ. Αντί για βίντεο μικροβιολογίας τη 2η εβδομάδα διάβασα το Microbiology made ridiculously simple, συμπαθητικό βιβλίο και με καλές συνόψεις αλλά δε νομίζω ότι είναι απολύτως απαραίτητο. Τα βίντεο της φυσιολογίας δεν τα είδα γιατί άκουσα ότι ο καθηγητής λέει ένα σωρό φανφάρες οπότε στη 2η εβδομάδα της φυσιολογίας διάβασα το βιβλίο BRS physiology. Όχι απολύτως απαραίτητο, αλλά δεν ήταν και κακό. Φαρμακολογία τα βίντεο ενός γάλλου ξανθού καθηγητή είναι αφάνταστα χρήσιμα, ο τύπος είναι κορυφή αλλά δυστυχώς δεν έκανε όλα τα κεφάλαια αυτός. Pathology δεν είδα τα βίντεο ούτε διάβασα το βιβλίο του Κάπλαν. Αυτό που έκανα ήταν να διαβάσω 2 φορές το Pathoma (καλή βάση αλλά δε νομίζω ότι αρκεί μόνο του) και 1 φορά το Rapid Review Pathology (εκτενέστατο, πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο, αλλά ξεπερνάει το επίπεδο του στεπ 1, δε χρειάζονται όλα αυτά). Behavioral επίσης δεν είδα τα βίντεο γιατί βγάζω εξανθήματα με το συγκεκριμένο θέμα οπότε είδα μόνο τα βίντεο της στατιστικής (καλά) και μετά συνέχισα με το βιβλίο του καπλαν. Στη συνέχεια αφού τελείωσα το τριβδόμαδο + First Aid για κάθε θέμα, διάβασα μια φορά όλο το First Aid και ύστερα ξεκίνησα τις question banks. Έκανα μια φορά την τράπεζα του Καπλαν που είχε πολλές πληροφορίες αλλά δε θεωρώ ότι ήταν τόσο κοντά στο πνεύμα της εξετάσης, πιο κοντά στο πνεύμα των βιβλίων. Στη συνέχεια έκανα τη UWorld, η οποία είναι απείρως πιο χρήσιμη και έμοιαζε πολύ περισσότερο με την κανονική εξέταση. Μια φορά όλες τις ερωτήσεις και μετά ξανά όλες τις λάθος, κρατώντας πάντα σημειώσεις και προσθέτοντάς τες στο αντίστοιχο κεφάλαιο του First Aid. Αφού τελείωσα με τις τράπεζες ξαναδιάβασα άλλη μια το FA και πήγα να δώσω. Στην εξέταση έκανα τα 7 blocks 2-1-1-1-1-1 με ολιγόλεπτα διαλείμματα (7-8 λεπτά) στο ενδιάμεσο. Από φαγητό εγώ δεν έχω ιδιαίτερες ανάγκες, έφαγα 1 τοστ και 2 μπάρες δημητριακών στο σύνολο γιατί ήθελα να είμαι ελαφρύς. Μην κάνετε ηρωισμούς του τύπου "θα κάνω 3-4 μπλοκ συνεχόμενα για να φεύγουν" αν δεν είστε 100% σίγουροι γι'αυτό, εγώ π.χ. έκανα συχνά διαλείμματα γιατί είχε πολύ υψηλή φωτεινότητα ο υπολογιστής (στο σπίτι μου το έχω στο 0) και πονούσαν τα μάτια μου (στο στεπ 2 ζήτησα να μειώσουν τη φωτεινότητα χαχαχα). Οι άνθρωποι ήταν ευγενέστατοι και συνεννοήσιμοι. Αν μου ζητούσατε να συνοψίσω το διάβασμα του στεπ 1, θα σας έλεγα ότι First Aid + UWorld = ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ. Απλά ξεκινάμε από τον Κάπλαν γιατί τα έχει όλα μέσα, έτσι ώστε να κλείσουμε τυχόν κενά από τη σχολή.

 

Step 2 CK: Διάβασμα: 16/4/2018 - 13/9/2018 (5 μήνες σύνολο), Score: 260+, Εξεταστικό κέντρο Θεσσαλονίκης, Βενιζέλου 4.

 

Έκανα 2 εβδομάδες κενό ανάμεσα στα στεπς 1 και 2 (Πάσχα γαρ). Στο CK τα πράγματα ήταν πιο εύκολα για μένα επειδή πάντα προτιμούσα τα κλινικά από τις βασικές επιστήμες. Στο στεπ 2 δεν είδα κανένα βίντεο, απλά διάβαζα πάλι σε 3-4 εβδομάδες τα βιβλία του Καπλαν για το εκάστοτε θέμα. Για το internal medicine, αντί για 3 φορές κάπλαν διάβασα τις 2 και 1 φορά το Master the Boards αλλά το βρήκα αρκετά παρωχημένο και με παλιές πληροφορίες, δεν το συνιστώ. Επίσης το First Aid για το στεπ 2 CK ήταν πολύ λιγότερο χρήσιμο και λιγότερο απαραίτητο. Για το στεπ 2 έκανα 2 φορές όλη την τράπεζα θεμάτων UWorld και μετά μια φορά μόνο τα λάθη. Πιστεύω ακράδαντα ότι το πιο σημαντικό που μπορείτε να κάνετε για το στεπ 2 είναι η UWorld, μακράν το πιο χρήσιμο και σχετικό με την εξέταση. Επίσης προς το τέλος έκανα μερικά ΝΒΜΕ για να δω που βρίσκομαι αλλά οι ερωτήσεις ιδίως των παλαιότερων ήταν παλιές και δεν είχαν καλή προγνωστική αξία για μένα, μου έβγαζαν βαθμολογίες πολύ πιο κάτω από αυτό που πήρα (και μου ρήμαξαν το ηθικό ως αποτέλεσμα). Τα πιο πρόσφατα ήταν πιο κοντά στις προβλέψεις τους. 5-6 ερωτήσεις στην εξέταση (σταγόνα στον ωκεανό βέβαια) ήταν αυτούσιες από τα ΝΒΜΕ. Στην εξέταση έκανα τα μπλοκς 2-2-1-1-1-1 με την ίδια διάρκεια διαλειμμάτων και το ίδιο ελαφρύ γεύμα. Η εξέταση ήταν πολύ καλύτερη γιατί εδώ ήταν πιο στάνταρ πράγματα και όχι σαν το στεπ 1 όπου έπρεπε να ξέρεις το κάθε γονίδιο και το κάθε βιοχημικό μονοπάτι, γι'αυτό μου ανέβηκε και το ηθικό. Φυσικά και δε θα τα ξέρετε όλα αλλά είναι πολύ πιο εύκολο να κάνεις ένα reasonable educated guess σε ένα κλινικό σενάριο με μια πάθηση που γνωρίζεις παρά σε μια ερώτηση για γονίδια. Η σύνοψη μου για το στεπ 2 CK απλοποιείται στο UWorld = ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ.

 

Step 2 CS: Διάβασμα 14/9/2018 - 13/10/2018 (1 μήνας σύνολο). Score: Pass on 1st attempt, Εξεταστικό Κέντρο: Σικάγο (γιατί έχω φαμίλια εκεί).

 

Δεν άφησα καθόλου κενό ανάμεσα στα στεπς 2CS και CK γιατί είπα ότι αν χαλαρώσω τώρα θα σβήσει το μηχάνημα και δε θα μπορέσω να τα ξαναπιάσω μετά. Η θεωρία του CS είναι λίγη, κάτι ψιλά στο First Aid για το Step 2 CS (χρήσιμο, να το έχετε) και κάποιες σημειώσεις ονλαιν σχετικά με τη φυσική εξέταση και τις διαφορικές διαγνώσεις. Θα τις βρείτε με ένα απλό γκουγκλάρισμα, είναι πολύ διαδεδομένες. Όλα αυτά διαρκούν καμιά 10αριά μέρες. ΤΟ ΠΑΝ ΣΤΟ CS ΕΙΝΑΙ Ο STUDY PARTNER. Βρείτε έναν εθελοντή φίλο-μάνα-έτερον ήμισυ κλπ και πλακωθείτε στην εξάσκηση. Κρατάτε πάντα χρόνο γιατί είναι σημαντικό να αποκτήσετε αίσθηση του χρόνου για την εξέταση. Χρειάζεται καλό αλλά στοχευμένο ιστορικό και καλό κλείσιμο με τους ασθενείς (διαγνωστική προσέγγιση, συμβουλές, εξετάσεις προληπτικής ιατρικής κλπ), συνήθως το κομμάτι που "θυσιάζεται" χρονικά είναι αυτό της φυσικής εξέτασης (για τα μάτια του κόσμου, ιδίως η ακρόαση καρδιάς, πνευμόνων αν το περιστατικό δεν είναι καρδιοαναπνευστικό - εννοείται πως και η εξέταση πρέπει να είναι πάρα πολύ στοχευμένη γιατί απλούστατα δε σας φτάνει ο χρόνος για πλήρη φυσική εξέταση). Αφού τελειώνετε το περιστατικό με τον study partner, έχετε υπολογιστή έτοιμο και βρείτε ένα patient note simulator (υπάρχουν πολλά στο ίντερνετ) για να γράψετε το note σας σε 10 λεπτά χρόνο. Στο εξεταστικό κέντρο όλοι είναι ευγενέστατοι και θα σας τα κάνουν ταλιράκια σχετικά με τη διαδικασία και τον εξοπλισμό. Έχει και ελαφρύ γεύμα, τα περιστατικά είναι 3-3-3-3 με 3 διαλείμματα κοινά για όλους. Ευτυχώς δεν είχα rude ή non-compliant ασθενή. Είχα 2 παιδιατρικά περιστατικά τα οποία είναι τέλεια γιατί δεν υπάρχει παιδί φυσικά στην αίθουσα, είναι μόνο ο γονιός που σας λέει ότι το παιδί "παίζει στο διάδρομο αλλά μιλήστε σε μένα πρώτα" οπότε δε χρειάζεται να κάνεις καθόλου φυσική εξέταση και έχεις περισσότερο χρόνο διαθέσιμο. Δεν μου έπεσε case με τηλέφωνο. Στο πρώτο case δε μου έφτασε ο χρόνος για να κάνω σωστό κλείσιμο οπότε πανικοβλήθηκα. ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΛΕΣΤΕ αν τα σκατώσετε σε ένα περιστατικό. Έχετε άλλα 11. Βαθιά ανάσα και συνεχίζουμε στο επόμενο σα να μη συνέβη τίποτα. Κάποιοι ηθοποιοί-ασθενείς δεν είναι οσκαρικού βεληνεκούς οπότε κρατηθείτε λίγο να μη γελάσετε! Συνιστώ ανεπιφύλακτα το όμορφο Σικάγο για χαλάρωση και βολτάρες στη λίμνη και στη Michigan Avenue μετά την εξέταση!

 

 

Ελπίζω να βοήθησα έστω και 1 άτομο με όλη αυτή τη λογοδιάρροια. Ευελπιστώ αν επιζήσω από τη γραφειοκρατεία να καταφέρω να κάνω match κάπου τον Μάρτιο του 2020. Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

17 ώρες πριν, VitoCorleone said:

Καλησπέρα. Μπορείς να βρείς το όνομα του ξανθού Γάλλου για την φαρμακολογία ή γενικά το όνομα των βίντεο ?

Dr Lionel Raymon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχαρητήρια! Εξαιρετικά scores!

Μπορείς να μας ενημερώσεις επιπλέον και για τις κινήσεις που έκανες ύστερα από την επιτυχία του CS; Είχες αποφοιτήσει όταν έδωσες ή ήσουν ακόμα στην σχολή; Πήγες για electives ή αν τέλειωσες externship/observationship; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 5/6/2019 at 3:21 ΜΜ, HellsKitchenNYC said:

Συγχαρητήρια! Εξαιρετικά scores!

Μπορείς να μας ενημερώσεις επιπλέον και για τις κινήσεις που έκανες ύστερα από την επιτυχία του CS; Είχες αποφοιτήσει όταν έδωσες ή ήσουν ακόμα στην σχολή; Πήγες για electives ή αν τέλειωσες externship/observationship; 

Όλα τα έκανα ως απόφοιτος, τα στεπς είναι full time διάβασμα, εγώ προσωπικά δε θα τα επιχειρούσα μέσα στη σχολή. Μετά έκανα 2 rotations 1 μήνα το καθένα στο Σικάγο που τα κανόνισα με το ChicagoClerkships και πήρα 2 συστατικές επιστολές από Αμερικάνους γιατρούς. Δεν ξέρω πως χαρακτηρίζονται ακριβώς (φαντάζομαι externship) πάντως ήταν hands on (και μόνος μου εξέταζα αν ήθελα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
On 5/17/2019 at 11:42 PM, mixmavros said:

Παραθέτω ένα μήνυμα που έλαβα σε περίπτωση που βρίσκονται κι άλλοι σε παρόμοια θέση:

---------

Είμαι ειδικευομενος γενικός χειρουργός στην Αθήνα κι εχω ξεκινήσει προετοιμασία για Step1, θα δωθεί ___ .. Στεπ 2 θα δωθεί αν όλα πάνε καλά τον ___,και cs ___..Έχω κάνει ήδη connection με έλληνα καθηγητή χειρουργικής για observation αφού περασω τα στεπς .. Όπως κατάλαβες στόχος μου είναι το match του ___..

Πάνω σε αυτό ισχύει ότι τα προγράμματα βάζουν ένα όριο πχ 240 για general surgery και μετά μετράνε αλλά προσωπικά πράγματα όπως λορς προϋπηρεσία κλπ;

 Επίσης ένα LOR από ένα απλό observation δηλαδή τουρισμό έχει κάποια αξία έμπρακτη ;ή τσάμπα θα πετάξω 4-5.000 ευρώ για δυο μήνες ;

Πιστευεις αξίζει να αρχίσω από την αρχή αλλά πέντε έτη ;; Με δεδομένο πως θέλω να μείνω εκεί μόνιμα μετά ..

Το ότι είμαι ___ χρονών ,αλλά με γεμάτα χρόνια προϋπηρεσία ,παίζει αρνητικό ρόλο ;

Επισης όλοι μου λένε ότι με τη διατριβή, μάστερ, ειδικότητα από άλλη χωρα σαν προϋπηρεσία- logbook που έχω και με δυο lor δε θα έχω θέμα να βρω θέση categorical ακόμα κ σε καλό σχετικά προγραμμα ..

Αξίζει όλο αυτό  εννοώ η πενταετία αιμα και αμμος πάλι από την αρχή ;; ή και με fellow μπορείς να μείνεις μετά στο σύστημα εκεί ;

-----------

Σχετικά με τις ερωτήσεις:

- ναι ισχύει το 240 cutoff για πολλά προγράμματα. Πλέον και ο μέσος όρος των Αμερικάνων έχει ανέβει οπότε αν θέλεις να ξεχωρίσεις θα έλεγα θέλεις τουλάχιστον 250-260.

- Προϋπηρεσία εκτός ΗΠΑ κάποιες φορές ίσως μετρά οριακά, συνήθως θετικά αλλά είναι και κάποιοι που προτιμούν να είσαι φρέσκος. Παράδειγμα στην ειδικότητα εμείς είχαμε ενα παιδι που ήρθε από εξωτερικό ήδη ειδικός, ξεκίνησε πρελιμ και στο 1ο έτος ειδικότητας έκανε πράγματα αρκετά διαφορετικά, και δεν άρεσε σε κανένα αυτό. Θα πρεπει να "ξεχάσεις" όσα ήξερες και να είσαι διατεθειμένος να ξενικήσεις ουσιαστικά απ' την αρχή.

- Observership δε μετράει ιδιαίτερα, είναι προσωπική απόφαση για τον καθένα αν αξίζει τα χρήματα. Προσωπικά δε νομίζω ότι θα το έκανα υπό αυτές τις συνθήκες. Αν βρεις κάτι πολύ φθηνότερο ίσως ν' αξίζει. Δε θα μπορείς να κάνεις τίποτα ουσιαστικό (και το ξέρουν) οπότε το γράμμα θα είναι του στυλ "ωραίος τύπος, καλό παιδί κλπ".

- Είναι αρκετοί που έρχονται από εξωτερικό και ξεκινούν απ' την αρχή στα 30 με ειδικότητα. Και πάλι είναι προσωπική υπόθεση του καθενός του τι θέλει να κάνει στη ζωή του. Προσωπικά δε νομίζω να το έκανα αλλά ο καθένας έχει τελείως διαφορετικές προτεραιότητες.

- Με το βιογραφικό που αναφέρεις, ερχόμενος έξω απ' το σύστημα και χωρίς να σε χώσει κάποιος κάπου, σόρρυ αλλά είναι σχεδόν απίθανο να βρεις categorical θέση οπουδήποτε, δεν ξέρω ποιοι σου τα λένε αυτά... Το να έχεις μια εμπειρία απ' το σύστημα (κλινική εμπειρία με καλά γράμματα) είναι εξαιρετικά σημαντικό. Τώρα αν πάρεις 270 στο στεπ 1 ίσως να έχεις κάποιες πιθανότητες αλλά και πάλι, δεν εμπιστεύονται ξένους αν δεν έχουν κάποιες εγγυήσεις. Έχω ένα σωρό παραδείγματα από παιδιά που ήρθαν από Ελλάδα / Ευρώπη με μέρος της ειδικότητας, διατριβή, πολλή έρευνα και αξιοπρεπή σκορ, που πέρασαν χρόνια εδώ στην έρευνα μέχρι τελικά να βρουν θέση (όσοι βρήκαν). Για preliminary position φαντάζομαι σχεδόν σίγουρα θα βρεις με ένα αξιοπρεπές σκορ, εξαρτάται πού είσαι διατεθειμένος να πας. Γενικά σκέψου ότι για τους program directors το να δώσουν μια categorical position σε ξένο είναι μεγάλη υπόθεση. Το ρίσκο είναι μεγάλο, κι ακόμα κι αν τους βγει, το κέρδος δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. Ο σκοπός τους είναι να βρουν κάποιον που να μπορεί να δουλέψει σκληρά για 5 χρόνια χωρίς να παραπονιέται, ναι είναι teachable, humble, και σχετικά ξύπνιος. Κι αν είσαι λίγο καλύτερος απ' τους Αμερικάνους, γι' αυτούς το ρίσκο δεν αξίζει.

- Στη δική σου περίπτωση ίσως ν' αξίζει περισσότερο να ψάξεις για fellowship αφού τελειώσεις στην Ελλάδα. Και πάλι χρειάζεσαι στεπς για την άδεια άσκησης, αλλά όταν ξεμπερδέψεις μ' αυτά όλο και κάτι θα βρεις (non-accredited fellowships). Αν κάνεις 2 χρόνια fellowship στις ΗΠΑ, σε συγκεκριμένα states υπάρχουν κάποια παραθυράκια που μπορεί να σου δώσουν unrestricted medical license. Και πάλι δε θα είσαι board certified και θα είναι δύσκολο να βρεις καλή δουλειά, αλλά όχι απίθανο. Θα πρεπει να το ψάξεις από μόνος σου αυτό γιατί δεν την ξέρω καλά αυτή τη διαδικασία, απλά έχω ακούσει για κάποιες περιπτώσεις γνωστών γνωστού κλπ.

Kαλησπέρα 

Πρώτη φορά γράφω εδώ. Είμαι ειδικευόμενος χειρουργικής στις ΗΠΑ

Έφυγα από την Ελλάδα με 3.5 χρόνια ειδικότητα, διατριβή, μεταπτυχιακό και αρκετές δημοσιεύσεις

Με το που πήγα Αμερική έκανα 2 χρόνια έρευνα (basic and clinical) σε 2 διαφορετικά ιδρύματα

Τα steps τα είχα περάσει στις αρχές της δεκαετίας 2010 με scores 240 (1), 256 (2) και το cs (pass)

Στην Αμερική πήγα σε ηλικία 30 ετών. Ξεκίνησα ως prelim και μετά απο ταλαιπωρία, τελικά πήρα categorical spot στο πρόγραμμα που ξεκίνησα. Είχα μεγάλη δυσκολία να πάρω interviews, παρόλο που την δεύτερη χρονιά έκανα αιτησεις ως εν ενεργεία resident με letters απο 3 διαφορετικά κέντρα των ΗΠΑ

Γενικά, συμφωνώ με τον Mixmavros σε αυτά που αναφέρει. 

Από την δική μου ταπεινή εμπειρία:

1) τα USMLE scores στο General Surgery δεν πάιζουν κυρίαρχο ρόλο σε μία αίτηση. Τα LOR και να το έχεις κάποιον να μιλήσει/εγγυηθεί για σένα είναι το σημαντικότερο. Τα μεγάλα προγράμματα στις ΗΠΑ δεν έχουν συνήθως cutoff, ή κάποια που έχουν είναι περίπου στο 220. Δεν ισχύει το ίδιο στην Παθολογία ή άλλες χειρουργικές ειδικότητες

2) Με δεδομένα αυτά, το screening μιας αίτησης περνά απο τον/ην program coordinator η οποία μπορεί να πετάξει την αίτηση σου επειδή είσαι IMG ή να την περάσει στο faculty meeting επειδή θα δεχθέι τηλέφωνο ή email απο κάποιον

3) observership/electives μετράνε στον βαθμό που σου δινουν LOR  - κάποια εμπειρία στο σύστημα. Εγώ δεν είχα κάνει ποτε

4) προυπηρεσία εκτός ΗΠΑ δεν μετράει σημαντικά. Καποιοι μπορεί να θεωρησουν οτι δύσκολα θα μάθεις απο την αρχή κάτι, κάποιοι μπορεί να πουν οτι έχεις μεγαλυτερες πιθανότητες να αντέξεις στο συστημα άρα είσαι επιλογή χαμηλότερου ρίσκου απότι ο μέσος IMG

5) αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι αν το θέλει καποιος πραγματικά, θα βρει θέση και θα πετύχει στις ΗΠΑ. Αυτο που δεν μπορώ να ξέρω ειναι το πως, το πόσο γρήγορα, με ποιο τίμημα και με ποιους συμβιβασμούς. Είμαι απόφοιτος του 2010 από την ιατρική Αθηνών. Ήμασταν μία εξαιρετική τάξη με 30 περίπου αριστουχους και 10 ατομα πάνω απο 9. Πολλοί απο εμας επέλεξαν, αργά ή γρήγορα, να πάνε στις ΗΠΑ. Οι περισσότεροι πέτυχαν και μάλιστα κα΄ποιοι έχουν κάνει εξαιρετικά πράγματα όπως ο Mixmavros. Εγώ ήμουν από αυτους που ήταν θιασώτες της Ελλάδας και πήγα με καθυστέρηση. Και η αλήθεια είναι οτι παρά την ταλαιπωρία που περασα δεν το μετάνιωσα. Έχω την τύχη να είμαι σε ivy league program. Κατανοώ όλους που θέλουν να πάνε στις ΗΠΑ και μαλιστα και σε καλά προγράμματα. όμως αυτό δεν είναι πάντα εφικτό και συνήθως δεν οφείλεται σε ατομική ανεπάρκεια αλλά συνήθως είναι θέμα τύχης και συγκυρίας. Όμως ακόμα και ένα μέτριο πρόγραμμα, δυστυχώς, είναι πολυ καλυτερο και απο το καλυτερο ελληνικό. 

Συνοπτικα, εγώ θα συνιστουσα σε όλους να δοκιμάσουν να διαβούν το ρουβίκωνα και να πάνε στις ΗΠΑ για εκπαίδευση. Καλύτερα να το κάνουν και ας αποτύχουν παρά να ζουν με την αμφιβολία πως θα ήταν η ζωή τους αν το δοκίμαζαν. Σίγουρα στα forums μαθαίνουμε για τα success stories και τις αποτυχίες είναι δύσκολο να τις αποδεχθείς και πολλώ δε μάλλον να τις κοινοποιήσεις. Αυτό δεν σημάινει οτι δεν υπάρχουν. Εγώ μοιράστηκα την μικρή μου εμπειρία γιατι θεωρώ ότι φλέρταρα με την αποτυχία αρκετά, κάτι που με βοήθησε ως άνθρωπο να καταλάβω ποσο σχετικά είναι όλα

Καλή τύχη σε όλους

 

ΥΓ Αν κάποιοι γνωρίζετε. όταν καποιος έιναι απόφοιτος ιατρικής σχολής στην Ελλάδα και έχε παρει μετεγγραφή απο άλλη ιατρική στην Ελλάδα, στην αρχική αίτηση στο ECFMG για step 1 πρέπει να δη΄λώσει και τις 2 σχολές ή μονο την σχολη που αποφοίτησε? Και σε ημερομηνία εγγραφής θα έιναι η ημερομηνία του αρχικού τμήματος ή η ημερομηνία εγγραφής στο τμήμα αποφοιτησης? Στην προκείμενη περίπτωση, ο αιτών δεν παρακολούθησε ποτέ στην αρχική σχολή και δεν έχει να μεταφέρει κανένα credit

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά!

Αν κάποιος κάνει τα 3 χρόνια Παιδιατρικής στην Αμερική και ύστερα άλλα 2 υποειδίκευση στην Ενδοκρινολογία, γυρίζει στην Ελλάδα ως Παιδίατρος και Παιδοενδοκρινολόγος ή μόνο ως Παιδοενδοκρινολόγος;

Ευχαριστώ πολύ!

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

παιδια χρειαζομαι τη βοηθεια σας.σκοπευω να δωσω τον μαιο το step 1 και ξεκινησα τη διαδικασια του διαβάσματος.ομως μενει το γραφειοκρατικο κομματι.εχω μπερδευτεί λιγακι με την εγγραφη μου για την εξεταση.εκανα την αιτηση για να παρω το usmle id σημερα και περιμενω να το λαβω.πηρα τηλεφωνο στη γραμματεια και μ ειπαν πως από την πλευρα τους χρειαζονται μονο μια αναλυτικη βαθμολογια για το εξωτερικο και μια άλλη μια με σφραγιδα χαγης μετεφρασμενη.Να σημειωσω πως είμαι αποφοιτος.Μου ειπαν πως τωρα πια τα στελνουν ηλεκτρονικα.εγω όμως διαβασα και κατι για αιτησεις 186/183 και μια αιτηση 345(που και καλα δινω το δικαίωμα στη γραμματεια να στειλει τα χαρτια μου).το πτυχιο μου εν τελει δε χρειαστεί να το μεταφρασω και να το στειλουν?η αληθεια είναι οως εχω μπερδευτεί αρκετα.ας μου πει καποιος που εχει κινησει τη διαδικασια ποια βηματα ακολουθησε αναλυτικα σας παρακαλω.ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πριν, fff said:

παιδια χρειαζομαι τη βοηθεια σας.σκοπευω να δωσω τον μαιο το step 1 και ξεκινησα τη διαδικασια του διαβάσματος.ομως μενει το γραφειοκρατικο κομματι.εχω μπερδευτεί λιγακι με την εγγραφη μου για την εξεταση.εκανα την αιτηση για να παρω το usmle id σημερα και περιμενω να το λαβω.πηρα τηλεφωνο στη γραμματεια και μ ειπαν πως από την πλευρα τους χρειαζονται μονο μια αναλυτικη βαθμολογια για το εξωτερικο και μια άλλη μια με σφραγιδα χαγης μετεφρασμενη.Να σημειωσω πως είμαι αποφοιτος.Μου ειπαν πως τωρα πια τα στελνουν ηλεκτρονικα.εγω όμως διαβασα και κατι για αιτησεις 186/183 και μια αιτηση 345(που και καλα δινω το δικαίωμα στη γραμματεια να στειλει τα χαρτια μου).το πτυχιο μου εν τελει δε χρειαστεί να το μεταφρασω και να το στειλουν?η αληθεια είναι οως εχω μπερδευτεί αρκετα.ας μου πει καποιος που εχει κινησει τη διαδικασια ποια βηματα ακολουθησε αναλυτικα σας παρακαλω.ευχαριστω!


Η διαδικασία από πέρσι έχει αλλάξει κάπως. Αφού κάνεις αίτηση και λάβεις το USMLE ID (βεβαίωσου ότι έχεις εκδόσει διαβατήριο από πριν), θα κλείσεις ένα ραντεβού μέσω του NotaryCam, είναι μια online συμβολαιογραφική εταιρία που συνεργάζεται με την ECFMG (οτιδήποτε έχει γραφτεί για πρεσβείες δεν ισχύει πλέον). Το ραντεβού γίνεται μέσω webcam και είναι στην ουσία μια διαδικασία ταυτοποίησης των στοιχείων, κρατάει 5 λεπτά το πολύ και απλώς θα κρατάς το διαβατήριό σου να φαίνεται και θα πεις το ονοματεπώνυμό σου και την ημερομηνία γεννησής σου. Αυτός απ' τη NotaryCam θα τραβήξει μια φωτό σου και θα συμπληρώσει την Form 186, την οποία και θα καταθέσει για σένα.

Μόλις γίνει επαλήθευση των στοιχείων σου, ξεκινάς μέσω της IWΑ αίτηση για το Step 1. Μόλις ολοκληρώσεις το online κομμάτι, θα τυπώσεις την Form 183. Θα μεταφράσεις το πτυχίο σου (μέσω Straker που προτείνουν και οι ίδιοι, μη μπλέξεις με οποιοδήποτε άλλον για να μην έχεις θέματα). Θα συγκεντρώσεις 2 αντίτυπα του κανονικού πτυχίου, 2 αντίτυπα της επίσημης μετάφρασης και τη Form 183. Θα συμπληρώσεις το δικό σου κομμάτι εσύ και κάτω κάτω θα το αφήσεις κενό και θα το τακτοποιήσει η γραμματεία σου. Θα στείλει όλα τα χαρτιά μαζί με τη form 183 στη διεύθυνση που γράφει η τελευταία. Να τονίσεις καλού κακού ότι θα πρέπει να ταχυδρομηθεί υπηρεσιακά με τα στοιχεία του πανεπιστημίου και όχι τα προσωπικά σου, ειδάλλως δεν θα γίνει δεκτό και θα στο γυρίσουν.

Μετά από αυτό είσαι ΟΚ και μπορείς να κλείσεις όποτε θες το ραντεβού σου μέσω της prometric, μόλις λάβεις τη Scheduling Permit σου (που πρέπει οπωσδήποτε να έχεις μαζί σου τη μέρα της εξέτασης).

Μέχρι και πριν να λάβεις το ECFMG certification (που απαιτεί το Step 1 + Step 2CK + Step 2CS) πρέπει να έχουν επαληθευτεί τα credentials σου, δηλαδή το πτυχίο σου με την αναλυτική. Σε αυτό το κομμάτι ΔΕΝ εμπλέκεσαι άμεσα εσύ. Θα σου έρθει σχετικό email και θα ειδοποιηθεί η γραμματεία σου, η οποία θα καταθέσει την αναλυτική σου βαθμολογία (ηλεκτρονικά πλέον). Επειδή στα ελληνικά πανεπιστήμια δεν εκδίδεται επίσημη αναλυτική στα αγγλικά, θα σου ζητήσουν να καταθέσεις μέσω του OASIS ένα fee ($250) για να το μεταφράσουν οι ίδιοι. Οπότε δεν χρειάζεται να πας από μόνος σου να μεταφράσεις την αναλυτική σου βαθμολογία.

Αν τα credentials σου επαληθευτούν, οι μετέπειτα αιτήσεις σου για το Step 2 κτλ χρειάζονται μόνο το online κομμάτι και η γραμματεία πλέον δενθα χρειαστεί να αναμιχθεί, οπότε ουσιαστικά θα είναι έτοιμες την ίδια μέρα που τις κάνεις. Αυτό το τελευταίο βήμα με τα credentials όμως είναι απαραίτητο μόνο για το ECFMG certification στο τέλος. Αν δεν έχει ολοκληρωθεί πιο πριν, δεν υπάρχει κανένα θέμα απλώς θα χρειαστεί για κάθε αίτηση που κάνεις να επαναλαμβάνεις τη διαδικασία με τη Form 183.

Οτιδήποτε άλλο με σφραγίδες Χάγης κτλ δεν ισχύει πλέον. Ελπίζω να σε κάλυψα.

Τροποποιήθηκε από Παρασιτική κνήφη
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιτέλους μπήκε μια σειρά! Ερώτηση. Τα αντίτυπα του πτυχίου μου, μετάφρασμενα και μη και τη φόρμα 183 τα στέλνουν ηλεκτρονικά; Περίπου πόσο θα πάρει μεχρι να τελειώσει όλο αυτό; 

 

Τροποποιήθηκε από fff
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

22 ώρες πριν, fff said:

Επιτέλους μπήκε μια σειρά! Ερώτηση. Τα αντίτυπα του πτυχίου μου, μετάφρασμενα και μη και τη φόρμα 183 τα στέλνουν ηλεκτρονικά; Περίπου πόσο θα πάρει μεχρι να τελειώσει όλο αυτό; 

 

Όχι, ταχυδρομικώς. Γι' αυτό υπάρχει η λεπτομέρεια με τον αποστολέα που πρέπει να εμφανίζεται το πανεπιστήμιο και όχι εσύ. Υπολόγισε 2-3 μήνες το λιγότερο για όλη τη διαδικασία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο address of residence επρεπε να συμπληρώσουμε κανονικα τη διευθυνση μας ή τη διευθυνση της σχολης όπως την βγαζει πιο πανω ?


 

Τροποποιήθηκε από fff
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημερα σε ολους,

 

Θελω να ρωτησω αν γνωριζει καποιος τη διαδικασια μεταβασης απο J1 research scholar σε αλλο J1 status.Δηλαδη αν παω σε ενα προγραμμα ως J1 research scholar για 8 μηνες και μετα βρω ερευνητικη θεση αλλου πως θα μπορω να συνεχισω ως J1,χωρις να με επηρεασει ο περιορισμος 24months bar ( διαφερει απο το 2 year home requirement).Επισης αν παω για 8 μηνες και δε μπορεσω να συνεχισω,μετα γυρνωντας Ελλάδα και κανω match, θα εχω θεμα με τη χορηγηση J1 clinical;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γεια χαρα σε ολη την παρεα. Ειμαι 6ο ετος ιατρικης και ενδιαφερομαι για ειδικοτητα οφθαλμολογιας. Ολα τα χρονια διαβαζα απο αμερικανικα βιβλια γιατι απλα τα εβρισκα πιο κατανοητα. Στοχος μου ειναι να δωσω το usmle με ενα 6μηνο dedicated μετα τη σχολη. Το ερωτημα ειναι να καθυστερησω το πτυχιο με σκοπο να κανω καποια electives ή να το παρω και να μπω σε σειρα για αναμονη ειδικοτητας ; Θελω να δωσω τα usmle γιατι πρωτον τοσα χρονια εχω μπει στο πνευμα των αμερικανικων βιβλιων, δευτερον προτιμω να αξιοποιησω τον χρονο μου διαβαζοντας ιατρικη παρα να κανω γερμανικα και τριτον θελω να δω εκ των εσω το αμερικανικο συστημα που τοσα ακουμε και διαβαζουμε. Κατα ποσο ειναι εφικτο να βρω μια θεση preliminary opthalmology εχοντας καλα σκορ στα στεπς ; Κατα ποσο εχει αξια να κανω preliminary 1 χρονο ή ερευνα 1-2 χρονια, να δω πραγματα και να κανω γνωριμιες, να κανω την ειδικοτητα ελλαδα μολις ανοιξει η θεση και να επιστρεψω για καποιο δυνατο fellowship αμερικη ; Απο οσο ξερω ειναι τρομερα δυσκολο καποιο match σε προγραμμα οφθαλμολογιας και σιγουρα πρεπει να μπει ενα χρονικο πλαισιο στο ποσο χρονο ειναι διατεθιμενος καποιος να ξοδεψει ψαχνοντας θεση. (π.χ ενας γνωστος μου κανει 4 χρονια ερευνα σε κορυφαιο ερευνητικο προγραμμα αλλα ακομα δεν εχει γινει δεκτος σε προγραμμα ειδικοτητας). Φοβαμαι οτι αν καθισω ελλαδα και ασχοληθω με αγροτικα, στρατους και ειδικοτητες εδω θα μαραζωσω τελειως επαγγελματικα αλλα απο την αλλη θα ηθελα να ειμαι στη λιστα αναμονης για ειδικοτητα για να μην βρεθω στο σημειο να ψαχνω επι χρονια θεση στην αμερικη, να μην εχω εναλλακτικη και το βαρελι να μην εχει πατο. Συνοψιζοντας:

1) αξιζει τον κοπο να μπω τωρα στο καραβι για την αμερικη, να χτισω βιογραφικο, να συνεχισω ευρωπη και πισω για fellowship ή να ψαξω κατευθειαν θεση για ευρωπη και στην πορεια κανω ενα fellowship ;

2) αν αξιζει, να παρω πτυχιο ή οχι ; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.