Jump to content

Δήλωση ειδικότητας- Δικαιολογητικά-Απορίες


Recommended Posts

Καλησπέρα.Τι πρέπει να κάνω για να πάρω τα χαρτιά μου πίσω από μια Νομαρχία για να τα καταθέσω σε άλλη;

Πρέπει να πάω από εκεί και να κάνω καμιά αίτηση;

Thnx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ακόμα και στην ίδια νομαρχία να είσαι πρέπει να ξεγραφτείς από τη λίστα που είσαι

(υπεύθυνη δήλωση) και μετά να δηλώσεις στην άλλη θέση (στην ίδια ή άλλη νομαρχία)

όπου υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχεις καταθέσει αλλού δήλωση.

Αν βρεθεί να είσαι διπλοεγγεγραμμένος βγαίνεις κι από τις δύο λίστες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ακόμα και στην ίδια νομαρχία να είσαι πρέπει να ξεγραφτείς από τη λίστα που είσαι

(υπεύθυνη δήλωση) και μετά να δηλώσεις στην άλλη θέση (στην ίδια ή άλλη νομαρχία)

όπου υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχεις καταθέσει αλλού δήλωση.

Αν βρεθεί να είσαι διπλοεγγεγραμμένος βγαίνεις κι από τις δύο λίστες

Ό,τι δεν πρέπει να είμαι 2πλοεγγεγραμένος το ξέρω.Γι'αυτό ρωτάω.

Πρέπει δηλ. να πάω από εκείνη τη Νομαρχία και να κάνω υπέυθυνη δήλωση για να πάρω τα χαρτιά μου πίσω;Ή μήπως γίνεται και με φαξ να στείλω την Υπεύθ.Δήλωση;Και βγαίνω σχεδόν αμέσως απ'τη λίστα ή θα περιμένω κάνα μήνα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλυτερα παρε τηλ στη νομαρχια στη διαυθυνση υγειας που δηλωσες να σου πουν ακριβως.οχι δε θελει ενα μηνα λιγες μερες μπορει και μια μερα.σκεφτομαι κγω να το κανω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ακόμα και στην ίδια νομαρχία να είσαι πρέπει να ξεγραφτείς από τη λίστα που είσαι

(υπεύθυνη δήλωση) και μετά να δηλώσεις στην άλλη θέση (στην ίδια ή άλλη νομαρχία)

όπου υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχεις καταθέσει αλλού δήλωση.

Αν βρεθεί να είσαι διπλοεγγεγραμμένος βγαίνεις κι από τις δύο λίστες

Ό,τι δεν πρέπει να είμαι 2πλοεγγεγραμένος το ξέρω.Γι'αυτό ρωτάω.

Πρέπει δηλ. να πάω από εκείνη τη Νομαρχία και να κάνω υπέυθυνη δήλωση για να πάρω τα χαρτιά μου πίσω;Ή μήπως γίνεται και με φαξ να στείλω την Υπεύθ.Δήλωση;Και βγαίνω σχεδόν αμέσως απ'τη λίστα ή θα περιμένω κάνα μήνα;

Για να ξεγραφτείς θέλει υπεύθυνη δήλωση με το γνήσιο της υπογραφής. Εφόσον δεν είσαι κοντά στην νομαρχία στείλε με courier την υπεύθυνη δήλωση με το γνήσιο της υπογραφής από το Κ.Ε.Π. της περιοχής σου. Τροποποιήθηκε από tasostheodoridis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχω δηλωσει γενικη χειρουργικη στην Χιο. Η θεση πριν ενα χρονο που εκανα την δηλωση θα ανοιγε Δεκεμβριο 2009. Σημερα εμαθα πως αν και για 12 μηνες η μια απο τις 2 θεσεις μενει κενη η αναμονη δεν εχει πεσει. Ο γιατρος που θα επρεπε να την καλυψει ειναι στο εξωτερικο.Εχει ακουσει κανεις απο εσας να γινεται κατι τετοιο? Τι μπορει να συμβαινει? Μυριζομαι βρομοδουλεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τηλεφωνείς στο υπουργείο. κάνεις καταγγελία. τηλεφωνούν στο νοσοκομείο και φεύγουν τα χαρτιά του επόμενου και ο τύπος χάνει τη θέση.

χωρίς φασαρία στο υπουργείο δεν γίνεται τίποτα.

είναι συχνό φαινόμενο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτο εκανα σημερα. πρεπει να βρω τα ονοματα και τις ημερομηνιες που θα επρεπε να εμφανιστουν. καμια ειδεα τι να κανω αν δεν μου τα δωσουν απο την Χιο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από τη χίο μπορείς να τα αναζητήσεις 1 από το νοσοκομείο (γραφείο προσωπικού)

και 2 από τη νομαρχία που έχουν πότε έστειλαν τα χαρτιά του διορισμού

αν όπως ισχυρίζεσαι έφυγαν τα χαρτιά από τη νομαρχία και δεν εμφανίστηκε πότε

θα σε συμβούλευα να ζητήσεις από την νομαρχία το πότε έστειλε στα χαρτιά στο υπουργείο με αυτά εγγραφως θα κάνεις καταγγελία στο υπουργείο (καλό είναι να την κοινοποιήσεις και να την πρωτοκολήσεις και στην νομαρχία και στο νοσοκομείο) ότι δεν τηρηθηκαν τα προβλεπόμενα όρια αναμονής του διορισμένου προκειμένου να καλέσουν τον επόμενο.

πρακτικά ούτε η νομαρχία ούτε το νοσοκομείο θα περιμένουν την καμπάνα του υπουργείου αλλά θα φτιάξουν τα χαρτιά σου για να απαντήσουν ότι το θέμα λύθηκε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους.Επειδή βρίσκομαι υπο διορισμό για ειδικότητα και δε ξέρω απο δικαιολογητικά τίποτα θα ήθελα να θέσω κάποιες ερωτήσεις-απορίες σε κάποια δικαιολογητικά που πιστεύω απασχολούν πολλούς νέο και υπο διορισμό για ειδικότητα ιατρούς και όποιος έχει τη καλοσύνη να με βοηθήσει να τις λύσω.

1)Τι γίνεται με το βιβλιάριο ΤΣΑΥ,πως το χρησιμοποιώ και πως μπορώ να το εκδόσω?Με το που θα παρουσιαστώ στο νοσοκομείο και μετά αφου πάρω βεβαίωση εγγραφής μου στο νοσοκομείο η με το που θα μάθω την υπουργική απόφαση διορισμού μου απο το υπουργείο?

2)Την υπεύθυνη δήλωση της εφορίας οτι # δεν κατέχω άλλη θέση κτλ# σε ποια εφορία απευθύνομαι?Της περιοχής που μένω η στην εφορία που θα υπάγεται το νοσοκομείο που θα πάω το οποιο είναι σε άλλη πόλη?

3)Η αλλαγή ιατρικού συλλόγου πως γίνεται?Τη κάνω εγώ την διαγραφή-νέα εγγραφή η απλά πάω στην πόλη που θα διοριστώ στον εκεί ιατρικό σύλλογο και ζητάω να γίνει απο εκείνους η διαδικασία?Η πάω στον εδώ σύλλογο που μένω και λέω να στείλουν τα χαρτιά μου στην άλλη πόλη εκείνοι?

4)Χρειάζομαι πριν παρουσιαστώ στο νοσοκομείο να έχω και βιβλιάριο ΙΚΑ εκτος απο ΤΣΑΥ και αν ναι σε ποιο ΙΚΑ απευθύνομαι?Το εδώ η εκεί που διορίζομαι και τι ζητάει απο δικαιολογητικά το ΙΚΑ?Ποια η διαφορά ΙΚΑ και ΤΣΑΥ και που χρησιμοποιούμε το καθένα?

5)Με το ΤΣΑΥ-ΙΚΑ τι γίνεται γενικά?Καθε πότε θεωρούμε τα βιβλιάρια,ενημερώνουμε για το πόσο δουλέψαμε σε κομάτι ειδικότητας,τα ένσημα μας και γενικά τι πρέπει να προσέχουμε και καθε πότε?Και τι γίνεται όταν μετα απο ενα κομάτι ειδικότητας μένουμε παλι άνεργοι?Θεωρούμε το βιβλιάριο να μη λήξει και πληρώνουμε οικοιοθελώς οσο είμαστε άνεργοι?Παραμένουμε ανασφάλιστοι οσο είμαστε σε αναμονή μεταξύ κοματιών ειδικότητας?

6)Επειδή δε δήλωσα αγροτικό όταν λέμε οτι μετά το τρίμηνο αγροτικού οτι έχουμε για ασφάλιση ΤΣΑΥ και ΔΗΜΟΣΙΟ π.χ τι εννοούμε πάλι?Τι είναι το ΔΗΜΟΣΙΟ ταμείο και που το συναντάμε γενικά εκτός του αγροτικού και πως μας χρησιμεύει?Με το ΔΗΜΟΣΙΟ δηλαδή βγάζουμε και τρίτο βιβλιάριο στο αγροτικό π.χ αν το κάνουμε τελικά το αγροτικό? Με 3 ταμεία έχουμε να κάνουμε δηλαδή συνολικά??

7)Χρειάζεται να εχω και σφραγίδα ιατρού προτού πάω στο νοσοκομείο και αν ναί πως την βγάζω και τι αριθμός μπαίνει στη σφραγίδα?

Συγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ για την όποια βοήθεια και καλή επιτυχία σε όλους που αναμένουν διορισμό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Αφου παρεις βεβαιωση εγγραφης απο το νοσοκομειο.

2) Απο την εφορια της περιοχης σου

3) Την κανεις εσυ την διαγραφη/νεα εγγραφη

4) Απο οσο ξερω βιβλιαριο ΙΚΑ δεν παιρνεις. παιρνεις αριθμο μητρωου ικα για να γινονται οι κρατησεις υπερ του ικα. απευθηνεσαι στο ικα της περιοχης σου παλι.

5) Το βιβλιαριο του ικα ξεχασε το. οσον αφορα το βιβλιαριο του τσαι, ανανεωνεται καθε χρονο οσο εργαζεσαι, και οταν σταματησεις πηγαινεις και κανεις διακοπη. Η δυνατοτητα να κανεις αυτασφαλιση χωρις να εργαζεσαι σαν γιατρος δεν υπαρχει στο τσαυ (δυστυχως). οπως το ειπες παραμενουμε ανασφαλιστοι αν το μεσοδιαστημα ειναι μεγαλο.

6) εσυ ενα βιβλιαριο θα εχεις. αυτο του τσαυ. απο τις εισφορες υπερ του δημοσιου ταμειου δεν ξερω τι δικαιουσαι να προσμετρηθει στην συνταξη.

7) Αναλογα το νοσοκομειο. Συνηθως στη φτιαχνει το νοσοκομειο, και γραφει τα στοιχεια σου, τον βαθμο σου πχ ειδικευομενος οφθαλμολογιας και σε μερικα νοσοκομεια βαζουν και το Αριθμο μητρωου του ιατρου. οποτε πηγαινεις πρωτα στο νοσοκομειο, και αν δεν στην φτιαξουν αυτοι τοτε μπες στην διαδικασια. ετσι κι αλλοιως τις πρωτες μερες δεν χρειαζεται να σφραγισεις και τιποτα.

Τροποποιήθηκε από JIMAKOS
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση :rolleyes: Αναφέρομαι σε ενιαία ειδικότητα για την οποία δικαιούμαι 2 αιτήσεις σε αναμονή. ¨Εστω πως η πρώτη μου αίτηση είναι σε νοσοκομείο της Θεσ/κης που δίνει πλήρη ειδικότητα. Μετά απο λίγες μέρες κάνω τη δεύτερη αίτηση σε νοσοκομείο επαρχιακής πολης που δίνει 1 χρόνο ειδικότητας. Πρέπει να ειδοποιήσω τη Νομαρχια Θεσ/κης για την δεύτερη αίτηση? Αν δεν το κάνω υπάρχουν κυρώσεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν κάνεις την δεύτερη αίτηση γράφεις πως εκκρεμεί αίτηση για το άλλο νοσοκομείο, οπότε είσαι νομιμότατη.

Όταν έκανες την πρώτη αίτηση δήλωσες πως δεν εκκρεμεί άλλη αίτηση μέχρι την ημερομηνία που την είχες καταθέσει, οπότε και πάλι ήσουν νομιμότατη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

έχω κάνει αίτηση σε επαρχιακό νοσοκομείο και σκέφτομαι να δηλώσω σε άλλο. αν πρώτα δηλώσω στο καινούριο και μετά από λίγες μέρες διαγραφώ από το πρώτο, υπάρχει πρόβλημα; αν ξέρει κανείς ας απαντήσει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν πρόκειται για ειδικότητα που επιτρέπεται αίτηση σε ένα μόνο νοσοκομείο, κατά τη νέα αίτηση κάνεις υπεύθυνη δήλωση (όπως και την προηγούμενη φορά), όπου δηλώνεις ότι δεν είσαι γραμμένος/η αλλού. Οπότε έτσι όπως το λες τυπικά είσαι παράνομος/η τη στιγμή της αίτησης, αλλά το θέμα είναι να το διασταυρώσουν. Αν πρόκειται για ειδικότητα με 2 αιτήσεις (μερική και πλήρη) δηλώνεις σε ποιο (1) νοσοκομείο είσαι ήδη γραμμένος/η.

Δεν ξέρω για τυχόν παραθυράκια στο θέμα.

Τροποποιήθηκε από doctcom
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Τασο, αν καποιος βρεθει σε δυο λιστες αναμονης για πληρη ειδικοτητα, τι γινεται., Δεν αφορα ασφαλως εμενα αλλα συναδελφο που βρισκεται στην ιδια λιστα με μενα αλλα που στο εντωμεταξει ειναι και σε αλλη, σε αλλη νομαρχια.

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου, βασιζομαι σε αυτα που θα μου πεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τασο, αν καποιος βρεθει σε δυο λιστες αναμονης για πληρη ειδικοτητα, τι γινεται., Δεν αφορα ασφαλως εμενα αλλα συναδελφο που βρισκεται στην ιδια λιστα με μενα αλλα που στο εντωμεταξει ειναι και σε αλλη, σε αλλη νομαρχια.

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου, βασιζομαι σε αυτα που θα μου πεις

κανονικά ακυρώνεται και από τις δυο λίστες. Σε μια μόνο μπορείς να βάλεις για πλήρη ειδικότητα. Σε δυο λίστες βάζεις αν το ένα νοσοκομείο δίνει μερική ειδικότητα. Στο φεκ το λέει καθαρά "σε περίπτωση που το νοσοκομείο (μερικής ειδικότητας) αναγνωριστεί να δίνει πλήρη, ο ειδικευόμενος- υποψήφιος κλπ είναι υποχρεωμένος να αποσύρει τη μία εκ των δύο αιτήσεων.

αυτά.

τώρα τί γίνεται στην πράξη...........αστο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστω, μακαρι να ειναι οπως τα λες η τουλαχιστον διαγραφη απο τη δευτερη λιστα. Μα κανοντας την αιτηση δεν γινεται και υπευθυνη δηλωση πως δεν εκκρεμει αλλη αιτηση για πληρης ειδικευση; Οποτε λογικα δε θα πρεπει να ισχυει η δευτερη αιτηση του,αλλα επειδη λογικη δεν υπαρχει...

Μηπως γνωριζεις σχετικο ΦΕΚ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τασο, αν καποιος βρεθει σε δυο λιστες αναμονης για πληρη ειδικοτητα, τι γινεται., Δεν αφορα ασφαλως εμενα αλλα συναδελφο που βρισκεται στην ιδια λιστα με μενα αλλα που στο εντωμεταξει ειναι και σε αλλη, σε αλλη νομαρχια.

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου, βασιζομαι σε αυτα που θα μου πεις

η μόνη κύρωση που έχει είναι να παραμείνει στη λίστα με την μεγαλύτερη αναμονή
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ορίστε τι λέει η υπουργική απόφαση (Α9γ/38800 της 20/11/1998)

σελίδα 5 παράγραφος 5

Προκειμένου για σειρά προτεραιότητας για ειδίκευση επιτρέπεται εκτός των εξαιρέσεων να εκκρεμεί μια αίτηση για μία ειδικότητα (προκ/κό στάδιο ή κύριο) και για ένα Νοσοκομείο. Με την υποβολή νεώτερης αίτησης, ακυρώνεται αυτοδίκαια κάθε προγενέστερη.

Σε περίπτωση κατά την οποία ακυρωθεί η τελευταία υποβληθείσα αίτηση από τον ίδιο τον ενδιαφερόμενο γιατρό (και εφ' όσον δεν έχει υποβληθεί τελικά άλλη αίτηση μπορεί εφ' όσον ζητηθεί να ενεργοποιηθεί.

Για τυχών αιτήσεις που υποβάλονται αυθημερόν σε διαφορετικούς νομούς και δεν προκύπτει η προτεραιότητα από τον αριθμό πρωτοκόλλου αυτών, ισχυρή παραμένει μόνο μία, αυτή που θα έχει το μεγαλύτερο πιθανό χρόνο απορρόφησης.

Τροποποιήθηκε από tasostheodoridis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λες να ειναι ετσι; Γιατι αλλου διαβασα πως ακυρωνεται η προγενεστερη αιτηση του ,ασχετως διαρκειας αναμονης και αλλου παλι, και οι δυο αιτησεις.

Μακαρι να ειναι οπως τα λες γιατι αυτο σημαινει για μενα γυρω στα 2 χρονια αναμονη λιγοτερο. Μηπως μπορεις, οποτε εχεις χρονο, να μου υποδειξεις σχετικο ΦΕΚ;

Και κατι ακομη, πως θα με συμβουλευες να κινηθω; Να το πω ευθεως στην νομαρχια;

Σε ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κριμα, δε μου αλλαζει τιποτα εμενα τοτε , γιατι βρισκομαι στην λιστα της δευτερης αιτησης του οποτε αν διαγραφεται στην πρωτη , το ιδιο μου κανει... emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν στη θέση σου θα έκανα μήνυση στο συνάδελφο και καπάκι αγωγή.

Έχει υπογράψει υπεύθυνη δήλωση ψευδόμενος. Ας πρόσεχε και δεκάρα δε δίνω αν είναι συνάδελφος.

Δεν με νοιάζει αν έχω ή δεν έχω όφελος. Με νοιάζει ότι πήγε να δουλέψει ένα σωρό άλλους συναδέλφους.

Το κράτος δεν πρόκειται να ασχοληθεί μαζί του.Πρέπει ο καθένας μας να ασχοληθεί. Μία αναφορά στον εισαγγελέα και να δεις πόσο γρήγορα θα σφίξουν τα πράγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν στη θέση σου θα έκανα μήνυση στο συνάδελφο και καπάκι αγωγή.

Έχει υπογράψει υπεύθυνη δήλωση ψευδόμενος. Ας πρόσεχε και δεκάρα δε δίνω αν είναι συνάδελφος.

Όποιος εν γνώσει του δηλώνει ψευδή γεγονότα ή αρνείται ή αποκρύπτει τα αληθινά με έγγραφη υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών. Εάν ο υπαίτιος αυτών των πράξεων σκόπευε να προσπορίσει στον εαυτόν του ή σε άλλον περιουσιακό όφελος βλάπτοντας τρίτον ή σκόπευε να βλάψει άλλον, τιμωρείται με κάθειρξη μέχρι 10 ετών.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.