Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Α! μπράβο επιτέλους και μία προσιτή ειδικότητα.

Τότε που τα έψαχνα θεωρείτο λίγο πιο δύσκολη από παθολογία (Internal Medicine) αλλά σαφώς πιο εύκολη από τις χειρουργικές.

Επειδή το match της (San Francisco Match) είναι διαφορετικό από το NRMP, δεν έχω στατιστικά για το ποσοστό των θέσεων που γεμίζουν από ξένους.

Η astypalaia ίσως μπορεί να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το match της Νευρολογίας γίνεται μαζί με Ν/Χ, Πλαστική, Οφθαλμολογία και μερικές ακόμα ειδικότητες ξεχωριστά από το National Match .Δες www.sfmatch.org αλλα πρέπει να γραφτείς στο national για τον πρώτο χρόνο internship.Επίσης γίνεται τον Ιανουάριο και όχι τον Μάρτιο. Δηλαδή αν κάνεις αίτηση φέτος Αύγουστο-Σεπτ. και στα 2 match τον Ιανουάριο θα μάθεις που θα ξεκινήσεις Νευρολογία τον Ιουνιο 2007 και τον Μάρτιο θα μάθεις που θα ξεκινήσεις intership in July 2006. Γενικά δεν είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική ειδικότητα , ποσοστό IMGs around 25-30% depends on the hospital. Θα ήθελα μόνο να πω πως το μόνο κριτήριο με το οποίο οι ειδικότητες στην Αμερική είναι λιγότερο ή περισσότερο δημοφιλείς είναι οι οικονομικές απολαβές γιατί οι φοιτητές όταν τελειώσουν την Ιατρική έχουν πίσω τους ένα τεράστιο χρεος από τα φοιτητικά δάνεια και το μόνο που τους νοιάζει είναι να το ξεπληρώσουν γρήγορα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι ακριβώς

Δημοφιλείς είναι και οι ειδικότητες που έχουν καλή σχέση lifestyle/effort-income.

Η δερματολογία πχ. βγάζει λιγότερα απο κάποιες υποειδηκότητες της παθολογίας ή χειρουργικές, αλλά είναι πανεύκολη (ας μην κρυβόμαστε), έχει χαμηλά ασφαλιστρα για malpractice και τα ωράρια είναι υπέροχα..Περίπου τα ίδια ισχύουν και για την διαγνωστική ακτινολογία (αν ακι αυτή έχει καί αρκετά λεφτά) ( για την οποία επίσης γίνεται σκοτωμός)

Χμ.,45/605 …για ortho και πάλι πολύ μου φαίνεται… έχουν αφαιρεθεί οι Caribbean?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συζητώντας για αυτό το 3rd με ένα συνάδελφο... μου δημιουργήθηκε μια ερώτηση: υπάρχουν όρια ηλικίας για να πάει κανείς για ειδικότητα στις HΠΑ; Ίσως όχι επίσημα, μα ανεπίσημα; Δηλαδή θέλουν μέχρι κάποια ηλικία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπραβο IOAN!! :P

Κι εγω ρωτησα για το οριο ηλικιας μα κανεις δεν απαντησε!! emeleos

Στην δικια μου περιπτωση εκτος των αλλων θα ηταν παραλογο να αφησω μια ειδικοτητα σιγουρη που ηδη κανω, για μια ειδικοτητα που μπορει να μην εχω ελπιδες να μπω λογω ρατσιστικων αμερικανικων προληψεων πανω στην ηλικια! emranting

emplease καποιος ας μας διαφωτησει στο συγκεκριμενο θεμα!! emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμμ δηλαδη αν καταλαβα καλα δινεις τα usmle step προσπαθεις για το καλυτερο και μετα με κριτηριο τα scores σου ψαχνεις για καποιο observership στο προγραμμα που εσυ θελεις και σε ενδιαφερει πχ εγω για γυναικολογια.Αυτο ειπατε γινεται μεσω email?Οποτε κανοντας καλη εντυπωση ενω εισαι εκει ισως σε κρατησουν και μετα!(με δεδομενο τα αρσιτα σου σκορ στo usmle).το κοστος για ενα observership περιπου ποσο ειναι?πανω κατω παντα!

Δεν εχω καταλαβει καλα πια ειναι η διαδικασια για το ψαξιμο που κανεις αφου εχεις δωσει τα usmle για να βρεις θεση για ειδικοτητα!τι γινεται με αυτα τα match...τι ειναι το PGY-1 και τι το PGY-2 και τι το preliminary που ανεφερες usmeds.Αν μπορει να μου πει καποιος που να κοιταξω για γυναικολογια!! emplease Παντως εχεις μαλλον δικιο για τη πισινη που πρεπει να κρατησεις χιλιες φορες καλυτερα να κανεις κατι εκει για ενα χρονο και να παρεις μια καλη συστατικη επιστολη παρα να μην κανεις τιποτα..

Στην περιπτωση που καποιος θελει γυναικολογια κατι σε χειρουργικη θα ηταν οτι καλυτερο μαλλον. ;)

Παντως ειδικα για τη γυναικολογια ειδα στο site αυτο που εδειξες και για την ορθοπαιδικη οτι το 2005 29% ηταν εκτος αμερικης αρα κατα καποιο τροπο δεν ειναι τοσο δυσπροσιτη οπως πχ καποιες αλλες και η δυνατοτητα εκεινη για waiver που ειχες αναφερει σου αφηνει ενα παραθυρακι ανοικτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγω ρωτησα για το οριο ηλικιας μα κανεις δεν απαντησε!!

Στην δικια μου περιπτωση εκτος των αλλων θα ηταν παραλογο να αφησω μια ειδικοτητα σιγουρη που ηδη κανω, για μια ειδικοτητα που μπορει να μην εχω ελπιδες να μπω λογω ρατσιστικων αμερικανικων προληψεων πανω στην ηλικια!

Η ηλικία παίζει κάποιο ρόλο, αλλά σίγουρα δεν είναι καθοριστικός.

Ξέρω και ειδικευόμενους που είναι στα 40 τους, ακόμα και Αμερικάνους.

Δεν είναι όλοι 26 ετών όταν ξεκινάνε.

Πολλοί ντόπιοι αναγκάζονται να δουλέψουν για 2-3 χρόνια μεταξύ κολεγίου και Ιατρικής για να ξεπληρώσουν μέρος των σπουδών τους.

Αν κάνεις αιτήσεις αργότερα από τότε που πήρες το πτυχίο σου πρέπει να εξηγήσεις γιατί περίμενες τόσο χρόνο για να αποφασίσεις να έρθεις για ειδικότητα στις ΗΠΑ.

Δικαιολογίες υπάρχουν πολλές:

- Έκανα το στρατιωτικό μου που στην χώρα μου είναι υποχρεωτικό

- Έκανα το αγροτικό μου που χρειάζεται για να δουλέψω μετά στην χώρα μου

- Άρχισα ειδικότητα αλλά δεν ήμουν ικανοποιημένος με το επίπεδο σπουδών στην χώρα μου ή δεν μου άρεσε η ειδικότητα που διάλεξα.

- Μην πεις διάβαζα για τα USMLE διότι οι δικοί τους τα δίνουν κατά την διάρκεια της Ιατρικής οπότε αν τους επισημάνεις πως τα έδωσες μετά μπορεί να το θεωρήσουν ως ένδειξη αδυναμίας...

Το άλλο που είναι σημαντικό είναι να τους δώσεις την εντύπωση πως ξέρεις ξεκάθαρα πως για όσο χρόνο είσαι ειδικευόμενος θα είσαι το παιδί για όλες τις δουλειές. Θα δουλεύεις σαν τον σκύλο με το χαμόγελο στα χείλη. Θα σέβεσαι την άποψη ανθρώπων που σε ηλικία μπορεί να είναι νεότεροι σου αλλά είναι πιο πάνω από εσένα στην ιεραρχία του προγράμματος.

ΥΓ. Θα πω κάτι αυτονόητο:

Μην διανοηθείς να αφήσεις κάτι που έχεις σίγουρο μέχρι να έχεις συμβόλαιο και βίζα στο χέρι.

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να κανω αιτησεις και για να γραφτω στο national match πρεπει να εχω ηδη παρει το ECFMG?
Όταν δέχονται μια αίτηση από ξένο πολλές φορές την πετάνε στον κάλαθο των άχρηστων αν δεν είναι ECFMG certified, ανεξαρτήτως scores στο ένα ή το άλλο step.

Συμβουλή μου είναι όταν κάνεις αίτηση για μία θέση να έχεις πάντα όλα τα τυπικά προσόντα.

Τώρα επισήμως δεν χρειάζεται να έχεις το ECFMG έως την στιγμή του Match (Γενάρη με Φλεβάρη)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Intenship εννοεις observership???

τι ειναι το PGY-1 και τι το PGY-2 και τι το preliminary που ανεφερες usmeds
@ konfou και BATMAN

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω γιατί όντως είναι λίγο μπερδεμένα:

Αφού τελειώσει κανείς Ιατρική και αρχίσει ειδικότητα στις ΗΠΑ αρχίζει να κάνει

«Post Graduate Education.»

emstar Ο πρώτος χρόνος ονομάζεται Post Graduate Year 1 – PGY1 (Παλιά το λέγανε Internship)

Το residency γυναικολογίας (ΒΑΤΜΑΝ) τελειώνει στο PGY4.

Αναλόγως η παθολογία τελειώνει στο PGY3, η χειρουργική στο PGY5, η παιδιατρική στο PGY4.

emstar Υπάρχουν residencies που δεν ξεκινάνε με PGY1 αλλά από το PGY2 ή και PGY3.

Παράδειγμα αποτελεί η Νευρολογία (konfou).

Εκεί πρέπει να βρεις αυτόνομη μονοετή θέση PGY1 που ονομάζεται preliminary.

Αυτή μπορεί να γίνει είτε στο Νοσοκομείο που θα κάνεις το τελικό residency ή σε κάποιο άλλο νοσοκομείο σε διαφορετική πόλη ή ακόμα και πολιτεία.

Preliminary υπάρχουν κυρίως σε προγράμματα Παθολογίας και Χειρουργικής αν και μπορεί να βρεις και αλλού.

emstar Υπάρχουν και PGY1 που ονομάζονται Transitional και περιέχουν λίγο από όλα (Χειρουργική, Παθολογία, Επείγοντα, κοκ.)

Οι θέσεις αυτές είναι για όσους δεν έχουν αποφασίσει τι ειδικότητα θα κάνουν ή για ορισμένους που έχουν τελειώσει Doctor of Osteopathy (D.O)

emstar Αν κάνεις Fellowship τα έτη προχωρούν.

Κάποιος που κάνει νευροχειρουργική μπορεί να φτάσει σε PGY7 ή PGY8.

Αν ψάξετε στα FAQ των links που έχω σε προηγούμενο post θα σας λυθούν πολλές απορίες.

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο ειπατε γινεται μεσω email?

το κοστος για ενα observership περιπου ποσο ειναι?πανω κατω παντα!

Η αρχική επαφή μπορεί να γίνει με e-mail ή γράμμα, για τυπικές πληροφορίες.

Τίποτα δεν όμως αντικαθιστά την προσωπική επικοινωνία.

Ένα τηλεφώνημα όπου θα μπορέσει ο/η γραμματέας να ακούσει έναν σοβαρό άνθρωπο με άριστη γνώση Αγγλικών να ζητά πληροφορίες για observership μπορεί να σου δώσει πολλές πληροφορίες και να καταλάβεις το κλίμα πολύ πιο εύκολα.

Διευθύνσεις και Τηλέφωνα θα βρεις στο

http://www.ama-assn.org/ama/pub/category/2997.html - On Line information for Residency Programs

Το κόστος εξαρτάται από περιοχή, διαμονή, δίδακτρα (αν υπάρχουν)

Ξέρω παιδιά που πλήρωσαν το μόνο εισιτήριο και την διατροφή τους και άλλα που πλήρωσαν δίδακτρα της τάξης των $3000.

Αν μπορει να μου πει καποιος που να κοιταξω για γυναικολογια!! 
Κανείς δεν μπορεί να το κάνει αυτό, διότι απλά οι συνθήκες σε κάθε πρόγραμμα αλλάζουν πολύ γρήγορα.

Μια καλή λύση είναι να δεις στο site του κάθε προγράμματος αν υπάρχουν ξένοι residents. ;)

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο usmeds νομίζω πως κάλυψε όλες τις ερωτήσεις σας. Εγώ απλώς θα ήθελα να προσθέσω κάτι για το όριο ηλικίας. Δεν έχει τόση σημασία αρκεί να αποδείξεις πως στα χρόνια που μεσολάβησαν από τη λήψη του πτυχίου μέχρι να έρθεις στην Αμερική ασχολιόσουν με την Ιατρική. Έχω γνωρίσει πολλούς ξένους ειδικευόμενους εδώ που είναι γύρω στα 40 και στην χώρα τους ήταν επιμελητές. Προσωπική μου άποψη είναι πως αν είσαι γύρω στα 30-35 και έχεις κάνει κάποια χρόνια ειδικότητας στη χώρα σου ανεβάζεις τις πιθανότητες να σε πάρουν γιατί έχεις ήδη αρκετές γνώσεις. Βέβαια, όπως ειπώθηκε ήδη κυρίως πρέπει να τους δείξεις πως είσαι διατεθειμένος να δουλέψεις σκληρά στην ειδικότητα . Ο program director δεν νοιάζεται και τόσο να παρει τους τρομερούς ερευνητές για ειδικευόμενους. Θέλει άτομα που ξέρουν ιατρική και δεν θα κάνουν κανένα χοντρό λάθος ( αυτό το αξιολογούν από τα scores ) και που θέλουν να δουλεύουν 80 ώρες την βδομάδα χωρίς να δημιουργούν προβλήματα συνεργασίας με τους άλλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αστυπαλαια αυτα τα cd που εσυ διαβασες απο που τα βρηκες???Πιστευεις οτι αρκουν.Βασικα εχω ακουσει πολλα και διαφορα για βιβλια για step 2 εχω ακουσει καλα λογια για τη σειρα blueprints και οτι τα NMS βιβλια εχουν καταργηθει,γνωμη ενος φιλου μου που προσφατως εγραψε και 99% στο 2..!!!!!!Αμα ξερετε καποια καλη σειρα θα θελαμε να ακουσουμε.Ααα και περιπου ποσο καιρο λετε οτι πρεπει να διαθεσει καποιος για το 2?ενας χρονος αρκει?? emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οχι φιλε konfou απλα επειδη τωρα εχω πολυ μεγαλη φορα με τα κλινικα μαθηματα....ειπα να ξεκινησω απο το step 2 απο ο,τι ξερω μπορεις να τα δωσεις με οποια σειρα θελεις...κανω λαθος???αν ναι καποιος να με διορθωσει....!!!

Παντως πιστευω οτι το καλυτερο ειναι να μαθουμε απο αυτους που δωσανε και αριστευσανε...βλεπε αστυπαλαια....αυτοι μπορουν να μας δωσουν μια καλη αποψη.Εγω λεω να του αφιερωσω κανε 14μηνο για να το δωσω πιστευω οτι η υλη ειναι τεραστια και θελει παρα πολλες επαναληψεις....Παντως ακουσα οτι το current ειναι πολυ καλο ειδικα η παθολογια,ο πασχαλιδης εχει και αλλες σειρες οπως πχ χειρουργικης και καρδιολογιας....βεβαια για να τα βγαλεις αυτα μαλλον θα πρεπει να σου βγει ο κολ.....χεχε !!απο νετ αυτες οι σειρες που δινουν ερωτησεις κτλ παιζουν κατι καλο???ξερει κανεις καμια επωνυμη σειρα ετσι που να αξιζει τα λεφτα της???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

14 μήνες για το step2 είναι πολλοί.

(εκτός και αν στα κλινικά έτη της σχολής σου δεν άνοιξες βιβλίο, οπότε τότε είναι λίγοι)

Με 3-4 μήνες εντατικό διάβασμα από review books μπορείς να τα πας πάρα πολύ καλά (> 90)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα πρότεινα όμως όποιος θέλει να δώσει τις εξετάσεις αυτές να ξεκινήσει από το step 1, γιατί οι γνώσεις που αποκτάς είναι απαραίτητες για το step 2. Συνολικά και τα 2 τεστ δεν είναι πάνω από 6 μήνες διάβασμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μαλιστα οκ με πεισατε το θεμα ομως ειναι οτι δεν ξερεις και τι θα σου κατσει αμεσως μετα το πτυχιο και ποσο χρονο θα εχεις στη διαθεση σου!Αυτα τα simulator τεστ που κυκλοφορουν ειναι αρκετα παρομοια με το κανονικο;Ρωταω εσεις που δωσατε ειχατε πχ την εντυπωση οτι το κανονικο ηταν λιγο πιο δυσκολο η το κινουνται στο ιδιο ακριβως πνευμα.Παντως ρωτανε τα παντα και αν καταλαβα το τελικο σκορ θα κρινετε απο τις λεπτομερειες.Αν εχετε καμια αλλη συμβουλη θα ηταν ευπροσδεκτη....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Tα simulation tests και τα Qbanks σου δίνουν το πνεύμα των ερωτήσεων και, ακόμη καλύτερα, σου κατευθύνουν το διάβασμα. Το να περάσεις είναι εύκολο, το να πάρεις μέτριο βαθμό λιγότερο, το να πάρεις καλύτερο ακόμη πιο εύκολο. Τίποτε δεν είναι δύσκολο σε τούτη τη ζωή όταν έχει να κάνει με εξετάσεις γνώσεων: μαθαίνεις 10 πράγματα και πας και τα λες. Σε 2 μήνες τα έχεις ξεχάσει. Απλά, γνωρίζοντας το πνεύμα των εξετασεων, μπορεις να τις ξεκλειδώσεις και να αγχωθείς 5% λιγότερο :P.

Η μόνη συμβουλή είναι διάβασμα και μπάνια. Πολλά μπάνια. Πάρα πολλά μπάνια. Αν δεν κάνεις μπάνια, το διάβασμα πάει χαμένο. Τα μπάνια μόνα τους δε λένε τπτ. Όπως και το διάβασμα από μονάχο του. Και σιγά την ύλη: Όλα τα κάναμε στο πανεπιστήμιο, απλά σε διαφορετικά συστήματα εμβαθύνουν σε διαφορετικά πράγματα: Τα Αμερικλανάκια μαθαίνουν λίγο απ'όλα, κι ας φαίνεται ότι ξέρουν πολλά, ενώ στη δικιά μας τη φαρμακολογία και τη βιοχημεία έπρεπε να μάθουμε απ'έχω κι ανακατωτά τη βιοσύνθεση κι αποδόμηση των στεροειδών, και κάθε παπαροένζυμο στις αντιδράσεις, πώς παράγεται το κολλαγόνο και την παράγραφο με την πήξη του αίματος απέξω, αλλιώς δεν περνάγες ούτε που να τους κλαιγόσουνα...

Κατάλαβες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@greekmeds in USA

Μιά ερώτηση αν μου επιτρέπετε... σε ποιό μέρος των ΗΠΑ είστε?

Ξέρω πως υπάρχουν σημαντικές διαφορές από New England μέχρι Florida και Νevada ή Τexas και State of Washington... etc

Eδώ είναι ένας αμερικανός που σπουδάζει ιατρική, από South Carolina... μου έδειξε κάτι ταμπέλες με στατιστικά, όπου έμοιαζε πως το 55% των γιατρών προέρχονται από εξωτερικό. Μάλιστα στο δημόσιο τομέα, ακόμα και με βαθμούς πολύ μέτριους στο test για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος έβρισκαν θέση. Kάμποσοι οι ισπανόφωνοι και οι ινδοπακιστανοί σε όλες τις κατηγορίες. Το γνωστικό αντικείμενο/ειδικότητα ήταν γενική ιατρική και internal medicine.

Δεν ξέρω αν αυτό προσφέρει κάτι στο 3rd, μα ίσως και να είναι εύλογη ερώτηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ποια πολιτεία είσαι δεν έχει σημασία, γιατί η φήμη του νοσοκομείου δεν καθορίζεται από το πόσο γνωστή είναι η πόλη .Οπως είπαμε και σε προηγούμενη συζήτηση το επίπεδο της εκπαίδευσης είναι σχεδόν το ίδιο σε όλα τα νοσοκομεία γιατί συνέχως κρίνονται για την καταλληλότητα τους.

Ο usmeds έχει ξοδέψει άπειρες ώρες γράφοντας στο forum και προσπαθώντας να απαντησει με κάθε λεπτομέρεια σε όλες τις ερωτήσεις. Εγώ παραδέχομαι πως βαριέμαι να το κάνω και απορώ πως αυτός έχει την όρεξη να απαντάει συνεχώς . Προφανώς είναι πιο καλός άνθρωπος από μένα γιατί όσοι είμαστε ήδη εδώ δεν μας νοιάζει και πολύ αν θα έρθουν και άλλοι Έλληνες για ειδικότητα. Οπότε πραγματικά του αναγνωρίζω πως η συνεισφορά του στο να ενημερωθούν όσοι ενδιαφέρονται για τα usmle είναι μεγάλη.

Πρέπει να πω κάτι καλό και για τον lefkander?Just joking! Και αυτός έχει δώσει πολλές πληροφορίες και μάλιστα στην αρχή ήταν ο μόνος που γνώριζε λεπτομέρειες.

Οπότε θα συμφωνήσω με τον usmeds πως το forum είναι ανώνυμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Help Wanted: More Doctors for the United States

Posted 6/24/2005

Jordan J. Cohen, MD

Predicting how many doctors our country will need in the future is a little like predicting the weather 10 years from now. But the current consensus is that we are on the verge of a significant physician shortage.

The Association of American Medical Colleges recently recommended that US medical schools increase their output of new doctors by 15% over the next 10 years, and that residency programs increase the number of training slots available for new graduates.

The arguments for an impending physician shortage are pretty persuasive:

Several areas of our country and several medical specialties are already reporting shortages;

The number of elderly Americans is growing far more rapidly than our supply of physicians, and the large Baby Boom generation will begin to reach age 70 in 2015, demanding even more medical services;

The physician workforce is also aging: In 2003, 205,000 doctors -- 29% of all active US physicians -- were over 55; and

Younger physicians are choosing to work shorter hours than their predecessors.

If the nation's medical schools respond to our call for more doctors, we will graduate about 2500 more MDs a year by 2015 than the 16,000 we currently graduate.

Will this be enough? A lot depends on what happens to our healthcare system. If some form of severe managed care restriction on use of physician services emerges, we could overshoot the mark. But if fewer graduates of international medical schools enter our workforce, we may need even more of our own graduates to meet the country's needs. We will have to monitor the trends closely and make additional adjustments as we go.

So, stay tuned, but if you know any promising, caring young people, encourage them to consider a career in medicine. The future looks very bright.

That's my opinion. I'm Dr. Jordan Cohen, President of the Association of American Medical Colleges.

Jordan J. Cohen, MD , President, Association of American Medical Colleges, Washington, DC. Email: aamcpresident@aamc.org

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ιστορίες άνοιξα μου φαίνεται... :(

@ ioan

Σε ένα ανώνυμο φόρουμ θα βρεις ανώνυμες πληροφορίες.

Φαίνεται πως με την παρέμβαση των άλλων μελών το κατάλαβες αυτό.

Όσο για την σημασία που δίνεις στην πόλη και την ειδικότητα, θα σου πω ένα πράγμα:

Δεν έχω γνωρίσει μέχρι τώρα κάποιον που να μετάνιωσε που ήρθε εδώ, σε όποιο πρόγραμμα και να μπήκε. Στην χειρότερη περίπτωση έκανε υπομονή έναν χρόνο και μετά βρήκε αλλού καλύτερα.

Για αυτόν τον λόγο άλλωστε δεν είναι εύκολο να έρθει κανείς εδώ, ειδικά αν θέλεις να βρεις κάτι σε κάποιο πανεπιστημιακό πρόγραμμα και σε μία αξιοπρεπή ειδικότητα.

Θέλει δουλειά το να πάρεις >90 στα USMLE. Θέλει δουλειά να κάνεις το σκλαβάκι για 2-3 μήνες. Θέλει ακόμα να μπορείς να κάνεις τα έξοδα, να μην σε ενδιαφέρει η ξενιτιά, και να μπορείς να ζήσεις στους ρυθμούς τους.

Ποτέ δεν είπα πως είναι εύκολο. Δεν είναι όμως και ακατόρθωτο. :)

Αν ζητά κάποιος επώνυμες πληροφορίες η καλύτερη συμβουλή που έχω είναι να ψάξει να βρει Έλληνες που να εργάζονται στην ειδικότητα που τον ενδιαφέρει και να έρθει σε επαφή μαζί τους. Έτσι κάνει ο περισσότερος κόσμος.

Οι πληροφορίες όμως που θα λάβει δεν θα διαφέρουν και πολύ από αυτές που έχουν γραφτεί εδώ μέσα. Έχει τύχει μάλιστα να βρει κανείς περισσότερη ουσιαστική βοήθεια από ξένους παρά από Έλληνες. Ίσως ως λαός να φοβόμαστε πάντα πως θα μας φάει κάποιος την θέση. :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ lefk

Βλέπω πως έμπλεξες παραπάνω από εμένα, αν και εσύ το ρίχνεις στην τρελή... :P

(Ο Deep Throat για όσους δεν γνωρίζουν την σύγχρονη Αμερικάνική ιστορία ήταν ο πληροφοριοδότης που ξεσκέπασε τον Νίξον με την ιστορία του Watergate. Διατήρησε την ανωνυμία του για περίπου τριάντα χρόνια.

Εγώ με τον κύριο ουδεμία σχέση έχω και το γεγονός πως διαθέτω μία καλή φωτογραφία του Watergate αποτελεί μια απλή σύμπτωση... B) )

Water.jpg

Τώρα για το αν είμαι ικανοποιημένος με το τι κάνω θα το αφήσω στον καθένα εδώ μέσα να υποθέσει. emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.