Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

...you were there too.

That is exactly why we are posting in this topic. :)

There are certain things that you can't discover easily on your own.

We are glad to help with advice concerning electives, studying and scheduling for the USMLE, requesting letters of recommendation, what specialties are approachable for a FMG, where to find programs with empty positions etc.

However astypalaia was justified by claiming that some of the information requested lately can be found just by looking up the sites she mentioned or even some of the previous posts. -_-

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μην περιμένεις να σου πω πως είναι εύκολο.

Οι θέσεις-λουκούμι είναι για τους made in USA μόνο.

Αυτό που δεν είναι ακατόρθωτο είναι να βρεις καλή γενική χειρουργική σε κάποιο πανεπιστημιακό κέντρο όπου θα μάθεις να χειρουργείς και να μην κρατάς μια ζωή άγκιστρα λέγοντας στον καθηγητή τι καλός χειρουργός είναι και μετά να περιμένεις μπας και σου ρίξει κανένα ξεροκόμματο.

Επίσης δεν είναι δύσκολο αφού τελειώσεις και ξεμπερδέψεις με βίζες να βρεις να δουλέψεις κάπου όπου θα χειρουργείς σε νοσοκομείο και δεν θα έχεις ένα απλό ιατρείο για lumps and bumps.

Αν μάλιστα θέλεις να θυσιάσεις λίγο από τον πιθανό μισθό σου και δεχθείς να βγάζεις μόνο ένα χαμηλό τριψήφιο (EDIT: εξαψήφιο) νούμερο ετησίως (αντί για ένα μέτριο) μπορεί να βρεις θέση καλή, σε μέρος με θάλασσα και βόρεια.

Παρακαλώ. -_-

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέση-λουκούμι: Θέση, στην οποία αν εκπαιδευτείς, με το τέλος της εκπαίδευσης, αν μη τι άλλο, δεν θα περάσεις απαρατήρητος.

Ξεμπέρδεξες με βίζες: Η βίζα με την οποία συνήθως μπαίνεις σε κάποιο πρόγραμμα ειδικότητας, είναι η J-1. Αυτή έχει διάρκεια το πολύ έως 7 χρόνια, και με το πέρας της οποίας οφείλεις να αποχωρήσεις διακριτικά από τη χώρα, προς τη χώρα σου (όχι απαραίτητα), για 2 τουλάχιστον έτη. Στην περίπτωση που θες να παραμείνεις, όπως τον καιρό της Χούντας παρέμεναν τζιμάνια στο στρατό μετά τη θητεία τους, πρέπει να βρεις μια θέση που να δίνει απαλλαγή (waiver) από την υποχρέωση του να φύγεις για 2 χρόνια. Με το waiver ξεμπερδεύεις με τη βίζα (ο γάμος με πλούσια Αμερικάνα δε σε ξεμπερδεύει πχ).

Τριψήφιο νούμερο: Κατά τα Αμερικανικά ήθη και εθίματα, για να περνάει κάποιος καλά με το μισθό του, πρέπει να βγάζει 5 figures, τουτέστιν πάνω από $100.000 ετησίως. Οι γιατροί κατά κόρον ξεπερνάνε αυτό το πόσο κατά 3 και 4 φορές (το γεγονός ότι πρέπει να φύγεις μετά το πέρας της ειδικότητας δεν είναι άσχετο...). Μπορεί κανείς να βρει θέση με άλλες προδιαγραφές, ή ακαδημαϊκή θέση, αν δεχτεί λιγότερα (γύρω στα 100-150).

Ρε μπας και κάνει το waiver, μπουαχαχαχαχα???

(Η απάντησή μου στο παρόν οφείλεται ότι έχω μια ιδιαίτερη αδυναμία στα θέματα της βίζας...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είχα την εντύπωση πως δεν έδιναν USMLE αλλά αρκούσαν οι δικές τους εξετάσεις.

Έχεις δίκιο όμως (πάλι -_- )

Το site του USMLE λέει πως έχουν το δικαίωμα να δώσουν:

http://www.usmle.org/bulletin/2005/eligibility.htm

Η ουσία παραμένει πως δεν αντιμετωπίζουν ιδιαίτερες δυσκολίες στο να βρουν αυτό που θέλουν διότι εκπαιδεύονται σχεδόν όπως και οι MD’s.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ECFMG certificate δεν νομίζω πως λήγει τώρα πια .Παλιά έπρεπε να δίνεις κάθε 3-4 χρόνια εξετάσεις στα αγγλικά.Τώρα αν περάσεις το step 2 CS δεν δίνεις εξετάσεις στα αγγλικά.Πρέπει όμως μέσα σε 7 χρόνια να έχεις δώσει όλα τα steps-και το step 3.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερώτηση: Αν δώσω το ECFMG certificate τώρα αμέσως μετά το πτυχίο πόσα χρόνια μένει ενεργό; Δηλαδή αν το πάρω, κάνω ειδικότητα Ευρώπη και θελήσω μετά από 6-8 χρόνια να πάω για εξειδίκευση στις ΗΠΑ θα ισχύει ή θα πρέπει να το ξαναδώσω;

Μια απλή πλοήγηση στο site του ECFMG (http://www.ecfmg.org/2005ib/ibcert.html) θα σου έδινε όλες τις απαντήσεις που ζητάς, χωρίς μάλιστα να πρέπει να γράφεις ολόκληρα κατεβατά στον alfonso… :lol:

"Validity of the Certificate for Entry into Graduate Medical Education:

For applicants who satisfy the clinical skills requirement for ECFMG Certification by passing Step 2 CS, the certificate remains valid indefinitely for the purpose of entering programs of graduate medical education."

"IMPORTANT NOTE: The "valid through" and "valid indefinitely" designations on the Standard ECFMG Certificate refer to the validity of the Standard ECFMG Certificate only for the purpose of entry into programs of graduate medical education in the United States. These designations do not pertain to eligibility for USMLE Step 3 or to any time limits imposed by medical licensing authorities or other entities for the completion of all USMLE Steps."

Αν χρειάζεσαι μετάφραση πες μου... :P

ΣΗΜ. Από τα παραπάνω καταλαβαίνεις πως η astypalaia πάλι δίκιο είχε.

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

O usmeds έχει βοηθήσει πολύ σε πολλά για την αμερική, αλλά όχι στην ερώτηση που μας καίει όλους. Τελικά αξίζει να πας σε μια μικρή πόλη με άγνωστο κέντρο και να είσαι 5-6 χρόνια μόνος σου (πόσοι άλλοι Έλληνες ιατροί να είναι στην Αλαμπάμα; ) μετά από ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΑΤΑ που πρέπει να περάσεις για να πας ΗΠΑ ή αξίζει περισσότερο να πας σ'ένα μεσαίο προς καλό κέντρο στην Ευρώπη;

Προσωπικά δεν τραβάω γκαήλα να μάθω το χωριό που είναι, αλλά τουλάχιστον αν δεν θέλει κάποιος να πει που είναι ας μην κοροϊδεύει τους άλλους που το έχουν ήδη δηλώσει. Ο νοών νοείτω.

Όρεξη έχεις βλέπω... :P

Αν δεις τα post μου έχω απαντήσει στην ερώτηση σου τουλάχιστον δύο φορές: (Εδώ και εδώ)

Ο καθένας, τελικά, πάει εκεί που πιστεύει πως μπορεί να τα καταφέρει καλύτερα. :rolleyes:

Αν περνάς περισσότερα «σκατά» για να πας σε «μια μικρή πόλη με άγνωστο κέντρο στις ΗΠΑ» σε σύγκρισή με «ένα μεσαίο προς καλό κέντρο στην Ευρώπη» αυτό πρέπει να σου λέει κάτι για τις επιστημονικές και επαγγελματικές προοπτικές που σου δίνονται σε κάθε κέντρο...

Οποίος καταφέρει και έρθει στις ΗΠΑ θα ξέρει στα σίγουρα δύο πράγματα:

emstar Θα κάνει την ειδικότητα του σε ένα πρόγραμμα όπου η ποιότητα της εκπαίδευσης που προσφέρει έχει ελεγχθεί εκτενώς μέσα στα τελευταία τέσσερα χρόνια. Ο έλεγχος και τα κριτήρια είναι τα ίδια ακόμα και αν βρίσκεσαι στο πιο άγνωστο κέντρο στην πιο μικρή πόλη της χώρας.

emstar Αν μείνει στην χώρα αφού τελειώσει θα βρει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο την δουλειά που θέλει σε ένα σύγχρονο νοσοκομείο όπου τελικά θα αμείβεται πολύ καλύτερα από τον αντίστοιχο συνάδελφό του στην Ευρώπη.

Αυτές οι απλές αλήθειες κάνουν την Αμερική ελκυστική για αρκετούς γιατρούς από πολλές χώρες

(~18000 ξένες ψυχές δώσανε το step1 to 2004) -_-

Και μερικές σημειώσεις:

emstar ΣΗΜ1 Μεγάλη πόλη δεν σημαίνει καλό κέντρο:

To Cleveland και η Minneapolis έχουν καλύτερα κέντρα από την Νέα Υόρκη.

emstar ΣΗΜ2 Γνωστό κέντρο δεν σημαίνει πάντα καλύτερο πρόγραμμα:

Μια που σου αρέσουν τα rankings :P πήγαινε εδώ http://www.residentphysician.com/

- Δες που φιγουράρει η... Alabama σε Αναισθησιολογία (8), Οφθαλμολογία (16), Γυναικολογία (2), Παιδιατρική (16) και Χειρουργική (4)

- Δες ακόμα για την Νευροχειρουργική που σε ενδιαφέρει πως τα «πολύ γνωστά» προγράμματα (Yale και Stanford) βρίσκονται μετά από τα Univ. Of San Francisco, Univ. of Pittsburgh, Univ. of Texas Houston και Univ. of Miami

emstar ΣΗΜ3 Μπορεί να είμαι παθολόγος στο Kansas ή καρδιοχειρούργος στο Johns Hopkins ή ακόμα και φοιτητής νοσηλευτικής στην Σόφια ή μανάβης στα Πατησιά... :P

Η ουσία είναι πως το πού είμαι και το τι κάνω δεν έχει σχέση με το αν είναι αλήθεια αυτά που λέω.

emstar ΣΗΜ4 Υπάρχει μια παροιμία που λέει: «Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια».

Αν δεν σου κάνει η Αμερική, μην έρθεις. Δεν θα χάσεις τίποτα. Ούτε και η Αμερική θα χάσει... :lol:

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

usmeds, δεν το ήξερα αυτό το ranking site. κοίταξα το ranking at usnews που βγήκε την περασμένη βδομάδα και τελικά είναι λίγο διαφορετικά.Νόμιζα πως για usnews το βασικό κριτήριο ήταν τα λεφτά για έρευνα. εσένα ποιό ranking σου φαίνεται πιο αξιόπιστο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από πλευράς επιστημονικής ολοκλήρωσης σε συνδυασμό με τη ζωή μιλούσα εγώ. Κι επειδή είχα την τύχη (ατυχία) να περάσω από Middle State συνειδητοποίησα ότι δεν θα μπορούσα να μείνω για πολύ καιρό σε αμερικανική πόλη πέρα απ'τις γνωστές

...

Αν δεν είναι καλή ή ποιοτική ζωή τότε δεν έχει νόημα και στο καλύτερο ιατρικό κέντρο. Δεν ξέρω ποιά ήταν το hobby σου πριν μπεις στο αεροπλάνο, αλλά εμένα να βλέπω αγελάδες και σιτάρια δεν ήταν.

Αν θέλεις ποιοτική «ζωή» στην ειδικότητα κάνε την στην Ελλάδα.

Να είσαι όμως και κοντά στην θάλασσα να κάνεις και μπάνια. :P

Αν θέλεις όμως να μάθεις πέντε-δέκα πράγματα σωστά κοίτα να κάνεις την ειδικότητα σου στο κέντρο εκείνο που θα είναι το καλύτερο από αυτά που θα δεχθούν να σε εκπαιδεύσουν και θα σου δίνει τις περισσότερες δυνατότητες για μετά. -_-

Η «ζωή» του γιατρού ουσιαστικά ξεκινά μετά την ειδικότητα.

Μέχρι τότε στις περισσότερες πόλεις του κόσμου που διαθέτουν ιατρικά κέντρα μπορείς να βρείς δυο τρία πράγματα να κάνεις για να περάσεις την ώρα σου όταν έχεις κανένα Σαββατοκύριακο ελεύθερο.

Όταν έχεις διακοπές πας και κάπου πιο μακριά. :rolleyes:

Σημασία έχει το τι θα μπορείς να κάνεις μετά την ειδικότητα.

Εδώ νομίζω πως οι ΗΠΑ υπερτερούν της Ευρώπης διότι ο γιατρός που τελείωσε στην... Alabama έχει περισσότερες επιλογές από κάποιον που τελείωσε στο Λονδίνο. -_-

Μπορεί σύμφωνα με τους νόμους της προσφοράς και ζήτησης να βρει δουλειά με την μορφή Private Practice, Hospital Affiliation ή Academic σε οποιοδήποτε μέρος της Αμερικής.

Αν θέλει να πάει σε ακαδημαϊκό πρόγραμμα στην ανατολική ακτή θα βρει θέση. Απλά θα τον πληρώνουν λιγότερο.

(Και πάλι όμως θα πληρώνεται καλύτερα από τον Λονδρέζο και θα δουλεύει και σε καλύτερο κέντρο B) ).

Άλλωστε ρόλο παίζει και το ποια γλώσσα ξέρεις καλά.

Εγώ ήξερα τα Αγγλικά άρα οι επιλογές μου ήταν ουσιαστικά δύο: Αγγλία ή Αμερική

Η Αγγλία είχε μειονεκτήματα (πολύχρονες ειδικότητες σε διαφορετικά κέντρα κάθε εξάμηνο, μικρότεροι μισθοί όταν τελειώσεις, λιγότερα κέντρα ποιότητας κοκ) οπότε δεν την διάλεξα.

Αν τώρα εσύ ξέρεις και Ιταλικά και Γερμανικά και Γαλλικά έχεις περισσότερες επιλογές και μπορείς να διαλέξεις κάποιο κέντρο εκεί.

Ειδικά αν νομίζεις πως είναι καλύτερο από κάποιο της Αμερικής και αν νομίζεις πως οι επιλογές που θα σου δώσει όταν τελειώσεις είναι περισσότερες. :rolleyes:

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμ, θεωρείς το Pittsburgh, το Houston, και το Miami μικρές πόλεις; 

Γιατί αν θεωρείς αυτές τις πόλεις μικρές τότε δεν κατάλαβες τίποτα

Αφού αυτές είναι «μεγάλες πόλεις» τις θεωρείς «άπιαστο όνειρο» για έναν ξένο;

Κοίτα τα προγράμματα τους και δες πόσοι ξένοι (ακόμα και Έλληνες) ειδικευόμενοι υπάρχουν εκεί. :)

Σου βάζω κάποια πρόχειρα links:

Houston, Baylor College of Medicine, Surgery

Houston, Baylor College of Medicine, Ob/Gyn

Houston, Baylor College of Medicine, Pediatrics

Houston, Baylor College of Medicine, Internal Medicine

Pittsburgh, Allegheny General Hospital, Surgery

Pittsburgh, Children’s Hospital, Pediatrics

Miami, Jackson Memorial Hospital, Pediatrics

Οι ξένες ψυχές που δίνουν το ECFMG είναι κατά κανόνα τύποι εκτός ΗΠΑ και εκτός ΕΕ που δεν τους κάνει διαφορά αν θα πάνε εκεί ή εδώ. Απ'αυτούς τους 18000 θα ήθελα να ξέρω ποιό είναι το ποσοστό των Γερμανών, Ιταλών, Βρετανών που πάνε για ειδικότητα...

Σου έχω πει και αλλού πως το ποσοστό αυτό εξαρτάται από τα κίνητρα που παρέχει η κάθε χώρα στους καλύτερους γιατρούς της για τους να κρατήσει. -_-

Από Ευρώπη βλέπεις πολλούς Έλληνες. Τώρα τελευταία βλέπεις και Ιταλούς.

Έχω γνωρίσει όμως και παιδιά από Ιρλανδία, Πορτογαλία, Πολωνία, Σερβία, Ρουμανία και αλλού.

Φαίνεται πως οι Άγγλοι, Γερμανοί και Γάλλοι βρίσκουν αυτό που θέλουν πιο εύκολα στην χώρα τους. :rolleyes:

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και λίγο τσίγκλισμα.

(Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου... :P )

Ανεξάρτητα απ'την πραγματικότητα των λεγόμενών σου, ξέρεις δεν είσαι ο μόνος που μου έχει μιλήσει για ΗΠΑ. Δεν μου τα είπαν όλοι τόσο ρόδινα
Τι σου είπαν δηλαδή; Πες μας και μας να ξέρουμε :lol:

Θα έρθω Αμερική, το έχω προγραμματισμένο. Αλλά θα έρθω όταν έρθει η ώρα, για να μάθω τα 2-3 παραπάνω πράγματα που δεν μπορώ να μάθω στην Ευρώπη.
Μην νομίζεις πως είναι τόσο εύκολο αυτό που λες.

Για να σε διδάξει κάποιος εδώ πρέπει να είσαι σε μια αναγνωρισμένη θέση.

Εξαιρέσεις υπάρχουν αλλά αυτές είναι σπανιότατες.

Δεν θα σε διδάξει κανείς τις τελευταίες εξελίξεις στον κλάδο του ή τις τελευταίες τεχνικές επειδή είσαι ωραίος.

Τα προγράμματα ειδικότητας εδώ είναι γεμάτα από «ειδικευμένους» ξένους γιατρούς που ανακαλύψανε πολύ αργά αυτήν την αλήθεια. :rolleyes:

Χμμ, ο usmeds είναι μεγαλύτερός μου. Μπορείς να μας συγκρίνεις για πράγματα που έχουμε κάνει ήδη ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ. Σύγκρινέ μας στους βαθμούς της σχολής και των μαθημάτων αν είναι.
Μέχρι να δώσεις και να περάσεις τα USMLE δεν μπορείς να συγκριθείς με κανέναν στην Αμερική.

Ξέρω πολλούς «αριστούχους» που θα καίγανε το πτυχίο τους για να πάρουνε τα scores ενός σοβαρού φοιτητή. ;)

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

usmeds, δεν το ήξερα αυτό το ranking site. κοίταξα το ranking at usnews που βγήκε την περασμένη βδομάδα και τελικά είναι λίγο διαφορετικά.Νόμιζα πως για usnews το βασικό κριτήριο ήταν τα λεφτά για έρευνα. εσένα ποιό ranking σου φαίνεται πιο αξιόπιστο?

Σαφώς του UsNews διότι είναι πιο πρόσφατο. emrockon

Όμως αυτό αναφέρεται στην ποιότητα του κάθε κέντρου από την οπτική γωνία του ασθενούς και όχι του ειδικευόμενου.

Το link που έβαλα αναφέρεται στο NIH research funding του 2002 και μόνο, οπότε και πάλι δεν είναι αντιπροσωπευτικό.

Σκέφθηκα όμως πως ο Prof. θα εκτιμούσε ιδιαίτερα ένα ranking που δεν ήξερε πως υπήρχε :P

Ranking από την οπτική γωνία του ειδικευόμενου δεν ξέρω αν υπάρχουν.

Πολλές πληροφορίες μπορεί να πάρει κανείς από τα φόρουμ των Αμερικάνων αλλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστες είναι. -_-

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hallo!

To externship τί είναι; Πότε μπορεί να το κάνει κανείς; Υπο ποιές προυποθέσεις; Και πόσο βοηθά (άν βοηθά) στο να βρεί κανείς θέση ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@dina-p

Για τα rotations τα έχουμε πει και αλλού.

Το externship είναι όρος που δεν χρησιμοποιείται πλέον συχνά.

Όταν κάποιος φοιτητής ιατρικής πάει να κάνει rotation σε κάποια άλλη σχολή (ως επισκέπτης) το ονομάζανε παλιά externship.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα...

1. Στα προγράμματα που έκανες link προηγουμένως (αυτά περί Ελλήνων) πόσο εύκολο είναι να πάει κάποιος? Είναι όλα στο τοπ 10.

2. Μου έχουνε πει ότι μετράει πολύ αν κάνεις κάποιο rotation στην Αμερική και να καταφέρεις να πάρεις συστατική επιστολή από εκεί. Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο (δεν έχω χρόνο και οικονομική άνεση). Τα scores μετράνε περισσότερο από US LOR's?

3. Όσον αφορά fellowship, ενδιαφέρομαι για χειρουργική ογκολογία, παιδοχειρουργική, χειρουργική θώρακα και αγγειοχειρουργική . Πόσο δύσκολο είναι να βρεις?

1. Σε αυτό το επίπεδο, δεν είναι καθόλου εύκολο. -_-

Θέλει όλα όσα έχουν γραφτεί και πριν (άριστα scores, κλινική εμπειρία στις ΗΠΑ και κατά προτίμηση στο πρόγραμμα που σε ενδιαφέρει, καλές συστατικές από Αμερική μαζί με καλό ένα βιογραφικό και ίσως ένα-δύο paper ή abstract).

Σημαντικό ρόλο παίζει και η ειδικότητα που θα διαλέξεις.

Επίσης θα ήμουν ψεύτης αν σου έλεγα πως δεν παίζουν ρόλο και οι γνωριμίες. :rolleyes:

Όχι όμως απαιραίτητα με την έννοια του μέσου

Αν κάποιος καθηγητής σου έχει κάνει στην Αμερική και εσύ έχεις αριστεύσει στο μάθημά του, δεν χάνεις να τον ρωτήσεις αν ξέρει κάποιον εδώ.

Πήγαινε να του μιλήσεις όμως όταν έχεις κάτι χειροπιαστό στα χέρια σου (καλά scores)

ΣΗΜ. Η διαφωνία μου με τον προφ. είναι πως λέει πως τα προγράμματα αυτά είναι απλησίαστα και πως τα αντίστοιχα της Ευρώπης είναι πιο προσιτά.

Όμως όπως βλέπεις ακόμα και αυτά δέχονται ξένους

Άλλωστε και στην Ευρώπη, σε αυτό το επίπεδο, θέλεις κλινική εμπειρία στην χώρα υποδοχής, καλές επιστολές, κάλο βιογραφικό με δημοσιεύσεις και γνωριμίες.

Το μόνο που δεν θέλεις είναι USMLE… (πάντα στις εξετάσεις κόλλαγε αυτό τα παιδί)

2. Έχει γραφτεί και αλλού πως τα scores μετράνε πάνω από οτιδήποτε άλλο

Αν δεν μπορείς όμως να κάνεις rotation στην Αμερική τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ. :(

Και πάλι όμως αν έχεις πάει καλά στα USMLE και ψάχνεις για εύκολη ειδικότητα μπορεί να βρεις κάποιες συνεντεύξεις.

Για χειρουργικές ειδικότητες όμως αμφιβάλλω πως θα τα καταφέρεις. emno

3. Αν καταφέρεις και αρχίσεις ειδικότητα χειρουργικής, τα fellowships είναι πιο προσιτά και μπορείς να συναγωνιστείς καλύτερα τους ντόπιους. :)

Ρόλο θα παίξει και το τι εντύπωση θα κάνεις στο πρόγραμμά σου και το πόσο θα θέλουν να σε βοηθήσουν.

Τώρα τελευταία έχουν αρχίσει να δυσκολεύουν τα πράγματα διότι τα κυνηγάνε πολλοί.

Αυτά που έγραψες πάντως είναι όλα περιζήτητα. :rolleyes:

Αυτήν την στιγμή η παιδοχειρουργική είναι η πιο δύσκολη, μετά η χειρουργική ογκολογία και μετά η αγγειοχειρουργική. Στην χειρουργική θώρακα είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα γιατί έχει γίνει σχετικά πιο δύσκολο να βρεις δουλεία μετά.

(δηλ. θέση καλή, σε μέρος με θάλασσα και βόρεια, που είχε ζητήσει κάποιος στο thread)

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανόνισα ένα clerkship σε υπό-ειδικότητα χειρουργικής σε ένα νοσοκομείο της Αμερικής για αυτό το καλοκαίρι. To θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι θα πρέπει να κάνω εκεί,τι υποχρεώσεις θα έχω και τι απαιτήσεις θα έχουν αυτοί από εμένα...

Είναι η πρώτη φορά που πάω Αμερική...

Έχω άγχος μην πάω εκεί και "ξεφτιλιστώ"...

Σκέφθηκα ότι ίσως θα μπορούσες να μου δώσεις κάποιες συμβουλές σαν survival guide...

Έχεις ακούσει κάποια σχόλια για το elective course του Harvard?

Αξίζει να δώσει κάνεις τόσα λεφτά (2950$)??

Τα electives του Harvard προσφέρουν ένα όνομα.

Αν έχεις τα χρήματα πήγαινε.

Αν δεν τα έχεις μην στεναχωριέσαι. Θα κάνεις την δουλεία σου αλλού. :)

Οι διευθυντές των διαφόρων προγραμμάτων στην Αμερική ξέρουν ποια electives είναι επί πληρωμή και ποια όχι και τα αξιολογούν ανάλογα. ;)

Survival guide ολοκληρωμένα υπάρχουν πολλά

Η σειρά First Aid έχει ένα βιβλίο με τίτλο: «First Aid for the Wards: Insider Advice for the Clinical Years».

Υπάρχουν και άλλα αντίστοιχα.

Βασικές συμβουλές:

emstar Όχι άγχος, διότι τον πρώτο μήνα το «ξεφτίλισμα» είναι πάνω-κάτω δεδομένο. Το θέμα είναι τι θα κάνεις από εκεί και πέρα τον υπόλοιπο χρόνο σου. Ο περισσότερος κόσμος που ξέρω κάνει τουλάχιστον 2-4 rotations.

emstar Φρεσκάρισε όσο μπορείς τα Αγγλικά σου και ειδικά την προφορά σου για να μην δείχνεις πολύ «ξένος»

emstar Οι ρυθμοί τους είναι εντελώς διαφορετικοί από αυτούς της Ελλάδας.

Ουσιαστικά ο φοιτητής έχει τον ρόλο του «παιδιού για όλες τις δουλειές».

Μια τυπική μέρα ενός φοιτητή αρχίζει κατά τις πέντε το πρωί όπου κάνεις rounds στους ασθενείς του τμήματος. Περιμένουν να δεις τους ασθενείς που σου αναθέσανε και να γράψεις progress note στο φάκελό τους.

Μετά κάνουν rounds όλοι οι γιατροί της ομάδας και αποφασίζουν τι πρέπει να γίνει για τον κάθε ασθενή.

Κατά τις επτά ξεκινούν τα χειρουργεία και περιμένουν να πλυθείς και να συμμετάσχεις στην αρχή κρατώντας άγκιστρα και μετά, αν σε συμπαθήσουν, αφήνοντας σε να κάνεις και κάτι παραπάνω.

Αφού τελειώσουν τα χειρουργεία κατά τις πέντε το απόγευμα ξανακάνουν rounds για να σιγουρευτούν πως οι ασθενείς δεν θέλουν τίποτα άλλο. Συνήθως κατά τις επτά γυρνάς σπίτι.

Εκτός βέβαια αν είσαι εφημερία οπότε κάθεσαι μέσα μέχρι το τέλος της άλλης μέρας βλέποντας επείγοντα και κάνοντας εισαγωγές. (Αν είναι καλό το πρόγραμμα μπορεί να σε αφήσουν να φύγεις κατά τις δώδεκα το μεσημέρι της επομένης)

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι το un. washington στο seattle έχει subinternship γενικής χειρουργικής για πτυχιούχους εξωτερικού οι οποίοι θέλουν να κάνουν ειδικότητα αμερική και ειδικότερα στη συγκεκριμένη κλινική. Τέτοια υπάρχουν κι αλλού; Αξίζουν πιστεύω αν δεν έχεις κάνει κάποια rotations...

Μια ερώτηση τώρα...

PGY1 Transitional, μπορεί να χτυπήσε εύκολα ξένος; ή τα κάνουν οι καλύτεροι αμερικάνοι; αυτά είναι σε συγκεκριμένη ειδικότητα ή γυρίζεις από διάφορες;

Ρωτάω με το σκεπτικό ότι θα ήταν μια καλή διέξοδο για αυτούς που δεν έχουν κάνει electives...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι πολύ δύσκολο να βρεις transitional for PGY-1 γιατί είναι πολύ λίγες οι θέσεις και τις παίρνουν οι καλύτεροι αμερικάνοι . Ο λόγος είναι πως δεν εφημερεύεις σχεδόν ποτέ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλα άμα είναι παραπάνω από κάνενα «πανελληνιονίκη» μη μου στενοχωρηθείς...

Ίσα-ίσα σου το εύχομαι με όλη μου την καρδιά, διότι αυτό θα αποδείξει πως έκανες σοβαρή δουλειά κατά την διάρκεια των σπουδών σου...

emrockon

Θα ήταν καλό να ετοιμάσεις μια λίστα με ποιές ειδικότητες κατά τη γνώμη σου είναι καλό και ρεαλιστικό κάποιος να κυνηγήσει στις ΗΠΑ. Αν θυμάμαι καλά είχες πεις (μαζί με το Ptca) πως ορισμένες όπως Καρδιολογία, Νευροχειρουργική, κλπ δεν αξίζει.

Καλή σαν ιδέα αλλά στην πράξη σκαλώνει ...

Το «ρεαλιστικό» είναι πάντα σχετικό :rolleyes:

Για παράδειγμα η Νευροχειρουργική είναι ρεαλιστικός στόχος για κάποιον με scores πάνω από 235, κλινική εμπειρία, καλές επιστολές, 2-3 δημοσιεύσεις και κάποιον που θα τον προωθήσει. Ειδικά αν θέλει να πάει σε κάποιο πρόγραμμα που δεν είναι στα top 10.

Η Καρδιολογία είναι ακόμα πιο ρεαλιστική. Διότι αφού είναι fellowship τις 2-3 δημοσιεύσεις και την προώθηση μπορεί κανείς να τα βρει πιο εύκολα κατά την διάρκεια του residency.

Όπως έχει ειπωθεί και πριν αν κανείς ψάξει τα ποσοστά των θέσεων που γεμίζουν από ξένους (link υπάρχει σε προηγούμενο post) θα καταλάβει τι είναι ρεαλιστικό και τι όχι. :)

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα σου στείλω τ'αποτελέσματά μου όταν με το καλό δώσω τα ECFMG. Άλλα άμα είναι παραπάνω από κάνενα «πανελληνιονίκη» μη μου στενοχωρηθείς... ;)

Φιλε Prof.Wizard το σημαντικο ειναι (σαν IMG- International Medical Graduate) που εισαι να πας καλυτερα απο τους U.S & Canadian medical students που διαμορφωνουν τη καμπυλη κατανομης την χρονια που θα δωσεις. Απο εκει και περα, πανελληνιονικες και μη, Πακιστανοι,Ιρανοι,Ινδοι,κλπ κλπ μπαινουμε σε ενα τσουβαλι που ονομαζεται IMG's και καλουμαστε ολοι να γραψουμε βαθμους > 90,για να μασ προσεξουνε "καπως περισσοτερο" οταν θα στειλουμε applications για matching.Υπαρχουν προγραμματα που δεν παιρνουν καθολου IMG's ή καλουνε IMG's για συνεντευξη μονο αν δουν καποιους βαθμους USMLE και πανω (π.χ 97,98,99) :(

Ας με διορθωσει ο usmeds που τα ξερει καπως καλυτερα αν κανω κατι λαθος :rolleyes:

Tελος, πιστευω οτι οι πανελληνιες ειναι πολυ χρησιμος και σημαντικος θεσμος και αξιος ο καθενας που προσπαθει να δωσει για να πετυχει στη σχολη που θελει.. (νομιζω παραδειγμα αδιαβλητου θεσμου στην ελλαδα !?!) Αλλωστε συγχαρητηρια αξιζουν και σε αυτον που προσπαθει [ακομα και αν δεν ευοδωνονται οι κοποι του].... emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσθέτω μερικές ακόμα ερωτήσεις που ήρθαν με PM.

Γιατί τόση μυστικοπάθεια βρε παιδιά; :lol:

(Πολλά έχουν γραφτεί ήδη αλλά μια επανάληψη δεν βλάπτει)

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω βασικα ενδιαφερομαι για γυναικολογια ειδα ηδη οτι ενα 21% το περνουν απο εξω εκει,αρα λογικα καποιες ελπιδες υπαρχουν.Τα usmle δεν τα εχω δωσει ακομα αλλα σκεφτομαι να τα δωσω αμεσα.Το θεμα ειναι το εξης πες οτι εξασφαλιζω μεγιστα σκορ usmle(υποθετικα παντα)της ταξης του πανω απο 90 η 240 εγω μολις φετος τελιωσα εδω αθηνα αρα δεν εχω δυνατοτητα για elective,να κανω τι λοιπον?κατι σε observer-ship?research καπου σχετικα με γυναικολογια?Τωρα θελω ειλικρινα να μου πεις απο την εκει εμπειρια σου αν υπαρχουν ελπιδες.ΓΙα συστατικεσ θα εχω απο εδω απο το διευθυντη πχ της κλινικης που θα κανω ενα χρονο χειρουργικη αντε απο κανενα διευθυντη κεντρου υγειας απο κανενα γυναικολογο στο αλεξανδρα ισως...θα τα παρουν ομως αυτα υποψη?

Λες να δοκιμασω για transitional η preliminary?να δηλωσω και σε καμια χειρουργικη γενικη?

Δηλαδη αν καταλαβα ολοι οσοι ειναι ξενοι και ερχονται εκει εχουν κανει standar electives ετσι δεν ειναι?

Δώσε πρώτα το USMLE (τουλάχιστον ένα από τα δύο step) να δεις τι βαθμό θα πάρεις και μετά αποφασίζεις τι ειδικότητα θα χτυπήσεις. -_-

Αν πάρεις πάνω από 90 (230-240) για την γυναικολογία έχεις ελπίδες. :)

Κανόνισε για observership αφού πάρεις κάποιο αποτέλεσμα στα steps. :)

Ρώτα τα προγράμματα τι θα σε αφήσουν να κάνεις, όταν πας, ώστε να διαλέξεις αυτό που ακούγεται καλύτερο.

Υπάρχουν ξένοι που έρχονται και χωρίς electives αλλά είναι σπάνιο και συνήθως είναι σε ευκολότερες ειδικότητες.

Για τις επιστολές τα είπαμε και αλλού πως το περιεχόμενο μετράει περισσότερο από το ποιος την γράφει. -_-

Θα συνιστούσα όμως να έχει πανεπιστημιακό τίτλο

Τουλάχιστον assistant (επίκουρος), associate (αναπληρωτής) ή professor (καθηγητής)

Αν πάρεις και 1-2 επιστολές από τα observership θα είσαι μια χαρά. :)

Για την γυναικολογία, αν δεν βρεις, θα συνιστούσα να προσπαθήσεις Family Practice και όχι Χειρουργική (έστω και perilminary). Για transitional ξέχασέ το.

Η χειρουργική εξακολουθεί να είναι δύσκολή και πολλά παιδιά που την προσπαθούν ακόμα και σαν κύρια ειδικότητα δεν τα καταφέρνουν. -_-

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αξιολογείται διαφορετικά (καλύτερα) αν έχω περάσει τα τεστς κατα τη διάρκεια των σπουδών μου ή να περιμένω να τα δώσω αφού έχω πάρει πτυχίο για να πάρω μεγαλύτερο σκορ;

Και ναι και όχι...

Αν έχεις δώσει πριν από το πτυχίο θα σε διευκολύνει και στην εύρεση clerkship/elective

Μην είσαι σίγουρος πως θα τα πας καλύτερα μετά το πτυχίο.

Μπορείς να τα δώσεις μετά αλλά μην καθυστερήσεις πάνω από 12-18 μήνες.

Στην συνέντευξη θα σε ρωτήσουν τι έκανες όλο αυτό το διάστημα.

(Μην πεις διάβαζα για τα steps. Μπορείς να τους πεις όμως για στρατό, αγροτικό κτλ)

Τι σκορ περίπου χρειάζεται για να κάνω παθολογία σε ένα αξιοπρεπές νοσοκομείο στις ΗΠΑ;

Παθολογία είναι σχετικά εύκολα.

Θέλεις τουλάχιστον πάνω από 85 για να βρεις κάπου και πάνω από 90 για κάπου καλά.

Όλα τα νοσοκομεία στις ΗΠΑ είναι αξιοπρεπή. Πιθανότητα να μην μάθεις δεν υπάρχει.

Πρόσεξε όμως διότι η παθολογία είναι μόνο τρία χρόνια οπότε θα έχεις πρόβλημα στην αναγνώριση της στη Ελλάδα και θα πρέπει να συμπληρώσεις τα χρόνια. (αν θέλεις να γυρίσεις πίσω...)

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερωτηση:Εστω οτι δεν τα καταφερνεις να σε παρουν στην ειδικοτητα που θες στην πρωτη αποπειρα για match αλλα σε παιρνουν family practice oπως ειπες,εκει ποσα χρονια θα εισαι υποχρεωτικα;Μπορεις μετα τον επομενο χρονο με καλες συστατικες απο αυτους να δοκιμασεις στην ειδικοτητα που θες με το ατου οτι εχεις και πολυ καλα scores στο usmle;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.