Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

12 hours ago, Tolispasp said:

Εγώ Αμερική δεν έχω πατήσει στη ζωή μου, οπότε δεν μπορώ να διαφωνήσω με τίποτα από όσα λες. Αλλά επειδή ζω στην Ελλάδα μπορώ να σου πω μετά βεβαιότητος ότι και εδώ μπορούν να σε στείλουν άνετα στο ψυχιατρείο. Απ'ότι κατάλαβα ζεις χρόνια στο εξωτερικό (και με συγχωρείς για τις υποθέσεις, εάν κάνω λάθος) αλλά το "Ελλάδα θα λες και θα κλαις" και "η αισθητική και η κουλτούρα της Ελλάδας" είναι πράγματα που λέει μόνο όποιος δεν είναι εδώ να τη ζήσει αυτή τη στιγμή (και προσωπικά αυτόν τον άνθρωπο εγώ τον ζηλεύω, αυτό είναι κομπλιμέντο). Η Ελλάδα είναι ο ορισμός της τριτοκοσμικής χώρας αυτήν τη στιγμή, όπου οι μισοί κάτοικοι είναι φανατικά θρησκόληπτοι, αμόρφωτοι, πιστεύουν στα ζώδια και πως τα εμβόλια είναι πλεκτάνη των φαρμακοβιομηχανιών και φυσικά όλοι οι γιατροί είναι αλήτες, ιδίως στο δημόσιο νοσοκομείο.

Όταν έχεις ασθενή που έπεσε από δέντρο με κάταγμα αυχενικής μοίρας και τον παρακαλάς να μείνει στα ΤΕΠ, τουλάχιστον για παρακολούθηση αφού αρνείται οποιαδήποτε εξέταση και αυτός σηκώνεται να φύγει με το κολάρο στον αυχένα, όταν λες σε ασθενή που παίρνει κουμαρινικό αντιπηκτικό ότι πρέπει να κάνει εξετάσεις πήξης αίματος κάθε μήνα και έρχεται μετά από ένα χρόνο, δεν έχει κάνει ποτέ εξετάσεις, αιμορραγεί από παντού και οι συγγενείς φωνάζουν "Τον σκοτώσατε" και είναι έτοιμοι να σε δείρουν, όταν μπαίνει η μάνα ουρλιάζοντας στο ΤΕΠ ότι το παιδί της έχει μηνιγγίτιδα γιατί αυτό διάβασε ως πιθανότερη διάγνωση όταν γκούγκλαρε τα συμπτώματα και το παιδί σε 2 ώρες τρώει πιτόγυρο στην αυλή του νοσοκομείου, όταν η άλλη έχει πάθει γαστρεντερίτιδα από salmonella, πλακώθηκε στα imodium και μετά σου λέει ότι αποκλείεται να έχει σχέση αυτό με το ότι δε βελτιώνεται η ίδια, εσύ κάνεις κάτι λάθος και θα μιλήσεις με τον δικηγόρο της, θα με θυμηθείς. Πολύ πιθανό να υπάρχουν και εκεί παρόμοια περιστατικά, εδώ όμως, εκτός αυτών, πολλοί ειδικευόμενοι είναι σκλάβοι των καθηγητών οι οποίοι δεν τους μαθαίνουν τίποτα (τουλάχιστον σε 3-4 κλινικές του νοσοκομείου μου), δουλεύουν 70+ ώρες την εβδομάδα για μισθούς πείνας, βλέπουν δεκάδες ασθενείς σε κάθε γενική εφημερία ενώ ο μαγνητικός και ο αξονικός ΠΡΟΦΑΝΩΣ είναι και πάλι χαλασμένοι και τα αντιδραστήρια από το εργαστήριο ΠΡΟΦΑΝΩΣ και έχουν τελειώσει ενώ όλη μέρα τους φωνάζουν καθηγητές, επιμελητές, ασθενείς και συγγενείς. Προφανώς υπάρχουν και καλύτεροι καθηγητές και συνθήκες, δεν το συζητάμε, αλλιώς θα είχαμε σαλτάρει ομαδικώς εδώ πέρα αλλά όλα αυτά που σου λέω είναι αληθινά παραδείγματα που είδα με τα μάτια μου ως ταπεινός φοιτητής ιατρικής του 6ου έτους που είμαι. Φαντάσου τι θα βλέπουν οι ειδικευόμενοι.

Σου εύχομαι κάθε επιτυχία και να πραγματοποιήσεις αυτό που θες, να έρθεις στην Ελλάδα και να είσαι εξαιρετικός γιατρός σε ένα εξαιρετικό νοσοκομείο, και δε θα σου πει κανένας και πόσο μάλλον εγώ τι να κάνεις. Αυτό που θέλεις εσύ θα κάνεις προφανώς και όχι οι άλλοι. Με συγχωρείς για τη γλαφυρότητα των παραδειγμάτων, αλλά όταν ακούω για την "αισθητική" και την "κουλτούρα" της Ελλάδας και ότι το επίπεδο διαβίωσης συγκρίνεται με χώρες που δεν ανήκουν στις αναπτυσσόμενες, βγάζω φλύκταινες.

Πολύ ωραία παραδείγματα.  Διαβάζοντας την απόκριση σου είναι σαν να διαβάζω το ημερολόγιο μου όταν αποφάσισα να μείνω στις ΗΠΑ και όταν με ρωτούσαν γιατί δεν γυρίζω πίσω. Αυτή τη στιγμή "βλέπεις" μόνο τις επαγγελματικές αντιξοότητες. Να σου ευχηθώ και εγώ καλή τύχη.  

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

On 29/6/2017 at 4:26 PM, qbase said:

Συγγγνώμη για την παρέμβαση αλλά νιώθω πως πρέπει να το κάνω, καθώς τα παιδιά και τα γραπτά στο φόρουμ ήσασταν το πρώτο μου έναυσμα στο να ανοίξω τα μάτια μου να φύγω από το τριτοκοσμικό σύστημα υγείας της χώρας μας.

Μεχρι πρότεινως, περίπου δύο χρόνια πριν, ήμουν εθδικευόμενος σε μεγάλο νοσοκομείο των Αθηνών στα τελειώματα της νευροχειρουργικής μου ειδικότητας. Εχω δουλέψει σε αρκετά μεγάλα νοσοκομεία της Ελλάδας και των  ΗΠΑ. Οπότε πιστεύω πως η άποψη μου μπορεί να βοηθήσει μερικά παιδιά να σκεφτούν.

Έδωσα το step 1 μεταξύ του μερικού και του τελικού κομματιού του ειδικού μέρους της νχ. Με συστηματικό διάβασμα περίπου 4 και 1/2 μήνες όπως περιγράφεται σε αυτό το thread και με βοήθεια απο άλλα φορουμ του εξωτερικού, πχ usmle-forums. Το σκορ μου είναι πάνω απο 260. Θα συμφωνήσω ότι χρειάζεται αποκλειστικό και σωστο διάβασμα, αρκετές ώρες την μέρα. Οπότε θα συμβούλευα να το κάνετε εκτός ή αναμεταξύ της ειδικότητας. Μπορείτε να το περάσετε και ως ειδικευόμενοι φυσικά, αλλά θεωρώ πως θα έχει αντίκτυπο στο τελικό σας σκορ. Σημειωτέον ότι πρωτού ξεκινήσω δεν είχα καμμια επαφή με το τι σημαινει Αμερικανική πραγματικότητα. Ακολούθως πέρασα τα υπόλοιπα τεστ και ξεκίνησα ειδικότητα σε χειρουργική και ακολούθως νευροχειρουργική στην Αμερική.

Η άποψη μου είναι πως έχω ξεχάσει το Ελληνικό ζουλού σε ένα απο τα μεγαλύτερα νοσοκομεία της Ελλάδας, να μεταφέρουμε εμείς τα φορεία μετεγχειρητικών ασθενών με ανισοκορία στον αξονικό λόγω έλλειψης τραυματιοφορέων, να πεθαίνουν ασθενείς απο λοιμώξεις σαν τα κοτόπουλα, να θέλω να κάνω μια εξέταση και να πρέπει να παρακαλάω τον κάθε φορέα ο οποίος τα έπαιρνε και αποφάσιζε για τις τύχες των ασθενών ποιον θα κατεβάσει στον αξονικό αναλόγως τα κέφια του, να είμαι μόνος να κάνω κάρπα σε ασθενη που πεθαίνει και οι νοσοκόμες να μου φωνάζουν άστον να πεθάνει τα εφαγε τα ψωμιά του, ακολούθως να ζητάω abg και να πρέπει εγω να το πάρω και να βγάλω το αποτέλεσμα στον αναλυτή ενω ο ασθενής πεθαίνει. Την ίδια στιγμή να μάχομαι με τον χειριστη για μια portable cxr μέσω τηλεφώνου, καθώς πρέπει να του δικαιολογήσω γιατί είναι επεγον να τον ξεβολεύω βραδιάτικσ  Δεν εχω λόγια να σας περιγράψω τι έχω ζήσει στα ελληνικά νοσοκομεία. Διακομιδές; σαν αγροτικός μέχρι και διασωληνωμένο ραγέν AAA είχα πάει μόνος λόγω της αφέλειας και της αθωότητας.Θυμάμαι μου είχαν δώσει και χύμα dormicum και οι οδηγίες ήταν συνόδευσε τον ασθενή ρίχνε 1-2cc κάθε πέντε λεπτά bolus.Α ξέχασα σε εκείνη τη διακομιδή είχαν ξεχάσει να μιυ δώσουν monitor. Τέσπα όσοι δουλεύεται ή θα δουλέψετε στην Ελλάδα ξέρετε πολύ καλά οτι αυτά είναι η θλιβερή καθημερινότητα. Ένιωθα πως δεν σέβομαι τον εαυτό μου με το να συνεχίζω να δουλεύω σε ένα τέτοιο σύστημα υγείας. Σηκώθηκα και προσπάθησα προσπαθώ και θα προσπαθώ να σέβομαι τον εαυτό και τους ασθενείς μου.

Στις ΗΠΑ ακόμα και στο μικρότερο νοσοκ της χώρας να πάς έχεις ένα blue code. Εγώ το πρώτο blue code που είδα  έπαθα πλάκα, νόμιζα οτι ήμουν σε ταινία. Τωρα τα θεωρώ δεδομένα. Θεωρώ δεδομένο οτι θα πληκτρολογήσω μια αξονική stat στον ασθενή μου και θα έχω τις εικόνες σε 5 λεπτά στην οθόνη μου. Η τρομακτική διαφορά αυτης της χώρας είναι το σύστημα εκπαίδευσης, οι πόροι και ο τρόπος που διαχειρίζονται τα resources. Υπάρχει ένας άνθρωπος που κάνει μια συγκεκριμένη δουλεία σρε κάθε νοσοκ των ΗΠΑ. Systems based practise. Και όλα τα παραπάνω λειτουργούν σε όφελός του ασθενή φυσικά. Ναι το σύστημα της χώρας είναι βασισμένο στο κέρδος, ναι υπάρχουν και εδώ κακοί χειρουργοί και κακοί γιατροί, αλλά οι περισσότεροι περιθωριοποιούνται από το σύστημα. Τα νοσοκομεία που έχουν πολλά ποσοστα μτχ επιπλοκών και λοιμώξεων κλείνουν. Οι κακοί γιατροί χάνουν την αξιοπιστία τους και οι καλοί γίνονται καλύτεροι. Αυτή ειναι η διαφορά των ΗΠΑ αξιοκρατία. Επίσης κανένας δεν θα σε αντινετωπίσει ρατσιστικα σε μεγάλα πανεπιστημια και προγραμματα. Απλα θα πρέπει να εργαστεις σκληρά να τους αποδείξεις οτι αξιζεις. Καθως οτιδήποτε εκτος αμερικής, μιλαω για ειδικότητα και ιατρικη σχολή είναι ξένο για αυτούς. Αλλα ευκαιρίες θα σου δοθούν και αν αξίζεις αξικρατικά θα προχωρήσεις. Δεν ξέρω τι λέτε για την Αμερική αλλά την έχω γυρίσει όλη δεν με τρομάζει να ζήσω ουτε στη north dakota, αν και δεν θα το προτιμουσα. ΟΙ εναλλαγές του τοπίου τα φυσικά τους πάρκα τα δάση, τα preserves ειναι απο τα μαγευρικότερα που θα συναντήσεις στον πλανήτη. Τα roadrips etc Και κάθε πολιτεία εχει το ξεχωριστό της χρώμα. Για να μην πω για την ευγένεια και πολιτισμό του 90 % των κατοικων που δεν ασχολουνται ποιος εισαι απο που ερχεσαι παρα μόνο αν αξίζεις. Δεν θυμάμαι Ελληνας να μου κράτησε ποτρ την πόρτα να περάσω.

Τεσπα επειδή παραθέτουμε απόψεις, το θεωρώ άδικο για κάποιον που έγραψε άσχημα στο step να λέει αυτά τα πράγματα για την Αμερική. Είναι η χώρα που αν είσαι νέος με όνειρα και είσαι διατεθειμένος να δουλέψεις σκληρά και αξίζεις θα σου δωθούν πολλές ευκαιρίες με απίστευτα λρφτά ποιότηρα ζωης και περίθαλψης των ασθενών σου.Γιατι στο τέλος της μέρας νομίζω αυτό ειναι που μετράει.

Τωρα αν εκανα γενική ιατρική βέβαια ίσως να άραζα σε ένα Ελληνικό νησί μετα το τέλος της ειδικότητας, χωρίς να σκεφτόμουν να μεταναστεύσω. Επίσης θα συμφωνούσα πως σιχαίνομαι την Νέα Υόρκη καιδ εν θα ήθρλα να ζήσω ποτέ.

Απλά θεωρώ άδικο και ανούσιο να γίνονται συγκρίσεις μεταξύ του συστήματος υγείας των δύο χωρών, γιατί πολύ απλά η Ελλάδα δεν έχει σύστημα.

Ευχαριστώ. Προσπαθήστε και μην εγκαταλείπετε τα όνειρα σας. Αυτή είναι η συμβουλή μου. Θα συναντήσετε πολλά εμπόδια. Σημασία έχει πάντα στο τέλος ποιος το θέλει πραγματικά, γιαυτό και υπάρχουν όλα αυτά τα εμπόδια σαυτη τη χώρα..

 

 

Το 260 που έπιασες είναι πολύ ασυνήθιστο. Όποιος αμφιβάλλει μπορεί να δεί πόσοι ξένοι φοιτητές έχουν θέσεις νευροχειρουργικής τα τελευταία 3 χρόνια. Αν σου διαφεύγει και αυτό η συζήτηση αναφέρεται σε γενικές συμβουλές και όχι σε απιθανότητες.  

Το τι θα σου δωθεί αξιοκρατικά θα το δείς όταν διεκδικήσεις διοικητική θέση σε κεντρικό νοσοκομείο μεγάλης πόλης και στις στατιστικές για ανταγωνιστικές ειδικότητες.  Σε μια αγορά με κορυφαίο κατα κεφαλήν εισόδημα που έχει 2.7 γιατρούς για 1000 κατοίκους (όταν η Γερμανία έχει 3.5 και η Ελλάδα 6) κανείς δεν θα σε εμποδίσει  να τραβήξεις κουπί στην παραγωγή. Μέχρι εκεί. 

Συμφωνώ ότι στις ΗΠΑ έχεις κονόμα και δουλεύεις κυριλέ (όχι σαν να δουλεύεις στο χρηματιστήριο αλλά ποιό κοντα σε αυτό απο ότι Ιατρική σε Ελλάδα). Αν αυτό σου δίνει νόημα στην ζωή είσαι στη σωστή χώρα.

Είναι προφανές οτι δεν εκτιμάς την Ελλάδα και δεν αισθάνεσαι την ανάγκη να βρίσκεσαι εκεί. Καλά κάνεις λοιπόν και είσαι στις ΗΠΑ.

Τα περί αδικίας να έχει κάποιος την μιά η την άλλη άποψη για την Αμερική και το ότι προτιμάς την Βόρεια Ντακότα απο την Ελλάδα την αντιλαμβάνομαι μόνο ως κατάλοιπο της προγενέστερης τραυματικής κατάστασης που περιγράφεις ως "Ζουλού. Καλή τύχη

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 12/3/2004 at 8:08 AM, MoNkEy mAn said:

Στα γιάννενα σπουδάζω πρωτοετής είμαι (με τη δεύτερη μπήκα!) και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις...

 

Έχω και ελληνική και αμερικανική υπηκότητα. Η αμερικανική υπηκότητα βοηθάει για ειδίκευση στις ΗΠΑ; το ξέρω ότι θα θεωρούμαι international graduate αλλα τουλάχιστον μια ευνοική μεταχείριση προς τους μη αμερικάνους θα έχω; όσον αφορά τις περιζήτητες ειδικότητες;

 

Τα ελληνικά πανεπιστήμια τι εικόνα έχουν δημιουργήσει στις ΗΠΑ? για ιατρική μιλάω πάντα! τα γιάννενα?

Το ξέρω ότι είναι νωρίς :withstupid: , αλλά πάντα την είχα αυτή την περιέργεια!

 

ευχαριστώ! emthanx

Τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν έχουν κάποια εικόνα στις ΗΠΑ. Ούτε καλή ούτε κακή.   Ευνοϊκή μεταχείρηση θα έχεις ώς προς το ότι δεν θα χρειάζεται να σου κάνουν χαρτιά για να μείνεις, άρα θα είσαι πιό συμφέρων σαν ειδικευόμενος. Τις περιζήτητες ειδικότητες αν δεν είσαι περίπτωση να τις σκέφτεσαι σαν απιθανότητα. Καλή τύχη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά εντυπωσιάστηκα (μεταξύ άλλων), για τα κουράγια κάποιου να κάνει ουσιαστικά 2 φορές ΝΡΧ, δλδ συνολικά 12 χρόνια ειδικεύομενος, και αυτό σε μάχιμα νοσοκομεία των Αθηνών και των ΗΠΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

8 hours ago, Τρώας said:

συμφωνώ σε όλα.  Νομίζω ομως ότι σου διαφεύγει μια πτυχή. Οι program directors των ειδικότήτων γνωρίζουν ότι οι ξένοι έχουν απλετο χρόνο και δεν εντυπωσιάζονται απο τα υψηλά νούμερα και πολύ.  Αν δείς το βίντεο του Κάπλαν που τρείς διευθυντές προγραμμάτων παθολογίας μιλάνε για το θέμα (εκ των οποίων νομίζω και ο Κονραντ Φίσερ) τότε καταλαβαίνεις ότι τα λαμβάνουν όλα υπόψη ΚΑΙ τονίζουν ότι κλινικές εντός Αμερικής είναι απαραίτητες.  Να προσθέσω ότι οι Αμερικάνοι τα καλοκαίρια δεν σπουδάζουν που σημαίνει ότι πέρα απο τη φοιτητική χρονιά έχουν έξι μήνες προετοιμασίας ήδη προς το Στέπ.  Δεν είναι πολύ λιγότερο απο το μέσο χρόνο προετοιμασίας ενός IMG/US IMG.  

Στην πράξη αυτό που γίνεται, είναι ότι οι ξένοι μπορούν να διαβάσουν όσο θέλουν και υπάρχουν πολλοί που παίρνουν τα σκορ που προανέφερα με 1-2 χρόνια διάβασμα και αυτό μετά τη Σχολή, χρόνο τον οποίο τον δικαιολογούν με ένα χαρτί από Ελλάδα που λέει ότι πχ λόγω των αναμονών παρακολουθούσαν κάπου. Αυτό είναι αρκετά σύνηθες και δίνει τεράστιο πλεονέκτημα για ένα πολύ μεγαλύτερο σκορ,.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 8/30/2012 at 11:58 AM, GRJTerror05007 said:

Γεια σε όλους του μελλόντικούς γιατρούς και στους ήδη γιατρούς :).

Λοιπόν, θα ήθελα να ρωτήσω: Για να δουλέψει κάποιος μόνιμα στις Η.Π.Α τι πρέπει να κάνει. Δηλαδή πρέπει να έχει χρήματα και γνωριμείες; Ή πρέπει να δουλέψει σαν το σκυλί και να κερδίσει ότι είναι το σπαθί του;

Πρωσοπικά εγώ ως φοιτητής δεν έχω πολλά χρήματα.

Τι ακριβώς πρέπει να κάνω; Μπορεί να έχω μείνει λίγο πίσω αλλά εχω ακούσει οτι χρειάζεται το Bachelors για να δουλέψεις. Kάνω λάθος; Νομίζω πως ναι.

Τέλος μπορεί κάποιος που δεν έχει οικονομική ευημέρια να δουλέψει;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

για να δουλέψεις ΗΠΑ πρέπει 1. να δώσεις τα δύο USMLE (STEP1/STEP 2)  2. να αναγνωρίσεις το πτυχίο σου στο αντίστοιχο ΔΟΑΤΑΠ (ECFMG), να συμμετάσχεις στο γιατροπάζαρο (match) 3. να σε καλέσουν για συνεντεύξεις 4. Αν σε θέλουν να σου κάνουν χαρτιά για να μπορείς να μπείς στις ΗΠΑ να δουλέψεις 5. Να αποδεχθείς την πρόσκληση.  Τα λεφτά όσο κάνεις ειδικότητα έιναι 50-60,000 και μετά βρίσκεις εύκολα δουλειά για πολλά λεφτά (απο 150-300000) εξαρτάται απο την ειδικότητα.  Είναι μια συγκεκριμένη διαδικασία με διάφορες τεχνικές λεπτομέρειες. Μην φοβάσαι να ρωτάς ερωτήσεις.  Μόνο έτσι θα βγάλεις άκρη.

http://www.usmle.org/

http://www.ecfmg.org/

http://www.nrmp.org/

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γεια σας.Είμαι φοιτητής Ιατρικής που μόλις τελείωσα το 3ο έτος στην Μπρατισλάβα στο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο Comenius.Ενδιαφέρομαι για ειδικότητα στην Αμερική και θέλω να ξεκινήσω διάβασμα για το step 1.

Έχω διαβάσει αρκετά στο φόρουμ και θα ήθελα να κάνω ορισμένες ερωτήσεις.

1. Επειδή ήδη έχω κάνει όλα τα μαθήματα της Ιατρικης που χρειάζονται στο step 1 στη σχολή μου ποιά συγκεκριμένα βιβλία πρέπει να προμηθευτώ ? Δηλαδή μπορώ με τα βιβλία που έχω να κάνω την επανάληψη ή να ακολουθήσω την μέθοδο με τα Kaplan notes and videos + First Aid +UW ?.

Έχω διαβάσει αρκετές προτάσεις  εδώ και σε ξένα φόρουμ και έχω μπερδευτεί σχετικά με τα βιβλία-σημειώσεις-βίντεο και δεν μπορώ να εκτιμήσω ποια είναι η ύλη ακριβώς και από ποια συγγράμματα πρέπει να διαβάσω.Αυτό που θα χρειαζόμουν επιπλέον αν είναι δυνατό είναι ποιά βιβλία να επιλέξω.

2. Σε ότι αφορά το πρόγραμμα διαβάσματος εγώ σκέφτομαι να διαβάζω κανονικά την ύλη που θα έχω και ταυτόχρονα να μπαίνω στην qbank του UW.Τι θεωρείται καλύτερο ? Ποιες άλλες τράπεζες θεμάτων μου προτείνετε ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Ξέρω είναι δύσκολή η περίοδος λόγω καλοκαιριού αλλά θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος από τα ''έμπειρα'' μέλη μου απαντούσε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι για την φορμα 186? Την επικυρωση απο Notary Public στην ελλαδα απο που την παίρνουμε? Πρεσβεια, υπουργειο , κεπ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πριν, darkknight said:

Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι για την φορμα 186? Την επικυρωση απο Notary Public στην ελλαδα απο που την παίρνουμε? Πρεσβεια, υπουργειο , κεπ?

Σίγουρα μπορείς στην πρεσβεία των ΗΠΑ στην Αθήνα και στο αμερικάνικο προξενείο στη Θεσσαλονίκη, εγώ όταν τηλεφώνησα σε 3 συμβολαιογράφους, όλοι μου έλεγαν άλλα'ντ'άλλων και πήγα στο προξενείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α ευχαριστω! Ξερεις αν κλεινουμε ραντεβου και γι αυτο? Γιατι μπηκα στην ιστοσελιδα στης αμερικανικης πρεσβειας της Αθηνας και για notary service λεει οτι θελει ραντεβου το οποιο ειναι σε 10 μερες απο τωρα :/ 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 ώρες πριν, darkknight said:

α ευχαριστω! Ξερεις αν κλεινουμε ραντεβου και γι αυτο? Γιατι μπηκα στην ιστοσελιδα στης αμερικανικης πρεσβειας της Αθηνας και για notary service λεει οτι θελει ραντεβου το οποιο ειναι σε 10 μερες απο τωρα :/ 

Ναι, θέλει ραντεβού ηλεκτρονικά, όντως έχει μεγάλες αναμονές, στη Θεσσαλονίκη που μένω εγώ ήταν μικρότερη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
On 9/10/2017 at 5:52 ΜΜ, Tolispasp said:

Ναι, θέλει ραντεβού ηλεκτρονικά, όντως έχει μεγάλες αναμονές, στη Θεσσαλονίκη που μένω εγώ ήταν μικρότερη

παιδιά τελικά γίνεται στο προξενείο? Γιατί είδα στο σαιτ λέει us citizen services

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 3/11/2017 at 10:52 ΜΜ, gpkalait said:

παιδιά τελικά γίνεται στο προξενείο? Γιατί είδα στο σαιτ λέει us citizen services

 

Γίνεται, εγώ εκεί σφράγισα τη form 186 και το ECFMG τη δέχτηκε, κλείνεις ραντεβού για Θεσσαλονίκη από δω https://gr.usembassy.gov/embassy-consulate/thessaloniki/u-s-citizenship-services/ εκεί που λέει notarial appointments system (δεν έχεις σημασία που λέει us citizens services, τους είχα ρωτήσει τηλεφωνικά) και τα ραντεβού για notarial services γίνονται μόνο κάθε Τρίτη 11:00 - 13:00. Δεν ξέρω πού αλλού μπορείς, εγώ εκεί το έκανα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

29 λεπτά πριν, Tolispasp said:

Γίνεται, εγώ εκεί σφράγισα τη form 186 και το ECFMG τη δέχτηκε, κλείνεις ραντεβού για Θεσσαλονίκη από δω https://gr.usembassy.gov/embassy-consulate/thessaloniki/u-s-citizenship-services/ εκεί που λέει notarial appointments system (δεν έχεις σημασία που λέει us citizens services, τους είχα ρωτήσει τηλεφωνικά) και τα ραντεβού για notarial services γίνονται μόνο κάθε Τρίτη 11:00 - 13:00. Δεν ξέρω πού αλλού μπορείς, εγώ εκεί το έκανα.

Τέλεια! Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπερα σε όλους. Ειμαι φοιτητης στο 4ο ετος ιατρικης στην βουλγαρια και ενδιαφερομαι για απόκτηση κλινικής εμπειριας στις ΗΠΑ. Υπαρχουν προγράμματα τύπου ερασμους για κατι τετοιο; 

Τροποποιήθηκε από Axladi77
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει πρώτα να περάσεις το στεπ 1 για να κάνεις ανταλλαγή που θα έχει αντίκρυσμα και για μετά. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω για την απαντηση, μια διευκρινιση μονο αν ειναι εφικτο θα ηθελα. Εστω οτι περναω φετος τον σεπτεμβρη το step 1. Υπαρχουν προγραμματα τα οποια να ειναι παραλληλα με τις σπουδες; Δηλαδη, να κανω ενα εξαμηνο του 5ου ετους στην αμερικη πχ. Διοτι απο οτι εχω καταλαβει το αμερικανικο συστημα διαφερει απο τα υπολοιπα και στο 4ο ετος που ειμαι εγω, ουσιαστικα αποφοιτουν. Προτρεχω, αλλα ειναι κατι που σκεφτομαι συνεχως και δεν βγαζω ακρη μονος μου δυστυχως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, Axladi77 said:

Ευχαριστω για την απαντηση, μια διευκρινιση μονο αν ειναι εφικτο θα ηθελα. Εστω οτι περναω φετος τον σεπτεμβρη το step 1. Υπαρχουν προγραμματα τα οποια να ειναι παραλληλα με τις σπουδες; Δηλαδη, να κανω ενα εξαμηνο του 5ου ετους στην αμερικη πχ. Διοτι απο οτι εχω καταλαβει το αμερικανικο συστημα διαφερει απο τα υπολοιπα και στο 4ο ετος που ειμαι εγω, ουσιαστικα αποφοιτουν. Προτρεχω, αλλα ειναι κατι που σκεφτομαι συνεχως και δεν βγαζω ακρη μονος μου δυστυχως...

Μπορείς να κάνεις sub-Is στο τελευταίο έτος της σχολής σου και να τα αντιστοιχήσεις με κάποια απο τις κλινικές που θα έκανες στο ελληνικό πανεπιστήμιο. Είναι σαν τις δικές μας κλινικές στα τελευταία προπτυχιακά έτη. Έχω δει πολλους ξένους φοιτητές κατά καιρούς από διάφορες χώρες κυρίως της λατινικής αμερικής. Μονάχα θα πρέπει να είσαι σίγουρος πως η σχολή σου θα σου αναγνωρίσει το χρόνο που θα κάνεις στην αμερική καθώς επίσης και ότι θα σε δεχτούν. Άλλες κλινικές δέχονται ξένους άλλες όχι, θα πρέπει να μιλήσεις με τον εκάστοτε coordinator μέσω email για τις περαιτέρω διαδικασίες. Επίσης οι κλινικές μπορουν να δεχτούν συγκεκριμένο αριθμό subIs κάθε χρόνο, στα μεγάλα πανεπιστήμια είναι κλεισμένα εως και ενάμιση χρόνο πριν και τα περισσοτερα δίνουν προτεραιότητα σε αμερικανούς οταν υπερκαλύψουν τις θέσεις. Γενικά αν ενδιαφέρεσαι κυνήγησε το αρκετά νωρίς με emails στις κλινικές που σε ενδιαφέρουν και ερωτήσεις στην γραμματεία της σχολής σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι αλλά πρώτα πρέπει να έχεις περάσει το στεπ 1.

Δηλαδή για να μιλάμε ρεαλιστικά: ημερομηνία στεπ 1 εξέτασης + 3-4 βδομάδες μέχρι το αποτέλεσμα + τουλάχιστο 6 μήνες τα διαδικαστικά με τα προγράμματα (αίτηση, να αποφασίσουν και να σε πάρουν, κλπ)

Άρα πάρε το στεπ 1 (με καλό βαθμό πχ 250+) και μετά συζητάμε για αυτά. Ελπίζω να βοήθησα! :)

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Αν κάποιος πάρει τα αποτελέσματα του usmle το σεπτέμβρη πριν το 6ο έτος προλαβαίνει να κάνει elective? Μπορεί να προλαβαίνω και νωρίτερα αλλά θέλω να κάνω όσο περισσότερο διάβασμα μπορώ για το step1. Αν κάποιος δεν κάνει elective αλλά έχει καλό σκορ μπορεί να είναι ανταγωνιστικός (με ενδιαφέρει νευρολόγος)?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, φυσικά προλαβαίνει, μια χαρά.

Ναι, πχ με ένα 250+ θα είναι για νευρολογία σίγουρα. Αλλά πάντα το elective είναι plus.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο επηρεάζει την αίτηση μας ο χρόνος που στέλνουμε τις αιτήσεις. Ξέρω ότι οι δηλώσεις ξεκινάνε τον Σεπτέμβριο αλλά εγώ φερ' ειπείν λόγω ημερομηνίας του 2 CS δεν πιστεύω ότι θα προλάβω να τα έχω όλα έτοιμα πριν από τις αρχές Νοεμβρίου. Ποιες θα είναι οι επιπτώσεις; Έχω ακούσει για το σύστημα first come - first served αλλά μέχρι εκεί. Μέχρι πότε μπορούμε να στέλνουμε αιτήσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 3/22/2018 at 11:14 ΠΜ, Tolispasp said:

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο επηρεάζει την αίτηση μας ο χρόνος που στέλνουμε τις αιτήσεις. Ξέρω ότι οι δηλώσεις ξεκινάνε τον Σεπτέμβριο αλλά εγώ φερ' ειπείν λόγω ημερομηνίας του 2 CS δεν πιστεύω ότι θα προλάβω να τα έχω όλα έτοιμα πριν από τις αρχές Νοεμβρίου. Ποιες θα είναι οι επιπτώσεις; Έχω ακούσει για το σύστημα first come - first served αλλά μέχρι εκεί. Μέχρι πότε μπορούμε να στέλνουμε αιτήσεις;

Οπως έχουν πει και άλλα μέλη του φόρουμ προηγουμένως, το ιδανικό είναι να είσαι ECFMG certified με όλα τα LORs uploaded και verified πριν ξεκινήσει το submission στο ERAS αρχές Σεπτέμβρη κάθε χρόνο. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να στείλεις applications οποτεδήποτε, αλλά θα έχει σημαντικό αντίκτυπο στον αριθμό των συνεντεύξεων που θα πάρεις. Και επειδή είσαι και FMG το πιο πιθανό είναι να καταλήξεις να έχεις ελάχιστες πιθανότητες για match. Όπως καταλαβαίνεις είναι μια διαδικασία που απαιτεί συνήθως χρόνια απτη στιγμή που θα ξεκινήσεις να διαβάζεις για το step1.

Πχ φαντάσου σε ανταγωνιστικές ειδικότητες αν τα application αρχίζουν 7 Σεπτεμβρη στο ERAS ήδη μερικά προγράμματα θα στείλουν προσκλήσεις για συνεντεύξεις την επόμενη μέρα. Φυσικά τα interview slots είναι περιορισμένα αναλόγως προγράμματος και ειδικότητας. Σε ανταγωνιστικές χειρουργικές ειδικότητες η πλειοψηφία των προσκλήσεων στέλνεται μέχρι τα τέλη Νοέμβρη. Μετά ελπίζεις σε ακυρώσεις ή στα λίγα προγράμματα που έχουν απομείνει χωρίς να στείλουν τπτ. Κάθε ειδικότητα είναι διαφορετική φυσικά. Μπες στο site του nrmp και δες τα residency stats για την ειδικότητα που σε ενδιαφέρει.

Χωρίς step 2cs μπορείς να δοκιμάσεις αλλά τα περισσότερα προγράμματα θα σε φιλτράρουν χωρίς το ECFMG certification στο χέρι και θα λάβεις μικρότερο αριθμό συνεντεύξεων στο τέλος απο αυτών που θα είχες διαφορετικά. Έτσι κ αλλιώς βέβαια θα πρέπει να είσαι ECfMG certified με τα credentials σου verified by ROL certification deadline που είναι συνήθως τέλη Φλεβάρη, αλλιως δεν μπορείς να συμμετέχεις καν στο match.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.